Jeugd terroriseert Groenoord Kerstman danst op balletschoentjes Behoud 'heulen' kost deelgemeente geld Getergde bewoners denken aan oprichten knokploeg Gemeente en Y D oneens over parkeren of wonen in warenhuis Geen nieuwbouw op Kerkeiland Kerststukje oorzaak uitgebrande woning Weer inbraak in clubhuis Bromfietsers gewond na val Man krijgt klap op oog Winkeldieven gearresteerd Rake klappen bij beroving Autodief vlucht voor getuige Bankstellen weg bij bedrijven Gemeenteraad verwacht geen overlast van moskee Torentje Nolet niet naar Plantage Dinsdag 13 december 1994 SchiedamHoewel het eerste elf. tal van de Schiedamse voetbalver eniging DRZ'eindelijk weer pun. ten pakt, is het bestuur niet tevie- den over de gang van zaken in thel. Dé club wordt de laatstede- ken geplaagd door inbrekers. In één maand tijd werd de kantine vijf maal opengebroken. Gisteren was het weer-raak. Er werd een ruit vernield om binnen te ko men. Het nachtelijk bezoek nam snoepwaren en zuivelproducten mee. Vlaardingen Twee 16-jarige bromfietsers zijn gisteren ten val gekomen doordat ze een plotse- ling opengegooid autoportier niet konden ontwijken. De auto stond geparkeerd aan de Parallelweg in Vlaardingen. De bestuurder, een 43-jarige Vlaardinger, had de brommers over het hoofd gezien. Eén van de bromfietsers liep een diepe vleeswond op. De ander brak bij de valpartij een been. Hij is opgenomen in het Holy-Zieken- huis. Schiedam Bij de Schiedamse politie is gisteren aangifte gedaan van mishandeling. De aangever stond zondagavond omstreeks half elf op de Nieuwe Damlaanbij een halte op de bus te wachten, toen een auto stopte. De bestuur der stapte uit, liep op de man af en gaf hem een klap op zijn oog. Ver volgens stapte de geweldpleger weer in en reed weg. De aanlei ding voor de mishandeling is on bekend. Vlaardingen Twee Botterdam- mers van 26 en 30 jaar zijn gister middag door de politie gearres teerd omdat ze werden verdacht van het plegen van meerdere win keldiefstallen. De twee werden al geruime tijd in het Vlaardinsge centrum achtervolgd omdat zt zich verdacht gedroegen. Toer het duo werd gecontroleerd,bleek het een gestolen koffer met ge reedschap, een staafmixer en eea steerigriil met een waarde van driehonderd gulden bij zich te hebben. De goederen waren in Schiedam en Vlaardingen gesto len. Schiedam Op de Parallelweg in Schiedam is gisterochtend rond elf uur een man op brute -wijze van zijn geld en busabonnement beroofd. Het slachtoffer werd aan gesproken door twee mannen die zijn geld eisten. Nadat jj enkele rake klappen had gekregen, maakte het duo hem zijn eigen dommen afhandig. Ookeen25-ja- rige vrouw uit Vlaardingen raakte gisteren haar geld kwijt D« vrouw werd op de Broersvest het slachtoffer van een zakkenroller die haar portemonnee stal. Schiedam Een oplettende bui- ger heeft afgelopen nacht voorkf S1 men dat een autodief zijn slag kon ft slaan. De, getuige zag dat een tnat in de Van Oldebameveltstraatte Schiedam bezig was de Neder landse kentekenplaten van eer Audi 80 te verwisselen voor nurc merborden uit Litouwen. Toen !j poolshoogte ging nemen, sloege H verdachte man op de vlucht. Lal|| Z bleek dat de auto kort tevoren w* - gestolen in de Klaas Katerstraat Schiedam—Afgelopen weeketojg is bij twee bedrijven aan de Ov<" schieseweg in Schiedam ingebi ken. Er werden drie bankstel® een computer, fax en copieeraj paraat gestolen. In de nacht van zondag op mj dag kwamen ook in een tanaar<j senpraktijk aan Over de Ve. inbrekers over de vloer. Er geluidsapparatuur ontvreemd-: Hoek van Holland Het behoud van de 'heulen' in de Krimsloot gaat de deelgemeente Hoek van Holland een bedrag van 185.000 gulden kosten. Wanneer de deel gemeente niet bereid is dat be-s drag op tafel te brengen zal in de Krimsloot een andere waterdoor gang worden gemaakt. De 'heulen' in de Krimsloot zijn eeuwenoude, gemetselde water? gangen die onder de Nieuwland- sedijk doorlopen. Doordat de laat ste jaren de watertoevoer veel gro ter is geworden, zijn de muurtjes volkomen uitgesleten en hier en daar zelfs al ingestort. De grote heyl kan nog worden gerestau reerd, maar de kleine doorgang kan alleen worden opgeknapt door een stalen buis en damwan- den in te brengen en die vervol gens te bekleden met metselwerk. Daardoor blijft in elk geval het ui terlijk van de gemetselde duiker behouden. Het Hoogheemraadschap van Delfland heeft berekend dat het behoud van de heulen in totaal 675.000 gulden gaat kosten. Er wordt dan een kleine by-pass ge maakt (kosten 360.000 gulden). De restauratie van de heulen kost 315.000 gulden. Het volledig afsluiten van de heu len en het maken van een nieuwe watergang in de Krimsloot zou in totaal bijna een half miljoen gul den kosten. Het Hoogheemraadschap van Delfland, waarmee de deelge- meenteraad al sinds 1985 in on derhandeling is, wil niet meer be talen dan de goedkoopste variant. Wanneer de deélgemeenteraad er dus prijs op stelt de heulen als his torische attractie te behouden, dan zal er bijna twee ton moeten worden bijbetaald. Omdat Delf land van mening is dat de toe stand nu werkelijk gevaarlijk be gint te worden, zal de deelge meente snel een beslissing moe ten nemen. Het gemeentebestuur van Rotter dam zal het monumentenbeleid de komende jaren extra financieel ondersteunen,'maar die besluit vorming is pas over enkele maan den te verwachten. Het bureau .monumenten kent de heulen een belangrijke architectuur-his- torsche en landschappelijke waar de toe. Dit bureau veronderstelt dat een verzoek aan de staatsse cretaris van Cultuur om aanwij zing als rijksmonument zeker een kans van slagen zal hebben. Vooruitlopend op definitieve be sluitvorming stelt het Bureau Mo numenten voor een bedrag, van anderhalve ton ten laste te bren gen voor het monumentenbeleid. Maar dat bedrag zal pas in 1996 beschikbaar komen. Het dage lijks bestuur van de deelgemeen- teraad is bereid het bedrag voor te financieren en zal daarmee bin nenkort goedkeuring vragen aan de raad. Door Sander Sonnemans Schiedam Bewoners van het Louis Zimmermannplein in de Schiedamse wijk Groenoord hebben de politie dringend ver zocht maatregelen te nemen tegen jongeren die de buurt ter roriseren. Ze veroorzaken overlast door de handel in en het gebruik van drugs, verstoren de nachtrust, plegen vernielin gen en bedreigen bewoners die er wat van zeggen. Onder de bewoners gaan inmiddels geluiden op een knokploeg te for meren. „Oude mensen durven 's avonds niet eens de flat meer uit," zegt één van de bewoners, die uit angst voor represailles anoniem wenst te blijven. „In de zomermaanden hangt de jeugd rond op het pleint je. Maar nu het weer slechter is, houden ze zich op in de hal van de fiat. Bewoners die passeren wor den uitgescholden en krijgen al lerlei verwensingen naar hun hoofd geslingerd. Als iemand de jeugd wegstuurt, zijn de bedrei gingen niet van de lucht. Het is al voorgekomen dat auto's van men sen die de politie hebben gebeld, bekrast zijn." Volgens de bewoners wordt het woongenot al enkele maanden door de jongeren aangetast. Ze bekladden muren, vernielen fiet sen en brievenbussen, spelen tot diep in de nacht luide muziek en houden de mensen uit hun slaap door 's nachts langdurig en luid ruchtig de motoren van hun scoo ters te laten draaien. Er iets van zeggen durven de bewoners, uit vrees klappen te krijgen, al lang niet meer. Tijdens een eind vorige week door de politie gehouden in formatiebijeenkomst regende het klachten bij Jur Verbeek, hoofd van de basiseenheid Noord. Ver beek reageerde verbaasd op de kritiek die de politie kreeg, maar beloofde beterschap. De politie wordt verweten niet of nauwelijks op te treden tegen de lastige jeugd. De bewoner weer: „Er wordt heel wat keren naar het bureau gebeld. 'We hebben nu geen tijd', krijg je dan te horen. De keren dat de sur veillanten langskomen, rijden ze in een politiewagen. Zo gauw de opgeschoten jongelui die auto zien, houden ze zich natuurlijk koest. Daarom moet de politie eens een burgerauto gebruiken of een 'stille' langsstureri. Er moet iets aan worden gedaan, want'zo kan het niet langer." „Het probleem is bij de jongeren- coördinatoren bekend," zegt Ver beek. „We gaan er edit iets aan doen. In maart is er weer een bij eenkomst met de bewoners uit Schiedam-Noord. Als men dan nog ontevreden is over onze aan pak, mag de politie daar over wor den aangesproken." Een andere bewoner, die even eens zijn naam niet vermeld wil zien, is de ellende meer dan zat en zegt te willen verhuizen. „Je houdt het niet voor mogelijk wat zich hier allemaal afspeelt. Dea lers komen in dure auto's voorrij den om hun spul te verkopen. In de zomer zitten de jongeren op een bankje te gebruiken, nota be ne terwijl de kinderen buiten spe len. Nu doen ze het in de hal en de kelderruimte. MSar dat is niet het enige. Het is zelfs voorgekomen dat bewoners voor de flat werden tegengehouden omdat onder de trap een stelletje seks stond te be drijven." Een ander: „Je durft 's avonds niet eens meer de kelder in. Die heeft vaak meer weg van een vuil nisbelt. Er is trouwens ook al eens brand gesticht. En dan die scoo ters hè. De hele avond staan die lui maar te gassen. Van een nor male nachtrust is geen sprake meer. Je krijgt een angstig gevoel als je langs die groep jongens en meiden moet lopen. Ze gaan geen stap opzij. Nee, het wordt hoog tijd dat de politie er eens echt aan- dacht aan gaat besteden. Er zijn verschillende bewoners die een knokploeg willen formeren. Van mij hoeft het niet. Maar als de po litie niet ingrijpt, wie moet het dan doen?" Door Jelle Gunneweg SchiedamHet Schiedamse ge-, meentebestuur vreest niet voor verkeersoverlast en aantasting van het woon- en leefklimaat in de buurt door de vestiging van een nieuwe moskee aan het Raam. Immers, het gaat slechts om ver huizingvan de bestaande gebeds ruimte naar een groter pand aan .de andere zijde van de straat. '„Niets meer en niets minder," zei wethouder L. Hafkamp gisteren tijdens de gemeenteraadsverga dering op vragen van de CD. De Centrumdemocraten benutten het vragenhalfuurtje om de on vrede van de bewoners van de Brandersbuurt over de moskee, aan de orde te stellen. De omwo nenden vinden dat zij onvoldoen de zijn geïnformeerd door de ge meente en vrezen voor ghetto- vorming in de wijk door de aanwe zigheid van meerdere culturele centra in hun wijk. Wethouder Hafkamp benadrukte dat de nieuwe moskee in het voor malige pand van de UTO welis- waar groter is dan de bestaande, maar niet voor extra overlast 2al zorgen en zeker geen regionale functie krijgt. Geruchten als zou er een koffiebar worden geves tigd, bestreed hij- Wel komen er in het pand twee gebedsruimten, en kele leslokalen en een winkel. „Voor de winkel gelden als van zelfsprekend dezelfde openings tijden als in de rest van de stad," antwoordde burgemeester R. Scheeres. „Maar ik kan mij voor stellen dat er in de winkel ook bui ten de gangbare openingstijden spullen worden verkocht. Dat is formeel niet juist. Zolang er ech ter geen klachten komen en de buurt er geen last van heeft, kan ik er mee instemmen dat de poli tie geen grote prioriteit geeft aan de controle daarop. En wat betreft de concentratie van winkels en centra rond de Parkweg: in die buurt zit nu eenmaal de doelgroep dus is het logisch dat onderne mers zich daar vestigen." Dat de bewoners zich bedrogen voelen door de gemeente, kon zowel Hafkamp als Scheeres zich niet voorstellen. „We hebben meerdere malen contact gehad met de omwonenden en hebben alle zaken met ze doorgelopen. Niets is buiten de discussie ge houden. Er kan dus geen sprake zijn van het negeren van essentië le bezwaren die door de buurt zou den zyn ingediend tijdens de in formatiebijeenkomst," aldus de WD-wethouder. Ook ontkende hij dat de verbou wingen in de nieuwe moskee al waren begonnen nog voor de be nodigde vergunningen waren af gegeven. Wel blijken enkele ver bouwingen niet conform de teke ningen te zijn uitgevoerd. Hierop is de eigenaar inmiddels gewezen. Schiedam Aardig ideetje: verplaats het torentje van het voormalige Noletziekenhuis naar De Plantage in Schiedam.^ Dan wordt het behouden voor sloop en heeft het oudste stadspark ,van Nederland er een nieuw beeld bij. Bert van Kan, bewoner aan het Plein Eendragt, is de bedenker van dit plan. Als medewerker bij de Dienst Stadswerk in Vlaardingen is hij bekend met het hergebruik van onderde len van gebouwen ter yerrij- f king van de openbare ruimte, Zo is ér in't Hof een vuurtoren- - kap geplaatst En op de hoek van de Binnensingel/Van Ley- den Gaelstraat staat een kerk torentje dat nu als vogelhok wordt gebruikt. Van Kan: „In Schiedam heb ben de gemeente en drie kun stenaars plannen bedacht voor herinrichting van De Plantage. I Bij dezé ideeën sluit mijn voor- stel goed aan, want hét torentje is redelijk klem zodat het nie- mand in de weg staat. Daar- naast is het. natuurlijk zonde om zo'n mooi torentje teslo- pen. Dan kan hét beter een nieiiwe bestemming krijgen?' Frans Zegers, hoofd facilitaire dienst hij het Schieland Zie- kenhuis vindt het'een aardig .initiatief maar moet Van Kan teleurstellen. „Ook hier in huis waren er plannen voor behoud van het torentje. Uit onderzoek van de aannemer en sloper, blijkt echter dat het torentje in elkaar stort als je het eraf pro- beert te halen. Het hout is hart- stikke rot. Het komt dus hoe dan ook ónder de slopersha mer terecht," Pastoor Vismans van de Singelkerk moet in verband met de bouwvallige staat van de basiliek voor de kerstvieringen ver huizen naar de Sint Janskerk. Hij is niet de enige Schiedammer die zijn domicile tijdelijk moet verlaten. Ook Tosca Balm, de ei genares van de gelijknamige balletstudio, heeft noodgedwon gen een ander onderdak moeten zoeken. Omdat ze met haar kerstuitvoeringen niet meer terecht kan in het inmiddels ge sloopte Passagetheater, had ze theater De Teerstoof op het oog. Doch die plek bleek niet geschikt voor het sprookjesachti ge ballet dat ze in petto heeft. Het werd tenslotte het Rijn- mondhotei aan het Nïeuwlandplein. Daar worden vrijdag en ko mend weekeinde door de tweehonderd jongste dansertjes vijf opvoeringen gegeven. De repetities zijn In de studio van Balm nog in volle gang. Over het ballet wil ze nog niet veel verklap pen. Wel dat de kerstman niet ontbreekt. De oude grijsaard heeft de afgelopen weken dan ook druk geoefend. Zie ook pa gina 13. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Vroom Drees- mann en de gemeente Vlaardin gen verschillen van mening over de bestemming van de bovenste etages van het warenhuis aan het Veèrplein. Het 'inbouwen' van ap partementen lijkt de gemeente de enig haalbare optie om de. leeg staande derde verdieping van het warenhuis rendabel te maken. Vroom Dreesmann houdt vast aan de bouw van een parkeergara ge op de bovenste verdieping en het dak. Over een nuttige bestemming voor de ongebruikte vierkante meters verkoopoppervlak in het warenhuis wordt door V D en de gemeente al jaren gepraat. De leegstaande etage heeft een nade- lige invloed op de bedrijfsresulta ten. De keuze van een bestemming hangt nauw samen met de finan ciering. V D is van mening dat de gemeente moet meebetalen aan de ontwikkeling van de bo venste verdiepingen, zeker als wonen de voorkeur krijgt. „Wij verwachten dan een behoorlijke financiële ondersteuning," aldus een woordvoerder van het Vendex-concern. De optie parkeren blijft de voor keur houden van het concern. Op de derde verdieping en het dak zou plaats zijn voor 266 auto's. De garage kan worden ontsloten door een luchtbrug naar de nog te bouwen supermarkt van Albert Heijn naast het Liesveldviaduct. Een eerste kostenberekening is nogal hoog uitgevallen, maar technisch zijn er geen problemen te verwachten. In het overleg met de gemeente dat deze week plaatsvindt, zal V D aandringen op een nieuwe kos tenberekening. Ook moet volgens de woordvoerder van het waren huis nog eens worden berekend hoe de kosten bij woningbouw worden verdeeld. Een zegsman van de Dienst Stadswerk zei vorige week dat wo ningbouw technisch haalbaar is, maar dat wonen in V& D niet voor iedereen zal zijn weggelegd, omdat de bouwkundige ingrepen en aanpassingen waarschijnlijk duur zullen uitvallen. Maassluis Hoewel in het ont werpplan voor het Kerkeiland in Maassluis de vestiging van bedrij ven en kantoren was opgenomen, komt er geen nieuwbouw. Het col lege heeft de raad voorgesteld het laatste onbebouwde gedeelte van het eiland, dat tussen Oliviers- straat, het Breugomslop, de Hel lingkade en het Hellinggat ligt, in te richten met groenvoorzienin gen en speelmogelijkheden voor kinderen. Met dat voorstel wordt tegemoet gekomen aan de wens van de be woners. Die zijn tegen de bouw van zowel kantoren als woningen en zien de voornoemde voorzie ningen als de beste bestemming. Tijdens de inspraakprocedure is tegen het betreffende ontwerp-be- stemmingsplan voor de Maasslui- se binnenstad door het bedrijf Goudswaard en Partners bv be zwaar aangetekend. Dat verzocht het plan te wijzigen om woning bouw te kunnen plegen. Mede in verband met de ge luidhinder van het industrieter rein Kapelpolder en de scheeps- böuwaetiviteiten langs het Hel- ünggat wordt daarvan door het college afgezien. Volgens het standpunt van Goudswaard en Partners kan het van de scheeps werf afkomstige geluid niet als hinderlijk worden ervaren. Bur gemeester en wethouders delen dat standpunt, maar moeten bij het toekennen van nieuwe woon bestemmingen uitgaan van de maximale hoeveelheid geluid. Zelfs als in de praktijk blijkt dat het lawaai onder die grens blijft. Bovendien pleiten de geringe re creatiemogelijkheden in de om geving voor de realisatie van een groenvoorziening met speelattri- buten. Overigens worden binnen afzien bare tijd hlie speelplekken in Maassluis opgeknapt. In een on langs opgestelde nota over hei groot onderhoud en renovatie van speelplaatsen wordt voorgesteld daarvoor 87.000 gulden uitte trek ken. Het college heeft daarmee in middels ingestemd. Alleen de commissie financiën moet haar oordeel nog uitspreken. Schiedam De uitslaande brand die vorige week een woning aan de Josef Oreliosingel in Schiedam volledig, is ontstaan door een kerststukje dat vlam had gevat. De brandweer meldt dat het niet de eerste brand is die op een der gelijke manier is veroorzaakt. In een aanleuningwoning bij Hui ze Frankeland is vorige week ook brand veroorzaakt door kerstver siering. Blussen hoefde de brand weer niet, dat was al gedaan door een bewoner. Daardoor bleef de schade beperkt. Wel moest de wo ning worden geventileerd vanwe ge hevige rookontwikkeling. Volgens de brandweer moet er elk jaar een aantal malen worden uit- gerukt voor branden die ontstaan door kerststukjes. De doorgaans dunne kaarsen die er in worden verwerkt, zijn er in vele gevallen de oorzaak van. „Die kaarsen zijn snel opgebrand zonder dat men het in de gaten heeft," legt J. Postma van de Sehiedamsè brandweer uit. „Dat was ook het geval in de aanleun woning, Bovendien was het kerst stukje op een houten ondergrond gezet. Zodoende kon de brand zich uitbreiden naar de muur, die eveneens vlam vatte." De brandweer heeft speciale kersttips om binnenbranden' te voorkomen. Aangeraden wordt geen kaarsen in kerststukjes en kerstbomen te verwerken. Ook wordt geadviseerd de kerstboom regelmatig te besproeien om uit droging te voorkomen. Een droge boom kan zelfs door elektrische verlichting in brand komen te staan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 3