9 Sloop en renovatie in Schiedam-Nieuwland 01 Wit Vrijwilligers in Vlaardingen bemensen 1900 fulltime banen A ge Gestolen accu's snel terecht Jeugdige groep straatrovers valt tientallen mensen lastig Meeste bewoners hebben geen onoverkomelijke bezwaren Bouw van moskee roeptvragen op bij CD 1| f§ dgft sSf 4 a Ji®* Itmm r- Slok op: auco in Nieuwe Maas Betaald met valse snip Ravage in huis door vuurpijl Geen voorrang: been gebroken Beroofd van tas en geld Inbraken in sportkantines Fietsen weg uit kelders Politie waakt in donkere straten Rotterdams Dagblad Maandag 1° december 1994 jSchiedam—Op de Maasboulevard f in Schiedam is gisteren rond mid dernacht een 34-jarige automobi list de Nieuwe Maas ingereden. De man had volgens een poliüe- agent 'een flink stuk in zijn kraag' -en werd met onderkoelingsver- schynselen overgebracht naar het "ziekenhuis. •j Omdat niet bekend was of er nog andere personen in de auto zaten, gingen duikers van de brandweer het water in om poolshoogte te*ne men. Toen bleek dat de auto leeg 'was, werd die door een boot van "de Havendienst boven water geta keld en op het drogegezet. *Het voertuig bleek niet te zijn ver zekerd. VlaardingenEen 22-jarige Maas- 'duizer is gistermiddag in Vlaar dingen aangehouden omdat hij in een snackbar aan de Westhaven- kade met een vals briefje van hon derd had betaald. Hij kocht wat blikjes frisdrank en ging met het wisselgeld weg. Toen een personeelslid consta teerde een vervalste snip in han den te hebben, werd de politie ge beld. Die slaagde er in de man te laehterhalen, Omdat hij tijdens het verhoor be kende bewust met vals geld te hebben betaald, werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. SchiedamEen vuurpijl heeft za terdagavond een flinke ravage aangericht in een woning aan de Jan Oudegeeststraat in Schiedam. De politie heeft een onderzoek in gesteld naar de persoon (jie het vuurwerk heeft afgestoken. De pijl vloog dwars door een ruit en kwam in een' slaapkamer tot ontploffing. 'W¥> 1-1 Maassluis Op de Westlandse- weg in zijn woonplaats is gister middag een 80-jarige Maassluizer opzijn brommer aangereden door een auto. De botsing ontstond doordat de bromfietser geen".voorrang ver leende. De man werd met een botbreuk aan zijn onderbeen in het zieken huis opgenomen. Vlaardingen/Schiedam—Twee jon gens hebben zaterdagavond rond half acht op het Tussenpad in Vlaardingen een 59-jarige vrouw van haar tas beroofd. De vrouw liep met een kennis te wandelen toen de knapen plotseling de tas van haar schouder rukten en er vandoor gingen. De politie zoekt getuigen die het [tweetal hebben gezien. De jon gens droegen donkere kleding en -zogenoemde commandomutsen. Op de Harreweg in Schiedam werd gisternacht een 20-jarige man beroofd. Hij werd aangesproken door vier mannen, die hem om geld vroegen. Vervolgens werd hij te gen de grond gegooid en geschopt waarna hij zijn geld afgaf. Hoe veel dat bedroeg is niet bekend. Schiedam De Schiedamse voet balverenigingen PPSC en Her mes DVS hebben het afgelopen weekeinde ongewenst bezoek over de vloer gehad. Zaterdagnacht werd ingebroken hij 'PP". Er werd een ruit vernield om binnen te komen. Het bestuur mist een hoeveelheid pakken kof- Afgelopen nacht werd in het club huis van Hermes de gokkast 'opengebroken. Er werd rond de tweehonderd gulden uitgehaald. Vlaardingen Uit een kelderbox van een flat aan de Vlaardingse Spechtlaan is afgelopen weekein de een damesfiets gestolen. Door te flipperen kon de deur eenvou- j jhg worden geopend. c Hit een andere kelder in de zelfde t, flat werd een moutainbike wegge komen. Om de buit te bemachti gen werd het gaas van de kelder- 9bx opengeknipt. Schiedam In de Van Ho- gendorpstraat en omgeving in Schiedam-Nieuwland wor den volgend najaar vijf flats gesloopt en 120 woningen ge renoveerd. Daarvoor in de plaats komen 46 woningen voor ouderen {waaron der drie mindervalide woningen), 16 eengezinswoningen en een Woontoren met 54 koop-apparte- rnemen bij NS-station Nieuwland. De sloop-nieuwbouwplannen ma ken onderdeel uit van het Beheer- plan Nieuwland, waarin voorstel len staan om de wijk aantrekkelij ker te maken. De ontwikkeling van de Van Hogendorpstraat en omgeving was in dit plan wel aan gekondigd maar nog-niet nader uitgewerkt. Dat kwam omdat er geen overeenstemming was over de financiering van de renovatie en nieuwbouw. Ook wilde de werkgroep eerst een onderzoek laten plaatsvinden naar de woon wensen omdat de bewoners van de te slopen woningen akkoord moesten gaan met de sloopplan- nen. Overeenstemming Over deze voorwaarden is onlangs overeenstemming bereikt. Een extern bureau heeft zes stede- bouwkundige sloop/nieuwbouw- varianten ontwikkeld, waarvan één model de voorkeur heeft ge kregen. Sloop vindt plaats in de Van der Duyn van Maasdamstraat 147, de Van Limburg Stirum- straat 1-71 en de Van Hogendorp straat 248 en 1-47. Uit het woon- wensenonderzoek bleek dat ne gen van de tien bewoners die be zocht zijn geen onoverkomelijke bezwaren tegen sloop hebben. Het Gemeentelijk Woningbeheer heeft de mogelijkheden onder zocht voor renovatie. Het collec tief verbeterplan bestaat uit groot onderhoudswerkzaamheden en individuele verbeteringen bin nenshuis. De betaalbaarheid van de overgrote meerderheid van de portiekwoningen voor de lagere inkomensgroepen blijft in dit plan gehandhaafd. Volgens de planning worden de woningen in de tweede helft van 1995 gesloopt, waarna kan worden begonnen met de nieuwbouw. De oplevering daarvan wordt verwacht in de tweede helft van 1996. Het college van b en w heeft reeds ingestemd met de sloop-meuw- bouwpiannen. Vanavond bespreekt de gemeen teraad de ontwikkeling van dit ge bied. Door Mariétte Olsthoom Viaardingen Ze staan er mee op en gaan ermee naar bed. Het echt paar Poot is bezeten van hun dins dagochtend-wandelingen. En zij niet alleen, want elke week staan er zo'n 85 enthousiastelingen te trappelen om mee te gaan stap pen. Door de natuur van Vlaardin gen, Maasland, Maassluis of Hoek van Holland. Week in, week uit. Weer of geen weer. Op de Vlaardingse Vrijwilligers Markt in de Lijnbaanhal, waar ze een stand bemanden, kregen Cor- rie (75) en Jaap (82) Poot. uit han den van burgemeester Stam de prijs voor de leukste presentatie. Voor het uitstippelen en begelei den van hun dinsdagochtend wandelingen, waarmee ze bijna dertien jaar geleden zyn begon nen. Een kilometer of tien lopen ze, onderweg drinken ze gezellig een kopje koffie. „We zijn net een grote familie," zegt een glunde rende Corrie Poot. „Iedereen praat me* iedereen en nieuwelin gen worden meteen opgenomen in de groep. Mensen die in de put zitten zijn na een paar maanden weer helemaal blij De Dinsdag Ochtend Wandelaars (DOW) waren zaterdag één van de vijftig groepen en organisaties op de eerste Vlaardingse .^VrijwillL- gers Markt, waar het aanbod vari-' eerde van Jeugdstad tot de Raad voor het Ouderenwerk en van het Vlaardings Visserskoor tot het Stedelijk Overleg Migranten. In stands presenteerden zij zich aan het Vlaardingse publiek, waarvan enkele honderden zich lieten in formeren over de werkzaamhe den en doelstellingen van het vrij willigerswerk in hun stad. De rest van de bezoekers bestond uit een afvaardiging van hét plaatselijke vrijwilligerslegioen'"'vah "zéstien- duizend mensen, die werkzaam zijn binnen 650 organisaties. Gemoedelijk De sfeer was gemoedelijk en ze ker de optredens tussendoor van het Vlaardings Musicalgezel schap deden de stemming stijgen. Er waren ook prijzen: Jeugdstad kreeg de waarderingsprijs en ging met een geldbedrag van 1500 gul den naar huis. Aanloophuis de Groene Luiken, waar iedereen te recht kan om een praatje te ma ken of een kop koffie te drinken, mocht de stimuleringsprijs van duizend gulden in ontvangst ne men. Doel van deze dag was hel vrijwil ligerswerk meer bekendheid te geven. Om de Vlaardingse poli tiek wakker te schudden en te la ten zien wat er allemaal door vrij willigers wordt gedaan. Boven- Maandag 12 december ROTTERDAM De Doelen. Kerst-Doelenconceit, 19.45u. Suk Kamerorkest, 20.15u. Ahoy'.ConyKonings,20u. Popular, Klem Klassiek, 20.30u, Doelenca fé, 't Octet, 22u. Rotown. Henry Ma- kobi, 22u. OT Theater a/d Muller- pier. De Dresser, 20u. Rott.Schouwburg. De Keizer, 20.30u. Djazzex, 20.15u. Dinsdag 13 december SCHIEDAM Grote Kerk. Kerstconcert Chr. Gem. KoorSongof Praiseen hetWestlands Mannenkoor, 20.00u, Podium. Jamsessie, 21.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. FeikeBosschma (poppenspel), 20.15u. De Doelen. Kerst-Doelenconcert, 19.45u. Prazak Kwartet en Skampa Kwartet, 20.15u. Luxor. The Glenn Miller Orchestra Sisters, 20.15u. Nighttown. Gregory Isaacs, Dermis Brown, 21u. Dizzy. Barwars, 22u. Rott.Schouwburg. Klaagliederen, 20.15u. De Keizer, 20 ^Ou. Popu lar. Krapp's Laatste Land, 20.30u. Theater Zuidplein. Folkloristisch Danstheater, 19u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Carlito's Way' (16) dag. 11.45-2.45-5,45- 8.45. Alhambra 2: Threesome' (16) dag. 6.45-9.30, di. ook 1.15-4. Calypso 1: The Lion King' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-2: 'Fo rest Gump' (12) dag. 1.15-5-8.30. Calypso 3: 'Suite 16' (16) dag. 1.15. 'Four weddings and a funeral', (al) dag.4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'De Leeuwekoning' (al) dag. 1.15-4. The Lion King' (al) 6.45-9.30. Cine rama 2: 'Rapa-Nui' (12) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Only you' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 4: 'Speed' (12) dag. 4- 6.45-9.30. di. ook 1.15. Cinerama 5: 'Blown away' (16) 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: 'Pulp Fiction' (16) dag. 1.15-4.30-8.30. Venster 1: 'Eat drink man woman' (16) dag. 7.30- 10. Venster 2: 'Senso' (16) dag. 8. 'KoshbaKosh'(16)dag,10.15. Ven ster 4: 'Snéak Preview' reserveren- aanbevolen (16) ma. 10. 'Rouge' (16) dag .7.30,10, Lumière 1: 'The specialist' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: True Lies' (16) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Lu mière 3:'The Mask'(12) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 4: 'Clear and present danger' dag.12.45-3.30- 6.15-9.15. Rex: 'Matinee idol'CIS) dag.vanaf 12 doori-voorsteiling. Tha lia: Timecop' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Het Vlaardings Visserskoor was zaterdag één van de vijftig groepen en organisaties die zich pre senteerden op de eerste Viaardingse Vrijwilligers Markt. Foto Dennes van der wei/Roel Dijkstra dien wilde organisator van de markt het VASK (Vrijwilligers Ak- tiveren Samenwerkings Kontak ten) alle vrijwilligers eens in het zonnetje zetten. Belangrijk „Vrijwilligers zijn ontzettend be langrijk voor de samenleving," stelt Bram Vlasblom van het VASK. „Omgezet in betaalde ar beid zou het werk dat nu door vrij willigers wordt verricht, 1900 full time banen opleveren. Dat be spaart de gemeente jaarlijks zo'n 95 miljoen guldenaldus Vlas blom. Wethouder Kool, die de opening verrichte, kwam het VASK tege moet met zijn voorstel voor een steunpunt voor vrijwilligers, iets waar het VASK al jaren naar streeft: Vlasblom: „Daar zullen we de wethouder op vastpinnen. Maandag kan hij een telefoontje verwachten." De kracht van de samenleving schuilt in vrijwilligers, meent ook Jan Blankers van de Vrijwilligers Vakature Bank (WB). Dat er bin nen het vrijwilligerswerk behoef te is naar buiten te treden, blijkt volgens hem uit het aantal deel nemers. „Hier kunnen mensen vanuit hun eigen motivatie en op een ongedwongen manier laten zien welke activiteiten belangrijk zijn." Zo heeft iedere vrijwilliger z'n ei gen redenen om zich belangeloos in te zetten voor 'het goede doel'. Iemand van de Unie van Vrijwilli gers werkt uit betrokkenheid met ouderen en zieke mense: Een vrijwilliger van Vluchtelingen werk wordt gedreven door een ge voel van rechtvaardigheid. „Je geeft een stukje van jezelf aan an deren en je wordt er zelf ook rijker van," omschrijft een vrijwilliger van aanloophuis de Groene Lui ken z'n werk. Idealisme is de drijfveer van de mensen achter de Andere Markt. De motivatie van een ander is werken aan een leef bare samenleving. „En weet je," merkt de rasechte vrijwilliger op. ,Als je er eenmaal mee bezig bent, dan kun je eigenlijk niet meer stoppen." Schiedam—De Centrumdemocra ten in de Schiedamse gemeente raad willen dat burgemeester en wethouders openheid van zaken geven over de bouw van een regio nale moskee aan het Raam. Buurtbewoners beklagen zich er over dat de gemeente de vinger niet aan de pols houdt en in de omgeving geuite bezwaren aan de kant schuift De CD heeft schriftelijke vragen gesteld over de bouw van de mos kee en 2al de zaak vanavond aan de orde stellen in het vragenhalf- uurtje dat voorafgaat aan de raadsvergadering. De CD wil onder meer weten of het juist is dat er al met de verbou wing van het voormalige pand van drankenhandel UTO Is be gonnen, zonder dat daar al ver gunningen voor afgegeven zijn. Deze verbouwingen zouden vol gens de buurt bovendien afwijken van de ingediende bouwtekenin gen. Verder wordt onder meer ge vraagd waarom juist Schiedam is gekozen voor de vestiging van een regionaal gebedshuis voor moslims en welke maatregelen er worden getroffen om verkeers- en parkeeroverlast tegen te gaan. Een brigadier van de Vlaardingse politie heeft er vrijdagavond voor gezorgd dat twee dieven van een omvangrijke hoeveelheid accu's zijn ontmaskerd. De politieman wilde in zijn privé-opslag- plaats op de Vulcaanweg in Vlaardingen wat gaan knutselen toen hij werd aangesproken door een verdacht persoon. Hij besloot de omgeving een tijdje in de gaten te houden en boekte daar mee een aardig succes. Op een bepaald moment arriveerde er een vrachtwagen met ruim zeven duizend gestolen accu's meteen waarde van rond de 150.000 gulden. Toen de vracht was over geladen, werd het tweetal gearresteerd. De accu's waren buitgemaakt tijdens een inbraak in een bedrijf aan de Buitenhavenweg in Schiedam. Nog voor de eigenaar aangifte had gedaan van de inbraak, werden ze weer door rechercheurs ingeladen en bij hem terugbezorgd. Foto Roei Dijkstra Door Jelle Gunneweg Rotterdam/Vlaardingen James Bond bracht hen op het idee. Een paar flinke joints, wat gramme tjes cocaine en enkele glazen wod ka deden de rest. Tijdens het kij ken naar de spectaculaire hel dendaden van geheimagent 007 in de film 'A view to a kill' smeed den ze hun plan. Daarna gingen ze op pad, met enkele messen en een boksbeugel op zak. Je weet immers nooit wie je 's nachts kan tegenkomen. En daar zitten ze nu: schuldbewust op een rijtje voor de kinderrechter. Met angstige ogen om zich heen kijkend en zenuw achtig met hun voet tikkend ge ven ze antwoord op de vragen van rechtbankpresidente mr. S. B. de Pauw Gerlings. Twee van hen zijn al achter gesloten deuren ver hoord omdat ze minderjarig zijn. De andere drie zijn deze vrijdag middag aan de beurt. Het gebeurde in de nacht van za terdag 10 op zondag 11 september, vertelt de 19-jarige I. B. aan de drie rechters. Zes jongens en drie meiden hadden zich bij hem thuis verzameld voor een gezellig avondje met elkaar. „We waren flink onder invloed van drank en drugs toen we besloten mensen te gaan beroven. Van de buit wilden we meer cocaïne en drank kopen- ."Eén jongen en de drie meisjes hadden meer zin om naar huis te gaan. Twee andere jongens ver trokken naar een houseparty in de Energiehai n Rotterdam. Het overgebleven vijftal toog naar de Churchillweg in Schiedam, waar het twee groepjes fietsers sloeg, schopte en hun geld eiste. Toen de buit niet groot genoeg bleek, gingen ze naar Vlaardingen waar ze onder meer op de Van Hogen- dorplaan, Zeelandlaan, Zwa- nensingel en Van Linden van de Heuveilsingel tientallen mensen beroofden en mishandelden. Al dan niet gebruik makend van de messen en de boksbeugel. „Ze hebben die nacht een waar schrikbewind gevoerd, een ter reuractie op nietsvermoedende mensen die op weg naar huis wa ren na een bezoek aan de bioscoop of het theater," houdt officier van justitie mr. F. D. van Heijningen de rechtbank voor. „Zulk bedrei gend gedrag laat een enorm angstgevoel bij de slachtoffers achter. Dat mag de groep zwaar worden aangerekend." „Dat deze jongens allemaal onder invloed waren is tot daaraan toe, maar waarom spreken ze met elkaar af om anderen te beroven. Notabene mét wapens? Hoe komen ze op het idee?" Op die vraag had de of ficier nog geen antwoord gehoord, zodat hij maar tot één conclusie kan komen: deze jonge crimine len hebben zich met gerealiseerd dat voor straatroof normaal ge sproken achttien maanden gevan genisstraf staat. Anders hadden ze het wel gelaten. Gezien hun leeftijd en blanco strafblad ver wacht hij echter dat de jongens het bij deze ene keer zullen laten en hij eist daarom 'slechts' twaalf maanden gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaardelijk. Ook vraagt de aankiager om ver plicht contafct met de reclassering en storting van een bedrag van vijfhonderd gulden per persoon in het Schadefonds Geweldsmis drijven. Tegen de oudste van het stel. de 24-jarige Vlaardinger T. van den E., eist Van Heijningen een hogere straf omdat hij al een 'strafblad heeft om u tegen te zeg gen'. „Deze verdachte moet de re kening nu maar eens gepresen teerd krijgen, dat wil zeggen acht tien maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaar delijk." Zowel de advocaat van de 19-jarige Schiedammer I. B. als de 18-jarige Vlaardinger J.M. kan zich vinden in de hoogte van de strafmaat, maar ziet de onvoor waardelijke strafliever deels om gezet in dienstverlening. Raads man W.J. van Hattum namens I. B.: „Mijn cliënt is een regelma tig cokegebruiker, maar zeer ge motiveerd om daarmee te stoppen en zich onder behandeling te la ten stellen. Laten we hem die kans geven." Advocaat J. L. A. M. Le Cocq d'Armandville geeft als argument de gebrekkige persoon lijkheidsontwikkeling van zijn cliént J. M.:Deze jongen heeft te weinig ruggegraat om nog langer in een cel te blijven. Het raakt hem enorm omdat hij aanmerke lijk jonger is dan je op grond van zijn ware leefijd zou vermoede- n."Ook de raadsman van de oud ste straatrover vraagt om dienst verlening. „Het heeftde broer van mijn client ook heel goed ge daan," probeert hij de rechtbank te overtuigen. De officier van jus titie acht echter een gevangenis straf het meest op zijn plaats ge zien de ernst en de hoeveelheid gepleegde feiten. Dienstverlening staat daarmee niet in verhouding, aldus Van Heij ningen. Uitspraak op 23 december. Maassluis In de Oranjebuurt bij het oude station van Maassluis surveilleert de politie sinds en kele dagen extra op verzoek van het Nutsbedrijf Vlaardingen/ Maassluis. Reden is het regelma tig uitvallen van de straatverlich ting in de Willem de Zwijgerstraat en Koningin Wilhelminalaan. Woordvoerder P. Vogel zegt dat het Nutsbedrijf de aandacht van de politie heeft gevraagd nadat het werd geconfronteerd met tel kens nieuwe storingen in de oude verlichtingkabels. „Die buurt is volgens ons programma toe aan vervanging van kabels. Nadat we de eerste storingen binnen kre gen, hebben we de oorzaak opge spoord en reparaties verricht. Dat gebeurde overdag en na testen bleek de verlichting weer goed te functioneren, 's Avonds kwamen er echter weer klachten dat de verlichting opnieuw was uitgeval len. We hebben dit een paar keer meegemaakt en telkens hebben we het euvel verholpen. Toen in de praktijk bleek dat men daar re gelmatig in het donker zat. heb ben we de politie gevraagd om ex tra te surveilleren." Vogel sluit uit dat er sprake is van moedwillige verstoring door buitenstaanders. „De bekabeling is aan vervanging toe. Wij zullen die in twee weken aanbrengen en gedurende die tijd blijft de politie waakzaam."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1