m 9 Verzet tegen agrocentrum tt 14 a y luchteling maakt nieuwjaarskaart Muziek en vuurwerk op bevrijdingsdag Rotterdams Dagblad - •M L'ïöP Zuidhollands Landschap op de bres voor Oranjebuitenpolder Prijsvraag rond herstel visbank Overtreden vuurwerkregeïs kan in de papieren lopen Opening bieb zonder 'Annie' w Mm na(jerten Isolatiewand in schip geblust Illegaal achtervolgd I Dineren zonder geld het odvies van coppens Mcmrat u zich geffust hëériéggen|welterusten. l'PP p:; ïPl'P- 'P- Waterweg Donderdag 29 december 1994 Maasdijk De mogelijke bouw van een agrarisch dis tributiecentrum (ADC) in de Oranjebuitenpolder bij Maasdijk baart natuurbe schermers grote zorgen. De stichting Het Zuidhollands Landschap heeft zich fel ge kant tegen een ADC omdat het de nekslag zou beteke nen voor de natuur in de nu nog groene Oranjebuitenpol der tussen Hoek van Holland en Maassluis. In een brief aan burgemeester en wethouders van Rotterdam, die de polder beheren, schrijft de stichting dat de polder 'een rust plek is voor duizenden stadsbe woners'. De stichting ziet daarom liever dat het gebied een definitie ve natuurbestemming krijgt. Het gebied een economische bestem ming opleggen, betekent dat de regio weer een stukje recreatie- groen inlevert. Over de toekomst van de Oranje buitenpolder hebben de Rijn- mond-gemeenten onlangs een plan opgesteld waarin drie moge lijke bestemmingen staan. Eén van de varianten is de vestiging van een minimaal tachtig hectare groot agrodistributiecentrum, be doeld om het vervoer van produk- ten uit het Westland te stroomlij nen. Gevolg zal zijn dat 24 uur per dag vrachtwagens af en aan rijden om goederen af te leveren en op te halen. Daarnaast zullen een spooremplacement en een haven worden aangelegd, die nog meer transportbewegingen met zich meebrengen. De tweede variant uit het inrich tingsplan is een stortlokatie. Ook die brengt veel vrachtverkeer met zich mee. Bovendien wordt een berg afval van maximaal 45 meter hoog opgeworpen, die daar voor altijd blijft liggen. „Dit past hele maal niet in het laatste groene landschap tussen de kassen van het Westland en de stadsrand van Maassluis", vinden de natuurbe schermers. In de derde variant krijgen na tuur en recreatie voorrang. Dit doet recht aan de belangrijke rol die de polder in de ecologische hoofdstructuur heeft, zegt de stichting. De bewoners van de omliggende steden kunnen dan in de toekomst van weilanden, moerassen, waterplasjes en bos genieten. Het natuurgenot kan worden gecombineerd met een bezoek aan de Nieuwe Waterweg en de stormvloedkering die daar in aanbouw is. „Deze inrichting is, gezien de hoge recreatiedruk in Hoek van Holland, het Staelduin- se Bos en de Oranjepiassen bij Maassluis, dringend nodig," schrijft Het Zuidhollands Land schap aan b en w van Rotterdam. De stichting heeft het Rotterdam se college nadrukkelijk verzocht de rapporten van bureau Knight Wendling, waarop de plannen voor de Oranjebuitenpolder zijn gebaseerd, openbaar te maken. Belangrijke stukken over de pol der worden volgens de stichting tot nu toe geheim gehouden. Schiedam De stichting Be schermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) wil door middel van een prijsvraag meer vaart zetten ach ter de restauratie van de visbank op de Vismarkt. De stichting heeft Schiedammers met ideeën over een nieuwe bestemming voor het in 1948 afgebroken monumentje opgeroepen hun gedachten op schrift te stellen. Leuke inzendin gen worden bekroond met een ge schenkenbon van de VW. Aanleiding om een prijsvraag rond dit thema te organiseren is de stagnatie van het restauratie plan van de stichting zelf, die er niet in is geslaagd een onderne mer te vinden om de te herbou wen visbank te exploiteren. Ge dacht werd daarbij onder meer aan een bloememvinkeltje of een tijdschriftenkiosk. In de onlangs verschenen Nieuwsbrief van de SBSS wordt ook de mogelijkheid opengehou den dat er, in plaats van een ge restaureerd paviljoentje, op de Vismarkt enkel een kunstwerk komt dat de herinnering aan de visafslag levendig moet houden. Met een paar bankjes erbij, zou de Vismarkt dan kunnen uitgroeien tot een ontmoetingspunt in de binnenstad. Schiedam heeft ongeveer 350 jaar een visafslag gekend. De afslag werd in 1937 gesloten, toen Schiedam zijn betekenis als vis sershaven voorgoed had verloren. Het paviljoen op de Vismarkt werd tien jaar later gesloopt, maar in de hoofden van veel Schiedam mers bleef de herinnering eraan rondspoken, evenals de wens het historische plekje te herbouwen. De SBSS is dan ook niet de eerste die met een restauratieplan op de proppen kwam. Beginjaren tach tig legde toenmalig horecaonder nemer F. van Rsjsbergen een tot in details uitgewerkt plan op tafel. Hij kreeg evenwel geen vergun ning van de gemeente, omdat de Vismarkt een drukgebruikt par keerterrein was. MaassluisWist hij veel wat een nieuwjaarskaart was. Of hij er een wilde maken voor de gemeente Maassluis. Eenmaal op de hoogte, maakte Omar Rasul (37) drie ontwerpen waarvan de af beelding van het oude stad huis het won. Deze en ande re werken van de Koerdi sche kunstenaar hangen tot en met 6 januari in het Maas- sluise stadhuis. In zijn geboortestad Su- laymanya werkte Rasul met doven en lichamelijk gehan dicapten. Tevens was hij daar voorzitter van de Koer dische Bond voor gehandi capten,-waarbij veel oorlogs slachtoffers waren aangeslo ten. Alle Koerdische voorzit ters moesten het ontgelden, vertelt Rasul over die tijd. Ook hij. Na twee aanslagen op zyn leven moest hij zijn land ontvluchten zonder 2yn vrouw en twee kinderen. Na een kleine anderhalfjaar in een asielzoekerscentrum in Den Bosch, verhuisde hij naar Maassluis, waar hij na een moeilijke periode in ok tober dit jaar de_ A-status kreeg. Toen een journalist hem op een dag de vraag stelde waarom hij naar Ne derland was gekomen, aar- zelde hij geen momenten antwoordde: voor Van Gogh. Het Van Gogh museum was dan ook een van de eerste musea die hij bezocht. Het werk van de impressionist maakte zo'r. indruk op hem, dat hij de hele volgende dag nodig had om bij te komen. Omar Rasul bewondert Van Gogh om zijn affiniteit met de gewone boe renbevolking. In zijn geboorte stad Sulaymanya koos ook hij de wanhopige bevolking van Koer- Door Sander Sonnetrians Omar Rasul:'In Koerdistan kon Ikalleenmetzwartenwit werken. Nugebraikikweerkleuren.'f«o De, distan tot onderwerp. Koerden getekend door oorlog en geweld, in de kleuren zwart en wit. „Koer- distan is mooi met zijn rivieren, bergen en dalen," zegt hij over zij n land. „Maar ik zag de schoon heid niet. Ik zag alleen de oorlog die geen kleur kon verdragen." Op een van zijn werken die hij opgerold uit Koerdistan heeft meegenomen, symboliseert hij het verscheurde moederland, machteloos, met de handen op de rug gebonden. In Nederland begint de Koerd weer met kleur te werken. De se rene rust van Maassluis, de lente en ontmoetingen met andere mensen inspireren hem. Sinds een paar weken heeft hij de sleu tel van zijn eigen woning op zak en gezinshereniging is aange vraagd. Ja, de toekomst ziet hij nu een stuk rooskleuriger. SchiedamIllegaal vuurwerk. Er zijn nog steeds handelaren die het aan de man proberen te brengen. Ze riskeren daarmee een forse be keuring. De eerste werden deze week uitgedeeld, nog voordat de officiële verkoopdagen waren be gonnen. Een Schiedamse raid- denstander werd betrapt op het in bezit hebben van 360 kilo verbo den vuurwerk. Boete: 5100 gul den. Een collega in Maassluis had weliswaar legaal vuurwerk in huis, maar 200 kilo meer dan was toegestaan. Hij kreeg een prent 'van 5000 gulden. Strenger dan tevoren wordt door de politie in samenwerking met de DCMR Milieudienst Rijnmond gecontroleerd op de naleving van de vuurwerkregeïs. Gisteren kreeg een Vlaardingse verkoper een bekeuring omdat hij 24 vuur pijlen op voorraad had die niet aan de eisen voldeden. Een man die door Hoek van Holland reed met 400 strijkers op de achter bank ging ook op de bon. Ook particulieren Niet alleen handelaren, die van daag met de verkoop mogen be ginnen, worden in de gaten ge houden. Ook particulieren die ruim voor de jaarwisseling rotjes afsteken vragen om moeilijkhe den met de politie. In de politie districten Schiedam en Waterweg (Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland) zijn speciaie vuur werkteams geformeerd. Het re sultaat liegt er tot op heden niet om. In het district Waterweg wer den al 42 overtreders opgepakt. Het merendeel is minderjarig en krijgt door Buro Halt een alterna tieve straf opgelegd. In Schiedam liepen tot nu toe ne gen personen, allen jongeren, te gen de lamp. Zij ondergaan het zelfde lot. Bovendien moeten ze een voorlichtingsbijeenkomst Maasland De opening van de bi bliotheek in Maasland zal niet worden bijgewoond door Annie M. G. Schmidt. Het gemeentebe stuur had de schrijfster daarvoor uitgenodigd, maar haar ziekte laat dat niet toe. De in het voorj aar te openen bibliotheek komt in één pand met de peuterspeelzaal Har lekijn. Als passende naam dacht het Maaslandse college aan Annie M. G. Schmidtplein, iets waarmee de gemeenteraad het volledig eens was. Volgens burgemeester M. Kokxhoorn stelt de schrijfster de naamgeving zeer op prijs. 'ANNO d Opnieuw worden recordhoeveel- heden illegaal en ondeugdelijk vuurwerk aangetroffen. Met de open grenzen van de Europese Unie, zo constateert vlak voor ou dejaarsnacht 1994 inspecteur André van Dop van de Keurings dienst van Waren, blijkt het ver schil tussen de kwaliteitseisen voor vuurwerk in de verschillen de landen. Liefst 40 procent van het door zijn dienst geteste spul voldoet niet aan de Nederlandse eisen. Het buiten het officiële cir cuit om aangeschaft vuurwerk is ongetijfeld nog slechter en dus riskanter. Toch was daarin de om zet het grootst dit jaar. Hoeveel ongelukken het zal opleveren, le zen we in het nieuwe jaar. In de vorige eeuw kwam er geen vuurwerk in handen van particu lieren. Het spelen met siervuur en sas {het in vuurwerk gebruikte, licht ontvlambare kruit) was toen voorbehouden aan vaklui zoals Joh. Loeff. Deze Amsterdammer was op 18 juni 1894 naar het feestterrein aan de Hotlaan in Vlaardingen geko men om het bevrijdingsfeest luis- ANNO Dejaarwisse- daarmee het gebruikelijke terugblikken op wat is gepasseerd. De Intre de van 1995 betekent ook het verdere aftellen van de laatste jaren van de twintigste eeuw, die met twee wereldoorlogen en de komst van bijvoorbeeld telefoon, auto's, vliegtuigen, radio en tv- satellieten het dagelijks leven ingrijpend heeft veranderd, Hoe gingen de bewoners van Maas sluis, Schiedam en Vlaardingen eigenlijk deze eeuw in"? Ben van Haren blikt terug in een korte serie. ter bij te zetten. Op het terrein achter de tuin van Zaal De Har monie. waar nu Emmastraat en Hofsingel zijn, versierde de man de lucht met regens van gekleur de sterren, draaiende rozetten, vuur spuitende fonteinen en, als klapstuk, een portret van de zeer jonge, nog door haar moeder Em ma als regentes waargenomen, koningin Wilhelmina metdaaron- Wij wensen u een voorspoedig 1995 'Exclusieve maatkleding en confectie! Puim ICO jaar kieeirr.akers! In onze etalages steeds speciale aanbiedingen! Öok voor confectie naar de i/t-n RotterdamsMijk409a KLEERMAKERTal.426 81 S4, Schiedam der de tekst: „Waterloo, 1815-18 juni-1894." Ja, toen werd hier de bevrijding van Napoleon voor de 79ste keer herdacht met een groot feest. De Eerste en Tweede Wereldoorlog zouden tientallen jaren later vol gen. In 1995 herdenken we overi gens officieel het vijftigste feest van de laatste bevrijding. Concordia Een eeuw geleden was het on danks veel regenval die maandag in juni druk in Vlaardingen. Wa- terloodag stond geheel in het te ken van de muziek. Harmoniever eniging Concordia hield een festi val en concours waaraan liefst twaalf gezelschappen deelnamen. De fanfarekorpsen Maassluis en Oranje (uit het Noordbrabantse Wouw), de verenigingen St. Am- brosius uit Schiedam SI. Rad boud uit Kethel, De Repelaer uit Spijkenisse, Crescendo uit Naald wijk én Sliedrecht, Dunkier uit Rotterdam, Apolle uit Kaatsheu vel, De Abbenbroekse Kleine Trompetter en de harmoniekapel van de Nederlandse Gist- en Spritusfabriek en Nederlandse oliefabriek Hof van Delft. De dag begon met de ontvangst van alle deelnemers op het sta tionsterrein aan de Parallelweg door Concordia onder leiding van directeur G.M. Mertz, waarna het hele gezelschap in optocht door de versierde stad trok. De route liep over vrijwel geheel nog be staande straten: Buitenhaven, Bovendayer, Haven (nu bij elkaar. Westhavenkade), Brede Haven straat, Hoogstraat (links), Markt, Schoolstraat, Westnieuwland, Ridderstraat, Gedempte Waal, Waalstraat, Markt, Hoogstraat, Havenstraat. Westhavenplaats, Brug, Schiedamscheweg, Callen- burgstraat, Oosterstraat, Maa- straat, Oosthavenkade, Hoflaan naar het feestterrein, waar alle deelnemers 'erewijn' kregen aan geboden. In de Callenburgstraat werd ter nauwernood een ongeluk voorko men: men kon nog net een op hol geslagen paard met bierwagen tot staan brengen voor het de stoet bereikte. Bij de muziektent in de tuin van De Harmonie (waar nu de Stads gehoorzaal staat) werden onder de verenigingen enkele fraaie prij zen verloot. Naar Maassluis ging een door Vlaardingse dames ge schonken verzilverde cornet a pis ton met etui, St.Radboud won de van een instrumentenfabriek af komstige trombone en de vereni gingen uit Spijkenisse en Abben- broek de geldprijzen van 25 en 10 gulden. Verder was er voor elke deelnemer een herinneringsme daille. Na het vuurwerk besloot een bal in De Harmonie de muzi kale Waterloodag in Vlaardingen. Behalve Concordia had de Ha- ringstad op dat moment ook nog een muziekkorps van de dienst doende Schutterij, dat ondanks haar korte bestaan in 1894 succes vol optrad onder leiding van ka pelmeester L.P. Gaillard op een concours in Gorinchem. De door de komst van politie en brandweer steeds nuttelozer ge worden Schutterij probeerde via de muziek een nieuw bestaan op te bouwen. Alle pogingen sinds 1887 hadden gefaald, maar in 1893 lukte het Gaillard na lang zwoe gen toch de Schutterij aan een muziekkorps te helpen. In een handgeschreven briefje van Gail lard uit 1892 laat hij de majoor- commandant G. Visser van de Schiedamse Schutterij, van wie hij een instrument wil lenen, wé ten ermee bezig te zijn, maar hij waarschuwt„Het is een geheim (voor Vlaardingen)." Een jaar la ter (maart 1893) schrijft hij Visser, dat ondanks tegenwerking van burgers de kapitein de oprichting van een muziekkorps voor zijn re kening heeft genomen en ze uni formen zullen dragen zoals het muziekkorps van de Haagse schutterij heeft. In juli van het volgende jaar slaat het op statiefoto vereeuwigde, 27 personen tellende, muziekkorps een goed figuur door prijzen te winnen in Gorinchem. De reis werd per boot en trein gemaakt. Veroordeling Een slecht figuur slaat in 1894 in Maassluis wethouder M. Dirkzwa ger Gz. Hij trekt zich weinig aan van bestaande wettelijke en ge- meenteregels, zo blijkt. Hij depo neert ballast op niet aan hem toe behorende terreinen, wat klach ten oplevert en een proces-ver baal. De krant meldt dat zulks ge- Het muziekkorps van de Vlaardingse Schutterij op een statietoto in 1894. Vooraan in het midden {vijfde van linkszittend)kape!meesterL.P.Galliard,diezich voor de oprichting en hetmuzikaleni- veau van de leden bijzonder heeft ingespannen, maar ook niet kon verhinderen dat in 1906 de hele club werd opgeheven. Repro Dennes van dei Wel/Roel Dijkstra van Halt bijwonen. Eén van hen weigert die straf en zal door justi tie een boete opgelegd krijgen. Die kan variëren van vijftig tot tweehonderdvijftig gulden. Ook de handelaren (Vlaardingen 7, Maassluis 4, Schiedam 15) ont komen niet aan de controles. Ze dienen, nadat bij DCMR een aan- vraag is ingediend voor de ver koop van vuurwerk, te voldoen aan vele strenge eisen. Afhanke- lijk van de opslagruimte mogen ze een bepaalde hoeveelheid in huis hebben. „In principe mag iedere midden stander het verzoek indier.cn vuurwerk te verkopen," zegt B. Lankester, coördinator van het Schiedamse vuurwerkteam. „Er is in Schiedam-Noord zelfs een kapper die vuurwerk verkoopt. Als aan de eisen van de Milieu dienst Rijnmond kan worden vol daan, mag men tot de handel er van overgaan. Kluis „In Schiedam moet het vuurwerk altijd in een kluis worden opgesla gen. Tijdens de verkoopdagen mag er een beperkte hoeveelheid in de winkel liggen. Daar ontkom je natuurlijk niet aan. Maar ook dan wordt gecontroleerd of men zich daar aan houdt. En natuurlijk wordt ook gekeken of niet aan minderjarigen wordt verkocht en er geen illegaal vuurwerk over de toonbank gaat. Als ook maar één van de regels wordt overtreden, wordt, net als elders in het land. een lik-op-stuk-beleid gevoerd. Dat betekent onherroepelijk een boete en de voorraad vuurwerk wordt in beslag genomen." Schiedam De Schiedamse t' brandweer en de bedrijfsbrand- weer van scheepswerf Wilton Fij- 5 enoord hebben gisteren een tank l van een Belgische ferryboot on- der water gezet om smeulend pur- J schuim te blussen. Het schuim li werd gebruikt ter isolatie van de wanden in een tank die het drijf- vermogen van het schip vergro-g ten. Tijdens de werkzaamheden j; ontstond een chemische reactie in het isolatiemateriaal en smolt het purschuim gedeeltelijk weg. Daaibij kwam. naar later uit me- -i tingen van de DCMR Milieu- j dienst Rijnmond bleek, een mi- i nieme concentratie van het ui- terst giftige blauwzuurgas vrij. Uit voorzorg werd besloten het l schip, de Reine Astrid van eige- 1 naar Oostende Lines, te ontrui- men. Zo'n dertig mensen werden van de boot gehaald. Dc ferry boot ligt ruim twee weken op de werf voor een onderhoudsbeurt. -i Vlaardingen Na een korte ach-1 tervolging heeft de politie in Vlaardingen gisteren twee man-1 nen gearresteerd. Het gaat om f een 33-jarige Vlaardinger en een 19-jarige man zonder vaste woon-1 of verblijfplaats. Hij is waar-J schijnlijk illegaal in Nederland. s De achtervolging begon in de Van Boisotstraat, waar het tweetal met hoge snelheid door het woonerf reed. In de Eijkmanstraat dwong de politie de auto van de overtre-1 ders tot stoppen. De 19-jarige pas* g sagier trachtte de benen te ne-| men, maar werd door een agent achterhaald. Hij werd op het bu-1' reau ingesloten. Tegen de be-s. stuurder is proces-verbaal opge* - maakt. Op rijksweg 20 werd gisteravond een 38-jarige man uit Reeuwijk aangehouden nadat hij even tevo ren door een rood licht was gere' den. Zijn auto bleek boveendien niet verzekerd. Er werd proces verbaal opgemaakt. drag „moeilijk in overenstem- ming te brengen is met de door den overtreder bekleed wordende waardigheid." Hetzelfde zal gezegd zijn na een volgende veroordeling van Dirk zwager, die behalve wethouder ook directeur was van de Ber gingsmaatschappij. In juni 1894 veroordeelt de kantonrechter te Schiedam hem en een personeels lid tot een maand hechtenis 'we gens het op voorraad hebben in zijn werkplaats van tonnen met ontploffingsmiddelen'. Levensgevaarlijk en zeer riskant voor geheel Maassluis, oordeelde de rechter. Vlaardingen In een restaurant aan de Reigerlaan heeft de politie gistermiddag een 32-jarige wouw uit Vlaardingen gearresteerd. De vrouw had in het restaurant een maaltijd besteld en die met smaak verorberd. Na afloop van de p verklaarde zij dat zij de rekening van 45 gulden niet kon betalen. De restauranthouder waarschuw de de politie. Tegen de malafide klant is proces-verbaal opge maakt. Oranjestraat 64,| Schïedem?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1