11 Inval bij Vlaardings bedrijf 'Ik heb die winkeldief goed voor joker gezet' Pension asielzoekers komt later Afbraakpanden dit jaar plat Rotterdams Dagblad Mmm Ontucht in Westwijk: dertien aangiften Twaalf mogelijk illegale werknemers nog vast op politiebureau Mogelijk toch woningbouw in Maaslandse Dijkpolder im® Dode vrouw in huis gevonden Brand in hennepkwekerij Beroofd van geld en ketting Halt-straffen na afsteken rotjes Brandende auto raakt op drift Jonge inbreker naar tuchthuis Geen lift in het Liesveld viaduct Waterweg Dinsdag 29 november 1994 Gaardingen De Vlaardingse po litie heeft gistermiddag in een wo ning aan de Dr. Brugsmastraat het dude lichaam van de 73-jarige bewoonster aangetroffen. Buren hadden de politie gewaarschuwd omdat ze de vrouw ai enkele da gen niet hadden gezien. Omdat een misdrijf niet kan worden uit gesloten. is door een recherche team een onderzoek ingesteld. Gaardingen Door onbekende oorzaak is gisterochtend brand ontstaan in een pand aan de Ver- heijstraat in Vlaardingen. Omwo nenden belden de politie met de melding dat ze een brandlucht ro ken. De lucht bleek tiit een wo ning te komen waarvan de houten vloer vlam had gevat. De brand weer forceerde de deur en bluste de brand. In de woning trof de po litie zo'n zeventig hennepplanten en een daarvoor bestemd verwar mingsapparaat aan. Het spul werd in beslag genomen. Schiedam Een 25-jarige man uit Turnhout is vannacht in een wo ning aan de Slachthuislaan be roofd van zijn portemonnee en halsketting. Het slachtoffer was in België geweest en werd in de trein door drie mannen aange sproken. Zij boden hem een slaap plaats aan. Op het adres aangeko men werd hij met geweld gedwon gen- zijn. bezittingen af te staan. Daarna werd hy op straat gezet. De daders, twee Schiedammers van 25 en 30 jaar en een 31-jarige stadgenoot van het slachtoffer, werden niet veel later aangehou den. Het buitgemaakte geld was in middels gebruikt voor de aan schaf van drugs. Gaardingen/Maassluis Twee 15- jarige jongens uit Schiedam en "Vlaardingen zijn gisteren door de politie -overgedragen aan Buro Halt omdat ze vuurwerk hadden afgestoken. De Vlaardinger was op de Winkel hoeve in zijn woonplaats bezig ge weest met rotjes. De Schiedam mer werd op de Holysingel aange houden met een doos strijkers in zijn bezit. In Maassluis werd gisteren een 13-jarige jongen in de Jasmijn straat door de 'politie opgepakt omd.it hij rotjes naar voorbijgan gers had gegooid. Ook hij had een doos aansehrappers bij zich en krijgt door Buro Halt een alterna tieve straf opgelegd. Vuurwerk af steken mag alleen op 31 decem ber. Schiedam Aan de Burgemees ter van Haareniaan :s gisteroch tend door onbekende oorzaak ven geparkeerde auto m de brand ge vlogen. Toen politie en brandweer ter plekke kwamen, begon het bran dende voertuig vanzelf te rijden. De auto werd snel de berm inge duwd om de brand rustig te kun nen blussen. Hoekvsn Hetend—Een 17-jari- ge inwoner van Hoek van Hol land is door de rechter veroor deeld tot een straf van zes we ken tuchtschool. Daarnaast moet hij tachtig uur aan het werk bij eer. dienstverlenende instelling. De jongeman heeft bekend vijf naai te hebben ingebroken in het clubhuis van voetbalver eniging Hoek van Holland. De schade en de buit, in totaal vijf tienhonderd gulden, moet door de dader worden terugbe taald. Als hij dat niet doet, kan Wj-fflg eens tien weken tucht school tegemoet zien. Door Sander Sonnemans Vlaardingen In samenwer king met de Dienst Inspectie Arbeidsverhoudingen (DIA) van het ministerie van Socia-. Ie Zaken heeft de politie gis terochtend een inval gedaan bij de poetsdoekenfabriek A. C. de Jong en zn. aan de Koningin Wilhelminahaven in Vlaardingen. Daarbij wer den 32 personeelsleden over- gebrachtnaar het politiebu reau omdat zij geen geldig identiteitsbewijs konden to nen. Twaalf van hen zitten nog vast omdat vermoed wordt dat ze illegaal in het land verblijven. De rest is in middels naar huis gestuurd. De inval vond plaats om elf uur en werd uitgevoerd door vier men sen van de DIA en elf van de poli tie. Het pand van de firma De Jong aan de noordzijde van de ha ven, werd aan de voor- en achter kant omsingeld. Tijdens de con trole mocht niemand het gebouw uit, Eén van de werknemers pro beerde aan controle te ontkomen en verstopte zich in het pand. Met zaklantaarns werden alle ruimten doorzocht en zelfs op het dak werd een kijkje genomen. In de poetsdoekenfabriek werken hoofdzakelijk mensen afkomstig uit Turkije en Afrika. Hoewel het een routinecontrole betrof ver klaarde een woordvoerder aanwij zingen te hebben dat firma De Jong illegaal in het land verblij vende mensen in dienst heeft. Er werd gecontroleerd op de nale ving van de Vreemdelingenwet en Wet Buitenlandse Werknemers. In verband met de identificatie plicht werden alle aanwezige per soneelsleden, vijftig in getal, op de werkvloer aan een onderzoek onderworpen. De wet stelt dat ie dere werknemer, ongeacht de na tionaliteit, een identificatiebewijs bij zich moet hebben. Een rijbe wijs of een kopie van een legiti matiebewijs geldt niet als wettelij ke identificatie. 'Luchtje' Omdat er 32 werknemers 'met een luchtje'' werden aangetroffen, werden ze in politiebusjes naar het politiebureau vervoerd. Het onderzoeksteam had niet op zo'n groot aantal gerekend. Er moes ten extra politie-auto's aan te pas komen om alle arrestanten weg te brengen. Na een eerste onderzoek in het bureau bieken twintig per- Politie-auto's reden giste rochtendaf en aan naar de hal van dep oetsdoekenfabriekom de32 werk nemers voor nader onderzoek naar het bureau te brengen. Foto Roei Dijkstra soneelsleden legaal in het land te verblijven. Zij mochten gister avond naar huis. Van de overige twaalf mensen was het paspoort niet in orde. Vandaag wordt ver der onderzocht of ze illegaal in Nederland zijn. De directie van het bedrijf wil geen commentaar geven op de inval. Schiedam De Schiedamse win kelier Jan Petit heeft de schand paal in ere hersteld. Zaterdagmid dag betrapte een personeelslid in zijn winkel aan het Broersveld een Rotterdamse junk. De baas zelf zette de achtervolging in, haalde de winkeldief uit de tram en bond hem voor de deur van zijn zaak aan een paal. Vervolgens hing hij boven het hoofd van de dief een stuk karton met daarop de tekst 'Ik ben een dief en liet hem ruim een kwartier zo staan voordat de politie werd gebeld. ,.Ik heb hem even goed voor joker willen zetten. Misschien dat het nu tot hem is doorgedrongen dat hij hier niet meer moet komen. Het was namelijk niet de eerste maal dat ik hem te grazen heb ge nomen. Hij heeft al drie keer ge probeerd spullen te pikken. Als ik "hem nog een keer in de winkel krijg, gaat hij achterin de auto en rijd ik hem naar een stille plek om hem eens flink in eikaar te slaan. Die gedachte krijg je wei op den duur.'* Jan Petit (44), sinds anderhalfjaar met zijn winkel in sanitair en ver- warmingsartikelen gevestigd in het Schiedamse centrum, bena drukt dat hij 'totaal niet agressief van aard is. Het feit dat de dief hem al drie maanden het leven zuur maakt, doet hem echter ko ken van woede. Het bevreemdt hem dat de dader na eerder al eens niet al te zachtzinnig aan de zelfde paal vastgebonden te zijn geweest, toch weer is teruggeko men. Stoned „Volgens mij was hij zó stoned dat hij niet eens meer wist dat ik hem al een keer had ppoakt. Pas toen hij weer aan die paai werd gebon den. begon er wat bij hem te da gen." De 27-ja.ige junk is bij de Schiedamse middenstanders zo Middenstander Jan Petit demonstreert hoe hij zaterdagde winkeldief voor zijn zaak op het Broersveld aan de schandpaal 'nagelde'. Foto Root Dijkstra onderhand een bekende. Niet al leen Petit, maar ook zijn buren hebben hem at meerdere malen binnen gehad. Bij Petit was hij al leen de eerste keer succesvol. Het was op een koopavond toen hij in de deuropening vroeg hoe laat de zaak dicht ging en terloops een kraan in de verpakking meenam. Een voorbijganger zag de man pikken en waarschuwde het per soneel. De Rotterdammer leek in het niets te zijn opgelost. Niet lang daarna was Petit zelf ge tuige van een diefstal. De loodgie ter: „Hij liet een doos met daarin een kraan in zijn zak glijden. Toen ik dat zag, ben ik bovenop hem gaan ritten en heb zijn han den vastgebonden met tie-rips. Normaal worden die voor het bun delen van leidingen gebruikt, maar je kan er ook goed iemand mee vastbinden. Ook toen heb ik Schiedam De opening van het pension voor asielzoekers per 1 december aan de Westvest in Schiedam wordt uitgesteld. De gemeente heeft de eigenaar on langs meegedeeld dat het pand niet aan de brandveiligheidsvoor schriften voldoet. De noodopvang voor de vijftig asielzoekers uit opvangcentra <OC's! is daarmee niet van de baan. ..Zodra alles in orde is. heb ben wij geen argumenten meer," stelt H. Gerrits van welzijnszaken in Schiedam. Schiedam stond niet te juichen toen ze enkele we ken geleden hoorde over de komst van het pension voor asiel zoekers. Zonder de gemeente te informeren, had het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) een contract afgesloten met de ei genaar van het voormalige kanto- renpand aan de Westvest 26/28, wat haar tot 6 juni officieel huur der maakt van het pand. Gerrits: „Wij hebben nog steeds de voor- - keur voor decentralisatie. Nu con centreer je mensen op één plek. Mensen met problemen en men sen die moeilijkheden aan kun nen trekken." Het COA, een zelf standig bestuursorgaan dat ope reert onder verantwoordelijkheid van het rijk, gaat in samenwer king met de eigenaar van het pand opnieuw de locatie bekijken. ..Qua voorzieningen en vergun ningen moet alles in orde zijn voordat wij er in kunnen trekken. Vooral de brandveiligheid is na tuurlijk erg belangrijk," meldt een woordvoerder van het COA Een nieuwe openingsdatum staat nog niet vast, maar het COA hoopt op korte termijn de deuren van het pension aan de Westvest te kunnen openen. Volgens Gerrits van de gemeente Schiedam kan het nog wel even duren voor het pand klaar is voor gebruik. ,.Er moet behoorlijk wat aan gebeuren," zegt de be leidsmedewerker. ..Goede nood verlichting en ventilatieroosters moeten worden aangebracht. Er moet een aansluiting komen met de meldkamer van de brandweer. En meer van dat soort dingen." Gerrits heeft overigens wel begrip voor de overheid, die met de han den in het haar zit bij de opvang van asielzoekers. Noodopvang moet wel worden gecreëerd. „Lie ver niet hier natuurlijk, maar als iedereen dat zegt..." Bovendien weet Gerrits aai het slechts om enkele maanden gaat. De asielzoekers uit opvangcentra die straks hun intrek nemen in het pension zijn goede kansheb bers op een verblijfsvergunning. En anders dan in de OC s hebben ze hier een eigen huishouden te runnen. Een dagbesteding dus. Ze wonen zelfstandig en moeten zelf koken, boodschappen doen, schoonmaken enzovoorts. Schiedam heeft zich in elk geval voorgenomen de omwonenden, van wie enkelen al vragen hebben gesteld omtrent hun nieuwe bu ren, goed te informeren over de toekomstige bewoners van het pension. Samen met het COA zijn er zelfs al plannen geopperd om een periodiek overleg te organise ren met de beheerder van het pand er. andere betrokkenen om alles zo goed mogelijk te latei) ver- dopen en eventuele moeilijkheden te voorkomen. hem aan die paal voor mijn deur geketend, maar werd hij heel snel door de politie bevrijd. Vandaar dat ik zaterdag maar even heb ge wacht met het bellen van de poli tie." Zaterdag moest Petit rijn conditie op de proef stellen. Hij was bezig in de werkplaats achter de winkel en zette de achtervolging in toen bleek dat de Rotterdammer weer binnen was geweest en met een paar kranen aan de haal was ge gaan. Op de Koemarkt werd hij uit de tram gehaald en meegeno men naar het Broersveld waar h|j voor de tweede maal aan de schandpaal werd geketend. Knap ziek „Slapeloze nachten heb ik niet, maar je wordt er wel knap riek vanDoor die fratsen ga je iedere klant verdenken. Het moet niet veel vaker voorkomen, want dan doe ik mijn tent dicht. Wat heb ik aan al die ongein." De Schiedam se politie keurt de actie van de winkelier niet helemaal goed. Woordvoerder Y. Eddini: „Het is een goede zaak dat hij deyrinkel- dief aanhoudt. Maar hoe vér ga je? Nu wordt hij aan de schandpaal genageld. Straks wordt er iets an dere verzonnen. Aanhouden is prima. Msar daarna moet wel di rect de politie worden gebeld." Schiedam Nog voor het eind "van-het jaar-.wordt het leeg- staande gebouw van de voor- 'naJife Wnx Magrainxfceoi satece Psrkweg!metde grond gelijk gemaakt Ook het daar- "achter gelegen afbraakpand waarin vitr.-ger een kku'er school was gevestigd, en-de gymzaal aan de Mgr. Nolen- ,:".s!ski:gaaiitegenaevlakte;;' Over twee 'weken wordt in de ganeenterai!dsvergaderir.g slvdorgesteldgëldbeschikhaarte,. stellen voor de sloop van de paniefi V - i1 I land. B<.s i ien toet 'te verwachten, temeer omdat in het kader van het Be-: heerplan Nletwdand op die plekken woningen -tear ge- pland. Bovendien komt een deel van het metro-traject rich- 3 tor g VUrtoigsn mft dat stafc van de wijk te lopen. De ge- 1 meente-wïl de afgetimmerde s gebouwen in december hebben gesloopt cm niet het risico té lo pen cat re tfldcns do jtaiw-ss, 'mg .1 brand wtadén gestoken. Uitgewerkte plannen voor de n.eu /•'rv-.-yiernrgnietDie- verwacht men in de loop van 1 T A :-dat. en eengrainswoningen en -> 1. n Jj I tri In verband met de aanleg van 5 hetraetrértracéverdwijntoveri- over de leegstaande technische - Jschóol aande MgvNoIenslaaa. Wat met hét Schoolgebouw ge. beurt is nog niet bekend. Het is *f particulier eigendom van on- ,..dememé,;G, Totii. Hij kocht het^eno-jw eerder dit jaar me! het doèl er onder meer een-in- Vternaat in te vestigen. Volgens de plannen van de ge meente was het aanvankelijk de bedoeling om op de piek waar de schooi staat, een groen- gebiedje met een grote plas en daar omheen flats te realiseren: Aan het uitemdetgke ontwerp ov-r* -vy 'ii 1999 uitvoering wol-ten eg...nyvnv<.. iïworftnogbestadeerdofhetge- bouw moet verdwijnen in ver- band met de aartegvsn hetme- tm-tju Maasland Als het beleid van Maasland er nog steeds op is ge richt de Dijkpolder vrij van wo- ningbouwte houden, dan kunnen de stellingen worden betrokken. Uit een nog vertrouwelijke notitie van de provincie Zuid-Holland, wordt duidelijk dat woningbouw in de Dijkpolder mogelijk is. Maasland heeft zich al tientallen jaren beijverd om de dicht tegen Maassluis liggende polder, onge veer honderd hectare groot, groen te houden. Het gaat om het gebied tussen de rijksweg A 20, de Wèst- gaag en de Westlandseweg. In dit gebied is ook het bedrijf van Van der Lely gevestigd, dat land- en tuinbouwmachines produceert. Om die te testen beschikt het be drijf over een groot proefterrein. Van der Lely heeft altijd gezegd bedrijf en proefterrein in de Dijk polder te willen behouden. Met als stok achter de deur vertrek uit Maasland, waarmee een groot aantal arbeidsplaatsen verloren zouden gaan. Het bedrijf dreigde ook al met vertrek als Maassluis de polder zou annexeren. Maasland heeft zich altijd verzet tegen woningbouw in de polder of annexatie ervan. Over dat laatste gaat de betreffende notitie echter niet. Het is een zogenoemde haal baarheidsstudie naar woning bouw ten behoeve van de regio Rijnmond. De Dijkpolder wordt daarin genoemd als een aanvul lende of vervangende locatie van elders nog onzekere bouwplek- ken zoals de noordrand van Rot terdam bij Zestienhoven. De provincie heeft opdracht gege ven voor de studie. Deelnemers waren verder de stadsregio Rot terdam, de gemeentebesturen van Maassluis en Maasland en het Samenwerkings Orgaan West- land (SOW). De nog vertrouwelij ke rapportage is maandag aan de gesprekspartners aangeboden. Burgemeester Kokxhoom van Maasland wilde slechts vertellen dat uit de rapportage blijkt dat 'woningbouw in de Dijkpolder haalbaar is'. Ze onthield zich ver der van commentaar, omdat het onderwerp nog vertrouwelijk moet worden behandeld. Gaardingen De verstandelijk gehandicapte man die in de Vlaar- dingse Westwijk ontucht heeft ge pleegd met kleine kinderen, heeft tenminste dertien slachtoffertjes gemaakt. Dit valt af te leiden uit het aantal aangiften dat bij de po litie is binnengekomen, Het politie-onderzoek is in een af rondende fase en naar verwach ting wordt de verdachte binnen kort voorgeleid aan de officier van justitie. Aanvankelijk werd hij op genomen in de psychiatrische in richting Joris in Schiedam. Mo menteel wordt hij elders in het land vastgehouden in een inrich ting. De verdachte stond in de buurt bekend als een kindervriend die regelmatig jongetjes meenam naar zijn kamer in gezinsvervan gend tehuis De Tweeling aan de Van de Werffsttraat, Daar, kwam later aan het licht, liet hij ze onder meer seksboekjes lezen en kon den de kinderen geld krijgen als ze meededen aan rijn seksspelle- tjes. Dat twee jongetjes door de 27-jarige man verkracht zouden zijn, wordt door de politie niet be vestigd. Met de ouders van de slachtoffers werd afgesproken de zaak stil te houden om onrust in de wijk te voorkomen. Ongeruste ouders die de verhalen ter ore waren geko men, toonden geen begrip voor die maatregel. Ze vinden dat de buurtbewoners van de affaire op de hoogte hadden moeten worden gesteld. Tevens werd kritiek gele verd op de leiding van De Twee ling omdat de kinderen bij de ver standelijk gehandicapte man over de vloer kwamen zonder dat daar begeleiding bij was. Manager H, Bloetjes bestrijdt dat „De Tweeling is een open huh Men mag meenemen wie men wil Ais er iemand met een bewoner meekomt, wordt er wel altijd door het personeel gevraagd wie het is." De directie is kennelijk wei van mening dat er dingen rijn ge beurd, die niet door de beugel kunnen. Direct nadat bekend werd dat de bewoner wegens on tucht met minderjarige was opge pakt, is de Geneeskundige In spectie voor de Geestelijke Volks gezondheid verzocht een onder zoek in te stellen. Dat onderzoek moet nog worden uitgevoerd. GaardingenEr komt geen lift in het Liesveld viaduct. Bij de ver nieuwing van het Vlaardingse stadshart was er door de gemeen teraad op aangedrongen om de trappen bij het Liesveld viaduct te voorzien van een lift voor invali den. De architect had op verzoek zijn tekeningen aangepast, maar nu gaat het toch niet door. Reden is de mening van hel Vlaardings Overleg Revalidatie (VOR), dat zo'n lift alleen maar zinvol is als die wordt bemand. As dat niet#, beurt, stelt het VOR, dan is de liff door vahdalisirte meer buiten ge bruik dan in werking. Volgens l> en w is een permanente beman ning van zo'n lift niet mogelijk Wel is overeenstemming bereik met C A dat in het nieuwe wa renhuis een grotere lift komt Ook de lift in het STP ROOBOL-blok Word! zo groet er naast een elektrische rolstee ook een aantal personen in past

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1