13 tegen vestiging Formido Rotterdams Dagblad De liefdesverklaring van Jan Mulder aan Schiedam Grote actie in tramlijn 1 voorkomt winkeldiefstallen Grootste project Beheerplan Nieuwland krijgt gestalte Na vier jaar moet snel einde komen slepende kwestie Nieuw parkeerregime: maand tijd om te wennen Lachen vergaat verdacht trio door getuigenis ISS /ga^/ha/fedatum Óp'dé Twee katten, geen inbreker Eén op de tien rijdt te hard Slapen in hotel zonder betalen Arrestatie na verduistering Met alcohol op achter stuur SWING IN' ROTTERDAM zachte contact lenden voor 37,50 r f maand inclusief vloeistof dat kan bij Ver ber ia Brille -mode en optiek style ae Vie Vrijdag 9 december 1994 Maassluis Het heeft er alle schijn van dat het plan van het Maassluise college om naast het politiebureau een bouw markt van de Formido te vestigen, komende dinsdag tijdens de raadsvergadering van tafel, wordt geveegd. De gemeente raad heeft zich en bloc tegen het voorstel gekeerd en vindt dat alleen het industrieterrein aan de Nieuwe Waterweg geschikt is voor de komst van een bouwmarkt. Al vier jaar wordt in Maassluis on derhandeld over de vestiging van een grote doe-het-zelfzaak. Tij dens een hoorzitting die in sep tember werd gehouden, bleek dat het college de komst van een For- mido-filiaal niet in de weg wil staan. Burgemeester en wethou ders zijn voornemens het betref fende stük grond op de Elektra- weg aan de B.V. Houthandel Utrecht, de exploitant van de For- mido-keten, te verkopen. Inmid dels is door het bedrijf een bouw vergunning aangevraagd. Het col lege is van mening dat de vesti ging van een bouwmarkt van eco nomische betekenis is en houdt vast aan het streven dat die naast het politiebureau moet worden gebouwd. De achterliggende ge dachte is dat daarmee het 'gat' in de bebouwing wordt opgevuld. Bovendien komt er steeds meer belangstelling voor het bedrijven terrein en verwacht men dat het binnen afzienbare tijd vol zal zit ten met óndernemingen. Centrale ligging De exploitant van de Formido is niet van zins af te zien van de be oogde plek. Het stuk grond aan de Elektraweg heeft gezien de cen trale ligging volgens de BV Hout handel Utrecht een grotere trek kende werking op de consumen ten dan het bedrijventerrein. JDe meningen daarover zijn echter verdeeld. Projectontwikkelaar Prongo, die een grote Karwei- bouwmarkt op het bedrijventer rein wil neerzetten, vindt dat de Formido onterecht voorrang heeft Volgens N. Rol, voorzitter van de Ondernemers Federatie Maas sluis, voegt een kleinschalige bouwmarkt als de Formido niets toe aan de branche. Hij is van me aning dat men alleen gebaat is bij een bouwmarkt van een groot ka liber. Daarmee wordt voorkomen dat de koopkracht uit Maassluis wegvloeit „De kleinere zaken in die branche hebben wél profijt van een grote bouwmarkt. Bij die winkels wordt dan het aanvullen de materiaal gekocht. Nu trekt ie dereen naar de pamma in Vlaar- dingen waar alles tegelijk wordt gehaald," luidt Rols standpunt. Duidelijk is ciat de meerderheid van de fracties de plannen van het college niet ziet zitten. De vesti ging van een bouwmarkt op het bedrijventerrein spreekt de par tijen, die de lang slepende kwes tie overigens onderhand wel beu zijn, het meest aan. Schiedam „Schiedam is het ergst om te spelen," zegt schrij ver Jan Mulder deze week in het weekblad HP/De Tijd. Mulder wordt met Remco Campert ge volgd tijdens hun vijftig optre dens omvattende Grand Tour. Voorleesavonden door het hele land. /„In Schiedam is het publiek heel vijandig. Het is wederzijds. Haat. /'Withete haat."-.- Campert tempert Mulder een beetje, maar hij moet toegeven: „Schiedam-is een loden zaal. Je hebt de indruk dat#ze niet snap pen waar je het over hebt. Rotter dam is ook moeilijk. Dan lezen we maar wat sneller, dat heeft ook zijn voordelen." Mulder dan weer: „Ik haat Schiedammers dus, maar ik denk tegelijkertijd: ze hebben gelijk. Je moet wel heel geniaal zijn om een zaal naar je te laten luisteren. Dan zie ik honderd man met stalen gezichten voor me, en dan denk ik: jullie heb ben volkomen gelijk, ik kan het niet, wat een absurde vertoning. Achteraf bhjkt dat zé genoten hebben." Dat vraagt om een toelichting. Een belletje naar theater de Roestbak in Aimere, waar het duo gisteravond optrad, maakt veel duidelijk. Dag meneer Mulder, dat zïjn geen aardige dingen die u over Schiedam zegt. „Wat een liefdesverklaring hè?" Waar Is het misgegaan? .Nergens. Ik heb altijd met lief de gespeeld in Schiedam. Maar je moet toch iets zeggen in zo'n interview." Iets van een kem van waarheid zit er toch wei in uw uitspraken? „Toch wel. Twee jaar geleden hebben we met heel veel plezier in het Passage Theater gespeeld. Maar de laatste keer was al dtii-/ delijk dat het theater zou worden opgeheven, en dat. was goed te merken aan de sfeer. Die was om te snijden, er was geen bal aan." Dat ligt mede aan de directeur, zo--. als uIn het IntenrJewzegt? „Ja,'het enthousiasme van de di recteur. straalt over op; hét pu bliek. Dat ik Gouda daarom de leukste stad vindt, meende ik dus wel. Daar krijgen we bijvoor- beeld bitterballetjes na afloop. Heel gezellig" Hoe moet dat nu de volgende keer? „Inderdaad Je vraagt je af of ik nog wel durf te komen. Maar ik zal het impressariaat niet vragen om Schiedam voortaan te mij den. Ik zal de kritiek als een man dragen, met opgeheven hoofd en met open virier het publiek toe- treden. Ook al was het niet zo be doeld, want nogmaals: ik haat Schiedam niet." /Vlaardlngenlïf Bewoners van de Ylaajdmgse wijken waar op i ja- januari .volgend jaar een nieuw j/p'arkéerfegime' zal gelden, krij gen een maand de tijd om aan de ^situatie te wénnen; Daarna:gaan j Jde parkeercontxoléurs onverbid- i ffde^k ^tespc^veh. Een boe-/ ■/te kost minimaal Vijftig gulden. - ;/Tot 1 februari krijgen omwonen- den «n het Van Schravendijk- Vetten--/ oprdse^Idef(VOP) de tijd bij de i gem write ceh/vignet te- kopen //dat" recht'^eft jopjeen parkeer- Cplaatsmjdébuürt van hun huis. .Een belanghebbendenregeling - voor hét pafkereh5bestbhd al in grote delen van de Vlaardingse binnenstad. De regeling is uitge- /breid met twee nieuwe gebieden j/pmdat-Vdè; bewoners van die buurten klagers over toenemen- de parkeeroverlast Bezoekers Ivan de binnenstad die niet voor; het parkeren villen betalen, zoe ken hen gratis plekje pap de rand van het'centrum: "Ih/de twee nieuwe belanghebbenden- gebieden worden ook parkeer- ihneters geplaatst. Die zijn be£ doeld om ae winkels en bedo ven in de omgeving bereikbaar te houden. - - Voor de Vetténoordsepolder is ..'een aparte regeling /getroffen. Daar geldt hetparkêren met vig net ook op werkdagen/tussen acht en tien,uur 's iporgaés./ped- Tgemeente wü daarmee voorko-f men dat werknemers van bedra d jvènjn/de •;V?a^ngsi;föimett|| '-'.stad in de polder hun auto stal~:{, h/len^Na tien-uur''kan iedereen^ ■Ti] parkeren :n de VOP, zodat bezoekers en familieleden van - bewoners -gewoon'jin''dé jbuurt hun auto kunnen nc erzetten 'Bij de Dienst Stadswerken in- middels de eerste aanvragen voor éen vignet binnen. Stads werk schat dat er ongeveer 759 vergunningen afgegeven zullen:: Door Sander Sonnemans Rotte rdamAlsof ze er zeker van waren wegens gebrek aan bewijs te worden wijgesproken, kwamen gisteren de drie verdachten in een ontvoerings- en afpersingszaak de rechtszaal binnen. Het trio maakte zich niet populair bij de leden van de rechtbank. Ze lach ten om de beschuldigingen en sommige vragen. Totdat een ge tuige a charge haar rammelende verklaring aflegde en steeds ver der in haar 'eigen woorden ver strikt raakte. Het lachen verging het drietal. „Kappen nou," siste één van hen haar vanaf de ver- dachtenbank zelfs toé. De ten laste gelegde feiten lieten niets aan duidelijkheid te wensen over. De drie, een 32-jarige Schiedammer, een Belgische prostituee en een 23-jarige Hage naar, moesten zich verantwoor den voor de ontvoering van. een Belgische soutèneur. De man werd onder valse voorwendselen naar Den Haag gelokt. Na een korte achtervolging werd hij in elkaar geslagen, meegenomen naar de woning van de 19-jarige prostituée. Daar werd hij vastge bonden aan een stoel en mishan deld. Zelfs dë hond van de man werd tegen zijn geknevelde con current opgehitst. Het slachtoffer moest vervolgens zijn semafoon, sieraden, autosleutels en geld af geven. Zowel de prostituée als de getui ge, de vriendin van een der ver dachten, verwezen dat verhaal naar het rijk der fabelen. De wijze waarop werd echter door een van de rechters sterk in twijfel getrok- 'ken. Duidelijk ontstemd over de gang van zaken gaf hij te kennen sterk het idee te hebben dat er leugens werden verteld. Hoe was het dan wel gegaan? De prostituée gaf haar lezing. „Ik had geld van die pooier te goed. Toen mijn eigen pooier in de gevange nis terecht was gekomen, pro beerde hij me in te lijven en maakte hij mij^ onder bedreiging drieduizend gulden afhandig. Ik heb toen mijn vriendin in Utrecht ingeschakeld om eens met hem te gaan praten. Ze verzocht hem naar het station in Den Haag te komen. Toen hij daar arriveerde, is hij tegen de afsporaak in met haar weggereden. Daarom heb ben we de achtervolging ingezet." Toen het slachtoffer elders in Den Haag stopte, stapte de Belgische met de Schiedammer P. de R. en de Hagenaar uit de auto. Laatsge- noemde raakte met hem in ge vecht waarna de boel alsnog werd gesust. Volgens de prostituée ging ieder een toen op weg naar Antwerpen. In Maassluis werd de auto van de 'lastige' souteneur achtergelaten. Op het adres in België aangeko men zouden de getuige en de drie verdachten toevallig de andere pooier zjjn tegengekomen. Die, nam vervolgens zijn concurrent met wie hij problemen had, onder handen. Plan De getuige kwam tijdens de rechtszitting in een lastig parket toen een der rechters een verkla ring van haar baby-oppas voorlas. „Hij heeft opgevangen dat er een plan was gemaakt om de pooier af te persen." „Leugens, allemaal leugens. De oppas vertelt wel meer dingen die niet waar zijn," reageerde ze onthutst tijdens de ruim vijf uur durende zitting. Tegen de Schiedammer, die ver weten werd mee te hebben ge werkt aan de ontvoering, werd de zwaarste straf geëist: vijftien maanden cel onvoorwaardelijk. Zowel de protituée als de Hager- naar hoorde vijftien maanden, waarvan een vijfde deel voorwaar delijk tegen zich eisen. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Een trampas sagier die van meer wordt verdacht dan enkel rijden zonder kaart je, wordt te gen een poli tiebus gezet engefouil- eerd. Foto Dijkstra Schiedam Vier uur lang werd gisteravond stelselmatig iedere tram van lijn 1 tussen Schiedam en Rotterdam op de Rotterdamse- dijk stilgezet en uitgekamd. Het was niet de eerste gezamenlijke actie van politie en RET op dit tramtraject, maar wel de tot nu toe succesvolste. De RET deed een goede vangst: er werden 118 passagiers aangehouden wegens rijden zonder geldig plaatsbewijs. En ook de politie was dik tevre den. Geen enkele winkelier belde gisteravond naar het bureau om een diefstal uit zijn zaak te mel den. Normaliter zijn meldingen van winkeldiefstallen tijdens de koopavond op donderdag sche ring en inslag. Lijn 1 staat er om bekend veel stelende drugsver slaafden vanuit Rotterdam naar Schiedam tc vervoeren. De die ven stappen uit op de Koemarkt of bij winkelcentrum Hof van Spaland, slaan hun slag en rijden weer terug naar Rotterdam om daar de gestolen waar te verhan delen. Gisteravond werd die opzet verhinderd door twintig politie mensen en vijftien controleurs van de RET. De actie begon om zes uur en eindigde rond de klok van tienen. De politie had busjes gereed staan om arrestanten die meer op hun kerfstok hadden dan enkel zwartrijden af te voeren naar het bureau. Vijfendertig trampassagiers maakten dit ritje naar het Bijdorpplein, sommigen omdat ze een boete nog niet had den betaald, anderen omdat ze een ploertendoder of een busje traangas op zak hadden. Het me rendeel van de arrestanten moest mee omdat zij geen legitimatiepa pieren bij zich hadden. In totaal werden 933 passagiers gecontroleerd op hun plaatsbe wijs. De balans na de actie kwam uit op dertien procent zwartrij ders. De RET is daar niet van on dersteboven, zegt een woordvoer dervan het vervoersbedrijf. Lijn 1 staat bekend om het grote aantal zwartrijders op sommige tijdstip pen. Bovendien doet dit ver schijnsel zich voor op meerdere plaatsen in het RET-net. Metro station Slotlaan in Capelle heeft nagenoeg dezelfde reputatie als de Koemarkt in Schiedam. Bij soortgelijke controle-acties wor den daar ook grote aantallen zwartrijders aangehouden. SchiedamEr staat in Nieuwland nog heel wat te gebeuren, maar het beheerplan dat de Schiedam-, se wijk een gedaantewisseling moet laten ondergaan, krijgt zo langzamerhand wel gestalte. De flats en leefomgeving rond de Goeman Borgesiuslaan zijn opge knapt en aan de leeggstand van winkelpanden op het nabij gele gen Dr. Wibautplein is invulling gegeven. De flatgebouwen langs de Burgemeester van Haarenlaan tussen de Piersonstraat en het Nieuwlandplein zijn gerenoveerd. Met die opknapbeurt sleepte de gemeente zelfs een landelijke stadsvernieuwingsprijs in de .wacht. Het volgende project dient zich al weer aan. Op de hoek van de Parkweg en de Mgr. Nolenslaan, waar vroeger de huishoudschool stond, vordert de bouw gestaag. Op het toekomstige Dr. Drees- plein worden eén buurtcentrum met huisartsen- en tandartsprak tijk, een appartementenflat en eengezinswoningen uit de grond gestampt. Het is het grootste nieuwbouweompiex dat wordt ge realiseerd Komend jaar moet het worden opgeleverd. Een stuk ver derop ziet een aantal bewoners de jU i Nieuwbouw in Nieuwland. De eengezinswoningen aan de Mgr. Nolenslaan zijn bijna klaar. De bouw van de appartementenflat daarachter, opdehoekvandeParkweg,ismlndervergevorderd. Foto Roel Dijkstra uitvoering van het Beheerplan Nieuwland met angst en beven te gemoet. Op het plein aan de Mgr. Nolenslaan waarop voorheen een benzinestation was gevestigd, heeft de- gemeente een torenflat geprojecteerd. Daaronder moet een grote supermarkt komen. Die plannen maken deel uit van de centrale functie die het winkel centrum in de wijk moet krijgen. Ruim twintig bewoners van de flat nabij het pleintje vinden de opwaardering van de winkelstraat een goede zaak, maar noemen de komst van de flat en de super markt onverteerbaar. Daarom is een actiegroep in het leven geroe pen om voor de belangen van de bewoners op te komen en te po gen de nieuwbouw voor hun neus tegen te houden. Ze vrezen in breuk op het woongenot. Volgens de mensen wordt hen door de ne gen verdiepingen tellende toren flat het uitzicht ontnomen en zal de lichtinval straks stukken min der zijn. Doorgang Ook van de bouw van de super markt verwacht men de nodige gevolgen. Het is de bedoeling dat daar de huidige winkel van Koornneef aan de Mgr. Nolens laan wordt gevestigd. Om daar vandaan een doorgang met het magazijn onder de flat van de ver ontruste bewoners te creëeren moet een tunnel door de hal wor den aangelegd. Daardoor wordt de hal in tweeën geknipt zodat de bewoners, hoofdzakelijk ouderen, buitenom moeten om naar hun kelders te gaan. Veel van de bewo ners voelen daar met het oog op" de veiligheid niets voor. Ze dur ven 's avonds niet de straat op te gaan om door de andere ingang van de hal bij hun kelders te ko men. Koornneef heeft de actiegroep in middels te kennen gegeven maat regelen te willen treffen waardoor het ongerief wordt weggenomen. Desondanks zijn de actievoerders nog niet helemaal tevreden. „Als de hal zo nodig aangepast moet worden, vinden we dat ook de open ruimten onder de trappen naar de kelderruimte moeten worden afgedicht," legt woorvoer- der T. Braak uit. „Die plekken worden soms door bepaalde men sen gebruikt om te overnachten. Dat geeft de bewoners geen veilig gevoel. Dat die torenflat er niet mag komen, staat voor ons vast. Vooral de bewoners van de lager gelegen etages krijgen daar last van. Die hebben straks geen uit zicht meer." Hoek van Holland—Tijdens de sur veillance afgelopen nacht meen den agenten van de politie in Hoek van Holland een inbreker te kunnen betrappen. Zij zagen hoe in een tuin aan de J. Mauritsstraat plotseling een felle lamp ging branden. Het bleek te gaan om de aan een alarm verbonden verlich tingsinstallatie. In de tuin werd geen inbreker aangetroffen. Wel ontwaarden de agenten twee kat ten. Waarschijnlijk hadden die tij dens hun omzwervingen door de tuin het alarmin werking gesteld. Vlaardingen Bij een snelheids controle tijdens de ochtendspits op de Zwanensingel en Schiedamseweg in' Vlaardingen werd gisteren één op de tien auto mobilisten bekeurd voor te hard rijden. Ongeveer honderd wagens passeerden de radarapparatuur. De hoogst gemeten snelheid be droeg 78 kilometer per uur; dat was op de Schiedamseweg. Gistermiddag werd een auto die in slechte staat verkeerde van de A20 gehaald, De verlichting was defect, de voorbanden waren glad en de claxon werkte niet. De be stuurder bleek geen rijbewijs te hebben. De auto was eigendom van een kennis. Beiden krijgen een boete. Schiedam Tegen een 59-jarige man uit Zoetermeer is gisteren door de politie van Schiedam pro ces-verbaal opgemaakt omdat bij weigerde een rekening te betalen. Hij had geslapen, gegeten en ge dronken in een hotel in Schiedam. Vlaardingen Een man en een vrouw uit Maassluis zijn gister middag in Vlaardingen gearres teerd op verdenking van verduis tering. Zij zouden op de Van Beethovensingei dp auto waarin zij reden hebben vol getankt zon der daarvoor te betalen, Na hun aanhouding bleek dat de auto waarin zij reden achterover was gedrukt bij een bedrijf aan het Mackayplein in Maassluis. Tegen de bestuurder wordt proces-ver baal opgemaakt omdat hij reed terwijl hij een rij-ontzegging heeft. Maassluis/Schiedam In Maas- sluis en Schiedam zijn gisteren meerdere automobilisten aange houden wegens rijden onder in vloed, Om middernacht werd een 29-jarige Maassluizer tot stoppen gedwongen op de Zuidvliet, waai hij tegen de rijrichting in reed. Ruim twee uur later moest een 46- jarige man uit Maassluis zijn autc aan de kant zetten nadat hij op de. Oude Maasdijk was betrapt op rij den met drank op. Hij kreeg een boete van 320 gulden. Op de Burgemeester Honnerlage Gretelaan in Schiedam veroor zaakte een 44-jarige man uit die gemeente gisteravond een aanrij ding omdat hij teveel had gedron ken. Hij stapte uit en verdween maar werd later op de avond thuis aangehouden. Een eveneens 44- jarige man uit Rotterdam reed op de Hargalaan een lantaarnpaal omver. Ook hier werd drankge bruik geconstateerd. Een 28-jari- ge man uit Rotterdam reed afgelo pen nacht op de A2Ö zijn auto to- tal-loss. Hij had de macht over hel stuur verloren en knalde tegen de vangrail. Een ademtest wees alco holgebruik aan. Een stijlvolle avond met Ballroom en Latin dancing. Zaterdagavonda.s. in Beurs WTC. (correcte kleding verplicht) Info en kaartverkoop bij Sativar Juweliers imWHKOM MNKsrmiiiMt KimSIEIttJUJll!!»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1