Energieverslinders op kosten gejaagd Nog geen olie in Broekpolder Onderhoud van Schiedamse bruggen uitgesteld Plastisch chirurg opereert Bosnisch oorlogsslachtoffer 9W 2000, daar zit snelheid en beweging in' Meteen bril van.Optiek Style de Vie scóortu beter <o c er, c 0 Schiedam onderzoekt mogelijkheid om zuinige huishoudens te belonen Middenstand hekelt 'vliegende winkels' Gestolen aoto kaalgeplukt Bromfietser botst op bus '-i-y Schiedam Schiedam stelt een onderzoek in naar de mogë- lijkhedén van gedifferentieerde tarieven voor het verbruik van energie. Doel van het project is huishoudens met een hoog energieverbruik meer te laten betalen. Wethouder B. de Leede (milieu) heeft dit bekend gemaakt tijdens een debat met gemeenteraadsleden over het milieubeleid van de ge meente op de Broeiboot van Milieudefensie. De wethouder verwees daarbij naar een recent onderzoek waar uit blijkt dat maatregelen bin nenshuis rendabel zijn in het be sparen van energie. „Zo'n kans moet je niet laten lopen," aldus De Leede. „Zo stimuleer je men sen aan energiebesparing te doen en tegelijkertijd beloon je ze er- Maassluis De Ondernemers Fe deratie Maassluis (OFM) wil dat actie wordt ondernomen tegen de zogenoemde vliegende winkels in ontmoetingscentrum Konings hof. De handelaren die er hun koopwaar in grote hoeveelheden aanbieden, plegen volgens de OFM oneerlijke concurrentie. In het zalencomplex aan de Ui ver laan zijn dit jaar inmiddels zeven grote verkoopdagen gehouden. Radio's, televisies, meubels en ta pijten werden in groten getale te koop aangeboden. Volgens de OFM bepaalt de Wet op de Ruim telijke Ordening dat in een hore- ca-gelegenheid geen detailhandel is toegestaan en kan de overheid bij overtreding van die bepaling ingrijpen. De Koningshof is ver zocht geen nieuwe mensen meer onder haar dak te laten handelen. Desondanks worden door de ge meente vergunningen verstrekt voor de openbare verkopingen. Vaagheden „De gemeente heeft geen poot om op te staan als ze de vliegende winkels wil verbieden," zegt ÖFM-voorzitter N. Rol. „Er zitten nu eenmaal te veel vaagheden in de wetgeving. Bedrijven uit de de tailhandel die staan ingeschreven bij de Kamer van Koophandel kunnen een vergunning krijgen. De fout ligt gewoon bij de over heid. Die neemt geen duidelijk standpunt in." Op de afdeling communicatie van de gemeente wordt erkend dat vergunningen worden afgegeven als de aanvrager aan de eisen vol doet. „Alleen de detailhandel is toegestaan. De vergunningaan vrager moet met zijn bedrijf in derdaad staan ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Daar naast dient de Koningshof een ontheffing op de Drank- en hore- cawet aan te vragen. In de zaal waar de verkoop plaatsvindt, mag vanaf een uur voor het begin tot een uur na sluitingstijd geen alco hol worden geschonken. In princi pe mogen zes a zeven verkoopda gen per jaar in de Koningshof worden georganiseerd." -De OFM laat het er niet bij zitten. De ondernemersorganisatie heeft het Midden- en Klein Bedrijf-plat- fortn verzocht de zaak aan te kaar ten bij de gemeenten in de regio. Verder wordt met omliggende on dernemersverenigingen overleg gepleegd over de juiste aanpak van de 'vliegende winkels' en wordt het landelijk fenomeen bin nenkort behandeld op de dis trictsvergadering van het Konin klijke Nederlandse Ondernemers Verbond (KNOV). Rol: „Vanzelfsprekend houden we de verkoopdagen in de Ko ningshof nauwlettend in de ga ten. We hebben al een keer de ver koop van fietsen kunnen beletten omdat het een fabrikant en geen detaillist betrof, die de tweewie- Iers aan.de man wilde brengen." De OFM-voorzitter plaatst overi gens ook vraagtekens bij de wel toegestane vliegende winkels. De consument wordt in grote adver tenties aangetrokken met enkele lekkertjes, terwijl het merendeel van de goederen tegen normale prijzen wordt verkocht. Oneerlij ke concurrentie, vindt Rol. „Natuurlijk. Men wordt met de aanbiedingen gelokt. Zo gauw die zijn uitverkocht worden toch ook andere artikelen, die in de norma le winkels verkrijgbaar zijn, aan geschaft. Je kan van de winkeliers toch niet verwachten dat ze 's zon dags ook hun zaak open doemom de concurrentie aan te gaan." Als voorbeeld noemde De Leede het aanpassen van degasprijs, „Je verlaagt de prijs van de eerste dui zend kuub en laat deze per dui zend oplopen. Niet te extreem na tuurlijk, maar net genoeg." Niet alle aanwezigen waren blij met de plannen van b en w, die binnenkort officieel worden ge presenteerd in het college-werk programma. Iemand uit het pu bliek wees op het feit dat gehandi capten vaak noodgedwongen met een hoge energierekening wor den opgezadeld, door bijvoor beeld het gebruik van een lift in huis. Mensen met een oud en tochtig huis verbruiken ook meer energie, opperde PvdA'er C. Huy- ken. „Moetje hen dan meer laten betalen," vroeg Huyken zich af. Het debat werd gehouden op de Broeiboot van Milieudefensie aan de Lange Haven. Van september tot december legt de tentoonstel lingsboot over hst broeikaseffect aan in ruim dertig gemeenten die net als Schiedam het Klimaatver- bond hebben ondertekend. Met de ondertekening van dit verbond heeft Schiedam beloofd haar energieverbruik voor het jaar 2010 te zullen halveren! Dat wil zij onder andere realiseren door het autoverkeer in de binnenstad te verminderen. Vlaardingen/Schiedam—Van de twee Volkswagens van het type Golf die gisternacht in Vlaardingen werden gestolen, heeft de plaatselijke politie er de volgende dag een teruggevonden. De auto was nagenoeg kaalge plukt. De daders hadden de vier velgen plus de banden meegenomen en verder de accu, de stoelen en de achterlampjes verwijderd. Verder was de wagen behoorlijk beschadigd. Het contactslot was weg en het stuur doorgezaagd. In Rotterdam werd gisteren een man gearresteerd op ver denking van diefstal van een auto uit de Nieuw Mathenesserstraat in Schiedam. Hij werd verhoord op het Schiedamse politiebureau en later op de dag weer op vrije voeten gesteld. Een verlichte boortoren rijst 's avonds op uit een donkere Broekpolder. Over een dag of tien wordt het vijftig meter hoge gevaarte afgebroken. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Medewerkersvan- de stichting Samen Sterk voor 'Kroatië; hebben vandaagop de, luchtmachtbasis Soesterbérg ..een f- slachtoffervan de burgeroorlog in voormaligJoegoslavië afgehaald voor; een medische behandeling in Vlaardingen. v Het slachtoffer is Bajriea Mühk; .din, èen 3.7-jarige Bosniër, wiens /gezicht door eengmaatexplosie werd verininkt. Hij komt onder r .behandelingvan deVlaardingse plastisch chirurg Arlsn Smith, die bij de operaties geassisteerd zaf;- worden door de oogarts - Lopez; Cardozó uitRijswijk. De artsen "brengén! voorhun behandeling - geen' kósten in; rekening. ,,Hèt:is-' voor ons een vorm van humamtah re' hulp," aldus Smith. Voor; 'Smith.die eert privékJimek heeft .- en werkt als specialist in het Holy. Ziekenhuis, wordt het de eerste operatieopeen öorlogsslachtdf-;; fer; Als bezoekend, hoogleraar aan de medische faculteit in Jakarta heeft hij wel vergelijkbare opera- ties verricht bij lepraslachtoffers en personen met brandwonden in het gezicht, In Vlaardingen houdt hij zich voorna- -' meiijk'bezig met esthetische operaties, zoals borst vergrotingen mfet zeewiergel. Met de behandeling van Bajriea Mühidin keert Smith terug naar de wortels van de plastische chi- rurgie. Piastisehe chirurgie ontstond na de Tweede Wereldoorlog, om verminkte soldaten op te kalefa teren. V 'v ";.V- Smith heeft zich nog geen goed beeld kunnen vormen van de verwondingen in hei gelaat van zijn Bosnische patiënt; Een halfjaar geleden ontving hij röntgenfoto's uit Sarajewo, maar die'kunnen, zegt de artsook betrekking hebben gehad op een ande* re patiënt. Uit het onlangs opgestuurde,medische, rapport van Bajriea'Muhidin heeft .Smith opge- Plastisch chirurg Ar- 'v Ian Smith; 'Het gaat om afschu welijke ver wondingen. Archieffoto Roel Dijkstra maakt dat het gezicht en de ogen zijn geperforeerd met granaatsplinters. „Het gaat om afschuwelijke verwondingen," zegt de specialist. „Er is ook een stukje van de neus weg." Zoals hij de zaak nu kan beoordelen, denkt Smith dat de operatie, die in fasen wordt uitge voerd, toch grote kans van slagen heeft. Maandag wordt de patiënt voor de eerste maal onderzocht. Hij verblijft in het Deltahotel, waar Smith gewoon lijk de patiënten uitzijn privékliniek in Holvstaete onderbrengt. De komst van de Bosniër naar Vlaar dingen wordt betaald door de Nederlandse over heid. Als bemiddelaar tussen Smith en de overheid trad de in Vlaardingen gevestigde stichting Samen Sterk voor Kroatië op. Vlaardingen De NAM (Neder landse Aardolie Maatschappij) acht de kans dat er aardolie wordt gevon.de.n_ in_.de ...Broekpolder klein. De op 20 augustus begon- .nen proefboringen hebben nog geen enkele aanwijzing opgele- verd dat er olie in de grond zit. Bij de boringen is inmiddels een diepte bereikt van ruim vierdui zend meter. De NAM schat nog een kleine week nodig te hebben om de geplande einddiepte van 4250 meter te bereiken. Dat in de laatste paar honderd meter nog olie zal worden aangetroffen, wordt niet erg waarschijnlijk ge acht. „Het kan natuurlijk altijd, maar heel optimistisch zijn we niet meer," aldus NAM-woord- voerder W. van der Wiel. De boringen gingen van start na uitgebreid geologisch onderzoek. De kans dat de bodem onder de Vlietlanden bij Vlaardingen olie bevatte werd aanvankelijk ge schat op fifty-fifty, omdat ook el ders in de regio rond Rotterdam door de NAM olie en gas is aange troffen. Blijft het resultaat ook in de laat ste week negatief, dan nog vindt Van der Wiel niét dat de boringen vergeefs zijn geweest. „Ze hebben in elk geval waardevolle informa tie over de geologische structuur van de bodem opgeleverd. Daar kunnen we in de toekomst ons voordeel mee doen." Waarschijnlijk wordt de circa vijf tig meter hoge boortoren al vol- gende week afgebroken. Is er geen olie gevonden, dan wordt de boorloeatie ontruimd, en blijft in de Broekpolder een kale asfalt- vlakte over. Over de kosten van de operatie wil de NAM geen exac te mededelingen doen. Volgens Van der Wiel zijn met de boringen 'ettelijke miljoenen guldens' ge moeid. Het karwei is niet helemaai vol gens schema verlopen. Door de stmetuur van de bodem moeste verschillende"malen versleten bij- tels worden vervangen, een tame lijk tijdrovend klusje dat er voor zorgde dat de einddatum met on geveer een week wordt overschre den. Problemen deden zich in het be gin ook voor met bewoners van de huizen aan de overzijde van de Vaart, die klaagden over lawaai Na het plaatsen van geluidsscher men was volgens Van der Wiel het grootste deel van de klachten ver holpen. Door Jan Rozendaal Vlaardingen John Ranshuijsen en Leo ten Have, de bij de Vlaar dingse PvdA in ongenade geraak te raadsleden, hebben gisternacht - in de kleine uurtjes nadat de af delingsvergadering de procedure die tot royement leidt in gang heeft gezet - de knoop definitief doorgehakt. Nadat het tweetal in maart buiten de PvdA-fractie was gezet, functioneerden Rans huijsen en Ten Have al ais zelf standig raadslid. Sinds gisteren, de dag na de avond dat de breuk definitief werd, als 'echte zelf standigen'. Onder de naam: Vlaar dingen Voorwaarts 2000, die mag worden afgekort tot W 2000. De verse fractievoorzitter Rans huijsen over die naam: „Vlaardm- gen, omdat we in Vlaardingen zit ten en Vlaardingen ons na aan het hart ligt. Voorwaarts is wat we moeten. Voorwaarts ook omdat dat woord een bijzondere beteke nis heeft inde sociaal-democratie. Bewust gekozen, want die sociaal democratie of democratisch socia lisme is wat ons bindt. En 2000 omdat dat staat voor vernieuwing, die wij nastreven. Tweeduizend, de eeuwwisseling. Afgekort W2000, daar zit snelheid in be weging in." De naam W2000 mag flitsend 'zijn, zeker voor een gemeente raadsfractie, de beginselen zijn dat niet: Daarbij sluiten Rans huijsen en Ten Have, die zich ver zekerd weten van de steun van mede-dissidenten Kor Blu- menstock en Henny Petray, zich aan bij het Handvest van Europe se Socialistische Partijen. Net zo als bijvoorbeeld de PvdA. En ook het werkprogramma van de nieuwe fractie zal veel weg hebben van dat van de PvdA in Vlaardingen. Ranshuijsen: „Leo en ik zijn gekozen op basis van het programma van de PvdA, waarbij wij alleen enkele punten extra hebben benadrukt. Daar staan wij nog steeds voor: de zorg voor ouderen, sport en woning bouw, waarbij wij extra opkomen voor de huisvesting van mensen dié zijn aangewezen op de goed kope huurwoningen." Scheuring In hoeverre W 2000 een echte po litieke partij wordt met leden en misschien zelfs afdelingen in het land, daarover wil Ranshuijsen nog niet te hard van stapel lopen. „In eerste instantie gaat het erom dat Leo en ik ons werk in de raad goed kunnen doen. Dat we dezelf de faciliteiten krijgen als alle an dere fracties;een fractiekarner, een plekje in de commissies, fi nanciële ondersteuning, dat soort zaken, die nu nog niet waren gere geld. „Maar," vervolgt Ranshuijsen, „feit is dat er nu sprake is van een daadwerkelijke scheuring in de PvdA Vlaardingen. Vanmorgen (donderdag, red.), toen iedereen er toch een nachtje over heeft kunnenslapen, hebben diverse mensen mij gebeld. Sommigen kende ik niet eens, andeTen die zich al vele jaren hebben ingezet voor de PvdA en die vroegen of ze iets voor ons kunnen betekenen. Daaruit blijkt dat de PvdA in Vlaardingen de binding met een deel van de achterban heeft verlo ren. En daar is naar mijn mening Vlaardingen niet uniek in. Rot- tenbergs vernieuwing is niet de mijne en daar deïiken blijkbaar meer mensen zo over. Zonder een hetze tegen de PvdA te willen be ginnen - als er nu kamerverkie zingen zouden zijn, dan zou ik weer op Kok stemmen, maar niet op Anny Attema (fractievoorzitter in Vlaardingen, red.)- denk ik dat die vernieuwing ook elders scheuringen tot gevolg zal heb ben. Vlaardingen is geen eiland. Ook op andere plaatsen zie je dat de PvdA zich vervreemdt van de mensen voor wie ze altijd is opge komen, de zwakkeren in de sa menleving. Ik hoop dat wij in elk geval in Vlaardingen dat gat op kunnen vullen en een breed draagvlak creëren. Dan zullen wij wellicht over vier jaar als zelfstan- dige partij meedoen aan de ge meenteraadsverkiezingen.'' Schiedam Een groot aantal bruggen in Schiedam is hard aan renovatie toe. De gemeente heeft, vooral voor na 1995, een grote on- derhouderonde aangekondigd. Dat het werk aan de bruggen vol gend jaar nog op een laag pitje staat heeft te maken met de krap pe financiële middelen van de ge meente. Voor 1995 moest een te kort van ruim vijf miljoen guiden worden weggewerkt, en dat gaat voor een deel ten koste van de in frastructuur. Uit de meerjarenbegroting (tot 1999) blijkt dat verder uitstel van het onderhoud aan de bruggen niet verantwoord is. In de Kethel- brug bijvoorbeeld zijn scheuren geconstateerd die de wanden naar buiten drukken. Het opknapwerk gaat een kwart miljoen gulden kosten. De Oranjebrug is er ook slecht aan toe. Maar reparatie is hier minder urgent, dat gebeurt pas in het jaar 2000 öf later. Voorlopig wordt een bedrag genoemd van 2,3 miljoen gulden voor vervan ging van ondermeer het bewe- gingswerk en de elektrische in stallatie. Ook de Ooievaarsbrug komt pas laat (in 1999) aan de beurt. Bij deze brug moeten veel - doorgerotte- houten onderde len worden vervangen door staal. De kosten van de operatie bedra gen naar verwachting bijna an derhalf miljoen. In 1996 wordt een begin gemaakt met het herstel van de Koemarkt- brug. Mogelijk wordt daarbij ook rekening gehouden met de aanleg van een trambaan. Het herstel kost alles bij elkaar tweemaal zo veel als aanvankelijk werd ge dacht. Voor de eerste fase was 1,5 miljoen nodig. Een even hoog be drag staat in de meerjarenbegro ting gereserveerd voor fase twee. De conditie van de Hoofdbrug gaat eveneens achteruit, heeft de Dienst Gemeentewerken gerap porteerd. Het begrote budget van 220.000 gulden is niet toereikend; er is, meldt Gemeentewerken, ruim anderhalf miljoen nodig. Op de agenda staan verder ingre pen aan de brug over de Polder- watering(14Ö.QQ0gülden), vervan ging van de voetbrug over de Swammerdamsingel (117,000 gul den), een .aanpassing aan de Pro- veniersbrug (35,000 gulden), de aanleg van een voet- en fietsbrug over de Poldervaart in het ver lengde van dePolderwetering (300.000 gulden), en vernieuwing van de bruggen over de Polder vaart bij hef Duivenpad en het Poldervaartpad. Daarvoor wordt 750.000 gulden uitgetrokken. Vlaardingen/SchiedamEen 38-ja- rige bromfietser is gistermiddag met letsel aan een been overge bracht naar het Holy Ziekenhuis, nadat hij in botsing was gekomen met een autobus. Het ongeval ge beurde omstreeks kwart vooreen bij station Vlaardingen-Oost. Ih bromfietser wilde het Sta tionsplein oprijden, maar zagove het hoofd dat er een bus van RET achter hem reed. Op de Professor Kamerlingh Ou neslaan in Schiedam kwamen eer 27-jarige fietser en een 32-jari# automobilist gisterochtend mej eikaar in botsing. De fietser were met een gewonde knie naar hé Sehieland Ziekenhuis gebracht Een 16-jarig meisje werd giste middag aangereden door een jarige automobilist. Dit gebeu op de hoek van de Willemskaaf en de Spuistraat. Het m'eis| kwam met haar hoofd tegen vorruit van de auto terecht- Si werd naar'het ziekenhuis bracht--

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2