erweg 'Dit is mijn Hoeks Welzijn niet meer da Rijmen van Koos de Kapper in fotoboek Maasland worstelt voort met kruispunt DE, genda Nieuwe cultuur (2) In lampionnenoptocht naar de kerstboom -Bomen Van Dalsumlaan gerooid en verplant Tekeningen en aquarellen Verhalenwedstrijd over oorlogsbelevenissen Domheid voorbij? Oprichter Bob van Aalst heeft er genoeg van, maar denkt alweer aan derde avontuur _3 1 u». Schoonheid van binnenuit Rotterdams Dagblad uinsaag t aecemoer iyaa De nieuwe cultuur van het Vlaardingse college "an burgemeester en wethouders is, schreef ik vrijdag op deze plaats, een beetje wennen. Maar behalve bij de coalitiepartijen waait er ook door de Vlaardingse afdeling van Groenlinks een frisse wind. Die door voor- en tegen standers zo aardig gevonden fractievoorzitter Ben van der Velde heeft zich de kritiek van de dames en heren politici op de hals ge haald. Wordt opeens in het openbaar door Anny Attema - boegbeeld van de voorheen-grootste collegepartij PvdA - vergeleken met drift kikker er dwarsligger Remi Poppe. Nu was bet ook niet misselijk wat Van der Velde het college tijdens de algemene beschouwingen over de begroting voor volgend jaar voor de voeten gooide: 'Het verdriet van VIaardinger>\ vatte hij het bestuur samen. 'Onbestemd grijs' was 'de beste kwalificatie die Groenlinks uit de strot kon kragen, afgezet tegen de paarse euforie in Den Haag uit die dagen. 'Deponeer het college-programma maar in het ronde archief en het college 'zou eigenlijk weggestuurd moe ten worden', zijn maar twee zinnen van de soort waarmee het verhaal van Van der Velde was doorspekt Attema boos. Klaas van Netten (CDA) in z'n kuif gepikt. Bram Zonne (WD) zou Van der Velde nog wel eens onder vier ogen spreken - V" ders loop ik het risico in het openbaar onaardig te worden'. Of en hoe dat gesprek heeft plaatsgevonden, onthult Van der Velde niet in de Groenlinks-uitgave Raadikaal. Wél dat wethouder Ton van der Steen (066, hoofddoekjes) in de wandelgangen hem had toever trouwd dat hij het verhaal van GroenLinks 'een slecht verhaal' vond. Groenlinks ligt er niet wakker van. Over 1995 schrijft het bestuur in dezelfde Radikaak 'Sen jaar waarin we er weer met z'n allen tegen aan gaan om keihard de beste te zijn'. Na de gemeenteraadsverkie zingen van maart dit jaar, toen de GroenLinks-fractie zich verdubbel de tot twee leden, zei Van der Velde dat dit een beloning was voor de constructieve oppositie die zijn partij had gevoerd. Met andere woor den: geen Socialistische Partij, die alleen maar tégen is. Maar ja, die SP is toevallig wel de grootste partij geworden. En, toeval of niet - of heeft dit soms met het vertrek van Poppe te maken? - er lijkt meer naar de SP te worden geluisterd. Waarschijnlijk is Groen Links tot de conclusie gekomen dat een verdubbeling er bij de vol gende verkiezingen alleen maar in zit als de partij flink om zich heen gaat schoppen. Een nieuwe cultuur, om een partij van omvang te worden. Zodat er wel serieus rekening wordt - moet worden - ge houden met de partij. Want daar ligt natuurlijk de frustratie van Van der Velde: ondanks de nieuwe cultuur van de coalitie, concludeert hij dat zijn ideeën in de prullebak worden gemieterd. Dat hij de driejaar die deze termijn nog resten geen vrienden zal krijgen/houden in de raad, is van ondergeschikt belang. Als het maar tot de kiezer door- -jü dringt. JANROZENDAAL De kerstman begeleidt donderdag 8 december de kinderen bij de lampionnenoptocht naar de Grote Markt. Daar wordt die avond door burgemeester Scheeres de verlichting ontstoken van de grote kerstboom. De optocht begint om 18.30 uur op de Koemarkt, waar de winkeliersvereniging van de Hoogstraat gratis lampionnen uitdeelt. De ceremo nie op de Grote Markt wordt omlijst door kinderkoor Jong Begin en de harmonie van Harpe Davids. De plataneniet^ ^dödins. langs de trambaan in de Van Dalèumlaah/Scheepvaartweg worden deze maand vervangen door een rjj veld-esdoorns die tot leibomen worden gevormd. De kronen van leibomen blijven smal en bezorgen daardoor geen overlast meer aan de bovenleidingen van de trambaan, zoals tot nu toe gebeurde. Van de 79 bomen worden de slechte exemplaren gerooid, de overige bomen (44 stuks) worden verplant naar elders in de stad. De es doorns verhuizen naar de westkant van de Van Dal- sumlaan/Seheepvaartweg. De platanen aldaar wor den dan weggehaald zodat er een aaneengesloten es doornlaan ontstaat. Omdat de middenberm van de Van Dalsvmlaan/ Scheepvaartweg eigenlijk te smal is voor bep'anting. worden ook deze bomen weggehaald. Als vervanging hiervoor kan de tweede rij leibomen langs de tram baan worden gezien. Gedurende de werkzaamheden moet rekening worden gehouden met omleidingen of andere verkeersmaatregelen. Vlaardïngen Tekeningen en aquarellen van Bea Goossens zijn tot en met 4 januari te zien in bibliotheeknliaal Holy. De exposant begon driejaar geleden met het volgen van teken- en schilderlessen in atelier De Duig. Nu acht zij de tijd rijp voor het tonen van een bescheiden col lectie tekeningen en aquarellen. Haar werk ken merkt zich door helderheid en kleur. De expositie is tijdens de openingsuren van het filiaal te bezichti gen. Maassluis In het kader van de viering van de bevrijding is door het comité '50 jaar bevrijding' een verhalenwedstrijd uitgeschreven Burgers en voormalig Maassïuizers kunnen daar aan deelnemen door belevenissen in de oorlogsjaren in verhaalvorm op schrift te stellen. Zowel betreurenswaardige als kolderieke gebeurte nissen zijn welkom. Een jury zal de inzendingen be oordelen en de tien beste verhalen worden gebun deld. Inzendingen kan men tot 1 februari van het vol gend jaar kwijt bij de Openbare Bibliotheek aan de Ui verlaan 18. Postcode3140 AB, Maassluis. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardïngen Postbus 4008 3130 KA Vlaardïngen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Mot plezier het stukje van de heer Kor Kegel 'Maassluis, de domheid voorbij' gelezen. Met de kop van het verhaal en dat men zijn domheid de baas kan, frn ik het met eens De heer Kegel vergeet zeker dat D66 al ve ie jaren in do raad van Maassluis vertegenwoordigd is en de heer Storm over wie hij zoveel lof spreekt (de tranen schieten in mijn ogen) reeds vijfjaar deel uitmaakt van het collegeHiermede wil ik zeggen dat ook onder de verantwoordelijkheid van D66 en de heer Storm vele domhe den begaan zijn. Als ik me niet vei gis heeft de heer Storm welecns tij dens een verkiezingscampagne het idee geopperd de binnenhaven van Maassluis te dempen. Is dat niet dommmmmmm? Men zegt weieens 'naar het verleden kijken heeft geen zin'. Maar ik blijf zeggen 'zonder verleden geen toekomst'. Derhalve blijf ik de toekomst wat het besturen van de gemeente Maassluis betreft somber tegemoet zien. Mijn veiwachting is dat er nog vele domme beslissingen door b en w en raadsleden genomen zullen worden. C. L. van Leeuwen, Maassluis Door Leen van Ooijen Hoek van Holland „Hoeks Welzijn had onder deze voor waarden nooit moeten deel nemen aan de coalitie. We hebben teveel van onze eigen uitgangspunten moeten ver kwanselen om die felbegeer de zetel in handen te krijgen. Het resultaat is nu dat we aan het handje van de andere politieke partijen moeten lo pen en dat fractieleider Dick van Wijngaarden genood zaakt is om oppositie te voe ren tegen zijn eigen porte feuillehouder." Bob van Aalst, in 1986 dc initia tiefnemer voor de oprichting van Hoeks Welzijn, heeft de k. x>p doorgehakt Afgelopen week heeft hij het partijbestuur en het dagelijks bestuur van de deelge- meenteraad laten weten, dat hij bedankt als raadslid. „Toch wel een beetje met bloe dend hart." zegt hij. „Ik had ei genlijk de bedoeling om in deze zittingsperiode nog twee jaar vol te maken en daarna de estafet- testok over te dragen. Maar nu ik de algemene beschouwingen op de begroting heb gezien, is voor mij de maatvol." v Van Aalst (71) maakte zelf de be grotingsbehandeling niet mee, omdat hij in die periode met va kantie was. „We zijn weer hele maal terug bij af," vindt hij nu. „Het persoonlijke duel in de raad is weer belangrijker geworden dan de algemene zaken die aan de orde zijn. Ik heb de term 'hakke takken en kissebissen' m het ver leden in de raad geïntroduceerd en het lijkt erop dat we weer op hezelfde peil zijn beland. Daartn heb ik geen zin meer." Opheffen De strijdlustige Hoekenaar gaf er al een keer eerder de brui aan. In 1983 en 1984 had dj zitting in de deelraad voor de VVD, maar toen hij het oneens werd met de ge volgde politieke lijn, stopte hij er mee. Met een aantal gelijkge stemde zielen onder wie John van der Zee, Piet "an der Sande 'HoeksWelzijnistegenstander van een Waterwegcentrum maar we hebben nu een portefeuillehouder die dat plan juist moetverdedi- gen,' hekelt Bob van Aalst, bij het Waterwegcentrum, de huidige politieke situatie in Hoek van Holland. Fotowesttands fotobureau en Koos Lipman, richtte hij in 1986 Hoeks Welzijn op. „Onze uit gangspunten waren simpel," weet hij nog. „Het waren er welgeteld twee. We wilden toewerken naar een zelfstandig Hoek van Holland en intussen wilden we proberen om zoveel mogelijk bevoegdhe den te verwerven. Als dat bereikt was, zouden we onszelf weer op heffen Bij de verkiezingen in 1987 werd Van Aalst lijsttrekker. Hij kwam met twee zetels de raad binnen. In 1991 werden dat er drie en dit jaar ontpopte Hoeks Welzijn zich met vier zetels zelfs als de grootste partij. Na de eerste zittingsperiode be sloot Van Aalst zich niet verkies- eerste maand gratis. Actrice Anne Archer ts bekend vdn o a Fatal Attraction en Clear and Present Danger Zij is een enthousiast gebruiksier van tmedeen, een voedingssupplement op basis van mariene organismen Na drie maanden waarin /i| twee tabletten Imedeen per dag nam (de opbouwfase) had Anne Archer zichtbaar minder rimpels en kraaiepootjes Na die drie maanden gmq ze over ap de onderboudsfase. waarin zij een tablet Imedeen per dag slikt om de huid m optimale conditie te houden vj j lMt.Dl.HN DROGISTERIJ KRUIDERIJ HOMEOPATHIE Hoogstraat 165, Vlaardïngen De Loper 63, Vlaardïngen baar te stellen, maar hij kwam toch weer terug omdat Franeien Prins voortijdig de deelgemeente- raad verliet. Dit voorjaar werd hij als derde man weer in de deelraad gekozen. „Misschien had ik er toen al beter een punt achter kunnen zetten. Maar ik had nog altijd de hoop dat we de politiek op een ander spoor 2ouden kunnen zetten. Er wordt te weinig geluisterd naar de bur gers en er wordt te veel aan de hand van de landelijke politiek gelopen. Ik hoopte dat er con structieve coalitie zou ontstaan. Maar Hoeks Welzijn heeft veel te veel moeten inleveren. We zijn te genstander van een Waterweg- centrum, maar hebben nu een portefeuillehouder van Hoeks Welzijn die dat plan juist moet verdedigen." „We wilden beperking van de wo ningbouw, maar onze portefeui llehouder moet plannen brengen voor honderden woningen in het gebied van het Waterwegcen trum. Als we oppositiepartij wa ren gebleven, dan hadden we ook veel kritiek over ons heen gekre gen, maar het is altijd nog beter dan het inleveren van een groot deel van de eigen identiteit." Van Aalst vindt het overigens te recht dat Hoeks Welzijn zichzelf niet opheft. De partij heeft via een wijziging van de statuten het voortbestaan verzekerd. Het scheidende raadslid heeft geen hoge verwachtingen van de ko mende zelfstandigheid in 1997. „We worden geconfronteerd met een regionaal machtsblok. Een heleboel bestuurders in de regio gaan een stoeltje omhoog. Het lo kale bestuur wordt achteruit ge zet. Deze zelfstandigheid is een farce." Hoewel Van Aalst meent dat Hoeks Welzijn goeddeels is on dergesneeuwd door andere zaken dan de oorspronkelijke en dat Hoeks Welzijn in feite een verkap te politieke partij is geworden, kan hij er begrip voor opbrengen dat fractieleider Dick van Wijn gaarden zich een beetje opstelt als een oppositieleider. ,Jk vind van Leen Vreugdenhil nauwelijks meer iets terug. Hij wordt ingekapseld in het dage lijks bestuur. Van Wijngaarden accepteert, maar hij brengt het soms wat ongelukkig. Hij is te emotioneel en politiek onervaren. Hij mist de gladheid van een Piet van der Wel (CDA-fractieleider, red.)." Ouderenbond Bob van Aalst maakt er geen ge heim van dat het hem niet zal spij ten, wanneer Hoeks Welzijn weer in een oppositierol wordt gedron gen. Zelf gaat hij zich inmiddels weer wat intensiever bezig hou den met het werk van de ouderen bond, de ANBO. Of politiek Hoek van Holland he lemaal van hem af is? „Ach, er zijn contacten met een van de ou derenpartijen. Het zou voor Hoek van Holland misschien niet zo slecht zijn om namens die partij iemand in de raad te hebben. Ten slotte wonen er m De Hoek veel 55-plussers," houdt hij zijn poli tieke toekomst toch nog open. Want na de WD en Hoeks Welzijn lijkt Bob var. Aalst eigenlijk nog niet zo afkerig van een derde poli tiek avontuur. Dinsdag 6 december SCHIEDAM Podium, jamsessie, 21.00u. vlaardïngen d'Oude Stoep. The blue dirt 22.00u. ROTTERDAM De Doelen Kl.z. Doelenensemb's, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg Gr.z. Wie is er bangvoor Virginia Woolf? 20.15U. Theater Zuidplein Gr.z. Paul McKenna, 20.15u. Thea ter de Evenaar Fatna Bent el Houci- ne en Ensemble, 20.15u. Night- town. Hawkwmd, 21.00u. Rotovvn, Houseshow. 22.00u. Casino Rot- tc-dam. Snoopy, tot23.30u. Woensdag 7 december SCHIEDAM Stedelijk Museum. Ensembleens- uit, 12.30a Thurlede. Sneeuwwitje: (film), 14.00u. vlaardïngen Stadsgehoorzaal. Patric/a Sueri (jeugdtheater), 14.00u. The Chip pendales, 20.15u. Harmonie, Splmks (jazz), 21.00u. ROTTERDAM Wijkgebouw de Larenkamp, Kunst: Ontdekken, 9.30-11.30u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Shadow- lands' (al) dag. li.45-2.45-5,45- 8.45. Alhambra 2: 'The Crow' (16) dag. 6.45-9.30. Calypso 1: The Lion King' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso-2: 'Forest Gump (12) dag. 1.15-5-8.30. Calypso 3 'Four weddings and a funeral' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'De Leeuwekoning' (al) dag. 1.15. 4. 'The Lion King' (al) 6.45-9.30.Ci nerama 2: 'Speed' (12) dag. 1.15. 4-6.45-9.30. Cinerama 3: T Away' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Suite 16' (16) dag 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: Threesome' (16) 1.15-4-6.45 9.30. Corso: 'Pulp Fiction' (16) dag 1.15-4.30-8.30, Imax Theater: 'Yellowstone' (al) dag. 2-3.15-6.45 'Blue Planet' (al) dag. 4.30. Trial bj Jury' (12) dag. 8. 'Natural Bom Killers (al) dag. 10. 'Walt Disney' dag. 2 tof 5.30,6.30 tot 11. Venster 1; "Rou-j ge' (16) dag. 8-10. Venster 2: 'I Gattopardo' (16) dag. 8. Venster3: 'Exotica (16) dag. 8-10. Venster 4; "De Rode Ballon' (16) wo2. 'Koshba Kosh' (16) dag. 7.30 'Fresay Choco late' (16) dag.10, Lumière 1: The specialist' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: True lies' (16) dag, 1.15-4-6.45-9.30.Lunfère3: 'Clear and present danger' (16}d2g 12.45-3.30-&15-9.15.Lumière4: 'Clear and present danger dag.12.45-3.30-6.15-9.15. Rex: 'Sexpectations' (18) dag. vanaf 12 doorl.voorstellmg. Thalia: 'Timecop (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Kindermatinees: Alhambra 2; 'De Leeuwekoning' wo. 1.15-4. Cine rama 4: 'Baby's Day Out' wo. 115 Venster 4: 'De rode ballon'wo. 2 Door Ben van Haren Schiedam Het nieuwste foto boek over Schiedam, dat Henk Kiela onlangs uitbracht, begint en eindigt met wat hij zelf noemt 'ge dichten' van Matthijs Dollee. Het is rijmelarij van de door het bom bardement in 1940 uit zijn geboor testad verjaagde Rotterdammer, die in Schiedam bekend werd als Koos de Kapper. Met het van hem bekende gevoel voor het detail en het straatleven was deze keuze van Kiela, in zijn .zevende boek over Schiedam, heel logisch. De nieuwe uitgave behandelt Schiedam-Oost en het Singelkwartier in de eerste zeven decennia van deze eeuw. De rijmende kapper uit de Fran- klinstraat hoort daar helemaal bij met teksten zoals „Op het Koos de Kapperpleintje, steeds begun stigd door de Zon, heb ik voor Schiedams getijsem een eerste klasse scheersalon. Daar knip ik zware jongens, scheer ik vanaf dwerg tot reus, letterlijk en ook fi- Een van de vele straattafereeltjes uit Kiela's nieuwe fotoboek. VuordeoverdrachtvandevrijheidsboomophetNewtonpleïnaan hetnïeuwegemeentebestuurhadbuurtverenïgingNewton-Pas- cal op 1 september 1945 een zitje, compleet met vloerkleedge maakt op het trottoir met behulp van huisraad van buurtbewo ners. Repro Roel Dijkstra guurlijk, neem ik mijn klanten bij de neus." In totaal 110 foto's toont en be schrijft Kiela in zijn nieuwe in ei gen beheer vervaardigde boek hei: oostelijke stadsdeel van- Schiedam. De oudste foto is va 1900 en geeft een winters van de Schie nabij het Proveniers huis met op de noordoever nog be woonde boerderijen. Op de jong ste foto, van juli 1969, staat een deel van de oude brandweerka zerne 'met klim- en slangentoren aan de Singel. Straattafereeltjes van voor de oor log, kiekjes van bevrijdingslees ten en van de terugkeer van In diegangers, staan naast beelden van bijvoorbeeld de drukste spoorwegovergang van Neder land in de jaren vijftig. De spoor bomen in de Overscbiesestraat die soms twintig minuten geslo ten waren voor treinen van er naar Den Haag en Hoek van land. Alle foto's ruim voorzien var tekst. 'Schiedam-Oost en Singelkwar- tier' van Henk Kiela is alleen te lefonisch te bestellen bij uitge verij De Drie Glazen te VI aard in gen (4746510). Maasland Na een evaluatie van ongeveer drie jaar worstelt het ge meentebestuur van Maasland nog altijd met het zoeken naar een op lossing om het kruispunt bij de Oude Veiling naar de Kerkweg en Koningin Julianaweg veiliger te maken voor fietsers en voetgan gers. Er zijn al diverse mogelijkheden bedacht om een veiliger passage mogelijk te maken. In de spits is het een druk kruispunt met auto verkeer uit Maasland en Maas sluis in de richting van de rijks weg A 20. Daar tussendoor moe ten de fietsers en voetgangers, on der wie veel scholieren, maar zien hoe zij aan de overkant van de weg komen. Dat er in verhouding weinig ongelukken gebeuren, heeft te maken met de gewenning van de dagelijkse passanten en het gedwongen langzaam rijden door het autoverkeer. Niettemin leeft de intentie nog steeds de kruising veiliger te ma ken. „Het wordt door de gebrui kers toch als onveilig ervaren," vertolkte wethouder L. H. de Nie dit al lang bekende gegeven on langs weer eens aan de raadscom missie voor openbare werken. Eerder geopperde oplossingen, waaronder een doorgang onder de bestaande brug of het beveiligen met verkeerslichten, bleken niet haalbaar. De geringe doorgang hoogte en te steile hellingen ge ven de fietsonderdoorgang teveel praktische problemen. De oplos sing met verkeerslichten ver dween eveneens van tafel, omdat met het activeren van het groene licht door een druk op de knop slechts geringe veiligheid wordt gewaarborgd. In overleg met verkeerscommis- sie en politie heeft het gemeente bestuur et a alternatief plan ont wikkeld, Onder meer wordt ge dacht aan een fietspad aan de noordzijde van de Maassluiseweg. Tot de mogelijkheden behoort eveneens de aanleg van een nieu we fietsoversteekplaats op de Maassluiseweg. Dan bestaat nog het plan de oversteekplaats voor fietsers op de Julianaweg ge schikt te maken voor het berijden in twee richtingen. Nog het meest ingrijpend in het nieuwe plan is het wijzigen van de voorrangssituatie tussen de Kerk weg en de Oude Veiling. Het ver keer zou dan voorrang moeten ge ven aan het verkeer vanaf de Juli anaweg en gelijkertijd ook dat vanaf de Maassluiseweg. Volgens het college wordthiermee ook voi daan aan de inhoud van het vei keerscircuiatieplan. Daarin stal dat het noord-zuid verkeer doe Maasland via de Koningin Ju& naweg afgewikkeld dient te wo' den en het verkeer in tegenover gestelde richting via de Kerkvuf Burgemeester Groot singel en de Hofsingel. Van die maatregel is geen vand raadsleden onder de indruk. I vrezen opstoppingen op de Kerl weg'en allerlei sluiproutes om fa dorp uiteindelijk via de Julia# weg te verlaten. Want dan krijs men alsnog voorrang op de intec sieve verkeersstroom uit Maai sluis. De Nie: „Er zitten bezwatf aan het plan, maar een betere op lossing zie ik niet. Ondanks al» bedenkingen is het de poging^ ker waard." 0 O Ku ren dat ie\ isl we: pla hoi zei bor Op geo me rel

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2