iterweg Rechter tikt gemeente op de vingers bij moskee-kwestie Éozegeesten verjaagd Mogelijke samenwerking bij scholen speciaal onderwijs A -en Zwembad Hoek van Holland missschien toch overkapt 'Gemeente voert scheef speelautomatenbeleid' Vlaardingen stroomlijnt verzending wenskaarten Omwonenden willen niet over één kam worden geschoren met CD Inkopen betaald met vals geld Aanrijdingen door drank Kleedkamers geplunderd Duo mishandelt Maassluizer In pyjama op straat gezet Vandaal vernielt tuinverlichting ^|pïïdl;|||et>b^Ix Subsidie oud papier omlaag Houten barak uitgebrand Zakkenrollers weer actief Rotterdams Dagblad Maandag 19 december 1994 Hoek van Holland Het Hoekse zwembad aan de Cordesstraat krijgt op termijn misschien toch nog een overkapping. De deelge- meenteraad behandelt donder dagavond een voorstel om de mo gelijkheden van een eenvoudige overkapping te laten onderzoe ken. Daartoe worden twee onaf hankelijke adviesbureaus inge schakeld. Zy moeten allereerst een offerte uitbrengen voor de kosten die zijn verbonden aan een haalbaarheids-onderzoek. Vooral de financiële consequenties moe ten onderzocht worden, zowel wat betreft de investering als de ex ploitatie. De onderzoekers moe ten er rekening mee houden dat de bestaande recreatie- en speel- functie in stand moet blijven. De overkapping moet zowel in de zomer als in de winter dienst kun nen doen en de voorziening moet een toegevoegde waarde hebben ten opzichte van het huidige ge bruik. Het deelraadsbestuur ver- wacht daü er minstens twee va rianten van een overkapping wor den aangeboden. Voor het onder zoek moet de raad een bedrag van ruim 17.000 gulden beschikbaar stellen. Bij het onderzoek moeten ook vertegenwoordigers van de Stich ting Zwembad Hoek van Holland en de Stichting Zwembadfonds Hoek van Holland betrokken wor den. Door Jelle Gunneweg Rotterdam/Schiedam „Schande," riepen de omwonenden van de moskee aan het Haam in Schiedam vrijdagmiddag massaal tijdens de behandeling van het kort geding dat zij te gen het stadsbestuur hadden aangespannen. De advocaat van de Islamitische Stichting had de rechtbank even daarvoor voorgehouden dat de omwonenden heulen met de ideeën van de CD, hetgeen hen zeer in het verkeerde keelgat schoot. Ook tijdens de gemeenteraads vergadering had wethouder L. Hafkamp dit namelijk gesugge reerd in de beantwoording van vragen van de CD over de verhui zing van de gebedsruimte naar een groter pand aan de andere zij de van de straat. Reden te meer voor de bewoners om de gemeen te voor de rechter te dagen. „We worden over één kam geschoren met de verwerpelijke standpun ten van de CD, terwijl wij alleen wezen voor overlast van een gro tere moskee en goed geïnfor meerd willen worden door de ge meente over de besluiten die zij Schiedam In een supermarkt aan het Broersveld in Schiedam hééft een echtpaar zaterdagmid dag geprobeerd met vals geld te betalen. De man en vrouw wilden twee nagemaakte biljetten van vijftig gulden gebruiken om hun inkopen af te rekenen. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de herkomst van de valse 'zonnebloemen'. Vlaardingen Een dronken auto mobilist uit Rotterdam heeft vrij dagavond op de Vlaardingse Del taweg twee aanrijdingen veroor zaakt. De. 46-jarige man reed te gen een auto en knalde tegen een lichtmast Nadat hij in het zieken huis aan enkele lichte verwondin gen was behandeld, bleek dat hij met veel te veel alcohol in zijn li chaam achter het stuur was ge kropen. Het rijbewijs van de Rot terdammer werd ingenomen. Tijdens verschillende controles werden'afgelopen weekeinde in Vlaardingen nog twee bestuur ders met een slok op betrapt. Twee Vlaardingers van 65 en 35 jaar moesten hun auto laten staan. Schiedam Bij de voetbalvereni ging Excelsior'20 in Schiedam zijn zaterdag uit meerdere kleed kamers diverse kledingstukken gepikt. De onbekend gebleven da der ging er vandoor met onder an dere sportschoenen en een leren jack. Ook stal hij een fiets. Maassluis Een 22-jarige Maas sluizer is vrijdagavond in zijn woonplaats zonder reden in elkaar geslagen door twee stadge noten. De mannen, 18 en 29 jaar, benaderden hun slachtoffer bij het NS-station aan de Prinses BeatrixJaan en stompten hem in zijn gezicht. Het tweetal werd kort na de mishandeling op de Indus trieweg aangehouden. Ze worden door de politie vastgehouden voor verhoor. Schiedam Een 48-jarige vrouw heeft vrijdagnacht rond drie uur de Boylestraat wakker gegild. Ze was na een ruzie met haar vriend in haar pyjama en op blote voeten de deur uitgezet. Na tussenkomst van ae politie heeft ze de nacht in een opvangcentrum doorge bracht. Vlaardingen Surveillerende agenten hebben gisteravond een 20-jarige man op heterdaad be trapt toen hij in een tuin in de Vlaardingse Holywijk sierverlich- ting vernielde. De dader bekende eerder op dezelfde plek ook al huisgehouden te hebben. Aan de Stadhoudersweg werden afgelo pen weekeinde acht bollen van de tuinverlichting van hun zuil ge trapt en vernield. neemt," aldus een van de bewoj ners, M. Versteegh na afloop van de zitting. Hij verweet de gemeen- te, en met name de politieke par tijen, een lafhartige houding: „Het is de schuld van de politiek dat deze commotie is ontstaan. Ze zetten iets in gang maar houden zich verder afzijdig en bagatellise ren de gevolgen van hun besluit vorming. Terwijl het de taak van de politiek is om voor de burgers op te komen." Verwijt Ook tijdens het kort geding ver weten de twee advocaten van de omwonenden de gemeente een gebrekkige communicatie en on zorgvuldige besluitvorming. De gemeente wil volgens hen steeds doen geloven dat het slechts gaat om een verplaatsing van de mos kee en een beperkte verbouwing van het voormalige UTO-gebouw aan de buitenkant. Uit de bouw plannen van de Islamitische Stichting blijkt echter dat in de moskee ook een winkel, koffiebar en enkele leslokalen worden ge vestigd, waarvoor niet de vereiste vergunningen zijn afgegeven. Ge meentevertegenwoordiger A. H. van Zetten van de Dienst Ge meentewerken hield vol dat het stadsbestuur aan de wettelijke voorschriften heeft voldaan. „Niet valt in te zien welk verwijt de ge meente Schiedam is te maken voor de gevolgde procedure." Rechtbankpresident mr. A.D.M. Messemakers moest hem echter op de vingers tikken. Uit de ver klaringvan een vertegenwoordig ster van Gedeputeerde Staten bleek namelijk dat het provincia le college wel een verklaring van geen bezwaar heeft afgegeven, maar die betrof het gebruik en niet de ingrijpende interne ver bouwing van het pand. Vanmid dag zal blijken of de rechter dit feit zwaarwegend laat meewegen in zijn beoordeling van het ver zoek tot schorsing van de bouw vergunning. Het Staelduinsebos deed gistermiddag even een reuzestap terug in de tijd. Toegegeven, de moderne winterse pakken van de be zoekers gaven weinig aanleiding tot die veronderstelling. Maar dat deed zeker wel het midwinterhoornblazen. Ongeveer anderhalf uur lang klonken de viertonige hoorns, tien in getal, rond de heuvel achter het bezoekerscentrum d'Oude Koestal. Het blazen op de houten hoorn, gemaakt van elzehout, beuken, wilgen of essen, is van oorsprong een heidense gewoonte om in de donkere winterdagen de boze geesten te verjagen. Zoals zo veel van die gewoonten werden ze later door het Christendom overgenomen en voortgezet als een christelijk ritueel. Fotowestiands Fotoburo Door Sander Sonnemans Maassluis Maassluise. cafetaria- houders verwijten hun gemeente- bestuur een halfslachtig beleid ten opzichte van de gokkasten. 'Vanaf 1 januari volgend jaar mo gen in de snackbars geen fruitau tomaten meer staan. Club- en buurthuizen zijn in het vervolg eveneens verboden gebied voor de speelautomaten. In cafés is er slechts één toegestaan. De gemeente Maassluis is de eni ge in de regio die een dergelijke maatregel toepast. In Rotterdam, Hoek van Holland, Schiedam en Vlaardingen blijft de gokkast wel in de 'droge' horeca, waartoe de snackbars behoren, toegestaan. In laatstgenoemde gemeente is daartoe .een convenant gesloten. Afspraken „Het besluit valt niet te rijmen omdat het college meermalen juist heeft aangedrongen op een regionaal beleid voor wat betreft kansspelautomaten," vindt Bert Spek, die met zijn broer al 26 jaar een cafetaria aan de Zuidvliet be stiert. „Een convenant zoals in Vlaardingen wordt gehanteerd, zien wij wel zitten. Het staat toe dat in zowel de natte als droge ho recabedrijven maximaal één gok kast mag staan. Door middel van het maken van afspraken tussen de gemeente en de horeca-exploi- tanten kan dat systeem perfect functioneren. Dat is in Vlaardin gen wol gebleken. We spreken trouwaltijd mensen aan als ze opvallend veel geid in de kast gooien. Kinderen mogen er bij ons hoedanook niet op spelen." Zwembad Het feit dat de sporthallen, afhaal- restaurants en het zwembad vol gens de gemeentewei een fruitau tomaat in huis mogen hebben, kunnen de cafetaria-houders evenmin vatten. Die accommoda ties zijn in hun optiek net zo laagdrempelig als hun zaken. „Dat is het inconsequente aan het beleid," meent cafébaas T. Lejeu- ne die optreedt als horeea-verte- genwoordiger van de Onderne mers Federatie Maassluis (OFM). Voorbarig „Als in de snackbars niet meer mag worden gegokt, worden er toch andere gelegenheden ge zocht. Bij een sporthal of het zwembad loopt men net zo mak kelijk naar binnen. Het horeca gedeelte van het zwembad, om maar een voorbeeld te noemen, is immers van buitenaf bereikbaar. Bovendien loopt Maassluis voor uit op de beslissing van de lande lijke overheid. Dat vinden we te voorbarig." In een open brief aan burgemees ter en wethouders hebben de snackbar-eigenaren geageerd te gen het besluit van de gemeente. Daarin zeggen de middenstan ders dat het zeer lage aantal gok verslaafden niet opweegt tegen het hoge aantal consumenten dat in hun zaak enkele guldens ver speelt om het wachten op de snacks te veraangenamen. Voorts zijn ze van mening dat met het verbieden van gokkasten in de acht (snackbars) van de in totaal veertig horecabedrijven in Maas sluis de gokverslaving niet wordt teruggedrongen. Voortbestaan Lejeune: „Daarom hopen we dat het college onze brief beant woordt en we tot een overleg kun nen komen. We zouden graag zien dat de gemeente zich regionaal opstelt en de exploitatie van een gokkast in een snackbar toestaat totdat in 1997 een landelijk be sluit wordt genomen. Als dat an ders uitpakt, hebben we ons er wel bij neer te leggen." Volgens debrief moeten de onder nemers in de droge horeca het Lejeune en Spek: 'Met het verbieden van de fruitautomaten in acht van de veertig horeca-zaken wordt de gokverslaving niet teruggedrongen.' Foto Roel Dijkstra voor een groot deel van de op brengst van de fruitautomaten hebben. Als die verwijderd moe ten worden, zou het voortbestaan van verschillende zaken wel eens op de tocht kunnen komen te staan. Bert Spek, die twee fruitautoma ten in de zaak heeft staan, ver keert naar zijn zeggen in andere omstandigheden. Bedragen die jaarlijks door de gokkasten wor den opgebracht, wil hij niet noe men. „Dat is niet belangrijk. Als je onze zaak bekijkt, zie je dat we niet afhankelijk zijn van de kas ten. Maar ik maak wel altijd de vergelijking met een kaartenhuis. De gokkasten zijn daar één onder deel van. En als je er één kaart tussenuit haalt, dondert de hele boel in elkaar." Schiedam De twee Schiedamse openbare scholen voor speciaal onderwijs De Brug en de W.A. Lieflandschool overwegen met elkaar te gaan samenwerken. Een werkgroep met daarin de beide di recteuren, twee leerkrachten, twee ouders en de adjunct-direc teur van de Dienst Educatie bui gen zich vanaf januari volgend jaar over mogelijke varianten voor de samenwerking. Binnen twee jaar moet een duide lijk plan op tafel komen. „We spreken nadrukkelijk niet van een fusie omdat alle opties nog open staan. Gedacht wordt aan een ruimtelijke, organisatorische en/of inhoudelijke samenwer king," aldus voorzitter A. J. Tig- ges van de Dienst Educatie. De beide scholen hebben al een voor keur uitgesproken om het onder- wijs dicht bij elkaar te situeren. „De omgeving van de Liefland- school biedt dan de meeste moge lijkheden. Maar dat idee moet nog nader worden uitgewerkt." De Brug aan de Burgemeester van Harenlaan is een school voor moeilijk lerende kinderen. De W. A. van Lieflandschool aan de Prinses Beatrixlaan geeft onder wijs aan leerlingen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Het Schiedamse onderzoek maakt onderdeel uit van het lan delijke project 'Weer samen naar school', dat gericht is op het ver minderen van de doorverwijzin gen naar het speciaal onderwijs. Basisscholen moeten van het mi nisterie van Onderwijs meer kin deren met leer- en opvoedings moeilijkheden in de klas opne men. De rol van de lom- en mlk- scholen verandert daardoor, van daar dat deze scholen zich nu mo gen beraden over hoe zij in de toe komst verder willen. r Vlaardingen Ér moet hamen- de gemeente Vlaardingen meer .lijn komen in de verzending van memyjaarskaartexBurgemees- ter en wethouders streven voor- taan naar één kaart per adres. Geblekenis.dat het elk jaar weer voorkomt dat relaties van de gé-' meente meerdere kaarter, ont- vangen. Dat staat niet alleen slordig, het kost de gemeente ook handenvol geld. En' mfhet'4 kader van de grote taezumi- gingsoperatie van komend voor jaar kan de gemeente iedere .cent goed gebruiken. - De stichting Welzijn ontving vo rig jaar bijvoorbeeld vairi ver schillende gemeentelijke dien- sten en afdelingen intotaal kaartenmet debeste wensen 'voor Kerst en Nieuwjaar. Uit zonderlijk is dat niet. Ook bij an- dere instellingen en particulie ren die geregeld zaken doen met"-' de gemeente Vlaardingen arri verende wenskaarten soms bij stapels tegelijk. Be een is af komstig van de afdeling-voorw lichting, een ander van burge meester en wethouders, een der de van de Dienst Stadswerk, een vierde van het gemeentearchief, enzovoorts Een woordvoerder van de ge meerde, zegt dat het tot. nu toe" moeilijkwas de verzending zo'teL coördineren dat alle geadres seerden slechts één kaart ont- vingen. Eurgemeester 'eriTwet- Adat: daar verandering in moet komen. I fp§ J:f§ 11 Volgens- burgemeesiei Stam is ook de gedachte om helemaal met de verzending van üe track tonele Verst- en Nipinynars- wènseh' te stoppen even m hei college aan de orde geweest. Slechts één wethouder steunt vdit idee. daarom gaan we voor lopig gewoon door mei kaarten ersturL n, Men Sc m Dl bur gemeester houdt het overigens wel voor mogelijk dat de ge-- -fmeöiteraad dit voorjaar tijdens Mdebezuigingsdebatten besluit de nieuwjaarskaart in z'n geheel af te schaffen, v k Uitoogpunt van-geldbesparing J staat de- nieuwjaarskaartin4 •meerdere gemeenten'momen teel ter discussie Apeldoorn heeft al 'besloten er voortaan mee te sinppen Ook verschil lendè ministeries hebbëride ge woonte- afgeschaft;- omdat zé"-; 1' geen.heil meer zien in het 'rond- pómpen van papiqrLQ fOig'v "l - Zou^-Vlaaariingéifhe'ÉUiten- tniêüwjaarska^t'af te schaffen, odan, vervalt 'daarmee tevens een stukje werkgelegenheid voor de. plaatselijke künsténaaisMJaaï- dracht een A ontwerp -rvoqrkdeO kaartte makenFDit jaar werd,, dat ontwerp gemaakt door de et- tserJanPnnsto" to i/f - Maassluis De gemeente Maas sluis gaat verenigingen en scho len minder subsidie verlenen vóór óüd papier. Voortaan krijgen zé geen acht maar zes cent per ki lo. Met die wijziging wil Maassluis de subsidie gelijk trekken met de meesteomliggende gemeenten, die ook zes cent per kilo geven. Maassluis neemt sinds oktober 1992 deel aan het papierproject van de Afvalverwerking Rijn mond (AVR). De gemeente betaal de de AVR acht cent per kilo plus nog een bedrag voor het plaatsen en ophalen van containers en pro motie-activiteiten. De zes cent die de papier-inzamelaars met ingang van 1 januari 1995 krijgen, is een garantiebedrag. Ais de prijzen van oud papier op de markt naar beneden gaan, blijft die subsidie gehandhaafd. Door het aantrek ken van de oud-papiermarkt be staat echter ook de kans dat de AVR in de toekomst een hoger be drag gaat uitkeren. In dat geval, vindt het college, mag de meerop brengst ten goede komen aan de groeperingen die oud papier op halen en inzamelen. - CDA-fractielid J. Enzerink is van mening dat gezien de armoede van Maassluis op de kleintjes ge let moet worden. Maar hij sluit niet uit dat de inzamelaars met een particulier bedrijf in zee zul len gaan als dat meer dan zes cent per kilo neerlegt. Volgens N. van Dijk (D66) betaalt De Pauw in Rot terdam elf cent per kilo en zet die firma gratis containers neer. Wet houder J. Storm schat de prijs van particuliere opkopers op onge veer tien cent per kilo. Hij vreest niet dat veel oud papier over de stadsgrenzen zal verdwijnen. Hij wil in Maassluis zogenoemde mi lieuparkjes realiseren waar naast glas ook papier in containers kan worden gedeponeerd. Schiedam Op het terrein van Wilton Fijenoord in Schiedam is afgelopen weekeinde een houten barak uitgebrand. Het pand, een voormalig schoolgebouw, stond op de nominatie om te worden ge sloopt. Het vermoeden bestaat dat de brand werd aangestoken Schieam De weekmarkt in het centrum van Schiedam blijkt een trekpleister voor zakkenrollers. De voorgaande weken zijn meer dere personen het slachtoffer ge worden en afgelopen vrijdag wak dat wederom het geval. In totaal werd door zes personen aangifte gedaan van zakkenrollerij. De da ders waren hoofdzakelijk actief bij het ABC-complex en op het Broersveld. pi c <r2r?T2£"i b Maandag 19 december VLAARDINGEN Pnielkerk. Kerstconcert met Orp heus, Marcato en Expression, 20.00U. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. Volkskerstzang. 19.00 en 21.00u. Kerstconcert. 20.15U. Dizzy. Tal Farlow Doug Ranky, 21.30u. Doelencafé. Peter Ypma plus Eleven, 22.00u. Rotown. Toe Jam Bobsleigh, 22.00u. 01 Theater a.d. Müllerpier. De Dres ser, 20.00u. Luxor Theater. The Best of Paul de Leeuw, 20.15u. Po pular. Moondance, 21.00u. Dinsdag 20 december SCHIEDAM Grote Kerk. Kerstconcert met Schiedams Chr. Mannenkooren jon gerenkoor Inspirited, 20.00u. Po dium. Jamsessie, 21.00u. VLAARDINGEN Grote Kerk. Shell Vrouwenkoor, Ventura, Hermandad en de Shell Harmonie Rotterdam, 20.00u. MAASSLUIS De Ark. Kerstzangavond Regen boog, 20.00u. Bioscopen ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: True Ro mance' (16) dag. 11.45-2.15-4.45- 7.15-9.45, Alhambra 2: 'Clear and present danger' (16) dag. 6.15- 9.15, di. ook 12.45-3.30. Calypso 1: 'The Lion King' (al) dag. 1.15-4-, 6.45-9.30. Calypso-2; 'Forest Gump' (12) dag. 1.15-5-8.30. Ca lypso 3: 'Suite 16' (16) dag. 1.15. 'Four weddings and a funeral' (al) dag.4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'De Leeuwekoning' (al) dag. 1.15-4. The Lion King' (al) 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Miracle on 34th Street' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Only you' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 4: 'Speed' (12) dag. 4-6.45-9.30. di. ook 1.15. Ci nerama 5: 'Blown away' (16) 1.15- 4-6.45-9.30. Corso: 'Interviev/with the Vampire' (16) dag. 1.15-4-^45- 9.30. Imax Theater: Yellowstone (al) dag. (beh.ma.) 2-3.15-6.45, The nightmare before Christmas' (al) dag. (beh.ma.)4.30-8. 'Natural Bom Killers (16) dag. (beh.ma.) 10. 'Walt Disney' dag. (beh.ma.) 2 tot 5.30, 6.30 tot 11. Venster 1: 'Eat drink man woman' (16) dag. 7.30-10, zo. ook 2.30. Venster 2: 'Doorvijanden omringd" ma. 7.30. 'Slavin van de liefde' ma. 9.30. Venster 3: 'Exoti ca' (16) dag. 7.30-9.30 beh.ma 9.30. Venster 4: 'Sneak Preview (16) ma, 10. 'Rouge' (16) dag. 7.30- 10. tumière 1: 'Pulp Fiction' (16J dag. ll15-4.30-8.30. Lumière 2: 'The Specialist' (16) dag. 1.15-4; 6.45-9.30. Lumière 3: 'The MasR (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. [f mière 4: 'True Lies' (16) dag. 12.45; 3.30-6.15-9.15. Rex: 'Ma tineeldoi (18) dag.vanafl2doorl.voorstellin| Thalia: Tïmecop' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1