Gezinnen frauderen het meest' A»k^rcker i8 Maassluis maakt plan om knoeien met uitkering tegen te gaan Maassluis scoort hoog met gft-afval genda ei Parkeermeters in Maassiuisje...? Bridgecursussen Sint is in'a'an'focht Mega House Party Kinderwens in vervulling Democratie in Schiedam voor rimpels meet' IMEDEEN Schoonheid van binnenuit drogisterij drogisterij W B.J.M. VENNEMAN DROGISTERIJ PIJPERS drogisterij PAALMAN m drogisterij ZUYDERWIJK Drogisterij Parfumerie VAN ALPHEN 81 Rotterdams Dagblad Donderdag 17 november 1994 Maassluis is één m die zeldzaam aardige gemeenten -waar nog geen parkeermcier- stdd 1 /oor dr Domste Stad a m de Waterweg is dat toch ei j t rrstatie die v i onvervrachte /ijsheid getu i Het is net aisof de Aütoparty er-altijd aan de mach" is geveest Be; said parke- ren leidt n grote si den al tot ernstige overlast en wie eens gaat win •kelen in Geervliet of Abbenbroek of Zwartewaai. merkt altijd hoe- kims en dorpshart zonder 'meters loth ie éZo ook Maassluis. jgBij de raadsverkiezingen op 2 maart zat ik te dubben tussen Jan IStorm en André Dijkshoorn. De eerste is van D66 en blijkt een kun- i - bestuurder iuj 1 hot t tot de bc tere wethoudt i bene orden d «•Nieuwe Watèrweg enzou van mij morgen nog gekozen burgemeester v|vairde gemeente Hoek van HoUand-Maassluis-Maasdijk-Maasland -vtnogeft worden. Ik ben alleen een tikje benauwd dat hij van Mass- dus een Grote Stad .vil maken dorr da hele Dykpnld - propvol tc -'-houwen. Een ecologisch -vijkje daar zou ik geen bezwaar tegen heb- ?!ben; maar als ik zie wat er met de weilanden en de koeien is gebeurd -waar nu het transportcentrum Coldenhove verrijst n zie ik he\ er Roeien en weilanden. Dus stemde ik op Dijkshoorn. Ik kende 'm niet, •-«maarhet was leuk dat GroenLïnks weer eens meedeed aan de verkie- 'hangen in Maassluis, want een oppositie die alleen bestaat uit de .'chiistelijk-rechtzè Herman van Hoeven, dat wil ik geen serieuze op- -■•lopositié noemen. Dijkshoorn en de PvdA hebben nu een alternatieve gemeentebëgro: j.ting gemaakt, wat zeer te waarderen valt. Het'stadskantoor aan de "Komngshoek kan wel wat bezigheidstherapie gebruiken. Maar één s element bevalt me totaal niet en öatiis nota bene Dijkshoorns idee: om parkeergelden te gaan heffen in Maassluis. Een leuke melkkoe, zegt hij, en dan legje het prijskaartje waar het hcwrt: bij de aütdrij- vdër. -'j'jv;! b-HJ JJ 1 ldJ;j"k;-.;j;j;jJ:fbit/vb-jwj Prijskaartje^ Voor wat? b;:.: Moeten 'fietsers'.tol betalen voor Fietspaden? Moeten voetgangers 'Mgaari betalen voor wandelpaden en hóndetoitetten? Wil Dijkshoorn 'Jdë-jiele Koningshoek vol meters zetten, zodat iedereen die bood- - Jschappen komt dóèn auto in de Lijsterlaan zet én de wijde ornge-, viiig van het winkelcentrum er overlast van ondervindt? Of komen er j "ook meters in de Lijsterlaan? Momenteel volstaat een parkeersehijf ••'•óm in Maassluis-Centrum te kunnen parkeren. Als er betaald parke ren komt. krijg je een uitwaaiering van blik over de Vertowijk, het Schanseilandde Sluispolder. "Dat er mensen met de auto boodschappen komen doen, is omdat in tal van wijken het winkeltje om dc hoek ontbreekt. Omdat Maassluis '(lom gebouwd is: zo langgerekt dat het stadscentrum nu een buiten wijk is. Een stad zonder enig verband en stedebouwkundige samen- hang. Wil Dijkshoorn daar ook even wat aan doen dan? Volgende keer zou ik toch Storm nemen, maar dan mag het niet meer. dan woon ik ai lang weer in Schiedam, qua openbaar vervoer de Eerste Stad aan de Waterweg KOR KEGEL Denksportcentrum Brandersstad start twee bridge cursussen voor beginners. Vanaf morgen begint een reeks van tien lessen onder leiding van Paul Fokkel- man. Aanvang 20.00 uur, kosten honderd gulden. Sinterklaas meert zaterdag om 10.00 uur af aan de Stadhuiskade en loopt via de Wip naar de Markt. Daafwordt hij onrl 0.30' Uür1 verwelkomd. Hij gaat van winkélcentrum:-Palet,St'eendijkpolder en Rei gerstraat naar de Koningshoek. De Markt is deze dag tussen 8.30 en 11.00 uur dicht voor verkeer. De Govert van Wijnkade wordt van 9.30 tot 10.15 uur af gesloten. In de Koningshof is vanaf 13.00 uur kinder feest. Tijdens een Mega House Party in Vlietzicht draaien dj's morgen vanaf 21 uur housenummers. Hoek van Holland Zaterdag arriveert Sinterklaas om 13.00 uur met zijn schip in de Berghaven. Na een rondrit wordt hij om 14.00 uur op het deelgemeentehuis ontvangen. JHet commentaar dat Peter de Lange in het RD van 15 november geeft op de begrotingsbehandeling in de 1gemeenteraad van Schiedam onder de kop 'Democra tie ih'Schiedam op een laag pitje' stelt mij zeer teleur. "Wiet omdat hij kritisch schrijft over mijn partij, D66. Dat doet hij niet, maar als hij het wel zou doen zou ik het alleen maar prettig vinden omdat we daarvan iets kunnen opsteken. Nee: ik ben teleurgesteld omdat hij opzettelijk een maximaal negatief beeld schetst van de politiek in Schiedam en dat dan nog op basis van één ervaring, Hij haalt uit ongeveer negen uur vergaderen over de gemeentebegroting van 360 miljoen gulden zo onge- veeralléén de negatievepunten. De circa 24 uurverga- deren over diezelfde begroting in de acht raadscom missies, waar zeer veel voor de burger van belang zijn de zaken zijn besproken, noemt hij niet. Dat kan hij ook niet, want daar was hij niet aanwezig. Peter de Lange had er beter aan gedaan om de positie ve punten uit de momenten die hij wél heeft bijge woond weer te geven voor zijn lezers Het kan zijn dat hij al te vaak een raadsvergadering heeft bijgewoond, waardoorze hem niet direct zijn opgevallen. Ik noem er een paar: collectieve aandacht voor de grootste er- gernissen van de burgers van Schiedam (misdaad, hondepoep, onveilig verkeer en het functioneren van de overheid), de versterking van Nieuwland, een on- derzoek naar de mogelijkheid van grondverkoop, goe- de bewegwijzering, werkgelegenheid en schuldsane- ring. Voor een part-time lokaal politicus als ik is het verba zingwekkend om te moeten lezen dat hij blijkbaar de vernieuwde verhoudingen in de raad niet goed heeft aangevoeld. Voor het eerst sinds jaren vier partijen in het college. Voor het eerst sinds jaren openlijke me ningsverschillen tussen collegepartijen, ook tot uit- drukking komend bij stemmingen. En dat zonder dat Hnien elkaaronmiddellijk de strot afsnijdt: we gaan za- kelijk met elkaar om! Dat is toch wat de burger wil! .Maar zeggen dat de democratie in Schiedam op een '.laag pitje staat? Dat kan echt niet. Natuurlijk kan het heter: dat vindt D66 Ook en daarom gaanwedemensen 5n°g meer opzoeken danfractie, wethouder en afdeling deden. Maar slecht is het niet. Zodra men dat, aange moedigd door de pers, gaat geloven kan men de ge meente beter opheffen. Ik zal daar echter nooit voor stemmen! Marcel Houtkamp, fractievoorzitter D66 Schiedam Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaa! Sander Sonnemans Westhaven- piaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Peter de Lange en Sander Sonnemans Maassluis Natuurlijk zijn er de types die met een auto van zeventig mille komen voorrijden om hun uitkering op te ha len. Zulke cliënten pakt Leo van der Linden graag hard aan. Tenminste, als hij kan bewijzen dat er fraude in het spel is. Meer moeite heeft de Maassluise sociaal rechercheur met ge zinnen die sjoemelen met uitkeringen om de kinderen een ex traatje te bezorgen. „Dat zijn soms zulke trieste gevallen, dat ik me afvraag wat ik zou doen als ik in hun schoenen stond." Bijstandsfraude heeft veel gezich ten. Nog los van het juridisch on derscheid (zwarte fraude, witte fraude, misbruik, oneigenlijk ge bruik), is er de mate waarin men sen zich er van bewust zijn dat ze de gemeenschap oplichten. In zijn kortstondige loopbaan bij de afdeling sociale zaken en werkge legenheid van de gemeente Maas sluis is Van der Linden al ver schillende malen gestuit op geval len met verdachten die zich van geen kwaad bewust waren. „Dat speelt zich voornamelijk af in migrantenkringen. Vrouwen ondertekenen formulieren die echtgenoten hen ingevuld voor leggen. Maar die vrouwen spre ken vaak geen woord Nederlands. Ze handelen te goeder trouw. Het is heel treurig wanneer zij als ver dachte bij justitie terecht ko men." Hoewel-Maassluis niet vergelijk baar is met grote steden als Rot terdam, waar malafide cliënten gemakkelijk kunnen onderdui ken in de anonimiteit, wordbook hier gefraudeerd. Waarschijnlijk op minder indrukwekkende schaal omdat de sociale controle groter is, maar toch. Een vergelij king van de gemeentelijke uitke ringsgegevens met de belasting- aangiften.over de jaren 1989 tot en met 1993 heeft tot nu toe een aan toonbare fraude van ruim één mil joen gulden opgeleverd. Verontrustend Binnenkort leggen burgemeester en wethouders aan de gemeente raad een fraudebeleidsplan voor dat een eind moet maken aan zul ke praktijken. Of beter gezegd: dat dergelijke praktijken moet in dammen, want geen enkel contro lesysteem is waterdicht. Die illu sie heeft de politiek, noch het per soneel van sociale zaken. Van der Linden: „Ik houd wel eens lezin gen voor jongeren in de leeftijd tussen 14 en 18 jaar. Je houdt het niet voor mogelijk hoe creatief die zijn in het bedenken van fraude mogelijkheden. Dat is gewoon verontrustend." Desondanks zijn wethouder Ruud Timmermans (CDA, sociale za- eerste maand gratis. Actrice Anne Archer is bekend van o.a. Fatal Attraction en Clear and Present Danger. Zij is een enthousiast gebruikstervan Imedeen, een voedingssupplement op basis van mariene organismen. Na drie maanden, waarin zij twee tabletten Imedeen per dag nam (de opbou\Mase), had Anne Archer zichtbaar minder rimpels en kraaiepootjes. Na die drie maanden ging ze over op de onderhoudstase, waarin zij één tablet Imedeen per dag slikt, om de huid in optimale conditie te houden. t E5 II Meent 11a Tel. 010-4110943 uwvakdrogist Benlhuizerstraat 64 - R'dam - Tel. 010-4661474 Kleiweg 75a - Tel010-4186865 Abtsweg 61 - Burg. Baumannlaan 151 Stadhoudersplein 134e Statenweg 87 Tel. 010-4653762 Bergse Dorpsstraat 136a Rotterdam Tel. 010*4187034 ken) en chef sociale zaken en* werkgelegenheid Bart Godthelp ervan overtuigd dat frauderen met bijstandsgeld steeds moeilij ker wordt. Timmermans: „We zit ten tegenwoordig als een bok op de haverkist." Godthelp legt uit: „In de jaren tachtig was de toe vloed van cliënten amper te ver werken. Een nauwgezette contro le van honderd procent was toen niet haalbaar. Je had er geen men sen voor en ook geen instrumen ten. „Onder invloed van de verande rende opvatting in de samenle ving dat fraude met uitkering ge woon niet kan, hebben wij steeds meer controlemogelijkheden ge kregen. We kunnen nu gege vens uitwisselen met de belas ting, ziekenfondsen, bedrijfs verenigingen, de Rijksdienst voor het Wegverkeer, het in stituut voor studiefinancie ring in Groningen, Bovendien zijn de medewerkers van so ciale zaken speciaal getraind op fraude-alertheid. Je ziet ook dat de witte fraude (in komsten uit arbeid verzwij gen voor de sociale dienst, red.) vermindert." Van der Linden: „De wetenschap dat de pakkans is vergroot, begint door te druppelen bij onze cli ënten." Een ander gevolg van de mentaliteitsomslag in de sa menleving is de groei van het aan tal tips dat bij de sociaal recher cheur binnenkomt. Van der Lin den krijgt tegenwoordig weke lijks circa twintig mensen aan de telefoon die graag even kwijt wil len dat een buurman, een kennis of een onbemind familielid met een uitkering de kluit beduvelt, omdat ze er of een baantje bij heb ben of samenwonen met een vriend of vriendin die riant ver dient. Veel van die verklikkers verteilen verhalen van het bekende klok- en klepelgehaite. Elke tip wordt grondig nagetrokken. Soms klopt de informatie, en geeft de cliënt dat ook meteen toe als hij door de bijstandsmaatschappelijk werker of de sociaal rechercheur om com mentaar wordt gewaagd. „Vooral uit de sfeer van ex-en komen veel tips," zegt Van der Linden. „Die zijn heel bedreven in het vergaren van informatie over hun vroegere partner." Godthelp wil graag de indruk wegnemen dat het sociale recher chewerk uitsluitend draait om - al dan niet anonieme- tips. Godthelp: „Daar mag je ook je be leid niet op afstemmen. Het gaat er allereerst om dat je een goede organisatie opbouwt in de preven tieve sfeer. Voorkomen is beter dan genezen." En wethouder Timmermans „wil beslist geen re gime ontwikkelen in de richting van een wolfachtige overheid", die de bevolking oproept mede mensen te verraden. „Wc gaan geen heksenjacht ontketenen." Huisbezoek Daarom legt het fraudebeleids plan de verantwoordelijkheid in de eerste plaats bij de cliënt. Die krijgt bij zijn aanvraag om een uitkering te horen welke sancties er staan op misbruik. De spelre gels worden hem ook zwart op wit aangereikt. Godthelp: „Hij weet precies welke risico's hij loopt." Anders dan vroeger krijgt de cli ënt ook niet meer de kans een on volledig ingevuld formulier in te dienen. Alle gegevens moeten kloppen, worden ook' gecontro leerd aan de hand van loonstrook- jes, bankafschriften en uittrek sels uit het geboorteregister. Ver der kan hij in de toekomst reke nen op frequent huisbezoek, want die ouderwetse, maar effectief ge achte maatregel wordt in Maas sluis herin gevoerd. Wordt iemand betrapt op fraude, dan hangt van het bedrag dat hij achterover heeft gedrukt af welke maatregelen er volgen. In alle gevallen boven de zes duizend gulden wordt de offi cier van justitie ingeschakeld en kan strafvervolging de ui terste consequentie zijn. Ge vangenisstraf is volgens de wet toegestaan, maar wordt slechts zelden opgelegd. Meestal wordt een terugbeta lingsregeling getroffen, zeker als blijkt dat de fraudeur' er gens in loondienst is. Merkkleding Maassluis telt zo'n elfhonderd uitkeringstrekkers. Het cliën tenbestand is het afgelopen jaar met achttien procent gestegen. Daaraan ligt hoofdzakelijk de huisvesting van 250 asielzoekers ten grondslag. Het totale fraudebedrag over 1993 bedraagt rond de 160.000 gulden. Hoeveel daarvan inmiddels is te ruggevorderd, is niet bekend. Voor zover is vastgesteld heeft vier procent van de cliënten vorig jaar gefraudeerd. Geschat wordt dat het in werkelijkheid om onge veer tien procent gaat. Het groot ste bedrag dat één enkele cliënt ooit achterover wist te drukken. Desociaal rechercheurtrekttips grondigna:'Vooral uit de sfeervan ex-en komen veeltïps. Die zijn heel bedreven in het vergaren van informatie over hun vroegere partner.' Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Maassluis Hoewel ongeveer de helft van het ingezamelde gft-af val niet geschikt is voor compos- tering, scoort Maassluis landelijk gezien toch behoorlijk hoog met het gescheiden afval. Dat blijkt nu na een jaar van gescheiden af valinzameling de balans is opge maakt. In Maassluis wordt sinds 1 no vember van het vorig jaar door al le huishoudens het groente-, tuin en fruitafval apart verzameld. In het eerste jaar werd 2400 ton op gehaald. De helft daarvan ver dween toch de verbrandingsoven in omdat het door het plastic dat ei' tussen zat. niet viel te compos- teren. Vooral in de gft-eontainers bij de hoogbouw werden regelma tig plastic zakjes aangetroffen. Om de hoeveelheid onbruikbare materialen terug te dringen wor den bij alle containers speciale vuilnisbakjes neergezet om daar het onverteerbare plastic in te de poneren. Het meeste gft-afval werd ingeza meld door bewoners van laag- bouwwoningen, zo'n 6000 in getal. Zij brachten 1568 ton bijeen. Ge middeld is dat ruim 261 kilo per huishouden. De ongeveer 7500 flatwoningen waren goed voor 832 ton gft-afval, zo'n 2.1 kilo per huis houden per week. De verschillen tussen hoog- en laagbouw vallen niet vreemd te noemen. Flatbewo ners moeten immers meer moeite doen om de restanten van groente en fruit en tuinafval apart te hou den omdat ze gebruik dienen tc maken van de verza meicontai ners op straat. Bovendien hebben ze geen groen afval uit de tuin. Bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) in Rozenburg is het afgelo pen jaar een aantal malen het uit Maassluis afkomstige gl't-afval gecontroleerd. De uitkomsten van de onderzoeken waren zeer wisse lend. Soms was de kwaliteit van het afval prima, maar ook kwam het regelmatig vnor dat het door het vele plastic niet kon worden gecomposteerd. Meerdere partij en werden afgekeurd en moesten alsnog worden verbrand. Het compost dat overblijft als produkt van het gft-alval wordt onder an dere gebruikt voor de plantsoe nen in Maassluis. bedraagt 90.000 gulden. Het be trof een inwoner met een gezin. Van der Linden: „Vaak heeft de fraude die door een gezinshoofd wordt gepleegd, te maken met op groeiende kinderen. De verlei ding is dan groot om een aantal maanden wat bij te klussen. Om studiebeurzen te kunnen betalen of dure merkkleding aan te schaf fen. Vaak worden die paar maan den al gauw een paar jaar. Want als je eenmaal aan dat extra geld gewend bent, wordt het moeilijk het weer te missen. Maar wat me het meest opvalt in gesprekken met mensen die van een uitke ring leven, is dat ze het bijna geen van allen prettig vinden. Telkens weer merk je dat het gros liever gewoon een baan zou hebben." Donderdag 17 november SCHIEDAM Teerstoof. Paul Clark (dans/mime). 20.30u. Podium, jamsessie. 21.00u. Gebouw De Ark. Bijeen komst Ned.Chr. Vrouwenbond, 19.45u. VLAARDINGEN Harmonie. Grand cabaret culinair, 19.30u. Stadsgehoorzaal. Way ne's World (film), 20.30u.Arch. Hist. Museum Hoogstad. Lezing door A. Carmiggelt: Beerputten, 20.00u. ROTTERDAM De Doelen Kl.z. Vijfde Eduard Flipse Internationaal Pianoconcours, 18.00u. Gr.z. Rotterdams Philhar- monisch Orkest, 20,15u. Theater Zuidplein Gr.z. De Berini's, 20.15u. Ahoy'. René Froger, 20.15u. Night- town. De Dijk, 21.00u. JC The Little Cave. Jamsessie, 21.30u. Jazzcafé Dizzy. Tony Viola meets Piet Ie Blanc 21.30u.WestelijkHandeisterrein. TsjechovenTsjechov, 20.00u, Luxor Theater. Freek de Jonge, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg Kl.z. Gala en Dali, 20.30u. Bibliotheek theater. George Sand of Het Mon ster van Nohant, 20.30u. Jeugd theater Hofplein. Scholieren Een akter Festival, 19.30u. Theater De Evenaar, Cinema Diaspora: Black is boxoffice, 20.15u. Vrijdag 18 november SCHIEDAM Teerstoof. Kees Torn en Bert Dic- tus (cabaret), 20.30u. Magnalia Deikerk, Mandoline Orkest ONI, 20.00u. De Ark. KSM Orpheus, 20.00u. Filmhuis. Manhaften mur der mystery, 21.30u. Podium.Tra vel, 22-OOu. DC de 4Molens. Vrij bridgen. 13-OOu. VLAARDINGEN X 645. Hans Dulferband. 24.00u. Stadsgehoorzaal, Wayne's World (film), 20.3Qu. Harmonie. Paul Pleijsier,20.30u. MAASSLUIS Schuurkerk. Eric van Mutswinkel, 20.30u. MAASLAND Vlietzicht. Mega house party, 21.00u. ROTTERDAM De Doel en KI .z. 5e Eduard Flipse Int- .Pianoconcours, 10.30 en 15.15u. De Laurenskerk. Orgelconcert, 12.45u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Heaven and earth' (12) dag. 11.45-2.45- 5.45-8.45. Alhambra 2: 'Natural Bom Killers' (16) dag. 4-6.45-9.30, vr. ook 1.15. Calypso 1: 'Forrest Gump' (12) dag. 1.15-5-8.30. Ca- lypso-2: 'Four weddings and a fune ral' (ai) dag. 1.15-4-9.30. 'Priscilla' (16) dag. 6.45. Calypso 3: 'Devlin der til t de kat op' (al) dag. 1.15- 6.45. 'RealityBites' (al) dag. 4-9.30. Cine rama 1: 'The Mask' (12) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'The Chase'(12)dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: Trial by Jury' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'When a man loves a woman' (aI) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: The Shadow' (12) 4-6.45-9.30. vr. ook 1.15. Corso: Thue Lies' (16) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Imax Theater: 'Yellowstone' (all dag. 2- 3.15-6.45, 'Blue Planet" ial) dag. 4.30. Dances with wolves' (al) dag. 8. Venster 1: 'Rouge' (16.) dag. 8- 10. Venster 2: Kafka/Kieslovskt Kafka" do. 7.30. 'Klassenverhaltnis' vr.za.zo. 7,30. Dagelijks 21.30: Ci nemascope in black white. 'Com pulsion' do. 10. Venster 3: Ladybi rd ladybird" (16) dag. 8. 'Fresay cho colate' (16) dag. 10. Venster 4: 'Mi na Tannenbaum'dag. 7.30-10. Lu- mière 1: 'The specialist' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Ba by's Day Out' (al) dag. 1.15-6.45. 'Speed' (12) dag. 4-9.30. Lumière 3: 'Clear and present danger' (16) dag.3.30-6.15-9.15, vr.ookl2.45. Lumière 4: 'The Crow' (16) dag. 4- 6.45-9.30, vr. ook 1.15. Rex: 'Shacking Up' (18) dag.vanaf 12 doorl.voorstelling. Thalia: 'Blown Away' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2