Advocaat wil Bouterse en Bronswijk horen 'Opsplitsing Rotterdam is halfslachtig geregeld' Hongerstaking Turkse Koerden beëindigd Blikvanger bij station Blaak verdwijnt Middelland viert vertrek tippelzone Rechtbank omgetoverd tot fort tijdens eerste deel proces tegen 'drugsbaron' 'Rotterdam moet Fransen excuses aanbieden' Garantiefonds redt massale bruidsreis Happietaria weer in Rotterdam Tot maandag nog te bezichtigen. Daama zal de 'hondekoo' definitief uit beeld verdwijnen. FotoEriKBioemJnk/RotterdamsOagwad A' i Rotterdam Het loodrecht uit de grond verrijzende Het object werd geplaatst om de aandacht te vestigen op Het centrum blij tl nog tot maart open. Dan is ook het ter-;: treinstel bij het Rotterdamse station Blaak verdwijnt. De het nabijgelegen gemeentelijk Informatiecentrum rein hovende tunnel, dat. geruime tijd heeft opengele- zogenoemde'hondekop', die sinds 1989 heel wat belang- Spoortunnel. Dat verschafte inlichtingen over de bouw gen, weer helemaal'aangekleed'. stelling van reizigers en voorbijgangers trok, wordt van de Willemsspoortunnel onder Rotterdam, Afgelopen Daarna zal ookhet infocentrum nutteloos wordeneh ver maandag gesloopt. maand is de bouw van de tunnel voltooid. dwijnen. A';A.*-A Door Marcel Potters Rotterdam Het is 'politiek onvolwassen' dat Rotterdamse politici en burgemeester Peper hebben geweigerd de naar schatting vijftienhonderd Fransen te ontvangen, die vo rige: week zaterdag in Rotter dam demonstreerden tegen het Nederlandse drugsbeleid: Dit zegt de Rotterdammer Kei ler die als tussenpersoon voor de Franse demonstranten op- treedt, Keiler eist in een brief aan het college van b en w en de ge meenteraad dat zij hun ex cuses aanbieden aan de Fran sen. „Feitelijk heeft ander- half duizend mensen in de kou laten staan." aldus Keiler in de brief. „Waarom worden Franse burgemeesters wel pontificaal'. "ontvangen?'1 De Franse demonstranten wa ren. naar de Maasstad getrok- ken op initiatief van de Franse communistische partij.;,Het li berale drugsbeleid in Neder landen de lage heroïneprijzen maken onze jongeren kapot," legde één van de betogers vori ge week uit. Burgemeester Peper had laten weten 'geen behoefte'.te heb ben aan het aannemen van een petitie. Rotterdam Een razendsnelle reddingsactie van de Stichting Garantiefonds Reisgelden uit Rotterdam heeft ervoor gezorgd dat morgen vijfenvijftig kersver se bruidsparen alsnog op huwe lijksreis naar Malta kunnen. De reis dieigde verloren te gaan omdat het organiserende reisbu reau 'Koster voor Reizen' uit Lely stad in financiële moeilijkheden raakte wat resulteerde in de be ëindiging van het deelnemer schap van het Garantiefonds. Deze week echter doemden zich gro e problemen op voor de bruidsparen. De directeur van het reisbureau meldde het Garantief onds dat hij financieel niet in staat was de al lang vantevoren vastgestelde bruidsreis, een ini tiatief van de Combinatie Interna tionale Bruidsfotografen, uit te voeren, Het reisbureau had echter al twee Boeings 737 bij Air Malta gecharterd. Veel tranen Een bliksemactie van het Garan tiefonds had succes en zorgt er voor, dat de kersverse bruidspa ren morgen gewoon in het vlieg tuig kunnen stappen.„Door ruim tweehonderdduizend gulden op tafel te leggen hebben we een enorme teieursteLing en veel tra nen kunnen voorkomen," aldus directeur Silbermar n van het Ga rantiefonds. ,.In eerste instantie was de teleur stelling bij de bruidsparen en de meereizende fotografen natuur lijk ontzettend groot. Daarom al leen al hebben wij alles op alles gezet om de reis toch door te kun nen laten gaan," aldus Silber- mann. „Gelukkig zijn wij daar, door snel alle garanties af te ge ven, in geslaagd." De vijfenvijftig bruidsparen stap pen morgen in het vliegtuig voor een vijfdaagse reis naar het Mid dellandse Zee-eiland. Rotterdam Advocaat mr. T]j. E. van der Spoel wil spoedig 'opening van zaken' over de vermeende contacten van zijn cli ënt, de van grootschalige drugshandel verdachte Jacobus L. (51), met de ex-leider van het Surinaamse junglecommando Ronnie Rrunswijk en ex-legerleider Desi Bouterse. Op 5 okto ber heeft de raadsman aan de rechter-commissaris verzocht beide Surinamers te horen. „Ik wil duidelijkheid," vertelt hij, „aangezien het Openbaar Minis terie mijn cliënt verwijt betrok ken te zijn geweest bij cocaïne handel, en omdat een inmiddels geliquideerde getuige tegen Jus titie meer heeft verteld over de re latie tussen L. en Brunswijk en Bouterse, in verband met de smokkel van 357 kilo cocaïne in 1991. Ik geloof daar zelf dus hele maal niets van, vandaar dat ik hen wil horen." Hardhout Die kroongetuige in deze zaak, een 34-jarige Schiedammer, werd eind vorig jaar doodgeschoten in Schiedam. Hij zou een aantal be lastende verklaringen over L. hebben afgelegd. Het Openbaar Ministerie startte in juli een on derzoek naar de relatie tussen L. en Brunswijk. Die verklaarde in augustus slechts eenmaal met de verdachte zaken te hebben ge daan, waarbij het ging om de ver koop van een partij hardhout Persofficier van Justitie mr. L. de Jonge stelde dat het Openbaar Mi nisterie nog niet wilde reageren op het verzoek van de raadsman. „We wachten eerst de beslissing van de rechter-commissaris af" zei ze. Afgrijzen De rechtbank in Rotterdam was gisteren voor de eerste zitting van het proces tegei, de in juli aange houden L. omgetoverd tot een heus fort. Buitenstaanders wer den voor het betreden van de rechtszaal uitgebreid gefouil leerd. Mr. Van der Spoel sprak zijn afgrijzen uit over de wijze waarop zijn cliënt vanuit de Extra Beveiligde Inrichting in Vught naar Rotterdam was vervoerd. Een haastig opgetrommelde poli- tie-arts constateerde later een 'op pervlakkige kneuzing' aan de pols van L., veroorzaakt door strak zittende boeien. Twee officieren van Justitie - mr. R. de Groot en mr. AH. van Wijk- traden op namens het Openbaar Ministerie, en confon- teerden de verdachte met een he le waslijst aan verdenkingen. Zo wordt hij verdacht van de smok kel van honderden kilo's cocaïne en hennep, uitvoer van XTC, am fetamine en heroïne, valsheid in geschrifte, heling, mishandeling, wederrechtelijke vrijheidsbero ving en deelname aan een misda dige organisatie. De zaak werd meteen aangehou den, omdat het onderzoek nog niet is afgerond. Pas volgende week wordt gestart met het verho ren van een lange rij getuigen, op verzoek van zowel de aanklager als de verdediging. De interesse gaat onder meer uit naar een me dewerker van een bank die wat meer licht kan werpen op de door Justitie veronderstelde 'witwas route' van de organisatie van de verdachte via Gibraltar. 'Alle beperkingen' Het Openbaar Ministerie verzette zich tegen het verzoek van de raadsman om L. over te plaatsen naar een ander Huis van Bewa ring en het regiem te verlichten. Officier van Justitie mr. De Groot vond dat het gedrag van de ver dachte in het verleden- hij sneed eerder een arrestatieteam van de weg- aanleiding geeft de ver dachte in 'alle beperkingen' vast te houden. „Verder moeten getui gen in vrijheid kunnen verklaren, en worden voorkomen dat ze door of namens de verdachte worden benaderd," aldus mr. De Groot. De zaak tegen acht andere ver dachten in deze zaak diende reeds op 24 augustu". Toen werd de voorlopige hechtenis van zeven van de acht mei drie maanden verlengd. Eén verdachte hoorde tot zijn vreude dat zijn voorlopige hechtenis werd geschorst maar werd meteen weer opgepakt omdat hij nog een straf moest uit zitten in verband met de smokkel van hasj. immers alleen maar ellende mee gemaakt." De winkeliersvereni ging zag een braderie aanvanke lijk niet zitten. ..Dat was al vaker in de soep gelopen." herinnert Minnaard zich. „Huurders van kraampjes zagen dat ongeveer de helft van hun verkoopspullen on der hun ogen werd gejat. Dan moest er zelfs nog geld bij." Min naard gaf de moed dan ook niet op. Hij vroeg de winkeliersvereni ging de huurprijs van de kraam pjes te betalen. „Ik mocht twee honderd marktkramen uitbeste den. Dus ben ik de wijk ingedo ken. Ik heb al meer dan honderd toezeggingen binnen, zowel van winkeliers als van bewoners. Op het stuk Binnenweg van de Heemraadssingel tot de 's-Gra- vendijkwai doei iedereen mee." Harde aanpak Het laatste jaar ziet Minnaard de wijk Middelland langzaam herle ven. „We klimmen uit een dal. De Nieuwe Binnenweg is opnieuw bestraat. Op 7 november gaat er een groot aantal verpauperde wo ningen tegen de vlakte. Daar ko men ruim achthonderd nieuwe huizen voor in de plaats. Bedrei gingen op de hoeken van de stra ten behoren gelukkig weer tol het verleden. Dat hebben we vooral te danken aan de harde aanpak van de politie tegen drugsdealers en andere criminelen. Voorat wijk agent Hans Vos heeft zich dag en nacht voor de wijk ingezet. Voer het eerst sinds jaren kunnen we eer veilig winkelen." Rotterdam Raad van State en Tweede Kamer zouden er ver standig aan doen het kabinetsbe sluit over de opsplitsing van Rot terdam iri de huidige vorm niet over te nemen. Tot die conclusie komt de Amsterdamse topambte naar H. Grasveld, directeur Eco nomische Zaken in de hoofdstad. Deze week stemde de Amster damse gemeenteraad in met de vorming van een nieuwe stadre- gio en daaraan gekoppelde op splitsing in een aantal gemeen ten. Amsterdam volgt met de ont wikkelingen in het al een stuk verder op streek zijnde Rotter damse regio met zeer grote inte resse. Eventueel hier gemaakte fouten wil men in Amsterdam dol graag voorkomen. Grasveld stelt in het blad Binnen lands Bestuur van deze week dat de Rotterdamse opsplitsing 'half slachtig is geregeld'. Hij baseert dat met name op het voornemen om haven en centrum van de stad niet rechtstreeks onder de nieuwe stadsprovincie tc plaatsen. Rot terdam heeft daar zelf ook altijd al voor gepleit. In 1997 moet de stad in tien nieu we, 'vitale', gemeenten zijn opge deeld. In het kabinetsbesluit is uitgegaan van een samenvoeging van Centrum en Delfshaven. Af gesproken is echter dat de stads provincie een groot aantal specia le bevoegdheden krijgt om ervoor te zorgen dat de regionale belan gen in het centrumgebied vol doende tot hun recht komen. „Hiermee is in feite erkend dat de provincie verantwoordelijk is." stelt Grasveld. „Voor de gemeente Delfshaven blijft niet veel meer te doen dan in het Centrum te zorgen voor het ophalen van het vuil, het beheer van de paar reste rende woonstraten, het opbouwen en albreken van de markt cn voor de burgelijke stand." De topambtenaar voorspelt fikse botsingen tussen stadsprovincie en gemeente Delfshaven. die bei den de scepter over het gebied gaan zwaaien. „Er zijn straks twee kapiteins. Eentje voor het schip en eentje voor de passagiers: de bewoners. Dat vraagt om ongeluk ken." Rotterdam De Happietaria komt dit jaar opnieuw naar Rot terdam. In dit tijdelijke restau rant kunnen de klanten van 2C november tot en met 22 decem ber zelf bepalen hoe veel zij be talen voor hun maaltijd. De winst komt ten goede aan pro jecten in de Derde Wereld. Er is alleen een probleempje: de me dewerkers hebben nog geen on derkomen gevonden. Desondanks laat Daniel Davidis, woordvoerder van de Rotter damse Happietaria, zich niet uit het veld slaan. „Vorig jaar kre gen wij ook pas op het laatste moment een pand toegewezen." zegt hij. „Ik blijf optimistisch." Het fenomeen Happietaria is een initiatief van de stichting Happy Gift, opgericht door een aantal Rotterdamse studenten. Zij wille,, net dit project de aan dacht vestigen op de problema tiek in de ontwikkelingslanden. Vorig jaar december was er een Happietaria aan de Coolsingel. Wegens groot succes is besloten de actie dit jaar voort te zetten. Het is niet waarschijnlijk dat de Happietaria weer aan de Cool singel komt. De horeca in de buurt was niet blij met deze goedkope concurrent. Rotterdam Nelli Fiere-Cooman zal zaterdag 5 november het start sein geven voor een groots feest in de wijk Middelland. Om de ver huizing van de prostituées en vooral de drugshandelaars te vie ren, komen op de Nieuwe Binnen weg tal van activiteiten. Middelland is blij dat het najaren- lang over en weer praten nu defi-. nitief is en dat de tippelzone aan de G.J. de Jonghweg op l novem ber definitief verhuist naar de Keileweg. Toch nuanceert organisator Hans Minnaard de feestvreugde. „We zeggen niet 'hoi. hoi. hoi, de hoe ren zijn weg*. Want het is hun be staan en hun beroep. Zij oefenden echter aantrekkingskracht uit op de dealers en de junks, die wel voor veel overlast hebben ge zorgd." Het radiobericht, dat de tippelzo ne definitief rat de wijk Middel land gaat verdwijnen, herinnert Hans Minnaard zich nog als de dag van gisteren. „Ik stond mid den in m'n winkel te juichen. We hebben zo vaak loze beloftes ge kregen. Eindelijk ging het echt door," vertelt de bewoner van de Nieuwe Binnenweg. „Ik belde di rect voorzitter Jos Peetere van de winkeliersvereniging, die het nieuws ook al had gehoord. Daar op hebben we zo snel mogelijk de vlag uitgehangen. M'n volgende idee was om een groot, multicul tureel feest te organiseren, een feest voor alle wijkbewoners. De afgelopen vijftien jaar hebben we Rotterdam De vijfentwintig Turkse Koerden die maandag in hongerstaking gingen in de Pauluskerk, hebben gistermid dag om twaalf uur hun actie be ëindigd. Door vijf dagen lang alle eten te weigeren, wilden de man nen de aandacht vestigen op de si tuatie in Koerdistan. „In een paar dagen tijd heeft het Turkse leger Koerdische dorpen verwoest en platgebrand," vertelt woordvoer der Orhan van het organiserende Comité Solidariteit met het volk van Dersim. ,T)e escalatie van wreedheden tegen de Koerdische bevolking schreeuwde om actie van onze kant" Petitie Met de hongerstaking wilde het comité vooral de aandacht uit po litiek Den Haag trexken. Orhan: „We wilden gistermiddag een pe titie aanbieden aan invloedrijke politici. Omdat we deze honger staking op zon korte termijn heb ben georganiseerd, hadden de uit genodigde parlementsleden geen tijd." Voor de actieveorders - „Niet al leen Koerden, óók Turken doen mee," benadrukt Orhan- is de strijd niet voorbij. Op 29 oktober komen Koerdische organisaties uil heel Europa samen in Frank furt voor een massale demonstra- Eindelijk weer eten inde Pauluskerk. De hongerstakende Turkse Koerden stopten hun actie, ma ar niet voor lang. foto Nieis van der Hoeven' tie. Rotterdam sDagüiad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1