Wafel 'Alternatieve begroting PvdA beeft iets weg van een publiciteitsstunt' Telewerken is goed voor het milieu Wie durft het mes erin te zetten? AKTIE ogentest Wel waardering voor notitie over werkloosheidsbestrijding Ik zag het wel, dat leuke lachje genda 'rm Foutje, bedankt Creatief met theeverpakkingen VTM doet vier notebomen cadeau Rotterdams Dagblad Woensdag 16 november 1994 - Voor me ligt 'voorstel tot vaststelling gemeenterekening 1993', In dit voorstel verklaart de 'commissie beiast met het onderzoek van óe ge- s meenterekening', dat de Vlaardïngse boekhouding over dat jaar Si koord is bevonden. Het voorstel is vorige week in de gemeenteraad behandeld bij de begroting voor volgend jaar. De verklaring is ondertekend door zeven raadsleden. Hun handteke ning bevestigt het rekensommetje dat de gemeente in 1993 316,5 mil joen gulden heeft uitgegeven en 313,1 gulden heeft ontvangen. 'Res teert een nadelig saldo van 3,4 miljoen gulden', zegt de tekst. Dat klopt, want als je die twee getallen aftrekt, kom je inderdaad op dit te kort uit. Toch is er iets raars aan de verklaring. Het woordje 'nadelig' is er met de hand bijgeschreven, De oorspronkelijk getypte tekst luidt 'batig saldo', maar die is doorgestreept. Ik kan daarvoor drie verklaringen bedenken (doorhalen wat niet van toepassing is), 1. Ambtenaren op de afdeling financiën begrijpen niet dat er een te kort ontstaat wanneer je meer geld uitgeeft dan je ontvangt. 2. Ambtenaren op financiën kunnen niet aftrekken, dat hebben ze nooit geleerd op de lagere school. 3. Op financiën gaan ze er automatisch vanuit dat de gemeente elk jaar geld overhoudt. Wie zou de fout hebben ontdekt? Het commissielid Pol de Beer (voor heen Tweede Kamer), die gezien zijn leeftijd vast nog hoofdrekenen heeft gehad op de lagere school? Of heeft de brutaleD66'er Ron Mole naar zijn vinger opgestoken? Ron kan weliswaar niet rekenen, maar hij heeft wel aangekondigd het college kritisch te zullen volgen. Dus wellicht zag hij zijn kans schoon om het college eindelijk eens een ge voelige tik op de vingers te geven. Het kan natuurlijk ook kwade opzet van b en w zijn geweest. Die durfden de geldverspilling niet toe te geven en speculeerden erop dat de raadsleden zitten te dutten boven hun vergaderpapieren. En toen ze op de fout attent werden gemaakt, riepen ze natuurlijk met dat ty pisch Utregse accent in koor: 'Foutje bedankt! DICK VAN DER LUGT Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Schiedamse leden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond worden op 17 november aan het werk gezet. Er is een handwerkactiviteit bedacht met ver pakkingszakjes van thee. De vrouwen komen om 19.45 uur bijeen in gebouw De Ark aan het Hargplein. Vlaardingen De Vereniging Tegen Milieubederf (VTM) bestond vorig jaar 30 jaar, hetgeen toen door omstandigheden niet gevierd kon worden. Wel zijn er toen plannen ge maakt voor een aantal acties, waarvan er één vrijdag 18 november plaatsvindt. De VTM biedt dan de ge meente Vlaardingen vier notebomen aan met de op dracht deze tenminste 30 jaar te laten staan. De actie is tevens een gebaar naar de buurtbewoners. De eer ste boom gaat om 1 l.UÜ uur de grond in, aan de Park weg ter hoogte van de Julianalaan. Door Sander Sonnemans Maassluis De missie die de PvdA zich tijdens de begrotings behandeling in Maassluis ten doel had gesteld, is gisteren op een fiasco uitgelopen. De vier ingediende moties werden met ruime meerderheid door de gemeenteraad weggestemd en de concept-begroting werd, nadat daarin zo'n tien wijzigingen waren aangebracht, aangenomen. Alleen de oppositiepartijen PvdA en GroenLinks, die het opvallend vaak eens met elkaar waren, ver wierpen de begroting. PvdA-frac- tievoorzitter P. Kromdijk deed dat met harde woorden en sprak van ordinaire bezuinigingsmaatrege len. „Deze concept-begroting is onmogelijk," liet hij geen twijfel over de visie van zijn partij be staan. Maandag presenteerde hij evenals Dijkshoorn een alterna tieve begroting. L. van Puijn-Camfferman (D66) kon daar weinig waardering voor opbrengen. „We betreuren dat de PvdA zo laat met het alternatief is gekomen. Dit heeft iets weg van een publiciteitsstunt De PvdA heeft niet meegedaan aan de tot standkoming het Programma op Hoofdzaken (de door D66, CDA, WD en RPF/SGP/GPV uitgestip pelde beleidslijnen voor de huidi ge raadsperiode; red.) en komt nu wel ineens met een alternatieve begroting voor de dag." „Die begroting is niet reéel voegde H. Woudstra (CDA) er aan toe. „We kunnen er dan ook niet in mee gaan. Wel hebben we waar dering voor de nota waarmee de PvdA voor de dag is gekomen." De scheldende fractievoorzitter doelde daarmee op de notitie over het komen tot gemeentelijke ini tiatieven op het terrein van de werkloosheidsbestrijding. De no ta houdt onder andere in dat door middel van het opzetten van een drietal projecten langdurig werk lozen en jongeren aan een baan moeten worden geholpen. Daar toe werd door de PvdA ook een motie ingediend. Kromdijk is van mening dat het college het voor touw dient te nemen om binnen de gemeente een adequaat pro gramma op te zetten, dat bij draagt in de oplossing van de langdurige werkloosheid in Maas sluis. De initiatieven die voort vloeien uit de begroting voor het jaar 1995, zijn volgens hem onvol doende. Extra bedrag Voor het uitvoeren van het werk gelegenheidsplan zou volgens de PvdA volgend jaar een extra be drag van 265.000 gulden moeten worden aangewend, In 1996 zou daar nog eens 200.000 en in de vol gende jaren 100.000 gulden bo venop gedaan moeten worden. De bedragen zouden gedekt kunnen worden uit de alternatieve begro ting van de PvdA en het Fonds So ciale Vernieuwing. De motie werd verworpen. Ook de andere drie moties haal den het met. Het ging daarin om voorstellen de vergoedingen voor gemeenteraadsleden met vijf pro cent te verlagen en om het opstel len van een integraal onderwijs- beleidsplan. Voorts wilde de PvdA een flink aantal voorgenomen be zuinigingen, waaronder 100.000 gulden op het groenonderhoud. 419.000 gulden op de Wet Voorzie ningen Gehandicapten en 54.000 gulden op de tarieven van sport accommodaties de drie groot ste geschrapt zien. In totaal werden door de verschil lende fracties zeventien moties ingediend. Het CDA maakte zich niet alleen sterk voor meer finan ciële middelen ten behoeve van het bevrijdingsfeest in 1995 (geen 25.000 maar 50.000 gulden), maar pleitte tevens voor een fonds voor de Wet Voorzieningen Gehandi capten. Het feit dat het college in stemde voor de storting van 90.000 gulden in dat fonds moet een opsteker zijn voor het Maas sluis Overleg Gehandicapten (MOG). Voorzitter P. van Gyzen zegde onlangs het vertrouwen in dc gemeente op. Reden daarvoor was dat wethouder R. Timmer mans zich met had gehouden aan zijn afspraken Het MOG was door hem toegezegd dat het geld, dat vrij zou komen als gevolg van de nieuwe vervoersregeling, be steed zou worden aan andere voorzieningen voor de gehandi capten. Het college besloot echter de bedragen aan te wenden voor algemene doelen. „Het is onzeker dat met de huidi ge financiering m voldoende ma te tegemoet wordt gekomen aan de zorgplicht die de gemeente heeft met betrekking tot de ge handicaptenzorg," onderbouwde CDA-fractievoorzitter Woudstra zijn motie. Het voorstel om voor lopig 90.000 gulden te reserveren werd door het college gehono reerd B en w distantieerde zich echter van het voorstel om voor aanvul lende middelen te zorgen als in de loop van het begrotingsjaar mocht blijken dat met aan de zorgplicht kon worden voldaan. Schiedam Telewerken is een prima manier om het aantal auto kilometers dat ambtenaren ma ken van en naar hun werk te be perken. Tot die conclusie is de Dienst Educatie van de gemeente Schiedam gekomen na een eerste proefneming. Afgezien dat het goed is voor het milieu, is een bij komend voordeel dat ambtenaren die thuis achter de computer wer ken, volgens de rapportage een verhoogde arbeidsproduktiviteit leveren. De proef werd genomen in het ka der van het gemeentelijk vervoer- 4 v, ;v plan. De gemeente Schiedam wil de komende jaren een serieuze bijdrage leveren aan het terug dringen van de fileproblemen. Be halve het tegen gunstige voor waarden verstrekken van hypo theken voor ambtenaren die naar Schiedam willen verhuizen, over wegen burgemeester en wethou ders ook de invoering van tele werken op grotere schaal. Werk nemers die één of twee dagen per week thuis achter de personal computer zitten, hoeven op die dagen immers niet per auto naar hun werk te komen. Aan de proef bij de Dienst Educatie (de vroegere afdeling- On derwijs) namen aanvan kelijk zeven personee- elsleden deel. Daar vie len er ria verloop van tijd, om persoonlijke re denen, twee van af. De vijf ambtenaren die het experiment wel voltooi den -de meesten wo nen buiten Schiedam- waren er zeer enthousi ast over. Ook het mana gement was dik tevre den. „Telewerken wordt door de werknemer over het algemeen als zeer posi tief en zinvol ervaren. Men signaleert een ho gere produktiviteit en zegt dat werk met een hoge moeilijkheidsfac tor sneller en beter kan worden vferrichtaldus het evaluatie-rapport Deze hogere produktivi teit is waarschijnlijk een gevolg van het feit dat de werknemer zich in de af zondering van zijn eigen huis beter kan concen treren dan op de werk plek op het stadskan toor. vroeger was dat anders. Maar sinds m'n nieuwe brii zie ik er veei leuker uit. Je merkt het overal. Soms bloos ik van zo'n verliefde glimlach. Ik geniet. Een nieuwe bril? Had ik veel eerder moeten doen. 1 metoogoruk-koutrolTI In onze moderne afdeling oogmeting word! uw gezichtsvermogen mei de grootste nauwkeurigheid gemeten. Wij kontroleren ook uw oogdruk. Adviseurs voor brilmode ROTTERDAM-OOST - Oudedijk 141-143 Telefoon 010-412 23 27 SCHIEDAM -Rotterdamsedijk 441 - Tel. 010 426 64 54 J Optometrist - Contactfensspeciatist ANVO Ambtenaren die thuiswerken leveren een hogere arbeidsproduktiviteit, ook al moet ze het werk soms combineren met gezinstaken. Foto Rooi Dijkstra Directeur G. Kruijt van de Dienst Educatie schrijft in het rapport verder dat een hogere mate van arbeidsvoldoening aan de kant van de werknemer, als gevolg van telewerken, op den duur alleen maar kan leiden tot kwaliteitsver betering van de dienstverlening. Kortom: telewerken heeft veel voordelen, en weinig of geen na delen. ir Bij uitbreiding van de proef moet de gemeente Schiedam wel een paar dingen voor ogen houden, waarschuwt Kruijt. In de eerste plaats heeft het systeem alleen zin als deelname gebeurt op basis van vrijwilligheid. Verder komt niet iedere functie er voor in aan merking. Een telefoniste/recep tioniste bijvoorbeeld kan haar werk alleen 'op de zaak' doen. Bo vendien leent niet iedere organi satie zich ervoor. Het is een kwes tie van 'bedrijfscultuur' en ook van vertrouwen in het verant woordelijkheidsgevoel van de werknemer. Het afdelingshoofd moet niet het idee hebben dat zijn medewerker thuis de kantjes eraf loopt. Om dat soort risico's te vermij den, werd m de spelregels van de proef bij de Dienst Educatie de be paling opgenomen dat de telewer ker op bepaalde uren van de dag telefonisch bereikbaar moest zijn. Voor de rest van de dag mocht hij zijn eigen werktempo bepalen. Maar bereikbaarheid blijft nodig, ook om telefonisch even te kun nen overleggen over het werk Telewerken is voor de werkgever niet duur. Een groot deel van de - tamelijk geringe - kosten wordt terugverdiend door het wegvallen van de reiskostenvergoeding. Ook de verhoogde arbeidsproduk tiviteit kan als een financieel voordeel worden gezien De tele werker zelf heeft maar een paar dingen nodig: een computer, een modem, een telefoon en eventu eel een fax en een printer Al die dingen kunnen - voor een deel - worden aangeschaft of ver goed met gemeentegeld, waarbij de eigen bijdrage van de werkne mer wordt berekend volgens de voorschriften van de belastingin specteur. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft, in overleg met de fiscus, al richtlijnen opge steld voor de kostenverdeling en - vergoeding Want de gemeente Schiedam is niet de enige instan tie die brood ziet in werken op af stand'. Nederland loopt zelfs, zo blijkt uit particulier onderzoek, met telewerken in de hele wereld voorop Van de 10.000 werkne mers die in loondienst zijn wer ken er 66 regelmatig thuis Dat lijkt weinig, maar m andere lan den ligt dit cijfer beduidend lager En het aantal telewerkers zal naar verwachting de komende jaren sterk stijgen Woensdag 16 november VLAARDINGEN Harmonie. Caoutchouc plays Gar- cia Lorca, 21.00u Uitzicht. SGP- avond over gemeentebegroting, 19 30u. MAASLAND Grote Kerk. Kerstconcert Konin klijke Militaire Kapel, 20.00u. ROTTERDAM Gr z Rotterdams Philharmomsch Orkest, 20.15u. Theater Zuid plein Grz. De Berim's, 20.15u. Eendrachtskerk. Mannenkoor met Gregoriaanse werken, 20.15u Ahoy'. René Froger, 20.15u. Rot terdamse Schouwburg Kl.z. Gala en Dali. 20.30u Gr.z. Mountains made of barking, 20.15u. Jeugd theater Hofplein, Scholieren Eenakter Festival, 19 30u. Donderdag 17 november SCHIEDAM Tecrstoof. Paul Clark tdans/mi- me), 20 30u Podium. Jamsessie. 21.00u. Klubhuis Zuid. Kleding en speelgoedbeurs, i0.30-14.00u Gebouw De Ark. Bijeenkomst Ned.Chr. Vrouwenbond, 19.45u VLAARDINGEN Harmonie. Grand cabaret culi nair. I9.30u, Stadsgehoorzaal. Wayne's World (film), 14.00 en 20 30u DC Babberspolder. Bingo, lO.OOu. Coerke. Themadag vluchtelingenhulp voor vrouwen, 915u. Arch. Hist. Museum Hoogstad. Lezing door A Carmig- gelt: Beerputten, 2000u Grote Kerk, Lunchconert Aad Zouten dijk, 12.45u. HOEK VAN HOLLAND Berghaven. Aankomst Sinter klaas, 14 OOu. ROTTERDAM De Doelen Kl.z. Vijfde Eduard Fhpse Internationaal Pianocon cours, 18.00u. Gr.z. Rotterdams Philharmomsch Orkest, 20.1ÖU. Theater Zuidplein Gr.z. De Beri- nfs, 20.15u. Ahoy'. René Froger, 20.15u. Nighttown. De Dijk, 21.OOu. Luxor Theater. Freek de Jonge, 20 15u. Bibliotheekthea ter. George Sand of Het Monster van Nohant, 20.30u. Jeugdtheater Hofplein. Scholieren Eenakter Festival, 19 30u ROTTERDAM Mhambra Riksbioscoop: 'Blink' (12) dag. 11.45-2.15-4.45-7.15-9.45 Alhambra 2: 'I love trouble' (12) dag. 4-6.45-9-30. Calypso 1: 'For rest Gump' (12) dag. 115-5-8.30. CaIypso-2: 'Four weddings and a funeral' (al) dag. 1.15-4-9.30. 'Pris- cilla' (16) dag. 6.45. Calypso 3: 'De vlinder tilt de kat op' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9 30. Cinerama 1: 'The Mask'(12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 2: 'The Chase' (12) dag. 1.15-4-6.45-930 CineramaS: 'The Shadow' (12) dag. 1.15-4-6 45-9.30 Cinerama 4: 'When a man loves a woman' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'Reality Bites' (al) 4- 6.45-9.30. Corso: 'Thrue Lies' (16) dag. 12.45-3.30-6.15-9 15. Imax Theater: 'Yellowstone' (al) dag. 2- 3.15-6.45 'Blue Planet' (al) dag 4 30 'Dances with wolves' (al) dag. 8. 'Walt Disney' dag. 1-4-6-11 Ven ster 1: 'Rouge' (16) dag 8-10 Ven ster 2: 'Le Mepns' wo. 7 30 'La Dolce Vits' wo 9.30 Venster 3 'Ladybird, ladybird* (16) dag. 8. 'Fresa y chocolate' (16) dag. 10. Venster 4: 'Mina Tannenbaum' dag 7.30-10. Lumière 1: 'The spe cialist' (16) dag. 1.15-4-6.45-930. Lumière 2: 'The Crow' (16) dag 1.15-4-6.45-9 30 Lumière 3: 'Clear and present danger' (16) dag. 3 30- 6.15-9.15. Lumiere 4: Natural Born Killers' (16) dag. 4-6.45-9.30. Thalia: 'Speed' (12) dag 4-9.30 "Baby's Day Out' (al) dag. 1.15- 6 45. De gemeenteraad van Vlaardingen heeft vrijdagavond na elf a twaalf uur vergaderen de begroting voor volgend jaar vastgesteld. Een dik boekwerk dat - zo zegt ook de wethouder van financiën - met noodverbanden slui tend is gemaakt. De échte keuzes om miljoenen te bezuinigen moeten ko mend voorjaar worden gemaakt. Maar wie durft het mes erin te zetten? Door Jan Rozendaal Vlaardingen „Het is het college opge vallen dat bij de beperkte maatregelen die nu zijn voorgesteld al zoveel tegengas - kritiek zo uwiit-vanuit de raad is ont staan. Dat stemt ons met hoopvol." Een citaat uit de reactie van wethouder H. Roijers op de algemene beschouwin gen. Roijers is verantwoordelijk voor de financien in Vlaardingen en uit deze twee zinnen spreekt een grote vrees voor de toekomst. Want waar ging het de afgelopen week ei- genlyk om? De begroting voor volgend jaar is vastgesteld, maar de échte maatre gelen volgen pas in mei. Natuurlijk moesten hier en daar wat bedragen wor den bezuinigd, maar dat was kruimel werk in vergelijking met wat Vlaardin gen in het voorjaar te wachten staat. Voorlopig wordt ervan uitgegaan dat er dan zo'n negen miljoen gulden aan be zuinigingen moet worden gehaald. Maar ja, wie - en daar zit dus bhjkbaar ook het college mee - zal over een half jaar de verantwoording willen nemen over waar al die miljoenen vandaan moe ten komen? Dan praatje met meer over het verhogen van het leengeld, maar over het sluiten van bibliotheek-filialen (of beide)- Dan Ted je het niet met het schrappen van de vergoeding voor de zwembus voor basisscholen (34 000 gul den per jaar), dan beslis je om geen nieuw zwembad te bouwen (investering 12,5 miljoen gulden). Leren In die orde van grootte zal er in mei moe ten worden gepraat. En dat betekent dat de Vlaardmgse politiek m korte tijd nog heel wat moet leren. Want het doet alle maal zo'n pijn om de tering naar de ne ring te zetten. Dus wordt de basisscholen nog een half jaar clementie gegeven bij de vergoeding voor de vervoerskosten naar het zwembad Aardig van de poli tiek, fijn voor de scholen en leerlingen én ook heel lief van het college dat deze handreiking werd gemaakt. Maar met aardig, fijn en heel lief komt de meerjarenbegroting van Vlaai dingen met rond Dat weet iedereen. Alleen maakt op het moment de politiek nog niet echt de mdruk ook de consequenties te willen trekken Natuurlijk ging het de afgelopen week over de begroting van 1995. maar het was voor een oppositiepartij natuurlijk een mooi podium geweest om wat voorzetjes te geven Dat getuigt van visie en mee denken Het gebeurde niet. wellicht met in het achterhoofd dat dit nooit leuke din gen zijn Daarentegen was het van Roijers een beetje flauw om dit de pai tijen vooi de voeten te gooien „Het is jammei dat /o wei mg fracties, het CDA is daarop een po sitieve uitzondering, in eerste termijn in dicaties hebben gegeven waar /ij aan denken als het gaat om prionteitcn.*' al dus Roijers Want hel was juist het colle ge dat deze discussie nog met wilde voe len. En juist de dagelijkse bestuurders worden ervoor betaald om die zaken voor te bereiden Eigenlijk zou het college blij moeten zijn met deze vrijbrief voor de be zuinigingen Maar daarvooi moet je dan wel lef hebben' 'Geen franje' Het tegendeel gebeurde, er werden vooi- al ideeen gelanceerd die geld kosten Van der Windt met z'n plannen voor cultuur en Van der Steen die 'hoge prioriteit' wil geven aan de aanpassing van de kruising Burgemeester Pruissingel/Maassluisse- dijk om zo de parkeergarage Stadhuis toegankelijk te maken Geschatte kos ten een miljoen gulden. Het is ook lastig. Net als je als college hebt afgesproken een nieuwe bestuurs cultuur te volgen, waarin termen als ovei leg en maatschappelijk draagvlak de boventoon voeren, komnt je met de ver velende mededeling dat er geen geld meer is. Reken maar dat de Markt vol staat," vooi spelde een WD-raadslid afgelopen week over die avond m met. wanneer de gemeenteraad beslissingen over al die bezuinigingen zal moeten nemen College en raad zullen zich moeten har den Overtuiging uitstralen. En niet, zo als bijvoorbeeld wethoudei Kool, makke lijk overstag gaan De CDA'er wilde vanaf 1996 honderdduizend gulden bezuinigen op het ouderenwerk, had dat ingevuld in de begroting maar wist nog niet hóe dat moest gebeuren Daarmee was htj een willig slachtoffer voor de tegenstribbe lende raad Cijfertjes invullen is één, maar het geloof erin is zeker zo bclang- njk As dat er volgend voorjaar nog met is. krijgt de menigte op de markt vast haar gelijk. Maar wie daarmee is gebaat, is de vraag. Daarom nog maar eens de oproep' wie durft het mes erin te zetten? Hij verdient steun'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2