Woningbeheer verkoopt 200 huizen van bedden in ouderenzorg Rotterdams Dagblad Bouw van torenflats in Groenoord definitief van de baan Groot aantal huurders in Woudhoek-Zuid heeft belangstelling 'Trekkade mag niet op de schop voor fietspad" Winkelier gestoken bij overval Zonder rijbewijs achter het stuur Fysiotherapeut bestolen Bange schapen uit water gered Agressieve man eist behandeling Eenrichtings verkeer op het Liesveld- viaduct SPIEGELS IN ANTIEKE SlljL! Donderdag 17 november 1994 11' i Schiedam Woningbouwvereni ging Schiedam (WBS) heeft de bouw van drie torenflats aan de Laan van BoI'Es in de Schiedam- se wijk Groenoord geschrapt. Ze mogen er niet komen in verband met de geluidhinder van de nabij gelegen rijksweg A20. De WBS had grootscheepse plan nen met het zedelijk deel van Groenoord. De winkels en de daarboven gelegen woningen aan de Laan van BoI'Es zouden moe ten verdwijnen om ruimte te scheppen voor de flats en een meer geconcentreerd winkelge bied. Ook de bejaardenwoningen achter de winkelstraat zouden ge sloopt worden. De-plannen stuitten op verzet van de wijkbewoners. Door enkelen werd het actiecomité 'Torenflats Nee' opgericht, dat een enquête hield. Het meerendeel van de on dervraagden, maakte kenbaar geen heil te zien in de gedaante verwisseling die hun woonomge- Vlaardingen/Maassluis In Maas sluis is afgelopen nacht een 38-ja- rige man uit Groningen aange houden omdat hij in een onverze kerde auto reed. De man verklaar de dat de auto eigendom is van een vriend. De politie maakte pro ces-verbaal op. In Vlaardingen werd een 19-jarige Vlaardinger betrapt op rijden zonder rijbewijs. Hij was al eens eerder veroor deeld voor hetzelfde vergrijp. Tien automobilisten werden gis teren op de Holysingel bekeurd voor rijden door mod licht. Op de Rozenlaan in Maassluis kregen vijf bestuurders een bon voor rij den met slechte verlichting. Op Laan 4045 werd een bekeuring geschreven tegen een bestuurder die door roodlicht was gereden. Vlaardingen Uit de praktijk ruimte van een fysiotherapeut aan de Billitonlaan is gisteroch tend een aktentas gestolen. De dief nam ook een behandelings apparaat mee. Gisternacht werd ook ingebroken in een bedrijfs pand in de Marconistraat, waar geld werd gestolen, en in een wo ning aan de Johannes Poststraat. Hier maakte de dief een porte monneebuit. ving zou moeten ondergaan. Ook bestond ontevredenheid over de wijze waarop ze door de WBS over de plannen waren geïnformeerd. Het door de WBS aangedragen feit dat de buurt was verpauperd en door vele bewoners als onveilig werd ervaren, werd door de bewo ners bestreden. Van de geënquê teerden gaf 98 procent te kennen naar volle tevredenheid in Groen- oord-Zuid te wonen. „Dat heeft ook meegewogen in ons besluit af te zien van de torenflats," geeft WBS-directeur F. Graaf toe. De WBS is nu in overleg met de gemeente Schiedam bezig met het ontwikkelen van nieuwe plan nen, Ook het idee om de winkels af te breken en te concentreren in een modern complex aan de voet van één van de flats is terzijde ge schoven. Bestudeerd wordt op welke manier dan wel een winkel centrum gerealiseerd kan wor den. Door het afblazen van het nieuw bouwproject loopt de planvor ming volgens De Graaf een ver traging op van enkele jaren. „We hopen volgend jaar concrete plan nen te kunnen maken. We moe ten kijken wat de mogelijkheden zijn en de procedures goed voor bereiden. De bewoners zullen daarbij zeker worden betrokken. Ik geef toe dat dat in het verleden niet helemaal goed is gegaan. Ze werden wel juist, maar niet op tijd geïnformeerd, Dat willen we voor komen." Met bloedende handen en to taal overstuur strompelde de om hulp roepende winkelier C. G. Veringmeier gistermid dag naar de nabijgelegen zaak van poelier Van der Geest (rechts op de foto). Ve ringmeier was zojuist overval len in zijn winkel In de St. Li- duinastraat In Schiedam- West. Een onbekende was de zaak van de woninginrichter binnengekomen, had een mes getrokken en had de be duusde winkelier daarmee meteen gestoken. Veringmei er verzette zich en daar had de dader blijkbaar niet op ge rekend. Hij nam, zonder buit, de vlucht. In de Brugman straat zou hij door een mede dader zijn opgewacht. Beiden verdwenen spoorloos. De verwondingen van de win kelier vallen mee. Maar de schrik zit er goed in, en bij ie dere herinnering aan het ge beurde barst hij in huilen uit. „Ik ben totaal kapot." Foto Roel Dijkstra Door Peter de Lange Schiedam Een kleine tweehonderd huurders van Gemeen telijk Woningbeheer in Woudhoek-Zuid worden in de loop var; volgend jaar in de gelegenheid gesteld hun huis te kopen. Ofschoon de prijzen nog moeten worden vastgesteld, is vol gens Woningbeheer nu al duidelijk dat veel huurders van het aanbod gebruik zullen maken. Naar de mogelijkheid om eige naar van hun huurhuis te worden, werd door bewoners zelfs al geïnforrneerd ruim voordat Woningbeheer besloot dit van zijn bestand af te stoten. Gemeentelijk Woningbeheer ver koopt de 196 eengezinswoningen, gebouwd in de jaren zeventig, omdat het bedrijf geld nodig heeft. De nu nog onder de ge meente Schiedam vallende dienst wordt volgend jaar een zelfstandi ge corporatie. Voorwaarde voor verzelfstandiging is dat Woning beheer binnen tien jaar zijn nega tieve saldo van vijftig miljoen'gul den weet om te zetten in een over schot van gelijke grootte. Dat be tekent dat het bedrijf vóór het jaar 2005 honderd miljoen gulden moet hebben Verdiend'. Taxatie De huizen in Woudhoek-Zuid die in de verkoop gaan zijn gelegen aan het Arnoldipad, het Laseur- pad en het Faassenplein. Gelijk tijdig worden ook acht huizen aan de Ruijs de Beerenbroucklaan en vier aan de Burgemeester Stuhle- meijerlaan in de wijk Nieuwland Schiedam Meer zorgverlening aar. huis en de verpleeghuiszorg, voor zover mogelijk verplaatsen naar de verzorgingshuizen of bij de mensen thuis; Dat zijn de twee belangrijkste speerpunten van de verpleeg- en verzorgingshui zen in de regio Nieuwe Waterweg Noord bij de planning voor de toekomst.' Directeur F. V, Jonker van ver pleeghuis het Zonnehuis ën voor zitter van.de subregionale plan- commissie dié voor het eerst ge zamenlijk een planning heeft ge maakt voor de verpleging- en ver zorgingshuiszorg tot '1997: ltAls we hier de eerstkomende vijftien jaar niet voor zouden kiezen, zou het aantal verpleeghuisbedden moeten groeien met 25 procent. Die ontwikkeling willen we ëen halt toe roepen, door alleen de zwaarste categorie in het ver-, pleeghuis te laten verzorgen en- de anderen zo lang mogelijk thuis te laten wonen of in het ver zorgingshuis te verzórgen." Voorbeelden, Vooruitlopend op de toekomst plannen is in het Waterwegge bied al een aantal projecten ge start dat binnen de nieuwe aan pak past. Zo worden er vanuit Huize Frankeland in Schiedam zestig ouderen thuis verzorgd, terwfjl ze eigenlijk in aanmer king komen voor een opname in een verzorgingshuis^ Ook de nieuwe projecten Soenda in Vlaardingen en Francois Haver- schmidt zijn 'goede voorbeelden van de verplaatsing van 'dé zorg van de verpleeghuizen naar de verzorgingshuizen. Momenteel hebben de verpleeg huizen DrieMaasSiede, het Zon nehuis en DrieMaashave geza menlijk 719 bedden,plus 51 plaatsenvoor dagbehandeling.' Vóór 1997 krijgt DrieMaasStede in Schiedam er 14 bedden bij voor de verpleging van psychiatrische patiënten en verstandelijk ge handicapten-in een soort tussen-- voorziening. Het Zonnehuis moet ha de reno- vatië in 1996 12 plaatsen inleve ren, maar krijgt er dan wel 29 bédden'bg voor een dependance in Huize Frankeland. Mocht de vergunning voor deze dependan ce op' zich" laten wachten,-dan mag het verpleeghuis tijdelijk worden uitgebreid met 17 plaat sen die eventueel ook buiten het huis kunnen worden ingezet. DrieMaasHave krijgt er 2 plaat sen bij tér .versterking van de dagverzorging in verzorgingshui zen. Verschuivingen De verzorgingshuizen in het Wa terweggebied hebben momenteel gezamenlijk .1388 bedden.' Hier van'verdwijnen er binnen drie jaar 141, maar komen er 229 -plaatsen bij. voor zorg aari huis. De belangrijkste verschuivingen vinden plaats bij de Harg (gaat zich volledig richten óp zorg. aan huis), Huize Frankeland (krijgtér 8 plaatsen bij voor crisisopvang en vervangt 36 beddèn voor zorg aan huis), Huize Spaland (krijgt in 1995 een nieuw complex waar door er 50 plaatsen moeten ver dwijnen), De. Wetering (moet na de renovatie in 1995 6 bedden in leveren), de Schutsluis (moet na de renovatie ruim 40 bedden inle veren), Centrum Oost (wordt nieuw zorgproject met 60 plaat sen in Schiedam begin 1995) en Biliton (net gesloopt, verschui ving van 73 bedden naar zorg thuis).; ";"V Het gaat hier pm een experimen tele planning, dat wil zeggen dat de "verpleeghuizen enverzor gingshuizen voor hét eerst geza menlijk een plan van aanpak mochten opstellen in. plaats van voor ieder afzonderlijk. Hiertoe werd een subregionale plancom missie samengesteld met verte genwoordigers van alle zorgin stellingen, de provincie, de ge meenten, de ouderenbonden en het Consumentenplatform Nieu we Waterweg Noord, Directeur Jonken „De samen werking heeft absoluut een meer waarde opgeleverd, maar om alle leuke plannen te kunnen uitvoe ren hebben we. eigenlijk, meer geld nodig. We komen met name in de zorg aan huis behoorlijk wat geld tekort, maar ook bij de ver- pleegzcrrg ervaren we een krapte. De pijn verdelen we nu over alle instellingen. We zijn nog steeds verantwoord bezig, maar het zou veel beter kunnen." Maasland Uit wees dat de Maassluise Trekvaart hetzelfde overkomt als de Kwakelweg, heeft de Knotwerkgroep Maas sluis/Maasland ernstig bezwaar gemaakt tegen de aanleg van een fietspad op de Trekkade. Mogelijk is dit protest voorbarig, omdat nog niet vast staat of het fietspad nu op, dan wel naast de kade wordt aangelegd. Maar de vrees voor verminking van een cultuur historisch landschap zit er zo diep in, dat de werkgroep liever het ze kere voor het onzekere neemt. Het bewuste fietspad is opgeno men in deelplan Gaag van de re constructie van Midden-Delfland. Het maakt deel uit van het fiets- padennet dat het poldergebied ten noorden van Maasland moet ontsluiten voor de recreant. De knotgroep heeft daar geen moeite mee. Maar het idee dat de Trekka de ervoor zou moeten worden ver breed en verzwaard, stuit op ver zei. Aanpassing van de kade zou ongetwijfeld ten koste gaan van een groot aantal bomen. Daarom pleit de knotwerkgroep voor een fietspad door de polder, evenwij dig aan de kade. Wat dijkverzwaring betekent voor het bomenbestand, heeft de re cente reconstructie van de op de Trekkade aansluitende Kwakel weg afdoende duidelijk gemaakt. Maasland moest met lede ogen aanzien hoe langs het Middel eeuwse weggetje in tientallen ou de essen en knotwilgen de zaag werd gezet. En waarschijnlijk zul len er tengevolge van de verbre ding van het wegdek en de dijk verzwaring de komende tijd nog meer bomen het loodje leggen. Een dergelijk drama wil de knot werkgroep de Trekkade het liefst besparen, ook al omdat deze kade een historische betekenis heeft. H. van Buuren, bestuurslid van de werkgroep, zette dat onlangs nog eens uiteen voor de raads commissie Openbare Werken en Milieu in het Maasiandse stad huis. Natuurlijk is het onverteerbaar voor de werkgroep dat de bomen die zij eigenhandig hebben onder houden, wellicht zullen sneuve len. Maar er zijn ook andere, min der emotionele argumenten om de kade gewoon intact te laten en het fietspad aan de voet van de waterkering aan te leggen. Van Buuren wees de Maasiandse raadsleden erop dat het hoog heemraadschap niet voor niets al in de vijftiende eeuw het trekken van schepen langs de kade ver bood. Er werden toen zelfs palen langs de oever geslagen om het 'jagen' (trekken van schepen door mensen of paarden) te verhinde ren. De kade was heilig. Trekschuiten Ongeveer een eeuw later versche nen er toch trekschuiten in de Noordvliet. De gemeente Delft wilde een verbinding met Maas sluis en koos na lang beraad voor een route door de Noordvliet, omdat de Maasiandse vlieten door het grote aantal bruggen lastig be vaarbaar waren. De bruggen op de Het Hoogheemraadschap Delfland noch de Reconstructiecommissie Midden-Delfland zegt, plannen te hebben voorde aanleg van een fietspad op de Trekkade. Toch blijft de Knotwerkgroep Maassluis/Maasland op zijn hoede. Foto Roei Dijkstra Noordvliete-route, minder in aan tal, werden aangepast door de leu ningen te verlagen, zodat het touw waarmee de schuit werd ge trokken, er niet achter zou blijven haken. De trekschuit heeft tot 1924 gevaren. „De Trekkade is dan ook een cul tuur-historisch element in het landschap, wat als zodanig be waard moet worden," meent Van Buuren. „Het jaagpad moet geen fietspad worden, het moet niet zo zijn dat voor een recreatieve ont sluiting de hele Trekkade op de schop gaat." Het Hoogheemraadschap Delf land ontkent dat er plannen be staan het fietspad op, in plaats van naast de kade aan te leggen. Wel zal dé kade worden 'verbe terd', maar wat dit precies in houdt weet de voorlichter van het hoogheemraadschap niet. De Re constructiecommissie Midden- Delfland ziet voorlopig geen re den af te wijken van Deelplan Gaag, waarin staat dat het fiets pad onderlangs de kade komt. Projectleider H. Remmelink van het Bureau van Uitvoering: „Wij zijn zeker niet van plan het 'pad aan te leggen op de kade." Van Buuren blijft desondanks argwanend: „Op die vergadering in Maasland zat ik naast iemand die de tekeningen van het Hoog heemraadschap onder ogen had gehad. Die tekeningen gingen uit van een verzwaarde kade." Schiedam Drie schapen, die uit de kinderboerderij in het Beatrix- park waren gevlucht nadat zij ge schrokken waren van een blaffen de Doberman, belandden op hun angstige tocht in een sloot. De die ren konden er niet meer op eigen gelegenheid uitkiauteren. Een 26- jarige vrouw en een 44-jarige man die toevallig voorbijkwamen, red den de schapen uit het water. Een dierenarts werd ingeschakeld om te onderzoeken of de schapen door de Doberman waren gebe ten. Schiedam De politie in Schiedam heeft afgelopen nacht een agressieve man uit de EHBO van het Schielandziekenhuis ver wijderd. De man, 37 jaar, wilde persé behandeld worden. Hij zei dat hij valium had geslikt. Het medische personeel zag echter geen enkele reden de bezoeker te onderzoeken. Toen hij bleef aan dringen en dreigde de boel kort en klein te slaan, werd de politie gewaarschuwd. van de hand gedaan. Uitgangs punt bij de overdracht is dat al leen de huidige huurders als ko per' in aanmerking komen. De huizen zullen niet aan derden worden verkocht. Bewoners die geen belangstelling hebben voor het aanbod, blijven huurder Gemeentelijk Woningbeheer. De prijzen zullen worden vastge steld aan de hand van een taxatie door een makelaar. Of de huizer ook verkocht worden tegen deze geldende marktwaarde is nogniet duidelijk. Mogelijk zal het ge- meentebestuur een bepaald kor tingspercentage hanteren, zegt een woordvoerder van Woningbe heer. De Schiedamse gemeenteraad heeft zich halverwege dit jaar ak koord verklaard met het actie-pro gramma van Woningbeheer om geld binnen te krijgen. Op dit pro gramma stond ook de verkoop van woningen. Daarom verwacht Woningbeheer geen ernstige be zwaren uit politieke hoek. Tijdens de begrotingsdebatten vorige week heeft de PvdA-fraetie wel verklaard dat het geld dat bij ver koop in de kas van de huisbaas vloeit, gebruikt moet worden om de voorraad goedkope huurwo ningen op peil te houden of uitte breiden. Gemeentelijk Woningbeheer heeft ook plannen om portiekwo ningen in Nieuwland te verkoper. Dit idee houdt vooral verband met de stadsvernieuwing in de wijk. en is niet bedoeld om de kas var. de huisbaas te spekken. VlaardingenHetLiesveldvia- duct in de Vlaardingse binnen- stadjs tot het eind van het jaar' slechts.in één richting toegankelijk. Detijdelijke verkeersmaatre gelVis ingevoeld in .verband met de bouwactiviteiten op ên 2rond hét viaduct v.-.-/*.- Dé wijziging geldt voor' alle verkeer. Weggebruikers to nen alleen";; vanaf de Markgraaflaan richting. West- havenkade het viaduct jvei. Het eenrichtingsverkeer geld: vanaf de bushaltes by het Chi nese restaurant. Zodoende blijven de resterende parkeer plaatsen voor het restaurant en voor automobilisten met een ontheffing bereikbaar. Voet die maatregel is gekozen omdat de bushavens bij de hal tes het voor het verkeer moge lijk te maken te draaien. Door het eenrichtingsverkeer kan het openbaar vervoer in oostelijke richting weer ge bruik maken van het viaduct- In- en uitstappen gebeurt bi; de gebruikelijke haltes. Bus sen richting de Westwijk moe ten voorlopig nog om blijven rijden via de route Westhaven- plaats-Korte Hoogstraat-Cron- jéstraat- Omdat die route maar in richting door het openbaar ver voer gebruikt wordt, kunnen de parkeerplaatsen aan de Korte Hoogstraat weer in ge bruik worden genomen. Uil Engelse failliséineiiispai'iij tegen ongéfwfrijIcëprijzril! OOKVOOR TI- C.FKKM KA DO'S kelder lïc Grirti* l 'J'l Iti n hi-ii iw'jyjluw-P, lUuiwliim'.: I ,-Miioh Olll-2H

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1