CDA bijt in het zand na aanval op PvdA v In feestelijke optocht naar nieuwe school Metrostation over Vlaardingerdijk mmMrnmsimMimimmmsmm Gestolen cheques verzilverd Achttien maanden voor daders brute beroving 'Elke wijk een peiling 'bij statenverkiezingen' Straatrover uit de klas gehaald Boksleraar bekent ontucht Vrouw gewond bij beroving Autokraker op rijksweg gepakt Agent moet lopend verder Coalitiepartners houden socialisten binnen boord Inzameling in winkelcentra Elf Atochem veroordeeld Rovende junk Dinsdag 25 oktober 1994 A?i4# VP 5 j& j* ^bi^' a Barenbrecht Een 36-jarige Maassluizer heeft bij de politie van Barendrecht bekend met ongeveer negentig gestolen cheques voor enkele tiendui zenden guldens aankopen te hebben gedaan, De betaalmid delen werden hoofdzakelijk in de regio Rotterdam verzilverd, De verdachte is een 'oude be kende' van de politie. Hij werd in het verleden al een aantal malen veroordeeld voor ver schillende delicten en werd ge zocht voor een aantal andere misdrijven. Tijdens een routi ne-controle in Barendrecht liep hij tegen de lamp. Hoewel de Maassluizer nog niet heeft verklaard hoe hij de gestolen cheques in zij bezit heeft ge kregen, vermoedt de politie dat hij ze zelf buit heeft ge maakt Schiedam Naar aanleiding van een aangifte van een straatroof is gisterochtend een 16-jarige Schiedammer door de politie op school aangehouden. De jonge man had afgelopen weekeinde met een twee jaar oudere vriend een knaapje van 14 jaar beroofd van zijn mountainbike. Daarbij werd de jongen bedreigd met de dood. Later op de dag kon ook de tweede verdachte worden aange houden. Nadat hij weer op vrije voeten was gesteld, bedreigde hij het jongetje andermaal en zei hem een kogel in zijn buik te zullen schieten. De politie is bij de 18-jarige dader op bezoek gegaan om hem daarover te onderhouden. De fiets is door het tweetal verkocht aan een he ler. VI aa Kogen De Vlaardingse po litie heeft onlangs een man aan gehouden op verdenking van sek sueel misbruik van een 8-jarig jongetje. Gebleken is dat het strafbare feit in februari van dit jaar is gepleegd. De man beging de ontucht tijdens bokslessen die hij thuis gaf. Hij heeft bekend. Schiedam Een 19-jarige Schiedamse is gisteravond om streeks half acht op de Rotter- damsedijk in haar woonplaats mishandeld 'door een straatrover. De man probeerde de vrouw op haar fiets staande te houden en eiste geld, Toen de vrouw doorreed pakte de man een steekwapen en stak haar in haar hand. De dader ging er in de tram richting Rotterdam van door. Schiedam Twee mannen heb ben gisteren met succes de ach tervolging ingezet op een auto kraker. Het duo had de man op de Thurledeweg in Schiedam aan het werk gezien en renden hem achterna. De dader, een 36-jarige Schiedammer, probeerde over de rijksweg te ontkomen. Daar reed toevallig een surveillance-auto van het politie-district Waterweg die de kraker ook achterna ging. Niet veel later werd de man gear resteerd, De buit, een autoradio, werd in de omgeving teruggevon den. Schiedam Een Schiedamse sur veillance-agent heeft gisteren zijn fiets op zyn nek moeten nemen omdat die was beschadigd door een valpartij van een vrouw. Door een windvlaag viel de vrouw te gen de fiets van de diender, Ze mankeerde niets en vervolgde haar weg. Toen de agent op zijn fiets wilde stappen, bleek er een slag in één van de wielen te zitten. Door Ben van Haren SchiedamDe kans dat het CDA alsnog achter de collegetafel komt te zitten in Schiedam is sinds gisteren heel klein gewor den, Behalve dat een poging van fractievoorzitter D. Baart om een wig te drijven tussen de coalitiepartijen mislukte, verloor het CDA bovendien de steun van de andere oppositiepartijen. Helemaal alleen stonden de christen-democraten met hun voorstel de samenstelling van het college te heroverwegen nu de helft van de PvdA-fractie is opgestapt. Baart gebruikte een aan de ge- raadsfractie, die onder curatele is meenteraad gezonden brief van het oud-raadslid J. Wiersma van de PvdA om de positie van diens partij in het Schiedamse gemeen tebestuur aan te zwengelen. Uitla tingen van de afgetreden fractie voorzitter G. Brouwer m de pers hadden, zo vertelde hij, bij het CDA de doorslag gegeven om de zaak aan de orde te stellen. „In tegenstelling tot de CD heb ben wij niet gesmuld, maar met weerzin en ergernis de kwestie in de PvdA gevolgd, die door het ge schutter van voorzitter Rotten berg tot landelijk nieuws werd verheven. Onze zorg is dat hij Schiedam als proeftuin wil gebruiken en bui tenstaanders zich met ons stads bestuur gaan bemoeien. Een gesteld, kan geen deel meer uit- maken van een coalitie," rede neerde Baart. Sterkste „Destijds kozen D66, WD en GroenLinks met ons voor een vijf- partijencollege, maar dat was met haalbaar omdat de PvdA de sterk ste was en het niet wilde. Nu is de PvdA verzwakt. Van de drie on derhandelaars, Wiegman, Brou wer en Stadhouders, zijn er twee opgestapt. Welke waarden heb ben de met dit drietal gemaakte afspraken nu nog? Het aanzien en bestuur van onze stad en de ge loofwaardigheid in de politiek van de Schiedammers staan op het spel." Baart vroeg de andere partijen een duidelijk politiek standpunt in te nemen. Fractievoorzitter M. Houtkamp zei dat D66 'het PvdA-drama' een intern probleem vmdt, dat hij wel op de voet volgt. „Wij hebben met de coalitiepartners WD en GroenLinks een goed gesprek ge had met lijsttrekker/wethouder Wiegman en de verzekering ge kregen, dat de gemaakte afspra ken worden nagekomen en we na het weer compleet zijn van de PvdA-fractie opnieuw een ge sprek hebben." Houtkamp noemde de conclusies van Baart voorbarig, maar sprak ook zorgen uit. „Wij zullen op nieuw de samenwerkingsmoge lijkheden moeten toetsen, want het gaat wel om de vervanging van bijna de helft van de PvdA- fractie en om mensen met crucia le functies. Wij vinden het ook te leurstellend te moeten constate ren, dat we in vijf jaar tijd bij de PvdA vijf a zes mensen hebben zien vertrekken met wie het goed samenwerken was." Niet fatsoenlijk De fractievoorzitters van de ande re coalitiepartijen sloten zich er volmondig bij aan. B. Oomens D. Baart (CDA) ...nederlaag... Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad M. Houtkamp (D66) ...goed gesprek... FmoJaap Rozema/Rotterdams Dagblad (GL) zei te betreuren, dat ze door de problemen binnen de PvdA niet fatsoenlijk afscheid kan ne men van de ook door haar hoog gewaardeerde, afgetreden raads leden. Zij stelde vast dat het sa menwerkingsakkoord ook door de ledenvergadering van de PvdA is aangenomen. Ook W.J. van Wijk (WD) benadrukte: „Wij heb ben met elkaar een overeenkomst gesloten en die staat. Pas als daar aan wordt getornd hebben we pro blemen." Raadsnestor en oud-PvdA-lid A. van Loenen (na een hartinfarct juist teruggekeerd in de politieke arena) haalde namens Solidair'93 en Gemeentebelangen het argu ment van Baart, dat door de PvdA-kwestie het imago van Schiedam was beschadigd, uit handen. „We waren al de risee van de Nederlandse politiek omdat we 21 dagen lang zonder college heb ben gezeten, vooral ook door het CDA," stelde hij. En later, toen Baart met zijn motie kwam waar in hij nieuwe college-onderhande lingen voorstelde, las Van Loenen de oppositieleider de les: „Wij hadden ons voorgenomen het CDA in zijn oppositie te steunen, maar wat je nu doet is helemaal verkeerd. In plaats van te wach ten tot de breuk in de coalitie zichtbaar wordt, zorg je ervoor dat hun eenheid wordt gesterkt. Daarom steunen wij de motie niet." Zelfs de CD, die eerst had gepleit voor een vervanging van de PvdA door het CDA in het col lege 'omdat de grootste partij de boel in de steek heeft gelaten', kwam aan het eind van de verga dering op dit standpunt terug. De PvdA, met voor de tweede keer vier onbezette zetels in de raads zaal, nam niet deel aan de discus sie. De nieuwe kandidaten B. Zij- develd-Aasestrand, E. O. Westen berg, P. Groeneweg en M.R. Reu- derink zaten wel op de tribune. Zij zullen volgende maand voor de behandeling van de begroting en het college-werkprogramma wor den geïnstalleerd. Maassluis—Met een zogenoemde boodschappenactie wordt de ko- mende twee weekeinden m Maas- sluise winkelcentra voedsel inge zameld voor de Oekraïne. Het winkelend publiek kan bij diverse supermarkten speciale artikelen aanschaffen, die zyn geselecteerd voor het voedseltransport. De inzamelingsactie gaat zater dag van start in het overdekte winkelcentrum de Koningshoek Het weekeinde erop wordt de ac tie voortgezet in de binnenstad De mensen hoeven niets anders te doen dan bepaalde levensmid delen te kopen en direct weer af te dragen aan medewerkers van de Actie Kerstgroet '94. Zij stellende voedselpakketten samen die m november in een vrachtwagen naar de Oekraïne gaan. Door de kerk in het stadje Beregszasz wordt het voedsel onder de arm ste bewoners in de Subkarpaten verdeeld. Met kerst moeten de produkten daar op tafel staan. Ook diverse Maassluise en Maas- landse basisscholen werken mee aan de boodschappenactie. Ze proberen zoveel mogelijk voedsel pakketten te leveren. Omdat mde Oekraïne tevens grote behoefte is aan winterkledmg, heeft de firma Polderman aan de Industrieweg een loods beschikbaar gesteld voor het inzamelen van gebruikte kleding. Men kan er zaterdag 29 oktober en 5 november kleding stukken inleveren. Ook zelfge maakte voedselpakketten kun nen daar worden afgegeven. De verhuizing van de teerlingen bleef in Nieuwland niet onopgemerkt. Met twee steltlopers voorop en een draai-orgel gingen de scho- lieren in optocht naar 't Meesterwerk. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Schiedam—Met een grote zak pa tat en een kroket in de klas, Op welke school mag dat? Nergens natuurlijk. Maar gisteren werd het in de rooms-kathobeke basis school 't Meesterwerk voor één keertje getolereerd. Het was im mers de schoolleiding die er de leerlingen op trakteerde. De nieu we school in Schiedam-Nieuw- land, ontstaan na een fusie van de Albertus Magnusschool en Domi- nicus Savio, werd officieel ge opend. En dat moest uiteraard worden gevierd. Er was een dagvullend program ma om de kinderen spelenderwijs kennis te laten maken met hun nieuwe onderkomen. Door mid del van een speurtocht werden de leerkngen door het hele pand ge stuurd. Ze kwamen in alle hoeken en gaten van het twee verdiepin gen tellende gebouw. Zelfs het be- zemhok en de kamer van direc teur Hans van Dijk, normaal ver boden terrein, waren in de route opgenomen. De feestdag begon bij Albertus Magnus aan de Park weg. Daar verzamelden de leerlin gen zich voor de laatste keer bij hun oude school om in een feeste lijke optocht met draai-orgel en steltlopers naar de nieuwbouw, een stukje verderop, te gaan. Een maal bij 't Meesterwerk gearri veerd begon het feest pas echt. Al le kinderen konden op de foto met een levensgrote Goofy. Ook kon den ze dansen op muziek, siera den maken en deelnemen aan tal van spelletjes. Hoogtepunt van de dag was het optreden van een goo chelaar. De kinderen genoten er van. „Soms ga ik niet met een goede bui naar school," was de 8- jarige Bas Batenburg in zijn ele ment. „Maar ik heb het nu al zo naar mijn zin, dat ik morgen echt met plezier naar school ga. Alles is hier veel mooier dan op de oude school." De 6-jarige Arif had zich speciaal voor de opening in een zwart kostuumpje gehesen. „Ik vind het een heel mooie school. Het speelplein is echt het aller mooist." Op de eerste officiële werkdag in de nieuwe school moesten de leer- kachten gisteravond al gelijk overuren maken. Want van zeven tot acht was er een receptie voor ouders en genodigden waarna een open huis werd gehouden. De leerlingen amuseerden zich kostelijk op hun nieuwe school, maar voor sommige leerkrachten krijgt de verhuizing een wrange bijsmaak. Van het onderwijzend personeel moet na dit jaar de helft van de 23 juffen en meesters af vloeien. Vooral part-timers en leerkrachten met het minst aantal dienstjaren, hangt ontslag boven het hoofd, 't Meesterwek voldoet nog niet aan het wettelijk ver plichte aantal leerlingen. De school telt er momenteel 172 en moet er minimaal 187 in de ban ken hebben. Directeur van Dijk twijfelt er niet aan dat dat aantal weldra wordt bereikt. „Een nieu we school trekt altijd leerlingen aan." RotterdanvVfaardlngen De ge welddadige beroving op een fiet ser door twee Vlaardmgers van 27 en 86 jaar is gisteren door de Rot terdamse rechtbank beantwoord met achttien maanden cel. Tegen het tweetal werden veertien da gen geleden gevangenisstraffen van twee jaar geëist Het duo pleegde het misdrijf nadat ze zich eerst in een café vol hadden laten lopen met bier. Onderweg naar huis beletten ze op de Maasshus- sedy'k een stadgenoot die op zijn fiets kwam aanrijden de door gang. Voordat het slachtoffer het wist, werd hij met een schroe- vedraaier in rug en been gesto ken Tijdens de worsteling die daar op volgde werd de portemon nee uit rijn achterzak gehaald. De man had het geluk dat op het moment van de beroving een taxi voorbij reed. Hulp kreeg het slachtoffer niet van de chauffeur. De bestuurder had geen zin bij de moeilijkheden betrokken te ra ken Wel was zijn aanwezigheid voldoende om de twee daders op de vlucht te doen slaan Volgens de twee verdachten was de vechtpartij ontstaan nadat de fietser één van hen een schop had gegeven omdat hij er niet langs kon. Die verklaring ging er bij de rechter niet in. De portemonnee van de beroofde man werd im mers teruggevonden op een plek waar het slachtoffer nooit was ge weest De daders waren eerder al eens door justitie veroordeeld en moeten nu alsnog voorwaardelijk celstraffen uitzitten. Die variëren van één tot drie maanden. Rotterdam De rechtbank heeft het chemisch bedrijf Elf Atochem in Rotterdam gisteren veroor deeld tot boetes van in totaal 20.000 gulden. Het bedrijf heeft volgens de rechtbank op vier pun ten de Hinderwet overtreden. Toen op 9 juli 1992 brand uitbrak in een opslagloods met chemicali ën was er geen inventarislijst aan wezig van alle opgeslagen stoffen en hun eigenschappen. Die hoort volgens de Hinderwet bij de por tier van het bedrijf te liggen, zodat de brandweer die bij noodgeval len kan raadplegen. Bovendien had de loods geen gevarenzone- indeling en lagen er in strijd met de vergunning verschillende stof fen door elkaar, Hierdoor hadden tijdens de brand chemische reac ties plaats. Elf Atochem produ ceert grondstoffen voor geurstof- fen die in aardgas en voedings middelen gaan. De brand veroor zaakte een enorme stankoverlast in het Rijnmondgebied. Het stonk een week lang hardnekkig naar knoflook. Bij de milieudienst kwamen bijna duizend Wachten binnen. De officier van justitie eiste twee weken geleden boetes van in totaal 75.000 gulden, 15.000 gulden per overtreding. Zij liet toen de belangrijkste beschuldi ging vallen. Die behelsde dat door nalatigheid van het bedrijf stoffen in de lucht zijn gekomen die een gevaar opleverden voor de volks gezondheid. Tijdens het gerechte lijk vooronderzoek is aan dit punt veel aandacht besteed. Dat gold ook de volgens deskundigen ver keerde manier waarop de Rotter damse brandweer het vuur be streed. Dat gebeurde aanvanke lijk met water in plaats van schuim. Schiedam Het metrostation Vijfsluizen in Schiedam zal over de Vlaardingerdijk heen worden gebouwd. Hiertoe is besloten om de toegankelijkheid van het sta tion te vergroten omdat het daar mee van twee zijden bereikbaar wordt en beter geschikt is als overstappunt van metro op tram, bus en auto. Die keuze maakte wethouder L. Hafkamp gisteravond bekend in de gemeenteraad, waar de resul taten van de inspraak op het me tro-tracé werden vastgesteld. Vo rige maand hebben inspraakbij eenkomsten plaatsgevonden in het kader van de bestemmings planprocedure voor de metroaan- ieg door de gemeente Schiedam. Op die avonden aangevoerde be zwaren zijn door de raadscomm- sie voor ruimtelijke ordening, ver keer en vervoer gewogen en gro tendeels gehonoreerd. 'Duidelijkheid5 Onzekerheid is er nog over de aanleg van een keerspoor nabij Plein '40-'45 en de beperking van de geluidhinder langs de gehele route. De gemeenteraad eiste gis teren op dat punt meer duidelijk heid van de wethouder. Hafkamp zei te streven naar een situatie met zo min mogelijk ge luidhinder langs het metrotracé. Hij verwacht dat toepassing van nieuwe technieken de komende jaren tot aanzienlek minder her rie zal leiden. In het plan wordt ruimte gelaten tot overschrijding van de voorkeursgrenswaarde van 60 decibel tot maximaal 73 dbA op enkele plekken. De Rot terdamse Dienst Gemeentewer ken heeft onderzoek op dit punt verricht. In de inspraak is echter de wens naar voren gekomen om een onafhankelijk toetsing te la ten plaatsvinden op gevoelige plekken, zoals bij Vjjfsluizen. De gemeenteraad wil dat ook maar Hafkamp liet zich hier met op vastpinnen.in principe ben er voor, maar het moet wel haal baar zijn, ook financieel," hield hij een slag om de arm. Een ander discussiepunt is de aanleg van een keerspoor by Plein '40-'45. Daarvoor wordt een viaduct over de Schie aangelegd en het rangeren vindt op oogm- veau plaats voor flatbewoners Dat geeft onacceptabel veel hors- zonvervuiüng, vinden omwonen den en de complete gemeente raad De RET meent dat zolang de plannen voor Randstadrail nog niet zijn gevorderd en metrostel len dus niet over treinrails kun nen rijden, net voorbij station Schiedam-Centrum een speciale voorziening tijdelijk nodig is. De RET redeneert dat een andere op lossing nadelig is voor de lijnex- ploitatie. Cijfers ontbreken ech ter. Hafkamp beloofde zich in te zetten op het schrappen van dat keerspoor, maar dat bleek niet voldoende voor de meerderheid van de raad. Een motie CDA'er M. P. van Mansum, met steun van D66 en Groenlinks aangenomen, draagt het_ college op de voorgestelde oplossing af te wijzen en opnieuw in onderhan deling te gaan over het keerspoor Rotterdam/Vlaardlngen De Vlaardingse drugsverslaafde A. B. is door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht tien maanden, waarvan zes maan den voorwaardelijk. Dat is de tol die hij moet betalen voor een gro te reeks inbraken, winkel- en fiet sendiefstallen. Het merendeel van de delicten werd vorig jaar en begin dit jaar in Schiedam en de woonplaats van de verdachte ge pleegd. De man was aan het stelen geslagen om zyn verslaving aan verdovende middelen te kunnen bekostigen. De recentste misdrij ven dateerden van dit voorjaar en werden begaan in Vlaardingen. In april maakte hij bij een inbraak in het activiteitencentrum van de Pameijerstichting een geldkistje met daarin 650 gulden buit. Een maand later stal hij uit de kiosk van het NS-station aan de Van Ho- gendorplaan een boormachine en de inhoud van de kassa. Eerder had hij bij Hajé Diner de complete kassa met 2500 gulden weggeno men. Vlaardingen Afdelingsvoorzit ter Strutz van D66 wil de verkie zingen voor provinciale staten op 8 maart volgend jaar koppe len aan een peiling in Vlaardin gen over 'hot items' die in de di verse wijken spelen. Als voor beeld noemt ze de openstelling van de busbaan Korhoenlaan/ Parijslaan in Holy en de par keeroverlast van de centrumbe zoekers in de VOP of andere aanpalende wijken. „Zo zou elke wijk of buurt haar 'hot item' kunnen voordragen ter peiling of raadpleging," al dus Strutz in de Demokrant, het blad van de D66-afdeling Vlaar dingen. De afdelingsvoorzitter van D66, de partij die altijd al een uitge sproken voorstander van het re ferendum is geweest, verwijst daarbij naar het Vlaardingse col legeprogramma. Hoewel coali tiepartners PvdA, WD en CDA het woord referendum daarin niet op wilden nemen, wordt er wel gesproken over 'peilingen; 'Regelmatig zullen peilingen on der de bevolking worden gehou den met het doel een beeld te- kunnen vormen over de waarde-, ring die burgers hebben voor de gemeentelijke dienstverlening en het gevoerde of nader te ont wikkelen beleid. Dit kunnen at ben op specifieke thema's, wij ken of buurten.' Strutz vindt dat daarmee in de komende periode -'waarinvele) pijnlijke keuzes gemaakt mofe.; ten worden'- een begin worden gemaakt. *v'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2