13 Duizenden schaatsers op de Vlaardinger Vaart 1 Rotterdams Dagblad Statistiek meldt slechts één gewonde na ijspret rond de jaarwisseling Theo Schoenmakers hoopt op betere tijden voor het CDA Schiedamse moppentapper niet grappig genoeg Kinderen vegen straten schoon Rustig verlopen jaarwisseling Verkopers vuurwerk bekeurd Schaatsers kopje onder Brand na inbraak Teleurstelling in wijken over terugvorderen van budgetten DE GROOTSTE ER OE MOOISTE SN VERF EN GEHANG; VAn LCEnEri OP Di DAM IN SCHIEDAM OHO - 426 61 92 Dinsdag 2 januari 1996 Waterweg SchiedamGewapend met be zems en schoppen hebben zes tien kinderen uit de Woudhoek in Schiedam gisteren vuur- werkresten uit de straten ge veegd. Zij deden dit op initia tief van het jeugdbestuur van de wijk- en bewonersvereni ging Woudhoek. De mede door de kinderen zelf veroorzaakte rommel op straat bleek behoor lijk in omvang te zijn: de kin deren vulden twaalf grote bak ken - normaliter bestemd voor gft-afval - met vuur- werkresten. Gok in Spaland veegden kinderen de straten schoon. In Woudhoek kregen de kinderen voor hun inspan ningen een zak snoep. Sommi gen van hen kunnen nog iets anders tegemoet zien. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de bcwonersvereniging worden op 12 januari prijzen uitgereikt aan de ijverigste inzamelaars. Vlaardingen— De jaarwisseling in de noordelijke Waterwegsteden is, een aantal kleine incidenten daargelaten, rcistig verlopen. De kerstboomverbrandingen trok ken veel publiek, maar er deden zich geen ongeregeldheden voor. In Schiedam brak een 15-jarige jongen zijn pols toen hij, geholpen door politiemensen, in allerijl z'n brandende jas wilde uittrekken en op de grond viel. In de Oude jaarsnacht arresteerde de politie verder een man die in beschon ken toestand de inboedel van een café aan de Rotterdamsedijk ver nielde. Maassluis Twee bedrijven in Maassluis hebben een forse boete gekregen omdat zij zich bij de ver koop van vuurwerk niet aan de re gels hielden. Tijdens een controle van de verkooppunten troffen po litie cn DCMR Milieudienst kitjn- mond bij een bedrijf aan de Nieuwst raat 55 kilo vuurwerk te veel aan in de kluis. Dat kwam de handelaar op een boete van 1500 gulden te staan. Bij een bedrijf aan de Reigerstraat vonden de controleurs 23 kilo vuurwerk te veel achter de toonbank. De eige naar kreeg een bekeuring van 750 gulden, Tegen een 32-jarige Vlaardinger is een onderzoek ingesteld we gens het in bezit hebben van een partij illegaal vuurwerk van 750 kilo. De man had het vuurwerk opgeslagen in een garagebox aan de Kraanvogellaan in Vlaardin gen. Schiedam Twee Schiedammers van 29 en 33 jaar zijn zaterdag avond bij het schaatsen op de Lange Haven door het ijs gezakt. vanaf een brug touwen en ladders op het ijs zakken om de drenke lingen te redden. Een 24-jarige voorbijganger uit Vlaardingen liet zich langs een touw zakken en hield een van de drenkelingen met het hoofd boven water. De brandweer haaide de schaatsers uiteindelijk uit het water. Zij wer den met ohderkoelingsverschijn- selen in het ziekenhuis opgeno men. Over hun toestand wordt door de ziekenhuisstaf geen me dedelingen gedaan.- Schiedam In een woonhuis aan de Van Oldenbarneveldtstraat is gisterochtend brand uitgebroken. Het vermoeden bestaat dat de brand het gevolg was van een in braak die even tevoren was ge pleegd. De bewoners waren niet thuis toen de brand uitbrak. Met hulp van de brandweer haal de een buurman vijf katten, twee ratten en een hamster uit het brandende huis. De dieren wer den ondergebracht op het asiel in de Hargahoeve. Bij de inbraak werden een portemonnee met on geveer vijftig gulden erin en twee giropasjes gestolen. Door Carel van der Velden Waardingen—Ter hoogte van de spoorbrug in Schipluiden doet het ijs op de Vlaardinger Vaart een dappere recordpo ging. Tientallen lange en die pe scheuren lopen er van links naar rechts, van achte ren naar voren. Zou er er gens in Nederland een plaats zijn waar de ijsvloer harder gemarteld is dan op dit kruis punt van Midden-Delfland en het Westland? Toch ont snappen de meeste schaat sers knap aan de kloven. De officiële statistiek van vier dagen schaatsen op de Vaart meldt slechts één gewonde. De ongelukkige is een 75-jarige Vlaardinger, die zaterdagmiddag ten val komt. Tientallen jaren schaatservaring kunnen niet voorkomen dat hij gewond raakt. Hij breekt om twee uur zijn rech terheup cn wordt direct na aan komst in het Holy Ziekenhuis ge opereerd, Het vormt het enige smetje op de eerste dagen van wat in de hoop van veel sportieveüngen een lang durige schaatsperiodc wordt. Al zijn er vast veel anderen die ook een blessure hebben overgehou den aan hun (hernieuwde) ken nismaking met het ijs. Want ook al zijn ze aan de aandacht van de politic en de GG GD ontsnapt, andere statistieken leren ons sinds kort dat schaatsen de meest blessuregevoelige sport schijnt te zijn. Maar ook de mooiste, werpen echte liefhebbers tegen. Zater dagmiddag geven de omstandig heden in ieder geval op één traject voedsel aan deze boude stelling. Nieuwkomers op het ijs hebben van de pioniers at gehoord dat de Boonervliet tussen de Vlaardin ger Vaart en het Bommmeer de vergelijking met het wondcrijs op Alma Ata glansrijk doorstaat. Het ijs is hard. egaal, er zijn nauwe lijks scheuren en de giijfactor is hoog. Met windkracht vijf in de rug kunnen zelfs matig getrainde schaatsers zich een topper wanen. Dit ijs glijdt niet, op dit ijs vliegt de schaatser. De muziek van André Rieu juicht de toppers even later toe in het Jachthuis, het clubgebouw van de watersportvereniging aan het V -• De Vlaardin ger Vaart werd zater dag druk be reden. De ver kopers van koek en zopie deden goede zaken foto Roei Dijkstra/PSM Bommeer. Achter de bar werken vijf vrijwilligers zich uit de naad om de schaatsers van erwtensoep, broodjes worst en Jagermeister te voorzien. „Zoveel als vandaag hebben we dit jaar nog niet omge zet," zegt de verkoopster, een dag voordat de jaarbalans kan worden opgemaakt, ,Het is een absoluut gekkenhuis." Terug op het ijs volgt de ontnuch tering. Op de terugtocht naar Vlaardingen waait de wind on barmhartig in het gezicht. Tegen wind in piaats van een bries in de rug, het verklaart de transforma tie van topper naar tobber. Na een uurtje schaatsen stappen velen moegebeukt van het ijs. Een dag later is de wind gaan lig gen. Veel schaatsers zijn zondag echter weggebleven, vermoede lijk omdat de plotseling ook op stoepen en straten verschenen ijs laag een veilige gang naar de Vaart in de weg staat. De doorzet ters worden beloond. Een officiële toertocht is nog niet uitgezet, maar een inspectie van het par cours van de al een paar jaar niet meer gehouden Westland-toer- tocht leert dat de ijsvloer op het Zwethkanaai en enkele andere vaarten en sloten prima in orde is. Zelfs onder de brede brug ter hoogte van buurtschap 't Woudt scheuren de schaatsers door, al verkiezen anderen een klüntocht- jc over de drukke weg tussen Delft en De Lier. Over uitstekend ijs eindigt het tochtje op de plek waar de Rijnerwatering de Chur- chillweg kruist. De plek ligt in het gebied dat Den Haag op Waterin gen verovert. Een 57-jarige schaatser mymert op het ijs na over zijn tuinbouwverleden. Er komen hier duizenden huizen, onder meer op de plek van zijn vroegere bedrijf. Maar hij heeft in ieder geval alle tijd om te schaat sen nu zijn kassen door de over heid zijn opgekocht. Dat schaatsen doet hij dezer da gen vooral op de Boonervliet. Want in het Westland mag het ijs goed zijn, er zijn ook zwakke plek ken. Met name tussen de kassen in De Lier, Maasdijk en 's-Graven- zande zijn voel wakken, vermoe delijk omdat de stevig stokende tuinders ook de directe omgeving verwarmen. Op Nieuwjaarsdag zorgt de lichte dooi voor veel plas sen op het ijs, maar de echte door zetters zijn ook deze dag op het ijs te vinden. Vanaf vandaag is het kwakkelweer, maar reden om ont moedigd te raken is er niet. Van daag is het tenslotte pas de der tiende dag van de winter die offi cieel drie maanden duurt. Door Carel van der Velden Schiedam „Schunnige werden eruit gehaald en lui moest wor den veranderd in piemel." De in Schiedam wonende moppentap per Ferry van Leeuwen vertelt wat er zich achter de schermen van het RTL-4 programma 'Mop pentoppers' afspeelde. Van Leeu wen was op oudejaarsavond met vijf andere grappenmakers te zien in de finale van het pro gramma. „Ik vind het jammer dat ik niet bij de eerste drie ben geëindigd,11 zegt de 33-jarige van origine Rot terdamse muzikant. „Winnen vond ik niet echt belangrijk maar een waardering in de vorm van een van de drie beste moppen tappers van Nederland had ik wel leuk gevonden." Aan de uitzendingen ging veel redactioneel werk vooraf. Alle deelnemrs moesten auditie doen en werden beoordeeld door Je roen Sleeswijk en Frans Vrolijk van de commerciële omroep. „Die twee hebben alle moppen van alle kandidaten beluisterd. Toch bleven ze serieus luisteren. ZU beslisten welke witzen wel en welke niet mochten worden ver teld voor de camera." Van Leeuwen had voor de uitzen dingen een repertoire van onge veer zeventig moppen in zijn hoofd zitten. Een kapstokwoord je op de 'autocue' was voor hem voldoende de grap voor de came ra's op te dreunen. „Niet alleen de mop maar bok de performance is belangrijk. Je moet de grappen op een leuke manier vertellen." Veel van de moppen die Van Leeuwen had verzameld kwa men uit de kroeg. Ook had hij er een paar zelf verzonnen, „De jury' waardeerde mijn zelfgemaakte het meest. De andere hadden ze allemaal al wel een keer gehoord. Veel succes bij het publiek had ik Moppentap per Perry van Leeuwen haalt zun in spiratieultde kroeg. Hij haa de de fi nale van het RTL-4 pro gramma Mop pentoppers foto Roel Dijkstra/ met de witz over een dronken man die op de kermis met schie ten een schildpad wint en het beestje voor een gevulde koek aanziet." Toch was het publiek, volgens Van Leeuwen, tijdens de finale op oudejaarsavond een beetje tam. „Ik was niet de enige die daar last van had. Ook de an dere kandidaten vonden dat 'de lach er niet in zat'. Wat de oor zaak daarvan was, weet ik niet. Het is dan alleen erg moeilijk om in je ritme te komen." Ondanks rijn magere eindpositie heeft Van Leeuwen wel wat over gehouden aan de moppentap- wedstrijd. „In totaal heb ik zo'n 3500 gulden verdiend. Daarnaast doe je toch weer wat podiumerva- rrng op. Ik ben zanger en sinds kort ben ik een Nederlandstalige muziekband begonnen. Samen met de jongens van Roots Syndi cate zijn we hard aan het oefenen en zijn we op zoek naar een pla tenmaatschappij. Van het geld heb ik een studiomicrofoon ge kocht. Zo is het dus allemaal niet voor niets geweest." Schiedam Theo Schoenmakers pakt een oliebol en hapt gretig het nieuwe jaar tegemoet. Op de val reep van 19S5 kan hij als overwin naar worden bestempeld van het conflict dat het CDA maanden lang in haar greep hield. De uit komst is dat hij in de raad blijft, terwijl zijn opponenten Daan Baart en Nanda Gelderbïom-Hup- se het veld hebben geruimd. Op het gezicht van Schoenmakers is echter geen spoor van triomf te bespeuren. Hij is toe aan het om slaan van een bladzijde. „Dit con flict heeft alleen maar verliezers opgeleverd." In het nieuwe jaar moet alles be ter worden, vindt Schoenmakers. Want een zware commissie onder leiding van ex-minister Van Dijk mag het vertrouwen in hem heb ben uitgesproken, de afgelopen maanden groeide het CDA uit tot de risee van de Schiedamse poli tiek. Het college lag in het myaar even zwaar onder vuur vanwege het zonder vergunning starten van een bouwproject van 52 mil joen gulden op het Stadserf, maar burgemeester Scheeres en zijn wethouders hadden minder dan ooit iets te duchten van het op pa pier oppositionele CDA. De christen-democraten leken slechts gebiologeerd door de kwestie, of Schoenmakers tijdens een raadsreisje naar Zweden op straat enkele reisgenoten een whiskytje had mogen aanbieden. Niet, oordeelden zijn CDA-reisge- noten Gelderblom en Kaptein en eisten zijn aftreden als raadslid. Schoenmakers excuseerde zich na terugkomst voor zijn 'studenti koze gedrag', maar toen waren de stellingen al betrokken. Een com missie onder leiding van oud-mi nister Van Dijk moest er aan te pas komen een bindend oordeel in de ruzie te vellen. Vier maanden en zestig krante-ar- tikelen in de plaatselijke en regio- nale pers later zit Schoenmakers ondanks de overwinning met een kater. „Niemand in het CDA is hier beter uitgekomen. Voor ie dereen zijn dit vier onplezierige maanden geweest. Mijn reputatie is geschaad door mensen met wie je voor dezelfde zaak zou moeten vechten." Interne partij conflicten kunnen in de politiek voorkomen, beseft Schoenmakers. Maar dan moet het wel ergens over gaan. „Het probleem van dit conflict is dat het niet uit te leggen is aan de kiezer. Waar gaat het over? Door hoog van de toren te blazi-n heeft men niet meer dan een orkaan in een bodempje whisky veroor zaakt." Bij zijn vertrek duidde fractievoorzitter Baart er op dat er meer was dan whisky. Hij verweet Schoenmakers eigenzinnig en on betrouwbaar te zijn. Zo week Schoenmakers in het vooijaar van het fractiestandpunt af toen er werd gestemd over een extra krediet van zeven miljoen gulden voor het Stadserf. Schoenmakers stemde tegen, de andere CDA'ers voor. Baarts kijk op de persoon Schoenmakers werd gedeeld door waarnemend afdelingsvoorzitter Bert Janssen en N. Gelderblom, die na het vertrek van Baart tijde lijk optrad als plaatsvervangend fractievoorzitter. Commissievoor zitter Van Dijk was er niet van on der de indruk. Het gedrag van Schoenmakers in Zweden typeert hij als 'laakbaar', maar het was volgens Van Dijk tegelijkertijd van onvoldoende gewicht om het door Baart en Gelderblom geëiste terugtreden van Schoenmakers te rechtvaardigen. De kritiek op de verdere gedragingen van Schoen makers noemt de ex-minister in zijn rapportage bovendien 'ge brekkig onderbouwd en slecht ge documenteerd'. Verwijten In het rapport van de commissie- Van Dijk ziet Schoenmakers de 'zwartmakerij' in zijn richting re delijk weerlegd. Toch maakt het raadslid ook zichzelf verwijten. „Van Dijk stelt dat er onvoldoen de is gecommuniceerd tussen de fractie en het CDA-bestuur. Als fractielid kan ik dat mijzelf ook aantrekken." Haar opvallende vertrek uit de gemeenteraad ver klaarde Gelderblom verleden week uit 'niet te verenigen karak ters'. Schoenmakers vindt die be slissing spijtig en niet alleen omdat Gelderblom vooraf nog had ingestemd met het bindende ad vies van de commissie-Van Dyk. Treurig „Het punt is dat je je collega's niet voor het kiezen hebt. In de prak tijk drink je met de één misschien weieens een borrel, terwijl je by de ander nooit over de vloer komt. Maar je kunt wel met elkaar wer ken. Het stemt mij diep treurig dat dat niet mogelijk is gebleken. Wij zijn tenslotte allemaal inge huurd om ons in te zetten voor de stad." Bij de motivering van Gel derblom plaatst Schoenmakers vraagtekens. „Ze zegt dat ze had verwacht dat Van Dijk zou zegg- gen dat ik me een paar maanden zou moeten terugtrekken. In de praktijk is dat echter ook ge beurd. De laatste vier maanden heb ik geen fractievergadering kunnen bijwonen." Schoenmakers hoopt op betere tijden. „We moeten keihard aan de slag om uit het dal te kruipen waar we onszelf in hebben ge bracht. Er moet snel een ledenver gadering komen en een mentor die de raadsfractie gaat begelei den. In de vernieuwde fractie zit straks nog maar één persoon die er tn de vorige raadsperiode ook was. Alle neuzen moeten nu de zelfde kant uit." Schiedam De bewonersvereni gingen in Schiedam vragen de ge meenteraad af te zien van het te rugvorderen van de reserves van de wijkbudgetten. De verenigin gen zijn er altijd vanuit gegaan dat ze het geld dat ze in 1994 niet hebben uitgegeven, mochten hou den. Kort geleden kregen ze ech ter te horen dat deze restbudget- ten moeten terugvloeien naar de algemene middelen. Twee jaar ge leden is in alle Schiedamse wij ken het wijk- en buurtbeheer op gezet. Een van de belangrijke pei lers daarin is het wijkbudget. Met dit geld (gemiddeld 75.000 gul den) kunnen de wijken zelf - zon der ingewikkelde bureaucrati sche procedures- bepalen wat nodig, nuttig en zinvol is om aan te pakken in de eigen omgeving. Door diverse oorzaken, waaron der het reserveren van geld voor toekomstige grotere projecten, zuinigheid en zeer selectieve toe passing van het wijkbudget, is ia de meeste wijken het budget aan het einde van het jaar niet volle dig uitgegeven. Het stadsbestuur zou dit geld niet terugvorderen, wisten de gemeentelijke project leiders altijd te verteller». „We ho ren nu echter tegengestelde gelui den: de restbudgetten vloeien wel terug naar de algemene midde len," aldus de bewonersvereni gingen in een brief aan de ge meenteraad. De vertegenwoordi gers van de bewonersverenigin gen in Centrum, Oost, West, Zuid en Nieuwland uiten daarover hun teleurstelling en vragen de voor gestelde maatregel te corrigeren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1