Vrouwen en alcohol, iets heel anders dan mannen en alcohol 'Moeder' van Noorse kerstboom verdreef kilte uit Rotterdam 'Juist extra faciliteiten voor kleine vliegtuigen' Veehandelaar klaagt over Stern T.V. Klagen over politie Rotterdamse hulp voor Shanghai Helft Rotterdammers heeft geen mening over stadsregio Vrouw gewond bij oveival RL SN SZ RV Rotterdams Dagblad t 0-- r Zaterdag 10 december 1994 W>«rt Dordrecht De Duitse televisie zender RTL Plus wijst de verant woordelijkheid af voor een uitzen dingvan Stem T.V. van 16 novem ber over onder meer veehande laar M. de. Keizer uit Oud-Alblas Keizer. In het programma zou de ^'indruk' gewekt zijn, dat er in Ne- - derland sprake is van illegale han- .j „del met Britse runderen die mo egelijk aan de gevreesde BSE-ziek- hr'te (koe-gekte) lijden. RTL Plus zegt dat deTan (woordelijkheid van de uitzeiiding ligt bij de pro- grammam akers van Stem T.V, die zendtijd huurden. De Keizer eistte in een kort ge ding tegen RTL Plus, dat gister morgen voor de Dordtse recht bank diende, een schadevergoe ding van 95.000 gulden en een rec tificatie via RTL Plus, het blad Stem en enkele Nederlandse dag- - ijladen. 'Vlees van koeien die aan BSE- ziekte hebben geleden kunnen volgens deskundigen een gevaar •voor de volksgezondheid opleve ren. In de reportage van Stem rX' T.V. werd onder anderen veehan- - delaar Be Keizer uit Oud-Aiblas op de veemarkt van Leeuwarden "z geinterviewd en met een verbor- ;,vgen camera gefllmd. Gesteld werd ,r dat in Duitsland de afgelopen ja ren mensen zijn gestorven door - het eten van de met BSE-ziekte besmette koeien. Na de uïtzen- ding is de Nederlandse vleesex port naar Duitsland verder terug gelopen. Mr. KM. Edelenbos betoogde gis teren namens De Keizer dat de Nederlandse vee- en vleeshandel schade ondervindt van de uitzen ding. Nederlandse veehandelaren zijn de afgelopen weken door de politie in Duitsland aangehouden en verhoord. Ook haar cliënt zit inmiddels met een flinke schade post door een verminderde han del. Mr. C.B.M. Scholten van Aschat wees namens RTL Plus de eisen af. Naar zijn mening kan veehan- delaar de Keizer ook geen beroep doen op het portretrecht: „De re actie van De Keizer in de uitzen ding is juist weergegeven en het Jïlmen met een verborgen camera om achter ernstige feiten te ko men - is niet vérboden." Hij vroeg zich af of de zaak niet in Duits- —land_aanhangig- gemaakt had r^tiioeten worden. Mr.1 Edelenbos deelde hierop mee dat, wanneer de Dordtse rechtbankpresident over veertien dagen tot die con clusie komt de zaak inderdaad in Duitsland aanhangig zal worden gemaakt. Rotterdam Om klachten van burgers over de politie in de regio Rijnmond sneller en beter af te handelen, is vanaf heden de fol der 'klachtenregeling' beschik baar. In deze brochure staat uitge legd hoe mensen die ontevreden zijn over het werk van de politie hun klachten kunnen indienen, bij wie ze terecht kunnen en hoe de klachten worden afgehandeld. Wie ontevreden is ove^de behan deling door agenten kan terecht bij het politiebureau. Ook als de politie niet is opgetreden, wan neer dat wel had moeten gebeu ren, kan worden gereageerd. De klachtenregeling is niet be doeld voor mensen die een bekeu ring hebben gekregen en het daar niet mee eens zijn. Daar zijn ande re kanalen voor. De folders zijn verkrijgbaar op al le politiebureaus en gemeente huizen binnen de regio. Rotterdam Shanghai krijgt ook in 1995 en 1996 steun van zuster stad Rotterdam. Burgemeester en wethouders zijn akkoord gegaan met nieuwe financiële steun om de stadsvernieuwing er verder te ontwikkelen. Rotterdam heeft tussen 1986 en 1994 deskundigen op het gebied van de volkshuisvesting naar Shanghai gestuurd voor de uit voering van een stadsvernieu- wings- en renovatieproject. Bij de afsluiting daarvan is verdere hulp beloofd. Dat heeft zijn beslag gekregen in voorstellen "voor verdere kennis overdracht, advisering en samen werking op gebieden als renova tietechniek, .bouwmaterialen en het betrekken van Nederlandse investeerders bij toekomstige projecten. Deze activiteiten wor den geconcentreerd rond vijf werkbezoeken, waarmee in totaal drie ton is gemoeid. Langzaamaan zal de hulp veran- dereh in advies, wat voor de Chi nezen betekent dat ze een sub stantieel deel van de kosten voor hun rekening moeten nemen. Maar als dat maat -houden niet lukt, komt een vrouw sneller in de problemen dan een man. „Voor een man," zegt Wevers, „past het bij het machogedrag om veel drank weg te kunnen zetten. Af en toe eens dronken en 's mor gens een kater, dat hoort erbij. En als het uit de hand loopt, kan een man hardop zeggen: ik moet eens wat minderen. Maar vrouwen mo gen -ook voor zichzelf- niet ia- ten merken dat ze een drankpro bleem hebben. Ze mogen wel pra ten over het feit dat het niet mee valt om die paar kilootjes kwijt te raken, maar vertellen moeite te hebben om de fles te laten staan is uit den boze." Smoezen Behalve dat vrouwen daar zelf problemen mee hebben - wat het probleem er doorgaans niet klei ner op maakt - geldt dat ook voor de hulpverlening, menen de schrijfsters. Dat is de tweede doel groep waar het boek voor is be doeld. Hulpverleners moeten le ren te onderkennen als er sprake is van een drankprobleem en niet snel genoegen nemen met ontwij kende antwoorden. „Want de smoezen die wij weten te verzin nen zijn legio," aldus Meulenbelt. Maar het boek -dat heel toegankelijk is geschreven- is vooral bedoeld voor vrouwen die reden hebben om eens na te den ken over hun drankgebruik. Zij - maar dat geldt overigens ook voor mannen die het boek lezen - zullen veel situaties herkennen. Over de gewoonte om na het werk, bij het eten eiVof voor het slapen gaan bier, borrel of wijntje te nuttigen. Alcohol als 'snel me dicijn' om te ontspannen, drem pels te overwinnen of gezelligheid op te kunnen brengen. Bespreekbaar Anja Meulenbelt en Anke Wevers zeggen niet de bedoeling te heb ben mat dit boek van vrouwen geheelonthouders te maken Juist om dat te voorkomen. „We willen het probleem bespreekbaar ma ken, waardoor het eerder wordt onderkend. Dat klinkt para doxaal, maar als je een echte alco holist benten daarvan af wil, mag je nooit meer een druppel drin ken. Behalve dat dit moeilijk is, is het ook zonde. Want het is natuur lijk aangenaam spul. Alleen moet je er niet afhankelijk van worden. Hoe je daar achter komt? Door eens een tijdje te stoppen .en niet toe te geven aan de smoezen die je na drie dagen verzint." Vrouwen en Alcohol, Anja Meu lenbelt en Anke Wevers. Uitge verij Van Gennep BV, ISBN 90- 5515-003-7. Het boek ligt vanaf komende week in de winkel. Den Haag Rotterdam Airport B;V. heeft dan wel beloofd het de kleine luchtvaart moeilijker te maken, maar zorgt tegelijkertijd voor extra tankfaeïiiteiten voor diezelfde vliegtuigjes. En juist deze veroorzaken de meeste overlast Dat constateerde raadsvrouw K Jesse gisteren bij de Raad van State in Den Haag, namens de Stichting Zweth- Kandelaar Front en de vereni ging Milieu Defensie. De Raad van State behandelde de bezwaren van de actiegroep Milieudefensie en buurtbewo ners tegen de nieuwe milieuver gunning voor Zestienhoven. Beide vinden dat in de vergun ning voorschiften over het ge luid en stank van de af- en aan vliegende vliegtuigen moet wor den opgenomen. Verder vragen zij een verbod op het onbe schermd proefdraaien van de motoren van vliegtuigen. Staatsraad mr. Hulshof denkt aan een onderzoek door deskun digen van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Vol gens de deelgemeente Over- schïe heeft de hele procedure bij de Raad van State weinig zin, omdat de luchthaven al oude rechten heeft. Minder vluchten voorschrijven kan niet en mag niet, en voorschriften over het vliegen vallen niet binnen de hinderwet. Volgens de deelge meente zal het tankeiland de si tuatie veiliger maken, omdat nu overal vaak moeilijk te controle ren tankwagens rijden. Daar naast zal Rotterdam Airport door verhogen van de luchtha- vengelden het voor kleiner vliegtuigen oninteressanter ma ken naar Zestienhoven te ko men. De Raad van State doet over een week uitspraak en bepaalt dan of de tankinstallatie er mag ko men. Rotterdam—Van de inwoners van Rotterdam heeft de helft geen mening over de vorming van de stadsregio. Als reden daarvoor wordt opgegeven dat men nog mets inhoudelijks van de plannen weet. Driekwart van de Rotter dammers zegt weieens iets ge hoord te hebben over een mogelij ke Stadsprovincie Rotterdam. Van de vijftig procent die wei een mening heeft over de regiovor ming is 10 procent voor. 22 pro cent tegen en maakt het 17 pro cent mets uit. Dit blijkt uit de ommbus-enquete 1994, die is gehouden door het Rotterdamse Centrum voor On derzoek en Statistiek. Tot 1997, wanneer de Stadsprovincie een feit moet zijn, zal de peiling jaar lijks worden herhaald. Burgemeester en wethouders van Rotterdam concluderen uit de ge gevens dat er snel iets aan de voorlichting moet worden ge daan. Dit zal vooral het geval die nen te zijn wanneer inderdaad wordt besloten de regiovrming als onderwerp voor een te houden re ferendum aan te wijzen. „De com municatie-activiteiten worden ge ïntensiveerd," aldus b en w in een reactie. Daarbij moet worden ge dacht aan 'een campagne-matige opzet, begeleid door regelmatig onderzoek'. Een belangrijke rol daarin zal zijn weggelegd voor de deelgemeen ten, die daarvoor onder meer hun informatierubrieken in de huis- aan-buisbiaden zouden kunnen aanwenden. Daarnaast denken b en w aan debatten tussen bestuur en maatschappelijke organisaties en burgers. Door Jan Rozendaal Rotterdam „Als mijn man 's morgens naar zijn werk vertrok keek ik uit het raam totdat zijn auto uit het zicht was verdwenen, en dan nam ik mijn eerste glas wijn. 's Avonds had ik dan zo'n drie flessen achter de kiezen. Als ik tijdens het boodschappen doen de behoefte voelde om wat te drin ken, kocht ik een paar flesjes Un- •derberg die ik op de wc van V D leegdronk en dan was ik weer het ventje. Ik ging nooit op bezoek bij mijn ouders zonder een fles in mijn handtas. De weekeinden wa ren het meest ingewikkeld om te overbruggen. Als het vrijdag was zat ik te tellen en te rekenen hoe veel ik nodig had om het uit te zin gen tot maandagochtend. Dan ging ik naar de slijter, kocht wat ik nodig had en verstopte de fles sen tussen mijn kleren, in het gootsteenkastje, in limonadefles- sen, achter de oven." RotterdamKlein, een bos zilver grijze krullen, een beetje beverig. Negentig is Ruth Buskop-Hjelnis inmiddels. Het is alweer tweeen veertig jaar geleden dat 'haar' eer ste kerstboom op de stoep van het Rotterdamse stadhuis stond. Kaal en onherbergzaam was de Rotterdamse binnenstad toen, zo vlak na de oorlog. Ruth Buskop- Hjelnis, zelf afkomstig uit de stad Narvik in het hoge Noorden van Noorwegen, zag met lede ogen hoe London ieder jaar met kerst mis een enorme fijnspar cadeau kreeg van de Noorse regering die op Trafalgar Square stond te pronken. Rotterdam moest dat ook, vond de dame uit Narvik, in het hoge Noorden van Noorwe gen. „Want Noorwegen houdt van Holland en al eeuwenlang komen al die Noorse schepen hier," licht ze toe. Als vice-voorzitster van de Rotterdam Een 80-jarige vrouw is ernstig gewond geraakt toen drie mannen haar probeerden te beroven. Dat gebeurde op de Slin- ge, ter hoogte van sporthal Aster- loo. De vrouw werd door haar be lagers gevolgd vanaf het metro station Slinge. Onderweg hoorde zij de mannen praten over een re volver, waardoor zij steeds harder ging lopen.' Ter hoogte van de sporthal Asterloo werd de vrouw door één van de mannen tegenge houden. Hij trachtte haar met grof geweld van haar tas te beroven. Dit mislukte omdat de vrouw haar tas stevig vasthield. Wel kwam zij ten vil, brak daarbij haar heup en liep een ernstige hoofdwond op. De drie overvallers namen de vlucht en zijn weggerend via de Meijenhage in de richting van de Oldegaarde. Passerende automo bilisten hebben zich over het slachtoffer ontfermd, voordat zij naar het Zuiderziekenhuis is ge bracht. Noorse Vereniging Rotterdam wist ze aan welke touwtjes ze moest trekken om haar idee te verwezenlijken. Op 19 december 1951 stond hij er: de eerste Noorse kerstboom, 17 meter hoog, ver sierd met 600 lampjes en 1200 me ter lint. „Het was zo ontroerend, alles was zo mooi versierd," zegt ze nu. En tevreden: „Het was een reuze goed idee van me. Iedereen had er ontzettend veel plezier van. De stad fleurde er helemaal van op. En nu nog. Ieder jaar weer kijken de Rotterdammers ernaar uit." Zelf gaat mevrouw Buskop altijd kijken als, half december, de boom uit Noorwegen zijn plekje op de stoep van de Cdolsingel krijgt. „Als ik gezond ben, want het gaat steeds minder. Ik wordt oud, hè?" Toen, tweeen veertig jaar geleden, deed ze nog volop mee met het feest dat rond de boom werd geor ganiseerd. „Ik deed Noorse kle derdracht aan, en samen met an dere Noorse dames danste ik rond de boom en zong kerstliedjes. Daar repeteerden we voor. Dan stond ik in de Burgerzaal, met dat prachtige orgel, twee dikke kaar sen in mijn hand, in klederdracht. En maar zingen. Prachtig vonden de mensen het." Mevrouw Buskop en haar man ne men nog altijd deel aan de feeste lijkheden rond het ontsteken van de lichtjes: „Wij zijn ook dit jaar uitgenodigd voor het diner. Met Peper en Neelie. Nog steeds is er tijdens het eten zang en dans en allerlei verrassingen, net als toen. Ik vind het een hele eer om erbij te mogen zitten." Hortend en sto tend komen steeds meer herinne ringen naar boven Over die ene keer bijvoorbeeld, een paar kerst feesten later, toen de boom tij dens het transport in tweeen was gebroken. „Die hebben ze toen vlug aan elkaar gespijkerd. Nie mand die er wat van zag. Ja, ik zag het natuurlijk wel. Mevrouw Buskop wil nog een he leboel meer vertellen. „Ach, ik Mevrouw Buskop-Hjelnis (90): „Het was een reuze goed idee van me, die kerstboom," Foto Enk Stoemmk/Rotterdams Dagblad ben een heleboel natuurlijk ook weer vergeten," zucht ze. De Rot terdamse hoopt dat de traditie nog heel lang stand zal houden: „Ik wilde graag iets scheppen. Iets terugdoen voor Nederland. Met de kerstboom doe sk iets te rug voor de stad waai* ik altijd zo fijn heb gewoond." De Amsterdamse schrijfster An ja Meulenbelt en de Rotterdam se hulpverleenster Anke Wevers hebben een boek geschreven over Vrouwen en alcohol (is met een ook de titel). Het boek, dat maandag - niet een hapje én een drankje - wordt gepresenteerd in hotel New York, is vooral be doeld voor vrouwen die een re den hebben (óf zoeken) om eens na te denken over hun drankge bruik. Niet om alcohol af te zwe ren. „Maar," zegt Anja Meulen belt, Juist om die noodzaak te voorkomen. Yfant alcohol is na tuurlijk ook een puik middel om je snel prettig te voelen." Slonzige vrouw Een citaat uit het boek 'Vrouwen en alcohol'. En meteen het meest karateristieke beeld dat er over aan drank verslaafde vrouwen be staat Je denkt aan een verlepte, slonzige vrouw die ook nog rookt, maar dan geen filtersigaretten. Het probleem is echter veel bre der, constateren Anja Meulenbelt en Anke Wevers in hun boek. Het zijn (juist) ook de geëmancipeer de vrouwen die steeds meer drin ken. Vrouwen die een baan heb ben tussen mannen en zich daar voor extra moeten bewijzen. Bij voorbeeld door na de vergadering mee het café in te gaan. Maar ze nemen ook de stress mee naar huis en daar vinden ze over het al gemeen -in vergelijking met mannen - niet de opvang die ze nodig hebben. Moeten'ook' nog eens de verantwoordelijkheid voor het gezin op zich nemen. Meulenbelt: „Het is de onvoltooi de emancipatie. Mannen zéggen wel dat ze hun vrouw helpen, maar in de praktijk gebeurt het zo weinig. En de vrouw moet dan Anja Meulenbelt, genietend van een sigaar, en Anke Wevers: 'Alcohol is natuurlijk ook een pujkmiddel om je snel prettig tevoeten: toch altijd nog zeggen wat ze moe ten doen en houden dus de orga nisatie, En ze moeten vooral niet vergeten te zeggen dat ze zo goed zijn als ze een keer hebben ge kookt of afgewassen. Dat levert ook stress op." Ze vervolgt: „Het is met voor niets dat van de mannelijke cliën ten die bij de hulpverlening aan kloppen met alcoholproblemen 30 procent is gehuwd en 38 procent niet. Bij vrouwen is dat tegen overgesteld: 38 procent is gehuwd en 26 procent niet." Onvoltooid of met, de emancipa- tiegoif - het duurt volgens Meu lenbelt nog zeker driehonderd jaar voordat man en vrouw hele maal gelijk zijn - heeft het drin ken door vrouwen wel acceptabel gemaakt. „Steeds vaker zien we, in de Sterreclame en advertenties beelden van vrouwen met een glas in de hand. Of het nu om Campari, Martini of Grolsch gaat, onveranderlijk zijn de vrouwen jong en aantrekkelijk, en worden I* FototffifBloemml^gterdams Dagtflad ze omgeven door een sfeer van ro mantiek, erotiek en gezelligheid. Nooit drinken ze te veel. Het is ac ceptabeler dan ooit dat vrouwen in het openbaar drinken, zolang ze maar maat weten te houden," staat in het boek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1