sg Creatieve oplossing voor ouderenzorg Staatssecretaris Erica Terpstra opent vandaag Zorgcentrum Soendra AOV roept ouderen op achter geraniums vandaan te komen Maassluis Overleg Gehandicapten stopt samenwerking met gemeente "<W Dure speeltjes Dromen zijn geen bedrog Uitleg over eco-teams Postzegelveiling Wie wordt de prins? Vreemdelingendienst Ruilbeurs postzegels Erasmuspenning Specialist in designvioeren Rotterdams Dagblad Vrijdag II november 1994 Tegen het einde van het jaar groeit de stapel oud papier bij ons har der dan anders. Naast de kranten en tijdschriften, die in december in omvang toenemen, en het stijgend aantal wekelijkse vlugschriften vallen vanaf oktober ook hele reclameboekwerken in de brievenbus. Wijnen, andere lekkernijen, boeken en sieraden zijn de onderwerpen die nog aan de beurt komen. Dc uitgaven van de speelgoedleveran ciers zij n al op onze mat gedeponeerd. Ik kan hel met laten om al dat drukwerk door te bladeren. Eind okto ber begin ik, sinds drie jaar, te snuffelen in de glimfolders. Wat voor speeltjes hebben ze dit jaar voor de kleme kinderen ontworpen? Voor ik als opa een cadeaukeuze voor mijn jarige kleindochter maak, wil ik wat doen aan marktverkenning. In de hoop natuurlijk met iets aan te komen, dat enige tijd de belangstelling kan wekken van de jarige. Je weet het maar nooit. Smaken verschillen van jongsaf aan en de in teresse groeit in die jonge jaren met de dag. Speeltjes zijn de laatste jaren (gelukkig) meer onderhevig aan keur en daarmee ook duurder geworden. Een verkenning van wenselijk heden en aanbod is dus gewoon noodzakelijk. Met geblader in de be zorgde boekwerken kan ik met volstaan Bezoeken aan vestigingen van speelgoedverkopers, die zich niet met opvallend drukwerk op dringen, heb ik afgelegd om te ontdekken dat er meer verkrijgbaar is dan uit kunststof geperste namaaksels van allerlei apparatuur en tv- üguren. De keuze die we uiteindelijk hebben gemaakt, doet er niet toe. Het cadeau viel, geloof ik. net zo in de smaak als alle andere speeltjes die het kmd op die drukke, feestelijke dag kreeg aangereikt. Stuk voor stuk zullen ze op meer of mindere momenten wel aan hun doel gaan beantwoorden, want met alles tegelijk spelen kan toch niet. Het doseren van speelmateriaal is, denk ik, de basis waarop speel-o- theken zijn ontstaan. Belangstelling en vaardigheden van kinderen ontwikkelen zich m de jongste levensjaren zo snel, dat de gebruiks tijd van zelfs hot meest populairste speeltje heel kort is. Goed. geliefd en daarmee vaak kostbaar speelgoed kreeg een prijs, die scheef kwam te liggen ten opzichte van de gebruiksduur. Het dalende kindertal en de kennismaking van druk bezette ouders m creches met de populariteit en waarde van uitgekiend speelgoed hebben tot het ontstaan van dergelijke theken geleid. In Vlaardingen, las ik deze week, zijn twee speel-o-theken waarvan nog geen vierhonderd kinderen gebruik maken. Uit de (lege?) ge meentekas betalen we met z'n allen hieraan 31.000 gulden per jaar. Het grootste deel hiervan 20.000), las ik. gaat op aan de huisvesting in Holy. De opslag en uitstalling van die speeltjes kosten dus ruim vijftig gulden per kind, per jaar. Hoe is die huurberekening tot stand gekomen en welke penning meester is met zo'n prijs akkoord gegaan? BEN VAN HAREN Redactie Waterweg: Jelie Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Dat dromen geen bedrog zijn. weet de psychologe Haccou-Baggerman van Houivemnge. Maandag laat zij op uitnodiging van dc Vrijzinnige Geloofsge meenschap NPB zien dat dromen wel degelijk iets te vertellen hebben Zo kunnen dromen een bron zijn van genezing en van creativiteit De avond begint om 20 00 uur m het gebouw van de NPB aan de Westvest De Stichting SVO houdt woensdag een thema-avond over het eco-team Tijdens deze avond wordt door mi- heuvoorhehter? van Miheukwartet uitleg en infor matie gegeven over het eco-team Wat doet zo'n team en hoe kun je zelf een soortgelijke club opstartenDe bijeenkomst begint om 20 00 uur m Het Gebouw aan de Broersveld 142. In De Ti ïangel aan de Fransenstraat is dinsdag de grote najaars postzegelveilmg van de Filatelisten Vereniging Vlaardingen en omstreken Meer dan 360 kavels zijn er met albums en insteekboeken. post stukken en veel dozen met zegels uit Nederland cn overzee De zaal gaat om 18 00 uur open voor het be kijken van de kavels, de veiling begint om 20 00 uur. Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Carnavalsvereniging de Leudoggers onthult morgen om 2111 uur wie de prins van het Buizcngat wordt Hij gaat de Raad van Kif het komende seizoen bege leiden op hun 'tournee' langs de gastverenigmgen en de \erzorgingstehuizen in Ylaardmgen Thema van dit jaar is "Niet mouwen, maar carnaval houwen' Hel feest begint om 20 00 uui in zaal Buytelant. Het grote carnaval wordt geviei d op zaterdag 25 februari 1995 en de sluitmgsavond is dinsdag 28 februari Maassluis. De vreemdelingendienst m Maassluis is komende week gesloten In noodgevallen is de Vieemdehn- g en dienst m Vlaardrngen bereikbaar, telefoon 4342355 De Vereniging an postzegelvei /amelaars Maassluis verzorgt morgen haai jaarlijkse ruilbeurs v\ de Ko ningshof Naast het ruden zijn er ook mogelijkheden tut kopen en erkopen bij 45 tafels an 24 aanbieders De ruilbeurs is te bezoeken tus.-en 10 00 en 17 00 uur Hoek van Holland Nel Markus. Hans Dot lijn en Anja var. der Bosch hebben van het gemeentebestuur van Rotterdam de Erasmuspenning gekregen umdat z;j 25 jaar aan de Van Rnckevorselschool waien vei bonden Na dc ovei handiging ,verd met de vertegenwoordigd s. de collega's cn de leden van dc ouderraad een beschei den leestje gevierd J* Constante expositie van meer dan 300 soorten wand- en vloertegels. Wij leggen op alle soorten ondervloeren AANBIEDING 40 m2 vloertege's 33 x 44 2 Groeps vloerverwarming. ocn Kompleet aangesloten en gelegd incl. materiaal 3.950;" Idem 40 m2 vloertegels 33 x 33 3.450;" ITAI, CERAM1CA Vierhaunsstraal 19 - Rotterdam tel.: 4-762054 Door Ben van Haren Vlaardingen Staatssecretaris Erica Terpstra opent vanmid dag het Zorgcentrum Soenda. Directeur Geert Beke is daar gelukkig mee, hoewel hij verwacht dat de paarse bewinds vrouw kritiek zal uiten op deze nieuwe Vlaardingse ouderen voorziening. „Ze past niet in haar gedachte, dat elk individu goede zorg moet ontvangen op zijn eigen vertrouwde plek," zegt hij. Beke speelt m Vlaardingen een hoofdrol in de ouderenzorg, waar over hij een uitgesproken mening heeft. „Ze is nooit goed aange pakt," redeneert hij. De schuld daarvan legt hij bij de politici. „De politiek heeft er wel vaak over gesproken, maar tot een echt ouderenbeleid is men nooit geko men. tn de tijd van de wederop bouw is louter op grond van over wegingen van volkshuisvesting gekozen voor de bouw van bejaar dencentra en dat is alle jaren door blijven gaan. Ondanks de signale ring van de dubbele vergrijzing (de gemiddelde leeftijd in bejaar dencentra is 86 jaar) en het onbe taalbaar worden van de voorzie ningen. schoof de politiek beslis singen voor zich uit." Samenwerking In die tijd. in 1987, kwam Beke naar Vlaardingen als directeur van het RK bejaardencentrum Meerpaal. Hij vormde De T. paal om tot service- en zorgci trum voor ouderen, waarin inmid dels een zorgcoordinator is aange steld voor de zelfstandige bewo ners van de aanleunflat. Dit jaar trad hij tevens aan als halftime di recteur van het nieuwe Zorgcen trum Soenda en volgend jaar vormt hij hiernaast met directeur Jan Meriting van het protestant- christelijke verzorgingshuis De Wetering de leiding van het na fu sie ontstane Zorgcentrum Meer paal en Wetering. De 48-jange Vlaardmger beves tigt: „Mijn rol symboliseert de ontwikkelingen in de ouderen zorg Op allerlei fronten wordt sa menwerking gezocht tussen ver zorging, verpleging en de Raad van het Ouderenwerk. Soenda is ook uit zo'n samenwerkingsinitia tief ontstaan. Alle Vlaardmgse verzorgingshuizen en de Stich ting Verpleeghuizen Nieuwe Wa terweg Noord stonden aan de wieg." Vlaardingen loopt voorop en Beke is tevreden met het resultaat, hoe wel de ASHVB, Meerpaal en We tering alleen verder moesten na het afhaken van Vaartland en Uit zicht. Soenda houdt onder één dak 40 kamers voor hoogbejaar den. die enige professionele ver zorging nodig hebben. 20 voor hoogbejaarden bij wie daarnaast verpleegkundige hulp is gewenst en 30 bedden voor wie voortdu rende verpleeghulp behoeft. Het biedt de mogelijkheid aan hoog bejaarde paren om ondanks de achteruitgang van een van de twee samen onder één dak te blij ven wonen. „Dit laatste spreekt de nieuwe staatssecretaris van volksgezond heid zeker aan. Zij weet als geen andere politicus wat zich in het veld afspeelt en daarom ben ik blij dat zij komt. Haar bezwaar tegen onze opzet is echter dat we een speciaal gebouw neerzetten voor huisvesting van bejaarden. Het heeft me daarom moeite gekost om haar hierheen te krijgen. In haar filosofie moet je voorkomen dat mensen die verzorging nodig hebben uit hun vertrouwde omge ving weg moeten." Beke, geen WD'er. is het met haar eens. „Ik heb echter wel te maken met de praktijk. Op het ge bied van thuiszorg, verzorging en verpleging is er al van alles ge beurd en mijn collega's en ik zou den nog veel meer willen, maar de regelgeving is ongewijzigd geble ven. Na Dekker gebeurde er niks, 11 r, i I a fa Geert Beke kijktvanaf een balkon van Zorgcentrum Soenda op hetdoorslopers in behandelingge nomen bejaardencentrum Billiton: 'Dat was geen ouderenzorg maar volkshuisvestingsbeleid.' Foto Roel Dijkstra Simons werd ook afgebrand. Toen we met dit project begonnen, dachten we dat de politiek de zaak wel geregeld zou hebben. We heb ben echter nog steeds te maken met aparte geldstromen nu het gebouw er staat." De Wet op de Bejaardenoorden, die door de provincie wordt uitge voerd, regelt de financiering van de bejaardencentra (verzorgings huizen) en de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten, waarin de verzekeraars een rol spelen, be paalt de verpleegvergoedingen. Het nieuwe Soenda, op de plek van het in de jaren zestig hyper modern genoemde bejaardencen trum Billiton, is een creatieve op lossing van ouderenwerkers, die zich niet door het achterblijven van de besluitvorming in Den Haag uit het veld lieten slaan. Verpleeghuizen Nieuwe Water weg Noord, waarmee de verschil lende bejaardencentra in verband met dementerende bewoners re gelmatig te maken hadden, kreeg recht op een uitbreiding met 60 verpleegbedden. Die zijn gekop peld aan nieuwbouwplannen voot verzorgingsplaatsen in Schiedam en Vlaardingen. In Schiedam werd begin deze week Zorgcen trum Fraijois HaverSchmidt ge opend met 30 verpleegbedden en vandaag dus Soenda in Vlaardin gen. Beke krijgt zijn geld voor Soenda nu dus van twee kanten. Als Terpstra en minister Borst alsnog de zaak regelen, wat met het CDA buiten de regering aan nemelijk lijkt, zal hij van veel ad ministratief werk worden verlost die nodig is om de kosten op de juiste plaats te declareren. De samenwerking in Vlaardingen gaat overigens verder dan in Schiedam. De Raad voor het Ou derenwerk is erbij betrokken met een dienstencentrum voor thuis wonende ouderen uit de binnen stad. Thuiszorg zit er ook bij. „We hebben hier ook een consul tatiebureau en een ruimte voor dagverzorging, waar ook mensen van buiten komen," vertelt Beke. „Alles wat nodig is voor de opvang van ouderen hebben we nu in huis dankzij de verpleeghuiszorg: fysiotherapeut arts, verpleegkun digen, logopediste, psycholoog. Onze specialiteit is een multidis ciplinair produkt. waarom we ook zorgcentrum heten. We willen met dit produkt ook naar buiten en dat is wat ik de staatssecretaris heb verteld." Als het aan Geert Beke ligt, ko men er door heel Vlaardingen vijf van dergelijke zorgcentra. „Dat is pas ouderenbeleid en veel beter dan het weer opnieuw bouwen van concentraties van woningen voorouderen, senioren." van net uuaerenwerK. ooenaa is ven. m ueKKer geDeurae er nuts, weg moora, waarmee ae verscnn- aerenwerx is er dij oetroKKen mei voor ouaeren, senioren. Door Jelle Gunneweg 4! zijn dat er altijd voor hen wordt Vlaardingen Het is snel gegaan met het Algemeen Ouderen Ver bond. De partij die bij de laatste Tweede Kamer-verkiezingen zes zetels wist binnen te slepen, heeft nauwelijks tijd genad de eigen achterban te organiseren. Nu sinds kort alle twaalf provincies een eigen bestuur hebben, is het de beurt aan de basis Er worden zoveel mogelijk plaatselijke afde lingen opgericht, waaronder één in Schiedam. Vlaardingen en Maassluis. „Wij kiezen voor de omgekeerde volgorde," vertelt Cathehjne Raaphorst, penningmeester van het AOV-provineiebestuur Zuid- Holland en een van de initiatief nemers voor een afdeling in de re gio Waterweg „We organiseren ons van boven naar beneden. Maar uiteindelijk komen we op hetzelfde uit." Het Algemeen Ouderen Verbond is m september 1993 ontstaan uit protest tegen de plannen rond de WAO en het pensioen Aanvanke lijk leek het initiatief zich te be perken tot Eindhoven. De ge meenteraadsverkiezingen aldaar verliepen echter zo succesvol (het AOV behaalde een wethoudersze tel). dat de ouderen ook landelijk een gokje waagden. Alex Smits, secretaris van het pro vinciebestuur: „Onze aandacht ging aanvankelijk alleen uit naar de eerste dne kandidaten, meer zetels dachten we niet te halen Tot ieders verbazing behaalden we er echter zet Om niet aan ons eigen succes ten onder te gaan. hebben we ge rozen voor deze voorzichtige opbouw. Vandaar dat nu pas de provinciale besturen de taak krijgen een landelijk net- Het Algemeen Ouderen Verbond, met van links naar rechts: John Reymer, Wimvan Klink (staand), Alex Smits en Cathelijne Raaphorst. Foto Dennes van der Wei/Roei Dijkstra werk op te zetten, met gemeente lijke, intergemeentelijke of regio nale afdelingen." Omdat de drie gemeenten in deze regio volgens het AOV voor de zelfde problemen staan en iden tiek zijn qua samenstelling wordt hier gekozen voor de oprichting van één intergemeentelijke afde ling Waterweg. Dit gebeurt dins dag 15 november tijdens de offi ciële oprichtingsvergadering in zaal De Deel, Baamhoeve 6 in Vlaardingen (aanvang 19.30 uur). Het dan te benoemen bestuur wacht een schone taak: in het hele gebied wonen nog geen 35 leden. Maassluis kent zelfs geen enkele AOV"er „Maar het aantal leden zegt niets over het aantal sympa thisanten. In mei behaalden we 340.000 stemmen terwijl we nog geen tweehonderd leden had den," aldus Smits. Bij de werving van nieuwe leden kiest het AOV voor een frisse aanpak: partijfol ders worden bijvoorbeeld voor zien van nummers, waarmee leu ke prijsjes zijn te winnnen. Ook worden allochtonen zoveel moge lijk in hun eigen taal aangespro ken. Zo bracht de partijvoorzitter onlangs een bezoek aan het Chi nese Ouderen Verbond. Vlaardin- ger Wim van Klink: „U lacht daar om. maar daar zijn toch mooi zes tigduizend mensen lid van. En het is een groep waarmee jaren lang geen rekening is gehouden." Partijgenoot John Reymer bena drukt dat het AOV haar leden zoekt in alle lagen van de bevol king, zonder onderscheid te ma ken naar leeftijd, achtergrond, kleur of overtuiging. De belan genbehartiging van ouderen staat voorop, maar er is ook oog voor de belangen van de grijze generatie in de toekomst. „Het is geen partij van ouderen maar vóór ouderen. Ook jongeren kunnen meebeslis sen. kijk maar naar Cathelijne, zij is 31." Zijlijn Reymer: „Uit het succes van onze partij blijkt dat ouderen het zat zijn dat er altijd voor hen wordt bedisseld. Ze hebben de welvaart helpen opbouwen en worden nu door de politiek achter de gerani ums gezet. Ouderen willen dat er weer naar hen wordt geluisterd. Niet eens in de vier jaar, maar voortdurend. Het AOV zegt op haar beurt: blijf niet kankeren en aan de zijlijn staan, maar lever een bijdrage aan de verbetering van de maatschappij." Herstel van normen en waarden, solidariteit, respect, rechtvaardig heid: het zijn enkele kreten waar door de partijleden zich in hun handelen laten leiden. Dit uit zich onder meer in onvrede over de uitkleding van de bejaardenzorg, bezorgdheid over de onveiligheid in het verkeer en kritiek op de weinig doelmatige aanpak van criminaliteit, vandalisme en straattereur. „Durft jouw moeder 's avonds nog over straat." waagt Reymer. „Dat zou toch gewoon moeten kunnen?" Samenwerking met andere partij en en groeperingen -ook op plaatselijk niveau- wordt na drukkelijk gezocht om aan deze problemen te werken. Wim van Klink: „We hebben hier natuur lijk één nadeel: we zijn niet verte genwoordigd in de gemeenteraad. Om toch zoveel mogelijk zaken aan de orde te stellen, zullen we veelvuldig gebruik gaan maken van de spreekuren van de wet houders en de inspreekbeurten tijdens de openbare commissie vergaderingen." Het gebrek aan bestuurlijke ervaring vormt vol gens het viertal geen beletsel om politiek te bedrijven. „Ouderen hoeven niet zoveel meer te leren, hebben m de loop der jaren vol doende verstand opgebouwd. En verstand wint het altijd van bluf." Vrijdag 11 november SCHIEDAM Teerstoof. Marcel Verreck (cabaret) ,2Q.30u. Filmhuis. RomancedeVa- lentia, 21.30u. Podium. Fattnm Fro gs, 22.00u. VLAARDINGEN X 645, Muziekmix door dj Zoè. 23.00u. Stadsgehoorzaal. Three Musketeers (film), 20.30u. Russisch Folklore Festival, 20.15u. MAASSLUIS Schuurkerk. Jongerentoneel Sapi- no, 20.00u. Zaterdag 12 november SCHIEDAM Grote Kerk. Vocaal Ensemble, 15.00u. Teerstoof. Jeugdmuziek- theaterSaga, 14.00u. Erna Sassen en Wivineke van Groningen, 20.30u. Sporthal Margriet. Vlooienmarkt. lO.OOu. Wielerbaan Harga. ThecL Vaness en Solid Soul, 20.30u. Po. dium. Henderickx Project, 22.00u. SG Spieringshoek. Toneelvereni-" ging Othello, 20.G0u. NPB, West-, vest 92. Docentenconcert Streek-" muziekschool, 20.00uDC de 4 Mo.' lens. Dansavond voor 55-ers 19.00u. VLAARDINGEN X 645. Clubmght met dj Andrew, 23.00u. Stadsgehoorzaal. Three Musketeers, 20.30u. Toneelgroep ONI. 20.15u. Harmonie. J J.C. Hel der (theaterconcert), 20.30u. Grote Kerk. Cantatedienst J.S. Bach, 19,00u. Gebouw Maassluïsedijk 7a. Verkoopdag met cadeau-artike len, grabbelton en sjoelen, lO.OOu. Emmauskerk. Najaarsconcert CHV SursumCorda.20.00u. MAASSLUIS Koningshof. Postzegel beurs, lO.OOu. Nijverheidsstraat. Bingo Aurora, 20.00u. SCHIPLUIDEN Orgelloods J v/d Ende. Lucy van Oortmerssen (fluit) en Albert Moer man (orgel), 20.00u. Zondag 13 november SCHIEDAM DC 4Molens. Contactmiddag met ruilbeurs, 13.00u. Sporthal Mar griet. Vlooienmarkt, lO.OOu. Klup- huis Oost. Rommelmarkt, ll.OOu DC Thurlede, Quatre-mams piano concert, 14.00u. DCde Woudhoek. Dansmiddag, 14.00u. VLAARDINGEN DC Soen da .Thee-dansant, 14.00u. Visserijmuseum. Rondleiding, 14.00u. MAASLAND Discothee kVlietzicht. MarcoBors- ato,20.0Cu. Maandag 14 november SCHIEDAM DC de 4Molens. Bridge drive-in. 12.45u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Blink' (12) dag. 11.45-2.15-4.45-7.15-' 9.45. Alhambra 2: 'I love trouble' (12) dag. 4-6.45-9.30. Calypso 1: 'Forrest Gump" (12) dag. 1.15-5- 8.30. Ca!ypso-2: 'Four weddings and a funeral' (al) dag. 1.15-4-9.30 'Pnscilla' (16) dag. 6.45. Calypso 3: 'De vimder tilt de kat op' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: The Mask' (12) dag. 1.15-4-6,45- 9.30. Cinerama 2: 'The Chase' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'The Shadow' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 4: 'When a man loves a woman' (al) dag. 1.15* 4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'Reality Bites' (al) 4-6.45-9.30, Corso: 'Thue Lies' (16) dag. 12.45-3.30- 6.15-9.15. I max Theater: 'Yel lowstone' (al) dag. 2-3.15-6.45, za. zo. 00k 5.30. 'Blue Planet' (ai) dag. 4.30, za.zo. ook 1. 'Dances with wol ves' (al) dag. 8. 'Walt Disney' dag.T 4-6-11. Venster 1: 'Rouge' (16)' dag. 8-10. Venster 2: Filmkeuze van Alain Fleischer. Talkshow met Alain Fleischer, vr. 7.30. 'Der Stand der Dmge' vr. 10. Lumière 1: The spe cialist' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'The Crow' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30.Lumière 3:'Cle ar and present danger' (16) dag. 3.30-6.15-9.15. Lumière 4: 'Natu ral Born Killers' (16) dag. 4-6.45- 9.30. Rex: 'Play me again Vanessa' (18)dag.vanafl2doorl.voorste!lmg Thalia: 'Speed' (12) dag. 4-9.30. 'Baby's Day Out'(al) dag. 1.15-6.45. Door Sander Sonnemans Maassluis Het Maassluis Over leg Gehandicapten (MOG) heeft geen vertrouwen meer m het ge meentelijk beleid ten aanzien van de gehandicapten. Om dat duide lijk te maken heeft het MOG het driemaandelijkse overleg met de lokale overheid een halt toegeroe pen Als reden van die beslissing is het feit aangevoerd dat wethou der R. Timmermans zich niet heeft gehouden aan eet der geda ne afspraken en toezeggingen. Timmermans had het MOG verze kerd het geld dat vrij zou komen als gevolg van de nieuwe ver- voersregehng, te zullen besteden aan andere voorzieningen voor gehandicapten. Door het Maas- sluise college werd echter beslo ten de bedragen aan te wenden voor algemene doelen. Vroeger kregen gehandicapten een vast bedrag voor taxi- en ver voerskosten. Sinds de Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG) is ingevoerd, moeten ze gebruik maken van de Teletaxi Het colle ge heeft erkend dat die maatregel voor de gemeente een flinke fi nanciële opsteker betekent en vindt dat het o vei gebleven geld voor andere doeleinden mag wor den gebruikt. Burgemeester cn wethouders menen dat het geld door het njk wordt verstrekt ais een algemene uitkering. Het MOG verzet zich daar tegen. „Met het opschorten van de regel matige onderhandelingen met de gemeente willen we een stevig signaal afgeven," legt MOG-voor- zitter P. van Gijzen uit. „We spe len hoog spel om voor onze belan gen op te komen en omdat we niet als een groep zielige mensen over willen komen. De gemeenteraad moet wethouder Timmermans te rugfluiten. Dat is duidelijk. Die man heeft afspraken geschon den." De WVG is ingevoeld om te zorgen voor een gebundeld voor- ziemngenbelcid op lokaal niveau. Daarin is een gemeentelijke zorg plicht opgenomen die de inwo ners in staat moet stellen te kun nen deelnemen aan het maat schappelijk verkeer. In het Water weggebied is door de gemeenten Schiedam, Viaardingen en Maas sluis de Regionale Organisatie Gehandicaptenvoorzieningen (ROG) opgericht. Van Gijzen: „Volgens een door de gemeente raden in februari vastgesteld plan wordt per jaar het overblijvende geld gereserveerd voor de magere jaren. Dat is met alleen door de ra den vastgesteld maar ook toege zegd aan de platforms van de ge handicapten in de Waterwegste den. Ook het MOG heeft deze toe zegging van wethouder Timmer mans gekregen bij de invoering van de WVG en bij de start van het ROG. Maassluis zou in 1995 onge veer 420.000 gulden reserveren voor de nog te komen dure jaren. In de komende vier jaar zouden de reserves verder worden opge bouwd. Nu blijkt dat de wethou der daar op terugkomt, kunnen we met anders concluderen dat ons een grote worst is voorgehou den." Timmermans, en met hem het college, meent dat de reserves niet nodig zijn omdat de gemeen te voldoet aan de zorgplicht. Dat wordt door het MOG bestreden. De gehandicapten zijn van me ning dat nooit met zekerheid valt te zeggen hoeveel mensen een be roep gaan doen op de WVG en hoeveel dat gaat kosten. „Dat kan pas achteraf duidelijk zijn," aldus Van Gijzen. „Als Tim mermans zijn zin doordrijft, wor den de reserves van 1996 tot en met 1998 ook voor andere zaken gebruikt. De voorgenomen op bouw van reservegeld, nodig voor het te verwachten extra beroep op de WVG, wordt daardoor onmoge lijk," In een poging het college te dwin gen terug te komen op haar be slissing heeft het MOG alle Maas- sluise politieke partijen opgeroe pen de door hen in de commissie- en raadsvergaderingen genomen besluiten te handhaven. Zolang het standpunt van het col lege niet wordt gewijzigd, blijft het door het MOG opgezegde ver trouwen in de gemeente gehand haafd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2