Tosca Balm verhuist naar hotel voor sprookjesachtig kerstfeest aja I OPRUIMING 10 tot 50% korting Dorpsplein toegankelijk voor trouw koetsen Honderd jaar ziekenverpleging in tekst eii beeld Architect neemt poolshoogte in Spaiand Zacht kleurgebruik van Arnold Rikkers Winterbeurt voor bomen in Oost en Groenoord Schrijf je eigen misdaadverhaal Kamahl zingt in de Emmanuelkerk Nieuwe pachter kantine sporthal Russische sferen in gereformeerde kerk Kerstmarkt in Herman Visserhuis tl genda Rotterdams Dagblad Dinsdag 13 december 1994 Schiedam Aquarellen van Arnold Rikkers hangen tot en met 1? december aan de wanden van' Theater De Teerstoof. Zacht kleurgebruik en voorzichtige pennestreken kenmerken het figuratieve werk van Rikkers. Overigens is de Schiedamse Theaterkassa gesloten van 23 december tot en met 3 januari. De bomen in de wijken Groenoord en Schiedam-Oost woTden deze maand onder handen genomen door medewerkers van De Dienst Gemeentewerken. In Groenoord wordt een aantal iepen gerooid in ver band met de iepeziekte en vervangen door zilver esdoorns. Op het Willem LandrépLein gaan acht es doorns onder het mes omdat ze van slechte kwaliteit zijn. Door welke bomen ze worden vervangen is nog Onduidelijk. Naast de rooiwerkzaamheden vinden ook in enkele straten dunningen plaats, namelijk op de Kcr Kuiler straat, Henriëtte Bosmanplein, Cornelia van Zanten- pleïn en het Bart Verhallenplein. In Oost worden rooiwerkzaamheden uitgevoerd in de Morsestraat, Dieselstraat, Daltonstraat, Fultonstraat, Fahrenheit- straat, Teylerstraat en Laan van Bol'Es. Voor de po pulieren aldaar komen kleinere bomen terug, zoals dehaagbeuk, appel- en boomhazelaar. Elke winter worden de bomen gesnoeid, gerooid, op nieuw geplant of verplant met als doel het bomenbe- stand te verbeteren en verder uit te breiden. Vlaardingen Iedereen die een verhaal met criminele inslag kan en wil schrijven of al heeft geschreven, wordt door het Vlaardings Taalgenootschap uitgenodigd met dit schrijfsel deel te nemen aan het Misdaad Verhalen Festival. Uit de inzendingen worden door een jury enkele verhalen geselecteerd. De nominaties worden door de schrijver op het festival voorgedragen en la ter in een misdaadverhalen-bundel uitgegeven. Op de avond van het festival vertolken ook enkele Vlaardingse kunstenaars vanuit hun eigen discipline de verhalen. Zowel de voordrachten als de kunstzin nige uitvoeringen worden door een jury beoordeeld, waarna een winnaar wordt aangewezen die een zak zwart geld krijgt. Het festival vindt plaats op zondag 29 januari. De in zendingen moeten vóór 1 januari binnen zijn bij het Vlaardings Taalgenootschap, Westhavenplaats 42a, .3131BT Vlaardingen, De Australische zanger Kamahl, werelberoemd ge worden met zijn hit 'The Elephantsong', komt bin nenkort naar Nederland voor het geven van een aan tal concerten. Tijdens zijn toernee komt hij ook in Maassluis. Daar staat hij woensdag 14 december in de Immanuelkerk op de planken en wordt hij muzi kaal begeleid door zanggroep De Regenboog en het Maassluis'. Mannenkoor. Kaarten voor dit concert kosten 25 gulden en zijn verkrijgbaar btj het kantoor van de Schakel aan de Dr. Kuyperkade 28. Het con cert begint om 20.15 uur. Omdat het dienstverband tussen de gemeente èn pachter Ad de Bruin van de kantine van sporthal De Hofstede is beëindigd, moet er een nieuwe pacht overeenkomst worden afgesloten. De vervanging van* De Bruin, die een baan in zijn woonplaats Noordeloos heeft aanvaard, kan echter niet eerder dan in de vergadering van februari aan de gemeente raad worden voorgelegd. De pachtovereenkomst betreft niet alleen het beheer en de exploitatie van de kantine, maar tevens het toe- acht op het gebruik van de sporthal. Het gemeente bestuur heeft al een kandidaat ter opvolging op het oog, het duo Michel de Maat en Ruud Muren uit Vlaardingen. De Maat geniet in de nationale atletiek- wereld bekendheid als lange afstandsloper. Muren is bestuurslid van atletiekvereniging Fortuna. Volgens het Maaslandse gemeentebestuur moeten betrokkenen naar verwachting begin januari 1995 hun huidige dienstverband opzeggen, zonder dat zij formele zekeiheid hebben over de nieuwe betrek king in de sporthal. Het college stelt de raad ten aan zien van de verpachting uit praktische overweging voor om een delegatiebesluit te nemen. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Het 75-jarig jubileum van de Maaslandse Harmonie wordt vrijdag 16 december afgesloten met een optre den van de Koninklijke Militaire Kapel dat de gere formeerde kerk in Russische sferen zal hullen. On der leiding van de gastdingen! Nicolai Ushapovsky uit Sint Petersburg brengt de muziekformatie een Russisch kerstconcert ten gehore. Als speciale gas ten treden een zangeres en balalaikaspeler uit Rus land op. Voor toegangskaarten kan men terecht bij muziekhandel Allegro en 'Het kleinste warenhuis van Maassluis'. Het concert begint om 20.00 uur Hoek van Holland in het Herman Visserhuis wordt woensdag 14 decem ber van 10.00 tot 16.00 uur een Kerstmarkt gehouden. Er is een demonstratie kerstboomballen beschilde ren tot 12.00 uur. Verder zijn er kerstboomkadootjes, kerstdecoraties, kerstkaarten en kerststukjes te koop. Ook de Wereldwinkel is aanwezig met diverse kerstartikelen uit .de Derde Wereld. Het Evangelisa- tiekoor De Bazuin verzorgt 's middags een optreden. Door Nathalie Lans Schiedam Tosca Balm is al 33 jaar een begrip in Schiedam. Veel talenten volgden bij haar een bal letopleiding voor zij op de acade mie werden toegelaten en uitein delijk als professionals de grote podia betraden. Ook volgen hon derden liefhebbers als hobby één van haar danslessen in de studio's in Schiedam en Dordrecht. Bij amateurs en professionals is be kend dat wat zij doet, goed is. Zo beloven ook de kerstvoorstellin gen van de ruim tweehonderd jongste dansers van de Schiedam se studio, variërend in leeftijd van 2 tot 13 jaar, sprookjesachtig te worden. Veel tijd heeft de dansdocente niet uitgetrokken voor het instu deren van de choreografiën. De kinderen hebben de dansen in zes v/eken geleerd. De gewone lessen moeten immers doorgaan en de repetities dienen plezierig te zijn. Deze week worden de puntjes op de i gezet en alle kostuums ge past. Een gigantisch karwei. Jongere dansers In de zomer van 1993 bracht Tosca Balm de vorige voorstelling. Toen trad de vooropleiding, een groep van zo'n twintig dansers die klaar gestoomd wordt voor de audities op de academies, op in het Rotter damse Kapelletje. Deze keer vond Tosca het leuk om iets met de jon gere dansers te doen. „Normaal gesproken geven wij elk jaar rond de Kerst speciale les sen waarbij familie mag komen kijken. De vooropleiding en oude re dansers treden vaker met uit voeringen naar buiten. Daardoor denken buitenstaanders vaak dat je heel goed moet zijn om bij mij danslessen te volgen. Dat is dus niet zo. We hebben heel veel stij len op verschillende niveaus. Het leek mij leuk om dit jaar in plaats van de kerstlessen de kinderen een kerstfeest te laten verzor gen." De voorstellingen gaan komend weekeinde van start. Aangezien het Passage Theater verleden tijd is en de Teerstoof niet geschikt is voor dit kerstfeest, is Tosca uitge weken naar het Rijnmondhotel. In een sfeervolle zaal laten de Schïedammertjes zien wat zij kunnen. Gelijkehoogste „Omdat we niet in een theater dansen, maar op gelijke hoogte met het publiek staan, moet je daarop je choreografiën aanpas sen. Ik zie deze uitvoering daar om niet als een balletvoorstelling, maar als een kerstfeest." Klassieke achtergrond Hoewel de studio's van Tosca Balm bekend staan om de klassie ke achtergrond, komen tijdens het kerstfeest vele dansstij len aan de orde. Zo laten de peuters (er is er zelfs een bij die nog een luier draagt!) zien wat zij bij peuter- dans Ieren. Naast klassiek is er ook house, jazz, modem en Spaans te zien. Daarmee hoopt Tosca duidelijk te maken dat dan sen niet alleen bedoeld is voor meisjes tussen 6 en 18 jaar. „We geven ook 'house-lessen' aan een groep jongens van een jaar of 8. Soms vind ik het jammer dat er tegenwoordig maar zo weinig mensen geïnteresseerd zijn in klassiek. Aan de andere kant ben ik blij dat dansen uit een hokje wordt gehaald. Langzamerhand komen steeds meer jongens en ouderen langs voor een cursus." Vrijdag 16, zaterdag 17 en zondag 18 december worden vijf voorstel lingen gegeven. Naast de ruim tweehonderd kleine dansers ge ven ook een talentvolle 16-jarige leerling en twee docenten een show ten beste. De kaarten voor de voorstellingen zijn zo goed als uitverkocht. Alleen voor de zon dagmiddagvoorstellingen (12.00 en 16.00 uur) zijn nog enkele" plaatsen vrij. De kaarten zijn vooraf bij de kassa van het Rijn mondhotel aan het Nieuwland- plein verkrijgbaar. Maasland Het tot Pynasplein gedoopte Maaslandse dorpsplein tje tegenover het gemeentehuis, wordt toegankelijk gemaakt voor trouwkoetsen. Met de historische panden als de Schilpen, het Ta- venu en de Pynas als achtergrond, kunnen ter plekke de aardigste en meest romantische foto-, film en video-opnai$ee worden ge maakt. De bebouwing rond het dorps plein is zover gevorderd, dat tot de dëfïntieve inrichting kan wor den overgegaan. Het klein me disch centrum 'Heelhuis' is al af gerond, terwijl de bouw van het kantoor Durville bijna klaar is. Tijdens de raadsvergadering op 20 december wordt het inrich tingsplan voorgelegd. Het plan is gebaseerd op de uit gangspunten dat een harmoni sche aansluiting op de omgeving moét worden verkregen. De vrijé' ruimte moet geschikt zijn voor di verse evenementen en de moge lijkheid bieden er met (trouw) koetsen te kunnen rijden. Het is de bedoeling van het gemeente bestuur de inrichting van het dorpsplein voor de festiviteiten op Koninginnedag gerealiseerd te hebben. De bestaande boom wordt het centrale punt bij de in richting van het dorpsplein. Daar omheen komt een bestrating in -twee cirkels met keien en klin kers. Rondom de boom wordt een plantenbak van bruine schakelpa- ien aangelegd met laagblijvende beplanting, waarbij rekening ge houden wordt met de schaduw werking van de boom. Als con trast tussen de bestrating van het plein en het terras van de Pynas wordt een Buxuxhaag als afschei ding geplaatst Het plan voorziet tevens in het plaatsen van een drietal zitban ken. Eén bank is gesitueerd naast de trap aan de zijde van de Die- penburchstraat en een tweetal banken krijgt een plaatsje in de cirkels rondom de boom. In over leg met de bouwcommissie Ta- venu is gekozen voor een moder ne bank, waarop de keus van de afvalbakken wordt afgestemd. De operatie kamer in het Hofsingel Zie kenhuisanno 1908. 'De ethernarco ses vonden toen nog plaats bij open vuur Voor de ver dovingen zorgde de por tier, weet schrijver Cees van der Kampte ver tellen. Repro Roel Dijkstra Door Jelle Gunneweg VlaardingenIn het voorjaar van 1996 is het precies honderd jaar geleden dat de 'Vereeniging voor Ziekenverpleging' in Vlaai-dingen werd opgericht. Nu al is een werk groep bezig met de voorbereidin gen voor dit jubileumfeest. Met name de uitgave van een gedenk boek met verhalen, anekdotes en foto's vergt de nodige voorberei dingen. „Met het oog op de komende fusie tussen het Holy-ziekenhuis en het Schieland Ziekenhuis leek het ons aardig om tijdens het ju bileum stil te blijven staan bij honderd jaar ziekenverpleging in Vlaardingen. Temeer daar het nieuwe ziekenhuis in Schiedam gevestigd zal worden, hetgeen het einde betekent van de ziekenver pleging in Vlaardingen," aldus voorzitter A. Maarleveld. Cees van der Kamp, voormalig anaesthesist en lid van de Lions Club Vlaardingen, neemt de tekst van het populair geschreven his torische werkje voor zijn reke- Grote collectie Europese topmerken, o.aAra, Easier, Brax, Fran ken walder, Gerry Weber, Haimner, H'dmmerle, Hensel Mortensen, Jobis, Lucia, Mario RoselloMichelleYarell enz. MODEHUIS - Broersvest 109 - 113 3111 EE SCHIEDAM Tel: 010-426 03 99 Klanten van Alja krijgen bij aankoop een uitrijkaart voor de parkeergarage achter de Hcma. ning. 'Zieken verlangen stilte' is de voorlopige titel van het boekje, een verwijzing naar een tekst op de muur in het trappenhuis van het vroegere Hofsingel zieken huis. Aanleiding voor de oprichting van de "Vereeniging voor Ziekenver pleging' was het ontslag van de Vlaardingse zuster Gretha Hof man uit de dienst van de diaconie van de hervormde kerk. Enkele prominente stadgenoten wilden niet dat zo'n goede zuster de stad zou verlaten en richtten daarom in 1896 een vereniging op die als werkgever van zuster Hofman zou moeten fungeren. Tijdens een collecte onder de bevolking werd negenhonderd gulden opgehaald, waarvan 750 gulden bestemd was voor het salaris van de zeer ge waardeerde verpleegster. AI snel na de oprichting vond het verenigingsbestuur dat er een zie kenhuis moest komen, omdat Vlaardingen in die tijd alleen een verpleeghuisje had, dat slechts plaats bood aan twee patiënten en onder het beheer stond van het burgerlijk armbestuur. In 1897 opende de 'Vereeniging' een zie kenhuisje aan de Callenburg- straat 19, goed voor drie en later zes bedden. Dokter Risseeuw Dit hospitaal werd echter al snel te klein bevonden, zodat in 1901 een nieuw ziekenhuis werd ge bouwd op de hoek Hofsingel/Bin nensingel met plaats voor 25 bed den. Duizenden Vlaardingers en Maassluizers zijn in dit gebouw behandeld, eerst door Rotterdam se artsen en pas na enkele jaren door de vaste specialist: dokter Risseeuw. Maar ook dit gebouw bleek al snel te klein. Aan de rand van het Hof werden zodoende de paviljoens Marijke en Irene ge bouwd, waar bij mooi weer tot in de jaren vijftig tubercelose-pati- enten in de tuin lagen. Ook was er een polikliniek, waar ooit eens de amandelen van Maar ten 't Hart werden geknipt het geen hij op plastische wijze heeft beschreven in een van zijn boe ken. Na de tweede wereldoorlog werd het complex uitgebreid aan de Soendalaan met een 'bejaar denhuis met kraamafdeling'. Dit gebouw bood plaats aan onder meer een kinderafdeling en een afdeling gynaecologie. Het snelgroeiende Vlaardingen had al snel behoefte aan een nog groter ziekenhuis. De plannen daarvoor werden in 1954 goedge keurd. Twee jaar later kwam het ziekenhuis in gemeentelijke han den, omdat het stadsbestuur zich garant stelde voor de exploitatie tekorten en omdat de pensioenen voor de verplegers het goed koopst waren als ze ambtenaar zouden worden. Het gemeentebe stuur besloot vrij snel daarna tot de oprichting van een Stichting Algemeen Ziekenhuis, het latere bestuur van het in 1965 geopende Holy-ziekenhuis. De Vereeniging' bleef bestaan en zette zich al die tijd in voor de be langen van zieken en verplegen- den. In 1990 werd de 'Vereeni ging' omgevormd tot de "Vereni ging Vrienden van het Holy-zie kenhuis', die zich inzet voor de zorg voor de patiënt en de bezoe ker in de meest ruime zin van het woord. Voorzitter A. Maarleveld: „Veel verhalen over de geschiedenis van de ziekenverpleging in Vlaar dingen zijn al opgetekend. Ook zijn voor het jublieumboek al en kele archieven doorgenomen. Waar we nog op zoek naar zijn, zijn de verhalen en foto's en docu menten van patiënten en ver pleegsters. Zeer speciaal zijn we op zoek naar een foto van de muur waarop de titel van het boek stond geschreven." Voor ai deze infor matie kan men contact opnemen met het Stadsarchief, Plein Emaus 5 of telefonisch op tele foonnummer: 2484999. Dinsdag 13 december SCHIEDAM Grote Kerk. Kerstconcert Chr. Gem. KoorSongof Praise en het Westlands Mannenkoor, 20.00u. Podium, jamsessie, 2 l.OOu. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. FeikeBosschma (poppenspel), 20.15u. ROTTERDAM De Duelen, Gr.z. Kerst-Doelencon- eert, 19.45u, Kl.z. Prazak Kwartet en Skampa Kwartet, 20.15u. Luxor, The Glenn MillerOrchestra Sisters, 20.15u.Nighttown,Gregorylsaacs, Dennis Brown, 21u. Dizzy, Barwarsl 22u. Rott.Schouwburg, Gr.z.', Klaagliederen, 20.15u, Kl.z. De Kei- zer, 20.30u. Popular, Krapp's Laat- ste Band, 20.30u. Theater Zuid- plein, Folkloristisch Danstheater, '19.00u. Woensdag 14 december SCHIEDAM Thurlede. Kerstbingo, 14.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Nueva Manteca en Donald Jones, 14.00 en 2l.OOu.' Oom Ferdinand en de toverdrank; (kindertheater), 14.00u. MAASSLUIS Immanuelkerk.KerstconcertdeRë- genboog. ROTTERDAM De Doelen. Ha! Gr.z.,Lunchconcert, 12.45u. SKVR Centrum West, Open Podium voor Kinderen, 16.30a ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Carlito-s") Way' (16) dag. 11.45-2.45-5.4&J 8.45. Alhambra 2: Threesome':s (16) dag. 6.45-9.30. Calypso li: 'The Lion King' (al) dag. 1.15-4r7 6.45-9.3Ö. Calypsq-2: 'Forest, Gump' (12) dag. 1.15-5-8.30. Ca lypso 3: 'Suite 16' (16) dag. 1.15, 'Four weddings and a funeral' (al)- dag.4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'De Leeuwekoning' (al) dag. 1.15-4. The Lion King' (al) 6.45-9.30, Cinerama 2: 'Rapa-Nui' (12) dag. 1.15-44 6.45-9.30. Cinerama 3: 'Only you.-; (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine- rama 4: 'Speed' (12) dag. 4-6.45- 9,30. Cinerama 5: 'Blown away! (16) 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Pulp Fiction' (16) dag. 1.15-4.3Ö-; 8.30. I max Theater: 'Yellowstone' (al) dag. 2-3.15-6.45. 'Blue Planet' (al) dag, 4.30: 'Suit 16' (12) dag. 8, 'Natural Bom Killers (al) dag. 10.. 'Wait Disney' dag. 2 tot 5.30, 6.30 tot 11. Venster 1: 'Eatdrink man wo man' (16) dag. 7.30-10. Venster 2: 'Senso' (16) dag. 8. 'Kosh ba Kosh' (16) dag.10.15. Venster3: 'Exotica'. (16) dag. 7.30-9.30. Venster 4:- 'Rouge' (16) dag.7.30.10. Lumière 1: The specialist' (16) dag. 1.15-4-' 6.45-9.30. Lumière 2: True Lies!, (16) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Lumière 3: The Mask' (12) dag.^ 1.15-4-6.45-9.30. lumière 4:'Cle ar and present danger' dag.12.45-. 3.30-6.15-9.15.Rex:'Matinee.idoi'j (18) dag. vanaf 12 doori.voorsteliingj' Thalia: 'Timecop' (16) dag. 1.15-4-, 6.45-9.30. Kindermatinees: Alhambra 2: 'De Leeuwekoning' wo. 1.15-4. Cine rama 4: 'Baby's Day Out' wo. 1.15^ Venster 2f'De rode ballon' wo. 2. Architect Ers kine laatzich op de winden ge zandvlakte waar de wijk Spaland-Oost moet verrij zen, voorlich ten doorge- meente-amb tenaren. Foto Roel Dijkstra Schiedam De Schots/Zweedse architect Ralph Erskine heeft vrij dag voor het eerst een kijkje geno men op de zandvlaktes waar over enkele jaren de woonwijk Spa- land-Oost zal verrijzen. Erskine is door wethouder Reijnhout (stads ontwikkeling) aangezocht als ste- debouwkundige en coördinerend architect voor de wijk. De Zweed staat bekend om ontwerpen die zich kenmerken door een mense lijke schaal en het gebruik van vriendelijke, duurzame materi alen. Op de winderige vlaktes bij het in middels zo goed als voltooide Spa- land-West lieten Erskine en zijn compagnons zich voorlichten over typisch Nederlandse bouwfe- nomen als verzakkingen en be malingen. Ook informeerde hij uitvoerig naar de vervuiling in de ondergrond - slib uit de Rotter- damse'petroleumhavens - en de Teeflaag' van schoon zand die daarop wordt gelegd. Wethouder Reijnhout vil van Spaiand een groene, ruim opge zette wijk maken waar zowel plaats is voor duurdere koopwo ningen als huurhuizen voor de minder goed gesitueerden. Hij gaat uit van maximaal 1250 hui zen, maar recente wijzigingen in de Financiering door het Rijk ma ken een dichtere bouwing wel licht noodzakelijk omdat anders de grondkosten te hoog worden. Behalve in Spaiand, kreeg Erski ne ook een rondleiding door het Sehienoko-gebied. De gemeente heeft -voorlopigvage- plannen om aan het Spinhuispad wonin gen te bouwen. Ralph Erskine is een van de kandidaten die daar voor mogelijk een ontwerp zullen maken. De architect en zijn gevolg brach ten een betrekkelijk kort bezoek aan Schiedam, 's Middags stond nog een excursie naar Middelburg op het programma, want ook Zeeland heeft belangstelling voor zijn bouwkundige opvattingen. Erskine praat ook met de ge meentebesturen in Grave en Go- rinehem over het ontwerpen van woonwijken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2