a 13 Maassluis wil aan de rivier bouwen Gras op de daken van het Stadserf Rotterdams Dagblad Raadslid Hoeks Welzijn stapt op Spitslijn 57 een succes Wonen en bedrijvigheid gaan hand in hand Ranshuijsen houden de PvdA op en Ten Have deur naar een kier ANBO-gewest wil crisis Schiedam snel oplossen E Buurtonderzoek na dood vrouw Eigen woning in brand gestoken Dronkaard voor de rechter Jongens gepakt na autokraak Veertien kelders opengebroken Koopwaar in beslaggenomen Meer dan een miljoen voor Hoekse wegen Weer jeugd met rotjes gepakt ^^epSyéryöer U! Waterweg Woensdag 30 november 1994 Vlaardingen De spitslyn 57 van Vlaardingen naar Rotterdam- Marconiplein heeft na de route wijziging in september bijna vijftig procent meer reizigers vervoerd, Vóór de routewijzi ging maakten 355 instappers van de bus gebruik, erna was dit aantal gestegen tot 530 per dag. Dat blijkt uit telling van de ver voersmaatschappij RET. De RET zoekt de oorzaak van het succes in de snellere route en de hogere frequentie. In Vlaardingen is de route via de Holysingel vervangen door de Lepelaarsingel. In Schiedam wordt voortaan ook NS-station Schiedam/Rotterdam-West aan gedaan, waardoor er een betere verbinding tussen Vlaardingen en Delft en Den Haag mogelijk is. Ook de frequentie is ver hoogd van 20 naar 15 minuten. De RET gaat ervan uit dat de huidige dienstregeling volgend jaar van kracht blijft. Treinreizigers in Hoek van Hol land kunnen sinds gisteren weer iedere ochtend op de trein van 7.48 uur naar Rotterdam stappen. Deze verandering in de dienstregeling is noodzakelijk om de trein van 7,36 uur te ont zien. Die is nu elke dag-vooral vanaf Maassluis - overvol. Vlaardingen De Vlaardingse po litie heeft een rechercheteam van vijftien mensen ingezet om de dood van een 73-jarige bewoon ster van de Dr. Brugsmastraat op te helderen. Omdat sterke aamrij zingen bestaan dat de vrouw door een misdrijf óm het leven is geko men, is gisteren een grootscheeps buurtonderzoek gehouden. In het belang van het onderzoek worden door de politie nog geen nadere gegevens verschafd. Schiedam Een 24-jarige be woonster van de le Tuinsingel heeft gistermiddag in overspan nen toestand haar woning in brand gestoken. Toen de boven verdieping in lichterlaaie stond, schrok de vrouw van de vlammen en rende ze haar huis uit. Het vuur werd door de brandweer geb lust. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. SchiedanWIaardingen—Een 55-ja- rige Schiedammer is gisteravond zijn rijbewijs kwijtgeraakt omdat hij met een flinke slok op achter zijn stuur was gekropen. De man werd op het Schubertplein tot stoppen gemaand vanwege zijn vreemde rijgedrag. De blaastest gaf maar liefst 2,5 promille aan. Volgens de politie kan 3 promille dodelijk zijn. De man zal zich voor de rechter moeten verantwoor den. Zn Vlaardingen werden gister avond twee automobilisten be trapt op het rijden onder invloed van alcohol. Tegen beiden, een 29- jarige Rotterdammer en een 47-ja- rige Vlaardinger, werd proces-ver baal opgemaakt. Tevens werd van de Vlaardinger het rijbewijs inge vorderd. Schiedam Na een kleine zoek tocht in Schiedam-West zijn giste ren twee jeugdige autokrakers uit Rotterdam op de Burgemeester Knappertlaan aangehouden. De knapen. 14 en 15 jaar oud, hadden een auto opengebroken en diver se spullen weggenomen. De auto radio lag nog in de wagen. Schiedam Tussen maandag avond en dinsdagochtend hebben inbrekers op het Lisztplein in de Schiedamse wijk Groenoord veer tien kelders opengebroken. Wat ze buit maakten is nog niet duide lijk. Verder is ook in een kelder box aan de Van Hogendorpstraat ingebroken. Daar werden een crossmotor, een citv-bike en di verse gereedschappen gestolen. Maassluis De politie van Maas sluis heeft gisteravond twee man nen uit Zoetermeer aangehouden omdat ze zonder ventvergunning kerstartikelen probeerden te ver kopen. Ze gingen met hun koop waar langs de deuren. Tegen het tweetal werd proces-verbaal opge maakt. De vijftien dozen met kerstspullen, die ze bij zich had den, werden in beslag genomen. Hoek van Holland De deelge meente Hoek van Holland gaat in 1995 ruim een miljoen gulden uit geven voor onderhoud aan wegen. Bijna twee ton daarvan gaat op aan kosten voor onder meer dè wijkonderhoudsploeg, reparaties van asfalt, straatmeubilair en be lijning. Voor het volgend jaar staan op het programma de herbestrating van de Johan Mauritsstraat, Maetsuy- kerpad, Jan Mayhof en Paluda- nushof. Verder zal ook de Hoekse Hillweg worden opgeknapt. Die rijbaan stond eigenlijk pas voor 1996 op het onderhoudsprogram- ma, maar door de bouwactivitei ten op de vroegere koribalvelden heeft de Hoekse Hillweg veel te lijden gehad van het zware ver keer. In plaats daarvan wordt nu de herbestrating van de Cordes- straat een jaar opgeschoven. De commissie ruimte volgt het da gelijks bestuur van de deelge- meenteraad in het voorstel om prioriteit te geven aan het onder houd van voet- en fietspaden. In totaal wordt daarvoor 150.000 gul den uitgetrokken. Door Sander Sonnemans Maassluis Om Maassluis betere toekomst perspectieven te bieden moet de eerste stad aan de Waterweg vooral in de breedte groei en. Die ontwikkeling kan worden gereali seerd door een combinatie van wonen en wer ken aan de rand van de Nieuwe Waterweg en een meer landelijke woonsfeer met recreatie ve mogelijkheden landinwaarts. Volgens de plannen moet de noordoever van de Nieuwe Water weg vooral een woonfunctie met veel groen krijgen en de zuidoe ver voor de vestiging van bedrij ven worden aangewend. Schone en arbeidsintensieve bedrijven genieten de' voorkeur. De komst van grootschalige industriële be drijvigheid wordt niet noodzake lijk geacht. Er is immers genoeg industrie in de nabije omgeving gevestigd. Maassluis wil veel lie ver kleinere, lokaal gerichte be drijven in combinatie met wonen' niet ver bij de landelijke gebieden vandaan die ook recreatie bieden. Bekeken moet worden of woning bouw op het bedrijventerrein aan de rivier, gezien de verschuiving van de geluidslijnen van de in dustrie aan de overkant, mogelijk is. De haven dient uit te groeien tot een toeristische en recreatieve trekpleister, terwijl de beroeps vaart er gebruik van kan blijven maken. Om dat voor elkaar te krij gen is het noodzakelijk dat de Monstersesluis wordt openge steld. Dan zullen ook de Lijn draaier- en Marktbrug op gezette tijden open moeten. Om de woonfunctie in Maassluis te versterken, dient te worden be- De braaklig gende noord oever van de Nieuwe wa terweg. in de toekomst moet het ge bied plaats bieden aan nieuwe wo mngen omge ven doorveel groen. Foto Roel Dijkstra keken welke plaatsen geschikt gemaakt kunnen worden voor wo ningbouw. In verschillende geval len is het echter wel noodzakelijk dat de daarvoor geldende bestem mingsplannen worden aangepast. In de nofa 'Open Plekken' worden door wethouder J. Storm ruim twintig locaties opgesomd. Daar toe behoren onder andere de Me rellaan, Koningshoek; de Steen- dijkpolder-Noord en -West, de Maasdijk, het Vondelpark, de We verskade en het rivierfront. Als voor deze locaties inderdaad wordt uitgegaan van woning bouw, is het overgrote deel van de te ontwikkelen bebouwing niet in overeenstemming met het ter plaatste geldende bestemmings plan. Ze zullen moet worden ge wijzigd voordat de bouwvergun ningen worden verleend. Omdat dat te veel tijd vergt, moet het her zien van de bestemmingsplannen worden gerealiseerd door de zoge noemde artikel 19-procedure. Daarbij stelt de provincie de mini mum-eis dat voor er een verkla ring van geen bezwaar wordt afge geven, ten minste een ontwerp- bestemmingsplan moet zijn inge diend. De reden daarvoor is dat Gedeputeerde Staten inzicht wil len hebben in het bouwplan. Zoals gezegd moeten de haven en het rivierfront een voorname rol gaan spelen in de* ontwikkeling van Maassluis. Daartoe zijn in de nota over de herstructurering er van rijf onderzoeksgebieden aan gewezen. 'De Oever' is er één van en wordt het uitloopgebied van de stad genoemd met een sterke re latie met het water. De bestaande woonfunctie zal daar in het bin- nendijkse gebied moeten worden uitgebreid, zodat het buitendijkse recreatiegebied langs de rivier volledig gehandhaafd blijft. 'Het Balkon', volgens de nota het deel van de gemeente waar 'de stad zijn nek uitsteekt en zich pre senteert aan het water', zou extra aantrekkelijk kunnen worden als in het westelijk deei de nadruk wordt gelegd op wonen en dat in het oostelijk deel wordt vermengd met kleinschalige bedrijven. 'Be Dijk', het uitloopgebied naar Vlaardingen en Rotterdam, moet gelegenheid bieden tot wonen en recreëren langs het water van de Maas. Mede door realisering van voor noemde plannen ziet Maassluis mogelijkheden zich te profileren als een bedrijvige gemeente waar werken, wonen en recreëren hand-in-handgaan. Hoek van Holland Bob van Aalst, deelraadslid en oprichter van Hoeks Welzijn, heeft met onmid dellijke ingang zijn zetel in de raad ter beschikking gesteld. Van Aalst (71 jaar en gepensioneerd) speelde al enige tijd met de ge dachte zijn lidmaatschap van de deelgemeenteraad te beëindigen. „Het is niet met Hoeks Welzijn gelopen zoals ik voor ogen had. We worden ondergesneeuwd door de andere coalitiepartijen. En ik heb de vechtlust niet meer om daar tegen te strijden." Van Aalst zou met name moeite hebben gehad met een passage in de algemene beschouwingen van Hoeks Welzijn tijdens de recente begrotingsbehandeling. Deze pas sage heeft betrekking op het Wa terwegcentrum, een voorziening waar Van Aalst een verklaard te genstander van is. ..Hoek van Holland is een groene oase in een betonnen Randstad. Dat moet je zo houden. We worden echter door de andere coalitiepartijen (CDA. PvdA en WD) gedwongen aan dit project mee te werken. De bereidheid tot luisteren naar ons is er niet." Tijdens de algemene beschouwin gen liepen de tegenstellingen tus sen Hoeks Welzijn en CDA al zo hoog op, dat binnen de deelge meenteraad steeds vaker de vraag rijst of deze coalitie nog een lang leven beschoren is. Volgens de fractievoorzitter van Hoeks Wel zijn. Van Wijngaarden, is CDA- fractieleider Van der Wei bezig om de goede lijn om te buigen. „Onze vrees dat zijn openbare Vlaardingen Door de extra con trole die de politie in Vlaardingen uitvoert op het te vroeg afsteken van vuurwerk, zijn gisteren weer twee jongeren opgepakt. In de Tollensstraat werd een 12-jarige knaap aangehouden en op de Ab coudehoeve liep een 18-jarige met vuurwerk tegen de lamp. Omdat laatstgenoemde meerd^rjg is, werd hij niet doorverwezen naar Buro Halt maar kreeg hij een be keuring, De politie heeft de afge lopen week in totaal zes personen opgepakt wegens het overtreden van de vuurwerkregels. aanval op de -integriteit van de portefeuillehouder ruimte (Vreugdenhil van Hoeks Welzijn, red.) slechts een eerste aanzet was om de coalitieverhoudingen on der druk te zetten, werd bevestigd door zijn bijdrage in de laatste commissie bestuurszaken, waar bij hij Hoeks Welzijn er openlijk van beschuldigde dat de coalitie afspraken worden geschonden. Met teleurstelling hebben we moeten vaststellen dat met dit soort uitspraken het discussieni veau in de raad dreigt terug te val len tot het niveau van vorig jaar." Van der Wel maakte in zijn be schouwing ook een paar opmer kingen die er op wijzen dat de goede samenwerking binnen het dagelijks bestuur geen verleng stuk heeft in de deelgemeente- raad. „De steun van de fractie van Hoeks Welzijn voor dit dagelijks bestuur en in het bijzonder voor de portefeuillehouder van ruimte is ver te zoeken. De fractievoorzit ter van Hoeks Welzijn blijkt altijd wel weer een argument te kunnen bedenken om een andere inter pretatie te geven aan het onder handelingsresultaat van begin van dit jaar." De opgestapte Van Aalst verwacht dat de coalitie voorlopig op dezelf de voet doorgaat. Alfred van Os neemt zeer waarschijnlijk zijn ze tel over. Vlaardingen De twee dissidente Vlaardingse PvdA-raadsleden John Ranshuijsen en Leo ten Ha ve houden de deur die -toegang geeft tot een terugkeer naar een partijlidmaatschap op een kier. Dat blijkt uit de toelichting die Ranshuijsen geeft op de 'af scheidsbrief aan het bestuur van de PvdA in Amsterdam, die het tweetal gisteravond op de bus heeft gedaan. Omdat Ranshuijsen en Ten Have hun eigen partij Vlaardingen Voorwaarts 2000 (W2000) hebben -opgericht, beëindigde de PvdA het lidmaatschap van het tweetal op basis van de statuten, die een dubbel lidmaatschap van een poli tieke partij niet toestaan. De Vlaardingers zeggen dat te be treuren. omdat binnen de 'ver nieuwende PvdA' al wordt gespro- ken over aanpassing van dit arti kel. Als deze wijziging binnen afzien bare tijd wordt doorgevoerd," zegt Ranshuijsen, „dan biedt dat de kans voor ons om weer lid te wor den van de PvdA. Niet plaatselijk, dat zie ik deze eeuw niet meer ge beuren, maar wel van de landelij ke partij." Een mogelijkheid die in elk geval makkelijker wordt nu de royementsprocedure niet no dig blijkt te zijn om Ranshuijsen en Ten Have uit het ledenbestand SchiedamGras op de daken van het Stadserf. Dat is het meest op vallende detail in het nader uitge- werkte ontwerp van architect H. Ruijssenaars voor nieuwbouw van een theater, bibliotheek, ar chief en multifunctioneel cen trum in Schiedam. De rijksbouwmeester heeft voor de groene begroeiing gekozen vanwege het uitzicht vanuit het Stadskantoor. „Het beeld van bo venaf telt ook mee in het ont werp," aldus Ruijssenaars tijdens de presentatie van de maquette en de tekeningen aan de raads commissies cultuur en algemene zaken. De bijeenkomst was belegd om de raadsleden 'bij te" praten' over ac tuele zaken. Ai enkele maanden was namelijk niets meer van de architect vernomen, sinds hij met enkele wijzigingen was terugge stuurd naar de tekentafel. De pre sentatie werd echter meer een soort 'opfriscursus', vooral be- doeid voor de nieuw aangestelde volksvertegenwoordigers die nog niet waren ingewerkt in de mate rie. Veel aandacht ging uit naar de voorgeschiedenis; echt nieuwe in zichten leverde het nauwelijks op. Wël opmerkelijk is het veelvuldi ge gebruik van (ruw) grenenhout voor de inrichting'en de omlijs ting van het complex. Geen goed koop materiaal, realiseert de ont werper zich. Toch heeft hij er voor gekozen omdat hout op langere termijn minder kostbaar is in on- Zo komt het nieuwe com plex bij het Stadskantoor eruit te zien. Links van de toren de cen trale entree met stads- winkef, biblio theek en ar chief. Achter het kantoren complex het nieuwe thea ter en rechts de nieuwe raadszaal. Foto Roei Dijkstra derhoud. Ruijssenaars: „Ik heb me laten inspireren door het in 1609 gebouwde Teatro Farnese in Parma (Italië), dat grotendeels met hout is ingericht en nog altijd in zeer goed staat verkeert. In het Teatro Farnese ontdekte ik dat hout een heel aparte sfeer geeft en een eigen geluid heeft. Daarom wil ik het ook voor het Schiedam se theater gebruiken." Lacht is eveneens een ander be langrijk element in het ontwerp. De bezoeker zal voortdurend door het gebouw begeleid worden door lichtstralen van buitenaf. Dit wordt mogelijk gemaakt door doorzichtige gevelwanden, door kijkjes. veel raampartijen en een brede bundel licht rondom het theater. „De bezoeker mag niet volledig van het buitenleven afge schermd worden, alleen in het theater, in de zogenoemde zwarte doos." Interieur Over de nadere invulling van het interieur deed Ruijssenaars geen uitspraken. Dat overleg start pas als de bouw op gang komt. Dat wordt overigens enkele maanden later dan gepland. De eerste paal voor het gemeentelijk deel van het Stadserf gaat waarschijnlijk het eerste kwartaal van 1995 de grond in. De kosten worden nog steeds ge raamd op 45 miljoen gulden. Ruijssenaars: „We moeten stre ven naai' de meeste waar voor dat geld. Het zal een spannend proces worden, want'de prijzen stijgen. En met name op het gebied van brand- en veiligheidsvoorschrif ten zijn de kosten behoorlijk toe genomen, Daar moeten we reke ning mee houden." te schrappen. Overigens maakt Ranshuijsen nog wel een voorbe houd. Hij vindt dat de PvdA niet verder moet 'afglijden'. „Morgen zou ik nog op Kok stemmen als er verkiezingen yoor de Tweede Ka mer zouden zijn, maar of dat over drie of vier jaar ook nog zo is, dat begin ik steeds meer te betwijfe len." In hun brief schrijven ze: „Vooralsnog hadden wij - voor zo lang het zou durenlandelijk lid willen blijven van de PvdA. Met name om deel te kunnen blijven nemen aan de interne partijdis cussie over belangrijke zaken als 'hoe voorkomen we dat de PvdA de slippendrager en uitvoerder wordt van de werkgevers, de ge slaagden en de rijken. Hoe voor komen we dat de PvdA meewerkt aan de afbraak van de sociale ze kerheid.' Nu kan dat niet meer." Ranshuijsen en Ten Have bekriti seren tenslotte nog eventjes de mislukte bemiddelingsprocedu re, die door hen als 'weinig door tastend' wordt ervaren. Het is de twee opgevallen dat door het be stuur alleen maar gesprekken zijn gevoerd met mensen die zich daarvoor al tegen Ranshuijsen en Ten Have hadden uitgesproken. Verder vragen zij zich af of de sympatisanten van W2000, die nog lid zijn van de PvdA, ook uit de ledenlijst worden geschrapt. „De voorzitter van de afgeslankte PvdA-gemeenteraadsfractie heeft zich namelijk wel in die richting uitgelaten. Zo ja, dan moet u dat maar snel duidelijk maken." Voor Ranshuijsen en Ten Have is 'de strijd in de PvdA nu gestre den': „Er wacht een andere, be langrijkere strijd. Te beginnen in de Vlaardingse gemeenteraad en wie weet verder. W2000 is er klaar voor," besluiten ze hun af scheidsbrief. Maar niet voordat ondeugend het adres en telefoon nummer van het secretariaat van W2ÖOO ('Mocht u nadere informa tie willen') wordt genoemd. Schiedam Het gewestelijk be stuur van de ouderenbond AN- BO wil de bestuurscrisis in de afdeling Schiedam zo snel mo gelijk uit de wereld helpen. Ge westelijk vice-voorzitter Van Leeuwen had gisteren een eer ste onderhoud met de aan de kant gezette afdelingsvoorzitter Schewe. Een gesprek met cecre- taris Van Loenen staat voor een dezer dagen op de agenda. Mo gelijk volgt onder leiding van Van Leeuwen nog een debat met de Schiedamse leden van de ou derenbond. Schewe en voormalig ANBO-se- cretaris Küjn hebben Van Loe nen verweten dat hij teveel zijn stempel drukt op de afdeling Schiedam. Hij zou het afdelings blad hebben gebruikt voor dë. promotie van zijn kandidatuur voor de gemeenteraad. Van Loe nen was eerst raadslid voor de PvdA en stapte daarna over naar Solidair '93. Vérder zou Van Loé- nen geen openheid van zaken willen Verschaffen over de be- steding van gelden op een apar te girorekening, waarop de in komsten van de soosbar worden gestort. Van Loenen ontkent dat hij met deze rekening iets te ma ken heeft. Beugel Bij het gewestelijk bestuur is niets bekend over gebruik van het afdelingsblad Schiedam voor politieke doeleinden. „Maar als dat wei gebeurt, kan dat niet door dé beugel," aldus Van Leeuwen. „Eet is niet de be doeling dat bestuurders met het ledenbestand op de politieke toer gaan. Dat is een vorm van misbruik die wë niet kunnen toestaan." Met de. combinatie vaneen raadslidmaatschap en een be stuurspost bij de ouderenbond heeft, het gewestelijk bestuur geen moeite. Van Leeuwen: „Het is alleen maar prima als de belangen van de ouderen in de gemeenteraad naar voren wor-. den gebracht" 1 'iiih.iiw ->W«S 11 f f I 'KSiwt'Wü»; Dzncnrtegi WijsKtslaWïKiiSösww' TiMnKiJJM'22020

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1