smeg 11 Vrees voor dioxine in Schiedam-West •ga-j ■.tv.: Rotterdams Dagblad De eerste van vierhonderd tanks Woede bij personeel corporaties over werkgeversplan Visboer en gemeente oneens over ontruiming pakhuis li Nieuw reinigingsproces bij NBM wekt argwaan Ruzie over kunstselectie 'Winkeldeuren sluiten voor het milieu' 'Maassluis' weer in de vaart 1 IjrsP - Kinderen pikken kerstkaarten Illegale zender opgespoord Junk bedreigt man met naald Telefbonkrakers op vrije voeten Bonnenregen Agressieveling vernielt balie Kluis gekraakt m Waterweg Vrijdag 2 december 1994 Vlaardingen In een brief aan de, Vlaardingse middenstand heeft de gemeenteraadsfractie van Groenlinks 'winkeliers ge vraagd dekomende winter maanden de deuren niet conti nu open, te houden.; - „Ons is opgevallen dat een groot aantal winkeliers de deu rengastvrij open houdt. Zelfs bij slecht weer. Wij kunnen óns zo voorstellen dat de gasmeter bijna dól draait. Wij willen ons natuurlijk niet bemoeien met uw bedrijfsvoering» maar kun nen het toch .niet laten, in het belang van de leefbaarheid op deze wereld voor nu» maar ook voor later» u te vragen zich te bezinnen op de voor- en nade len van dat openhouden van de deuren," aldus de, brief van Groenlinks.. i:'*- -Fractievoorzitter Ben van der Velde wijst de winkeliers erop dat de gemeente Vlaardingen onlangs het Klimaatverbond heeft ondertekend. Daarmee heeft het gemeentebestuur zich verplicht om, daar waar zij invloed kan uitoefenen, het energieverbruik drastisch te verminderen. Dat gebeurt bij voorbeeld in scholen, sportza len en het stadhuis. Op de plaatselijke midden stand heeft de gemeente wat dat betreft geen invloed en daarom vraagt Groenlinks middels de brief de aandacht van de winkeliers voor het mi lieu. En voor de eigen gasreke- ning. Den Helder Na vijf jaar rust is vandaag de mijnenjager Hr. Ms. Maassluis weer in de vaart geno men. De Maassluise.burgemees ter J. Sterkenburg-Versluisreisde vanochtend naar Den Helder om daar -Je ingebruikname officieel te bekracf.agen. Ze deed dat door de scheepsbel terug te brengen aan boord. De grote bel heeft ge durende de periode dat het schip niet in de vaart was, in het Maas sluise stadhuis gehangen. Bij de ceremonie waren ook voormalig burgemeester J. van Es en zijn echtgenote, die de Hr. Ms. Maas sluis in 1984 doopte, aanwezig. Het vaartuig werd 12 december 1984 in dienst gesteld en is een mijnenjager van de zogenoemde Alkmaarklasse, De mijnenjager speurt met behulp van een mini- onderzeeër naar mijnen, die met onderwaterbommen worden ver nietigd. Het commando zal wor den gevoerd door luitenant ter zee der eerste klasse J. W. Strieker. Schiedam In Schiedam-West is grote onrust ontstaan over de plannen van het grondreinigingsbedrijf NBM om ook gif grond die mogelijk dioxines bevat te gaan behandelen. De be wonersvereniging uit de wijk heeft bij de DCMR Milieudienst Rijnmond een lange lijst met bezwaren en opmerkingen te gen de milieu-effectrapportage (MER) ingediend. De Zuid- Hollandse Milieufederatie heeft bezwaar aangetekend tegen de concept-vergunning voor.het bedrijf. Ook de NBM zelf is met de voorwaarden in de ontwerp-vergunning niet tevreden. Het grondreinigingsbedrijf, ge vestigd aan de Nieuwe Waterweg- straat, wil de verwerkingscapaci teit uitbreiden van 80.(100 naar 100.000 ton. Tot nu toe wordt bij de NBM hoofdzakelijk grond die olie-achtige stoffen bevat gerei nigd. Maar volgens een woord voerder van het bedrijf is door de grote concurrentie in die sector 'geen droog brood meer te verdie nen.' Daarom wil de NBM nu ook grond met bestrijdingsmiddelen en ehloorhoudende componenten gaan schoonmaken. Volgens de DCMR is de kans groot dat zulke partijen vervuilde grond in veel gevallen ook zwaar giftige dioxines bevatten. De NBM weerspreekt dat. Dc zegs man: „Iedereen focust zich op die dioxines, maar die zullen maar zelden in de grond voorkomen." Het bedrijf wijst er verder op dat het nieuwe reinigingsproces uit gebreid is beschreven in de MER, die een paar honderd pagina's telt. De conclusie van dit rapport luidt dat het reinigi ngsproces wei nig risico's voor milieu en gezond heid met zich meebrengt. De DCMR bevestigt dat een eer ste proef heeft uitgewezen dat de NBM met het nieuwe reinigings proces voldoet aan alle normen en richtlijnen. Van een tweede proef neming is de uitslag nog niet bin nen. Gevaren De bewonersvereniging Schiedam-West vindt evenwel dat een fabriek als de NBM niet thuis hoort in een stedelijk gebied. „Veel te veel vuil, gif en lawaai be last hier het wonen, dat moet min der en niet meer. Bij dit alles mag zeker niet nog een beetje dioxine komen. De gevaren van deze zeer giftige stof zyn nog niet duidelijk, zodat de grootste voorzichtigheid geboden is," schrijft bestuurslid J. de Kievith in het november nummer van het wijkblad. De Zuid-Hollandse Milieufedera tie dringt aan op een bijzonder strenge controle op de bedrijfs voering, omdat de NBM steeds meer soorten afval wil verwerken, en de kans bestaat er afval wordt vermengd. In de vergunningaan vraag is ook sprake van het reini gen van vervuild grondwater, af komstig uit bodemsaneringsge- bieden. „Wij zeggen niet niet dat de NBM zich schuldig zal maken aan het mengen van afval. Maar hoe meer soorten afval je binnen krijgt, hoe meer mogelijkheden je hebt om er mee te rommelen," al dus een woordvoerder van de mi lieufederatie. Daarom zou de overheid nauwgezet in de gaten moeten houden hoe het afval wordt behandeld. De NBM heeft, zelf bezwaar aan getekend tegen de concept-ver gunning omdat volgens de woord voerder het bedrijf de regels in de vergunning veel te streng vindt. Als de NBM zich aan alle voor schriften zou moeten houden, kost dat het bedrijf miljoenen gul dens. Voor een onderneming die moet concurreren tegen bedrijven in andere provincies waar minder strenge eisen gelden, zijn derge lijke investeringen een zeer zware last, aldus de zegsman. Bij een woning aan het Van Heutszpark in Vlaardingen heeft wethouder K. van der Windt (milieu) gistermiddag de eerste van vier honderd ondergrondse olietanks onschadelijk gemaakt. Onder toeziend oog van de echte kraanmachinist, takelde de wethouder de tank bovengronds. Het is - na de nodige voorbereidingen - de echte start van de Actie Tankslag in Vlaardingen. Met als uiteindelijk doel dat de vroegere opslagtanks voor huisbrandolie - die door roest gaan lekken - geen gevaar meer betekenen voor he* milieu. Zo'n 35 tanks moeten helemaal worden verwijderd. De rest wordt schoongemaakt en daarna volgestort met zand.-De :"i- naren van de tanks moeten daar respectievelijk 1600 of 900 gulden voor neertellen. Van de vierhonderd tanks die de gemeente heeft gelokaliseerd, hebben zo'n driehonderd mensen zich inmiddels bereid getoond om de nodige maatregelen te nemen. Degenen die niets van zich laten horen worden in de loop van vofgénd jaar opnieuw aange schreven. De gemeente wil de Actie Tankslag op 1 oktober 1995 hebben afgerond. Voor tanks die na die datum worden gevonden en moeten worden verwijderd of schoongemaakt, zullen bewoners veel meer moeten betalen. Zie ook pagina 13. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Een meerderheid van het personeel van de Vlaar dingse woningstichtingen heeft het sociaal plan van de beide di recties voor de fusie naar de prul- Iemand verwezen. In het plan ont breekt volgens de negentig werk nemers de garantie voor behoud van werkgelegenheid, waardoor verder onderhandelen over de in houd voor hen geen zin heeft. „De werknemers zijn woedend over het werkgeversplan. Men had niet verwacht dat de corpora ties zo met de belangen van het personeel zouden omspringen," aldus Cees Bos van de Bouw- en Houtbond FNV. Bos en zijn colle ga Maarten Post van de Hout- en Bouwbond CNV is door de vak bondsleden opgedragen om al leen nog met de besturen van Pa trimoniums Woningstichting en Woningstichting Samenwerking Vlaardingen verder te praten over het door de bonden en de mede zeggenschapsorganen opgestelde sociaal plan. Dit plan is door de werkgevers bij eerdere besprekingen volkomen genegeerd. FNV-bestuurder Bos blijft desondanks optimistisch: „Ik verwacht niet dat de directies tegen de wens van de meerder heid van het personeel ingaan." Met name onder het personeel van de Woningstichting Samen werking lopen de emoties zo hoog op, dat het medezeggenschapsor gaan is opgestapt. De houding van een van de bestuursleden, te vens'werkzaam bij Woningstich ting Samenwerking, schijnt de oorzaak te zijn van dit besluit. „Hij spreekt mensen persoonlijk aan op het feit dat zij de vakbon den hebben ingeschakeld. Vervol gens meldt hij ze dat het bestuur uiteindelijk toch zelf bepaalt wat er gebeurt tijdens de fusie-onder handelingen," aldus bestuurder Bos. Hjj vervolgt: „Natuurlijk kun je je vraagtekens zetten bij de wense lijkheid van een dubbele functie ais bestuurslid en werknemer. Maar uit het overleg opstappen heeft helemaal geen zin. Dan kun je alleen nog maar van de zijlijn toekijken. We hebben de mede- zeggenschapcommissie dan ook dringend aangeraden hun functie weer op te pakken." W. Kwakkelstein, woordvoerder van de twee corporaties, ontkent met klem dat hei plan van de di recties geen werkgelegenheidsga- rantie zou bevatten. Kwakkel stein: „De arbeidsplaats van alle werknemers wordt gegarandeer dat was een hard uitgangspunt i. de start van de fusiebesprekin gen. De discussie gaat meer over het begrip passende arbeid, want er zal bij de fusie met functies ge schoven moeten worden, om te voorkomen dat twee mensen de zelfde dingen gaan doen. Niet ie dereen keert in zijn oude functie terug, en dat zit sommigen uiter aard niet lekker." Kwakkelstein denkt dat er toch heel goed zaken te doen is met de vakbonden. „Wij hebben een so ciaal plan gemaakt, zij ook. De overeenkomsten tussen die twee plannen zijn zo groot, dat er ge makkelijk bruggen zijn te slaan. We moeten er niet te moeilijk over doen, maar er gewoon over pra ten, Ik denk dat we er dan wel uit komen." Door Jclle Gunneweg Vlaardingen De groepstentoon stelling "Vlaardingse beeldende kunstenaars, die Vanavond in het Kollandiagebouw wordt geopend, roept opnieuw kritiek op bij de plaatselijke kunstenaars. Net als voorgaande jaren worden de se lectiemethoden van de commissie beeldende kunsten gehekeld. Omdat de commissie de helft van de inzendingen heeft afgewezen, zou degroepsexpositie haar naam niet verdiénen. 'De selectie van de commissie' is volgens de over wegend afgewezen beeldende kunstenaars een betere titel. Dé gedupeerden zijn het er ook niet mee eens dat in de oproep niet was vermeld dat uit het inge zonden werk ook geselecteerd zou worden voor aankopen voor de Vlaardingse artoteek. Volgens de kunstenaars sturen zij normaal gesproken voor een expositie an der werk in dan voor een aan koopronde. Even hebben de schilders en beeldhouwers nog overwogen een eigen tentoonstelling te maken, met ai het afgewezen werk. Deze expositie zou de dialoog moeten starten tussen de kunstenaars en de commissie. „Kunst is emotie. Iedere kunstenaar heeft zijn ups en downs, dus waarom zou je die downs niet tonen aan het pu bliek?" verwoordt Jan van Dorp het ongenoegen. De organisatie bleek echter op zo'n korte termijn niet haalbaar, waardoor het pro ject is afgeblazen. „Hadden ze het maar gedaan," reageert com "-^si el id Inge van Haastert. .Jk heb niet het idee dat we alle wijsheid in pacht hebben. Ook wij kunnen fouten maken en daar mag best op gewezen wor den. Maar liever wel vóór de ballo tage, want nu lijkt het erop dat al leen de mensen die zijn afgewe zen boos zijn op de commissie." Dat de tentoonstelling een andere naam zou moeten krijgen, daar kan Van Haastc-rt inkomen. „Maar aan de andere kant: er staat niet 'groepstentoonstelling alle Vlaardingse beeldende kun stenaars'. Het is ónze selectie. En ben je het daar niet mee eens, dan kun je ook geer. werk insturen. Het was vanievoren duidelijk dat er geballoteerd zou worden." De presentatie van Vlaardingse kunstenaars geschiedt verspreid over twee maanden. Dat betekent dat bij de selectie een aantal crite ria gtidï: er moest voldoende werk zijn voor twee exposities, hei werk moest kwaliteit hebben en divers zijn. Van de in totaal circa zestig inzendingen is iets meer dan de helft geselecteerd voor de tentoonstelling in het HoJlandia- gobouvv. lat dit werk is ook gekozen voor de aankoopronde. ..We hadden nog ongeveer 25.000 gulden over, dat bedrag wilden we graag beste den" Van Haastert benadrukt dal niet hel gehele oeuvre of dc kunste naar zelf worat afgewezen door de commissie, maar de twee werken die zijn aangebieden. ..Soms spijl het me echt om iets af te wijzen er. vraag ik me af waarom die per soon geen ander werk heeft inge leverd." Vlaardingen Vishandelaar S. Pronk uit Vlaardingen ziet de toe komst somber in. De opslagruim te van de marktkoopman op de hoek van de Rotterdamseweg en de Jonker Fransstraat moet tegen de vlakte omdat de gemeente de grond nodig heeft voor woning bouw. Maar het blijkt lastig een vervangend pakhuis te vinden. ..De gemeente doet maar weinig moeite om iets anders voor mijn vader te vinden." beweert M. Pronk, die ais zaakwaarnemer op treedt. Pronk heeft de Woonbond ingeschakeld en een advocaat in de arm genomen omdat de vis boer en de gemeente van mening verschillen over de rechtsregels die gelden bij huuropzegging van een opslagruimte. De gemeente Vlaardingen, optre dend als vertegenwoordiger van de verhuurder, het voormalig Ge meentelijk Woningbedrijf, zegt dat er geen juridische verplich ting is om Pronk aan een ander pakhuis te helpen. „Maar deson danks doen we ons best," ver klaart een ambtenaar van de Dienst Stadswerk. H uurvergoeding „We hebben zowel bij het woning bedrijf ais bij enkele makelaars naar vei vangende ruimte geïnfor meerd, Dat blijkt moeilijk, er is vrijwel geen aanbod. Daarnaast hebben we Pronk een half jaar huurvergoeding aangeboden, als tegemoetkoming in de kosten. We hebben zelfs aangeboden ook de verhuiskosten te betalen." De gemeente heeft de indruk dat er niet werkelijk sprake is van een HHW -n "xï'w'v" p; y- X.'- probleem, omdat de vishandelaar zijn voorraden en koelinstallatie zou kunnen onderbrengen in de opslagruimte van een collega. Maar volgens de zoon van de vis boer is dat een achterhaald ver haat: „Daar was een tijdje geleder. even sprake van. Maar dat blijkt achteraf niet te kunnen." S. Pronk huurt het pakhuis in de Babbcrspolder al enkele tiental len jaren. Met het oog op de ge plande nieuwbouw zijn alle wo ningen en bedrijfsruimtes in de in directe omgeving van zyn pak huis al gesloopt Pronk vindt dat hij bij een ge dwongen verhuizing recht heeft op een goede begeleiding door de verhuurder. Het financiële aan bod dat de gemeente heeft gedaan vindt hij onvoldoende. Het wil er bij de visboer niet in dat er ner gens in Vlaardingen een garage leegstaat die plaats biedt aan zijn koelinstallaties. Hij moet het pak huis aan de Rotterdamseweg in februari ontruimen. Schiedam In deiciosk van het NS-station Schiedam-cen trum zijn gisteren twee zeer jeugdige diefjes aangehouden. De jongetjes, 6 en 8 jaar oud, werden door de verkoper be trapt, op het stelen van een voorraadje wenskaarten ter waarde van zestig gulden. Ge zien hun leeftijd zijn ze niet naar het bureau, maar naar huis gebracht waar de ouders van de diefstal op de hoogt* werden gesteld. Vlaardingen De Vlaardingse po litie heeft gisteravond in samen werking met de Radiocontrole dienst een controle op verboden zendapparatuur gehouden. Daar bij stuitte men in een huis aan de Henriëtte-Roland Holststraat op een illegale, zelfgebouwde FM- zender en verboden ontvangappa- ratuur. Ook werden twee verster kers in beslag genomen. Tegen de eigenaar, een 16-jarige Vlaardin- ger, is proces-verbaal opgemaakt. SchiedamEen junk heeft gister avond een 25-jarige winkelier be dreigd met een injectienaald. De man laadde op het Van Beetho- venplein boodschappen in toen twee junks hem passeerden. Eén van hen, een vrouw, was eerder door het slachtoffer aangehouden wegens een winkeldiefstal en her kende hem. Ze begon hem uit te schelden waarop de ander.de naald uit zijn zak Haalde en er mee begon te zwaaien. De man werd niet geraakt. Wel kreeg hij nog een baksteen naar zijn hoofd. Vlaardingen Twee Rotterdam mers die dinsdag werden opge pakt wegens een telefoonkraak op de Billitonlaan, hebben bekend ook in Poortugaal, Rotterdam, Hoogvliet en Spijkenisse geld weggenomen te hebben uit tele fooncellen. Ze moeten voor de rechter verschijnen. In afwach ting daarvan zijn ze op vrije voe ten gesteld. Vlaardingen/Maassluis/Hoek van Hfllland Tijdens een verkeers controle op de Lepelaarsingel en de kruising van de Burgemeester Pruissingel en Parallelweg heb ben agenten behoorlijk wat. schrijfwerk gehad. In één uur tijd werden voor het rijden door rood licht en het voeren van slechte verlichting 45 bekeuringen uitge deeld. In Maassluis werd op verschillen de plaatsen een controle gehou den. Er werden vier bonnen ge schreven. Vflf minderjarige et sers kregen een waarschuwing. Tijdens een verlichtingscontrole in Hoek van Holland kregen zes jongeren een waarschuwing. De verlichting vyn hun fiets was niet in orde. Schiedam Een brief over huur achterstand heeft gisteren een 21- jarige bewoner v;;v> Je Talmalaan in woede doen ontsteken. De Schiedammer besloot bij het deurwaarderskantoor in zijn wooonplaats dat de brief had ver stuurd, verhaal te gaan halen. Daar aangekomen werd hij agres sief en rukte de microfoon van het. glas aan de balie. Bij het verlaten van het pand vernielde hij ook nog een deur en een ruit. De man is later aangehouden. Schiedam In een winkel aan de Laan van Bol' Es is in de nacht van woensdag opdonderdag inge broken. Er werd een ruit ingegoid om binnen te komen, Het nachte lijk bezoek plunderde de kassa en brak de kluis open. Er werd ruim duizend gulden buitgemaakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1