Enorme wachtlijsten voor taallessen 'Ze houden gelukkig wel hun slipje aan' Rotterdams Dagblad Geen vlammen meer. maar het gevaar bleei Grote beurt voor Er is geen geld en personeel om alle allochtonen direct te helpen Verkeerde krant Ondanks bezwaren toch duur paspoort Ondernemers sceptisch over vrije sluitingstijden Vijftien mille voor Sehiedamse ouderen >ij Sparrenflat Zeven illegalen bij inval bedrijf Gewelddadige winkeldievegge Treinverkeer uren gestremd Donderdag 8 december 1994 Zie verder pagina 12 Foto Roel Dijkstra Vlaardingeit/Maassluis—Van de 32 werknemers die maandag 28 no vember werden aangehouden tij* dens een grootscheepse controle bij een bedrijf aan de Koningin Wilhelminahaven in Vlaardingen, blijken er zeven illegaal in Neder land te verblijvend Vier zijn door de politie op vrije voeten gesteld met de aanzegging dat ze Neder land moeten verlaten. Er waren geen cellen beschikbaar om hen in afwachting van hun uitzetting' vast te zetten. Drie vrouwen, voor wie wel celruimte gevonden kon worden, zitten nog vast. Voor hen zijn reisdocumenten aange vraagd, zodat ze het land uitgezet kunnen worden. De controle vond plaats op grond van de Vreemde lingenwet en de Wet Buitenland se Werknemers. Behalve de Vlaardingse politie, nam de Dienst Inspectie Arbeidsverhou dingen (DIA)*er aan deel. De DIA zal waarschijnlijk proces-verbaai opmaken tegen de werkgever. Het agrarisch loonbedrijf Gebr. Yeniay uit Maassluis, dat enige tijd geleden door de economische politierechter in Den Haag tot 62.000 gulden boete is veroor deeld voor het in dienst hebben van 31 illegalen bij Westiandse tuinders, hoeft die boete waar schijnlijk niet meer te betalen. Een vertegenwoordiger van het inmiddels failliet verklaarde be drijf vroeg gisteren in hoger be roep om clementie aan het Haag se gerechtshof. En wat de aankla ger van het hof, procureur-gene raal mr. B. de Hoogh betreft, kan hij daarop ook rekenen. Hij vroeg het hof om een 'schuldigverkla ring zonder oplegging van straf. „Er valt bij dat bedrijf toch niets meer te. halen," lichtte mr. .De Hocghtoe. Het hof doet over twee weken uit- spraak. VlaardingenEen 25-jarige vrouw uit Hoogvliet, betrapt op diefstal van cosmetica in een winkel aan de Hoogstraat in Schiedam, heeft zich gisteren hevig verzet tegen haar arrestatie. Eerst wist zij weg te komen uit het vertrek waar zij door het personeel was opgeslo ten, vervolgens maakte zij amok op de Lange Haven waar zij door de politie werd aangehouden. „Zij was haast niet op redelijke wijze in de politie-auto te krijgen," ver klaarde de politiewoordvoerder. Een agent liep een snee in zijn vinger op tijdens de worsteling. De vrouw kreeg een procres-ver- baal. In Vlaardingen werden gis termiddag een 16-jarige vrouw uit Schiedam en een 27-jarige vrouw uit Rotterdam aangehouden we gens diefstal uit een winkel op het Liesveld. Een 34-jarige Vlaardin- ger werd gearresteerd wegens diefstal van 75 gulden uit de kassa van een winkel aan de Reigerlaan. Deze week werd door de Vlaar dingse politie ook het onderzoek afgerond naar een serie van tien winkeldiefstallen. Vier personen werden aangehouden: een 21-jari- ge vrouw uit Bergen op Zoom, twee Rotterdammers van 22 en 34 jaar en en 21-jarige Maassluizen Zij stalen geld, levensmiddelen en geluidsapparatuur uit winkels aan de Van Hogendorplaan en de Franse'; straat. In Maassluis greep de politie een 29-jarige inwoner van die ge meente in de kraag nadat hij op het Damplein voor 70 gulden aan batterijen had gestolen. Een 27-ja- rige Rotterdammer die voor iets meer dan een tientje aan levens middelen wegnam uit een super markt aan de Lange Boonestraat, werd eveneens ingerekend. Vlaardingen Het treinverkeer tussen Vlaardingen-Centrum en Vlaardingen-West is dinsdag avond enkele uren gestremd ge weest. Ook het gewone verkeer dat gebruik maakte van de spoor wegovergang aan de Maassluise- dijk raakte in de problemen. De politie leidde het verkeer om. Honderden gestrande treinpassa- giers werden met bussen naar hun bestemming vervoerd. De overweg was gesloten tussen circa half zes en half negen we gens een politie-onderzoek naar de' toedracht van een ongeval waarbij een man om het leven was gekomen. Het onderzoek wees uit dat het om een geval van zelf moord ging. Door Mariëtte Olsthoom Schiedam - In een jaar tijd zijn de wachtlijsten voor taalon derwijs aan allochtonen in Schiedam gestegen van 61 tot 300 personen. Het Educatief Centrum Volwassenen (ECV) heeft de gemeente laten weten dat zij niet aan de enorme vraag naar Nederlandse taallessen kan voldoen. Om nog langere wachtlijsten te voorkomen moet het aanbod worden uitge breid, waarschuwt het ECV. Het is geen uitzondering dat al lochtonen een jaar moeten wach ten voordat zij aan een cursus Ne derlands kunnen beginnen, zegt adjunct-directeur C. de Reus van het ECV. „De vraag is gigantisch. Niet alleen het arbeidsbureau vraagt om een goede beheersing van de Nederlandse taal, ook de L bevolking vraagt om'aanpassing en eist dat buitenlanders 20 snel mogelijk Nederlands leren," al dus De Reus. De groei van het aantal vluchte lingen en asielzoekers en een irt- baalrace van allochtonen die al langere tijd in Schiedam wonen, noemt ambtenaar H. Gerrits van de gemeente Schiedam ais oorza ken. van de 'nijpende' wachtlijs ten. „De Nederlandse samenle ving legt de nadruk op integratie. Een beheersing van de Neder landse taal is noodzakelijk gewor den." Geschoold De lange wachtlijsten bij het ECV worden niet alleen veroorzaakt door de groeiende vraag naar taal cursussen, ook hét gebrek aan ge schoold personeel vormt een pro- bïeem. Volgens De Reus zijn er wel mensen die de post-hbo-oplei- ding voor taalles aan allochtonen volgen, maar afgezet tegen de groei in de basiseducatie, levert dat te weinig gekwalificeerde do centen op. Bij het ECV volgen momenteel zo'n 356 mensen Nederlandse taallessen, van de cursus voor an alfabeten tot de lessen voor hoger opgeleiden. Per half jaar kunnen er tenminste vijfentwintig nieuwe cursisten worden geplaatst. Afge zet tegen het aantal aanmeldin gen levert dat volgens De Reus wachttijden op die variëren van een half jaar tot langer dan een jaar. Toen Schiedam de taak kreeg vijfhonderd asielzoekers te huisvesten, besloot het ECV aan de bel te trekken. „Dat kunnen we niet aan," stelt De Reus.' „Dan worden de wachtlijsten nog lan ger.". Nieuwkomers In principe zegt zij wel kans te zien de groep nieuwkomers op te vangen. Maar dan moet wel het aanbod verder worden uitgebreid. Bijvoorbeeld door middel van pro jecten. Turkse nieuwkomers wor den bijvoorbeeld opgevangen in het Project. Instroom Nieuwko mers (PIN), waarin zij Nederland se les krijgen en een oriëntatie op de Sehiedamse maatschappij. Een kant en klare oplossing voor de al bestaande wachtlijsten zegt De Reus niet té hebben. De gemeente is de mogelijkheden aan het bekijken om de giganti sche wachtlijsten weg te werken en de nieuwkomers op te vangen, maar stuit daarbij op een geldpro bleem. „De" gemeente zit aan de grens en ook het ministerie kort op de basiseducatie," stelt Ger rits. „Doe je een beroep op ar beidsbureaus dan blijken ook de ze te moeten bezuinigen. We wil len wel, maar het probleem is: wie zal dat betalen?" Per abuis heeft u giste- ren de.verkeerde, eihtie .Van;:::Ket:;::lMerdams 11 1a kregen. Wy bieden u dairv'óör" onze excuses' aan. Om.het enigszins /.goed temaken krijgt u vandaag een extra pagi- na i met /v regionaal/ nieuws 'Sat gisteren in uw fcar.t had moeten ^/staanl' Directie Door Jelle Gunneweg- Schiedam Soms zou ze willen zeggen: 'mijn man is geen hoer hoor', als de zoveelste vrouw zich na afloop van de show aan hem opdringt. Maar het hoort bij zijn werk, dus doet ze steeds net alsof ze het niet ziet. Had ze maar niet op een Chippendale verliefd moe ten worden, denkt ze dan. Zelf is ze niet zo'n opgewonden standje. Misschien valt hij daarom wel op haar: een lekker rustig type. „De meeste Chippendales hebben totaal geen respect voor die hitsi ge meiden," vertelt de Nederland se Linda (24). „Ze hebben ook bij na allemaal een vriendin of vrouw, dus die verhalen over wil de party's in de hotelkamers zijn schromelijk overdreven." Twee- eneenhalf jaar kent zij haar man nu. Ze zag hem zitten in een res taurant en raakte aan de praat. Pas veel later kreeg- ze te horen dat hij een stripper is. Nu woont ze met hem' in Los Angeles en gaat soms mee op toemee. Met wie van de goedgebouwde Ameri kanen zij getrouwd is, mag ze niet zeggen. „Dat is funest voor de ver koop van de merchandising." Linda maakt mee waar heel veel vrouwen in de Stadsgehoorzaal vanavond alleen maar van durven dromen. Zoals Marga, die nu al voor de 104de keer naar de show komt kijken. „Nee, mijn leeftijd zeg ik niet, dat weten zelfs de jon gens niet. Ik kom voor Jonathan, van de bananenact. Dat is mijn fa voriet," vertelt ze in de pauze. Haar vriendin loopt boos bij haar weg en roept dat ze niet met de pers moet praten omdat haar woorden toch weer verdraaid wor den. „Vroeger viel ik op August," legt Marga uit. „Maar na een interview in de Playboy is dat over. Ze heb ben toen geschreven dat ik een ro mance met Charles heb gehad ter wijl dat helemaal niet waar is. Sindsdien is August boos op me. Maar ja, hij zit in groep 2 en dit is groep 3. In deze groep vind ik Jo nathan het leukst." Na afloop mag het publiek op de foto met hun favoriete Chippendale. Voor je het weet sta je tussen twee van die jongens, moet je lachen en word je alweer weggeduwd. Veel te commercieel.' Foto Roei Dijkstra Schiedam Vlammen waren er nauwelijks te zien bij de brand die dinsdagmiddag ontstond in de spouwmuur van de Beneluxflat aan het Chopinplein in Schiedam. Op de bovenste etages viel alleen een rooklucht te bespeuren. Dat was voor één van de bewoners re den de brandweer te bellen. Die besloot 24 appartementen te ont ruimen, omdat bij de lang door- smeulende brand koolmonoxyde vrijkwam en het gevaar voor ver giftiging bestond. Dakbedekking De brand ontstond na werkzaam heden op de Z-flat, waar nieuwe dakbedekking wordt aange bracht. Het vuur was snel ge doofd, maar het hardboard in de spouwmuur bleef nasmèulen. „Het gaat om een dilletatievoeg," iegde .brandweerofficier A. J. As- sié tijdens het bluswerk uit! „Die is een decimeter breed waardoor het water moeilijk bij het smeu lende materiaal kan komen. Dat smeulen ging overigens op lager gelegen etages verder. Blussen met grote hoeveelheden water zou wel afdoende zijn geweest, maar dan zouden de aan weerzij den van de spouwmuur gelegen woningen aanzienlijke water schade hebben opgelopen." De bewoners werden opgevangen in de recreatiezaal van de flat, dit als crisiscentrum was ingericht Politie en brandweer legden gedupeerden uit waarom ze nie in hun woning konden ovemach ten. Aanvankelijk zag niet ieder een er de noodzaak van in.de nacht door te brengen in een hotel of bij familie. Ze voelden er wei nig voor hun woning onbeheerd achter te laten, terwijl de hele nacht ramen open moesten staan om de boel flink door te laten luchten. „Met koolmonoxyde val! geen enkel risico te nemen," leg de Assié uit. „Je ruikt en ziet he! niet en het kan zelfs door de gaat jes van het stopcontact in de wo ning komen." De politie beloofde extra surveillances om de wonin gen in de gaten te houden. Gister middag mochtende bewoner: weer naar hun huizen terugkeren. Kerststalletje Terwijl de bluswerkzaamheden aan het Chopinplein nog in volk gang waren, moest de brandweer rond elf uur plotseling uitrukken naar de vlakbij gelegen Josef Ore liosingel. Daar brandde op tweede etage van een flat een \w ning volledig uit. De brand ont stond vermoedelijk in een kerst- stalletje. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Zie ook pagina 13 Of "ze een verhouding met hem zou willen? „Nee, dan heb ik hem nooit voor mij alleen, ïk zou zelfs niet een avondje met hem willen stappen, dan kijken voortdurend andere vrouwen naar hem." Tele foneren doet ze wel. Laatst bij voorbeeld had ze Jonathan via een medewerker een bos bloemen en een lekker luchtje gegeven. Op het kaarlje had ze geschreven: 'you're still my favourite'. „ïk heb hem daarna opgebeld in zijn ho telkamer om te vragen of hij de bloemen had gekregen. Hij zei dat ze heel mooi in een vaas stonden." Haar liefde voor de Chippendales heeft haar al een vermogen ge kost. „Ik zit nu op een kleine tien tot twaalfduizend gulden," rekent ze voor. „Ga maar na: 104 shows a 55 gulden, 193 polaroids van vijf tien gulden, vijfhonderd kaarten, kalenders, T-shirts, reiskosten, cadeautjes..." En voorlopig komt er geen eind aan deze geldidoppe- rij. Voor de andere twee shows, donderdag en vrijdag, in de Stads gehoorzaal heeft ze ook al gereser veerd. Vlaardingen Ondanks bezwaren van de diverse fracties in de ge meenteraad, wordt het paspoort in Vlaardingen per 1 januari 1995 toch fiks duurder. In plaats van 88 gulden nu gaat het reisdocument volgend jaar 107 gulden kosten. Alle oppositiepartijen waren te gen en ook de coalitiepartners vonden de verhoging fors. Maar toen het op stemming aankwam bleken PvdA, VVD, CDA en D66 toch het college-voorstel te onder steunen. Het amendement dat de C. de Jonge (SGP/RPF/GPV) in-' diende, om kostenverhoging te beperken, kreeg alleen steun van SP en GroenLinks. De overige fracties, waaronder ook W2000 die wel tegen de nieuwe prijs was, vonden de financiële onderbou wing boterzacht. Een kwalificatie die wethouder H. Roijers (finan ciën) een eufemisme noemde: „Ik krijg hier kromme tenen van." Want de 66,000 gulden die het amendement zou 'kosten' zou een gat in de begroting schieten. „En Vlaardingen De middenstan ders in de noordelijke Wnter- wegsteden staan huiverigtegen- over de plannen van minister Wijers (Economische Zaken) de winkelsluïtingstijden volledig vrij te laten. Deze plannen door kruisen niet alleen de zo goed als afgeronde besluitvorming over avondwinkels, ze brengen ook de consument en het perso- neel in -grote verwarring, zeggen' woordvoerders van diverse win kelorganisaties in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. De ondernemers vrezen dat er een onoverzichtelijke situatie ontstaat als winkeliers zelf hun sluitingstijden .mogen bepalen. Winkeliersorganisaties hopen daarom dat hun leden tót .afspra ken ovéruniforme regels'zullèn komen als de plannen van: de minister doorgaan. Voor het idee dat winkels ook op zondag hun deuren mogen ope-- nen valt in de drie steden weinig enthousiasme te bespeuren. juist door dit soort amendemen ten is een groot deel van de finan ciële problemen in Vlaardingen ontstaan," aldus A. Zonne (VVD). Maar De Jonge vond dit maar een klein probleem bij de acht miljoen gulden die volgend jaar moet wor den bezuinigd. De forse verhoging van het pas poort is volgens burgemeester en wethouders,nodig om de uitgifte kostendekkend te houden. De kosten van het paspoort vallen zo veel hoger uit omdat onder meer per 1 januari de zogenoemde Eu ropese identiteitskaart wordt in gevoerd. Het aanmaken van deze kaarten kost de gemeente 48 gul den per stuk, terwijl het rijk heeft bepaald dat gemeenten hiervoor maximaal 35 gulden in rekening mogen brengen. De oppositiepar tijen stemden bij het vaststellen van de tarievenverordening ook tegen de verhogingen van de af valstoffenheffing en reinigings rechten en de rioolrechten. Met het oog op de toekomstige ontwikkelingen van de tarieven vroegen met name de fracties van CDA en SGP/RPF/GPV om te kij ken naar de kostenkant. Wat dat betreft, concludeerde De Jonge, zijn de beloftes van het O&O-pro- ces (de reorganisatie bij de ge meentelijke diensten) nog niet in- Priscilla (19) en Paula (21) bewon deren de kalenders die de Ameri kaanse strippers vóór de voorstel ling hebben gesigneerd. „Moetje kijken, die ogen..." zwijmelt Pau la by een van de meest gespierde heren. Waarom ze zijn handteke ning heeft gevraagd? „Om hem van dichtbij te zien en hem even aan te raken. Ik leg stiekem mijn hand op zijn been, hij raakt licht mijn arm aan. Na afloop laten we ook foto's maken, maar dat gaat veel te snel. Voor je het weet sta je tussen twee van die jongens, moet je lachen en word je alweer weg geduwd. Veel te commercieel." Nee, een vriendje hebben ze niet Als ze wel verkering hadden, wa ren ze toch naar deze show ge gaan. Gewoon, omdat het span nend is. Priscilla: „De Chippenda les houden gelukkig wel hun slip je aan, dan blijft er nog een beetje voor de fantasie over. The London Knights vind ik daarom niks, dat gebungel met die pikken." Tijdens de show vangt ze het ge scheurde hemdje op dat een van de strippers het publiek ingooit. Even ruikt ze eraan en wil het dan in haar tas stoppen. Maar het meisje naast haar waagt of zij er ook even aan mag ruiken. Ook haar moeder wil de geur van het bezwete lapje opsnuiven. „Lekker hè, ma?" verzucht de dochter. Dit soort taferelen fascineren Hans (34) uitermate. Hans is de enige man in de zaal. Meegegaan met zijn vrouw en haar vriendin, omdat hij het leuk vindt om te zien hoe die jongens 'de vrouwen in deze staat van opwinding bren gen.' „Niet omdat ik mijn vrouw niet alleen durf te laten gaan. Dat moet ze zelf weten. Nee, ik heb meer oog voor de presentatie en dé opbouw van de show. Ik ben zelf bodybuilder-begeleider dus ik let vooral op wat ik van hun pre sentatie kan leren. Sommige Chippendales hebben mooie li chamen, anderen zijn wat minder. Maar dat is het knappe van deze show: er zit voor elke vrouw wel Schiedam De Stichting Welzijn Ouderen Schiedam heeft 15.000 gulden ontvangen van het Fonds Zomerpostzegels. Dit geld is be stemd voor de inrichting van dienstencentrum de 4 Molens, specifiek voor de visiteclubs en de aanschaf van verpakkingsmate riaal van de maaltijden voor de Open Tafels. Zo'n zesduizend vrijwilligers hebben zich.het afge lopen jaar ingezet om de ouderen- postzegels te verkopen. De op brengst van de actie bedroeg drie miljoen gulden. Dat geld wordt besteed aan projecten voor oude ren, die worden gedragen door de inzet van vrijwilligers. Ouderen- postzegels hebben een opslag die maximaal vijftig procent van de gangbare frankeerwaarde be draagt. Daarnaast wordt er in hel kader van deze actie een assorti ment van wenskaarten verkocht Op het parkeerterrein van de Sparrenflat in Maassluis krijgen ou de platanen een opknapbeurt en worden de iepen vervangen Maassluis De platanen op he: parkeerterrein bij de Sparrenfla: in de Maassluise Dijkpolder krij gen een grote onderhoudsbeurt Ook worden door de medewer kers van de afdeling Groenvoer zienïng enkele nieuwe exempla ren aan het bestand toegevoegd De paar iepen die er nu nog staar en nog niet zijn bezweken aandi iepziekte, worden weggehaald zo dat er alleen platanen achter blij yen. De maatregelen maken onderdee uit van het meerjarenplan 'boom bestand in wegverharding'. De ai gelopen vier jaar zijn al op ver schillende plekken in Maassl® bomen die in straten staan knapt, door ze te bemesten en es tra lucht en boomgrond te gevet Anders verliezen ze hun vitaJ teit en worden ze kwetsbaard? voor ziektes. Ook willen bontë na zo'n tien tot vijftien jaar nie meer groeien als er te lang niet aan de grondsituatie gebeurt. B opknapbeurt is dus 'noodzakelij om de bomen volwassen te late worden," aldus een medewerkt van de afdeling Groenvoer® ning. Niet alleen op het parkeerterrer bij de Sparrenflat worden bomen onder handen genoin® ook op verschillende andere pkf ken in de stad krijgen zo'n derei exemplaren eén grote opknap beurt. De afdeling Groenvoorcie ning verwacht nog zo'n zés vf tèrs nodig te hebben voord# klus bij alle bomen in Maassluf

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2