Bibliotheek Maasland volgend jaar open Opvallend woonproject in Spaland-West College wil meer dan een miljoen uittrekken voor boekenuitleen Niets moet en alles mag, de levensles van paranormaal begaafde Henk Bos Agent buiten functie gesteld Jongen verdacht van ontucht Onschuldige toch opgesloten Geld weg uit slagerij Inbrekers op de vlucht Auto opgetild en beschadigd Schoolgebouw wacht op de sloper Postema krijgt oorlogsboek Hoekstee en camping worden mogelijk geprivatiseerd Coalitie partners spinnen garen bij problemen PvdA Schiedam Sehiedamse bejaarden gaan in zee met schooljeugd SPIEGELS IN ANTIEKE STIJL!! Schiedam De korspleiding van het politiedistrict Schiedam heeft gisteren een 28-jarige agent geschorst omdat hij er van wordt ver dacht onder invloed achter het stuur te hebben gezeten. De politieman zou afgelopen vrij dagnacht in Vlaardingen door overmatig drankgebruik met een aantal geparkeerd staande auto's in botsing zyn gekomen. Vervolgens reed hij door. De agent, die nog geen vijfjaar in dienst was bij de Sehiedamse politie, werd aangehouden door Vlaardingse collega's. De rechter moet bepalen of de man ontslag krijgt. Maasland De vaste bibliotheekvoorziening in plaats van de zogenoemde bibliotrailer kan volgens het Maaslandse college volgend jaar worden geopend. Omdat verwacht wordt dat de bouw van het filiaal van de Maassluise hoofdvestiging pas in de tweede helft van 1995 kan zijn gerealiseerd, moet tot die tijd wel gebruik gemaakt blijven worden van de rijdende boe- kenvoorziening. De trailer van de Provinciale Bibliotheek Centrale (PBC) wordt daarom tot juli 1995 gehuurd. De Maaslandse politiek moet zich voor de hand liggende. In een eer- nog over de vestiging van de per manente bibliotheek uitspreken, maar als het aan het college ligt, is de locatie Veldesteijn de meest der stadium werd het vrij komen de pand van Drukgroep Maasland aan de Doelstraat aangewezen. Uit een door de PBC uitgevoerd haalbaarheidsonderzoek bleek echter dat het pand ingrijpende verbouwingen zou moeten onder gaan. De kosten daarvan zouden te hoog uitvallen. Gedacht wordt nu aan een onder komen waarin zowel de biblio theek als de peuterspeelgroep kan worden gehuisvest. Het prijs kaartje van de bouw dat dan aan de boekenuitleen komt te han gen, bedraagt 613.800 gulden. De PBC gaat in het plan van eisen voor een nevenvestiging uit van een bedrag van 720.000 gulden. Daarmee wordt volgens het colle ge de veronderstelling bewaar heid dat tegen een acceptabel kos tenniveau een vaste bibliotheek voorziening kan worden gereali seerd. Riolering Bij die ruim zes ton moeten overi gens nog wel de kosten v«or on der meer riolering, hei- en straat werk en zonwering (57.500 gul den) en inrichting van het gebouw alsmede de eerste aanschaf van de collectie (344.700 gulden) bij worden opgeteld. Een optelsom metje leert dat de totale investe ring uitkomt op iets meer dan een miljoen gulden. In de dekking van die investering kan worden voorzien door aanwending van de reserve bibliotheekvoorziening (50.000 gulden) en het resterende deel door onttrekking aan de alge mene reserves (966.000 gulden). Voor wat betreft de personele in vulling wordt uitgegaan van elf openingsuren per week. De bi bliotheek zou dan drie middagen, de vrijdagavond en zaterdochtend geopend kunnen zijn. Bij de ope ningsuren is rekening gehouden met een minimale personeelsbe zetting van veertig uur per week. Daarnaast wordt er naar gestreefd dagelijks op vaste tijden open te zijn voor leden die elke dag aan de leestafel kranten of tijdschriften willen lezen. De afdeling voor het uitlenen en de inname van boeken blijft dan gesloten. Voor het beheren van de leesruimte wordt aan een vrijwil liger gedacht. Schiedam Een 36-jarige bewo ner uit Schiedam-Noord heeft gis teren een 15-jarige knaap in de kraag gegrepen die ontucht ge pleegd zou hebben met twee jon gentjes uit de buurt. De buurtbe woner zette de achtervolging in nadat hy van een van de slachtof fertjes gehoord had wat er was ge beurd. De twee minderjarige kinderen waren op een speelplein aan het spelen met een vriendje toen twee oudere jongens hen bedreigden. Later maakten ze zich ook schul dig aan onzedelijke handelingen. De opgepakte jongen werd door de 36-jarige man naar het politie- gebraeht. Hij wordt binnenkort voorgeleid aan de officier van jus titie en de kinderrechter. De an dere verdachte is bij de politie nog niet bekend. Schiedam De Sehiedamse poli tie heeft gisteravond een 26-jarige Rotterdammer aangehouden op verdenking van een inbraak in een pand aan de Vlaardingseweg. De man bieeh mets met de in braak te maken te hebben, maar wel kwam aan het licht dat hij nog twee boetes van 750 en 1000 gul den-open had staan. Bovendien werd de man nog gezocht voor een ernstige mishandeling. Vlaardingen—Aan de Van Hogen- dorplaan in Vlaardingen is gister ochtend vroeg ingebroken in een slagerij. Men wist het pand via de achterzijde binnen te komen. De slager mist een onbekend geldbe drag. Ook bij een schilderbedrijf aan de Edisonstraat werd bij een inbraak geld weggenomen. Er werd een ruit ingeslagen om bin nen te komen. Schiedam De aanwezigheid van een bewoner aan de Galjoot heeft gisteravond vier inbrekers op de vlucht doen slaan. Op het mo ment dat ze de achterdeur open braken, liepen ze de bewoner te gen het lijf. De leeftijd van daders wordt geschat op ongeveer 18 jaar. Ook aan de Storkstraat is gisteren tevergeefs geprobeerd in te bre ken. Een bewoner, die een wande ling was gaan maken, kwam bij terugkomst in het trappenhuis twee onbekende mannen tegen. Later bleek dat ze gepoogd had den de voordeur van zijn woning en die van zijn buren te forceren. Een buurtonderzoek leverde geen resultaat op. Schiedam Onbekenden hebben gisterochtend op de Industrieweg de auto van een 22-jarige Rotter damse beschadigd tijdens het ei genhandig verplaatsen van het voertuig. De vrouw had haar auto pal onder een trailer geparkeerd. Toen de trailer later op de dag weggehaald moest worden, kon dat niet omdat de personenauto er onder stond. Daarop werd de auto door meerdere personen opgetild en elders neergezet. Door het sjouwwerk werd de vooras van het lastige'voertuig wmicld. Het laatste nifcuwtouwproject in Spaland-West in beeld gebracht. Rechts op de tekening de ingang tot het complex aan de Slimme Watering. Aan de andere kant is het binnenterrein bereik baar via een brug. Art-impression MUW! Schiedam Drie woongebouwen rond een binnenterrein tussen water en groen. Het is het laatste woningbouwproject dat in Spa land-West wordt gerealiseerd. Over ongeveer zes weken gaat de eerste paal de grond in. Naar schatting wordt het complex een jaar later opgeleverd. Het ontwerp is één van de laatste scheppingen van de Amsterdamse architect Theo Bosch, die in april van dit jaar overleed. Het opvallende daaraan is dat de drie gebouwen gebogen zijn en op een schierei land komen te staan. Door middel van apart staande lifttorentjes worden ze met elkaar verbonden. In het project zijn in totaal 68 mai- sonnettewoningen opgenomen, 30 vierkamerwoningen en 38 drie kamerwoningen. Het complex, dat in een driehoekig gebied wordt begrensd door de Slimme Watering, het Koolwitjehof en de Gerstakker, vertoont een grote variatie. Er zijn maisonnettes met terras aan het water of aan het middenterrein. De woningen op de begane grond aan het water hebben een niveauverschil tussen woonkamer en keuken, waardoor de wanden in de woonkamer bijna drie meter hoog ziDe bovenste woningen hebber eneens een terras. Alle woningen worden voorzien van een energiezuinige cv-installatie met warm water voorziening en een mechanisch ventilatiesysteem. Bouwer is MU- WI uit Rotterdam, die de maisson- nettes rechtstreeks aan particu lieren verkoopt. De koopprijzen variëren van 190.509 tot 231.500 gulden. Door Nelle Weijling Schiedam De eerste 34 jaar van zijn leven zat hij, zoals hij het zelf noemt, in een maalstroom. Hij 'deed wat er van hem werd ver wacht en had alles, maar voelde almaar onrust van binnen. Totdat hij, naar eigen zeggen, in contact kwam met Colette; de dierbaarste vrouw van zijn leven. Zij bracht een totale ommekeer in de afgelo pen vijfjaar teweeg. Henk Bos (39) verscheen de afge lopen jaren in diverse weekbla den en radioprogramma's en v.as te zien in televisieprogramma's als 'Do Stoel' en 'Tineke'. Giste ren gaf hij in wijkcentrum Nieuw- land aan het Dr. Wibautplein in Schiedam een lezing over het mo ment waarop hij in aanraking kwam met de paranormale we reld. Een confrcntatie die volgens Bos begon met een apathische en sceptische houding tegenover dit fenomeen, maar leidde tot de pro- duktie van mystieke schilderijen, gedichten, spreukenboekjes en autobiografisch werk, zonder eni ge voorkennis. Bos heeft ook een praktijk aan huis, waarin hij mensen met aller lei geestelijke en lichamelijke klachten behandelt. 'Zijn energie, gesteund door z'n overtuigings kracht. blijkt in staat om reeds na een enkele behandeling resulta ten te laten ervaren', vermeldt het informatieblad van Bos. .,Ik vind eigenlijk niet dat ik een lezing doe." begon hij gisteren. „Ik ver kondig dingen die ik heb meege maakt. Ik zou ook kunnen zeg gen: hier zijii m'n schilderijen, want die staan centraal in alles wat ik vertel. Maar ik wil graag be ginnen met het begin: het cynis me jegens de cosmos." Bos groeide op in Beilen, een klein plaatsje in het noorden van Nederland. Terugkijkend op zijn schooltijd, waarin hij deed wat zijn leraren en ouders van hem verwachtten, ziet hij dat als een zeer belangrij ke periode in zyn leven. „De per soon van toen wist niet wat hij wil de. Het werd hem niet eens gevraagd. Ik werd klaargestoomd voor de maatschappij en voor ik 't wist kwam ik in een ir.aalstroon te recht." Op z'n tweeëntwintigste - ge trouwd, twee kinderen en een vas te baan- vroeg hij zich af hoe lang hij dit vol zou houden, Be loofde promoties gingen aan zijn neus voorbij en zijn huwelijk strandde. „Ik raakte alle objectivi teit kwijt en kwam in een geva renzone terecht. Voelde me zo schuldig over de scheiding dat ik dacht dat mensen beter af zouden zijn zonder mij. Die gedachte ging ik vormgeven." 'Geleidevrouw' Door zijn geestelijke toestand, vertelde Bos. kreeg hij ook licha melijke klachten. Hij verloor veel lichaamsgewicht en werd uitein delijk op medische gronden ont slagen. „Toen ik op een dag thuis kwam, vroeg m'n vriendin: geloof jij in paranormale zaken?. Nee, antwoordde ik. want dat was voor mij een woord zonder inhoud, Ze wilde me meenemen naar een pa- ragnoste in Heerhugowaard, maar ik zag het niet zitten. Na twee maanden ruzieën ben ik toch gegaan." De paragnoste belde hem na het bezoek op met de mededeling dat hij een taak had. Dat zij Bos moest begeleiden, zodat zijn creativiteit naar boven zou komen. Omdat hij stemmen hoorde, zei Bos, dacht hij in die periode dat hij gek werd. Schizofreen. Totdat hij in contact kwam met Colette, zijn 'geleide- wouw'. „Ik ging op een avond in bad zitten en kon me opeens niet L-. vegen. Ik wilde schreeuwen, maar er kwam geen geluid. Ik kon ook niet goed zien. Opeens stond er een vrouw voor mij, die huilde. Ik kon alleen maar met haar mee huilen." Bos zakte na die ervaring steeds vaker in een trance. De vrouw ging et n steeds belangrijkere rol spelen :n zijn leven. „Colette ver telde me: jij kunt schilderen. Ik zag beelden, waarvan ik 't gevoel had dat ik ze zo binnen kon stap pen." Gevoel voor detail en precisie voe ren de boventoon in zijn schilde rijen, liet Bos gisteren zien. Daar naast hebben ze iets stoffelijks, mystieks en sprookjesachtigs. „Niemand wilde geloven dat ik de schilderijen zelf maakte. Maar als je anderen wilt overtuigen van de gave die je hebt, ben je daar je he le leven mee bezig," is zijn over tuiging. De stelling 'niets moet en alles mag' is volgens Bos een belangrij ke levensles. „Je kunt in je leven alle dingen doen die je wilt, men sen, want diep in jezelf ligt een kracht die alle ketenen door breekt." De Albertus Magnusschool aan de Parkweg in Schiedam krijgt maandag nog één keer leerlingen op het schoolplein. Niet voor het volgen van lessen, want het schoolgebouw staat leeg en oogt sinister. Na ruim 35 jaar gaat het plat om plaats te maken voor nieuwbouwwoningen. De kinderen verzamelen zich er na het weekend voor een feestelijke optocht naar hun nieuwe schooi 't Meesterwerk, enkele honderden meters verderop, 't Meesterwerk is tot stand gekomen na een fusie met de Domi- nicus Savioschool, die evenals Albertus Magnus in het kader van het Beheerplan Nieuwland tegen de vlakte gaat. Maandag wordt de fusieschool geopend. Die dag wordt er geen ies gege- geven, maar staan tal van feestelijke activiteiten op het pro gramma. De volgende dag komen gewoon weer de boeken op de lessenaars. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Koos Postema krijgt dinsdag 1 november in de Oude Hal van het stadhuis een speciaal exemplaar van het boek 'De schok van het onbekende, Vlaardingen in en om de oorlogs jaren'. De officiële overhandiging gebeurt door burgemeester Stam. Het boek is het resultaat van een studie van de Vlaardingse histori cus drs. K. Komaat. Die deed uit gebreid archiefonderzoek en rik met zeventig mensen over hun ervaringen kort voor, tijdens en na de bezetting. Hij beschrijft meer dan de vijf oorlogsjaren. Ook de crisistijd en het begin van de wederopbouw komen aan bod. Verder wordt aandacht besteed aan de opvang in Vlaardingen van weggebombardeerde Rotterdam mers. Koos Postema behoort tot die groep. Hij woonde hier de rest van de oorlogsjaren en zat in Vlaardinger-Ambacht op de lage re school. Hoek van Holland De leden van de sportcommissie van de Hoekse deelgemeenteraad willen op korte termijn een onderzoek naar de voor- en nadelen van de privatise ring van de camping en het wijk- gebouw De Hoekstee. Wat De Hoekstee betreft, kan het onder zoek zich vooralsnog beperken tot hethoreca-gedeelte. D66 vindt het 'van de gekke' dat ambtenaren verantwoordelijk zijn voor het reilen en zeilen van de foyer in De Hoekstee. „Dit hoort niet thuis bij de gemeente. Hoek van Holland loopt in dat op zicht jaren achter bij andere Rot terdamse instellingen, waar de horeca-poot al lang geprivatiseerd is," meent woordvoerder A Lan- genberg. ,De belangrijkste ge dachte achter de privatisering is het terugdringen van het tekort van het wijkgebouw dat jaarlijks oploopt tot 800.000 gulden en zelfs enkele malen dat bedrag te boven is gegaan. Commissievoorzitter T. Brabander (PvdA) waarschuwt voor al te optimistische gedachten wanneer een deel van De Hoek stee en de camping overgaan in particuliere handen. „Er zijn ook voorbeelden van privatisering die financieel een averechtse uitwer king hadden." Unit-manager Han Wessels van de Dienst Recreatie is bang dat bij privatisering op dit moment vooral het Onroerend Goedbedrijf Rotterdam (OBR) zal profiteren. Hij wil liever wachten tot Hoek van Holland in 1997 zelf standig wordt. Maar de meerderheid van de com missie wil een onderzoek op korte termijn. Afhankelijk daarvan kunnen definitieve voorstellen worden gedaan. Op 29 november zal in een speciale commissie-ver gadering aandacht worden be steed aan de mogelijkheid tot pri vatisering over te gaan. Schiedam De coalitiepart ners in het Sehiedamse college (WD, D66 en-Groenlinks) zul len garen spinnen bij de pro blemen binnen de PvdA. Door het vertrek van vier raadsle den, onder wie de fractievoor- zitter en viee-fractievoorzitter, zijn de spanningen binnen de coalitie opgelopen. En dat speelt de andere college-partij en in de kaart. Dat is de 'toch niet zo moeilijke' analyse, van Gé Brouwer, met ingang van maandag officieel ex-PvdA- fraetievoorzitter. Ex-raadslid zelfs, na achttien jaar trouwe dienst. Brouwer: „De verhou dingen binnen de coalitie wa ren al niet bepaald liefdevol. In tegenstelling zoals tussen bij voorbeeld D66 en (oppositiepartij) CDA Natuur- lijk is de positie van de PvdA verzwakt. De overige partijen zullen het initiatief naar zich toe trekken en als de wethou der financiën (PvdA'er A Wiegman, red.) niet wil luiste ren, dan zetten ze 'm d'r toch gewoon uit." Overigens ver wacht en hoopt Brouwer niet dat dat gebeurt. Maar de PvdA met negen zetels de grootste coalitiepartij, zal wel onder sterke druk komen te staan. De erfpacht in Schiedam zal er volgens Brouwer wel aangaan binnenkort. En hij is benieuwd hoe het werkprogramma van het college, waar het coalitie programma nader in wordt uit gewerkt en dat nog steeds het licht niet heeft gezien, er in de ze nieuwe situatie uit gaat zien. „Ze zullen alles moeten slikken wat de anderen willen. E r hoeft nu nog maar weinig te gebeuren of zeker D66 en Groenlinks zullen de PvdA la ten vallen. Maar zelfs bij de WD, toch altijd een hechte jndgenoot van de PvdA, hoor al van die geluiden. Met als :,nderbouwing dat een groot deel van de mensen bij de PvdA met wie ze afspraken huoben gemaakt er nu niet meer bij zit. En als de PvdA zo makkelijk de eigen mensen laat vallen, hoe betrouwbaar is zo'n partner dan nog. Op die toer zal het dan worden ge gooid",.Natuurlijk," vervolgt Brouwer, „natuurlijk zou het voor de PvdA in deze situatie, met opeens bijna een halve nieuwe fractie, in de oppositie makkelijker zijn. Dan heb je geen grote verantwoordelijk heden. Maar ik vraag me af of dat goed is." En na een korte pauze: „Nee. Ze moeten probe ren hun hoofd er een beetje by te houden." Zie ook pagina 15 Schiedam Bewoners van woon- en zorgcentrum Thurlede en leer lingen van openbare basisschool De Troubadoer starten deze maand met een voor Schiedam uniek project. Met verschillende activiteiten, die voor beide groe peringen op poten worden gezet, wordt gepobeerd het wederzijdse respect voor eikaar op te vijzelen. Om de ouderen en schoolkinde ren met elkaar in contact te bren gen, vinden de activiteiten plaats inzoweï het verzorgingstehuis als het schoolgebouw aan het Bach- plein. Het project gaat vrijdag 28 oktober officieel van start met een liedjesmiddag in Thurlede. De schoolkinderen komen dan bij de oudere generatie op bezoek om gezamenlijk oude en moderne kinderliedjes te zingen. Het project is opgezet door Fien Giesen, activiteitenbegeleidster in het verzorgingstehuis en haar zus, onderwijzeres op De Trouba doer. „Het doel van het project is de ouderen weereen beetje bij het leven buiten de deur te betrek ken. Het kènnis maken met de huidige manier van onderwijs ge ven, is daar een voorbeeld van Aan de andere kant willen we de kinderen leren met ouderen om te gaan. Voor hen heeft het project een opvoedkundige achter grond," zegt Giesen. „Wederzijds begrip voor elkatir kweken. Daar draait het om. Misschien kan het er toe bijdragen dat in de l - komst minder oude ren het slacht offer worden van tasjesroven, k noem maar een voordeel." Voor het project, dat een doorlo pend karakter krijgt, zijn door de school en het woon- en zorgcen trum aan de Nieuwe Danilaan twee commissies geve ld die het coördineren. Plannen zijn er ge- I30e§- j Met Sinterklaas wordt Thurlede door de scholieren versierd en le vert De Troubadeur de zwarte pie ten voor het feest. De schoolkin-g deren gaan verder nog zelf ver jaardagskaarten maken, die de jarige bewoners van het tehuis worden opgestuurd. Ook staan pannekoeken-, patat- en spelle- tjesmiddagen op stapel l 'ii liigclsr fiil(isi'iiH*iiisniirtii' le&eli ongelooflijke prijzen. OOK VOOR /Pl-TT. K.-lUo.'lK-liWI.M?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2