Fred de Ruiter moet dS+V door woeste tijden leiden Van Tante Hannie tot Walt Disney 'Er staan veel potjes op het vuur, daar moeten keurige gerechten van gemaakt' Maximale openheid I Nieuwe baas milieudienst Bokelpenning Van der Pol Meyerman weg bij Historisch Museum Schieland wint communicatie prijs 1994 RL SN sz RV Rotterdams Dagblad Zaterdag 3 december 1994 Door Een Maandag Een week nadat het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam bekend liet maken voortaan te streven naar maxima le openbaarheid in commissiever gaderingen. dreigde PvdA-wet- houder Hans Kombrink meteen informatiestop aan de leden van 1 zijn commissie, i Kom bri n k was bo< is gewarden omdat hij meende dat er uit een besloten commissi evergade ring i gelekt was. En zoals dat wel meer gaai. er wordt nu onderzocht wie het lek is en er zal blijken dat het niet gevonden kan worden c.q. niet bestaat. Dit laatste is het ge val. Bij een vergiet kun je name lijk niet van een lek spreken. Een informatiestop van een wet houder aan gemeenteraadsleden is zo ongeveer het tegenoverge stelde van maximale openbaar heid. Een minimale informatie voorziening aan nota bene de stadsbestuurders zelve, zijnde hei hoogste orgaan van de gemeente waaraan het college onderworpen en dienstverlenend behoort te zijn. maakt het voor Kombrink zelf niet eenvoudiger om te bestu ren en ie manoeuvreren. Zeker voor zo'n politieke routinier is het geen handige demonstratie van boosheid om raadsleden te drei gen ze informatie te onthouden. Hierbij kan worden aangetekend dat het college van b en w sprak van 'maximale' opcnba?rheid. Dat gaat verder dan optimale openbaarheid. Bij optimaal doe je je best tot zo veel mogelijk. Dan zijn incidenteel nog wel vergade ringen achter gesloten deuren denkbaar. Bij maximale open baarheid is er feitelijk niet één vergadering nog besloten. Maxi maal is alles. Men moet het belang van open heid niet onderschatten. Een ana lyse van de gang van zaken rond de ambtswoning voor Bram Peper zal uitwijzen dat als er niet zo veel in het geheim over vergaderd was. de maatschappelijke weer stand aanzienlijk minder was ge bleken en dan ook de politieke haalbaarheid van een optrekje voor Bram en Neelie groter was geweest. Maar ouwe rotten in de politiek behoren te beseffen dat geheimen vanwege hun aantrek kingskracht toch onthuld worden, maar dat het dan gecombineerd gaat met de muffe geur van ach- terkamertjespolitiek. Een be stuurlijke vernieuwer als Peper heeft zichzelf een slechte dienst bewezen door openbaarheid over de ambtswoning zo lang mogelijk te rekken. Een ambitieuze realist als Kombrink bewijst zichzelf een slechte dienst als hij denkt poli tieke strategieën naar de rijks overheid geheim te houden-of het nu gaat over het Rotterdamse standpunt inzake de regiovor ming. of dat het gaat om do impas se rond vliegveld Zestienhoven. De primeur in het Rotterdams Dagblad, dat Kombrink gaat pro beren het contract met Schiphol te herzien, heeft zijn boosheid ge wekt. Een beginnend gemeente raadslid opperde nog dat Kom brink het ais portefeuillehouder voorlichting had moeten tegen houden (wat dat met voorlichting te maken heeft, weet ik niet), miar Kom brink werd zeif dnor de berichtgeving verrast. Toch had hij het nieuws zelf geheim gehou den. dus had hij kunnen weten dat hel in de krant zou komen Ik ben nu eenmaal gek op geheimen. Een taxatiefout van Kombrink is dat hij nu denkt dat de Rotter damse strategie richting Rijk en i Schiphol wordt doorkruist en ge- dwarsbtkandDit te denken is een I onderschatting van her Rijk en Schiphol. Kom nou toch, ze zijn achterlijk daar in Den Haag en Amstelveen. Ze zullen niet weten waar Rotterdam op zit te broeden. De Rotterdamse strategie is zo doorzichtig als dun ijs. De roden oni het geheim te houden is vaak alleen maar dat je ie als politicus vooreen afgang wilt behoeden, wanneer iedereen ziet dutje stra tegie mislukt. Zo verf is het nog lang niet. Ook Schiphol kan geen kant op met de huidige vliegveld impasse. Kom brink heett een goede kans van slagen dat de gemeente de exploi tatie van Zes denhoven terug krijgt om beter te bewerkstelligen wat het democratisch (Sta zen stadsbestuur wil: dat is een vlieg- veld dat maximaal dicht is. k RotterdamAl is het de laagste Europoint-toren, het uitzicht vanaf de hoogste !n; verdieping blijft adembenemend. Elf hoog kijkt Fred de Ruiter, de nieuwe di- Jj: recteur van de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting, kortweg dS+V, vanuit ie! zijn werkkamer uit over de stad. Altijd handig voor een stedebouwer, wanneer ni het object waarmee je bezig bent zomaar als een maquette, schaal één op één aan je voeten ligt. lei J1 De dienst Stedebouw en Voiks- huisvesting staat voor een h cruciaal punt in zijn bestaan.-De vorming van het stadsgewest 3" werpt zijn schaduwen nu al voor- 'e uit. „Het wordt een woeste perio- 'n dêf' zegt de man die de dienst door al het zware weer zal moeten leiden. Ir. Fred de Ruiter (46) is 3' sinds donderdag, toen de ge- l meenteraad hem in die functie benoemde, officieel directeur van de dS+V en daarmee de 'baas' ir over een apparaat van 900 ambte- Rotterdam Ir. P. A. R. Post van v.' der Burg is teruggetreden als di recteur van de DCMR Milieu dienst Rijnmond. Post van der Burg heeft bijna 25 jaar leiding gegeven aan de milieudienst, waaraan hij voorlopig wel als advi seur verbonden blijft. Daarbij richt hij zich vooral op de begelei ding van intemationa'e activitei ten, opleiding en kwaliteitszorg De DCMR Milieudienst Rijn- mond wordt voorlopig geleid door ir. P. C. Groenewegen. Hij zal dit doen tot het moment dat meer duidelijk over de toekomstige re gionale milieu-organisatie. Rotterdam Vanwege haar be lang- ke bijdrage aan de samen werking tussen instellingen voor kinderopvang heeft scheidend voorzitster N. van der Pol-van den Dorpel van de Stichting Kinder opvang Noord de Bokelpenning ontvangen. Deze onderscheiding wordt sinds 1993 uitgereikt aan personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de deelge meente. Voorzitter Th. Eiken broek van de deelgemeente Noord overhandigde haar de on derscheiding gistermiddag in theater 't Kapelletje aan de Van der Sluisstraat. De 69-jarige mevrouw Van der Pol-van den Dorpel, oud-wethou der van Rotterdam, was sinds de oprichting in 1990 voorzitster van de stichting. Bij haar aanstelling was de afspraak gemaakt dat zij de voorzittersfunctie vier jaar zou vervullen. Dat zij nu stopt bij de stichting, heeft ook met haar leef tijd te maken. De penning is ver noemd naar de heren Bokel. Zij hébben het noordelijke stadsdeel in 'de twaalfde en dertiende eeuw ontgonnen. RotterdamDirecteur A. M. Mey erman van het Historisch Mu seum heeft gisteren bij zijn offi ciële afscheid uit handen van wet houder Kombrink de Wolfert van Borselenpenning ontvangen. De inscriptie op deze belangrijkste Rotterdamse onderscheiding luidt: 'AM. Meyerman: al orde nend en schrijvend hield hij 't voorbije blijvend'. Dolf Meyerman is vanaf 1971 di recteur geweest van het Histo risch Museum. Tijdens zijn direc toraat is onder meer De Dubbelde Palmboom verbouwd en heringe richt' tot museum, heeft er een in grijpende restauratie en herin richting van het Schielandshuis plaatsgevonden en verhuisde de Stichting Atlas van Stolk naar een nieuwe lokatie. In die periode werden de collecties enorm uitge breid en is een groot aantal histo rische exposities georganiseerd. Meyerman nam afscheid met een bijeenkomst in de Burgerzaal in bet stadhuis en met een receptie in het Schielandshuis. Daar is op dit moment de tentoonstelling 'Rotterdamse Meesters uit de Gouden Eeuw' te zien, de af- scheidsexpositie van Meyerman. Hij is 1 november vervroegd uit getreden. naren. Opvolger van de al bij het leven bijkans legendarische Riek Bakker, die op haar meeslepende manier zoveel grootse plannen voor de stad ontwikkelde. „Het is allerminst de bedoeling Riek Bakker te doen vergeten," bespiegelt De Ruiter, terwijl bui ten de duisternis langzaam invalt. „Waarvoor zou ik? Riek loopt hier nog bij allerlei projecten in de stad rond. Het zou vreselijk zijn. wanneer we haar zouden verge ten." In haar voetstappen treden? „Kijk, er heeft natuurlijk een ver schuiving plaatsgevonden in het profiel. Riek was op een bevlogen manier bezig met haar plannen voor de stad. Ik beantwoord meer aan het profiel van een manager met oog voor de inhoudelijke kant van het werk. Dat past ook meer bij de grote veranderingen die de dienst te wachten staan." Splitsing Die veranderingen hangen samen met de regiovorming, met het in het leven roepen van de provincie Rotterdam. Aan die nieuwe wer kelijkheid, die in 1997 ingaat, moet de dienst worden aangepast. Hoe de dS+V er in de stadspro vincie precies zal uitzien, weet De Ruiter nog niet. Daan-oor is ook nog veel te veel onduidelijk. Vast staat dat de verandering ingrij pend zal zijn."' De Ruiter: „Dat wordt een behoorlijke omslag. We moeten ons voorbereiden op een splitsing. De gehele dienst wordt op dit moment al doorgelicht om te onderzoeken wat de regionale taken zijn en wat niet" Wat lokaal van belang is, kan wor den ondergebracht bij de gemeen ten. Daarnaast kan dan een stads- regionale dienst bestaan. Wellicht in cluster-vorm: een samenstelsel van delen van nu nog bestaande diensten. Waarin dan worden op genomen: de sectoren ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, ver keer en vervoer-, delen van ge- meentwerken, provincie-ambte naren en misschien zelfs wat functies die nu de RET nog voor zijn rekening neemt. Bij elkaar een grotere dienst dan de gehele dS+V van nu bij elkaar. „Het pro fiel van zo'n nieuwe dienst wordt dus heel anders.'7 filosofeert De Rotterdam - Het hoogheem raadschap Schieland heeft met zijn jaarverslag over 1993 de communicatieprijs van de wa terschappen 1994 gewonnen. De prijswinnaar krijgt hier voor een in brons gegoten kunstwerk, dat bestaat uit rechthoekige gebroken lijnen, een zogenoemde meander. De jury wrnrdeerde vooral (ie goe de leesbaarheid, de fraaie uit voering en de hoge informatie- waarde van het jaarrap port. Jury-voorzitter Westerterp. die voorheen minister van Ver keer en Waterstaat was, reikte de prijs deze week uit aan het hoofd van de afdeling Voor lichting van Schieland, Petra de Landmeter. In totaal 21 wa terschappen namen deel aan de competitie. De Vereniging van Vt aterschaps voor lichters, organisator van de wedstrijd, wil hoogheemraadschappen er via dt? prijs toe aanzetten hun voorlichting zoveel mogelijk te professionaliseren. Do jury die het Hoogheem raadschap Schieland tot win naar verkoos bestond uit verte genwoordigers van huishou dens. de agrarische sector en de industrie. ,.Do pagina's aan het begin van elk hoofdstuk zijn mooi uitgevoerd, evenals de tekeningen cn foto's in de rest van het verslag. Vooral de foto's zijn met zorg uitge zocht," oordeelde de jury in haar eindrapport. straks behoefte hebben aan een gezamenlijke stedebouwkundige dienst, waar op hoog niveau ge dachten worden ontwikkeld voor de verdere vormgeving van de stad. Voor uitbreidingsplannen met kwaliteit, voor het ontwikke len van prestigieuze woonwijken. Elke gemeente zou er te raden kunnen gaan. Zo'n denktank in dc beste tradities van Maaskant, Van Traa, Bakker. Daar moet het taient up een kluitje zitten. „Dat is natuurlijk een prachtig ideaalbeeld," zegt De Ruiter. Maar hij relativeert meteen: ,.De vraag is of het ooit zover zal ko men. Want het is niet de primaire keuze die het college van b en w heeft gedaan. Er wordt van uitge gaan dat elke gemeente zijn eigen apparaat moet krijgen. Dat er een scheiding komt tussen lokale en regionale taken. Het verhaal van Peper was een pleidooi wat we zeif ook vaak hebben gehouden: hou die dienst bij elkaar, ga er niet in knippen. Het college heeft nu ge kozen voor dc nieuwe be stuursprincipes. En dat is een principieel zuivere redenering". Waarmee de dienst voorlopig ook nog lang niet klaar zal zijn. .Alle vaste punten die we hadden, zul len gaan bewegen," voorspelt De Ruiter. Een woeste periode staat voor de deur. ..En dat proces moeien we goed organiseren." Dus: goed commu niceren. Openheid betrachten, zo dat iedereen weet waar men aan toe is.' En: ervoor waken dat het apparaat niet afbrokkelt en tot een weinig slagvaardig lichaam verkruimelt. „Dat gevaar heb je altijd, bij een organisatie in bewe ging. Dat anderen rond gaan lo pen 'shoppen' en de beste en ta lentvolste krachten eruit pikken. Ik heb er alle vertrouwen in ciat. we in staat zijn die overgang goed te organiseren. Ik sluit niet uit dat we in een nieuwe pionierstijd te recht komen. Een tijd die doet denken aan die van de stadsver nieuwing." Als er iemand weet hoe het er in die tijd aan toe ging. dan is het Fred de Ruiter wel. „In mijn jonge jaren raakte ik geïnteresseerd in de activiteiten van de actiegroep Oude Westen. Die vergaderden in Odeon. Ik woonde daartegenover. Het was de tijd dat er nauwelijks aandacht was voor wat er in de ou de wijken aan de hand was. Ik heb de hele omslag toen meegemaakt. Van geen aandacht voor de oude wijken naar veel aandacht voor de oude wijken." Stadsvernieuwer Hij raakte er nog nauwer bij be trokken toen hij, eind jaren ze ventig. als stads vernieuwer in Crooswijk aan de slag ging. „Er is toen veel gedaan." herinnert hij zich. „Het was een succes, maar vooral op het gebied van de kwan titeit. Achteraf kun je misschien zeggen dat het teveel een kwestie was van aantallen stampen. Daar om is er in de jaren tachtig die te rechte correctie gekomen. Het be- ï-C!" dat kwaliteit óók van belang was." Er werd in de stadsvernieuwing vaak langs elkaar heen gewerkt. „Het was een soort eilandenrijk, waar we vaak met de rug naar elkaar toe stonden. Kijk naar Rot terdam-Zuid, waar onderzoek werd gedaan naar het gebied Bin nenhaven/Spoorweghaven. zon der oog te hebben voor kwaliteit. Ik derde dat het juist de kwaliteit van Riek Bakker is geweest om datgene wat we eigenlijk wilden, nog even een paar stapjes hoger te tillen. Om het ambitieniveau ver derop te krikken." Daarom blijft het trouwens gaan. vindt De Ruiter. Reorganisatie of niet. „hoofdzaak is dat we ons werk goed blijven doen. Zonder nou meteen arrogant te willen zijn. maar we hebben in Rotter dam heel wat in gang gezet. De Kop van Zuid. Tal van projecten in de infrastructuur. Een regio naal plan voor de groenstructuur. Gazo maar door. Er staan heel wat potjes op hei vuur. Daar moeten keurige gerechten van worden ge maakt." Fred de Ruiter: 'We gaan een nieuwe pio- nierstijdtege- moet.' Foto Cor Vos Ruiter. Een ingewikkeld proces, kan je wel zeggen. Provincie, be trokken gemeenten en de stad Rotterdam moeten intensief bij het veranderingsproces worden betrokken. Ga er maai- aanstaan. „Een hele klus, ja." grijnst De Ruiter. „Maar toch wel leuk." En hij leunt met zijn imposante ge stalte achterover als om te zeg gen: nou, kom maar op. Mentaal zijn ze by de dS+V al druk aan de gang zich op alle ver anderingen voor te bereiden. Door bijvoorbeeld nu al voor de verschillende deelgemeenten te werken. De Ruiter: „Daar doen we veel voor. Daarnaast werken we ook al voor de stadsregio én na tuurlijkvoorde gemeente zelf. We zijn nu al op die drie verschillende niveaus bezig." Kwaliteit Burgemeester Bram Peper zei het nog zo mooi. een paar weken te rug tijdens een congres voor ste debouwkundigen in de Kunsthal. De nieuwe stadsprovincie zal Door Floor de Booys Rotterdam—Het begon een jaar of tien geleden met een beschuitbus van 'De Fabeltjeskrant'. Tegen woordig bestaat de verzameling televisie- en filmspeelgoed van Paul van de Heuvel uit maar liefst vijftienduizend artikelen. Een deel daarvan is te zien op een ex positie in de Centrale Bibliotheek te Rotterdam. Van de Heuvel heeft zijn handel in spullen uit de jaren '50 en '60 inmiddels opgegeven voor zijn uit de hand gelopen hobby. Samen met Roland Spek vormt de Arn hemmer nu de Stichting Tv Toys. die tot doel heeft een museum op te richten voor televisie- en film- attributen. De onderhandelingen met de gemeente Arnhem zijn al in een vergevorderd stadium. Het zoeken naar een geschikt pand is in volle gang. De twee speelgoedliefhebbers ontmoetten eikaar toen Spek in de winkel van Van de Heuvel kwam vragen naar Batman-arti kelen. De vonk sloeg meteen over en de plannen voor een museum werden gesmeed. De speelgoedverzameling bestaat uit vijf categorieën: science fic tion, horror, Nederlandstalig, ani matie en superhelden. Er zijn voorwerpen die direct met televi sieseries te maken hebben, zoals poppen, puzzels, prentbriefkaar ten, bouwdozen, autootjes, boe ken en posters. Daarnaast zijn er artikelen die zijn afgeleid van te- levieseries. „Daar zijn werkelijk de gekste dingen bij, zoals tan denborstels, horloges, glazen, shanrpooflessen, dekbedden en snoep," vertelt Van de Heuvel. Als echte verzamelaar stroopte hij Ook attributen van Disney's nieuwste film 'The lion king' zijn opde tentoonstellingtezien. FotoMauncc Nelwan/SijtfroffPers alle beurzen en rommelmarkten af op zoek naar nieuwe aanwin sten voor zijn collectie. Maar soms kwamen er ook prachtstukken naar hem toe. Zo kreeg hij van de vroegere KRO-omroepster 'Tante Hannie' persoonlijk het beroem de vlaggetje van het kinderpro gramma 'Dappere Dodo'. „Dat is Voor mij het begin van de kinder televisie in Nederland. Het is van voor mijn tijd. maar ik heb er zo- vet:! over gehoord dat ik het ge voel heb dat ik erbij ben geweest," zegt van de Heuvel. De mix van oud en nieuw .speel goed is volgens hem ook dc kracht van zijn verzameling. „Herken ning speelt een grote rol. Oma kan haar kleinkind laten zien waar zijn moeder vroeger naar keek, En andersom." Menig bezoeker zal zijn jeugd herbeleven bij het bekijken van de tentoonstelling. Pipode LV.vn, Swiebertjc, Paul us de Boskabou ter. ze zijn er allemaal. Maar ook het nieuwste van het nieuwste is te zien. Zo is er u-n hele vitrine in gericht met materiaal van Walt Disney's 'The lion king' en 'AJla- din'. Speelgoed van een prachtige kwaliteit, vindt Van de Heuvel. .Amerika is natuurlijk hèt speel goed land bij uitstek. Het is er ook veel goedkoper dan hier. Toch mogen we in Nederland niet mop peren." Ook krachtpatsers ais de Man van zes miljoen, de Hulk, Superman en Zo ito ontbreken niet. En wie van de Turtles houdt kan zijn hart ophalen aan een reuze exemplaar van deze vechtlustige schildpad Een andere bijzondere aanwinst is et.-n mechanische üino uit 1962 uit Ui; nu weer erg populaire serie 'The Flintstonos'. Het is hut troc- telbecstje van Van de Heuvel. „Hij is nog helemaal intact. Echt een juweeltje." Wie van griezelen houdt, moet naar de ahieüng met horrurspeei- gned: Draeula, Wolfman en Fran kenstein liggen gfivlbg met elkaar in eer, dooi Is k; ïïf dat soort speelgoed nu w-/o ge schikt is voor kinderen, vindt Van de Heuvel een moeilijke vraag. „Ik zou er mijn kinderen met mee Uit on spelen." is zijn commentaar. Waar hij echt een hekel aan heeft zijn de speelgoedfabrikanten du- de zogenoemde 'iook-a-hkes' ma ken. Speeltjes die sprekend lijken maar van slechte kwaliteit zijn. ..Die mensen hebben geen liefde voor speelgoed, maar denken al leen arm het gekt" De tentoonstelling van televisie- en film speel goed is tot en met Hl januari tc zien in de Centrale Bi bliotheek aan de Hoogstraat 110 in Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2