Waterweg 15, m [daiili 'Helden en ploerten schaars tijdens oorlog in Vlaardingen' Boek van drs. Klaas Kornaat een waardevol document smeden j Meer kans, meer geld, bej I love Vlaardingen Kerstconcert van Harmonie en koor Cursus Koorscholing bij streekmuziekschool Rita Young Kerstshow in zaal Buytelant Laatste ritten chemocar deze maand gewijzigd Plan voor bestrijding sneeuw en ijzel ligt klaar WILT U OOK EEN CV DIE NET ZO SNEL WAKKER IS ALS U ÜVaillanf in de Staatsloterij ~^N Rotterdams Dagblad Woensdag 14 december 1994 Nooit geweten dat parkeermntroleur zo'n zwaar beroep is. Ik zie die mensen regelmatig slenteren, zo nu en dan een boekje uit htm ach terzak pakken, vervolgens met een satanisch lachje een bon uit schrijven en die onder een ruitenwisser schuiven. Daarna vervolgen ze hun weg, tegen elkaar pochend naar welke exotische vakantiebe stemming ze volgend jaar gaan, Maar blijkbaar word je daar toch be hoorlijk moe van. Wat is er aan de hand? De Oude Hoogstraat is tussen tl en 17 uur' voetgangersgebied, maar automobilisten, kantend vanaf de Korte- dijli trokken zich daar niets van aan. Dat is niet zo verwonderlijk, want het bord waarop dit vermeld staat vereist een doctorale graad tekstanalyse. Het kostte mij zeker vijf minuten om te begrijpen, wat en wanneer nu precies verboden is, waarbfl ik maar aanneem dat 'tot II h'gelezen moet worden ais'tot 11 uur'. Dus besloot de gemeente, op verzoek van de bewoners, in juli de za ken rigoureuzer aan te pakken. Er kwam bij de Johannes de Doper- kerk een paaltje, 's ochtends te plaatsen en 's middags weg te halen door de parkeercontroleurs. Omdat automobilisten, evenals kak kerlakken, een hardnekkig volkje vormen, zetten de bewoners bo- vendien op eigen kosten betonnen bloembakken neer om het ijlegahl parkeren buiten deze afsluitingstijden tegen te gaan. So far, so good, zou ik zeggen, om in de teal van het verkeersbord te blijven. Maar wat blijkt nu? De parkeercontroleurs hebben 'grote moeite'met het bedienen van de verkeerspaal. Dat schrijft het hoofd van de afdeling Verkeer en Water aan de bewoners en winkeliers van de oude Hoogstraat Deze taak is dan ook overgenomen door de eige naar van café De Kroon, die dit geheel vrijwillig doet. Vooralsnog 'op proef, want uiteraard gaat de gemeente niet over éénnacht ijs. 'Grote moeite': wat zou daar in vredesnaam mee bëdoéld worden? Vinden de controleurs het plaatsen van een paaltje beneden hun waardigheid? Zijn ze wellicht te slap om het paaltje te tillen?. Is het paaltje te vies om beet te pakken? Of zitten ze om 1S h nog aan de kof fie en waarschijnlijk niet in café De Kroon, want dan tonden ze tus sen de eerste en tweede slok het paaltje zo'n beetje vanuit hun stoel plaatsen? Begrijptu nu waarom ik hartstochtelijk van "Vlaardingen houd? DICK VAN DEK LÜGT Schiedam De Harmonie van Wilton Fijenoord en het Gemengd Rijnmondkoor uit Vlaardingen verzorgen zaterdag 17 december een Kerstconcert in gebouw 't Trefpunt aan de Nieuwe Waterwegstraat Aanvang 20,00 uur. Vlaardingen Wie graag zingt maar zijn/haar stem wat wil bijscha ven, kan zich aanmelden voor de cursus Koorscho ling by de Streekmuziekschool NWN. Zangdocente Anja Brands leert in tien lessen door middel van ademhalings- en andere zangtechnische oefeningen hoe met veel meer gemak gezongen kan worden. De cursus start donderdag 12 december tussen 21.00 en 22.00 uur in deMeidoomstraat 30. Info: 4269680. Rita Young presenteert zondag 18 december in zaal Buytelant de traditionele kerstshow. Tijdens deze show wordt de dansmuziek verzorgd door het orkest It's Marvellous. Als solist treedt op Martin Eden, die ook als duo met Rita is te beluisteren. De nieuwste ontdekking van Rita is ae zangeres Sonja uit Capelle aan de IJssel. Ook zanger Leo Langstraat uit Hoog vliet is aanwezig. Aanvang 13 00 uur. De data van de laatste rondes die de chemocar door Maassluis maakt, wijken iets af van het gebruikelij ke patroon. In plaats van de vierde maandag van de maand. Tweede Kerstdag, komt de chemocar op de derde maandag voorbyDe vierde woensdag waarop de chemocar ook rijdt, biyft gehandhaafd. Het opgespaarde huishoudelijk chemisch afval kan dus op 19 en 28 december worden ingeleverd. De che mocar rijdt een vaste route en stopt op vaste tijdstip pen bij de bekende halteplaatsen. In de stadsgids staat waar en op welke tijden de ophaaldienst stopt. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Hoewel de weersomstandigheden nog geen winterse taferelen met zich meebrengen, heeft de gemeente het sneeuw- en ysbestrydingsplan al klaar liggen. De lijst met strooiroutes is gTatis verkrygbaar m het informatiecentrum van het stadhuis. 3e fhermotorpact VCW 242 raf w«"TH IKKT wuvïmifent jMbv fto t« éonéawboj. kmdjt worn «Mi ovorol m buis Dei «bid! no) mis litis mui to u 4 mi je&fi otif it win* «owJi» sprnifw Md it uohAb icirfortykokikw «jut vit ««ra»slsrt Ka loon no»- of «Ikilifei tooi ons miUiiYSmJ «n jberi raoltn «rai de «stuikt» ion uw mniw Wrwonpocf WW 10 do CV Ae «l n mei »cMv ts nis u Do? sdiooï u ook ii jri|s Hi koude dowhe Doen' Callenburgstraat BO, Vlaardingen. Tel. 4343096. Door Ben van Haren Vlaardingen „De meeste mensen waren zo bezig met het scheppen van orde en veiligheid in het eigen be staan, dat daarin geen plaats meer was voor de belangen van anderen. De Duitse be zetting maakte van velen een egoïst." Dat concludeert drs. Klaas Kor naat aan het eind van zijn boek 'De schok van het onbekende' over Vlaardingen in en rond de Tweede Wereldoorlog „Veel ver halen over ongehoorzaamheid, verzet en dapper gedrag stoelen meer op wat men had willen doen, dan op wat men werkelijk deed." Er waren ook in Vlaardingen hel den, maar ze waren even schaars als de volledig foute ploerten, stelt de historicus/publicist ^ast na uit gebreid bronnenonderzoek en ve le gesprekken met mensen, die de bezetting aan den lijve hebben ondervonden Kornaat is zelf zeer tevreden over het resultaat van zijn onderzoek. Hij noemt in veel gevallen man en paard, gebruikt veel officieel ma teriaal maar relativeert soms oor delen uit die tijd. In ruim tweehonderd bladzijden van het rijkelijk geïllustreerde boek beschrijft Kornaat de gang van zaken in Vlaardingen tussen 1936 en 1947. Hij begint met een sfeerbeeld van de plaatselijke ge meenschap in de crisistijd en de opkomst van de NSB. Hij eindigt met de feesten tijdens en vergel ding en officiële zuiveringen na de bevrijding. Een tekening, ge maakt kort voor de sluiting in 1948 toen er nog 600 foute Vlaar- dingers zaten, van het strafkamp De Vergulde Hand, siert het laat ste blad. Het boek is een waarde vol document met opvallende il lustraties. De na de oorlog geboren Vlaar- dmgse historicus beschrijft ter in leiding reacties op de oorlogsdrei ging in Europa. De onzekerheid, de werkloosheid, de Burgerwacht en -de Luchtbescherming onder leiding van aannemer Wemer, die een rapport schreef over zijn werkzaamheden, krijgen veel aandacht Jan van Galen Hij laat ooggetuigen verslag leve ren van de onverhoedse aanval op ons neutrale land door Duitsland waarmee vele Vlaardmgers, onder meer historische handelscontac ten en andere oude banden had den. De na de opkomst van de indus trie (Super; BPM, Sunlight, Hol- landia, Kreber, Pelmolen, HVO) minder Vlaaidings geworden be manningen hadden de vissers schepen in gereedheid gebracht voor de nieuwe harmgteelt toen golven van honderden vliegtui gen op vrijdag 10 mei 1940 de he mel bedekten. Op de havenhoof den waren Vlaardmgers getuige van het felle Duitse bombarde ment op de torpedobootjager Jan van Galen, die probeerde naar Rotterdam op te stomen Willem Doorduin (1925) vertelt: „Toen ze ter hoogte van waar nu het Deltahotel staat waren geko men, ongeveer tweehonderd me ter van ons vandaan, hoorden we vliegtuigen, een gierend geluid dat ik nooit zal vergeten. Ze do ken, al mitraillerend, neer op dat schip en gooiden in schuine posi tie bommen af. Wij sprongen ach ter het plankier en lagen er ge woon naar te kijken. De man schappen op de Van Galen renden naar de geschutsstukken toe en begonnen als gekken te schieten. Het was een ongelooflijk schouw spel van vlammen en ontploffin gen m het water. Toen het even rustig was Tenden we weg maar we kwamen maar tot de overkap ping van Het Platje, toen begon het alweer. Bij de laatste aanval die we konden zien zijn we bij een handel om de hoek in vaten ge kropen en hebben zo liggen kij ken. We waren toch wel 'enigs zins' geschrokken en we zijn maar snel naar huis gegaan." Op die eerste oorlogsdag werden in Vlaardingen en het toen nog zelfstandige Vlaardinger-Am- bacht NSB-ers, Duitsers en Duits- vriendelyke Nederlanders opge pakt en ingekwartierd, onder wie dokter Moerman. Eerst werden ze verzameld in de Stadsschool aan de Markt, de demonstratiezaal van de Sunlightfabriek (LZM) en het Raadhuis aan het Emaus, la ter op een schip achter de Pelmo len, in de Buitenhaven. Politie, in Vlaardingen gelegerde militairen Uit hun onderduikadressente voorschijn gekomen Amerikaansepiloten en Rode Kruismedewerkerdokter Schaar reden op dinsdag8 mei 1945 als 'de bevrijders' door Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht (foto) in een aalmoezeniersjeep, die ze in de buurt van Den Haag onbemand hadden aangetroffen. Reproductie Dennes van der Wel/Roei Dijkstra en leden van de Luchtbescher mingwaren hierbij actief. Chinezen De gezagstrouwe agent Van Een denburg m Vlaardinger-Ambacht kreeg als opdracht 35 Chinezen onder te brengen in de De Visser- school. Hij vertelt in het boek over deze merkwaardige ervaring. De zeelui kwamen, gehuld in zwem vesten, naar Vlaardingen overge varen van twee in de Petroleum havens onder vuur liggende tank schepen. De ter bewaking opge roepen leden van de Burgerwacht kregen de kriebels van de zich angstig gedragende en onver staanbare groep Chinezen. Pas toen de amateur-agenten hun ge weren hadden weggezet, werden de geevacueerde zeelieden rustig. Opwinding was er later bij de aan schaf van dekens in een winkel aan de Voorstraat en bij de uitde ling van de rijst 's avonds. Piet Roodenburg van de melkfabriek aan het Emaus had de rijst name lijk op zijn Hollands in melk tot pap gekookt in plaats van m wa ter. Na de capitulatie gingen de Chinezen naar een zeemanshuis m Katendrecht. Kornaat citeert uit dagboeken en brieven van zowel nog levende als in de oorlog omgekomen Vlaar dmgers. Hij putte uit archiefstuk ken van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, de ge meentesecretarie, het stadsar chief, streekmuseum Jan Ander son en vooral de politierapporten. Verder haalt hij vele interviews aan, die hij voerde met allerlei (ex- jVlaardingers. Politieman Eendenburg (1907) bijvoorbeeld vertelt openhartig over hoe hy betrokken werd bij de eerste arrestatie van Geuzen. Jan van Wijk (1923) en Jacob Nuijt (1919) verhalen over hun lidmaat schap van deze eerste Nederland se verzetsgroep en hun arrestaties en straffen. De eerste Vlaardingse Geuzen, zo blijkt, waren jonge wandelvrien- den, die spontaan en oprecht maar niet erg voorzichtig hebben gehandeld Ze werden eind 1940, begin 1941 stuk voor stuk gearres teerd en naar Schevemngen afge voerd. Zeven Vlaardingers wer den op 13 maart 1941 gefusilleerd op de Waalsdorpervlakte, de an dere tweehonderd gingen naar concentratiekamp Buchenwald. Weinigen hebben het overleefd. Kornaat heeft in zijn boek ook brieven opgenomen van Vlaar dingse jongens, die als dienst plichtig militair krijgsgevangen zijn gemaakt, van gegijzelde nota belen en van de door de geallieer den voor troepen- en ander mili tair transport ingeschakelde zee lieden. Verder brieven van artsen of collega's, die aan het thuisfront meldden hoe man of zoon in den vreemde was omgekomen. Politie Het dagelijks leven in Vlaardin gen tijdens de oorlogsjaren be handelt Kornaat aan de hand van stukken over het Duitse gezag en de handharing daarvan met be hulp van het door de onzekere commissaris Kramer geleide poli tiekorps met duidelijk foute man nen als bijvoorbeeld De Buck en Schadée en ook een flink aantal anti-Duitsers. Agent Jan Bijl (1913), tot zijn ei gen leedwezen betrokken bij de arrestatie van Geuzen maar later actief by transporten van wapens, springstoffen, zendapparatuur en gestrande Amerikaanse vliegers, vertelt: „Er waren in die tijd bij de politie veel mensen die wat de den. Je had Boer, Hartman, Pak- vis en het duo Daemen en Glori- us. Ook A, Hofman heeft veel goeds gedaan, en dan was er na tuurlijk Ton Kloots, een dappere vent, die veel waagde en alles voor elkaar kreeg. Hij was een echte vrijbuiter, een regelaar, niet wat je zou noemen een modelagent." Duitsers De plaatselijke Ortskommandant, zetelend in toen nieuwe huizen aan Sportlaan, Burg. Verkadesin- gel en Burg, Luijerinksingel, was volgens Kornaat geen fanatieke nazi en ook zou de nazi-burge meester Hansen wel meevallen. Natuurlijk was hij een nazi. Daar om werd hij in augustus 1943 be noemd in de plaats van de overi gens ook aan de Winterhulp en andere opdrachten van de bezet tende macht meewerkende bur gemeesters Siezen en Luijerink, maar oud-Indisch ambtenaar Hansen zou het beste met Vlaar dingen hebben voor gehad. Aan hem is het, volgens veel zegslie den, te danken dat aanzienlijk minder Vlaardingers naar Duits land zijn weggevoerd voor de Ar- beidseinsatz dan in andere plaat sen. Hij zou razzia's, zoals bijvoor beeld in Rotterdam en Schiedam gehouden, hier hebben voorko men. De zwarte handel, de inlevering van vissersschepen, het geheiü van Vlaardingse vrouwen met Duitse soldaten komen ook in het boek aan de orde en uiteraard het ondergrondse verzet. Illegaal Naast Trouw en Vrij Nederland had Vlaardingen zijn eigen illega le kranten met als titels De Luis tervink (van Pleun Reedijk), lek Waeck (van G. Werner), De Vol houder (van J. Zuydgeest) en Het Vrye Woord. Het verzet stond in de Knokploeg Vlaardingen/Westland onder lei ding van Maasïander 'Oom' Piet Doelman, die 'Piet 1' van der Hoe ven als contactman had aan de Anthony Knottenbeltsingel, waar ook koerierster Annie van der Kooij (een volle richt van Doel man) woonde. Een andere ver zetsman was Dick Doorduin (1920), die na zelf ondergedoken geweest te zijn op de Veluwe om aan werken in Duitsland te ontko men, na overleg met Rotterdamse vrienden in Vlaardingen contact man werd van de Landelijke Or ganisatie van Onderduikers (LO). Hij had vele goede contacten, on der andere op de gemeentesecre tarie, het distributiekantoor en het arbeidsbureau. Hij was een belangrijke informant voor au teur Klaas Kornaat. „Toen we met de LO begonnen, in mei 1943 schat ik, waren mensen nauwelijks bereid hun deuren te openen om ander onderdak te bie den. Dat is me toen echt een beet je tegengevallen. Mijn veront waardiging was niet helemaal te recht. Ik heb later eigenlijk pas goed beseft wat je van mensen vroeg. De meeste huizen waren niet ruim, de privacy was weg, je moest afwachten of de onderdui ker zich gedroeg. Toch is dat lang zaam op gang gekomen, we groei den in dat werk, van het een kwam het ander, gele „lijk had den we een hecht netwerk opge bouwd van betrouwbare mensen en veilige adressen." Deze oudste zoon van binnen schipper Doorduin, al voor de oor log als jongeling actief binnen de christelijke partij Anti-Revolutio nairen, vertelt dat hij na de oorlog een lijst heeft opgemaakt waaruit bleek dat zijn groep ongeveer 300 onderduikers heeft geholpen. Als goede helpers noemt hij midden stander Brouwer van de Voor straat, Jan Molenaar, boer Hoo- gendam met zijn vrouw en kinde ren, de ambtenaren Herman Ra de, Maat, Bram van Dorp? Jan Steehouwer en Piet van der Vaart, deurwaarder Willem Graafland, L. Andeweg, R. de Vuyst en spoor wegman Roestenburg. Hulp aan de om hun afkomst bedreigde jo den leverden vooral de families Graafland, Don en Ruigrok, maar zij waren niet de enigen, blijkt uit ervaringen die in het boek wor den verteld. Vergelding Na de bevrijding, waaraan in Vlaardingen geen geallieerde troepen te pas kwamen omdat de Duitsers op de vlucht gingen, was er de roep om vergelding. Vrou wen, die omgang hadden gehad met Duitsers, kregen de bena ming Stuka en werden in het openbaar kaal geknipt. De Maas- sluizer Gerrit Wagner (later presi dent-directeur van Shell) leidde de Politieke Opsporingsdienst in Vlaardingen tot januari 1946. Hij vertelt hierover onder meer in het boek: „Het was een moeilijke tijd om voUedig juist te handelen, er liepen zo veel zaken door elkaar. Het kaalknippen van die moffen meiden vond. ik op zich prima, de mensen moesten hun haat en agressie afreageren, maar een maand na de bevrijding kwam een stel van mijn medewerkers naar me toe en die mannen zeiden dat ze er nog een paar vergeten waren. Na veel zeuren heb ik er in toegestemd dat ze die ook gingen halen en een nacht in de cel heb ben gegooid. Dat is fout geweest, het was helemaal geen oorlogstijd meer, sommige mensen kregen niet genoeg van extreme omstan digheden en konden niet meer overschakelen naar een gewoon vredesbestaan," 'De schok vanhet onbekende' au teur drs. Klaas Kornaat, uitge verij Europese Bibliotheek Zalt- bommel in samenwerking met Boekhuis Den Draak Vlaardin gen. Prijs 49,50. Woensdag 14 december VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Nueva Manteca en Donald Jones, 21.00u. MAASSLUIS Immanuelkerk. KerstconcertdeRe- Donderdag 15 december SCHIEDAM Verzorgingshuis Spaland. Kerst concert met het Annchen van den Boskoor, 19.30u. Podium. Jamses sie, 21.00u. Thurlede. f middag, 14.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Rising sun (film), 14.00 en 20.30u. Grand cabaret cu- lmairmetdeSerpanties,19.3Öu.Job Schuring (cabaret), 20.15u. Grote Kerk. Lunchconcert Aad Zoutendijk 12.45U. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Cariito's Way' (16) dag. 11.45-2.45-5.45- 8.45. Afhambra 2: 'Threesome' (16) dag. 6.45-9.30, do. ook 1.15- 4. Calypso 1: The üon King' (al) dag, 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-2:'Fo rest Gump' (12) dag. 1.15-5-8.30, Calypso 3: 'Suite 16' (16) dag. 1.15. 'Four weddings and a funeral' (al) dag.4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'De Leeuwekoning' (al) dag. 1.15-4. 'The Lion King' (al) 6.45-9.30. Cine rama 2: 'Rapa-Nuf (12) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Only you' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ci- nerama 4: 'Speed' (12) dag. 4- 6.45-9.30. do. ook 1.15. Cinerama 5: 'Blown away' (16) 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: 'Pulp Fiction'(16) dag 1.15-4.30-8.30. Imax Theater: 'Yellowstone' (al)dag. 2-3.15-6.45. 'Blue Planet' (al) dag. 4.30. 'Suitlö' (12) dag. 8. 'Natural Born Killers (al) dag. 10. Walt Disney' dag. 2 tot 5.30, 6.30 tot 11. Venster 1: 'Eat drink man woman' (16) dag. 7.30- 10. Venster 2: 'Senso' (16) dag. 8. 'Kosh ba Kosh'(16) dag.10.15. Ven ster 3; 'Exotica' (16) dag. 7.30- 9.30. Venster 4: 'Rouge' (16) dag. 7.30,10. Lumière 1; The spe cialist' (16) dag. 1.15-4-6.45-9,30. Lumière 2: True Lies' (16) dag. 12.45-3.30-6,15-9.15.Lumière3: The Mask' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 4: 'Clear and present danger' dag.12.45-3.30-6.15- 9.15. Thalia: Timecop' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Hoek van Holland Prins Hendrikstraat 265 01747-82516 P, Vervenne Schiedam De Blokshop Groenelaan 103 tel. 010-2730720 Schiedam Taboksshop De Bot winkelcentrum Hof van Spaland 6 tel. 010-4714063 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaavelaan 80 tel. 010-4265513 Schiedam Tabaksspeciaalzaak Ton Jaarsma Borodinlaan 58 tel. 010-4703768 Schiedam Tabaksspeciaalzaak B. P. H. Janse Broersvest 8a tel. 010-4268804 Schiedam St. Liduinastraat 55 tel. 010-4267613 Tabaksshap Jacqueline Schiedam P.K.O.Iaan 144 tel. 010-4155016 Primera Joop van Schijndel Schiedam Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek P. J. Troelstralaan 31 tel. 010-4703037 Vlaardingen Liesveld 161 tel. 010-4349911 Sigarenhandel Berco Vlaardingen De Loper 82 tel 010-4742997 Tcbaksspecioalzaak Nico Smitshoek

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2