12 La Xaïa biedt allegaartje aan amusement Leren via videonetwerken 'Door actie loop ik een dag vertraging op' Opvolger van superdisco Tomorrowland herrijst als een sfinx uit as 'Mondreclame' maakte escortbureau populair Krosse directeur van sociale dienst Ontwikkeling binnenstad in 7 maquettes zichtbaar Milieuvriendelij ke bloembol in de lift Bureau Beneluxlijn verhuist naar Schiedam Vervoer op Maat nu ook in Albrandswaard Een kinderparadijs boordevol uitvindingen en speelgoed Rotterdams Dagblad I Woensdag 21 december 1994 Rotterdam De voormalige PvdA-wethouder drs.- J. A. J. Krosse (47 jaar) in Tilburg is vrijwel zeker de nieuwe directeur van de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid in Rotterdam. Het college van b en w van Rotterdam beslist vandaag over de voordracht van deze kandidaat aan de gemeenteraad. De raad moet morgen de knoop doorhakken over de benoe ming van de nieuwe directeur van deze sociale dienst met zo'n 60.000 uitkeringsgerechtigden. Krosse wordt de opvolger van drs. P. H. Laman, nu directeur van het project Werkgelegenheid van de gemeente Rotterdam. De kandidaat voor de functie van algemeen directeur van een van de grootste sociale diensten in het land is op dit moment onder meer lid van het College van Bestuur van de Open Universiteit Heerlen. Krosse heeft na het behalen van het gymnasium B-diploma economie gestudeerd in Tilburg, waar hij van 1978 tot 1992 voor de Partij van de Arbeid politieke func ties heeft bekleed Krosse zat vanaf 1978 in ae gemeenteraad en was van 1982 tot en met 1992 wethouder. Hij beheerde toen achtereenvolgens de portefeuilles voor sociale za ken, culturele zaken, financien, personeel en organi satie en arbeidsvoorzieningbeleid. Hij was verder lid van de Centrale Comissie van Advies en Bijstand voor het Arbeidsmarktbeleid van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG). Hij is ook lid geweeest van het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorzie ning Midden-Brabant. RotterdamWie wil weten waar alle lawaai en mod der in het centrum, fc^t graven van bouwputten en gaten, het storten van beton en het heien in de stad toe moeten leiden, heeft vanaf zaterdag een reden te meer om naar de City InformatieBank (CIB) te gaan. In de CIB-ruimte in het ABN Amro-bank-gebouwaan de Van Oldenbarneveltpiaats (tegenover de Bijen korf) zijn gedurende de kerstvakantie zeven maquet tes van de Rotterdamse binnenstad te zien. De stedebouwkundige ontwikkelingen in Rotterdam worden in beeld gebracht met de maquettes: de bin nenstad van Euromastterrein tot DWL-terrem, het Beursplein, een uitgewerkt deel van de verdiepte Beurstraverse, woningbouw aan de gedempte Zalm haven, het nieuwe hoofdkantoor van Credit Lyon- nais Nederland, de Erasmusbrug en de Nieuwe Delft- se Poort. Van de Delftse Poort zal er tijdens de tijdelijke expo sitie (tot 7 januari) een posterdrieluik van de Nieuwe Delftse Poort van Cor Kraat te koop zijn. De op brengst komt ten goede aan de realisatie van dit mo nument, dat volgend jaar als symbool van de weder opbouw zou moeten verrijzen bij het Pompenburg. De namen van alle kopers zullen - als officiële dona teurs van het monument - worden opgenomen in een boek. De City InformationBank geeft voor de dienst Stede- bouwen Volkshuisvesting, het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam. Gemeentewereken en de RET voorlich ting over de ontwikkelingen in de binnenstad. Het CIB is op werkdagen geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Op vijdag is de ruimte open tot 21.00 uur, op zaterdag tot 17.00 uur. RotterdamMet veel moeite kon vong jaar de eerste 'eko-bol' aan de man worden gebracht. Nu hebben 31 gemeenten op verzoek van milieufederaties een kwart miljoen ecologisch geteelde bloembollen be steld, Daardoor is in één klap het areaal met dergelij ke bollen verdrievoudigd tot 2,5 hectare. „Een groot succes," vindt de Zuidhcliandse Milieufederatie. De natuurvriendelijke bloembollen worden geteeld zonder gebruik te maken van bestrijdings- en ont smettingsmiddelen en meststoffen. Ze zijn welis waar 25 procent duurder, maar van uitstekende kwa liteit. Op in totaal zestienduizend hectare voor de bloem- bollenteelt is de 2.5 hectare voor eko-bolien een schijntje. En de tweehonderdvijftigduizend bestelde bollen vallen in het niet bij de zes miljard die jaar lijks worden gekweekt. „Daar staat tegenover dat er een jaar geleden nog geen enkele markt bestond voor deze gifvrije bloembollen," zegt woordvoerder A. Steekelenburgvan de milieufederatie Met gemeentelijke garantie hebben vier kwekers in middels de stap aangedurfd bollen te planten zonder gif en mest te strooien. De bollen gaan volgende zo mer de grond in en steken voorjaar 1996 de kop op. Rotterdam De werkzaamheden voor ha nieuwe metrotraeé Marconiplein - Schiedam - Hoogvliet/ Spijkenisse zullen vanaf begin volgend jaar gecoör dineerd worden vanuit Schiedam. Het projectbureau Beneluxlijn verhuist vanuit de kantoren van de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting aan het Mar coniplein naar het AMEC-huis aan het Stationsplein m Schiedam. Het zal daar worden gehuisvest op de tweede etage. De voormalige showroom onder het AMEC-huis biedt de mogelijkheid tot het inrichten van een infor matiecentrum. Aan de plannen hiervoor wordt mo menteel gewerkt. Het metroproject Beneluxlijn maakt deel uit van het regionaal verkeers- en ver voerplan waarin de gemeenten Rotterdam en Schiedam samenwerken Rotterdam Albrandswaard heeft het Rotterdamse vervoerbedrijf RET opdracht gegeven Vervoer op Maat ook binnen die gemeente uit te voeren. In Al brandswaard (Poortugaal en Rhoon) moeten er twee soorten van Vervoer op Maat komen: kamer-lot-ka- mcrvervoer voormensen die nipt zelfstandig hun wo ning kunnen verlaten of de plaats van bestemming kunnen bereiken. Deze klanten worden zo nodig met een speciale draagstoel gedragen. Daarnaast komt er deur-tot-deurvervoer voor mensen die niet goed ter been zijn en daardoor niet met het openbaar vervoer kunnen reizen. In beide gevallen geldt dat bestem mingen binnen Albrandswaard zonder overstap kun nen worden bereikt. Voor het vervoer van deur tot deurzijn bestemmingen buiten Albrandswaard be- ifl§EDaar via een 'overstap in Hoogvliet. Door Sheiia Sitalsing Rotterdam Mysterie, erotiek én tropische warmte. De hele nacht dansen én uitgebreid tafelen. En dat tegen betaling van een tientje entree. Als in maart de deuren opengaan, biedt het nieuwe uitgaanspaleis La Xala. opvolgster van 'superdisco' Tomorrowland, dansminnend Rotterdam een allegaartje aan vertier. Gisteren ging de leegstaande dis cotheek in de Prins Alexanderpol- der officieel over in handen van horecaman Nico Lagerweij, mede eigenaar van onder meer cafés Het Brandpunt en Streetlife. De vraagprijs voor het voormalige danspaleis bedroeg drie miljoen gulden. Lagerweij wil niet kwijt, hoeveel hij van de vraagprijs heeft afgedongen. Als een sfinx zal het in 1992 failliet gegane danspaleis herrijzen uit de as. be looft Lagerweij. Een veelzijdige sfinx, wel te verstaan, met een voorliefde voor erotiek en meflour- koiise. Nu is het nog ijzig koud m de voormalige discotheek. Omge krulde tapijten, afgebrokkelde decoraties en stofwolken alom. De resten van wat ooit werd gepre senteerd als hét danspaleis van Nederland. Over drie maanden al moet dit troosteloze interieur ver geten zijn als Tomorrowland om getoverd is in La Xala, een uit- gaansparadijs voor danslustige twintigers en dertigers. In het koepelvormige gebouw kunnen avond aan avond bijna driedui zend mensen aan hun gerief ko men. In het oude Tomorrowland ver bond een vide de vier verdiepin gen met. elkaar, waardoor het geheel één grote ruimte werd. Die massaliteit deed het danspaleis de das om. Het publiek, op zoek naar intimiteit en gezelligheid, haakte af. De belangrijkste actie van Lagenveij is ook het doorbre ken van de enorme ruimte: de kel derverdieping wordt afgesloten met een dansvloer waardoor het gebouw in twee delen uiteenvalt. Iedere verdieping krijgt een geheel eigen sfeer. In de kelderverdieping komt een restaurant waar de hele nacht uit gebreid gesoupeerd kan worden. Mu'ed grzil of tournedos zijn ver krijgbaar voor prijzen tussen de vijftien en de vijfendertig gulden. De eters zuilen mets merken van het dansgeweld dat zich boven hun hoofden afspeelt, belooft La gerweij. Op het tweede niveau zal het danspubliek - in de visie van La gerweij 'mensen die houden van goed stappen en zich een tikje ex treem kleden'- zich voortbewe gen op meüou'-fcottse. Lagerweij trok vier discjockeys aan die het publiek in hogere sferen moeten brengen. De hogere sferen keren terug in het interieur dat de in druk moet wekken van mysterie, van geheimen en van illusie. „Een donkere kerker, waar David Cop- perfield zich thuis zou voelen." Wie van geheimzinnigheid naar hitsigheid wil hoeft in La Xala slechts één trap te bestijgen. Op het tweede niveau, met uitzicht NïcoLagerweij (uiterstlinks) enzïjntweebroersluisterenaandachtignaardemakelaarsdiehebbenbemiddeldbijdeaankoop van het voormalige Tomorrowland. Die koop werd gisteren bezegeld. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad op de dansvloer, komt een 'ero tisch' sfeertje te hangen. „Nee, géén porno-tent," benadrukt La gerweij. ..Wél uitdagend en sexy gekleed personeel. Wél striptease shows. Wél de illusie van seks." Wie de illusie van seks links laat liggen en nog een trap beklimt, belandt m de glazen kcepel op de bovenste verdieping. Hier voert de term 'tropisch' de boventoon. Zonnige cocktails, hoge tempera turen, tropische palmen en de rust voor 'een goed gesprek'. Lagerweij verwacht veel van de jongste uitspraken in de Tweede Kamer over het aan banden leg gen van houseparties. Als er wer kelijk een rem komt op dergelijke feesten, zal alleen daardoor al La Xala een enorme publiekstrekker worden, verwacht hij. Omdat La Xala op een 'moeilijke' plek m de afgelegen Prins Alexanderpolder ligt. gaat Lagerweij pendelbusjes exploiteren die gasten van en naar het centrum van Rotterdam zullen vervoeren. Rotterdam—Vijf scholen voor beroeps- en volwassenenonder wijs in Rotterdam tekenen vandaag een overeenkomst met PTT Telecom voor de invoering van leernetwerken waarbij ge bruik wordt gemaakt van de modernste snufjes, dus interac tief en met videoapparatuur. De PTT betaalt de proef, die zes maanden duurt. De deelnemende onderwijsinstel lingen zijn het Albeda-coÜege, de stichting Basiseducatie, de streekscholen Rijnmond-Noord en -Zuid, de Rotterdamse Avond scholengemeenschap en het Scheepvaart en Transport College Jan Backx. De scholen hebben voor deze activiteiten de Stichting Informatie Technologie in Educa tie (SITE) opgericht. Het Zadkme College en de Stichting Kunstzin nige Vorming Rotterdam (SKVR) overwegen mee te doen. De PTT steit het (computer)mate- riaal ter beschikking, wat neer komt op een investering van 70.000 tot 90.000 gulden per schooi. Het eerste materiaal wordt naar verwachting in januari ge plaatst. De bedoeling is na een paar weken testen in februari met de eerste projecten te starten Met de videonetwerken moet de praktijk aan het onderwijs wor den gekoppeld Dat kan op veel mameren. Specialistische prak tijkexperimenten die slechts op een beperkt aantal plaatsen kun nen worden uitgevoerd, kunnen zo op meerdere scholen worden bekeken, zodat grote groepen cur sisten ze kunnen volgen. Ook kan er „contact worden gemaakt met cursisten eiders in de wereld. Als mogelijkheid wordt ook ge noemd de oprichting op een cen trale plaats in Rotterdam van een informatiecentrum voor oplei ding en beroep. Via het leernet werk zouden klassen, leerkrach ten of individuele cursisten ge bruik kunnen maken van de al daar opgeslagen informatie. Op die manier, aldus de initiatief nemers, ontstaat onder meer het voordeel dat met de schaarste aan menskracht toch doorgewerkt kan worden in een markt waar de behoefte aan onderwijs steeds groter wordt. Zo wordt ook effi ciënter gebruik gemaakt van in formatie en er wordt gewerkt aan het leggen van relaties met de rest van de wereld. Tientallen studenten vandeAkade- mievoor Beel dende Kun sten werkten gistermiddag mee aan een straatteke ning bij het Stadhuis plein, uit pro test tegen de bezuinigings plannen van minister Rit- zen. Foto Enk Bloemink/ Rotterdams Dagblad Rotterdam„Ik ben het helemaal niet eens met deze actie. Kom ik op school om aan een scriptie te werken, blijkt dat ik door deze be zetting de lokalen niet in kan. Ze hadden het van tevoren moeten aankondigen." Eerstejaars Esther Vermaas is ge ïrriteerd door de bezetting van de faculteit Welzijnswerk, Arbeids verhoudingen en Gezondheids zorg (WAG) van de Hogeschool Rotterdam en Omstreken. Hon derden studenten van de WAG aan de Rochusscnstraat, van de technische en nautische optei- ding en van de Akademie voor Beeldende Kunsten verzetten zich gisteren door bezetting van de lesgebouwen tegen de bezuini gingsplannen van Ritzen. - 'Studentenselectie oké. maar niet via de portomonNEE' viel er te le zen op een spandoek bij de hoofd ingang van de faculteit. Terwijl menig student zich in de kantine trakteerde op een pilsje, verzorgden andere studenten to neel- en muziekvoorstelhngen. „We stoppen om een uur of vier met onze actie omdat de keuze vakken dan beginnen. We willen voor niet al te veel overlast zorgen," het studente Pasealie van de Watering weten. Later bracht ze samen met Bas- tiaan het eerste muziekstukje ten gehore. Zingend en gitaarspelend beklaagden de twee zich met ge ïmproviseerde teksten over Rit- zens bezuinigingsvoorstellen. Eerstejaars Esther Vermaas van de studierichting Personeel Ar beid vindt dat studenten het lang niet zo slecht hebben. Dankzij haar bijbaantje redt zo het elke maand met achthonderd gulden. Behoefte om de bezuinigings maatregelen aan te vechten heeft ze met. „Iedereen moet inleveren. En als je dan een lenmg moet af sluiten zijn daar goede terugbeta- lingsrcgelingen voor," vindt ze. Haar grootste bezwaar tegen de wilde staking is dat het haar werk schema m de war stuurt. „We moeten voor de kerstvakantie veel werkstukken inleveren. Nu loop ik een dag achter." Op liet Stadhuisplein verzamel den zich gistermiddag tientallen studenten van de Akademie voor Beeldende Kunsten. Zij wilden op het trottoir een tekening maken die laat zien hoe minister Ritzen de studenten met zijn bezuinigin gen verplettert. Vanwege het vochtige moesten de afbeeldin gen echter op grote vellen papier getekend worden. Studenten van de polytechnische faculteit van de Rotterdamse Ho geschool hebben gisteren hun be- zettingsactie beëindigd nadat het college van bestuur van de school bereid was een gezamenlijke ver klaring te ondertekenen. Daarin erkent het bestuur dat de be windslieden, hogescholen en uni versiteiten tot dusverre onvol doende aandacht hebben ge schonken aan de positie van stu denten. Ook heeft het college toegezegd de wensen en kritiek van de stu denten binnen de kring van hoge scholen te verdedigen. RotterdamWethouder Simons (sociale 2aken) heeft gisteren h^t plan voor een 'kinderpara- dijs" in ontvangst genomen. Dat paradijs bestaat uit warenhui zen en paviljoens waarin onge veer zeshonderd kinderen kun nen spelen en waar ook speel goed te koop zal zijn. De Publicity Club Rotterdam (PCR) ontwierp het plan in het kader van haar veertigjarig be staan. Medio volgend jaar be sluit het gemeentebestuur of het overgaat tot uitvoering van het plan. Als voorlopige vestigings plaats hebben de ontwerpers ge kozen voorde omgeving rond de centrale bibliotheek en station Blaak. Er is nog niet berekend wat de kosten zijn. Het paradijs bestaat uit twaalf afzonderlijke ruimten zoals een fabriek, een podium, een mu ziekkamer, een boetiek en een leeskabinet. Voorop staat dat kinderen daarin spelenderwijs kennis kunnen maken met nieuwe uitvindingen en technie ken. Vanuit de zogenaamde ou dercrèche, die de naam 'Big Mo ther' gaat dragen, kunnen me dewerkers en ouders toezicht houden op de spelende bezoe- kertjes. PCR kwam door.*Jeugdland op het idee een kinderparadijs te ontwikkelen dat ook op zonda gen open zal zijn. Zij vindt dat iets als Jeugdland, dat jaarlijks in het Ahoy'-complex wordt ge houden, het hele jaar moet du ren. Het kinderparadijs is be stemd voor kinderen uit Rotter dam en omgeving, die door be taald personeel zullen worden begeleid. PCR-vooratter H. Hollaar laat weten dat fabrikanten hun nieuwste speelgoed in het para dijs kunnen uitproberen.Als er nieuw speelgoed in de etalage ligt. weten kinderen nog niet hoe het werkt Hier kunnen ze er direct mee aan de slag," zegt Hollaar. RotterdamDe 34-jarige man, die eerder deze week in de Rotter damse wijk Hillesluis werd aan gehouden op verdenking van mensenhandel, blijkt al twee keer eerder wegens ontucht met min derjarigen te zijn veroordeeld. Volgens zijn advocaat mr. P.E. Troost ging het eenmaal om een voorwaardelijke straf, en recente lijk om een veroordeling tot één jaar cel. Daartegen is de raads man overigens bij het Hof in Den Bosch m hoger beroep gegaan. Naast mensenhandel -volgens justitie lokte de verdachte min derjarige jongens mee vanuit on der meer Polen en Duitsland - wordt de Rotterdammer verdacht van het seksueel misbruiken van de jongens, het aanbieden van de ze minderjarigen aan pedofiele homofielen en het exploiteren van een bordeel. Klanten uit bin nen- en buitenland, zelfs Ameri kanen, zouden naar Rotterdam zijn gekomen om van zijn dien sten gebruik te maken. Volgens officier van justitie mr. J. H. Wesselink was het 'mondre- clame' die het privéhuis en escort bureau van de verdachte in 'be paalde kringen' populair maakte. De jongens, onder meer afkom stig uit do Rijnmond, werden op diverse manieren gedwongen mee te werken, zegt hij. Mr. Wesselink: „Net als met bij voorbeeld vrouwen uit Thailand gebeurt, moet je dan denken aan het innemen van identiteitspapie ren. Dat geldt met name voor jon gens uit het voormalige Oostblok. En verder ging het natuurlijk vooral om slachtoffers met een ar moedige achtergrond. Zo'n kind is met weerbaar." Aanleiding tot het onderaoek was een telex van de Hamburgse politie, die m con tact was gekomen met twee jon gens. die zeiden zich aan de macht van de verdachte te heb ben ontworsteld. Ze deden aangif te van wederrechtelijke vrijheids beroving. Het spoor leidde naar de 34-jarige man in Rotterdam- Zuid. Het onderzoek is nog in vol le gang, maar meer aanhoudingen worden door justitie niet uitgeslo ten. In de buurt van het woonhuis, dat tevens onderdak bood aan het escortbureau, hebben weinig mensen iets van de activiteiten van de man gemerkt. De straat is aan één kant geheel verlaten, de woningen zijn dichtgemetseld. Verderop wordt een woonblok ge sloopt. Eén omwonende noemt het. na ervan te hebben gehoord, een 'afschuwelijke zaak', anderen doen er het zwijgen toe. Advocaat mr. Troost verbaast zich 'op voorhand' nogal over de ophef die het openbaai- ministerie rond om deze zaak maakt. „Ik vraag me ook af waarom ze nu juist hém hieruit hebben gepikt," zegt hij- „Ais ik de omschrijving van het delict zie, gaan bij mij de wenk brauwen omhoog. Aan de andere kant is het gebrui kelijk dat justitie een heel scala aan verdenkingen op iemand los laat. Later, als het tot vervolging komt, gaat daar meestal wel wat vanaf."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2