Energie-gigant houdt tarieven laag I 'Het ergste is dat ik mijn werk niet meer kan doen' Scheidende milieubewaker: 'Ik heb ook fouten gemaakt' i Samenwerking Rotterdams Dagblad en Radio Rijnmond Speelautomaten moeten Imax weer gezond maken Toekomst Müllerpier voorlopig ongewis Ir. P. Post van der Burg: 'Dat het beter gaat, komt door jonge generaties managers' M Centrum krijgt een adviesraad Tabakswaar ontvreemd File door camper ifl RW RV.RZ Rotterdams Dagblad Woensdag 14 december 1994 Rotterdam In het Leuvehavencomplex moet een speelautomatenhal worden gevestigd. Op die manier hoopt de gemeente Rotterdam het zwaar verliesge vende Imax-verzamelgebcuw rendabeler te maken, zeggen burgemeester en wethouders in een voorstel dat morgen achter gesloten deuren in de raadscom missie algemene en bestuurlijke zaken wordt be sproken. pe gemeente denkt bij een automatenhal in eerste instantie aan flipperkasten en video-games. Voor ex ploitanten is het echter pas aantrekkelijk wanneer er ook gokautomaten mogen worden geplaatst. Vanuit de gemeenteraad wordt felle kritiek op het voorstel verwacht Weliswaar is in Rotterdam een, vastgesteld aantal, automatenhallen toegestaan, maar is het niet de taak van de gemeente daarbij ook een wervende rol te spelen, zo wordt gesteld. In dat verband wordt erop gewezen dat de Rotterdamse gemeenteraad morgen ook wordt gevraagd in te stemmen met het terugdringen van het aantal gokautomaten. Vanaf i januari is in de 'natte' en 'droge' horeca nog maar één fruitautomaat toegestaan. Sinds de opening van het gebouw in 1989 is alleen het Imax-grootbeeldtheater een succes gebleken. Dit jaar liep echter ook het aantal bezoekers hieraan fors terug. Groot-aandeelhouder Sijthoff heeft zich in middels bereid verklaard tot een, laatste, financiële injectie. Voorwaarde is wel dat ook de gemeente Rot terdam steun verleent. Gedacht wordt hierbij aan een lening van een kwart miljoen gulden. Daarnaast zijn diverse plannen in ontwikkeling die van het Imax-gebouw alsnog een grote publiekstrekker moe ten maken. Uitgangspunt daarbij is dat een particu liere exploitatie ontstaat, die de gemeente Rotterdam geen geld kost. Rotterdam Ondanks een stijging van de inkoopkosten van gas en elektriciteit in 1995, gaan huishoudens in Rotterdam en Dordrecht volgend jaar niet meer betalen voor energie. Kleingebruikers in Den Haag gaan gemiddeld drie procent meer betalen. Dit is een gevolg van de fusie tussen het Ge meentelijk Energiebedrijf Rotterdam (GEB), het Regionaal Energiebedrijf Dordrecht (RED) en het Gemeentelijk Energie bedrijf Zuid Holland (GEB-ZH) in Den Haag tot de energie-gi gant Eneco per 1 januari. Rotterdam—Erg enthousiast waren de raadsleden in de commissie ruimtelijke ordening gisteren nog niet over de grootscheepse plannen voor de bebouwing van de Schiehaven en Müllerpier. Niet alleen klon ken er kritische geluiden dat 2400 nieuwe woningen wel wat erg veel was, ook wilden de raadsleden „erst duidelijkheid hebben over wat er nou precies met het evenemententerrein op de Müllerpier moet gebeu ren. Vooral WD-raadslid N. J. G. Janssens drong er bij wethouder Kombrink op aan dat er eerst duidelijk heid moet komen over de toekomst van het evene mententerrein. Janssens schaarde zich daarbij aan de kant van de Kamer van Koophandel, die inmid dels al een bezorgde brief naar het college van burge meester en wethouders heeft geschreven, ook na mens een aantalorganisaties die inmiddels als Vaste gebruikers' van de Müllerpier geiden. Wethouder Kombrink wees erop dat de discussie over het manifestatieterrein afzonderlijk wordt ge voerd. „Voor het manifestatieterrein is wat meer voorbereidingstijd nodig," legde hij uit. „Het wordt waarschijnlijk februari voor we daarover kunnen praten. En pas dan kan de behandeling van het mani festatieterrein worden gekoppeld aan de bouwplan nen." „Maar je kunt die twee dingen toch niet los van elkaar zien," zei Janssens, „Eerst moet dat probleem zijn opgelost." Kombrink bestreedt het idee van M. A. A. van Gruns- ven (Stadspartij) om voorlopig de Müllerpier maar niet te bebouwen. Volgens een van de woordvoerders van de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting heeft de bebouwing van de Müllerpier een grote 'voorbeeldfunctie' voor de rest van het plan. Boven dien wordt de aansluiting tussen de verschillende ge bieden uitermate lastig wanneer de Müllerpier niet wordt bebouwd. Janssens bleef bij zijn standpunt: eerst duidelijkheid over het manifestatieterrein. Kombrink wees er nog op dat tijdens de vorige raadsperiode al is besloten dat er zou worden onderzocht waar er in de stad an dere geschikte plaatsen zijn om een circus neer te zetten en een kermis te houden. „De historische con tinuïteit wordt dus doorbroken." zei Kombrink: „Een jaar studie is dan al snel in de prullenbak gegooid. Wanneer de commissie nu al uitspreekt dat de Mül lerpier niet mag worden bebouwd, dan gaat het toch wel erg hard." Janssens: „Straks staan we met onze rug tegen de muur. Laten we dus eerst besluiten over het evene mententerrein en pas dan met deze plannen verder gaan." .Andere raadsleden waren het daar mee eens. Na de fusie kan Eneco zich het grootste Nutsbedrijf in Nederland noemen. Door de schaalvergro ting hoeft de consument weinig te merken van de verwachte stijging van de inkoopkosten voor gas en elektriciteit, zegt mr.ing. H.J. van Eerten, lid van de raad van bestuur van Eneco. In 1995 zullen, schat Van Eerten. de inkoopkos ten voor elektriciteit gemiddeld met zes en voor gas gemiddeld met tweeeneenhalf procent stij gen. Het tarief dat afnemers voor hun energie betalen wordt voor meer dan tweederde bepaald door dc kosten van inkoop. „Het belangrijkste doel van de fu sie." benadrukt voorzitter dr.ir. W. J. van Naeije, „is het verlagen van 'e kosten voor de burger." Bovendien acht Van Naeije de fu sie nodig om de concurrentie van particuliere leveranciers het hoofd te bieden. „We gaan op het laagste niveau in Nederland zit ten met de tarieven," vult Van Eerten aan. Eneco zal in totaal ruim één miljoen klanten bedie nen met gas, elektriciteit en stad- verwarming in Rotterdam-Rijn mond, Den Haag met randge-v meenten en het Drechtstedenge- bied met wijde omgeving. Daar naast wordt Eneco met 406.000 ka belabonnees na Casema de groot ste kabelexploitant van Neder land. Binnen vijfjaar zullen in het hele gebied gelijke tarieven voor gelijke diensten gelden. Eneco zal uit negen regionale energiebedrijven bestaan. Nuts bedrijf Vlaardingen/Maassluis wordt omgedoopt in Eneco ener giebedrijf Waterweg-Noord. In Rotterdam komen zes energie kantoren te staan van gelijke grootte (gemiddeld zeventigdui zend klanten). De twee grootste energiebedrijven worden Den Haag/Voorburg (tweehonderdvijf- tigduizend, klanten) en RED (tweehonderdtachtigduizend klanten). Voor de in totaal vierduizend werknemers gaat een aantal za ken veranderen. Tachtig 56- tot 59-jarigen treden, nog vóór 1 ja nuari, vervroegd uit. Tweehon derd werknemers gaan in een an dere stad werken. Voor enkele honderden medewerkers staat een verandering van functie op stapel. Het personeel heeft de ga rantie dat in de komende driejaar geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Van Eerten houdt reke ning met een afname van de werkgelegenheid in de energie sector met tien tot twintig procent in de toekomst. „Hoe dat op ter mijn uitpakt voor Eneco is koffie dik kijken." Alberto Lima metzijn hond Mitzi: 'Als iknuwatjochies met een rotjeen een blikjezie klungelen, stapik er op af en hou m'n stomp omhoog. Ga maar lekker door, zeg ik dan.'FotoCees Kuiper/Rotterdams Dagblad Door Canis Zijlmans RotterdamHij weet het zich nog te herinneren als de dag van giste ren. Vier jaar geleden, vroeg op Oudejaarsavond, zette de nu 32- jarige Alberto Lima uit Spangen met een maat nog even snel een bom in elkaar. „Het kruit van 25 strijkers deed ik met een vriend in een plastic zakje," zegt hij over de bewuste avond. „De hele zaak werd goed ingetaped. Want hoe steviger, hoe harder de knal. In de Van Harenstraat zouden we hem in een renovatiewoning gooien om de klap nog harder te laten klinken." Alberto raakte die avond in één klap zijn rechterhand kwijt. In middels is hij vier keer geope reerd, maar nog iedere dag heeft hij pijn aan zijn stomp. De aange^ meten kunsthand gebruikt hij niet. Zijn.baan als verpleeghulp kon hij niet meer uitoefenen. Al berto verveelt zich rot en met zijn WAO-uitkering brengt hij de da gen door in café 't Spatje in de Van Lennepstraat. Of hij wandelt buiten met zijn hond Mitzi. „Bij het afstrijken," vertelt hij verder, „ontplofte de bom in één keer. Ik moet zien dat iemand m'n - hand dicht knijpt, want het bloed spuit alle kanten op, was m'n eer ste reactie." Sinds Alberto zijn hand is kwijt geraakt, is er wel wat veranderd in Spangen. „Iedereen was enorm geschrokken na dat ongeluk," vertelt hij. „Als je ineens met de vingertoppen van je vriend in je haar loopt, steek je niet zo snel meer wat af. Zelf heb ik ook vrij wel geen vuurwerk meer aange raakt. Alleen vorig jaar bij wijze van therapie wat siervuurwerk met m'n broertje. Als ik nu wat jo chies met een rotje en een blikje zie klungelen, stap ik er op af en hou m'n stomp omhoog. Ga maar lekker door, zeg ik dan." Als ouder moetje de boel goed in de gaten houden en kijken waar mee kinderen bezig zijn en in wat voor groepje ze zitten, is de les van Alberto Lima. „Steeds uitleg gen dat het heel gevaarlijk is en hoe je het het veiligst kan afste ken, heeft meer zin dan alleen verbieden." „Het ergste vond ik nog," zegt Al berto zichtbaar geëmotioneerd, „dat ik m'n werk niet meer kon doen. Verpleeghulp en oproep- Door Nico de Vries Rotterdam—Hij gaat door het le ven als de gewetensvolle bewaker van het milieu. Maar zelf wil ir. P. A. R. Post van der Burg die ty pering het liefst nuanceren. Zo is de directeur van de DCMR Mi lieudienst Rijnmond die vandaag afscheid heeft genomen, maar als adviseur aan de dienstverbonden blijft, nu eenmaal. „Ik heb ook zo mijn fouten gemaakt," biecht hij eerlijk op. En verhaalt vervolgens over zijn actieve deelname in een werkgroep die halverwege de ja-» ren zestig een smeerpijp naar zee wilde aanleggen. Post van der Burg zat toen echter aan de andere kant van de tafel. Was destijds bedrijfsleider bij de vestiging van een Amerikaanse concern in Rijnmond. „We vroegen ons echt niet af of die smeerpijp wel mocht. We hadden het over de lengte van de pijp, de bekleding en dat soort zaken." Zo ging het er in die dagen nu eenmaal aan toe, geeft hy weer. Na een korte pauze volgt een tweede anekdote. Vertelt met eni ge schroom over tank 427. „Ik zal dat tanknummer nooit meer ver geten. Er zat een stof in die we moeiljjk kvri.it konden raken. Ik werd in een knelsituatie gebracht en uiteindelijk heb ik i het maar weggewerkt moest wor den." Halverwege de jaren zestig stonden die woorden nog voor het lozen van rommel in de haven. „Zulke lozingspraktijken waren die dagen in het bedrijfsleven ge woon. Nu kom je dat gelukkig niet meer tegen." De ontboezeming over tank 427 heeft een bedoeling, blijkt uit het vervolg. „Ik kreeg het er moeilijk mee. Ik lag er 's nachts wakker van en vond dat dergelijke prak tijken niet konden." De slordige omgang met de na tuur en de dominerende Ameri kaanse cultuur binnen de bedrij ven die dagen („Het was ver schrikkelijk, dat schelden, dat knokken. Die zaken liggen niet in mijn karakter") brachten hem tenslotte in 1970 bij de overheid: als plaatsvervangend staffunctio naris voor het milieu bij het toen malig Openbaar Lichaam Rijn mond. Post van der Burg: „In de eerste jaren was dat spitsroeden lopen. Vroegere collega's lachten om me. Er waren er bij die zeiden: 'Wat maakt dat beetje zwaveldioxide in de lucht nu uit'." Terugblikkend op die begintijd zegt hij: „We wa ren pioniers. Er was niets op het gebied van milieu geregeld. De meldkamer was twee jaar oud en het openbaar lichaam stond nog Scheidend DCMR-directeur Post der Burg: 'Ikzie het pas echt somber voor het milieu in als de mensen niet meer zouden kla gen.' Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad in de kinderschoenen." In 1972 werd Post van der Burg benoemd tot directeur van de nieuwe dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (DCMR). De mi lieudienst zou het politieke regio bestuur overleven en groeide uit tot een autoriteit in Rijnmond en daarbuiten. Nu bij zijn afscheid kan Post van der Burg niet anders constateren dan dat 'wij zo met elkaar de bouwstenen hebben aangedragen, waaruit de latere re- gelgeving en het beleid is opge bouwd'. Hij spreekt nadrukkelijk in de wij-vorm. Hij heeft zichzelf dan ook nooit op de voorgrond gezet of willen zetten, al zegt hij toch met een niet onverholen trots: „Ik heb thuis vyf dikke ordners met inter views en een stapeltje videoban den met optredens voor het NOS Journaal en programma's als Brandpunt en zo." De toonzetting blijft eqhter bescheiden en bemin nelijk. Met diezelfde beminnelijke toon nuanceerde hij netelige kwesties en pareerde hij kritieken. Zegt: „De actiegroepen vonden mij aan vankelijk te soft, de directies von den mij te streng." Maar dc twee partijen konden hem kennis van zaken niet ontzeggen. „Ik heb een zekere flexibiliteit aan de dag ge legd, maar altijd wel voor het mi lieu gekozen. Het is zinloos de oogkleppen voor te doen of je als een milieufanaat op te stellen. Dan bereik je mets." Vervolgt: „Ik zeg dat ook tegen mijn mensen. Hou je bij de hoofd zaken en maak je niet belachelijk met lange, officiële brieven waar in je vertelt dat een haspel op een verkeerde wijze is bevestigd. Dat soort zaken regel je aan tafel." Het is één van dc vele lessen die hij zijn medewerkers heeft gege ven. „Het is leuk om te zien dat veel mensen die de dienst in de loop der jaren hebben verlaten op goede posten bij de overheid of in het bedrijfsleven zijn terecht ge komen." Maar ook de milieu dienst zelf is volgens hem in goed vaarwater terecht gekomen. De organisatie heeft een onafhanke lijk plaats ingenomen en is zeker volwassen geworden, „Ik'ben ook blij dat wij als eerste gekozen heb ben voor een scheiding tussen de vergunningverlening en handha ving. Door die scheiding halen de inspecteurs heel wat vuiligheid boven water en is er een intensie ve samenwerking met justitie en andere handhavers ontstaan." De aparte invoering van de groep handhavers is één van zijn ideeen die zijn geconcretiseerd. „Maar ik heb vroeger ook zaken aange kaart als sociale controle bij het millcuhandelen binnen de bedrij ven. En gepleit voor contacten met de bewoners. Het klimaat was er toen niet naar, maar nu geluk kig wel. Die zaken zijn nu alle maal in beeld." De positieve veranderingen zijn volgens hem mede mogelijk ge maakt door een andere generatie managers. „Wat betreft milieu verbeteringen hielden vooral de oudjes veel tegen. Maar met de komst van de jonge managers zijn de zaken binnen de bedrijven be ter gegaan. Die nieuwe club laat zich meer geiegen aan het milieu en de contacten met de omge ving." De pioniersfase ligt dus ver achter hem. „Het milieu heeft nu een plaatsje onder de zon gekregen. Er is een goede wetgeving en de boei is zich gaan nestelen. Milieu zorg is een onderdeel van het le ven geworden." Post van der Burg voorspelt nu de fase van integratie: „Waar we ei genlijk naar toe moeten is dat be drijven gewoon doen wat ze moe ten doen. En dat is netjes om springen met het milieu. Dus moeten we meer verantwoorde lijkheden bij hen leggen. De grote bedrijven pikken dat op, maar het zal nog een hele toer zijn om de de kleinere ondv.<snemingen mee te krijgen en voor de hele kleine be drijven blijft milieuzorg toch een moeilijke zaak," Ook de houding van de bevolking is volgens hem ten positieve ver anderd. „Vroeger klaagden de mensen alleen maar. Nu hebben ze begrip er voor dat sommige za ken zich niet een, twee, drie laten oplossen. Maar dat neemt niet weg dat de meldkamer toch een belangrijk politiek drukmiddel is en zal blijven. Geen enkel bedrijf vindt een klachtengolf aange naam." En tot besluit merkt hij met een glimlach op: „Maar ik zie het pas echt somber voor het mi lieu in als de mensen niet meer zouden klagen." kracht voor de Thuiszorg is mach tig mooi werk. Het past wel niet zo bij m'n imago, maar als je 's och tends bij een oudere binnenkomt en in een uur de boel aan kant hebt en voor een ontbijtje hebt ge zorgd, krijg je daar toch een enorm goed gevoel van. Ik wil me nu omscholen en kijken of ik weer op een of andere manier met be jaarden kan werken. Of met rand groepjongeren. Dat trekt me ook." Met drie andere vuurwerkslacht offers figureert Alberto Lima in de tv-spotjes, radioboodschappen van de reclamecampagne 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt', die wordt georganiseerd op initiatief van de Stichting Ideële Reclame (SIRE) en Consument en Veiligheid. Alle vier zijn ze met hun misvormde ledematen daar naast te zien op 3800 reclamebor den, 600 affiches in de treinsta tions, ansichtkaarten en school- posters, die ook met Surinaamse, Turkse en Arabische waarschu wingen worden verspreid. De be trokken reclame-bureaus werken belangeloos mee aan de campag ne. Vorig jaar is het aantal slachtof fers van 1900 gedaald naar 1800, van wie vijftig met zeer ernstig letsel. Vijftien procent van de slachtoffers is tussen de zes en ne gen jaar. SIRE-woordvoerder Frank Eijken over het initiatief: „Uit onderzoek is gebleken, dat de harde bood schap goed overkomt. Omdat men soms dacht dat de foto's ge- truceerd waren, hebben we de jongens dit jaar zoveel mogelijk in nun eigen omgeving laten pose ren." Rotterdam Het Rotterdams Dagblad en Radio Rijnmond gaan op commercieel gebied samen werken. Dit zal met name gebeu ren op kanaal 28+. Dit kanaal moet in de nieuwe stadsprovincie Rotterdam verder uitgroeien tot dé informatiezender voor de re gio, waarop behalve de regionale tv-omroep ook de kabelkrant en - in de toekomst - teletekst te zien zullen zijn. De uitgever en de re gionale zendgemachtigde zullen eikaars activiteiten ook verder gaan ondersteunen. Rotterdams Dagblad en Radio Rijnmond willen voor hun com merciële samenwerking een nieu we vennootschap in het leven roe pen. Directeur R. B. Frese van het Rotterdams Dagblad ziet de sa menwerking en de verbetering van de kwaliteit van Kanaal 28+ als een offensieve strategie. Doel is de wederzijdse belangen af te schermen tegen commerciële ac tiviteiten van uitgevers of omroe pen van buiten de regio. Frese is zeer tevreden over de sa menwerking. die enkele jaren ge leden nog moeilijk denkbaar was1 „In plaats van elkaar te bestrijden op een kleine markt en onze mid delen te versnipperen, hebben we gekozen voor synergie en een win-win-situatie. In plaats van on ze krachten te verspillen, bunde len we die. We scheppen daarbij duidelijkheid naar de adverten tiemarkt. Dat werkt ondersteu nend en versterkend voor de krant en draagt bij aan de ontwik keling van het publieke omroep bestel in de stadsregio Rotter dam." Wat directeur Frese betreft biedt de commerciële samenwerking, die nog verder zou kunnen uit groeien. niet alleen beide betrok ken partijen voordelen. „Ook het algemeen belang is gediend met een zo goed mogelijk Kanaal 28+ Een hoge kijkdichtheid maakt het mede mogelijk betere tv-uitzen- dingen te produceren en de kabel krant op hetzelfde kanaal actueler en sneller te laten werken. Kanaal 28+ kan zich zo een duidelijke plaats verwerven op de kabel, die in de toekomst een aanzienlijk grotere capaciteit zal krijgen." De samenwerking tussen het Rot terdams Dagblad en Radio Rijn mond is vandaag bekend ge maakt op een bijeenkomst m Me dia Centrum West aan de Mathe- nesserlaan. Daar presenteerde hoofdredacteur/directeur N. Haasbroek van Radio Rijnmond ook 'OOG OOR', het plan voor het mediabeleid voor de Stadsre gio Rotterdam. De samenwerking met het Rotter dams Dagblad past volgens Haas broek in de richting waarin de re gionale publieke omroep zich zou moeten ontwikkelen. Haasbroek: „Je kunt het zoeken in samenwer king met de landelijke omroepen of in een pubhek-private samen werking. In dat'laatste'geval, dat onze voorkeur heeft,-kunnen de dagbladen de belangrijkste part ners zijn voorde publieke omroe pen." Haasbroek vindt dat het begrip publieke omroep opnieuw gedefi nieerd dient te worden. „Wanneer de overheid kiest voor het sys teem van publieke omroep, dan moet ze zich ook realiseren dat dat geld kost. Het hoeft echter niet zo heel duur te zijn wanneer je kiest voor publiek-private sa menwerking met naast subsidies een andere financiële inbreng." Op de bijeenkomst aan de Mathe- nesserlaan is vandaag verder be kend gemaakt dat onderzoek heeft uitgewezen dat samenwer king tussen Radio Rijnmond en Stads Radio wenselijk wordt ge acht. Beide radiozenders zouden in de nieuwe omroepsituatie in de stadsregio Rotterdam kunnen blijven bestaan, wanneer er toe stemming komt meer dan één fre quentie te gebruiken. Rotterdam Het centrumgebied van Rotterdam krijgt een eigen adviesraad. Het centrum valt bij opsplitsing van Rotterdam tussen wal en schip. Daaraan moet snel iets worden gedaan, vinden de meeste fracties in de gemeente raad. Een eigen, tijdelijke advies raad, die tot het moment dat de stadsregio bestuurlijk in werking treedt van kracht zal zijn, is de nu voorgestelde oplossing. In die ad viesraad, samengesteld uit verte genwoordigers van politieke par tijen, kan dan naar hartelust over plannen worden gepraat. De ad viesraad zou uit elf leden kunnen bestaan. Rotterdam Een 62-jarige eige naar van een groothandel in ta bakswaren heeft gisteren aangifte gedaan van diefstal. De man be merkte gisteren dat inbrekers voor enkele honderdduizenden guldens aan sigaretten en shag hadden ontvreemd uit zijn be drijfspand aan de Veilingweg. Rotterdam Een omgeslagen camper heeft vanmorgen voor fi les gezorgd op rijksweg A13 voor het Kleinpolderplein. De camper was omgeslagen op de fly-over naar rijksweg A 20 richting Gouda

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 3