9 Eén winkelcentrum in Westwijk is voldoende Brand verwoest winkel 't Groen van weleer is grijs geworden Familieruzie leidt tot steekpartij Intocht Sinterklaas genda Plannen grootscheepse sanering van middenstand Man overlijdt langs snelweg Autoschade na wilde rit Brandweer blust vlam in de pan Aanrijding rnet letsel Vermeend hasjtransport Op heterdaad betrapt Vrouw beroofd van een tasje Glijbaan in de fik Mishandeling hond Twee kwartjes voor oude kerstbomen gehandhaafd Rotterdams Dagblad Maandag 21 november 1994 h i iili iH* Omdat zijn vertrouwde stoomboot Spanje juist deze maand in dok moest, arriveerde Sint Ni- colaas zaterdag in Vlaardingen op een inder haast gehuurd schip: het voormalig koninklijk jacht Piet Hein. Het werd in meerdere opzich ten een vorstelijke intocht. Duizenden Vlaar- dïngers stonden langs de waterkant om de kindervriend en zijn Zwarte Pieten een warm welkom te bereiden. De belangstelling was, ondanks het wat drui lerige weer, vele malen groter dan in voor gaande jaren. Aan beide zijden van het water en op de brug verdrong het publiek zich om een blik te kunnen werpen op het feestelijke schouwspel. Ook langs de route naar het stad huis zag het zwart \an de mensen. Door de enorme drukte misten de toeschouwers in de achterste rijen een belangrijk deel van het ge beuren. Zij moesten het doen met het frag mentarische en soms slecht verstaanbare verslag van gastvrouwe Rita Young. Sinterklaas maakte zaterdag ook in Maassluis en Schiedam zijn opwachting. Ook in deze ste den werd hij binnengehaald door een grote schare fans van alle leeftijden. Al ruim voor de aankomsttijd zochten veel mensen een goed plekje langs de waterkant om maar niets van de intocht te hoeven missen. Foto Roei Dijkstra Door Peter de Lange Vlaardingen De Dr. Wiardi Beckmansingel moet het belang rijkste winkelcentrum van de Vlaardingse Westwijk worden, met het vergrote Albert Heijn-filiaal als voornaamste trekker. De winkelstrips aan de Floris de Vijfdelaan, Dirk de Derde laan en Van Baerlestraat zullen moeten verdwijnen. Ze heb ben op den duur geen overlevingskansen. Het 29-jarige slachtoffer van de steekpartij krijgt eerste hulp in het politiebureau van Maassluis, waar hij in elkaar zakte. Foto Roei Dijkstra Schiedam Een 65-jarige man is vrijdagnacht door de Schiedamse politie dood aangetroffen in zijn auto op de rechter rijstrook van de A 20 ter hoogte van het Novotel. Agenten en ambulancepersoneel hebben geprobeerd de man te re animeren, maar dat was tever geefs. Onder2oek wees uit dat hij aan een natuurlijke dood is over leden. Schiedam Een 19-jarige Vlaar- dinger is zondag aangehouden omdat hij diverse stilstaande au to's zou hebben aangereden op het Dr. Wibautplein en de Dr. Sa- vomin Lohmanlaan in Schiedam tijdens een wilde achtervolging met een andere personenauto. De auto van de dader is na een zoek actie op de Prinsenlaan gevon den. Toen de man wilde wegrijden, werd hij aangehouden. Hij had geen rijbewijs op zak. Een motief voor de wide achtervolging kon hij niet geven. Vlaardingen Vlam in de pan heeft vrijdagmiddag een binnen brandje veroorzaakt in een wo ning aan de Boslaan in Vlaardin gen. Omdat de vlammen snel om zich heen grepen, moest de brandweer er aan te pas komen om de brand te blussen. De in het huis aanwezige bewoonster wist zichzelf en haar baby in veiligheid te brengen. Vlaardingen Het negeren van een stopteken van de politie was zaterdagavond de oorzaak van een aanrijding met letsel op de Van Beethovensingel in Vlaardin gen. Het stopteken werd gegeven omdat de verlichting van het voertuig niet deugde. De bestuur der verhoogde zijn snelheid en botste ter hoogte van de Wagner- straat tegen een lantaarnpaal en verkeerszuil. De man werd voor onderzoek naar het Holy-ziekenhuis gebracht. Hij bleek onder invloed van alcohol en was niet in het bezit van een geldig rijbewijs. Maassluis Naar aanleiding van een binnengekomen tip is zater dagavond een bestelauto aange houden waarin mogelijk hasj zou worden vervoerd. Er zijn echter geen verdovende middelen ge vonden. Bij de aanhouding werd een waarschuwingsschot gelost. Vlaardingen—Een 18-jarige Vlaar- dinger is zondagochtend rond tien uur door de politie op heter daad betrapt tijdens een inbraak in een auto die geparkeerd was op de Landstraat in zijn woonplaats. De politie was over de inbraak door omwonenden gewaar schuwd. Toen de agenten de man in de au to zagen, was hij bezig de draden van het contactslot met elkaar te verbinden. Vlaardingen—Een ?7-jarige Vlaar dingse is zondagavond het slacht offer ge worden van een poging tot tasjesroof. Twee mannen probeer den de tas van de vrouw uit haar handen te rukken. Dit lukte niet. waarna ze wegholden. De vrouw kwam bij het conflict ten val en liep enkele verwondin gen en sehaafplekken op aan haar handen en hoofd. Schiedam Een brandende kaars was zaterdag de oorzaak van een brand in een woning in de Fahrenheitstraat in Schiedam. Het echtpaar is met ademhalings moeilijkheden naar de GGD ge bracht. In dezelfde straat hebben vrijdag avond onbekenden een kunststof glijbaan in brand gestoken. Tot deze conclusies komt het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) in een rap port over de toekomstige be staansmogelijkheden van de mid denstand in de Westwijk. Het KNOV adviseert een drastische inkrimping van het aantal vier kante meters verkoopoppervlak en sanering van de branches - met name supermarkten- die nu in de wijk zijn oververtegen woordigd. Bijna zeventig procent van de middenstanders zou volgens het rapport deze aanbevelingen on derschrijven. Ruim de helft zou bereid zijn z'n zaak te verplaat sen. De gemeente Vlaardingen, wegens de geplande stedebouw- kundige vernieuwingen in de wijk ook betrokken bij de reorga nisatie van het winkelbestand, zegt tot nu toe slechts één afwij zende reactie te hebben ontvan gen. Voor het KNOV, de gemeente en veel ondernemers staat vast dat er in elk geval iets moet gebeuren. Vier niet aaneengesloten winkel- Vlaardingen De vergoeding van twee kwartjes voor elke ingelever de kerstboom na de feestdagen blijft gehandhaafd in Vlaardin gen. Er is even sprake van ge weest om op deze post te bezuini gen, maar burgemeester en wet houders zijn hier op teruggeko men. Zowel de directeur van stadsreiniging als de brandweer commandant vrezen dat als de vergoeding zou worden afge schaft. dat aanleiding kan geven gebieden met een gezamenlijke verkoopruimte van 16.000 vier kante meter is voor een wijk met circa 12.500 inwoners te veel van het goede. Daarnaast ondervin den de zaken toenemende con currentie van andere winkelcen tra in Vlaardingen. Gevreesd wordt dat de klandizie nog verder terug zal lopen als straks het koopcentrum in de binnenstad is vernieuwd. Voor zestig procent van de winkels in de Westwijk zal dan het toekomstperspectief ver somberen, voorspelt het KNOV. Niet duidelijk Over de concentratie van winkels aan de Dr. Wiardi Beekmansingel worden met de middenstand al geruime tijd gesprekken gevoerd. Over dit onderwerp zijn ai ver schillende workshops georgani seerd. Voor velen is echter nog lang niet duidelijk wat dit plan voor hun eigen situatie betekent. Moeten zij hun zaak beëindigen, kunnen zij naar het nieuwe vin- keicentrum verhuizen of krijgen ze de kans elders in Vlaardingen tot 'grote problemen met de oplos sing waarvan wellicht meer kos ten gemoeid zullen zijn' dan de besparing van 7500 gulden. De verwachting is dat er dan meer kerstbomen op straat worden ver brand. Met als gevolg brandplck- ken in asfalt of kapot gesprongen bestrating. Bovendien zorgt onge controleerde verbranding voor veel overlast, verstoring van de openbare orde en milieu-schade. Ook wordt de brandweer beperkt opnieuw te beginnen. „De meeste ondernemers stellen aan verplaatsing eisen, zoals een financiële tegemoetkoming van de gemeente," signaleert het KNOV-rapport. De gemeente Vlaardingen heeft evenwel al la ten weten 'niet met een geldbui del' de wijk in te zullen trekken om de middenstanders te steu nen. Op begeleiding kunnen de ondernemers wel rekenen, be looft ambtenaar economische za ken S. van der Hoek. „Er zullen creatieve oplossingen moeten worden gevonden." Tabakshandelaar Oostveen, die een winkel drijft aan de Floris de Vijfdelaan. heeft inmiddels pro test aangetekend bij burgemees ter en wethouders. Oostveen voelt zich overvallen door de drastische plannen. „Wie geeft u het recht over onze toekomst te beslissen? Wij willen graag hier blijven," schrijft deze boze middenstander, die zijn pensioenvoorziening in gevaar ziet gebracht. Het KNOV heeft gesuggereerd de winkelstrip aan de Floris de Vijf delaan om te vormen tot een (pa ra) medisch centrum voor artsen, fysiotherapeuten en instellingen uit de gezondheidszorg. De win kels aan de Van Baerlestraat zou den moeten worden verbouwd tot kantoren. De Dirk de Derdelaan zou zich moeten specialiseren in woninginrichting en doe-het-zelf- zaken. in de uitruk-mogelijkheden voor "echte branden', omdat er allerlei kleine kerstboombrandjes geb lust moeten worden. Al met al wegen die risico's voor het college niet op tegen 7500 gul den die de gemeente kwijt is aan de kerstboom-inleveractie. Dat wordt nogeens ondersteund door actie van de politie, die evenals vorig jaar een prijsvraag wil kop pelen aan het grootschalig inleve ren van kerstomen. Maassluis Een slepende ruzie tussen twee families is de oorzaak van een steekpartij waarbij zater dagmiddag een 29-jarige man uit Maassluis ernstig gewond raakte. Twee Maassluizers van 24 en 29 jaar die kort daarna werden aan gehouden hebben bekend de ste ken te hebben toegebracht. Zij zijn in een politiecel gezet. De da ders zijn broers van elkaar. Zij maken deel uit van de familie die al langer met het slachtoffer en diens familie in onmin leeft. De broers trokken een mes toen een ruzie op de kruising van de Westlandseweg en de Mozartlaan uit de hand liep. Zij staken het slachtoffer verscheidene malen in de schouder en de rug. De hevig bloedende man zag ondanks zijn Door Wim Kerkhof en Cornells Pons Vlaardingen Met knikkende knieën stond Levi Weemoedt weer voor zijn geliefde Jeanette. die hij vereeuwigde in het gedicht 'Gebroken-hart-aan-zee': Ik tuur de tussen honderdduizend be nen...: waar was jouw badmuts met dat bloemeijestnoi'wf? Geen honderdduizend, maar zes duizend benen schuifelden zater dag tussen tien en zes uur door de gangen en lokalen van Christelij ke Scholengemeenschap Groen van Prinsterer op zoek naar klas genoten en liefdes van weleer. Maar in de mêiée kon het gebeu ren dat je toch je eigen broer en zus niet opmerkte. Maarten "t Hart was er. Maarten Biesheuvel had afgezegd. "Met het schrijverstroika dat 't Groen voortbracht is bet overigens vreemd gegaan: Biesheuvel mal geworden. Maarten 't Hart vrouw, en Weemoedt Assenaar. „Dat krijg je ervan als je op deze school hebt gezeten," aldus 't Hart. Daar was ook oud-biologieleraar 'Koos' Slob, die eind jaren zestig in pak met stropdas vertrok naar Amerika, daar de apen bestudeer de en terugkeerde als hippie, compleet met kralen en haar band. Slob is nu hoogleraar sek suologie. maar vermocht ons toen niet duidelijk te maken dat een meisje een clitoris heeft. Dat moest proefondervindelijk vast- verwondingen kans aan zijn bela gers te ontkomen. Hij zocht hulp in het zeventig meter verderop gelegen politiebureau. Daar zakte hij in elkaar. Een ambulance bracht hem met grote spoed naar het ziekenhuis. De man verkeert inmiddels bui ten levensgevaar. De met bloed besmeurde hal van het politiebu reau werd door de brandweer schoongespoten. Door het gewelddadige incident laaide later op de middag de vete tussen de twee families weer op. De politie ontving informatie dat er mogelijk vuurwapens gebruikt zouden worden en verrichtte huiszoekingen in vier woningen in de Oleanderstraat. Daarbij wer den geen wapens aangetroffen. gesteld worden. Daar was ook Mary-Lou van Stee nis uit 'Vrienden voor het leven', maar tegenwoordig in de moeder rol. Wanneer gezichten en namen weer op hun plaats vielen, rimpels weg- en haren erbij gedacht wer den. waande je je weer in je oude klas. Leen Boer kon bijna dezelf de foto maken als in eindexamen jaar 1971. Maar waar was 'hoe- heette-ze-ook-ahveer'? 'Onderwijsfabriek' De heer Kok. eindexamenjaar 1925. was de oudste reünist. Toen zat 't Groen nog zeer christelijk aan de Schiedamseweg om later via de West haven kade te verhui zen naar de 'onderwijsfabriek' aan de Rotterdamseweg. 't Groen is nog steeds christelijk, één zout korrel per dag weliswaar. 't Groen is grijs geworden. Oud-le raren moesten zich soms suf pein zen om namen en voorvallen op te diepen die oud-leerlingen toch nog zo levendig voor de geest stonden. De woorden van aard rijkskundeleraar De Boer 'dit was Over de aard van de familievete, die al eerder tot problemen met de politie leidde, is weinig bekend. Volgens de politie ligt er geen za kelijk conflict aan ten grondslag, maar gaat het om een onenigheid in de privésfeer. De steekpartij van zaterdag is de derde in Maassluis in anderhalf jaar tijd. Vorig jaar werd de vader van een politie-agent op een steenworp afstand van het bureau doodgestoken tijdens een ruzie die eveneens veroorzaakt werd door een familiekwestie. Enkele weken geleden verloor een 19-ja- rige Maassluizor het leven bij een steekpartij in winkelcentrum Ko ningshoek. De politie zegt dat er tussen deze drie gevallen geen verband bestaat. brandhout, goedenavond' na een slechte beurt achtervolgen ons nog. Om maar te zwijgen van 'ik breek je benen' en 'zijn je ouders soms dood?' van leraren die he laas ontbraken. Bij het aantreden van rector Jan sen in 1971.1 leek 't of de school open bloeide. Elke avond konden wij ir. de aula terecht met volledi ge beschikking over het kerkor gel, dat we voordien alleen maar kenden van de auladiensten op maandagochtend. Met behulp van vloeistofdia's kwamen we in ho ger sferen. Alleen jammer van de kortslui ting tussen microfoon en elektri sche schoolgitaar. waardoor we zwaan-k lee l-aan geélectrocuteerd van het podium op de kurken gymvloer vielen. We draaiden soms alle warme douches open en lieten de stoom apocalyptisch in de aula stromen. Minder bekende collega's als Pink Floyd hebben dit roukeffect nog vaak trachten te imiteren. In diezelfde aula staan we in de ham- burgerwalm van nu, waarin er soms herkenning is, soms niet. Maandag 21 november ROTTERDAM De Doelen Gr.z. De Drummers van Gumée, 20.15u. Nïghttown. The Melvms, 21.00u. Rotown. 2 Chorö Genius. 22.00u. O.T. Theater a.d. Müllerpier. De Dresser, 20.00u. Zaal De Unie. Architectuur en Ste- debouw.20,30u. Dinsdag 22 november SCHIEDAM Podium. Jamsessie. 21.00u. VLAARDINGEN Triangel. Kolonei b.d. A.P. de Jong vertelt over W02. met name de twee de helft. 20.00u. Podium. Jamses sie. 21.00u. Stadsgehoorzaal. Les Percussions de Guinee, 20.15u, Ho ly-ziekenhuis. Infomiddag 'Een be roerte. wat is dat?', 15.00u. D'Oude Stoep. Fast Foot, 22.00'j. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Heaver and earth" (12) dag. 11.45-2.45- 5.45-8.45. Alhambra 2: 'Natural Bom Killers' (16) dag. 4-6.45-9.30, di. ook 1.15. Calypso 1: 'Forrest Gump' (12) dag. 1.15-5-8.30. Ca- lypso-2: 'Four weddings and a fune ral' (al) dag. 1.15-4-9.30. 'Pnscilla' (16) dag. 6.45. Calypso 3: 'De vlin der tiltde katop' (al) dag. 1.15-6.45. 'Reality Bites' (al) dag. 4-9.30. Cine rama 1: 'The Mask' (12) dag. 1,15- 4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'The Chase'(12)dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: Trial by Jury' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'When a man loves s -woman' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 6: 'The Shadow' (12) 4-6.45-9.30, di. ook 1.15. Corso: Thue Lies' (16) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Imax Theater: "Yellowstone* (al) dag. (beh.ma.) 2-3.15-6.45. 'Blue Pla net' (a!) dag. (beh.ma.) 4.30. 'Dan ces with wolves'(al) dag. (beh.ma.) 8. Venster 1: 'Rouge' (16) dag. 8-iO. Venster 2: 'Blind Chance' ma. 10. 'Het Proces' di. 7.30. Dagelijks 21.30: Cinemascope in black whi te. 'Forty Guns'di. 9.30. Venster 3: 'Ladybird, ladybird' (16) dag. 8. 'Fre- sa y chocolate' (16) dag. 10. Ven ster 4: 'Mina Tannenbaum* dag. (beh.ma.10) 7.30-10. Sneak Pre view?? (16) ma. 10, Lumière 1: 'The specialist' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: 'Baby's Day Out' (al) dag. 1.15-6.45. 'Speed' (12) dag. 4-9.30. Lumière 3: 'Clear and present danger' (16) dag. 3.30- 6.15-9.15, di. ook 12.45. Lumière 4: 'TheCrow' (16) dag. 4-6.45-9.30, di. ook 1.15. Rex: 'ShackingUp' (18) dag.vanaf!2 doorl .voorstelling. Tha lia: 'Blown Away' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Schiedam De politie van Schiedam is op zoek naar getui gen van een mishandeling van een hond. Zaterdag 5 november bond een Schiedamse om half drie haar 4-jarige Golden Retrie ver aan een paaltje vast. om naar de bakker in de Bilderdij kstraat te gaan. Toen de vrouw even later naar huis liep, zakte de hond door zijn poten, 's Avonds werd de hond onwel, volgens de dierenarts door ernstige inwendige bescha digingen als gevolg van mishan deling. Wie meer kan vertellen over deze mishandeling kan de politie bellen: 4404499. Alle tipge vers worden anoniem behandeld. Oude verschillen herleven: „Nee. ik zat een klas hoger dan jij." Wanhoop Toen vocht de HBS nog tegen het Gymnasium, met de MMS als la chende derde. Die stammenstrijd wordt weer vergeten onder een biertje of een glaasje fris. Die jon gen. die elke klas doubleerde en leraren tot wanhoop bracht, schopte het toch maar tot topman van Daimler-Benz in Stuttgart. Baldadige Bertje Meerman, vroeger de kwelgeest van 'Pino- que'. zit zo hoog in Brussel dat hij diplomatiek zwijgt over zijn exac te positie. Zover zijn wij nooit ge komen: studie niet afgemaakt en nog op steenworpafstand van 't Groen wonend. Het voelde een beetje als kolder dag. Volle gangen, volle lokalen. Dc tent op het schoolplein, inder haast opgezet vanwege de grote opkomst, barstte af en toen uit zijn voegen van het gegons en muziek van de band van Marcel Manuhutu uit het examenjaar 1980. Nieuwe afspraken worden ge maakt. Hele klassen besluiten nog dezelfde avond met elkaar uit eten te gaan. Wij zitten weer in lo kaal 501waar we onder Latijn ons eerste liedje schreven. 'Krijg ik nog al die mooie dingen terug?' Nee, die krijg je nooit, nooit meer terug. Maar over de reünie zeggen wij eenstemmig: ..'t Was grandi oos." Een uitslaande brand heeft in de nacht van za terdag op zondag een kantoorboekhandel aan de Dirk de Derdelaan in de Vlaardingse West wijk in de as gelegd. De schade wordt voorlo pig geschat op ongeveer honderdduizend gul den. Er vielen geen gewonden. Wel werden en kele gezinnen van boven- en naastgelegen woningen geëvacueerd. De brandweer vermoedt dat het vuur werd aangestoken door baldadige jongeren. De brand begon in de Stevinstraat, aan de ach terzijde van de winkel waar enkele containers met oud papier stonden. Vandaar sloegen de vlammen al snel over naar de zaak. De brandweer had het vuur snel onder contro le. De meeste gezinnen konden vrij kort na het bluswerk weer terugkeren naar hun huizen. Twee gezinnen werden elders onderdak ge bracht, omdat hun woningen teveel rook- en waterschade hadden opgelopen. Foto Roei Dijkstra Zaterdag vierde de Christelijke Scholengemeenschap in Vlaardin gen het 75-jarig bestaan. In het jubileumprogramma was ook een reünie voor oud-leerlingen en oud-docenten opgenomen. Amazing Stroopwafel Wim Kerkhof en zanger/tekstschrijver Cornells Pons, twee leerlingen van 't Groen uit de jaren zeventig, namen een kijk je op hun oude school en schreven het volgende verslag voor het Rotterdams Dagblad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1