13 Getuige op scheepswerf {door inbreker bedreigd Joris ontruimd na lek gasleiding Pension voor asielzoekers in Schiedam Koekkappen op peuterkermis BI Ut Z - Rotterdams Dagblad 1 itN« at ■Bi ■om wmmmmmm. m Roestvlekken in wasgoed weldra verleden tijd Crisis in Hoïy-ziekenhuis: bemiddelaar krijgt medewerking Rijk en p mieuiiei doorkruisen beleid gemeente Ook vluchtelingen in Holy-Noord' Drie miljoen gulden schade na brand bij Unilever Man knalt tegen lantaarnpaal Fietser tegen boom «s n r Weltcyuaften Waterweg Donderdag 10 november 1994 Schiedam Naar gisteren bekend is geworden is begin deze week niet op zeven maar op veertien ple zierboten in de jachthaven •van watersportvereni- ging De Schie ingebroken. De dader werd op heter- r daad betrapt, maar wist door te dreigen met geweld ::in een gestolen auto te ontkomen. Het voertuig is 'gisteren zwaar beschadigd in Zwijndrecht terugge- v. vonden en kan naar de sloop. De inbreker is nog al- tijd voortvluchtig. ?:De inbraken op de werf aan de AlgerastraaUftdïf's- vGravelandsepoldèr werden gepleegd in dè nacht ■■van maandag op dinsdag. In totaal werd eergiste ren bij de Schiedamse politie zeven maal aangifte gedaan. Leden van de watersportvereniging zijn er echter van overtuigd dat op veel meer boten is inge broken. De gestolen goederen, variërend van een televisietoestel tot een draagbare cd-speler eri di verse elektrische gereedschappen, werden in een bij de werf geparkeerde auto geladen. Om in de bo ten te komen werden stalen kozijnen vernield, deu ren geforceerd en zeilen kapot gesneden. De scha de is aanzienlijk. De 31-jarige Schiedammer G. Ruiten betrapte de inbreker en probeerde hem aa te houden. Omdat de dader hem met een schrot - vedraaier dreigde te steken, koos de getuige eieren voor zijn geld en liet de man gaan. Geschrokken en ontgoocheld moest Ruiten toezien hoe de inbreker er in zijn auto vandoor ging. „Regelmatig overnacht ik op mijn boot," doet de Schiedammer nog steeds zichtbaar aangedaan zijn verhaal. „Toen ik dinsdagochtend om'half acht naar mijn werk wilde gaan, zag ik op één van de bo ten een luik open staan. Arie, de eigenaar, is vroeg .vandaag, dacht ik. Maar toen ik zag dat ook van an dere jachten de luiken omhoog stonden, wistik dat er iets mis was. Ineens zag ik- een vent met een gro- te koffer lopen. Hij riep dat achter op de werf werd ingebroken. Omdat ik hem niet kende, belde ik di rect de politie. Toen ik achter hem aan wilde gaan, zat hij ineens in mijn auto. Die moet hij van tevoren hebben opengebroken." De gealarmeerde politie kwam vrij snel ter plekke," maar slaagde er niet in de dader te achterhalen. Gisteren werd de auto van Ruiten aangetroffen langs de rijksweg in Zwijndrecht. Ruiten: „Daar valt ni'etjneér in te rijden. Op een of andere manier is hetcïïSssis zodanig beschadigd dat mijn auto on bruikbaar is-. Het ergste is dat ik bedreigd werd. Het is dat ik opzij sprong, anders had die vent mij mooi in mijn lijf gestoken. Ik had dinsdag nog behoorlijk last van die dreigende situatie. Gelukkig heeft de politie me goed opgevangen. Daar hebben ze op het bureau speciale mannetjes voor." Volgens Ruitens theorie kunnen de inbraken niet door één persoon zijn gepleegd. Dat maakt hij op uit het enorme aan tal goederen dat is gestolen. „Die spullen passen nooit allemaal in mijn auto. Daarom denk ik dat er nog een ander aan het werk is geweest. Dan nog moeten ze een hele tijd bezig zijn geweest, want veertien boten breek je niet zomaar even open \sssa RW Ookop Plein Eendragtwordtgewerktaande wa terleiding. Eind december moet de kluszijn ge klaard. Foto Roel Dijkstra Een drama zoals dat zich in september in Schiedam- Noord met bruin water afspeelde, zal zich naar alle waarschijnlijkheid nooit meer voordoen. Daaraan ligt een ingrijpende operatie aan het waterleiding- stelsel ten grondslag. Vorige maand is ermee begon nen. De stalen hoofdleidingen, die vanaf het begin van de Rotterdamsedijk dwars door de'binnenstad naar de Nieuwe Haven lopen, worden aan de binnen kant gecementeerd. Het laagje cement, dat door een computergestuurd apparaaat wordt aangebracht, maakt een eind aan roestvorming. Voortaan moet in de Schiedamse huishoudens alleen nog maar heider water uit de kraan komen. Volgens T. Ufkes, woorvoerder van het Waterbedrijf Europoort dat het Schiedamse leidingnet beheert, betreft het een miljoénenoperatie. „Voordat tot het cementeren wordt overgegaan, gaat er een rijdende robot voor een video-inspectie door de buizen. Het aanbrengen van het cement gebeurt door een spe ciaal apparaat dat het goedje in de rondte slingert. Het voordeel van die werkwijze is dat slechts op en kele punten de straat open moet." Volgens de planning worden de komende jaren alle stalen waterleidingen van een cementen binnenlaag voorzien. Veel zijn dat er niet meer, want 95 procent van het leidingnet bestaat tegenwoordig uit kunst stofbuizen. Alleen de hoofdleidingen niet. Daar stro men zulke massa's water doorheen, dat kunststof daar niet tegen is bestand. Het karwei in de binnen stad wordt voor het éind van het jaar afgerond. Daar na moet nog wel de bestrating worden hersteld. Schiedam Politie en brandweer hebben gistermiddag de afdeling van psyciatrisch centrum Joris in het voormalige Noletziekenhuis ontruimd in verband met een gas lek. Het lek ontstond tijdens graafwerkzaamheden bij de oude EHBO-ingang aan de Pen ninglaan en veroorzaakte ontplof fingsgevaar. Hoewel alle leidingen in kaart zijn gebracht, zagen de werklui de kunststof hoofdleiding over het hoofd. Ze waren bezig met het af graven van licht vervuilde grond op de plek waar in verband met de nieuwbouw van Joris een trans formatorhuisje moet worden ge plaatst. Doordat de graafmachine tegen de gasleiding stootte, scho ten precies bij een verbinding van het leidingnet twee buizen van elkaar. Volgens ONS-medewerker Jan 't Hoen spoot het gas onder zeer hoge druk uit de leiding. „De druk was zo groot dat we er niet bij konden komen. Om te voorkomen dat zich ongelukken zouden voordoen, zijn de leidin gen in de straat afgesloten. Het is echt gevaarlijk geweest. Door de wind werd het ontsnappende gas het gebouw in geblazen. Het had best kunnen gebeuren dat als ie mand daar een sigaret had opge stoken, alles de lucht in was ge gaan. De straat is niet voor niets afgezet." ONS-medewerkers waren snel ter plekke om de gasleiding af te slui ten. Na enkele uren was het ont ploffingsgevaar in en rond het zie kenhuis geweken en mochten de geëvacueerde patiënten het ge bouw weer in. Tijdens de werkzaamheden aan de leiding werd een stukje verder op onder de grond overigens ook nog een knik in de buis ontdekt. Volgens een andere ONS-man was het een geluk bij een ongeluk dat de hoofdleiding tijdens de graafwerkzaamheden werd ont dekt. Binnenkort worden op de af gegraven plek heipalen voor het trafo-huisje in de grond geslagen. De gevolgen zouden niet te over zien zijn geweest als de gasleiding tijdens het heien vernield zou zijn. DoorMariëtte Olsthoom Schiedam Buiten medeweten van de gemeente Schiedam heeft het. Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) met een particulier een contract afgesloten om in een pand aan de Wèstvest in Schiedam een pension voor asielzoekers te exploi teren. Het pension wordt op 1 december geopend. De bedoeling is ominhetvoorma^ lige kantoorpand Westvest 26/28 op korte termijn vijftig asielzoe kers te huisvesten uit Onderzoek en Opvangcentra (OC's), die een goede kans maken op een ver blijfsvergunning. Het COA, een projectbureau van-het ministerie van Welzyn, Volksgezondheid en Cultuur, is tot 6 juni 1995 officieel huurder van het pand. Een ver lenging van het contract wordt door een woordvoerder niet uitge sloten. End" vorige week kwam er bij de gemeente ineens een telefoontje binnen. De mededeling over de komst van het pension maakte Schiedam op z'n minst gezegd niet blij. Beleidsmedewerker wel zijnszaken H. Gerrits: „Wij voeren een beleid dat erop gericht is asielzoekers en statushouders op een geruisloze manier in het be stand te schuiven. De gemeente is er altijd op tegen geweest asiel zoekers bij elkaar in één pand te plaatsen. Evenals het gebruik van wooncontainers en dergelijke." Tot nog toe lukt het de gemeente nog steeds statushouders ge spreid over Schiedam te huisves ten, aldus Gerrits. Gewoon via het "huidige systeem met de woonbon- nen. „Mensen uit asielzoekers centra krijgen een behoorlijk ho- - ge urgentie, waardoor ze snel een huis toegewezen krijgen. Regel matig overleg tussen het team woonruimteverdeling en de GSD zorgt eveneens voor een goede doorstroming van statushouders naar reguliere woningen." Schiedam heeft van het rijk de taak gekregen om voor 1 januari 1996 143 asielzoekers te plaatsen. Voor 1 juli 1995 moeten eveneens 370 statushouders een huis heb ben gekregen. In de daarvoor be stemde ROA-woningen hebben inmiddels 155 asielzoekers* een onderkomen gevonden. Van de statushouders hebben in totaal 250 mensen nu een dak boven hun hoofd. Gerrits maakt zich geen enkele zorg dat de taakstel ling niet voor de daarvoor gestel de datum gehaald gaat worden. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers is een orgaan dat zelfstandig opereert onder verant woordelij kheid van het rijk. Asiel zoekers worden na aankomst in Nederland door het COA gehuis vest in een van haar centra. Daar blijven ze totdat justitie een be slissing heeft genomen over hun asielaanvraag. Het COA heeft voor het aanstellen van nieuwe hotel/pensions geen toestemming nodig van de betreffende ge meente. De kritiek van de ge meente dat het beleid om vluchte lingen te spreiden hiermee wordt doorkruist, wordt door een woord voerder tegengesproken. „Het gaat om vijftig mensen en boven dien is het maar voor een paar maanden. Verder spreiden kan gewoon niet. Onze gewone asiel zoekerscentra huisvesten al snel zeshonderd mensen." Gaardingen Een aantal fracties in de Vlaardingse gemeenteraad is de acties van bewoners van de wijk Holy-Noord, om de bouw van wisselwoningen voor statushou ders tegen te houden, in het ver keerde keelgat geschoten. Tijdens het begrotingsdebat gis teravond in de gemeenteraad vroeg Burger Belangen zich af of in Vlaardingen het standpunt geldt dat 'als men een dure wo ning heeft door middel van in spraak aan het huisvesten van statushouders kan ontkomen en zo de andere wijken met nog meer problemen opzadelt1. De Socialis tische Partij en GroenLinks pleit ten ook voor een evenwichtige verdeling van de vluchtelingen, waarbij Holy niet mag worden ontzien. Het liefst in normale hui zen, maar desnoods in te bouwen wisselwoningen, In de SP-motie, die mede was on dertekend door de SGP/RPF/ GPV-fractie, wordt het college verzocht een visie te ontwikkelen hoe de statushouders kunnen in tegreren in de Vlaardingse sa menleving. Een ander punt waarover zorgt leeft in de Vlaardingse raad is de regiovorming. PvdA-fractievoor- zitter A, Attema had het over 'een gevoel van onbehagen' dat haar bekruipt over de totstandkoming van de Stadsprovincie Rotterdam. De WD vreest een extra financi eel probleem: „Uitgangspunt bij de beslissing tot toetreding was de budgettair neutrale realisering van de stadsregio. Dit lijkt een il lusie te worden," aldus A Zonne, voor wie het duidelijk is dat Vlaar dingen mee moet betalen aan de tekorten die ontstaan omdat er op diverse grote bouwlocaties (vooral in en rond Rotterdam) maar geen huizen komen. Een wees die ook de SGP/RPF/GPV-fractie en Vlaardingen Voorwaarts 2000 heb ben. Zie ook pagina 15 De peuterkermis werd een doorslaande succes. Voorat het aloude koekhappen sloeg aan bij de kleintje. Foto Roei Dijkstra Schiedam Singwerpen, graai en in de grabbelton, koekhap pen, gewoon ergens in een hoek je spelen met leeftijdgenootjes en tussendoor gezellig een glaasje~ranja drinken met moe der. Het is slechts een greep uit de activiteiten waaraan gister middag door peuters uit Schiedam-Noord kon worden deelgenomen. Decor was basis school De Notenkraker. Daar was door een aantal creatieve moeders een kennis speciaal voor de allerkleinste bewoners van de wijk oppoten gezet. De vrijwilligsters sloegen een aantal maanden geleden de han den ineen om voor de peuters tal van evenementen te organise ren. Eén van de moeders, Thel- ma Kemps, legt uit waarom. „Schiedam-Noord bevat een aantal wijken waar veel jonge gezinnen wonen. De peuter speelzalen hebben hele lange wachtlijsten en de activiteiten in club- en buurthuizen zijn voor namelijk gericht op kinderen vanaf 4 jaar. Daarom hebben we het initiatief genomen diverse dingen voor de peuters te orga niseren." De moeders vonden De Noten kraker bereid twee klaslokalen af te staan voor de peuterker mis, het eerste kinderfeest van een reeks die volgend jaar een vervolg krijgt. In het voorjaar staat een knutseimiddag op het programma, er komt nog een thema-middag over dieren en voor de zomervakantie begint staat een groot buitenfeest ge pland. Door middel van affiches en brochures die in alle peuter speelzalen zijn uitgereikt, werd de gratis toegankelijke kermis aangekondigd. De reacties wa ren zó positief dat eigenlijk niet aan het welslagen ervan werd getwijfeld. En het werd sen succes. De be langstelling overtrof de stoutste verwachtingen. Ruim 150 klein tjes stapten er over de drempel. „De ruimte was eigenlijk te klein," is 'üielma Kemps met het succes in haar element. „De school heeft toegezegd in het vervolg vier lokalen beschikbaar te stellen. Duidelijk is in elk ge val wel dat er behoefte is aan ac tiviteiten voor peuters." ardingen—Zowel de medische f als de o staf als de ondernemingsraad van het Vlaardingse Holy-ziekenhuis kunnen zich vinden in de voor dracht van organisatie-adviseur C.J.W. van der Hörst. Hij kreeg begin deze week van het zieken huisbestuur de opdracht te be middelen in de nu al twee maan den durende vertrouwenscrisis tussen de medische staf en de di rectie. „Van der Horst kan op onze mede werking rekenen," aldus voorzit ter Rob van der Heijden van de medische staf. ,Aan de crisis moet nu snel een einde komen." Ook de OR wil in het belang van de organisatie dat de kwestie op zo kort mogelijke termijn wordt opgelost. Enkele weken geleden droeg het dagelijks bestuur en kele oplossingsvoorstellen aan om de rust weer in het huis te la ten terugkeren. Zowel de OR als de medische staf konden zich hier echter niet in vinden. „Er bleken teveel hobbels op de weg om tot een adequate oplossing te komen die gedragen werd door alle partij en" aldus OR-secretaris Gerard Kuipers. Ook de medische staf vond het plan te breed en te inge wikkeld om ermee in te stemmen. Het bestuur heeft uiteindelijk een buitenstaander benaderd om met dc partijen gesprekken te voeren over de interne organisatie, waar onder de overleg- en communica tiestructuur. Ook moet hij een be leidsplan gaan opstellen, van nu tot aan de mogelijke fusie met het Schieland Ziekenhuis. Kuipers: „Hierin zal duidelijkheid gegeven worden over de positie, ambitie en positionering van het Holy-zie kenhuis. Ook de eventuele gevol gen voor de organisatie en de top structuur zullen hierin worden meedegeeld." Vlaardingen Twee brandende vuilcontainers in de goederenlift van het Vlaardingse Unilever Re search Laboratorium hebben gis- teravond voor drie miljoen gulden schade veroorzaakt. De brand sloeg over naar de machineka mer, de liftschacht en het voor portaal op de negende verdieping. De rest van het gebouw liep flinke rookschade op. De regionale alarmcentrale kreeg om 19.02 uur de brandmelding binnen en rukte direct met een tankautospuit en een ladderwa gen uit. Op dat moment was de bedrijfsbrandweer van Unilever al met de bluswerkzaamheden be gonnen, omdat zij toevallig op het terrein aan de Olivier van Noorë- laan aan het oefenen was. De brandweer had aanvankelijk moeite de fik te blussen, omdat de goederenlift vast zat en de deur geblokkeerd was. Met een hydr aulische schaar kon uiteindelijk de deur worden geopend. Het ma teriaal werd met behulp van een autoladder naar de negende ver dieping gebracht, Om kwart voor acht werd het sein brandmeester gegeven. Vnadaag wordt een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de brand. De inhoud van de vuilcon tainers is nog onbekend. In totaal waren- ongeveer twintig brand weerlieden bij de werkzaamhe den betrokken! Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het is de tweede keer in korte tijd dat het Unilever-concem wordt opgeschrikt door een brand. Een maand geleden stond de mengerij van vloeibare reinigingsmiddelen in de fik. Volgens de brandweer hebben beide branden niets met elkaar te maken. Schiedam Een 25-jarige Schiedammer is gisterochtend op de Westfrankelandsedijk in zijn woonplaats met zijn bestelbusje tegen een lantaarnpaal geknald. De man had de macht over het stuur verloren, nadat hij tegen een stoeprand was gereden. Hij kwam met de schrik vrij. Van het bestelbusje is weinig overgeble- Schiedam Een 11-jarig jongetje is gisteren met zijn mountainbike tegen een boom gereden in de Schiedamse Sporthaistraat. Vol gens getuigen was het slachtoffer tje daarna enige tijd buiten be wustzijn. Toen de politie eh GGD ter plaatse kwamen, was hij zo verward dat hij niet geholpen wil de worden. Hij riep alleen steeds om zijn moeder, die haar zoon op het politiebureau kwam ophalen. U ZBCll

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1