Ron Wichmanhuis volgende week officieel open 'Hier krijgen ze een schop onder hun kont of een aai over hun bol' Feijenoord wil treinkop hebben F Leerlingen Wiïlibrordschool voeren herstellende politiehond Gift van halve ton Verstand van smoelenboek RL SN SZ RY Rotterdams Dagblad Zaterdag 29 oktober 1994 Door Serga van Roon Rotterdam Ron Wichman was een gevierde gast, een popu laire jongen. Tot hij Aids kreeg. Zijn eens zo grote vrienden kring slonk aanzienlijk. Uiteindelijk stierf hij in alle eenzaam heid- Ruim vier jaar na zijn dood is er gen dagopvang voor alle mensen tüe te maken hebben met de ziek te Aids: het Ron Wichmanhuis, ^unicum in Nederland. Het ini tiatief kwam van enkele vrienden die Ron nog over had. Het huis ji$et een thuis worden, waar lot genoten onder elkaar even uit kunnen blazen, praten, eten en la chen. Cobie de La Rie en Jaap van de Meent zijn twee stuwende krach ten achter het project. De la Rie is penningmeester van de Stichting Rön Wichmanhuis, en in het da gelijks leven raadslid voor D66 van de gemeente Schiedam. Van $Meent is hervormd dominee en directeur van het GCW (Gerefor meerd Centmm Welzijnsbeharti- ging). In eerste instantie raakten beiden beroepsmatig betrokken pet huis. Nu is hun leven ervan doortrokken. Deja Rie: „We kunnen mensen &er iets geven waar ze in de regu liere gezondheidszorg geen tijd vobr hebben: een schop onder hun kont en een aai over hun bol." Het is bijna zover. Op 4 november wordt het huis officieel geopend. Hetkoïossale pand aan de Wester singel 103 draait echter al sinds 1 augustus. En het loopt storm. „De bedoeling is dat we tussen de twintig en veertig mensen per dag opkunnen vangen. Vanaf de eer ste weken, toen de verbouwingen nog niet eens af waren, voldeden we daar al aan," formuleert de penningmeester. Tropenjaren Voordat dit huis, een Jugendstil- pand van eind vorige eeuw, hele maal klaar was, is er heel wat ge beurd. Voor De la Rie en Van de Meent waren het tropenjaren; bloei en tranen. „Je raakt 'ërhëêVsnelmqtibneerbij betrok ken. Ik heb zb "vaak gedacht: nu houd ik er mee op. Je wordt in Ne- ddand- zo: tegengewerkt 'Het is iarfóiïdie~van"boekhpuders en regenten, van'cijfertjes en'ldgis- tieken. Wij hadden en hebben nog steeds geld nodig." Van,verschillende kanten is er de afgelopen vier jaar geld bij elkaar geschraapt, onder anderen door de inzamelingsactie 'Met Lee te gen Aids' van Lee Towers. Een ge meentelijke startsubsidie, het geld dat de Stichting Vrienden Rotterdam De stichting Ron Wichmanhuis kan een bijdra ge van 50.000,- tegemoet zien uit de opbrengsten van de bank/giroioterij. Dat is deze week bekend gemaakt. Van het geld wil men het pand aan de Westersingel beter toegankelijk maken voor rol stoelgebruikers. van het Ron Wichmanhuis door talloze acties (benefietgala's, voet baltoernooien, rommelmarkten) bij elkaar kreeg, particuliere stor tingen,'en kerkelijke bijdragen. Van die anderhalf miljoen is het huis aangekocht en verbouwd. Voor de komende jaren is er ech ter nog veel meer geld nodig; mi nimaal drie miljoenwaarvoor Lee Towers zich blijft inzetten. De la Rie:„We hebben van meer dere mensen te horen gekregen dat we te ambitieus bezig waren. Waarom moesten we nou persé zo'n mooi, groot pand in het cen trum kopen? Kon het met wat klemer? Nee!" zegt ze fel. „Aids is een probleem van de samenle ving, ook al willen veel mensen dat nog met zien. En wij staan midden in de maatschappij. Dus gaan we ook niet in een klein pandje ergens achteraf zitten. We verstoppen ons niet. We willen la ten zien: 'Kijk eens jongens, deze luxe is er voor jullie, en geniet er van.' Een andere, praktische over weging, is de nabijheid van het Dijkzigt ziekenhuis." Dagopvang Het Ron Wichmanhuis wordt na drukkelijk een dagopvang, dat wil zeggen van elf uur 's ochtends tot elf uur 's avonds. Beneden is er een informatieruimte en het HIV- café, beheerd door de HIV-Verem- ging Nederland Ook familie en vrienden kunnen daar met hun verdriet terecht. Op de eerste ver dieping zijn de huiskamers; het hart van het huts. Deze zijn uit sluitend voor dragers van het HlV-vïrus. De ruime en lichte ka mers zijn bedoeld als ontmoe tingsplek. het moet een'veilige ruimte zijn. Gewoon om televisie Rotterdam De deelgemeente Feijenoord heeft serieuze be langstelling voor het stuk trein dat in de binnenstad bij het In formatiecentrum Spoortunnel móet verdwijnen. De deelgemeente en het Infor matiecentrum zoeken op dit mo ment uit hoe duur het is de .treinkop, die vlak voor de ku buswoningen schuin overeind in de grond staat, naar Feije noord te verplaatsen. De deelge meente wil het gele brok trein stel neerzetten bij op het tunnel- TFacé, in de buurt van Station Zuid. "Maandagmorgen tussen achten negen wordt de 'hondekop' van ,zijn plaats gehesen en tijdelijk neergezet op het werkterrein aan de Blaak. Dit in afwachting van verdere plannen. „Het is wel geen kunstwerk, maar het is toch een heel apart object," zegt portefeuillehouder kunstzaken N. Oosterwijk van .dedeelgemeente Feijenoord. Op verzoek van verschillende poli tieke partijen in de deelraad is Jnj-aan de slag gegaan om uit te TQeken of het stuk trein naar 'Feijenoord kan komen. „En ik ■moet ïeggen dat ik zelf ook steeds enthousiaster word," zegt 'Oosterwijk. „Evenals veel Rotterdammers vind ik het jammer dat het ding 'weg moet. Het was een goede publiekstrekker, hij stond mij met in de weg. Maar als hij dan .joch weg moet, dan moeten we "kijken of er hier een plek is te ^bedenken. Ook in Feijenoord was de aanleg van de spoortun nel indertijd natuurlijk met veel emoties omgeven." Oosterwijk ts .volop bezig om financiers te jgtëken voor de verplaatsing. -Hoeveel de operatie kost, is nog 'Ptet helemaal duidelijk. Bedra den tussen de tien- en vijftigdui zend gulden worden genoemd. Het Informatiecentrum in de binnenstad wordt binnenkort opgeheven, omdat het gehele Spoortunnelproject bijna is af gerond. Het enorme litteken van zand dat de aanleg van de tun nel door de stad heeft getrok ken, wordt momenteel aan de Binnenrotte van een laag straat- tegels voorzien. Het ontwerp van de nieuwe inrichting werd geleverd door Adriaan Geuze en zijn bureau West 8. Hier komt de nieuwe centrummarkt, die in maart volgend jaar in gebruik wordt genomen. Voorde nieuwe marktopzet staat het stuk trein onherroepelijk in de weg. Bo vendien liggen er leidingen on der, die het weghalen ervan noodzakelijk maken. De treinkop zou aanvankelijk begin deze week al worden ge sloopt. Directeur De Wijs van de Rotterdamse dienst Gemeente werken stak daar op het laatste moment een stokje voor. „Ais je sloopt, is het gebeurd. Door dat even uit te stellen, hoopte ik dat zich alsnog gega digden zouden melden, die wel licht iets leuks met de treinkop in gedachten hadden." Hij werd op zijn wensen be diend. De deelgemeente Feije noord meldde zich. Wethouder Van den Muijsenberg noemde dat gisteren in de raadscommis sie milieu, buitenruimten, ver keer en vervoer 'een goede zaak'. Volgens hem is de trein kop een blikvanger geworden, dié het waard is voor de stad be houden te blijven. „We zullen natuurlijk eerst inricht moeten hebben in de staat waarin de trein zich bevindt. Als het niet teveel kost, willen we best Iets- bijdragen in de verplaatsing. Maai' het toekomstige onder houd zal vanzelfsprekend voor rekening van de deelgemeente moeten zijn." Jaap van de Meent en Coby de la Rie zijn twee van de drijvende krachten achter het Ron Wichmanhuis, het eerste opvang-en voorlich tingscentrum voor Aids-patïënten en mensen diebesmetzijnmethetHIV-virusin Nederlanden datvolgendeweekofficieeidedeuren opent. Foto Fred Ernst/Cor Vos te kijken, ofte praten. Op tweede verdieping ligt een schitterende aangepaste badka mer met ligdouche, en twee rust kamers met bedden. Op de derde verdieping tenslotte de vergader ruimte, expres zo ongezellig mo gelijk gemaakt om de vergader tijd te beperken. Het huis wordt gerund door tachtig vrijwilligers, verenigd in Kalimera, die allen een speciale cursus hebben ge had. De la-Rie:i ,Totnu-toe is onze huis kamer diverser als verwacht. Echt alles en iedereen komi er. We heb ben _oqk speciale 'doelgrocpda- gen'. Vrouwen met Aids, hemofi-- lie-patienten, homoseksuelen, kinderen, prostituees. Elke groep heeft specifieke problemen. Hoewel er boven verwachting veel gebruik wordt gemaakt van het huis, is besloten niet zeven maar zes dagen open te gaan Van de Meent:„Een van de doel stellingen is dat we een aanvul ling willen zijn op de 'mantelzorg'. Dat is de zorg van vrienden en fa milie. Vaak valt die voor een groot stuk weg bij een Aids-patient. Als mensen hier zeven dagen in de week twaalf uur per dag zitten verdwijnt dat contact helemaal Daarom hebben we bewust geko zen om de vrijdag niet open te zijn. Die dag liep het minst." Het duo windt zich op over (3e mentaliteit m Nederland. „In ons overgeorgamseerde landje kun je als je ziek wordt naar het zieken huis of een verpleeghuis. Alles is op het medische gericht." Tegenwerking De la Rie verwoordt: „Kanker overkom je, Aids is je eigen schuld, zo kijkt Nederland erte gen aan. Zeker in kleine dorpsge meenschappen. Je kan zwaai' ziek zijn, van alles en nog wat hebben, maar niet dat. Bovendien zijn we bang om elkaar aardig te vinden. De tegenwerking die we hebben gekregen bij het realiseren van het huis is enorm. Altijd is het: eerst zien, dan geloven. Je moet met zoveel know-how en energie komen om je plannen door te zet ten." In het Ron Wichman huis wordt consequent gesproken over gas ten. Er is zelfs één vaste kracht aangesteld: de gastvrouw/coordi- nator. De la Rie: „We gaan hier geen zie kenhuisje spelen. Onze bezoekers komen hier niet als patiënten. Het zijn gasten, gasten in hun" eigen'' huis." Het huis moet een strijdbare sfeer uit gaan stralen, m nagedachtenis van Ron Wichman. Van dc Meent: ,Wat hem zo bij zonder maakte is dat hij zich niet bij zijn ziekte neerlegde Tot het laatst is hij voorlichting op scho len blijven geven. Bovendien is hij een goed voorbeeld van ie mand die totaal m de steek is gela ten door zijn vrienden. Ron heeft veel tegenslagen gehad in zijn le ven, Aids was zijn laatste tegen slag." Op 4 november wordt het Bon Wichmanhuis om 20.15 uur offici eel geopend verklaard, in de Lau- renskerk tijdens een benefietgala met medewerking van onder an deren Jaap van Zweden. Op dat moment is heel wat bereikt, maar toch is er nog een groot knelpunt. Geldzorgen De la Rie: ..Die officiële opening doet me weinig. Weet je wanneer dit huis pas echt open is? Als ik niet meer wakker hoef te liggen van het geld dat we nog nodig hebben. Het is een gebed zonder emde. Het liefst zouden we draai en zonder afhankelijk te zijn van overheidssubsidies Maar voorlo pig hebben we nog drie miljoen nodig. Onze hoop is gericht op de een-gulden-actie. Als elke ge meente rond Rotterdam per inwo ner één gulden geeft, zijn we een stuk verder. Tot nu toe heeft al leen Schiedam hier aan mee ge daan." Geld is dus een probleem, maar verder loopt alles op rolletjes. De reacties van de gasten zijn goed. De la Rie: „Het leuke is dat de mensen zelf ook met verwachten dat het huis zo mooi en groot is. Ze dachten: 'Oh, het zal wel weer zo'n aehterafpandje zijn, waar een likje verf overheen is gehaald!" Een benefietgala in de Laurens- kerk vormt de officiële opening. Het Rotterdams Jeugd Kameror kest, de Rotterdamse Dansacade- mie en het Maasstedelijk Jon genskoor treden samen op. Het geld komt ten goede van het Ron Wichmanhuis, kaarten kosten 50,- en zijn onder meer verkrijg baar bij de VW. Nog voor de opening heeft Coby de la Rie een wens:„Zosnel moge lijk weer sluiten. Dat betekent dat Aids niet rhéer bestaat." Politiehond Rudy is on dankszijnver wonding bij zonder actief. Hijlaatzichde verwennerij en doorde kinderen graagwelge- va en. Foto Fred Ernst/Car Vos Door Arjen van den Oever Rotterdam Met de gewonde po litiehond Rudy gaat het weer goed. Zo goed zelfs, dat de kinde ren van groep vier van Wiïlibrord school aan deNieuwstraat in Rot terdam op ziekenbezoek konden komen bij de Honden en Bereden Brigade. Die kans werd met beide handen aangegrepen. Gisteren kwamen zij even bij Rudy en zijn baas langs. De hond, die inmid dels is uitgegroeid tot de held van de school, werd door de kinderen behoorlijk verwend met koekjes. De politiehond raakte zwaarge wond. toen hij werd ingezet bij een inbraak in hun school. „Op het moment, dat hij door een ge opend raam wilde springen zag ik dat hij twijfelde," zegt zijn baas. „Hij wilde niet meteen naar bin nen gaan, omdat het heel donker was Rudy stopte dc sprong hal verwege Onderweg naar de grond schoot hij met zijn poot door het gat in de ruit, dat de in breker had gemaakt om binnen te komen. Zijn rechter voorpoot lag helemaal open." Rudy overleefde de sprong maar net. Het scherpe glas zorgde voor een forse slagaderlijke bloeding Zijn baas/trainer: „Onze vaste die renarts kon hem redden. Rudy is heel sterk, hij gaat niet meteen te gen de vlakte. Maar als ik enkele minuten later was geweest, was hij overleden vanwege bloedver- hes." Ruim vijftien hechtingen moesten er in de poot van de poli tiehond. Nu gaat het uitstekend met Rudy Als alles goed gaat, kunnen de hechtingen er volgende week woensdag uit De politiehond kan dan weer voorzichtig gaan trai nen Volgens zijn baas heeft Rudy nog één verphehtig* een bezoekje aan de school als hij weer hele maal is hersteld De komende da gen kan de herder het er nog van nemen en rustig de tientallen koekjes naar binnen werken Om hen even te laten zien wat po litiehonden allemaal moeten kun nen, kregen de leerlingen en hun begeleiders na het bezoek aan Ru dy er een uitgebreide demonstra tie bij met politiehonden Barry en Torre. Vooral het bijt-gedeelte, waarin de honden iemand in een gewatteerd pak te grazen nemen, maakte erg veel indruk A. van der Berg, onderwijzeres van groep vier, vindt het een heel leuke ervaring voor de leerlingen „Kinderen interesseren zich sowieso in dieren. Zeker als ze ge wond zijn Nee, het bezoek aan de ze brigade is geen idee van hen zelf," vei telt de onderwijzeies eerlijk. „Wij hebben het bedacht en zijn er heel blij mee dat dit mo gelijk was Voor de kinderen is dit een ervaring die ze niet kunnen vergeten Het is tenslotte wel wat anders dan de kinderboerderij of de dierentuin." Toegewijde ambtenaren van de Stadsregio Rotterdam hebben zich beijverd om mij te wijzen op het smoelenboek dat sedert enige tijd bestaat: een hardkartonnen vouwblad, waarop wij alle leden van de regioraad in hun aange zicht ontwaren Het is waar: ik wist van het be staan van dit smoelenboek niet en dus al helemaal niet dat het m dikke stapels gereed ligt voor het schaars binnendruppelende pu bliek (onlangs pardoes een hele klas Leidse studenten, voor wie de Stadsregio dan ook prompt alle registers opentrok: Ries Jansen doceerde speciaal voor dit schran dere gezelschap in bestuurlijke vernieuwing - men zal het aan de universiteiten enn pompen ook, dat Rotterdam nationaal voorop loopt). Had ik van het smoelenboek ge weten, dan zou het mijn ironie hebben verzacht óver de eenzijdig bedrukte naambordjes van de re- gioraadsleden, die wel door de voorzitter kunnen worden gele zen - maar niet door het publiek. Draai die bordjes om, schreef ik in een opwelling van dienstbetoon. De toegewijde ambtenaren van de Stadsregio wijzen er nu op dat in derdaad nog wel de bordjes kun nen worden omgedraaid, maar dat het merendeel van de regiobe stuurders dan nog altijd met de rug naar het publiek zit. Moetje hun hoofden omdraaien, vragen ze zich af. Maar laten wij het paci fisme huldigen. Eerste vraag. Vice-voorzitter Jan Verbree van de Stadsregio her kende tijdens een vergadering het Schiedamse D66-raadsiid Marcel Houtkamp niet. Was dat nu omdat Verbree het naambord je niet kon le2en of omdat hij het smoelenboek niet voor zich had? (Het is in dit 'boek1 trouwens eer der Houtkamp dan Verbree die er wel heel relaxt bij zit: ogen dicht, handjes zoet onder de kin gevou wen - u kunt zien, de Rijnmond vergtveelenergie!). Tweede vraag: maakt de aanwe zigheid van een smoelenboek het tweezijdig bedrukken van naam bordjes overbodig? De meeste re gioraadsleden zitten met hun smoel afgewend van het publiek; is er nu een ruggenboek nodig? Mogelijk kunnen de regiobe stuurders met sandwichborden in de bestuursbankjes plaatsnemen. U denkt vast dat ik een dolletje maak. Maar vergis u niet, zón een- dan wel tweezijdig bedrukt naam bordje en het al dan niet ontbre- ken van een smoelenboek kan de gemoederen danig bezighouden. Zelden is er zo overvloedig op een opmerking van mij gereageerd. Ik was er werkelijk door getroffen. Je kunt het over de hele wereld hebben en dan hoor je amper wat, maar een terloopse opmerking over halve naambordjes en ik word er sindsdien dagelijks mee geconfronteerd. Toch, als ik terugdenk, ging die gewraakte column niet zozeer over naambordjes als wel over de wijze, waarop gekozen bestuur ders met hun achterban en hun kiezers dienen om te gaan. De on affe naambordjes noemde ik als symbool voor een onjuiste be stuurscultuur, waarin algevaar digden niet de moeite nemen om óf terug te koppelen of proberen een breed draagvlak te yjnden voor hun aanstaande beslissin gen. Het is wel weer heel typerend dat daar memand op ingaat. Naambordjes en smoelenboeken, dat is een materie waar geloof ik veel lieden versland van menen te hebben Maar het wezen van een democratisch bestuurder - gut. f zal te moeilijk voor ze zijn. Op enkelingen na: de Vlaardmgse D66er Ron Molenaar. Hij liet in de Demokrant weten dat het onjuist is dat een Vlaardmgse afgevaar digde in de regioraad meedoet aan besluitvorming zonder te we ten hoe Vlaardingen erover denkt. Het zal niet toevallig zijn dat het een Vlaardinger is die zich daar druk over maakt, want ik had Vlaardingen als willekeurig voorbeeld aangehaald. Bestuurders als Molenaar zijn po litici naar mijn hart, ze leageien tenminste breed waarneembaar op essentiele kritiek. In het smoelenboek kijkt hij (let op het spriethaar) heel bezorgd, en als ik al die lachebekken eens langsloop, kan ik me daar iets bij voorstellen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1