Nachttaxi als goedkoop alternatief nachtbus Rotterdams Dagblad 'Storm van kritiek zou er altijd zijn geweest' Indrukwekkende plechtigheid hij kran&legging mariniers Extra cellen vrij na aangepaste APV HOM Kinderparadijs bij bibliotheek Pasjesregeling voor daklozen Symposium in tunnel Tunnelbouw- dok blijft nogjaren in gebruik 'Voor een bedrag met vijf cijfers ruim ik die containers op' 'Ook zonder kinderen niet de straat op' rRótte^ni^Dte^i^injg^oor ;d.e Mariniers van-''hun.' gevallen': collega's krijgt/ieder jaar nog vol-: iop aandacht .Enkele ^honderden strijders, oud-strijders'en belang stellenden volgden gistermorgen de. plechtigheid bij het Mariniers monument aan de. rand-van het- Oostplein. Het 'Regiment de Ma rine', zoals het regim ent destijds 329 jaar geleden bij de oprichting werd genoemd weet er elk jaari weer een indrukwekkende plech tigheid van te maken. Ruim 75 leden van de Mariniers- kapel en de Tamboers en Pijpers van het Korps Mariniers verzorg- den de muzikale omlijsting ver zorgd van de traditionele krans- legging. 'Na afloop trok de kapel en de tamboer en pijpers door de stad voor een traditionele muzika le tocht. Burgemeester Peper was een var. de kransleggers aan de voet van het standbeeld, ter. herinnering aan de gevallen mariniers, dat hij het nuchtere symbool noemde van een stad die 'hart' heeft voor 'haar' mariniers. Ook generaal- majoor R. Spiekerman van Wee- zeienburg en voorzitter R. Hoefsmit van het Contact Oud- Mariniers legden elk een krans. De jaarlijkse herdenking van de gevallen mariniers is een steeds weer ind rukwekkende plechtigheid rond het monu ment bij het Oostplein- Ook oud-mariniers die nietzo goed ter been meer zijn trotseren weer en wind om bij de krans- legging aan de voet van'de Marinier* aanwezig te kunnen zijn. FctoJaapRozema/Rotterdams V; Rotterdam? Zaterdag 10 december 1994 Rotterdam Een warenhuis met speelgoed moet als 'Kinderpara dijs' gaan fungeren voor 4- tot 12- jarigen in Rotterdam. De veertig jarige Publicity Club Rotterdam (PCR) overhandigt het plan maan dag op het stadhuis aan wethou der Simons van werkgelegenheid. Gedacht wordt aan een warenhui s met een 'Bijenkorf-achtige' uit straling, vertelt woordvoerder K. de Gruijter van de PCR. Er wordt wat oriënterend onderzoek ge daan naar de lokatie 'begane grond bibliotheek, begane grond Het Potlood, parkeergarage en Blaak-overbouwing'. Daar zouden zowel een verkooppunt van speel goed moeten komen als speelpa- viljoens. Daarbij zou gewerkt kunnen worden met thema's als muziek, video, computers, lezen en'een restaurant waar kinderen zelf kunnen koken. Rotterdam Dagverblijf Van Speyk in het Oude Noorden gaat een pasjesregeling invoeren voor de ongeveer dertienhonderd dak en, thuislozen die geregeld ge bruikmaken-van de dagopvang. Met ingang van 29 december kun nen bezoekers alleen nog naar binnen als zij zo'n toegangsbewijs met foto kunnen overleggen. De maatregel is het gevolg van de steekpartij die zich onlangs in het dagverblijf voordeed en waarbij een medewerkster gewond raak- te. De pasjesregeling geldt voor alsnog uitsluitend voor de'dagop vang van Van Speyk aan de Heer Vrankenstraat, waar maximaal honderdvijftig mensen per dag te rechtkunnen. De nachtopvang in centrum Havenzicht werkt voor alsnog niet met pasjes. Barendredit De. in aanbouw zijnde tunnelbuizen, voor de Wijkertunnel vormen vrijdag het decor voor een symposium. Het is georganiseerd ter gele genheid van het afscheid van hoofdingenieur-directeur ir. Ij: Visser van de Bouwdienst' van'Rijkswaterstaat, Vcór het symposium, onder de titel 'Bouwen voor iater', is l laiig gezocht naar een onder- f'komen dat past bij de vertrek- - kénde directeur,'De. zés tun nelbuizen in het dok ir, Baren- drecht, waarvan er één voor de ze gelegenheid wordt 'aange kleed', worden door de organi satoren ais 'perfect' omschre ven. r Voor het symposium zijn tal .van V relaties van de -Bouwdienst van Rijkswater- staat uitgenodigd. Barendrecht Het bouwdok voor tunnelelementen in Barendrecht blijft ook de komende jaren in ge bruik. De tijdelijke status van het dok is veranderd in een definitie ve bestemming. Het dok is geves tigd in een voormalige surfplas langs de Oude Maas pal naast de Heinenoordtunnel. Op dit moment worden in het dok zes elementen voor de Wijkertun- nel gemaakt. Rijkswaterstaat re kent er op dat in de naaste toe komst in het Barendrechtse dok ook elementen kunnen worden gebouwd voor de tweede Benelux- tunnel en mogelijk later ook de Blankenburgtunnel of de Oran jetunnel, die ten westen van Rot terdam moeten worden aange legd. De voormalige Barendrechtse surfplas is in 1966 voor het eerst gebruikt voor de bouw van de ele menten voor de Heinenoordtun nel. Later is het dok ook gebruikt voor'de bouw van de Kiltunnel, de Drechtiunnel, de tunnel onder Noord en de Willemsspoortunnel. Ook zijn er de elementen ge maakt voor de leidingstraten on der de Oude Maas en het Holland- sch Diep, Door John Bunte en Marcel Potters Rotterdam Het GroenLinks- raadslid Bea Kruse heeft zich er even daarvoor nog openlijk over verbaasd. De gemeente Rotter dam had toch speciaal iemand aangesteld die het drugsbeleid moest 'verkopen'? Die persoon had dus de afgelopen dagen door Schiebroek en Spaanse Polder moeten toeren om de bewoners duidelijk te maken wat nu de be doeling was .van de nachtelijke opvang. Dig Istha, want om hem gaat het, meldt zich publiekelijk. De voor malig mannetjesmaker van Wim Kok begint als enige te applaudi- seren, wanneer wethouder Si mons een klemmend beroep doet op de gemeenteraadsleden om toch vooral met het voorstel in te stemmen. Het geklap valt volledig in het niet bij het somtijds ovationele applaus dat andere sprekers ten deel valt. Met zo'n vijftig in getal zijn bewoners, politici en onder nemers uit. Schiebroek, Overschie en Spaanse Polder naar het stad huis gekomen om hun onvrede kenbaar te maken. Zelfs burge meester Hofland van Berkel en Rodenrijs komt zijn ongerustheid ventileren: De politie in de B-drie- hoek is niet op die extra werk zaamheden ingesteld. De politie rond het stadhuis is op het ergste voorbereid. Overal zijn agenten te vinden. Zelfs te paard. Een ME-busje rijdt over de Cool- singel. Een kersvers bruidspaar zoekt de trouwwagen en vindt de witte Amerikaanse slee terug aan de achterzijde van het stadhuis. ..Op elke demonstrant twee agen ten," schampert een bewoner van Schiebroek. Het spandoek met ;Geen Perron 0 in Schiebroek', dat een tijdje een hek voor het stadhuis heeft ge sierd. is verplaatst naar de com missiezaal. Met wat moeite opge knoopt aan twee lampjes, vormt het 't decor van de emotionele dis cussie, die tussen burgemeester Peper, een groepje raadsleden uit drie commissies en burgers en on dernemers losbarst. Regelmatig wordt deze eerste onderbroken. „Hufter," klinkt het. „Je kletst uit je nek." De kritiek vanuit de politiek op het college is meer dan pittig. De raadsleden zijn er vooral zeer ver bolgen over dat de fracties niet eerder op de hoogte zijn gesteld. Ze vragen zich af waarom er nu opeens zo'n haast wordt gemaakt. Zeker nu de AP? is aangescherpt, hulpverleners van het Centrum voor Dienstverlening en Leger des Heils alle medewerking heb ben toegezegd, er meer politie èn geld is, zou Perron Nul best nog evén open kunnen blijven. Opsluiten Veel vragen. Kun je de verslaaf den zo maar heel de nacht opslui ten in de tijdelijke opvangcentra? Waar blijven ze overdag? En hoe voorkom je overlast in de buurt? Dat laatste is vooral wat de bewo ners willen weten. Want volgens hen is daar geen ontkomen aan. De eisen in het kGrt: géén nacht- opvang bij de Bornissehaven in de Spaanse Polder en ook niet op het sportterrein in Schiebroek. Een cynische bewoonster Frater man: „Meneer Peper, waarom neemt u niet een paar junks mee naar Wassenaar? Kunt u een portocabin iri de tuin zetten, en zelf toezicht houden. En er staat nog een flat leeg aan het Weena. En Museumpark 9 is ook een goed beheersbare plek." Ziedend zijn ook de bewoners van de woonar ken- en wagens in de Spaanse Pol der: „Wij zijn maar met vijftig ge zinnen. Als we om voorzieningen vroegen kon dat nooit. En nu wordt in één nacht meer gedaan dan wij in 25 jaar voor eikaar heb ben gekregen." Peper, Simons, wethouder Den Oudendammer hulpverlener Quadt van de stichting Odyssee "en topambtenaar Peters van de dienst SoZaWe proberen vervol gens een deel van de onrust en on vrede weg te nemen. De'vijftig overgebleven verslaafden, die Perron Nul als nachtverblijf ge bruiken krijgen straks dagelijks op naam uitgeschreven pasjes voor de opvangcentra. Daar wor den ze 's avonds in oude RET-bus- sen naartoe gereden. Eenmaal binnen mag geen drugs worden gebruikt, 's Ochtends wordt de groep weer opgepikt en vlakbij het hoofdbureau van politie in de Rotterdamse binnenstad weer 'losgelaten'. Wil de verslaafde het pand verla ten, dan wordt hij desnoods mid den in de nacht naar de binnen stad gebracht. Te allen tijde zal worden voorkomen dat de ver slaafden en ook dealers zich in de omgeving van de nachtcentra kunnen ophouden. Lasten delen Heel veel verslaafden zijn al ver trokken van het door ds Visser ge sloten Perron Nul. .De laatste groep moet nu ook snel weg. Pe per: „In het college hebben we af gelopen dinsdag alle mogelijke plekken de revu nogeens laten passeren. Dit zijn de twee minst- slechte. Hoé we het ook naar bui ten hadden gebracht; er was altijd een storm van kritiek gekomen." En Simons: „Uitstel heeft geen zin. Er ligt volgende week echt geen betere oplossing klaar." Hij verlangt de komende tijd wel meer steun van met name de deel gemeenten. Schiebroek/Hille- gersberg weigert dat resoluut. Peper nog eenmaal: „De stad moet de lasten delen." Binnen zes maanden ligt er een andere oplos sing. belooft hij plechtig. De moed zinkt de toehoorders na verloop van tijd in de schoenen. Ze constateren dat de raadsleden langzaam maar zeker bijdraaien van uiterst kritisch tot voorzichtig instemmend Eén voor één verla ten ze de zaal. Een bewoner van een woonboot in de Peltserhaven: „Ach, ik ga daar echt niet naar luisteren. Het is allemaal toch al besloten." De leden van Bewo nersorganisatie Schiebroekse Ge meenschap halen het spandoek weg, terwijl Simons de raadsleden over de streep trekt. Eén van de Schiebroekers: „Dit hier heeft geen zin. We bedenken nog wel iets. Een blokkade, een sit-down, alles is mogelijk. Van' die politici verwacht ik niets meer." Tot slot legt WD-raadslïd Mickey Teenstra namens alle fracties een verklaring af. Dé raadsleden leg gen zich neer bij de plannen, maar verlangen in het vervolg wèl overal bij te worden betrokken. CDA-woorvoerster Lènie Hemel- soet wil riog tweewekelijkse eva luatie en een klachtennummer voor omwonenden. Simons heeft daar geen enkele moeite mee. park? Als je kanker hebt. kom je in een kliniek terecht. Zo is het." En ook voor de gemeente heeft hij geen goed woord over: „Wethou der Smit had met ons móeten re deneren, dit is te plotseling .ge gaan. Smit en Kombrink hebben hun kaarten gezet op bedrijven terrein Noord-West. Ze zijn blij als Korea een handelscentrum opent. Maai' als koning Dippie Dop ver dwijnt is het over. Het gaat om blijvende werkgelegenheid." Volgens de ondernemer is drugsproject rampzalig voor het bedrijventerrein. „Er is al zoveel leegstand hier. Veel bedrijven twijfelen of ze nog wel zullen blij ven. Zo'n junken-opvang is dan natuurlijk geen goede zaak. Als ik zakenrelaties uit Duitsland of Ja pen nu bij CS ontvang, kijken ze hun ogen uit bij Perron Nul." Maar wat dan? Er zijn in Rotter dam, naar de mening 'van Van Gelder, veel geschiktere plekken: „De camping aan de Kanaalweg. bijvoorbeeld. Of de parkeerplek bij het Sint Franciscus-zieken- huis. Daar heeft toch niemand er last van?" Door Peter Louwerse Rotterdam„Ik werd gebeld door een man met een Brabants ac cent,"- zegt voorzitter Jan van Gel der van de ondernemersvereni- giiig De Spaanse Grave, die de be langen behartigt van de bedrijven in de Spaanse Polder. De man ver telde dat hij korte metten kon ma ken met die containers voor drugsverslaafden. „Tegen een riante vergoeding uiteraard, een bedrag van vijf cijfers." Van Gel der zei dat hij geen interesse had en smeet de telefoon op de haak. „Ik hou niet van radicalisme, ik ben een links-radicaal," klinkt het openhartig. „Al zitten er wel rechtse rakkers onder onze leden. Ik was zo verbaasd dat ik vergat om 's mans telefoonnummer te vragen. Het verontrustte me wel, dat hij mijn nummer te pakken heeft gekregen." De ondernemersvoorzitter schrok zich rot toen hij hoorde dat er op de kop van de Bornissehaven in het industriegebied Spaanse Pol der 25 dakloze junks worden ge huisvest. „Ik heb 28 telefoontjes gehad van onze leden," zegt hij. „Er wordt nu al ontzettend veel ingebroken in het gebied." Van Gelder is boos over de gang van zaken. „Het gaat om mensen die ziek zijn, verslaafden. Die ho ren niet thuis in bedrijvengebied, je zet zo toch ook niet in Brain- Intussen lijkt de zakenman al te hebben berust in de voortvarende aanpak van de gemeente. „Sec .proces beginnen? Ik vraag me® of het zin heeft. Die containers staan op gemeentegrond, we heb- ben weinig rechten." Een voiietribunemetverontrusteSchiebroekers, De protesten mogermietbaten. Dewijkkrijgteen nachtopvang VOOr drugsverslaafden. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Rotterdam Het Openbaar Mi nisterie heeft alle medewerking toegezegd om mensen die als ge volg van de door burgemeester Peper aangescherpte Algemene Plaatselijke Verordening worden opgepakt ook daad werkelijk vast te zetten, „Er blijven cellen be schikbaar," aldus plaatsvervan gend korpschef Ottevanger van de Rotterdamse politie. Met ingang van gisteren, en voorlopig tot 1 februari, zyn drie verbodsbepalingen ingesteld voor het gebied rondom het Cen traal Station (Hofplein, Schieka- de, Walenburgenveg, Statentun- nel, Kruisplein en Weena). Het is verboden in dit gebied messen of als steekwapen te gebruiken voorwerpen openlijk te dragen. Daarnaast wordt een samenscho lingsverbod afgevaardigdvoor groep en van vier of meer perso nen 'wanneer zij zich bezighou den met sebruik of handel in drugs. Bovendien kunnen indi- vidueën die zich hièraan schul dig maken voor acht uur de toe gang tot het gebied worden ont-, zegd. Peper kondigde gisteren aan aai hij niet zal schromen de aange paste APV ook op andere gebie den, in de stad los te laten. Dal zou bijvoorbeeld voor de gebie den kunnen gelden die nu voor de nachtopvang zijn aangewe- Rotterdam Enkele taxichauffeurs uit Botterdam zijn de af gelopen nacht gestart met de 'Nachttaxi'. Voor een bedrag tus sen de vijf en negen gulden kunnen disco-gangers vanaf het Centraal Station naar huis worden gebracht. De Nachttaxi moet een voordelig alternatief zijn voor de soms overvolle nachtbussen. De Nachttaxi zal alleen rijden tijdens de uren, dat ook de RET haar nachtbussen rijdt. Het initiatief van de Nachttaxi is van de chauffeurs Bertus Warbie en Hans Mulder. Zij hebben het idee deze week uitgewerkt en zijn er direct mee begonnen. Warbie en Mulder verklaren, dat onge veer dertig van hun collega's van zowel de Rotterdamse Taxicentra le, Taxi Sint Job als enkele vrije rijders zich voor de Nachttaxi heb ben aangemeld. De wagens zijn herkenbaar aan een vignet met een h^lve maan, die uitroept: „Waar zijn jullie helemaal mee be zig???" „Het aantal ritten loopt steeds te rug. Daarnaast willen we ook iets aan de veiligheid voor met name de jongeren doen," zegt Mulder. „Onze doelgroep is de jeugd. Hun ouders zitten vaak in de rats als ze een nachtje zijn wezen stappen en dan met die borrelbus moeten. Dat is lang niet altijd een pretje met dronken nachtbrakers en mensen die net hun pillen hebben geslikt." „En het is ook handel voor ons na tuurlijk in deze tijd," verduide lijkt Warbie, die zich rekent tot de vaste groep Centraal-Stationrij- ders. „We staan oaar soms uren niets te doen, terwijl er bij de bus haltes dertig meter verderop drie vierhonderd mensen in de kou staan te kleumen. Vooral voor die jongeren van vijftien, zestien jaar is een gewone rit natuurlijk niet te betalen. De Nachttaxi is dan na tuurlijk een mooi en goedkoop al ternatief. Eigenlijk net als de treintaxi, want we gaan pas weg als er minimaal vier personen in de wagen zitten. En van te voren betalen." De 'Nachttaxi' rijdt kent drie ta rieven. Voor vijf gulden gaat de rit naar Spangen, Overschie, Schiebroek, Tussendijken. Oude Noorden, Crooswijk en Charlois. Voor zes gulden per persoon ko men de reizigers in Hillegersberg. Aiexanderpolder, Prinsenland, Kralingen. Vreewijk, Zestienho ven, Schiedam, Zuidwijk en Pen- drecht. Voor negen gulden gaat de rit naar Capelle, Ommoord, Hoog vliet, Spijkenisse, Oosterflank, Nevenkamp, Beverwaard. IJssel- monde en Nieuwland.. Rotterdam De fractie van de So cialistische Partij in de Rotter damse gemeenteraad heeft schrif telijke vragen gesteld over het plan een groot aantal irreguliere logementen te sluiten. Huishou dens met kinderen krijgen daar bij direct vervangende ruimte, SP-fractievoorzitter Van Heumen vindt dat eenzijdig: „Waar moeten de mensen zonder kinderen heen? Is het dan sociaal verant woord om deze mensen zonder pardon op straat te zetten?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2