Bibliotheek wordt duurder Multi-culturele dag vooral feest van herkenning m Ook jongeren moeten leengeld gaan betalen Meer 'borreltaxi's 'Je fiets moet in orde zijn, leg datje ouders maar uit' Meer belangstelling voor Kunstbeurs in Stedelijk Gemeente kritiseert aanvraag vergunning NBM Schiedam genda Illegale collecte door kinderen Kerstbomen uit grond gerukt Auto te water Schiedammer in café mishandeld Fietser valt en breekt tanden Zakkenroller op weekmarkt Auto's bekrast Man overleden tijdens bowlen Boete na verzet tegen politie Rotterdams Dagblad Maandag 5 december 1994 Schiedam Drie Schiedamse kin deren variërend in leeftijd van 11 tol 13 jaar, zijn gistermiddag door de politic opgepakt omdat 2e col lecteerden om hun zakgeld aan te vullen. Ze vertelden het geld in te zamelen voor het Sofia Kinderzie kenhuis. De drie hadden in de Van Leeuwenhoeckstraat ruim veertig gulden opgehaald. Schiedam Een groep jongeren heeft gisteren bij bejaardentehuis Thurlede geprobeerd een aantal kerstbomen te stelen. De bomen stonden in de tuin en werden door de jongelui uit de grond getrok ken. Nadat de jongens door de po litie waren achterhaald, moesten ze de kerstbomen zelf weer in de tuin terug zetten. Vlaardingen Aan de Watersport- weg in Vlaardingen is zaterdag middag een auto in de sloot te recht gekomen. De eigenares had vergeten haar voertuig na het par keren op de handrem te zetten waarna de auto te water raakte. Met de hulp van enkele omstan ders werd de auto op het droge ge trokken. Schiedam In een café aan de Hoogstraat in Schiedam is zater dagnacht een 19-jarige bezoeker door twee 27-jarige mannen in elkaar geslagen. Het slachtoffer moest met zwaar lichamelijk let sel naar het ziekenhuis worden vervoerd. De daders renden na de mishandeling een ander café in en durfden niet meer naar buiten te komen omdat ze door een groep mannen werden opgewacht. De twee werden door de politie uit hun benarde positie bevrijd en voor verhoor meegenomen naar het bureau. Vlaardingen Een 15-jarige jon gen is vrijdagmiddag op de Holy- singel in Vlaardingen na een aan rijding met een scooter ten val ge komen. Daarbij brak hij enkele tanden en liep hij een aantal flin ke kneuzingen op. Omdat de ver oorzaker van het ongeluk, de be stuurder van de scooter, na de bot sing doorreed, zoekt de politie ge tuigen. Tevens worden getuigen gezocht, die zaterdagmiddag op de Chur- chillsingel hebben gezien dat een 11-jarig jongetje door een auto werd aangereden. De bestuurder bracht de jongen naar huis en zei nog contact met de ouders op te zullen nemen. Achteraf bleek het slachtoffertje een been te hebben gebroken. De automobilist heeft niets meer van zich laten horen. Schiedam Tijdens de week markt in Schiedam is afgelopen vrijdag een aantal mensen het slachtoffer geworden van een zak kenroller. Bij de politie werd door zes personen aangifte gedaan van zakkenrollerij. De dief maakte on der andere geld. bankpasjes en cheques buit. Vlaardingen/Maassluis In ver schillende delen van Vlaardingen is he: afgelopen weekeinde moed willig een aantal auto's bescha digd. Aan de Casper Fagelstraat. Platanendreef en Esdoomdreef werden zaterdagnacht auto's be krast. Van één van de wagens werd tevens de ruitenwisser afge broken. Aan het Elzendal in Maassluis werd diezelfde nacht een deuk ge trapt in een portier van een auto. Van eer» aan de Koekoekstraat ge parkeerde auto werden de ruiten wissers vernield en het lakwerk beschadigd. Schiedam In bowHngcentrum De Walvis aan de Nieuwe Haven in Schiedam is gisteravond tij dens een avondje bowlen een 7ü- jarige man uit Spijkenissc overle den. De doodsoorzaak is vermoe delijk een hartstilstand. Zowel de politie als GGD-perso- neel trachtte de man te reanime ren. De hulp mocht echter niet ba ten. Vlaardingen De Vlaar dingse bibliotheek gaat met ingang van 1 januari het abonnement voor volwasse nen met twee gulden verho gen. Het vaste tarief komt daarmee op 36,50 per jaar. Het zogenoemde sterabonnement (de houder hoeft geen leengeld per boek te betalen) wordt acht gulden duurder en gaat zeventig gulden kosten. Voor die fikse ver hoging is gekozen om gezinnen niet te verleiden tot het lenen van veel boeken door iedereen op één sterabonnement. Dat zou op ter mijn een fikse derving van in komsten zijn, Verder moeten in tegenstelling tot nu ook jeugdige lezers (14 tot 17 jaarï in Vlaardingen volgend jaar voor het lenen van boeken gaan betalen. Het gaat om een kwartje per boek. Het abonne ment voor jongeren blijft gratis. Lezers tot 14 jaar hoeven nog steeds niets te betalen, al wordt er wel over gedacht om de ouders te vragen een vrijwillige bijdrage te storten. De stadsbibliotheek in Vlaardin gen moet volgend jaar 260.000 gulden bezuinigen. Dat kan niet zonder de tarieven te verhogen, aldus de directie. Omdat uit voor gaande tariefsverhogingen al is gebleken dat veel mensen dan hun lidmaatschap opzeggen, is geprobeerd die zo laag mogelijk te houden. En is bewust besloten het leengeld van een kwartje niet te verhogen. Op grond van voor gaande jaren wordt rekening ge houden met een maximale uitval van vier procent. Op de te ver wachten meerinkomsten van 60.000 gulden maakt dat slechts 2400 gulden uit. Boeken en platen De rest van de opgelegde bezuini gingen moet worden gehaald door de uitgaven te verminderen. Zo wordt er 84.000 gulden bespaard door minder boeken en platen aan te schaffen. Daarnaast heeft de bi bliotheek een flinke meevaller bij de aanschaf van nieuwe compu ters. De kosten daarvan vallen bij na tweeëneenhalve ton lager uit dan eerder was begroot. Dit levert (vanaf 1996) jaarlijks 56.000 gul den op. Verdere kostenbesparingen zijn volgens de directie niet mogelijk, omdat daarmee de huidige ser vice - 'wordt al als het minimum beschouwd' - onder druk komt te staan. „Bovendien kan enerzijds tarieven verhogen en anderzijds service beperken psychologisch gezien niet aan het publiek ver kocht worden en zal een zodanige handelwijze vroeg of laat leiden tot daling van het aantal leners en uitleningen (en dientengevolge minder inkomsten aan leengel den en abonnementen)," aldus de Stadsbibliotheek. Toch, en ook dat wordt gesigna leerd in de nota die aan de cultu rele raad is verzonden, ontkomt waarschijnlijk ook de bibliotheek volgend jaar niet aan verdere be zuinigingen. In het komend voor jaar .moet de gemeenteraad vele miljoenen bezuinigen, waarbij naar verwachting ook de biblio theek niet zal worden ontzien door de politiek. Reclame De directie van de bibliotheek wil de bijdrage vooral proberen te le veren door de inkomsten te ver hogen. Daarbij wordt gedacht aan het verhogen van de inkomsten uit reclame, de verkoop van de winkels in filiaal Holy en de ver huur van de krantenzaal op de be gane grond in de centrum-vesti ging. Er zal worden gepolst of een commerciële huurder (bijvoor beeld Bruna of koffiehoek) daar in wil springen. Door Mariettc Olslhoorn Vlaardingen Terwijl de meeste Vlaardingse kinderen zaterdag angstvallig uitkeken naar de goedheiligman uit Spanje en zijn zwarte Pieten de stad op stelten zetten, verkozen andere Vlaardin- gers een eerste kennismaking met de Turkse Jan Klaassen en Katrijn. In de Harmonie waren zaterdag zon beetje alle Vlaardingse natio naliteiten vertegenwoordigd, van overwegend Nederlanders tot So- maliërs, van Turken tot Eritreërs en van Palestijnen tot Zaïrezen. Naar schatting duizend mensen zijn zaterdag naar het theater aan de Schiedamseweg gekomen voor de tweede multi-culturcle dag, ge organiseerd door Platform Ander Vlaardingen (PAV) en het Stede lijk Overleg Migranten. Vooral in een tijd waarin de intole rantie ten opzichte van buitenlan ders toeneemt, is het belangrijk dat ook wordt gezien hoe goed verschillende culturen met elkaar om kunnen gaan, vindt Ada Pellaerts van het PAV. Als uit gangspunt van de2e multi-cultu rele dag noemt ze in contact ko men met andere mensen. „We ho pen dat deze dag een handvat is om gesprekken aan te knopen met een buurman of buurvrouw uit een ander land." Vlaardingen Het initiatief van het Schiedamse taxibe drijf Eurotax om deel te nemen aan het alcoholproject van de politie, heeft een vervolg ge kregen. Ook de taxi's in Vlaar dingen, Maassluis en Hoek van Holland gaan een maxi mumprijs rekenen voor ritten binnen de gemeente. Het be drag is nooit hoger dan 25 gul den. Met dat besluit hoopt de politie van het district Waterweg, waaronder de gemeenten val len, mensen met een slGk op te motiveren niet in de eigen auto te stappen maar een taxi te ne men. De taxibedrijven zijn be naderd in het kader van het al- eoholontmoedigingsbeleid dat sinds enkele maanden wordt gevoerd. Met het oog op de na derende feestdagen is de poli tie blij dat de verschillende taxibedrijven nu tot overeen stemming zijn gekomen. Aan die anti-alcoholactie wordt in Vlaardingen deelgenomen door de taxibedrijven Holytax, Van Dodewaard en de Taxicen trale. De Maassluise partici panten zijn Taxi Hofman en Maaszicht en in Hoek van Hol land, is dat Taxi Rooney. Het project wordt ondersteund door een postercampagne. Daarmee wordt de mensen duidelijk gemaakt dat een be keuring wegens het rijden on der invloed altijd stukken duurder uitvalt dan een taxirit. Vooral als meerdere personen tegelijk gebruik maken van de taxi en de kosten dus kunnen worden gedeeld. Omdat de Harmonie twee jaar ge leden tijdens de eerste multi-cul turele dag al te klein bleek, was dit jaar gekozen voor een ruimere opzet. Ook in de filmzaal boven en in de Stadsgehoorzaal stonden ac tiviteiten en optredens op het pro gramma. Bij het Turkse schim menspel, de Palestijnse mode show en de band Speelh. die het toepasselijke lied 'Iedereen is van de wereld, de wereld is van ieder een' zong, was het dringen gebla zen. En de kinderstemmen van het musicalkoor van de Streek- muziekschool kregen iedereen stil met 'It's a small world after ah'. Het voorlezen sloeg minder aan en ook rond etenstijd dropen de meeste mensen af en lieten de Arabische, Afrikaanse en Ooster se hapjes grotendeels onberoerd. Zittenbïijvers 's Avonds werd het een gezellig feest waarop werd gezongen en gedanst op muziek van Kaah, een Somalische reggaeband. De swin gende Somaliërs werden geamu seerd gadegeslagen door de zit tenbïijvers die zich rond een tafel tje hadden genesteld met een drankje. Maar evenals overdag sloten ook in de avonduren dc op tredens niet altijd op elkaar aan. Sneeuwwitje en dc zeven dwer gen dat werd uitgebeeld door leer lingen van basisschool de Zuid- buurt werd zodoende meer als een vervelende onderbreking van een swingend optreden ervaren dan dat het als een welkome afwisse ling werd gezien. Handvol Op het podium van de Stadsge hoorzaal speelde tegelijkertijd een Eritrese zang- en dansgroep voor enkele toehoorders in een veel te grote zaal. Slechts een handvol glunderende Eritreërs genoot op de voorste rij volop van de muziek uit hun vaderland en klom spontaan op het podium om mee te dansen. De Clarence Bree- veld Formation lukte het tenslotte nog om enkele enthousiast gewor den Nederlandse dames van hun zitplaats krijgen. "It's a small world after all.' Op de multi culturele dag in de Harmo nie in Vlaar dingen werd ook veel ge danst. Foto Roel Dijkstra Schiedam „Moet de kettingkast niet dicht zijn? Anders kan je broekspijp er tussen komen en val je." Davy Schaap van groep 8 van de Prins Clausschool in Schiedam wilde er vrijdag zo het zijne van weten. Hij leek het de twee agenten voor de klas warem pel nog moeilijk te maken ook. Want zojuist waren alle fietsen van de kinderen uit zijn klas ge controleerd en de politiemannen hadden met geen woord over de kettingskast gerept. Agent W. van Vliet legde uit dat een kettingkast niet verplicht is. Wel vertelde hij dat de fietsket- ting niet te slap gespannen mag zijn. Want als plotseling moet wor den geremd, loopt de ketting eraf en is een valpartij bijna onvermij delijk. Van Vliet en zijn collega M. Slin- - gerland waren te gast op de basis school aan de De Wildestraat voor de preventie-actie die onlangs door de Schiedamse politie is ge start. Dc komende maanden wor den alle basisscholen met een be zoek vereerd. De leerlingen krij gen een voorlichtingsfilm te zien waarna op het schoolplein hun tweewielers onder de loep worden genomen. Eén van de fietsen wordt eruit gepikt om klassikaal te inspecteren. Vrijdag was dat de fiets van de 11- jarige Stefan Phaard. Een klasge nootje mocht voor de klas komen om 'm te inspecteren. Twee din gen wareii niet in orde. De hand vaten aan het stuur zaten los en de zij-reflectoren ontbraken. „ïk zal mijn vader er naar laten kij ken," was Stefans nuchtere com mentaar. Duister Reflectoren op de banden en aan de spaken zijn volgens Slinger land onontbeerlijk. „Steeds vaker blijkt dat die dingen op gloed nieuwe fietsen ontbreken. Dat is voor de politie aanleiding om eens met de fabrikanten en winkeliers te gaan praten. Zij-reflectie moet er gewoon op zitten. Vooral omdat de scholieren 's ochtends in het duister op pad gaan." Uit het preventieve onderzoek dat bij de Prins Clausschool werd ver richt, bleek dat bij heel wat fiet sen de extra reflectoren ontbra ken. In januari komen de agenten terug om te kijken of de ouders de onveilige fietsen in orde hebben gemaakt. Op de vraag of er een bekeuring zou volgen als dat niet het geval zou zijn, kwam een dui delijk antwoord. „Het is niet zo dat je fiets in orde moet zijn om geen bekeuring te krijgen. Het gaat er om dat jullie veilig over straat gaan. Probeer datje ouders maar uitteleggen." Circa tweeduizend bezoekers kwamen af op het werk van vijftig kunstenaars. Foto Roel Dijkstra Schiedam De vierde editie van de Kunstbeurs, die het afgelopen weekeinde plaats vond in het Ste delijk Museum, mag met recht een succes genoemd worden. Cir ca tweeduizend kunstminnenden brachten een bezoek aan het mu seum en kochten in totaal 39 wer ken aan voor meer dan 53.000 gul den. „Een ongekend hoog bedrag," al dus Ria Koster, voorzitter van de Stichting Kunstwerkt. Koster was ook zeer te spreken over de uit slag van de voor het eerst gevoer de enquête. Daaruit bleek dat zes tig procent van de bezoekers de Kunstbeurs goed tot zeer goed be oordeelde en veertig procent voor het eerst een bezoek bracht aan de beurs. „Dat betekent dat we ons mogen verheugen in een toe nemende belangstelling. Een enorme stimulans om door te gaan." Schiedam Met de uitbreiding van de verwerkingscapaciteit van het grondsaneringsbedrijf NBM gaat de gemeente Schiedam niet zonder meer akkoord. De milieu- effectrapportage (MER) die als ba sis moet dienen voor een nieuwe vergunning, vertoont teveel hiaten. Dit schrijft het gemeente bestuur aan Gedeputeerde Sta ten. de instantie die dc vergun ning moet afgeven. NBM wil de extra capaciteit be nutten om onder meer ook ver vuilde grond met chloorhoudende verbindingen te reinigen. In der gelijke partijen grond kunnen zwaar giftige dioxines voorko men. Tot dusverre behandelt de fabriek aan de Nieuwe Waterweg straat alleen grond die vervuild is met olie-achtige stoffen, afkom stig van bijvoorbeeld terreinen van voormalige gasfabrieken en pompstations. De MER waarin het nieuwe reini gingsproces staat omschreven laat volgens de gemeente Schiedam op meerdere punten vragen open. Niet duidelijk is vastgelegd welke soorten grond NBM denkt te gaan verwerken, en hoe hoog de concentraties gif tige stoffen daarin zijn. Verder wordt door NBM vooral op grond van theoretische modellen aange nomen dat de overlast voor de om geving beperkt zal zijn. De ge meente vindt dat te vaag. Vast staat dat de inwoners van de Gor zen en Schiedam-West een onbe kend aantal uren per jaar stank overlast zullen ondervinden. De gemeente Schiedam acht ook de kans niet gering dat er - ver vuild - stof de omliggende woon wijken in zal waaien. In de MER wordt er te gemakkelijk vanuit gegaan dat de partijen grond op het bedrijfsterrein altijd goed af gedekt zijn. Een laatste kritiek punt betreft het ontbreken van een gedetailleerd rampenplan. Niet duidelijk is hoe NBM denkt te reageren als er door een mense lijke fout iets helemaal misgaat, of welke maatregelen getroffen worden bij een extreem hoge wa terstand (het bedrijf ligt vlakbij de Nieuwe Waterweg). De brief aan Gedeputeerde Staten werd vorige week gepost, ruim na dat de inspraakprocedure rond de vergunningverlening was verstre ken. De gemeente Schiedam zegt echter niet eerder in de gelegen heid te zijn geweest haar bezwa ren kenbaar te maken. Wethouder B. de Leede (milieu) geeft daar van de provincie de schuld: die startte de inspraak uitgerekend in de zomervakantie. Ondanks de verstreken termijn rekent de gemeente erop dat de bezwaren worden meegewogen in de uiteindelijke beslissing over de vergunningverlening. Tegen de vergunningaanvraag is bezwaar aangetekend door de Zuidhol landse Milieufederatie. De bewo nersvereniging Schiedam-West heeft evenals de gemeente Schiedam een aantal kritische kanttekeningen geplaatst bij de MER. De vijfde editie wordt echter wel door een ander bestuur georgani seerd. En krijgt een ander karak ter. Hoe, dat is vooralsnog ondui delijk. Die schone taak wacht de nieuwe tentoonstellingscommis sie. Maar dat er een nieuwe opzet komt, staat voor de Stichting Kunstwerkt vast. „Je moet je blij ven ontwikkelen," aldus een van de huidige organisatoren, Harry de Vries. Dit jaar was er al een belangrijk nieuw element aan de Kunst beurs toegevoegd, namelijk de uitreiking van de VSB-Pu- blieksprijs. Om de twintig bezoe kers werd een formulier uitge reikt waarop de waardering voor het tentoongestelde werk ken baar kon worden gemaakt. Henny van Leeuwen werd de kunstenaar met de hoogste waardering, goed voor een schenking van driedui zend gulden. Eervolle vermeldin gen kregen Alma Brevé, Michel Snoep, Jacques Tange en Marcel Warmenhoven. De heer A. van der Gauw werd gekozen tot het pu blieksjurylid dat voor tweedui zend gulden mocht 'shoppen' bij de vijftig deelnemende kunste naars. Overigens kwam de grootste ver rassing voor de Stichting Kunst werkt van wethouder A. Wieg man. Hy meldde tijdens zijn ope ningstoespraak dat de Stichting in het komend najaar haar intrek kan nemen in een eigen pand aan de Korte Haven 125, om van daar uit alle activiteiten voort te zetten. „We waren al heel lang bezig over dat pand, maar wisten zelf nog niet dat het door het college was goedgekeurd. Ik beschouw deze toezegging als een kroon op ons werk," aldus Ria Koster. V Maandag 5 december ROTTERDAM Ahoy'. René Froger, 20.15u. De Doelen. CarloDomeniconi, 20.15u, Luxor.FreekdeJonge,20.15u.Rot- terdamse Schouwburg. Wie is er bang voor Virginia Woolf? 20.15u. Rotterdamse Schouwburg. Om bat, 20.30u. Theater Zuidpiein. Hester Hoffman en G.v.d.Kroon. 20.30u. Theater Zuidplein. Pater Moeskroen, 20.15u. Tejatro Popu lar. Joachim Kufn Quartet. 21.0Qu. Zaal de Unie. Strijkkwartet Plus. 20.00u. De Laurens. Benefietcon cert, 20.15U. Casino Rotterdam. Trio Ann, 20.00-l.00u. De Doelen. Pauwkes Orkest 22.00u Dinsdag 6 december SCHIEDAM Podium.'Jamsessie, 21.00u. VLAARDINGEN d'Oude Stoep. The blue dirt. 22-OOu. DC Soenda. Sinterklaas- bingo, 14.30u. MAASSLUIS Stadhuis. Verkeersspreekuur, 16.30u. ROTTERDAM De Doelen. Oostenrijkse concert dag, 12.30u. De Doelen Kl.z. Doeje- nensembiêj2CL15u. De Doelen, ju bileumconcert 'De stem Vreewijk', 14.30u. Rotterdamse Schouw burg. Wie is er bang voor Virginia Woolf? 20.15u. Rotterdamse Schouwburg. Het laatste kind, 15-OOu. Theater Zuidplein, Paul McKenna, 20.15u. Theater Zuid plein. Cuadro Flamenco, 14.30u. JC Baroeg. Anathema, 15.00u. Night- town. Hawkwind, 21.00u. Rotown. Houseshow, 22.00u. Zochers. Leeskabinet, 15.00. Wijkgebouw De Larenkamp. Kunst ontdekken, 9.30-11.30u. Casino Rotterdam, Snoopy, 16.30-23.30u.DeDoelen. Jazz at the Doeiencafé, 15.30u. L'Espirit. Oscar Swamp, 16.00u. ROTTERDAM Alhamb ra Riksbioscoop: 'Shadow- lands' (al) dag. 11.45-2.45-5.45- 8.45. Alhambra 2: The Crow' (16i dag. 6.45-9.30, ma.di. ook 1.15-4. Calypso 1: The Lion King' (a!) dsg. 1.15-4-6.45-9.30, Calypso-2: 'Fo rest Gump' (12) dag. 1.15-5-8.30. Calypso 3: 'Fourweddings and a fu neral" (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'De Leeuwekoning' (a: dag. 1,15-4.- The Lion King' (al 6.45-9.30; Cinerama 2: 'Speed (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 3: 'Blown Away' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Suite 16' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 5: "Threesome (16) 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Pulp Fiction' (16) dag. 1.15-4.30- 8.30. Venster 1: 'Rouge' (16) dag 8-10. Venster2: 'I! Gattopardo' (16: dag. 8. Venster3: 'Exotica' (16)dag 8-10. Venster 4: 'Kosh ba Kost (16) dag.7.30 'Fresa y Chocolate' (16) dag.10. Lumière 1: The spe cialist' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'True Lies' (16) dag, 1.15-4-6.45-9.30.üimière3:'Cle- ar and present danger' (16) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15.Lumière4: 'Clear and present dc dag.12.45-3.30-6.15-9.15.1 'Sexpectations' (18) dag. vansf 12 doorl.voorstelling. Thalia: Timëcop" (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Den Haag - Een 21-jarige Maassluizer en een 34-jarige man uit 's-Gravenzande rijn vrijdag door de-politierechte in Den Haag veroordeeld boetes van respectievelijk 500 en300 gulden, omdat ze zichip november 1993 verzetten té gen hun arrestatie. De twee mannen vierden'mri acht anderen een Iuidmchög feestje in het huis van dë 's- Gravenzander. Buren klaag den over geluidoveriast, riiaar op waarschuwingen van de po- litie werd door de feestvierdes niet gereageerd. Toen omcfrie; uur 's nachts de harde muzi» nog aanstond, gingen zeven agenten de woning binnen om nemen. Beide verdachten wa ren het daarmee oneens f maakten het de politie lastij Daarop wilden de agenten t£ arresties overgaan, doch hd tweetal verzette zich met hand en tand. De officier van justitie eiste te gen de 34-jarige bewoner «Sj boete en het verbeurd vela ren van de versterker. De boe te werd door de politierechte gehandhaafd, de geluidinsUf- latie kon de man terugkrijg®-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1