13, Grote publiekstrekker in Stedelijk Kans op overzichtstenstoonstelling Jean Miró in Schiedam Beeldend vormgever HenkValstar: ?Ik bén dit werk? Havenbogen mag toch volgens oorspronkelijke tekening DE LIS Chinees opgenomen in club van toprestaurants Polderlandschappen en koolzaadvelden genda Met elkaar eten Asbest? Bel dan naar het meldpunt Lezing over de hongerwinter is Hist meer tang voor rimpels IMEDEEN Schoonheid van binnenuit VROUW HOLLE NOUVEAU Rotterdams Dagblad Dinsdag 22 no vombei 19f)4 Schiedam De Schiedamse restaurateur C. Chu mag zich sinds afgelopen weekeinde met zijn zaak aan de 's Grave- landseweg tot de Chinese toprestaurants in Neder land rekenen. Na een aantal onaangekondigde be zoeken van de selectiecommissie werd zijn bedrijf Dynasty vrijdagavond officieel toegelaten tot 'Fine Eastern Restaurants International', een uiterst selec te groep Oosterse eetgelegenheden. ,.Het gaat hier dus niet om een doorsnee Chinees op de hoek," aldus Hee Loy Yuen, vice-voorzitter van het genootschap. „Fine Eastern Restaurants Interna tional kan worden vergeleken met de Alliance Gas tronomie in Nederland. Je kan jezelf niet aanmelden. Je wordt geselecteerd en moet aan behoorlijk wat ei sen voldoen. De doelstelling van onze organisatie is het promoten van de autenticke Oosterse keuken en de kwaliteitsverbetering." Chu is nummer achttien die uitverkoren is het spe ciale schild aan zijn gevel te mogen bevestigen. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit inviteerde hij afge lopen vrijdag burgemeester Scheeres, de Chinese ambassadeur in Nederland en tal van andere hoog waardigheidsbekleders voor een feestelijk diner. Voor Dynasty kreeg de uitverkiezing nog een extra dimensie. Het nummer achttien staat in China voor geluk en rijkdom. „En Chinezen zijn erg bijgelovig. Het is dus niet voor niets dat ik zo trots ben," luidde het commentaar van de restaurant-eigenaar. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Schiedam Een historische tentoonstelling over de geschie denis van de Koemarkt, een overzicht van de werken van ma terieschilder Jaap Wagemaker en een expositie met lithogra fisch werk van Bram van Velde. Zo maar een greep uit het (voorlopige) tentoonstellingsprogramma van het Stedelijk Museum Schiedam voor 1995. Dé klapper van het jaar wordt echter hoogstwaarschijnlijk de grote overzichtstentoonstel ling met het grafische werk van de Spanjaard Jean Miró. De tentoonstelling staat gepland voor de maanden februrari en maart, maar voorlopig houdt het .museum nog een slag om de arm omdat het project zeer kostbaar is. Als directeur Pieter Tjabbes en zijn medewerkers voldoende sponsorgelden weten te ver werven, halen ze wel een enorme publiekstrekker in huis. Het is na melijk voor het eerst dat zo'n gro te tentoonstelling over Miró in Nederland te zien is. De expositie vormt met een over zicht van de topstukken uit de ei gen collectie in de zomer van 1995 de kern van de viering van het 95- jarig bestaan van het museum. „Een mooie aanleiding om te la ten zien hoeveel we de afgelopen vijf jaar bereikt hebben. Vanaf 1990 zijn we al bezig om ons te ontworstelen aan het negatieve imago dat het museum in het ver leden heeft opgebouwd," aldus Tjabhes. Mengvorm De museumstaf laat zich bij de sa menstelling van de rest van het jaarprogramma leiden door een mengvorm van moderne beelden de kunst, historische kunst en educatieve projecten. „We willen voor een breed publiek aantrek kelijke elementen in het pro gramma stoppen. We trekken on voldoende pubhek als we ons zou den profileren met steeds dezelf de soort exposities." Om te vermijden dat tentoonstel lingen van Schiedamse kunste naars het stempel van slechts van lokaal belang' opgedrukt krijgen, worden de plaatselijke bijdragen zoveel mogelijk gecombineerd met werk van buiten de stads grenzen. Om die reden is ook twee jaar geleden dc serie 'Op uit nodiging' gestart, waarin een Schiedamse kunstenaar een col lega van buiten de stad uitnodigt voor een gezamenlijke expositie. De Schiedamse kunstenares Mar- jo J.C. van Soest is voor de derde editie gevraagd. Onduidelijk is nog wie zij zal benaderen voor de dubbele expositie. Het nieuwe jaar begint met oen overzichtstentoonstelling van het lithografisch werk van Bi am r an Velde. Deze intei nationaal beken de kunstenaar wordt volgend jaai geeerd met een rctiospectief tn Frankrijk en Zwitserland, maar door de hoge kosten is er geen Ne derlands museum gevonden dat deze tentoonstelling kan ovci no men „Onze expositie voorziet dan ook in een duidelijke behoef te binnen Nederland Artoteek Nog meer moderne kunst is te zien tijdens de tentoonstelling met de recente aankopen van de Artoteek, de expo met beelden van dc Braziliaan Sergio Camai go en dc door kunsthistoricus Wou ter Welling samengestelde ten toonstelling rntrospace In voor bereiding is het retrospectief van de Cobra-schilder Jan Nieuwcn- huijs en de tentoonstelling met wal jongere Nederlandse kunste naars Vnoi de h'stonsche projecten wi*ikt hel museum nauw samen mo; dc Histonsche Vereniging Schiedam en het Gemeentelijk Archief Momenteel worden nog ondéihandelingen gevoeid over een c\c1un waarbij systematisch de geschiedenis van Schiedam Kan de IJ/eitijd tot heden) wordt getoond Los daarvan komt m le- dei geval volgend jaai een terug blik naar de Koemarkt uit de ja ren 1890-1950 en een tentoonstel ling ovei Schiedam in de Tweede We iel dom log Ook staan er drie educatieve pro jecten op het progtamma. te be ginnen m maart met de weield van het poppentheater en in mei over vliegers Voor het najaar staat een groter project op stapel, waarvoor ook schoolklassen uit de omliggende gemeenten worden uitgenodigd Door Jelle Gunneweg Maassluis Nee, een retrospec tief mag je het niet noemen. Dan is het net alsof'ie al dood is. Henk Valstar omschrijft zijn expositie in het Gemeentemuseum van Maassluis liever als 'een greep uit verschillende periodes, verspreid over 35 jaar'. Te zien - tot het ein de van het jaar- zijn penseelte keningen uit de jaren zestig, olie verfdoeken uit de jaren tachtig, Deel van 'Wilgen'. Foto Willem Visser De Rotterdamse beeldend kunstenaar Willem Visser exposeert tot 11 december in spijs- en dranksalon 't Paard aan de Hoogstraat 162 te Schiedam. Te zien zijn acrylschilderijen van polders in Zuid-Holland, koolzaadvelden in Engeland en bossen in de Bohemen. In de uitwerking gaat het Visser niet om de realistische weergave pur sang, maar om de combinatie tussen figuratieve en abstracte ele menten. Hij zoekt naar passenae uitdruk kingsmogelijkheden om illusies van ruimte, licht en vorm op te roepen. Door het contrast tussen veelal lange, zware schaduwen en hel der gekleurde vlakken, ontstaan beelden die opvallen door hun verstilling. 't Paard is geopend van dinsdag tot en met zon dag vanaf 16.00 uur. op zaterdag vanaf 12.00 Trefcentrum 't Huisje aan de Delflandseweg 350 start morgen weer met de Open Tafel voor ouderen vanaf 55 jaar die zelf niet (meer) kun nen koken en die graag in gezelschap van leef tijdgenoten eten. De warme maaltijd die in 't Huisje wordt geserveerd bestaat uit een voor gerecht, hoofdgerecht en nagerecht en kost ƒ7,50. De tafel wordt gedekt op woensdag en vrijdag om 12.00 uur. Meer informatie: 4264022, van 8.30 tot 12.30 uur. Voor de Open Tafel in dienstencentrum De Woudhoek op maandag, woensdag en vrijdag worden vrijwilligers gevraagd. De werkzaam heden bestaan uit tafel dekken, serveren en af wassen. Aanmelden bij Janneke Mulder, 4709555. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft sinds kort een centraal meldpunt voor het slopen van asbest- Sudende materialen. Wanneer materialen ge sloopt moeten worden die mogelijk asbest be vatten, moet dit meldpunt gebeld worden. Het nummer is 2484542. Een medewerker van de afdeling Milieu komt dan een kijkje nemen. Hij/zij besluit vervolgens of een sloopvergun ning noodzakelijk is of dat de particulier zelf mag slopen. Meer informatie over het herkennen van asbe sthoudende produkten en over het verwijde ren ervan, is te lezen in informatiebladen of fol ders die verkrijgbaar zijn bij het Aanbiedsta- Uon, het Publiekseentrum in het stadhuis, de bibliotheken of bij de afdeling Milieu. Het laatste half jaar van de Tweede Wereldoor log is het onderwerp van een tweede lezing van Arie P. de Jong voor de Historische Vereniging Vlaardingen. De vorige lezing over Vlaardin gen in oorlogstijd vond plaats tijdens de 45-ja- rige herdenking van de bevrijding, in 1990. De spreker vertelt onder meer over de vliegtuigen die in de oorlog over Vlaardingen vlogen: de Vl's en V2's, waarvan De Jong recent een stu die maakte. Na de pauze worden enkele films vertoond. De bijeenkomst vindt vanavond plaats in Zaal Triangel aan de Fransenstraat in Vlaardingen. Aanvang 20.00 uur. ZZTëen 3-maands- Bij aankoop ran tiideüik de verpakking Imedeen tjjdedJ eerste maand gratis. Actrice Anne Archer is bekend van o.a. Fatal Attraction en Clear and Present Danger. Zij is een enthousiast gebruikster van Imedeen, een voedingssupplement op.basis van mariene organismen. Na drie maanden, waarin zij twee tabletten Imedeen per dag nam 1de opbouwfase), had Anne Archer zichtbaar minder rimpels en kraaiepootjes. Na die drie maanden ging ze over op de onderhoudsfase, waarin zij één tablet Imedeen per dag slikt, om de huid m optimale conditie te houden. DROGISTERIJ - PARFUMERIE Hessepiaats 80-82 Rotterdam Tel. 010 - 420 20 66 DROGISTERIJ - PARFUMERIE Binnenhof 92 Rotterdam Telefoon 010-420 48 21 DROGISTERIJ PARFUMERIE Van Beethovensingel 46 Telefoon 010-418 92 42 gouaches uit zijn 'Ierse' periode enwandreliëfs die de laatste jaren tot stand zijn gekomen. Zoveel werk, en dan toch wil de Maassluizer liever niet beeldend kunstenaar genoemd worden. Beeldend vormgever lijkt hem een betere titel. Jarenlang heeft hij immers zijn brood als grafisch vormgever verdiend; schilderen deed hij voor de lol in de vrije uur tjes. „Schrijf maar: als een soort therapie." Pas na zijn VUT is hij zich volledig aan de kunst gaan wijden. Jaloers is 'ie wel. Op van die types die als een wilde tekeer gaan in hun atelier en zich omringen met honderden potjes verf. Zo zou hij ook wel willen zijn. Maar hij is eer der een Pietje precies. „In een puinhoop zou ik het niet uithou den. ik geef de voorkeur aan orde en overzicht. Té perfectionistisch wil ik echter niet zijn. Van air brush bijvoorbeeld hou ik niet, dergelijke doeken leven niet. Een fijnschilder ben ik ook niet, dat waren de grote meesters uit de Gouden Eeuw.. Ik probeer wel zo nauwkeurig mogelijk te werk te gaan." De tentoonstelling begint met en kele penseeltekeningen op aqua relpapier uit de jaren 1962 tot '69: fantasieën van kastelen en hui zen, en indrukken uit Terschel ling. In de loop der jaren worden de tekeningen steeds abstracter. „Ik teken nooit de letterlijke weergave, maak zelden schetsen en schilder altijd binnen. Waar het mij om te doen is. is het zoe ken naar de juiste compositie. Dat is de grootste kracht van mijn werk, evenals het spaarzame kleurgebruik." Begin jaren zeventig experimen teerde Valstar onder invloed van het neo-express ion isme met Henk Valstar: 'Ik zou desnoods tijdens het schilderen willen sterven' Foto Roei Dijkstra ruige, grove reliefschildenjen. De museumbezoeker krijgt daar ech ter niets van te zien. „Dat is zulk ruw werk, dat 't het andere werk alleen maar in de weg zal zitten. Mijn dochter vindt dit mijn beste periode. 'Lekker primitief werk, pa', zegt ze dan. Maar voor mezelf hoeft het niet meer." Het 'laboratoriumtijdperk* werd opgevolgd door een lange periode van schetsen, schetsen en nog eens schetsen, resulterend in honderden olieverfdoeken. Over deze schilderijen schreef ooit eens iemand. 'Zijn olieverfschil derijen laten een wereld zien waarin het geheim van de werke lijkheid is vertaald m de stilering en mystiek'. „Mooi hè," vindt Val star nu. Architectonische invloeden zijn in dit werk onmiskenbaar. „Als ik geen vormgever was geworden, dan wel architect. Maar hoezeer de architectuur me ook boeit, het benauwt me tegelijkertijd !k voeg daarom altijd natuurlijke of menselijke elementen aan mijn werk toe Het i esultaat zijn bijna surrealistisch werken van een vliegende boekrol boven een stad van wolkenkrabbers, een zielig plantje temidden van twee rijen arcadebogen en een theater niet twee bomen op het podium en m de nok een oog dat de lege zaal m- spiedt „Ik heb heel veel van dit werk vei - kocht aan particuheien, artothe ken en instellingen Maar ineen» was hel over. had ik er genot g van In 1992 gooide hij het ovei een andere boeg Zachte tinten maakten plaats voor een kraehti- gei klem gebruik Dc met dunne penselen opgeschilderde doeken werden ingeruild voor jute doe ken met veel plooien en geometri sche vormen De blijdschap straalt ervan af Je kunt /ic-n dat ik me bevrijd voel. dut ik opgelucht ben dat ik het gmotste deel van mijn tijd kan be steden aan het schilderen. Als ik iii mijn om ge\ mg zie hoe andoren geen laad weten met hun VUT. ki ïjg ik hoofdpijn Tegen mij zeg gen ze dan1 'wat fijn dat jij een hobby hebt' Maar het is niet zo maai een lielhebbeiijtje ik ben dit werk Ik zou desnoods tijdens het schilderen willen sterven Dc schepper heeft mij do/e gave ge geven. dus laat hij me dan ook maar/o ontvangen Dinsdag 22 november SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.00u. VLAARDINGEN Triangel. Kolonel b.d. A.P. de Jong vertelt over VV02, met name de twee de helft. 20.00u. Podium. Jamses sie. 21.Q0u. Stadsgehoorzaal. Les Percussions de Guinee, 20.15u. Ho- ly-ziefcenhuis. Infomiddag 'Een be roerte, wat isdat^', 15.00u.D'Oude Stoep. Fast Foot, 22.00u. ROTTERDAM De Doelen Kl.z. Cleveland Quartet (Cleveland)20.15u. Gr.z. Marimers- kapel der Koninklijke Manne, 20.15u. Theater Zuïdplein Gr.z. De Benm's, 20.15u. Jazzcafé Dizzy. Contraband, 22.00u. Rotterdamse Schouw burg Gr z. O'Neill. 20.15u. Zaal De Unie. Achterstallig onderhoud, 20.30u. Woensdag 23 november SCHIEDAM Wijkpost Zuid. Marsepemfiguren bakken voor ouderen, 9.30u. DC Thurlede. Bingo, 14.00u. De pika's (piano en tenor), 19.30u. DC4Mo- lens. Ouderen biljarttoernooi, 9 OOu. Lezing over Taal en Maat schappij, 14.00u. Trefcentrum 't Huisje Delflandseweg. Open Tafel voor55+ers, 12.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Theatergroep Maccus (jeugdtheater), 14.00u. Harrie Jekkers. 20.15u. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. Lunchconcert, 12.45u. Jeugdtheater Hofplein, Maanparels, 14.00u. Bibliotheek theater. Globedorus en Dikke Dries, 15.00u.St. Droomtheater. Heksen en Schimmen, 15.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Heaven and earth' (12) dag. 11.45-2.45- 5.45-8.45. Alhambra 2: 'Natural Born Killers' (16) dag. 4-6.45-9.30. Calypso 1: 'Forrest Gump' (12) dag. 1.15-5-8.30. Calypso-2: 'Four weddings and a funeral' (al) dag. 1.15-4-9.30. 'Pnscilla' (16) dag. 6.45. Calypso 3: 'De vlinder tilt de kat op' (al) dag. 1.15-6.45. 'Reality Bites' (al) dag. 4-9.30. Cinerama 1: The Mask' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama2: 'The Chase' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Tna! by Jury' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 4: 'When a man loves a woman' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 5:_ 'The Shadow" (12) 4-6.45-9.3'0."Corso: 'Thue Lies' (16) dag. 12.45-3.30- 6.15-9.15. Imax Theater: 'Yel lowstone' (al) dag. 2-3.15-6.45. 'Blue Planet" (al) dag. 4.30. 'Dances with wolves' (al) dagdbeh.ma.) 8. Venster 1: 'Rouge' (16) dag. 8-10. Venster 2: 'Het Proces' di. 7.30. 'The Trial' wo. 7.30. Dagelijks 21,30: Cinemascope in black white,'Forty Guns'di. 9.30. 'Hud* wo. 9.30. Venster 3: 'Ladybird, la dybird' (16) dag. 8. 'Fresa y chocola te' (16) dag. 10. Venster 4: 'Mina Tannenbaum'oag. 7.30-10. Lumiè- re l: The specialist' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9 30. Lumière 2: 'Baby's Day Out" (al) dag 1.15-6.45. 'Speed' (12) dag. 4-9.30 Lumière 3: "Clear and present danger' (16) dag. 3.30-6.15-9.15. Lumière 4: The Crow' (16) dag. 4-6.45-9.30. Rex: Shacking Up' (18) dag.vanaf 12 doorl.voorstelling Thalia: "Blown Away' (16) dag. 1.15-4-6.45-9 30. Door Sander Sonnemans Schiedam Het nieuwe woon complex Havenbogen op de Nieu we Haven in Schiedam wordt toch conform de bouwplannen van de architect gerealiseerd. In juni van dit jaar werd de bouwvergunning door de rechtbank geschorst. Dat was omdat de gemeente ondanks het negatieve advies van de wel standcommissie toch toestem ming had gegeven de plannen uit te voeren. Advocaten van de be trokken partijen zijn onlangs een schikking overeengekomen, zo- dal het project alsnog volgens het oorspronkelijke ontwerp kan wor den gebouwd. Inmiddels is de eerste paal op het voormalige Itho-terrein de grond ingegaan en zijn de werkzaamhe den in voile gang. Begin 1996 moet er een voor Nederlandse be grippen uniek woningwetcom- plex, bestaande uit twee boogvor mige gebouwen, zijn verrezen. Het bijzondere aan het project met honderd sociale huurwonin gen voor ouderen is dat er een the rapeutisch zwembad, fitness ruimte en zonneserre m zijn opge nomen. Van de speciale voorzie ningen mag door zowel de toe komstige huurders als de bewo ners van het direct erachter gele gen woonzorg- en dienstencen trum Frankeland gebruik worden gemaakt. Tegen het bouwplan werd door de Schiedamse ondernemer G. Toth een bezwaarschrift ingediend. Toth had zich erin verdiept omdat hij aan de Westfrankelandse- Het bijzondere complex voor ouderen, met een therapeutisch zwembad, fitnessruimte en zonne serre. Foto Roel Dijkstra. straat een uit 1870 daterend pand bezit dat grenst aan het bouwter rein. Ook hy vond dat het hyper moderne project met in het oude karakter van de wijk past. Toth ontdekte dat de gemeente het ne gatieve advies van de welstands commissie in de wind had gesla gen en schakelde zijn advocaat m. Na de uitspraak van de rechter zetten ook de opdrachtgevers Wo ningbouwvereniging Schiedam (WBS). de Sint Lukunastichting en projectontwikkelaar Dura Bouw BV uit Rotterdam achütu ten aan hel weik Het geschil werd tenslotte upgeiort door het treffen van een hnaneiele schik king Welke bedragen darn mee zijn gemoeid, wot dl geheim ge houden In het ontwerp van de Del Use at- cbitoet C Reneis boeit het ene 'gebogen' gebouw uit/ieht op de Nieuwe Haten en kijkt het ande- 10 uit oTi em rtug tt realiseren bin nenteifin dat grenst aan de ach terzijde van Huize Frankolancl Onder de woningen aan de Nieu we Haven woiden bedrijfsruim ten geeieeerd, waatin ondermeer een iysiotherapLe-praktijk en een bank zich kunnen vestigen De woningen en voorzieningen zijn rolstonvriendelijk en kunnen worden gekoppeld aan het alatm- systeem van Frankeland Het zwembad en dc fitnessruimte zyn voor de bewoners van Havenbo gen bereikbaar dooi' een interne verbinding met het woonzorg- en dienstencentrum Overigens ligt het m de bedoeling dertig wo run f en te bestemmen voor de zelfstandige huisvesting van ouderen die in aamerking ko men vooi opname m het verzor gingshuis Die huurders krijgen door en vanuit Fiankeland thuis zorg geboden Het zwembad, de fitnessruimte en de aangrenzen de tuin zijn geprojecteerd op de begane giond van de fiat met uit zicht op het binnenterrein. Moge lijk worden m de tuin nog een midgetgolf- en een jeu de boulrs- baan aangelegd De inmiddels opgeheven sehoi- sing van dc bouwvergunning heeft wel dc nodige vertraging op geleverd De bouw had voor de af gelopen zomer al begonnen moe ten zijn De \crtraging heeit voor Dura Bouw BV dc grootste finan ciële consequenties omdat een aantal maanden geleden voor mets personeel klaar stond en bouwmaterialen waren besteld Voor de WBS, de eigenaar van de giond. alleen sprake van tiug renteverlies Met de nieuwbouw heeft Huize Frankeland straks wel een internationale primeur. Het is dan het eerste verzorgings huis in Europa dat beschikt over een eigen zwembad en fitnesscen trum voor ouderen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2