13 CDA houdt ook niet meer vast aan 75.000 inwoners Verdwijnen ROA-woning roept in Schiedam gemengde gevoelens op Jeugd ruimt zelf vuurwerktroep op Nieuw telefoonsysteem kampt met enkele schoonheidsfoutjes Rotterdams Dagblad Éllllifi MET ARGUS ZIE JE NOO 'NS WAT VAN DE WERELD m OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM. VLAARDINGEN, MAASSLUIS. 'Het gaat erom de stad groen te houden i! v,; mmmm Kaptein nieuwe fractievoorzitter CDA Schiedam Vleesbakkers redden man -- - - mBSBsSsiw Premie als stimulans voor opleiding in ziekenzorg Installatie gevorderd Eetzaak moet dicht Waterweg Woensdag 3 januari 1996 tonr Ron van Karon vnlrioendo won in een worden Door Ben van Karen Vlaardingen Een inwonertal van 75.000 is niet heilig meer in de Vlaardingse politiek. Ais laatste partij heeft thans het CDA laten weten niet vast te willen houden aan dit aantal. „Hel gaat er niet om zoveel mogelijk beton te storten, maar om de stad groen te houden." Huisvestmgswoordvoerdcr C. T. Oosterom zei het onlangs bij de discussie over de bebouwing van het Kolpabadterrein. Hij noemde het aantal woningen, dat in de in tentie-overeenkomst van de ge meente met bouwer-projectont- wikkclaar SSN staat vermeld, hoog. „Moeten we op zo'n plek per se 120 woningen pletteren of kan het misschien wat minder om het gebied groener te houden?" Uitgedaagd door oppositiewoord voerder M.W. Lensvelt (SGP/ RPF/GPV) ontkende Oosterom, dat hij via een achterdeur de be bouwing van de Broekpolder op nieuw op de agenda wil krijgen. „Wij conformeren ons aan het col legeprogramma om het inwoner tal op peil te houden via verdich ting van de stad. En geen woning bouw in de Broekpolder. Des noods dan maar met minder inwo- Verrast Zijn WD-collega L.M. de Beer schaarde zich enthousiast achter dat standpunt. „Hel maken van aantrekkelijke plannen is ook on ze eerste keuze. Beter minder in woners in een mocie stad dan 75.000 in een verpeste stad." Ex-wethouder J. Kanshui)sen (W20OO) en leden van Groen- Links en PvdA. onder wie wethou der K. van der Windt, lieten weten vreugdevol verrast te zijn met de ze mededelingen van de zijde van CDA en WD. „Uw beide partijen hebben altijd gehamerd op het ge tal van 75.000 en het doet me deugd, dat dit nu is los gelaten," aldus Ranshuijsen. Bij de discussie over de Struc tuurschets lussen 1988 en 1992 is dit aantal voortdurend genoemd. Ook in verkiezingsprogramma's van CDA en VVD is 75.000 als mi nimum voor Vlaardingen ge noemd. De WD heeft dit getal in 1994 echter geschrapt en tegelijk als constatering in het program ma opgenomen: ..De grond in de Broekpolder is zodanig vervuild, dat woningbouw daar niet moge lijk is." Het CDA was in 1994 nog niet zover. Artikel 8.2 van het laatste verkiezingsprogramma luidt: „In het belang van de instandhouding van het totaal aan voorzieningen in de stad is het wenselijk dat de omvang van de bevolking mini maal 75.000 zal bedragen en dat voldoende woningen worden ge bouwd." Bij de vaststelling van de Struc tuurschets. kort voor de verkie zingen van 1994, besloot de ge meenteraad de Broekpolder groen te houden. Tijdens het schrijven van het collegeprogram ma kwamen PvdA, VVD, D6G en CDA vervolgens overeen dit ook via bestemmingsplan voor 1 ja nuari 1997 te regelen en de terug loop van het jnwonerta1 in 'de compacte stad' zoveel mogelijk te beperken. Met het weer oplopen van het inwonertal en de ontwik keling van plannen voor de West- wijk is thans de angst voor het verlies van draagvlak voor de plaatselijke economie verdwenen. SSN heeft volgens wethouder Van der Windt in het verleden het recht op een eerste kans op het Kolpabadterrein verworven omdat zijn plan voor de bouw van torens op het vroegere Windmill- terrein doorkruist is door de bouw van een nieuw zwembad op dat terrein. De aannemingsmaat schappij wil nu een overeenkomst met de gemeente sluiten waarbij onder meer de inrichting van het Kolpabadterrein in grove lijn is bepaald, de grondprijs per kavel is vastgelegd en de bouw van circa negentig - eengezins- en dertig gestapelde woningen staat ge noemd. Hiervan moet een deel in de huursector worden overgedra gen aan een woningcorporatie. Het plan komt op zijn vroegst in 1997 tot ontwikkeling. rSSA^mÊÊÊÊ Sinds 1 januari komen asielzoekers in het centrum aan de Westvest niet meer in aanmerking voor een (ruimere) woning. Foto Roel Dijkstra Door Carel van der Velden Schiedam De droom van elke asielzoeker is het verkrijgen van een status die recht geeft op een permanent verblijf in Ne derland. Bewoners van asielzoe kerscentra hoopten in de tus sentijd ook op een spoedige ver huizing naar een woning, maar die wens is ook voor de bewo ners van het noodopvangcen- trum aan de Schiedamse West- vest vervlogen. De regeling op vang asielzoekers (ROA) die dit mogelijk maakte is geschrapt. Het roept gemengde gevoelens op bij wethouder A. F. de Leede (minderheden). Bewoners van ROA-woningen Schiedam De vroegere wet houder B. Kaptein is gister avond gekozen tot de nieuwe fractievoorzitter van het CDA in Schiedam. De functie was vacant na het vertrek uit de raad van D. Baart. Baart ver trok in oktober van het vorig jaar uit onvrede over de wijze waarop de Kamerkring Dor drecht een gerezen conflict rond raadslid T. Schoenma kers behandelde. Baart, die destijds het onmiddellijke ver trek van Schoenmakers eiste, kreeg niet zijn zin. Schoenmakers, die de rel rond zijn persoon politiek overleef de, behoudt zijn functie van fractiesecretaris. P. van Man- sum, die de laatste weken werd getipt als opvolger van Baart, neemt in de nieuwe samenstel ling de functie van vice-fradie- voorzitter op zich. Deze taak raakte vorige week vacant toen raadslid N. Gelderbiom-Hupse er de brui aangaf. Zij stapte op toen een commis sie ondeT leiding van oud-mi nister Van Dijk Schoenmakers rehabiliteerde. Een incident in Zweden waarbij Schoenma kers op straat whisky voor reis genoten inschonk was volgens Van Dijk onvoldoende reden om het CDA-raadslid uit de fractie te zetten. Door het vertrek van Baart en Gelderblom raakten twee CDA-zetels in de gemeente raad vacant. De eerste werd vo rige maand ingenomen door C. Lepïdis. W. Leijendekkers is de opvolger van Gelderblom in de gemeenteraad. Hij woont de fractievergaderingen reeds bij, maar wordt pas eind februari als raadslid beëdigd, Maassluis Personeel van een shoarmazaak aan de Goudsteen in Maassluis heeft gisteravond een 40-jarige Engelsman uit het water gevist. De man was in de vliet langs de Goudsteen gelopen omdat hij volgens de politie in be nevelde toestand verkeerde. De shoarmabakkers droegen de drenkeling over aan de politie. rfs ?<:- -V--v'd SMBb i MS H worden gezien als bevoorrechte asielzoekers. Verspreid over Schiedam zijn er 55 van deze huizen, die in totaal onderdak bieden aan 190 asielzoekers. In afwachting van de beslissing van de immigratiedienst ver blijven deze vluchtelingen in een flat of eengezinswoning. Ze hebben er doorgaans meer pri vacy en wonen in een 'gewo ne' wijk in plaats van in een drukbevolkt centrum met lotgenoten. In de praktijk komen er in Schiedam re gelmatig woningen vrij. Uit geprocedeerde asielzoekers worden op het vliegtuig naar hun land van herkomst gezet, terwijl anderen na het verkrijgen van de status van asielzoeker een ander huis kunnen zoeken. Asielzoe kers in het centrum aan de Westvest verhuizen graag naar zo'n vrijgekomen wo ning, maar dat mag sinds 1 januari niet meer. Het schrappen van de ROA- regeling bevordert volgens wethouder De Leede de dui delijkheid in asielzoekers- land. „Het rijk is in het ver volg verantwoordelijk voor het onderdak brengen van asielzoekers. Het Centraal Orgaan Opvang Asielzoe kers huisvest de vluchtelin gen tot het moment dat er een status is verleend. De gemeenten zijn verantwoor delijk voor de huisvesting van statushouders. Iedere gemeente heeft op dit vlak een taakstelling.1' Tot 1 januari van dit jaar diende Schiedam 43 status houders te vestigen. Die taak heeft Schiedam bijna vervuld. In de eerste helft van 1996 is Schiedam ver antwoordelijk voor de huis vesting van zestien vluchte lingen met een verblijfsver gunning. De gemeente wil de vrijkomende ruimte in de vroegere ROA-wohingen nu benutten om statushouders te vestigen. Die categorie meldt 2ich in de praktijk spontaan. Wie in het bezit is van een ver blijfsvergunning, kan zich ves tigen waar hij wil. Bij de duidelijker taakafbake ning - in het verleden huisvest te de gemeente zowel asielzoe kers als statushouders, nu al leen nog statushouders - plaatst De Leede wel een kant tekening. Hij vindt het niet wenselijk dat asielzoekers lange tijd in een centrum moeten wo nen. „Een periode van een half jaar of een jaar is nog te over zien. Maar in de praktijk: duurt het veel langer voordat vluchte lingen uitsluitsel over hun sta tus krygen. De verkorting van de procedure is beloofd, maai'in de praktijk komt er nog niet veel van terecht. Dat moet ver beteren." Ook inhet Schiedamseasielzoe- kerscentruni wonen mensen die al twee jaar op een uitspraak van het ministerie wachten. Ze hebben ten opzichte van andere landelijke centra in ieder geval het voordeel dat het een relatief klein centrum met goede voor zieningen is. Het aantal bewo ners van het vroegere kantoor van schoonmaakbedrijf GOM schommelt rond de veertig. "In de oude situatie was het overi gens niet zo, dat vrijgekomen plekken in ROA-woningen au tomatisch werden opgevuld door bewoners van het Schiedamse noodopvangcen- trum. „Het gebouw aan de West vest is geen Schiedams cen trum, maar een landelijke nood opvang die toevallig in Schiedam staat," legt ambte naar H. S. P. Strutz'van de So ciale Dienst uit. „De vrijgeko men plekken konden door asiel zoekers uit het gehele land wor den bezet. Het draaide om de vraag wie het meest 'urgent was." Jongeren die vorig jaarte vroeg of illegaal vuurwerk hebben afgestoken, moeten deze week als al ternatieve straf dezelfveroorzaaktetroep opruimen. Gisteren gingtn Vlaardingen de eerstegroep aan de slag. De jongens veegden met hun bezems onder meer de Zwatuwiaan schoon. FotoRoei Dijkstra Vlaardingen—Tientallen jongeren zijn deze week ingezet om de me de door hen veroorzaakte vuur- werkrommel op te ruimen. De Bu reaus Halt in Schiedam en Vlaar- dingen/Maassluis hebben de jon geren aan het werk gezet, als al ternatieve straf voor het te vroeg afsteken van (illegaal) vuurwerk. Door de straten schoon te vegen, ontlopen ze een geldboete die af hankelijk van de zwaarte van de overtreding varieert tussen de 70 en 250 gulden. De eerste jongeren gingen gistermiddag aan de slag in de Vlaardingse wijk Holy en in Schiedam met de veegploeg van het Openbaar Nutsbedrijf. Met hun bezems veegden ze de rode papiersnippers en afgestoken vuurpijlen op. bijgestaan door een ambtenaar met een veegwagen die de rommel verzamelde en af voerde. De gehele week worden ook ande re jongeren op deze wijze aan het werk gezet. Medewerkers van Bu reau Halt begeleiden de wetsover treders tusen de 12 en 18 jaar. Jon geren tot 16 jaar zetten zij vier uur aan het werk, de ouderen moeten acht uur in de weer. Jeugdige wetsovertreders die betrapt zijn met grotere hoeveelheden vuur werk dan per persoon is toege staan, worden overgedragen aan de officier van justitie. In Schiedam krijgen de jeugdigen daarnaast ook voorlichting over de regels die bij het afsteken van vuurwerk gelden en over het ge vaar van illegaal vuurwerk. Dit gebeurt mede aan de hand van een video. De medewerkers van Halt 2eggen dit jaar aanmerkelijk minder straffen te hoeven uitdelen dan in voorgaande jaren. „We hebben tot nu toe slechts zo'n vijfentwintig klantjes geteld. Het kunnen er nog iets meer worden omdat een aantal processen-verbaal nog niet is uitgewerkt," aldus een woord- voerdster. Maar in vergelijking met vorig jaar blijven het er hoe dan ook een stuk minder. Toen werden 111 Vlaardingertjes ge snapt bij het vroegtijdig afsteken van vuurwerk. Ook in Schiedam zijn er minder aanhoudingen verricht. Daar zijn tot nu toe veertien jongeren naar Halt doorverwezen, tegen 21 vorig jaar. Naar de verklaring voor deze daling kunnen de medewerker* slechts gissen. „Ik hoop dat hei door de voorlichtingscampagne komt, want dan is die niet voor niets geweest. Misschien heeft ook de politie minder streng ge controleerd, dat weet ik niet. Alle bureaus melden echter dat er minder vuurwerk is afgestoken vóór oudejaarsdag." meldt de Schiedamse medewerker. Maassluis Het stadhuis van Maassluis is vorige week telefo nisch niet bereikbaar geweest. Het nieuwe doorkiessysteem, dat de PTT 22 december in de ge meentelijke telefooncentrale heeft geïnstalleerd, bleek enkele schoonheidsfoutjes te bevatten. Daardoor ging er geen bandje draaien met de mededeling dat de gemeente in verband met de feestdagen een week gesloten was, maar dat de afdeling bevol king wel enkele uren voor het pu bliek toegankelijk was. Daar bleef het dus opvallend stil tussen kerst en oud en nieuw. Wie vorige weck het oude num mer van de gemeente draaide, kreeg een bandje te horen met de mededeling dat het telefoonnum mer gewijzigd was. Maar wie ver volgens het nieuwe nummer draaide, kreeg geen gehoor. Horendol De telefonische informatiedienst van de PTT bood ook geen uit komst. De gemeente zelf had daar een verkeerd nummer aan door gegeven, waardoor dinsdagoch tend het bedrijfsrestaurant ho rendol is gebeld. Terwij! notabene de gemeente voor een nieuw doorkiessysteem gekozen heeft om de telefonische bereikbaarheid te verbeteren. Ambtenaren kunnen voortaan rechtstreeks, zonder tussenkomst van de telefoniste, gebeld worden. Maar zelfs dat ging dinsdagoch tend mis. Deze telefoontjes werden niet doorgeschakeld naar de centrale, als een ambtenaar niet op zijn plek bleek te zittenDaardoor kre gen de telefonistes legio ontevre den klanten aan de lijn. Overigens heeft de PTT de onge makken gistermiddag verholpen. Het stadhuis is dus gewoon weer bereikbaar op het nieuwe tele foonnummer: 010-5931931. Het faxnummer is niet gewijzigd: 010- 5925649. SchiedamBijstandscliënten die deelnemen aan de opleiding tot ziekenverzorgende bij de stich ting Verpleeghuizen Nieuwe Wa terweg Noord krijgen van de ge meente Vlaardingen een premie van 250 gulden per maand. Het Vlaardings gemeentebestuur tracht op die manier meer uitke ringstrekkers aan het werk te krijgen. De opleiding, die in maart van start gaat, staat evenwel ook open voor andere kandidaten en vol gens coördinator T. Plomp van verpleeghuis Driemaasstede is nog niet te zeggen hoeveel bij standscliënten uiteindelijk in de schoolbanken terecht zullen ko men. Dat ligt aan het leerlingen aanbod en ook aan de uitslag van de selectie, die behoorlijk streng is. Kandidaat leerling-ziekenverzor genden moeten na een kennisma kingsdag in de verpleeghuizen Driemaasstede (Schiedam) en Driemaashave (Maassluis) een sollicitatiegesprek en verschillen de tests goed doorstaan, willen zij kans maken op één van de twaalf beschikbare opleidingsplaatsen." De kandidaten worden niet beoor deeld op hun vooropleiding (daar aan worden geen eisen gesteld) maar op hun menselijke vaardig heden en op hun 'grijze cellen'. „Onder dat laatste verstaan we, zeg. maar, hun gezonde verstand en hun algemene ontwikkeling," aldus mevrouwPlomp. Van de 49 kandidaten die zich in december hebben aangemeld be stond ongeveer de helft uit - voornamelijk vrouwelijke- bij standscliënten uit de noordelijke Waterweg-regio. Deze maand wordt nog een wervings- en selec tieronde gehouden. Gemiddeld valt zo'n zestig procent van de kandidaten af omdat zij niet over I de vereiste vaardigheden be schikken. Het theoretisch gedeelte van de I opleiding vindt plaats by De Kern. de school aan de Juliana van Stolberglaan in Schiedam die personeel voor veertien verpleeg huizen en diverse ziekenhuizen in de Rijnmond opleidt. Praktijk ervaring doen de leerlingen op in Driemaasstede en Driemaashave. In totaal duurt de oplading dertig maanden. Voor degenen die sla gen wordt een baan in-een van de verpleeghuizen gegarandeerd. De premie die de gemeente Vlaar dingen uitlooft is bedoeld om de deelname van bystandscliënten te stimuleren, want als uitke ringstrekkers moeten zij de stage vergoeding van 495 gulden per maand inleveren. Zonder deze premie zouden deze leerlingen ruim een jaar 'voor niets' in de1 schoolbanken moeten zitten. Pas in het tweede jaar ontvangen de leerlingen een 'echt' salaris op ba sis van het minimumloon. Schiedam Van een 37-jarige Schiedammer is afgelopen nacht de geluidsinstallatie in beslag ge nomen. De man veroorzaakte ge luidsoverlast in het Jan Jacobus Smitpad. Hij hield met de muziek diverse buren uit de slaap en rea geerde niet op hun klachten. De politie waarschuwde de man en kele malen en vorderde de instal latie uiteindelijk toen de Schiedammer niet bereid bleek de volumeknop om te draaien. Om binnen te komen moest de po litie de voordeur forceren. De offi cier van justitie bepaalt wat er met de in beslag genomen spullen zal gebeuren. Schiedam Een afhaaleentrum voor Surinaamse maaltijden aan de Singel heeft gisteren op last van de politie zijn deuren moeten sluiten. Bij een controle bleek dat de eigenaresse niet beschikte over de vereiste papieren. Er was voor het afhaaleentrum zelfs geen vergunning bij de gemeente aan gevraagd. De zaak mag volgens de politie pas worden geopend als alle papieren in orde zijn. In de eetzaak stond ook een gok automaat waarvoor evenmin een vergunning was aangevraagd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1