p ANBO-bestuurder onder vuur Rotterdams Dagblad Ex-voorzitter heeft bedenkingen bij financiën van ouderenbond Eiken ten dode opgeschreven Basisschool wil dependance niet uit Toch Moermanlaan in Vlaardingen Kans van slagen voor nieuwbouw bibliotheek Flessentrekker tilt supermarkt Kelderkraker in tram gepakt Knaapje met strikers betrapt Glaasje op: forse boetes Betalen of de cel in Tien maal door rood Cheques en pasje gestolen Krant E nietl bezorgd? Paspoort in Vlaardingen flink duurder Reorganisatie winkels Westwijk: Floris de Vijfdelaan twijfelt Bij Her advies vow carls c.ppen. laiM v ,ich Be,ust nefrleggan. wg'M'"'"?" v - Waterweg Donderdag 24 november 1994 Vlaardingen Een 17-jarige jon gen heeft gisteren aan de Parallel weg in Vlaardingen geprobeerd een supermarkt te tillen. Na het inleveren van enkele lege flessen trok hij ze met een touwtje weer uit de statiegeldautomaat. Daarna zette hij ze opnieuw op de lopende band. De jongeman, een Vlaardin- ger, werd betrapt door een perso neelslid dat hem overdroeg aan de politie. Schiedam De Schiedamse.poli- tie heeft gisterochtend na een korte achtervolging een 30-jarige Rotterdammer in de tram aange houden omdat hij had geprobeerd in te breken. De man werd door agenten in de gaten gehouden na dat op het bureau was gemeld dat hij zich verdacht ophield bij kel derboxen in een flat aan het Hen rietta Bosmanplein. Bij de aan houding had de Rotterdammer .'een klauwhamer, dopsleutel en een gestolen ANWB-kaart in zijn bezit. Verder onderzoek loopt nog. Vlaardingen Op de Van der Duyn van Maasdamlaan in Vlaar dingen is gisteravond een 11-jarig jongetje betrapt op het afsteken van vuurwerk. Het knaapje bleek een aantal strikers in zijn bezit te hebben. Nadat hij door de politie in zijn kraag was gegrepen, werd het vuurwerk in beslag genomen. Omdat de jongen gezien zijn leef tijd niet in aanmerking komt voor een alternatieve straf via Buro Halt, kwam hij er met een stevige reprimande van af. Schiedam Twee automobilisten hebben hun overmatig drankge bruik gisteravond moeten beko pen met een flinke bekeuring. Beiden werden in Schiedam uit hun auto gehaald omdat ze be hoorlijk onder invloed achteT het stuur waren gekropen. Een 47-ja- rige Rotterdammer kreeg een boete van 600 gulden opgelegd. Een 39-jarige Schiedammer had nog dieper in het glaasje gekeken. Zijn rijbewijs'werd ingevorderd en met een bekeuring van 1500 gulden werd hij naar huis ge stuurd. Schiedam Op de Industrieweg is gistermiddag een 38-jarige Rot terdammer gearresteerd door de Schiedamse politie omdat hij een hek had gesloopt. Bij nadere con trole bleek tegen de man een be hoorlijk aantal boetes open te staan. Als de Rotterdammer die niet wil of niet kan betalen, moet hij 88 dagen de cel in. Vlaardingen De Vlaardingse po litie heeft gisterochtend op de Ho- lysingel en Burgemeester Luver- rinksingel een verkeerscontrole gehouden. Tien automobilisten werden op de bon geslingerd we gens het rijden door rood. Hoe veel voertuigen de controle pas seerden is niet bekend. Vlaardingen By de politie van Vlaardingen is gisteren aangifte gedaan van een woninginbraak. Die werd dinsdagavond gepleegd aan de Azaleastraat. Uit de wo ning verdwenen betaalcheques en een betaalpasje. Men kwam binnen door het slot van de bui tendeur te forceren. Bel OIO - 4004,444 en 't komt In üe bus! U kunt oetlen: maandag t/m vrijdag van 18.00 -19.00 uur en zsteraag van 14.00 -16.00 uur. Schiedam Omdat er bij de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen in Schiedam op financieel gebied mogelijk din gen gebeuren die niet door de beugel kunnen, heeft de op non-actief gestelde afdelingsvoorzitter K. Schewe het gewes telijk bestuur gevraagd orde op zaken te stellen. Ook voorma lig afdelingssecretaris J. Klijn heeft sterk de indruk dat er bij de ANBO Schiedam wordt gerommeld met de kas. „Ik zeg niet dat er malversaties zijn gepleegd, maar ik heb wel mijn bedenkingen." De kritiek van Klijn en Schewe, vorige week door het bestuur aan de kant geschoven als voorzitter, spitst zich toe op de persoon van A- van Loenen. Deze is behalve af delingssecretaris. vooratter van de sooscommissie van de ANBO. Van Loenen is ook gemeente raadslid voor Solidair '93. Hij zou bij de ANBO iedereen naar zijn hand zetten en geen tegenspraak dulden. Volgens Klijn en Schewe worden de gelden van de bar, die draait onder verantwoordelijkheid van Van Loenen, op een aparte reke ning gestort. In de statuten staat dat dit niet is toegestaan. Klijn: „Niemand weet wat er op die re kening staat en niemand weet hoe die gelden gebruikt worden. Er wordt geen verantwoording afge legd over de inkomsten en uitga ven." Klijn zegt dat hij op vragen die hij tijdens ledenvergaderin gen stelde over deze rekening, nooit het beloofde schriftelijke antwoord heeft ontvangen. Schewe zou in zijn hoedanigheid van voorzitter ook naar deze reke ning hebben geïnformeerd, en vervolgens van Van Loenen te ho ren hebben gekregen dat hij daar 'geen donder mee te maken had'. Schewe kwam opnieuw met Van Loenen in aanvaring toen deze voorstelde de consumptieprijzen te verhogen. De voorzitter wilde daarmee alleen akkoord gaan als zwart op wit de noodzaak van die prijsverhoging kon worden aan getoond. Naar zijn zeggen bleef Van Loenen een afdoende ant woord schuldig. Van Loenen noemt de beschuldigingen van de twee voormalige ANBO-bestuurs- leden 'roddelpraat'. „Met de kas is niks aan de hand. Alles wordt keurig verantwoord. Elk jaar wor den de bevindingen van de kas- eommissie goedgekeurd door de ledenvergadering." Volgens Van Loenen worden Klijn en Schewe gedreven door persoonlijke ran cune. „Klijn is jaloers omdat hij niet in de gemeenteraad zit en ik wel. Schewe wil zijn gram halen omdat hij aan de kant is gezet door het bestuur." Zie ook pagina 13. Vlaardingen Een paspoort in Vlaardingen; aanschaffen wordt per 1 januari 1995 fors duurder. Vlaaramgers moeten 107 gulden neertellen voor een - nieuw paspoort; een verhoging van ruim 21 procent. Volgens burgemeester en wethouders, die deze week het voorstel aan de gemeenteraad hebben ge stuurd, is dat nodig om het ta rief kostendekkend te houden. De verhoging van de kosten voor het paspoort stijgt daar mee ver uit boven de trendma tige verhogingen van de tarie ven van de leges, die over het algemeen met twee procent worden aangepast, Als één van de redenen voor de drastische aanscherping in Vlaardingen wordt de invoering van de Eu ropese identiteitskaart ge noemd. Daardoor, zo verwach ten burgemeester en wethou ders, zal het aantal paspoorten dat wordt wordt verstrekt afne men. Om dat verlies te com penseren moet de prijs per pas poort omhoog. Dit heeft tot gevolg dat de Vlaardinger tientjes meer kwijt is voor een paspoort dan zijn buurman in Schiedam of Maassluis. Daar wordt het ta rief met enkele guldens ver hoogd en gaat het reisdocu ment ongeveer 75 (Schiedam) en 84 (Maassluis) gulden kos ten. Identiteitskaart De nieuwe Europese identi teitskaart gaat in dë drie ge meenten evenveel kosten: 35 gulden. Dat is het landelijk vastgestelde maximum dat ge meenten mogen vra'gen. Vlaardingen Voor het eind van dit jaar moeten groep 7 en 8 van de Vlaardingse basisschool De Wete ring de dependance aan de Lorenzstraat uit. Dat heeft de gemeente aan de school laten weten. Direc teur P. Roelofs noemt de gemeentelijke plannen 'on uitvoerbaar': „Je kunt niet in de loop van een school jaar de hele organisatie op z'n kop zetten." Volgens Roelofs betekenen de beoogde bezuini gingsplannen niet alleen dat de lokalen ontruimd moeten worden. Nee, het hele schoolsysteem moet worden omgegooid; het activiteitenplan moet wor den herschreven en daarna aan de medezeggen schapsraad en de onderwijsinspectie worden voorge legd. „Dat kan niet in de komende viereneenhalve week voor de kerstvakantie," meent Roelofs. In een brief aan de gemeente stelt de directeur van De Wetering dat de plannen wat hem betreft niet door kunnen gaan. Waar Roelofs zich vooral over ver baast is dat de ontruiming van de twee lokalen aan de Lorenzstraat nooit eerder aan de orde is geweest. „Eik jaar praten we over mogelijke bezuinigingen op posten zoals vredesonderwijs, voorlichting of de bus naar het zwemmen. De tussentijdse verhuizing komt als een donderslag bij heldere hemel." De directeur vraagt zich af waar hij zo snel een ander onderkomen vandaan moet halen. De geplande ver huizing in januari stelt De Wetering voor een acuut ruimteprobleem. Breng je de leerlingen onder in het hoofdgebouw, dan moeten er andere activiteiten worden stopgezet. Maar er is nog een andere reden waarom Roelofs het geen goede oplossing vindt om de kinderen van groep 7 en 8 te laten verhuizen. „Want," zegt hij,je kunt leerlingen niet steeds van de ene kant van de wijk naar de andere laten lopen. Dat vind ik niet verantwoord." Harnas Waarom jaagt de gemeente ouders, leerlingen en leerkrachten tegen zich in het harnas voor een bezui niging van 20.000 gulden, vraagt hij zich af. Boven dien is het allang de bedoeling de dependance aan de Lorenzstraat na dit schooljaar af te stoten vanwege het teruglopende leerlingenaantal. De voorbereidin gen voor een fusie met drie andere Vlaardingse ba sisscholen zijn al in een ver gevorderd stadium. Vol gens Roelofs kan er gewoon niet meer bezuinigd worden op het basisonderwijs. „Wil je de scholen ge zamenlijk een goede start geven dan kost dat juist geld." Het raadslid L. ten Have (Vlaardingen Voor waarts 2000) vraagt zich eveneens af waarom het col lege de Wetering vraagt uit de Lorenzstraat te ver trekken. „Vindt u het normaal van een school te vra gen halverwege het schooljaar te gaan verhuizen en allerlei aanpassingen te realiseren?" vraagt hij schriftelijk aan b en w. Wethouder Van der Steen, die de vragen van Ten Ha ve en de brief van Roelofs gisteren voor het eerst on der ogen kreeg, had zich nog niet in de kwestie ver diept. De sluiting van de dependance aan de Lorenz straat is slechts een van de mogelijkheden om te be zuinigen en is nog lang niet zeker, aldus de wethou der. Bij De Wetering vinden ze die reactie vreemd, want uit de brief van de gemeente begrijpen ze dat de verandering 1 januari al in moet gaan. Veertien eiken in de Van der Helmstraat zijn ten dode op geschreven. Ze nemen zoveel licht weg, dat het in sommige huiskamers extreem vroeg begint te schemeren. Daarom gaat op verzoek van de bewo ners de zaag erin. Voor de ei ken komen zes berken in de plaats. De tijdelijke kaalslag in deze straat in de Bab- berspolder maakt deel uit van de kaplijst 1994/1995 van de gemeente Vlaardingen. Daar in staan alle bomen die dit en komend jaar zullen worden gerooid, verplant of vervan gen. Het gemeentebestuur heeft besloten de kaplijst voortaan te publiceren omdat de Dienst Milieu afgelopen jaar werd bestookt met brieven en telefoontjes van honderden boze Viaardingers die hun vertrouwde bomen zagen sneuvelen zonder dat zij daar van op de hoogte waren ge steld. Dergelijke verwarring wil de gemeente in de toe komst voorkomen. In geval len waar meerdere bomen te gelijk worden gerooid, krijgen de buurtbewoners eerst schriftelijk bericht. Op de kaplijst staan een kleine ne gentig bomen. Foto Rael Dijkstra Vlaardingen Er komt toch een Dr. Moermanlaan in Vlaardin- gen. Nadat twee maanden terug het voorstel om de m 1988 over? leden Vlaardingse arts te ver- noemen .door burgemeester en wethoudersop het allerlaatste -moment werd ingetrokken, is het voorstel opnieuw op de raadsagenda gezet. Het gaat om de ringweg op Hét nieuwe bédrij- venpark Hoogstad, hét voorina-.- -., lige Moerman-terrein dat wordt v: begrensd door de Burgemeester- Heusdenslaan, Westlandseweg en Rijksweg A20. Iri september werd het voorstel ingetrokken omdat vlak voor.de raadsvergadering eent oud-vertt zetsstrijder naar het:stadhuis- had gebéid. „Hij vroeg of ik op de hoogte was van de; opvattin-, gen van dr. Moerman," zegt büri t gemeester Stam, verantwoorde- H lijk voor de straatriaamgeving iri Vlaardingen. Stam was dat,;riiet en na ampel.beraad binnen het college -„Dat heeft vijf minu- ten geduurd"- is besloten-om.'.' het voorstel in te.trekken, v,We wilden eerst onderzoeken wat er precies aan de hand was,aldus - Stam;.'. .hhpV'N Uit dat onderzoek is niets geble ken van een strafblad.'Stam: „Het is geen geheim dat Moer- man pn>Diütse opvattingen had. Maar .hij heeft nooit enige v activiteit ondernomen ten nade- le van wie dan ook." De gemeente Vlaardingen won ook informatie in bij dë Stich ting Geuzenverzet. Deze gaf te, kennén 'geen .bezwaar' te heb ben tegen het vernoemen van de man-";':die öp de voormalige: Hoögstad-boerRenj zijn leven wijdde'aan onderzoek op- post- duivënéha^eèEefïectiévè me- thode om'kanker te'bestrijden en'daarbij het verband ontdekte tussen voeding en kankei' (de Moerman-therapie}. Een woordvoerder namens de stichtingzegt;„We' weten' dat :-Moerman kort na de oorlog heeft vastgezeten in een kamp in dé; Zuidbuurt, waar mensen die er- varivërdachtwerden'fout te-zijn geweest in de'oorlog naartoe gingèmMaar uitónderzoeken is V absoluut niét-. bovèri:water geko-, I men dat Moerman dok fout fsge- wéest. Het is bekend dat hij niet anti-Duits was en wellicht via de bezetter aan spullen, wist te kw men, maar hij heeft niet geheuld'. met'de vijand:Hij is ook niet veroordeeld, :.dus:kuh jé stellen dat hy.ten onrechte heeft vast gezeten. Daarom heeft onze stichting' geen bezwaar tegen een Dr. Moermanlaan in Hoogs-. tad. Dat was anders geweest het ineen wijk was geweest met straatnamen' van verzetshelden.' Dat had niet gekund." ■Dat, laatste', zegt burgemeester Stam'ach jn te kunnen denken •- ..„Maart-dat-speelt hier- geen rol. Hét gaat om een nieuw bedrij- ■yenterrein op grond waar Moer- iman altydheeft:gezèten;Dus de naam Dr. Moërmanlaan is vrij •voor dehand liggend."- Door Peter de Lange VlaardingenDe middenstanders aan de Floris de Vijfdelaan gaan voorlopig niet akkoord met de plannen om alle winkels in de Westwijk te concentreren aan de Dr. Wiardi Beckmansingel. Dit door de gemeente Vlaardingen en het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV) ont wikkelde idee stuit op verzet omdat het de winkeliers in onze kerheid laat over hun toekomst. „Wij dreigen het kind van de re kening te worden. Daar hebben wij géén enkele behoefte aan," al dus W. Bruggeman, voorzitter van de middenstandsorganisatie aan de Floris de Vijfdelaan. Aanvankelijk leek het erop dat de middenstanders niet afwijzend tegenover d.e reorganisatie van het winkelbestand stonden. Op een informatie-avond van de ge meente twee weken geleden ble ven echter zoveel vragen onbeant woord, dat bij veel ondernemers twijfels rezen. Die twijfels groei den nadat een ambtenaar in deze krant verklaarde dat de gemeente 'niet met een geldbuidel de wijk in zal trekken' om die midden standers te steunen die willen, verhuizen of bereid zijn hun zaak te beëindigen. „Verhuizen kost een hoop geld. En wie wil er nu dat wij vertrek ken: wij, of de gemeente? De za ken gaan hier helemaal niet zo slecht. Als wij hier weg moeten, willen wij niet voo'r de kosten op draaien," vertolkt Bruggeman de- mening van zjjn achterban. De ondernemers aan de Floris de Vijfdelaan willen op korte termijn een onderhoud met de gemeente Vlaardingen en. het KNOV. Brug geman: „We zullen hen uitnodi gen eerst eens een concreet en duidelijk gestructureerd plan op tafel te leggen, compleet met een plaatje wat het gaat kosten. Pas dan kunnen we een definitief standpunt iiinemen." De winkeliers hebben, zo bleek op een vergadering deze week, eer wrange smaak overgehouden aan het KNOV-rapport waarop de voorgenomen reorganisatie van het winkelbestand in de Westwijk is gebaseerd. De vragen zouden te suggestief zijn geweest, waardoor de slotconclusie (ruim de helft van de ondernemers erkent de noodzaak van herschikking) een vertekend beeld geeft van de wer kelijkheid. Bruggeman: „De conclusie dat ie mand wel wil verhuizen is wat voorbarig, als je bedenkt dat nie mand weet waar hij aan toe is. Stel datje bloemist bent of tabakshan delaar aan de Floris de Vijfdelaan, en ze vragen of je naar de Wiardi Beckmansingel wilt verkassen. Hoe kan je daar ja op zeggen als je niet weet of er ook ruimte voor je is? De bloemist of tabakshande laar die al aan de Wiardi Beckmansingel zit, zal heus zijn winkel niet voor jou ontruimen:' Gemeente noch KNOV hebben op dergelijke vragen tot nu toe. ant woord gegeven, behalve dat er naar 'creatieve oplossingen' ge zocht moet worden. Aan de Floris de Vijfdelaan wordt deze verkla ring ervaren als .te vaag. In het KNOV-rapport staat dat de winkelstrips aan de Van Baerle- straat, Dirk de Derdelaan en Flo ris de Vijfdelaan moeten worden' opgedoekt omdat ze op de langere duur geen overlevingskansen zouden hebben. Een vernieuwd winkelcentrum aan de Dr. Wiardi Beckmansingel zou voldoende zijn voor de hele wijk. Maassluis De WD in Maassluis lijkt de oplossing te hebben ge vonden voor de nieuwe huisves ting van de openbare bibliotheek. Geopperd is een deel van de CAI- gelden aan te wenden voor de nieuwbouw. Gezien het feit dat geen van de raadsfracties zich heeft verzet tegen dat voorstel, houdt bibliotheek-directeur H. Bonsing-Wils er voorzichtig reke ning mee dat het plan gereali seerd zal worden. De bibliotheek, gevestigd in wijk centrum Koningshof aan de Uiverlaan, heeft al jaren te kam pen met een te krappe huisves ting. Die brengt de nodige beper kingen "met zich mee. Uit een vo rig jaar gehouden gebruikerson derzoek blijkt dat de leden bezwa ren hebben tegen de weinig toegankelijke opstellingen van de boeken en de slechte doorstro ming bij de balies. De leeszaal is te weinig open en biedt onvol doende lectuur. Al in 1990 werd de noodklok ge luid. Toen hielden de boekenbe- heerders een enquête onder 22 collega-instellingen in gemeen ten met een vergelijkbaar verzor gingsgebied. Daaruit bleek onder meer dat de andere bibliotheken ruim twee keer zo veel vloerop pervlak tot hun beschikking had den. Voor het stichtingsbestuur van de Maassluise boekenuitleen was dat reden om het oplossen van het huisvestingsprobleem in het be leidsplan voor de komende twee jaar hoog op het prioriteitenlijstje le zetten. Een speciaal in het le ven geroepen werkgroep deed on derzoek naar de mogelijkheden en verkoos tenslotte een nieuwe vestiging boven uitbreiding van de bestaande voorziening. Daar voor werd het onbebouwde stuk grond naast het stadhuis aan de Van Beethovenlaan aangewezen. Volgens de werkgroep biedt die locatie de laagste bouw- en exploi tatiekosten, kan de bouw daar het snelst worden gerealiseerd en zijn er nauwelijks complicaties te ver wachten. Schuld Tijdens de begrotingsbehande ling kwam de VVD terug op het voorstel dat kort na de gemeente raadsverkiezingen bij het opstel len van het beleidsprogramma al werd gedaan. De VVD is van me ning dat een deel van CAI-op- brengst (netto: acht miljoen gul den) moet worden vrijgemaakt voor de nieuwbouw van de biblio theek. Volgens het beleidplan Program ma op Hoofdzaken is tachtig pro cent van de CAI-gelden bestemd voor het milieu en moet veertig procent (drieëneenhalf, miljoen gulden) besteed woïden aan bij zondere doeleinden. Uit het laatstgenoemde bedrag dienen volgens de WD de plannen voor de bibliotheek te worden gefinan cierd. Daarmee is ruim tweeën eenhalf miljoen gulden gemoeid. „Onze fractie is van mening dat, gelet op de gedane toezeggingen van de politieke partyen vlak voor de gemeenteraadsverkiezingen, deze bijdrage dient te worden ver leend. Belofte maakt schuld," al dus fractie-voorzitter J. Seheer- stra. Aan de toezegging voor de finan ciering moeten volgens Scheer- stra wel twee voorwaarden wor den verbonden. De jaarlijkse sub sidie aan de bibliotheek mag door de nieuwbouw niet worden ver hoogd. En da na het vertrek van de bieb door de Koningshof te derven huuropbrengst van 8...- gulden dient voor tenminste tien jaar te worden gecompenseerd Volgens bibliotheekdirecteur Bonsing hoeft dat geen probleem te zijn omdat de Koningshui 'makkelijk is te compartimentfrj ren zodat verschillende instellin-i gen zich er kunnen vestigen'. Ze noemt de oplossing die doordel WD is aangedragen, de mees! comfortabele. „Ik hoop dat die hei j ook haalt. Het plan voor de uit breiding van.de bibliotheek isB elk geval van tafel geveegd omdat dat behoorlijk duurder zou uit vallen dan de nieuwbouw. Do® de stemming zoals ik die tijdens de begrotingsbehandeling bij dj- fracties over de nieuwbouw heb gepeild, zie ik de toekomst hoop vol tegemoet."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1