11 Wisselwoningen van de baan Loodzwaar vervoer door Vlaardingen 'Niet langer woningen bouwen in de dure sector' Rotterdams Dagblad Misleide vrouw knipt telefoondraad door 'Strikers, daar mee begint de meeste ellende' mm** 'Broekpolder om te wandelen' Deel centrum zonder stroom Indrukwekkend kerstconcert in Grote Kerk Vluchtelingen ondergebracht in bestaande huizen Ook ill Holy-Noord Meer nieuwbouw in Westwijk SPIEGELS IN ANTIEKE STIJL!! ÉS gd^yaiichrgs coppers leunt?'u aeiefri gerust weeirlegs^an, »®8 Waterweg Donderdag 22 december 1994 Vlaardingen Jk moet een be kentenis doen. Ik ben anders gaan denken over de Broek polder. Die is om te wandelen." Met die woorden verraste gis- teravond CDA'er Van Ooster- om zijn collega-raadsleden in de commissie stadsontwikke ling aan het eind van de be spreking vap de nota Volks huisvesting. Eerder had hij ge- wezen op het CDA-standpunt, dat woningbouw in de Broek polder onvermijdelijk is om aan de woningbehoefte in Vlaardingen te voldoen. Van alle kanten werd hij hierover belaagd. Ranshuijsen (W 2000) rea geerde: „Er is behoefte aan goedkope woningen en die zijn niet haalbaar in de Broekpol der." Lensveid (SGP/RPF/ GPV): „De eerste tien jaar hoef je daar niet aan te denken." Wethouder Van der Windt kap te de discussie resoluut af: „De Broekpolder is niet in discus sie. Daarin is de raad duidelijk geweest." Schiedam—Woningen en winkels aan de Rotterdamsedijk in het centrum van Schiedam hebben gisteravond ruim drie uur zonder stroom gezeten. Oorzaak was een niet te traceren storing in een laagspanningskabel. Hoe die kon optreden is bij het ONS nog niet bekend. Vandaag worden metin gen verricht om de oorzaak te ach terhalen. Rond half tien was het euvel verholpen. Door Anke van Bree Maassluis Ondanks het enorme aanbod blijkt er veel belangstel ling te bestaan voor kerstconcer ten. De sfeervol versierde en met kaarsen verlichte Grote Kerk in Maassluis zat gisteravond prop vol. Dirigent Coen Ruivenkamp gaf daar zijn eerste Maassluise concert, en dat bracht veel toe hoorders op de heen. Het Henri Blaekmonkoor opende de avond met drie delen uit de Missa in C van Van Beethoven. Dat leverde momenten op van fraaie koorzang waarin voord, de dynamiek en in getogenheid indruk maakten. De pittiger delen, zoals het Pleni sunt coeli en het Hosanna waren aan de snelle kant en maakten een wat rommelige en minder goed verzorgde indruk. Aan deze delen van de mis werkte een, vooral in het Benedictus fraai zingend, so- listenkwartet mee, bestaande uit Selma Harkink (sopraan), An Schrama (mezzo-sopraan), Wim la Haye (tenor) en Henri Blackmon (bas). Samen met organist Jaap Kroonenburg speelde Coen Ruivenkamp vervolgens het or gelconcert nr. 7 in Bes van Han del. Het elektronische Viscount- orgel bleek goed te harmoniëren met het grote orgel. Terecht kre gen beide musici een daverend applaus. Het Ido's Mannenkoor, dat ook onder leiding staat van Ruivenkamp, maakte diepe in druk met het ingetogen Kyrie, Sanctus en het Benedictus uit de Missa in D van Gruber. Dit veer* tigkoppige koor heeft een fraaie, sonore en warm homogene klank en musiceert in uitzonderlijk, goed contact met de dirigent. Bei de koren besloten yoor de pauze gezamenlijk met het majestueuze Oratorio de Noël, waarbij ze wer den begeleid door Jaap Kroonen burg op orgel. In de tweede helft van het concert was er veel gele genheid tot samenzang, vaak met cantus firmus gezongen door het Henri Blaekmonkoor. Bijzonder verrassend was het 'While my sheep'. Daarbij klonk een onver wacht echokoor uit een andere plaats van de kerk. Spijtig was, dat juist bij dit werk het slotak koord van het echokoor bij elk couplet niet geheel zuiver klonk. Het publiek veerde verrast op toen Kroonenburg een swingend rumbaritme liet horen als inlei ding van het modernere 'The vir gin Mary' van Trant. Besloten werd met het gezamenlijke 'Ere zij God' waarvan het koor een ei gen bewerking liet horen. Vlaardingen Er komen geen wisselwoningen voor vluchte lingen in Vlaardingen. De gemeente heeft in overleg met de woningbouwcorporaties in elk geval tot 1 juli 1995 afspraken gemaakt om statushouders te huisvesten in bestaande wonin gen. Het gaat voor het komende half jaar om nog zo'n 110 mensen; veertig personen zijn al ondergebracht. Dat is bij elkaar een stuk minder dan de 214 statushouders die oor spronkelijk door het Ryk aan Vlaardingen waren opgelegd. Ook na die periode is de taakstel ling bijgesteld. In de tweede helft van 1995 moet de gemeente nog aan 75 statushouders een woning toewijzen en vanaf 1996 komen er zoals het er nu uitziet 150 mensen per jaar naar Vlaardingen. Die da ling heeft onder meer te maken met het strengere toelatingsbe leid van het rijk, waardoor minder vluchtelingen een officiële status krijgen. De gemeente is volgens een woordvoerder 'in haar nopjes' met het bereikte onderhandelingsre sultaat met de woningbouwcorpo raties. In het stadhuis is men blij dat de noodoplossing van tijdelij ke woonblokken van de baan is. Niet in de laatste plaats omdat hiermee een conflict met bewo ners van Holy-Noord, waar de wis selwoningen hadden moeten ko men, uit de weg is. De bewoners organisaties uit Holy hebben zich fel verzet tegen de bouw van wis selwoningen op drie verschillen de plekken in hun wijk. Ze vrees den gettovorming en overlast. Duurdere woningen Overigens zullen er door de wo ningcorporaties ook huurwonin gen in Holy-Noord worden ge bruikt voor het onderbrengen van asielzoekers en vluchtelingen. Door drie of vier alleenstaanden in.de duurdere woningen te plaat sen, kan met behulp van. subsidie van het rijk de huur worden opge bracht. Mede hierdoor komen en kele goedkopere woningen vrij, waar dan statushouders in kun nen worden ondergebracht. De maximale huur voor deze mensen is aan regels gebonden. Voor de huisvesting op de langere termijn onderzoekt de gemeente de mogelijkheid om een (niet tij delijk) woningbouwproject te ont wikkelen in Holy-Noord. Daar voor heeft verantwoordelijk wet houder Kool een plek bij de Wal- notendreef op het oog, één van de plaatsen waar eerst de wisselwo ningen waren gepland. Het gaat bij dit bouwproject om een sub stantieel aantal woningen voor statushouders. „Een bouwplan dat wat om het lijf heeft," aldus Kool, die gisteravond nog geen aantallen kon noemen. De bewonersorganisaties, die po sitief staan tegenover de gemeen telijke plannen, hebben toege zegd om een bijdrage te leveren aan het opvangen van vluchtelin gen. Overigens sluit de gemeente niet helemaal uit dat er in de toekomst toch nog wisselwoniningen nodig zijn om aan de vraag te voldoen. Dit is mede afhankelijk van de toestroom van vluchtelingen. Maar, zegt de woordvoerder, het is de vraag of de regeling voor wis selwoningen dan nog bestaat. Het rijk heeft een budget voor wissel woningen dat in principe tot 1 juli 1995 doorloopt. Pas daarna -en het budget is waarschijnlijk eer der op - zou Vlaardingen eventu eel aanspraak daarop hoeven ma- Schiedam Een vrouw uit Schiedam heeft afgelopen week, naar zij dacht op advies van de PTT, de telefoonbedrading thuis doorgesneden om te voorkomen dat haar rekening te hoog zou oplopen. De vrouw werd misleid door een man die zich bekendmaakte als monteur van de PTT. Hij vertel de haar over de telefoon dat zij volgens zijn gegevens al de hele ochtend met het buitenland aan het bellen was, en dat de reke ning inmiddels was opgelopen tot drieduizend gulden. Eerst liet de man haar enkele hande lingen met het toestel uitvoeren, zogenaamd om hem in staat te stellen in de centrale te con trole ren waar de aftapping zat. De vrouw moest verschillende toet sen indrukken. Omdat dit volgens de 'monteur' niet hielp, werd de vrouw gead viseerd de bedrading op precies vijf centimeter van het toestel door te knippen. De monteur zou daarna het echte euvel ko men verhelpen, Hij kwam ech ter niet opdagen, en dat bracht de vrouw er toe de PTT te bellen. Zij moest daartoe eerst de eind jes van de doorgeknipte kabel weer aan elkaar knopen. De sto ringsdienst verklaarde dat ad viezen als het doorknippen van de bedrading nóóit worden ge geven. De vrouw was overduide lijk het slachtoffer van een prac tical joke. V Vlaardingen Niet twaalf maar veertienhonderd nieuwe woningen staan vermeld in het totale bouwprogramma voor de Vlaardingse Westwijk ïn de komende tien jaar. Dat bleek uit de toelichting, die ambte naren van de Dienst Stads werk gisteravond gaven op het Plan van Aanpak voor de West wijk in de., raadscommissie voor stadsontwikkeling. In de daarin vermelde som van 1190 nieuw te bouwen woningen was niet opgenomen het aantal van 210 nieuwe huizen, dat ter vervanging van ongeveer 300 téslopen woningen in de Zuid- buurt zal worden gebouwd. Na vragen van de raadsleden Ranshuijsen (W2GD0) en Roovers (PvdA) overeen op merking, dat bij de aparte be handeling van de Zuidbuurt uitgegaan wordt van een slui- tende financiering van dit ge bied, kwam wethouder Van der Windt tot nog een correctie. Zowel Roovers als Rans huijsen, die vorig jaar nog ge zamenlijk voor de PvdA een verbeteringsplan voor het PLN-complex in de Zuidbuurt presenteerden, wees op de pre caire situatie van dit gebied. „Uitgangspunt is steeds ge weest, dat met de opbrengst uit projecten op andere plaatsen in de wijk juist de Zuidbuurt verbeterd 2ou worden. Dus wel de gehele Westwijk budgetfcair- neutraal aanpakken, maai' niet de Zuidbuurt," hielden zij Van der Windt voor. De wethouder gaf het duo gelijk. „Dat staat verkeerd.in het plan van aan pak," reageerde hij. WD'er De Beer zei vraagte kens te zetten bij de concentra tie van winkels rond het par keerplek! aan de Dr. Wiardi Beckmansingel, die dan voor doorgaand verkeer onaantrek kelijk wordt. Stedebouwkundi- ge Fritszi antwoordde, dat mid denstanders, verkeersdeskun- digen en omwonenden de op lossing juist toejuichen. Rond het plein en het aangrenzende stuk weg komt 3000 vierkante meter nieuw winkeloppervlak. Aan de Van Baerlestraat en de Floris de Vijfdelaan verdwijnt 8000 vierkante meter. Twee betonnen fonteinen van eiktwaalfduizend kilo werden vanmorgen bij deVlaardingseterrazzofabriekTomaello opgeladen voor vervoer naar Den Haag. Een zware klus, maar de natuursteenspecialisten waren trots op het resultaat. Foto Dennes van derWei/Roei Dijkstra Vlaardingen De banken stonden er al. Alleen de fonteinen ontbra ken nog. Terwijl dat eigenlijk de meest spectaculaire onderdelen van het project zijn. Twaalfdui zend kilo per stuk wegen de be tonnen waterbakken. Een gigan tisch karwei om te vervoeren. Grote hijskranen kwamen er dan ook vanochtend aan te pas om de fonteinen van het Vlaardingse be drijf C. Tomaello te vervoeren naar Den Haag. Daar worden ze geplaatst voot het kantorencom plex De Haagse Veste II, in de buurt van Voorburg. Zes weken geleden kregen de Vlaardingsè beton- en natuur steenspecialisten de opdracht voor dit project. Eigenaar Guilio C. E. Tomaello zei direct ja, maar heeft zichzelf daarna meerdere malen afgevraagd of hij daar wel wijs aan had gedaan. Zes weken betekent namelijk: heel hard doorwerken. En jezelf voortdu rend afvragen of je het binnen de gewenste termijn klaar krijgt. Nou, ze hebben het gehaald, en hoe. Gisteren stonden de water bakken in het waterige zonnetje te glinsteren: twee ronde kuipen van Noors graniet met glinster- tjes, daar omheen de met Bel gisch hardsteen beklede hoekige delen waaraan de banken worden bevestigd. En dat alles gestort op een gewassen sierbetonnen bo dem. Vandaar die twaalfduizend kilo. Het was de eerste klus van Tomaello en consorten die in de nieuwe loods tot stand kwam. Vo rig jaar september ging een deel van het bedrijf in vlammen op. door een brand bij de buren. De brand veroorzaakte een heleboel ellende maar had als één voordeel dat de bouwvallige loods aan de achterkant van het bedrijf einde lijk vervangen kon worden door een nieuw modern gebouw. Mét een hijskraan, natuurlijk. Want die had al die jaren ontbroken. Hoe gek dat ook mag klinken voor een bedrijf dat al sinds 1924 ge specialiseerd is in terrazzo. Eigenlijk had een opdracht voor Windsor Castle in Engeland in de nieuwe loods uitgevoerd moeten worden. Maar die prestigieuze klus ging helaas niet door. De ar chitect van het koninklijk verblijf in Engeland koos voor de restau ratie van het door brand verwoes te kasteel voor een kwetsbaar ma teriaal waarin Tomaello geen heil zag. Hij heeft nog een ander mate riaal voorgesteld, maar de 'royaf- belangstelling voor de Vlaardin- gers was al verloren. Door Ben van Haren Vlaardingen Het woningbouw beleid van de gemeente Vlaardin gen moet om. Het is slecht ge weest de afgelopen jaren. Tot die conclusie komt het gemeentebe stuur zelf in zijn nota Volkshuis vestingsbeleid'. Er zijn honder den koopwoningen in de dure sec tor (boven 200.000 gulden) meer gebouwd dan wenselijk was. Wethouder Van der Windt zegt: „Wij willen niet langer huizen la ten bouwen in de dure sector. Er is veel meer behoefte aan goedko pe eengezinswoningen, zowel in de huur- als de koopsector." Het college heeft deze conclusie getrokken op basis van recent cij fermateriaal van zijn ambtenaren. Daaruit blijkt, dat van de uit gangspunten voor het volkshuis vestingsbeleid zoals de gemeente raad de afgelopen jaren heeft ge formuleerd, weinig of niets te recht is gekomen. Sinds 1991 zijn er verschillende nota's versche nen, waarin oplossingen werden aangedragen voor het ombuigen van de voortgaande bevolkingste rugloop. Het aanpassen van het woningbouwbeleid aan de vraag naar woningbehoefte was hiervan het belangrijkste onderdeel. Vlaardingen heeft te veel flats en te weinig eengezinshuizen, te veel huur- en te weinig koophui zen. Onderzoekers, woningbouw corporaties en zelfs de inspecteur voor de volkshuisvesting in Zuid- Holland benadrukten dit Het evenwicht in de bevolkingssa menstelling was in gevaar door het vertrek van vooral gezinnen met jonge kinderen en mensen uit hoge inkomensgroepen. Voor die groepen moesten er woningen beschikbaar komen. Het door de woningbouwcorporaties, in over leg met de gemeente, ingehuurde bureau Companen berekende hoeveel en wat voor woningen tussen 1992 en 1996 in Vlaardin gen gebouwd moesten worden om de daling van het inwonertal te stuiten. Het bureau kwam op 2.500 wonin gen, waarvan 1900 eengezinshui zen (500 huur- en 1250 goedkope/ middeldure plus 150 dure koop woningen). Haalbaar werd vol gens het gemeentelijk apparaat geacht de bouw in die periode van maar 1.600 woningen, waarvan 950 eengezinshuizen (250 huur- en 625 goedkope/middeldure plus 75 dure koopwoningen). De wer kelijke cijfers geven aan dat Vlaardingen er 1.940 woningen bij krijgt tussen 1992 en 1996, waar van slechts 1.122 eengezinshui zen (136 in de huursector, 169 koopwoningen onder en maar liefst 817 boven de 200.000 gul den). „Er zijn dus 750 dure wonin gen teveel gebouwd," concludeer de gisteravond in de raadscom missie voor stadsontwikkeling het raadslid Roovers (PvdA), die de rekensommen van Companen van meet af aan heeft bestreden. Het woningbouwbeleid van de laatste jaren heeft volgens het ge meentebestuur niet tot het ge wenste resultaat geleid. Van door stroming en het beschikbaar ko men van voor jonge gezinnen be taalbare eengezinshuizen is nau welijks sprake. De eerste 180 ko pers van woningen aan De Vaart maakten 233 bestaande woningen in Vlaardingen vrij, merendeels flats. Vooralsnog wordt verder onder zoek aangekondigd over de ver- h ui son tvvik kelingen als gevolg van de oplevering van enkele honderden woningen in de afgelo pen twee jaar, maar b en w over wegen ernstig om regels op te gaan stellen voor de toewijzing van nieuwe koopwoningen. Ver der is het plan om de bouw van goedkope en middeldure wonin gen (inmiddels is de prijsgrens opgetrokken naar 250.000 gulden) te stimuleren. Met de sociale verhuurders wor den afspraken gemaakt over met name de omvang van de voorraad goedkope huurwoningen. l'itp,Engelse fiiiUiscmenlspariij legen ongelooflijke prijzen! OOKVOOR TT GEKKE KADO'S Mb tJi'-t.irtti' ,1 iji» ,r Uiimcmvt-Kpkm I clif IiKm'i O IO 21 i -l 8 Vi Schiedam—Vuurwerk. Vele men sen, vooral jongeren, kunnen maar niet wachten met het afste ken ervan. Officieel is het nog niet te koop. Toch valt hier en daar re gelmatig een knal te horen. Om de overlast zo veel mogelijk bin nen de perken te houden, hebben de politiedistricten Waterweg (Vlaardingen. Maassluis en Hoek van Holland) en Schiedam dit jaar speciale vuurwerkteams gefor meerd. Die verzorgen preventie- lessen op de scholen en bewegen zich in burger op straat om over treders in de kraag te grijpen. Gis teren was Buiten de Veste, een school voor mavo en vbo aan de Van der Leeuwlaan in Schiedam aan de beurt. Een week geleden kregen de leer lingen van de brugklas de lande lijke voorlichtingsfilm te zien. Daar werden gisteren vragen over gesteld waarna politie-agent C. Ozbilgic allerhande preventieve tips verstrekte. Hij had ook vuur werk meegebracht. Een vuurpijl uit een in beslag genomen partij illegaal vuurwerk en verschillen de rotjes. Vanzelfsprekend ont braken de strikers niet. „Daar begint de meeste ellende mee," zei Ozbilgic terwij hij de aanschrapper toonde. „Dit soort vuurwerk is absoluut illegaal en zeer onbetrouwbaar. Een striker bestaat uit twee delen. Het voor ste zorgt voor de ontsteking en het tweede veroorzaakt de knal. In het achterste deel zit ook lucht waardoor de ontbranding plotse ling sneller kan plaatsvinden. Omdat je dat niet ziet. kan het je je vingers kosten. Strikers mogen in Nederland niet worden ver kocht." De eerder vertoonde voorlich tingsfilm boekte overigens wel re sultaat. Vier van de leerlingen uit de twee brugklassen verklaarden ooit wel eens met vuurwerk ge rommeld te hebben. Na het zien van de weggeslagen handen en onherstelbaar beschadigde ogen, was het viertal vastberaden voor taan normaal met rotjes om te springen. Opvallend was dat bij de leerlingen aanzienlijke inte resse bestond voot de straffen, die worden opgelegd ais iemand wordt betrapt op het te vroeg af steken van vuurwerk. Medewerkers van Bureau Halt krijgen de vuurwerkvandalen, zo als ze in de voorlichtingskrant worden genoemd, overgedragen door de politie en verzinnen een alternatieve straf. Ozbilgic: „Je wordt dan gedurende twee dagde len aan het werk gezet en kan je voetbalwedstrijdje op zaterdag dan wei vergeten. Bovendien krijg je een boete. Die kan varië ren van vijftig tot honderd gul den." Middenstanders die een vergun ning hebben gekregen voor de verkoop van vuurwerk, mogen dat alleen 29. 30 en 31 december aan de man brengen. Ook op die dagen blijven de vuunverkteams van de politie actief. Tijdens de verkoop worden in verschillende winkels steekproeven gedaan om te kijken of er geen verboden knallers worden verkocht. >';Schtèdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1