iterweg 9 Groenlinks: ïaat landelijke overheid bestuur van Vlaardingen overnemen Voorleesjuf vertelt nu ook op cassetteband Kunstuitleendag gaat in Maasluis en Vlaardingen geruisloos voorbij Agenda Celstraffen geëist na afpersing hoerenloper Knokpartij in nieuw café Inval in woning na brute overval Jonge vandalen slopen bushokje Diefstal tijdens feest in café Rolstoel kaal geplukt Autobanden lek geprikt Gemeente belangen wil onderzoek naar bouwplan Huize Spaland Bemiddelaar benaderd voor Holy-ziekenhuis Rotterdams Dagblad Maandag 7 november 1994 Schiedam Met assistentie van collega's uit Rotterdam en de ma rechaussee heeft de Schiedamse politie zaterdagnacht een onder zoek ingesteld naar een schietpar tij in café De Stip aan het Broers- veld. In de onlangs geopende kroeg was een knokpartij ont staan waarbij vier schoten zouden zijn gelost. Er kon echter niet wor- J den aangetoond dat er daadwer- j kelijk was geschoten. Doordat een behoorlijk aantal beschonken om- standers zich met de zaak bemoei- de, ontstond volgens de politie eejtk uiterst gespannen sfeer. Er f zijn geen aanhoudingen verricht. f Wielen onder I auto vandaan Vlaardingen In diverse delen van Vlaardingen zijn afgelopen weekeinde voertuigen het doelwit geworden van autokrakers. Er werden vier auto's opengebroken om een rijbewijs, twee radio-cas setterecorders en een jack met daarin een protemonnee buit te maken. Van een auto die gepar keerd was aan de Havenstraat werd een ruitje ingetikt, zonder dat iets werd gepikt. Er zijn niet alleen auto's openge broken. Aan de Adriaan Pauw straat is zaterdagnacht een gepar keerde auto opgekrikt om de wie len er vanaf te kunnen halen. Op de Schiedamseweg werden van een BMW de wieldoppen wegge nomen. Schiedam De politie van Schiedam heeft zaterdagnacht de voordeur van een woning aan de Professor Kamerlingh Onneslaan ingetrapt in de hoop een verdacht persoon van zijn bed te kunnen lichten. Eerder die nacht was een 67-jarige Rotterdammer in zijn woning overvallen door een groepje man nen en levensgevaarlijk gewond. De man is levensgevaarlijk ge wond overgebracht naar het zie kenhuis Dykzigt. Het slachtoffer zei een van ,<le, daders te kennen en gaf diens adres op. Bij de inval in de Schiedamse woning bleek het pand echter leeg te staan. Vlaardingen Vlaardingse agen ten 'neDoen zaterdagnacht een 18- jarige Schiedammer aangehou den, die onderweg naar huis met twee vrienden vernielingen had aangericht. Het drietal wandelde via de Vlaardingse Zwanensingel richting Schiedam en brak een markeringspaaltje van het nuts bedrijf af. Daarmee ramden ze en kele verkeersborden Vervolgens werd een bushokje gesloopt De Schiedammer werd tijdens een zoektocht in de omgeving opge pakt. Schiedam Een bezoeker van een besloten feest m café Proosje aan de Hoogstraat in Schiedamas zaterdagavond bestolen van zo'n 150 gulden. Op het feest waren twee ongenode gasten, een 22-ja- rige Schiedamse en een 26-jarige stadgenoot, aanwezig. Kort nadat het tweetal was vertrokken, werd de diefstal ontdekt Niet veel later werden de twee. door vrienden van het slachtoffer op de Koe markt aangehouden waarop een vechtpartij ontstond. De verdach ten zijn door de poliiie meegeno men naar het bureau. Schiedam Een 17-jarige invali de is gisteravond gedupeerd door onbekenden die haar elektrische rolstoel hebben kaalgeplukt. Het voertuig stond buiten voor de wo ning aan de Grofbaan in Schiedam en werd op professio nele wijze ontdaan van de accu en verlichting Het meisje is volledig afhankelijk van de rolstoel en moet volgens haar zeggen een half jaar wachten voordat ze van het GAK een nieuwe krijgt. Schiedam In Schiedam hebben afgelopen weekeinde diverse au tobezitters banden van hun voer tuig moeten verwisselen. Aan de Van Ostadelaan en J.A. Alber- dingk Thijmstraat werden tien banden lek geprikt. Niet bekend is wie dat op zijn geweten heek. SchiedamGemeenteraadslid H. Metaal (Burgerbelangen) viiiüt dat het college een onderzoek moet instellen naar wat er bij de ambtelijke voorbereiding van het bouwplan voor Huize Spaland is fout gegaan. Dat blijkt uit de schriftelijke vragen die hij het col lege stelt naar aanleiding van het stopzetten van de bouw. Daartoe werd door de rechter beslist nadat twaalf omwonenden van het ver zorgingstehuis een kort geding hadden aangespannen tegen de gemeente. De buurtbewoners stapten naar de rechter omdat ze ontevreden zijn over de handelwijze van de lo kale overheid. Die gaf al toestem ming voor de bouw voordat de be roeps- en bezwaarschriftencom missie zich had uitgesproken over de ingediende protesten. Nu de provincie toestemming heeft ge geven voor de nieuwbouw wil men onder meer een elf verdie pingen tellende torenfiat neerzet ten. De omwonenden zien dat niet zitten. Ze zijn bang dat het hoge gebouw het uitzicht van veel Groenoord-bewoners verpest, in breuk pleegt op de privacy en lichtinval wegneemt. Ook het feit dat de gemeente de omwonenden niet of nauwelijks over de ontwik kelingen heeft geïnformeerd, heeft bij hen kwaad bloed gezet. Burgemeester en wethouders vin den het niet nodig dat er een on derzoek komt naar de zaken die bij de voorbereidingen van het bouwplan mis zijn gelopen. Vol gens het college moet uit de lo pende procedure op grond van de Algemene Wet Bestuursrecht blij ken wat er fout of goed gegaan is bij het voorbereiden en verlenen van de bouwvergunning. „De door de vragensteller bedoelde rechterlijke uitspraak behelst geen eindoordeel, maar beoogt door schorsing te veizekeren dat ook de vergunninghouder daar niet op vooruit loopt," aldus b en w. Gemeentebelangen is verder van oordeel dat het niet correct is als bewoners hun gelijk via een rech terlijke uitspraak moeten krijgen. Bovendien stelt de partij dat er maatregelen moeten worden ge nomen om in het vervolg bewo ners serieus te nemen en de voor bereiding van bouwplannen cor rect te laten verlopen. Het college heeft daarop gerea geerd met het antwoord het geenszins verkeerd te vinden als burgers naar de rechter stappen. Zelfs als daarmee de gemeente wordt gecorrigeerd. Wel wordt er aan toegevoegd dat het ideaal is als er gehandeld kan worden zon der dat de gemeente op het matje moet worden geroepen. „Daar wordt ook naar gestreefd," verze keren burgemeester en wethou ders. VlaardingenDe fractie van Groenlinks in de gemeenteraad van Vlaardingen wil dat de landelijke overheid - 'in dit geval de provinciale overheid' - het bestuur van de gemeente over neemt. Het vertrouwen van de oppositie partij, dat de huidige coalitie de fi nanciële problemen kan oplossen, is helemaal verdwenen. „En omdat volgens u (het college, red.) de meeste schuld bij de landelijke overheid ligt, dan moet u het deze ook maar laten opknappen. Die is naar alle waarschijnlijkheid wel capabel." Dit standpunt zal fractievoorzitter B. van der Velde woensdagavond verkondigen bij de algemene be schouwingen over de begroting van 1995 die het college -door GL omschreven als 'Het verdriet van Vlaardingen'- heeft opge steld. Het liefst wil de fractie van het huidige college - 'Zelfs op de winkel passen is niet gelukt' - af. Het probleem dat GL echter daar mee heeft is, dat dit ook weer veel geld kost. Dure wachtgeldregelin gen, salarissen van nieuwe wet houders, extra kosten die Vlaar dingen er ook niet nog eens bij kan hebben. Daarom stelt Van der Velde voor van Vlaardingen maar een artikel 12-gemeente te ma ken; dan stellen rekenmeesters van de provincie financiële orde op zaken. Er is al met al weinig lof van Van der Velde. Geen eigenlijk, op de wijziging van de spreektijdrege ling na dan. Eindelijk mogen- eerst de oppositiepartijen het woord voeren bij de algemene be schouwingen. Maar verder is het volgens GL al lemaal ellende. Zelfs de in het col lege-programma overgenomen punten van de oppositie zijn nu uit bezuinigingsoverwegingen ge schrapt. Onzin De hardste kritiek velt de opposi tiepartij over de uitspraken van het college dat de 'de burgers zo weinig mogelijk merken' van de voorgestelde bezuinigingen: „Dat is nou echte onzin. Elk dubbeltje dat u minder uitgeeft heeft z'n weerslag op de dienstverlening of de te geven subsidies. Niet invul len van vacatures is merkbaar. En bijvoorbeeld uitstellen van onder houd wordt als eerste opgemerkt door die inwoners. Daar wordt trouwens een gemeentebestuur op beoordeeld. Dus maak uw borst maar nat," al dus GL-fractievoorzitter Van der Velde. Schiedam In de bibliotheek op het Dokter Wibautplein is het sinds vandaag niet alleen lezen meer dat de klok slaat. In een spe ciaal ingerichte hoek van het ge bouw in Schiedam-Nieuwland kan door de kinderen tegenwoor dig ook lezenderwijs geluisterd worden naar de verhaaltjes. Een voorleesjuf komt er niet aan te pas. De kleintjes krijgen een hoofdtelefoon op en lezen mee met de verteller op het cassette bandje. Afgelopen vrijdag werd de lees- en luisterhoek officieel in gebruik genomen. De verhalen zijn te beluisteren in het Nederlands en Turks en zijn bestemd voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar. Vanzelfsprekend zijn ook de bijbehorende boeken in beide talen verkrijgbaar. Doel van het systeem is het ontwikke len van lees-, kijk- en luisterple- zier. Kinderen die nog niet kun nen lezen, kunnen het verhaal aan de hand van de plaatjes in het boek en de voorgelezen tekst toch volgen. Bibiliotheekbezoekertjes die al wat verder zijn, worden door middel van de koptelefoons in staat gesteld het verhaal mee te lezen cn de uitspraak van de woorden onder de knie te krijgen. De lees- en luisterhoek is een ini tiatief van de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek in samen werking met het onderwijsvoor rangsbeleid. De wijk Nieuwland is door de gemeente Schiedam aan gewezen als onderwijsvoorrangs- gebied. Helemaal nieuw is de op zet overigens niet. Op diverse ba sisscholen wordt het lees- en luis tersysteem al enige tijd toegepast. De bibliotheek is echter wel de eerste in Schiedam die over de op band ingesproken kinderverha len beschikt. Als het project aan slaat worden ook de overige fili alen voorzien van casettebandjes en koptelefoons. In wijkcentrum Nieuwland, waar groep 3 van basisschool De Taal tuin de officiële ingebruikname bijwoonde, wordt niet getwijfdeld aan het succes van de lees- en luisterhoek. „Het fenomeen cas setteband-boek raakt steeds meer ingeburgerd," zegt één van de bi bliotheekmedewerksters. „Het le vert een waardevolle bijdrage aan de taalontwikkeling van het kind. Zodoende wordt de stap tot het Boek op schoot, hoofdtele foon op en le zen maar. Vrijdag moch ten leerlingen van De Taal tuin als eer sten gebruik maken van de lees- en luis terhoek. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra zelfstandig lezen kleiner. Er moet wel worden benadrukt dat het vooral is bestemd voor kinderen in een achterstandsituatie.'' De lees- en luisterhoek is ook uit stekend geschikt voor Turkse kinderen. Zij kunnen er makkelij ker leren lezen m de Nederlandse taal. De 6-jarige Halune Kizloglu is één van de eerste kinderen die de hoofdtelefoon opzette en een Nederlands verhaal meelas. „Het is leuker en makkelijker dan ge woon lezen. Soms hoor je zelfs een muziekje tijdens het verhaal. Dat heb je thuis niet." Maandag 7 november VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Golden Earring 20.15u. ROTTERDAM Rotterdams Conservatorium. Concert, X6.00u. De Doelen. Com- battimento Consort Amsterdam, 20.15u. Ahoy'. René Froger| 20.15u. Rotown. Jimmy Lafavei 22.00u. Rotterdamse Schouw burg. Regen, 20.15u. Dinsdag 8 november SCHIEDAM Politiebureau. Thema-avond over criminaliteitspreventie in voortgezet onderwijs, 19.15 uur. Podium .Jam- sessie, 21.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Golden Earring,J 20.15u. DC Soenda. Ontspannings middag, 14.00u. ROTTERDAM Theater Zuidplein. Giora Feidman Trio, 20.15u. Ahoy'. René Froger, 20.15u. Jazzcafé Dizzy. Paul Hoek Groep, 22.00u. Luxor Theater. Freek de Jonge, 20.15u. Rotter damse Schouwburg. Regen, 20,15u, Lantaren/Venster. Dutch Electronic Art Festival 1994, n.n.b. Zaal De Unie. De Kwestie, 20.30u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: The- remamsoftheday' (al) dag. 11.45- 2.45-5.45-8.45. Alhambra 2: 'Wolf (12) dag. 4-6.45-9.30, dt.ook 1.15. Calypso 1: 'Forrest Gump' (12) dag. 1.15-5-8.30. Calypso-2: 'Four weddings and a funeral' (a!) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 3: 'Pnscilla' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 1: The Mask' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: The Chase' (12) dag. 1.15-4-- 6.45-9.30. Cinerama 3: 'Reality Bi tes' (al) dag, 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 4: 'When a man loves a wo man' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: The Flmtstones' (al) 1.15-4. 'I love trouble* (12) dag. 6.45-9.30. Corso: 'Thue Lies' (16) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Imax Theater: 'Blue Planet' (al) di. wo. 2.1 'Yellowstone' (al) di.wo. 3-7, 'Dan- ceswithwoives' (al) dag.(beh.ma.)8. Venster 1: 'Ladybird, ladybird' (16) dag. 8. Tresa y chocolate' (16) dag 10.15. Venster 2:30 filmsvar Alain Fleischer, o .aPi erre Klossowskima 7.30. Diyersekorte, films, ma. 9.30. 'Le Louvfé imaginaire' di. 7.30. 'Ro me Romeo' di.9.30. Venster 3: 'So natine' (16) dag. S. 'Rock roll jun kie' (16) dag.(beh.ma.) 10. Sneak, Preview?? (16) ma. 10.15. Venster 4: 'Mina Tannenbaum' dag. 7.30- 10. Lumière 1: 'The specialist' (16)' dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: The Crow' (16) dag. 1,15-4-6.45- 9.30. Lumière 3: 'Clear and present danger' (16) dag. 3.30-6.15-9.15, di. ook 12.45, Lumière 4: 'Natural Bom Killers' (16) dag. 4-6.45-9.30, do.vr.ma.di. ook 1.15. Rex: 'Naked Scent* (18) dag. vanaf 12 doorl.voor- stellmg. Thalia: 'Speed' (12) dag. 4- 9.30. 'Baby's Day Out' (al) dag. 1.15-6.45. Door Menno Haddeman Maassluis/Vlaardingen De natio nale Dag van de Kunstuitleen. Wie heeft er na de landelijke re clamecampagne (televisiespotjes, radioreclame) niet van gehoord? Bijna alle kunstuitleencentra (ar totheken) in Nederland hebben afgelopen zaterdag alles in het werk gesteld om du burger meer te interesseren voor de vele soor ten van leenbare beeldende kunst. De artotheken van Maas sluis en Vlaardingen vormen ech ter een uitzondering op deze ma nier van klantenbinding. De één kampt namelijk met een be stuurscrisis, de ander heeft te ma ken met een ongeinteresserd pu bliek. In het gemeentelijk museum in Maassluis, waar de Maassluise ar totheek is gevestigd, hangt een stemmige sfeer. In de artotheek is werkelijk niet één uitleenbaar kunstwerk te ontdekken. Met een droevig gezicht vertelt artotheca- resse Annuka Heymans dat zij het betreurt dat de Maassluize- naars op deze 'bijzondere dag' niet eens kunnen zien wat hun ar totheek heeft te bieden. De reden is. volgens Hcijmans, eenvoudig. Het kunstuitleencen trum in Maassluis kampt nog steeds met de naweeen van een bestuurcrisis. „We hebben erg veel gedonder gehad in het be stuur," zegt Heijmans. „Het is zo'n zooitje geweest dat we geen tijd hebben gehad om deze natio nale dag van de Kunstuitleen voor te bereiden." „Maar, ondanks alles," gaat de ar- totheearesse verder, „zijn we er toch in geslaagd iets bijzonders DenatïonaleKunstuitleendagin Vlaardingen: maar liefst drie nieuwe leden. 'En datis heel watvoor een zaterdag'. Foto Roel Dijkstra voor onze bezoekers te doen. We hebben namelijk in het kader van de kunstzinnige vorming de ten toonstelling 'Moderne kunst, wat doe je ermee?' binnen gehaald. De bedoeling van deze tentoon stelling is mensen meer ver trouwd te maken met moderne kunst. Tot nu toe hebben we nog niet zoveel reacties gehad. Maar de tentoonstelling komt volgende week eigenlijk pas echt op gang." Bij de artotheek in Vlaardingen kunnen de bezoekers wel gewoon de collectie van uitleenbare kunst bekijken. „Toch heeft de Vlaar dingse artotheek niets bijzonders georganiseerd," zegt Erica Stock van het kunstuitleencentrum. „In de voorgaande jaren deden we wel iets speciaals op de Dag van de Kunstuitleen. Maar er kwamen elk jaar zo weinig mensen op af, dat we dit jaar hebben besloten niets bijzonders te ondernemen." „We zijn wel twee uur langer ge opend dan normaal en mensen die vandaag lid worden hoeven tot aan het eind van het jaar geen contributie te betalen. Maar een tentoonstelling van werk uit de collectie van de artotheek hebben we dit jaar niet gehouden." De deur van het pand aan de Oost- havenkade waar de artotheek is gevestigd, wordt op deze nationa le Kunstuitleendag niet echt plat gelopen. Ondanks dat weet Stock toch trots te melden dat zij van daag maar liefst drie mensen lid heeft kunnen maken. „En dat is heel wat voor een zaterdag." Vlaardingen Organisatie-advi seur CXW. van der Horst is aan gezocht als bemiddelaar in het conflict tussen de medische staf en de directie van het Holy-zie kenhuis. De projectmanager "/an het Amsterdamse bureau Stur- kenboom Partners krijgt als taak om op basis van nader on derzoek binnen drie weken met aanbevelingen te komen voor herstel van de geschonden ver houdingen. Van der Horst is door het bestuur benaderd vanwege zijn deskun digheid op het gebied van con- flictbelieersing in ziekenhuizen en verpleeghuizen. Het voorstel aan de medische staf om even eens een externe vertrouwens persoon te benaderen, is door de specialisten van de hand gewe zen. „De medische staf voelde niets voor een bemiddelaar omdat ze eerst intern de positie van de directeur ter discussie willen stellen," aldus bestuurs voorzitter wethouder K. van der Windt. „Daar konden wij ons ab soluut niet in vinden. Als er pro blemen zijn moeten die worden uitgesproken, daar was juist de bemiddelingspoging voor be doeld. Om niet teveel tijd te ver liezen met een welles-nietes- spelletje, hebben we Van der Horst benaderd. Hij moet een plan van aanpak maken op basis van de verschillende opvattin gen die in huis leven." Van der Windt gaat ervan uit dat de medische staf meewerkt aan het onderzoek van de projectma nager, ten behoeve van de conti nuïteit van de organisatie. Ook de ondernemingsraad en het ma nagementteam worden bij het vooronderzoek betrokken. Van middag is het personeel op de hoogte gesteld van de bemidde lingspoging. De projectmanager start morgen zijn werkzaamhe den. Eerder al heeft het bestuur gemventariseerd wat de oorza ken zijn van de vertrouwens breuk tussen directeur M.J. Rut gers en de medische staf. Het zou met name gaan om onduide lijkheid en onzekerheid over de te volgen koers bij de voorgeno men fbsie met het Schieland Zie kenhuis, om bezorgdheid over het beschikbare voorzieningen- nivau en de kwaliteitszorg op al- j ie afdelingen en om een gebrek- kige interne communicatie. Den HaagEen voormalige pros- tituée uit Delft heeft vrijdagmid dag voor de Haagse rechtbank een jaar cel, waarvan zes maan den voorwaardelijk, tegen zich horen eisen. Een 34-jarige mede plichtige Schiedammer moet van de officier van justitie een jaar de gevangenis in. Beide verdachten wordt verweten een klant van de prostituée 160.000 gulden afhan dig te hebben gemaakt. De 21-jarige S.M. had haar klant in eerste instantie verteld dat ze schulden had. Later zei ze dat haar zoontje door de schuldeisers was ontvoerd. Die eisten een geld bedrag dat de hoer niet kon op hoesten. De vrouw werkte jaren lang in Utrecht onder de naam Sa- mantha. Haar slachtoffer was een vaste klant Hij trof haar, nadat hij de vrouw de ruim anderhalve ton had geleend, niet meer op haar vaste adres. Tijdens de zitting verklaarde de vrouwelijke verdachte dat de klant tegen haar had opgeschept over zijn vermogen. Hij zou meer geld bezitten dan hij kon uitge ven. Daardoor was zij op het idee gekomen wat geld van hem los te praten. Nadat 2e vrij makkelijk 10.000 gulden van de man had ge kregen, haalde de Schiedammer E. van H., een kennis van de pros tituée, haar over meer geld te vTa- gen. Ze draaiden samen het ont- voeringsverhaal in elkaar en wis ten het geld los te praten. De Schiedammer deelde in de op brengst, kocht daarvan een BMW en liet een sauna in zijn woning bouwen. De prostituée gebruikte haar deel van de buit voor de in-" richting van haar woning. De poli tie vond bij een huiszoeking nog maar één briefje van duizend te rug. De vrouw is inmiddels uit de pros titutie gestapt en heeft aangebo den de gekochte meubels over te- dragen aan haar voormalige: klant. Officier van justitie mr. W.| Don noemde de eis van een jaar; cel, waarvan de helft voorwaarde-f lijk, zelf 'mild'. Van haar mag del straf eventueel ook worden omge-f zet in dienstverlening. Tegen de] medeplichtige Schiedammer, diei niet de moeite had genomen voor; de rechter te verschijnen, werd; een jaar cel geëist. De man had a! een strafblad. Om te voorkomend dat zijn auto in beslag genomen; zou worden, had hij nog snel ge-' probeerd het voertuig te verko- pen. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1