14 Peper: meer zelfbestuur van burgers Assuradeurs geloven korpschef Hessing niet 'Méér ictor-klanten moeten in de hulpverlening" Jonge zeeleeuw in zijn element Burgemeester pleit voor 'onorthodox offensief om imago van regio te verbeteren 'Zet moeders in voor een veilige buurt' Windmolenpark N eefjes wordt gerenoveerd 'Plan van Smit is slecht voor openbaar vervoer' Deel Palte Haentjens door HES verkocht Wisselstoring metro Gewond door de gladheid Man overvallen Inval drugspand Beroofd na pinnen Calandbrug even gestremd Topdrukte bij artsentelefoon Rotterdams Dagblad Woensdag 3 januari 1996 Rotterdam De stichting Onderneming Opbouw werk Rotterdam (Sonar), de erfgenaam van het Rot terdams Instituut voor Bewonersondarsteuning (RIO), begint in twee buurten op de noordelijke Maasceveeen project, waarbij de onbenutte kwalitei ten van moeders meer worden aangewend om de leefbaarheid te vergroten. De theorie is dat moeders de ogen, oren en mond van de buurt zijn. Sonor bena drukt het belang van concrete maatregelen tegen verloedering, werkloosheid, drugsoverlast en onvei ligheid, maar hecht ock veel waarde aan wat een buurt kan doen. Bewoners van een buurt kunnen sa men, met elkaar, veel bereiken waar de overheid al leen nooit toe in staat zal zijn. Sonor wil eigenlijk alle wijkbewoners bereiken, maar neemt als eerste doelgroep de moeders. Volgens de stichting heeft het project 'Moeders voor een veilige buurt' sUeen kans van slagen als de overheid en de weizijnsmstellingen er optimaal aan meedoen. Het zelfde geldt voor clubhuizen, politie, maatschappe lijk werk en scholen. Ook gemeentediensten, de ba siseducatie en de woningcorporaties kunnen onder steuningleveren. Het project zou kunnen aansluiten op de plannen die in Rotterdam worden ontwikkeld voor een preven- tiefjeugdbeleid. Rotterdam De vier windmolens op de Maasvlakte blijken grote gebreken te vertonen. De mankemen ten zijn zó ernstig dat de molens worden afgebroken en gerenoveerd. Het is de bedoeling dat de molens in maart weer zullen zijn opgebouwd. De gebreken betreffen de wieken en de generatorg ondel van drie van de vier molens op windmolenpark De Neefjes. De wieken en gondel verkeren in een zo'n slechte staat dat reparatie niet mogelijk is. De nieuwe molens hebben slechts twee wieken, tegen drie nu. Als gevolg van de verbeterde techniek zullen de vier molens straks ook meer elektriciteit leveren: per jaar zo'n twee miljoen kiloWattuur (kWh), tegen 1,5 miljoen (Kwh) nu. Windmolenpark De Neefjes, genoemd naar de eerste Rotterdamse windmolen Donald, levert na renovatie genoeg elektriciteit om in de behoefte van 870 gezin nen te voorzien en er wordt per jaar zo'n 550,000 ku bieke meter aardgas uitgespaard. Dat weer levert een verminderde uitstoot van zeventienhonderd kilo gram stikstofoxyde en 1170 ton kooldioxyde op. Windmolen park De Neef jes: afbreken en weer op bouwen. Archieffoto ENECO RotterdamHet openbaar vervoer gaat er op achter uit als wethouder R. Smit zijn zin krijgt met het ver- keer op de rijkswegen rond Rotterdam. Dat schrijft de vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) aan het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam. Smit heeft het idee geopperd zogeheten toerit-dose- ring toe te passen bij de toegangswegen naar de ruit rond Rotterdam. Op die manier wil hij regelen dat met name het vrachtverkeer minder met oponthoud wordt geconfronteerd. Verder heeft hij geopperd het aantal goederentreinen uit te breiden ten koste van het personenvervoer, zo heeft Rover geconstateerd. Rover vindt dat de energie moet worden gestoken in betere spoorwegen, zowel voor personen-als goeder envervoer. Het is volgens de reizigersvereniging daarom 'verbijsterend' dat de spoorverdubbeling van de lijn Rotterdam-CS-Gouda wat betreft het gedeelte tussen Rotterdam-Alexander en Nieuwerkerk aan den IJssel naar de achtergrond is geschoven. „Dit terwijl er al voor omwonenden al informatie-avonden waren belegd," schrijft Rover. Rotterdam HES Beheer heeft haar belang in het graanfaetors- en expeditiebedrijf Palte Haentjens Beheer verkleind van 49,2 tot 10 procent. Ruim drie jaar geleden verkocht HES Beheer 50,8 procent van haar 100 procents-belang aan R. Bijl (dj. reeteur van Palte Haentjens), aan R. Wendelken (directeur van P H Logistic Service Deutschland in Duisburg) en aan een trustmaatschappij. Naar rato van hun aandeel hebben zij nu 39,2 procent gekocht. Destijds paste verzelfstandiging van Palte Haen tjens in het beleid van HES Beheer om zich te con centreren op de overslag, opslag en bewerking van droge bulkprodukten. Rotterdam Een wisselstoring bij het metrostation Rotterdam-CS heeft in de ochtendspits voor behoor lijk wat overlast gezorgd. Tussen acht en negen uur reden er op de noord-2üid-lijn geen metro's tussen de stations CS en Beurs. Passagiers zijn zo veel moge lijk per bus en tram vervoerd. De oorzaak van de sto ring is nog niet achterhaald. Door Kor Kegel Rotterdam Op wijkniveau moeten zelfbestuur en zelfbeheer van burgers een forse impuls krijgen, aldus de Rotterdamse burgemeester Peper. Hij zei dat gistermiddag in zijn nieuw jaarstoespraak in het stadhuis op de Coolsingel. Volgens Pe per is het investeren in zelfbestuur van Rotterdammers 'van het grootste belang' om de betrokkenheid bij de leefomgeving een duurzaam karakter te geven. „Hier ligt een kans voor de verdie ping van het deelgemeentebestel, waarbij de deelgemeenten vooral een regiefunctie dienen te heb ben," zei Peper. Hij gaf er meteen een,uitleg bij: „Geef mensen zelf het geld en de verantwoordelijk heid voor de meest noodzakelijke voorzieningen in hun buurt, wijk of straat. Dat is geen romantisme, dat is het trekken van de bestuur- kjk-politieke consequenties uit de dekolonisatie van de burgers." Volgens de burgemeester van Rotterdam breekt een tijdperk aan van volwaardige omgang tus sen burgers en hun bestuur. Maar, zei hij gisteren in zijn nieuwjaarsrede, „dat veronder stelt een ander denken over de functie van politiek." Juist waar mensen individualiseren, kan dat een meerwaarde opleveren voor burgerzin, ontmoeting, hulp en bijstand. „Dat is belangrijker dan grenzeloze grenzendiscussies die het politieke debat zo vaak domi neren," sprak Peper, met een iro nische uithaal naar degenen die de bestuurlijke vernieuwing vast prikken op het al dan niet splitsen van de gemeente Rotterdam ten behoeve van een stadsprovincie Rotterdam. Drugspanden Peper zette in zijn eerste toe spraak van 1996 zwaar in op de massa's Rotterdammers die door hun vrijwilligerswerk bijdragen tot de sociale geschiedschrijving van de stad. Maar ook een veilig Rotterdam en een bedrijvig^ Rot terdam waren hoofdthema's in het betoog van de burgemeester. In een afgeladen Burgerzaal zei Peper blij te zijn met het initiatief van de Rotterdamse Tweede-Ka merleden Van Heemst en Kort hals om de burgemeester meer wettelijke bevoegdheden te ge ven om overlast van drugspanden te bestrijden. Peper hoopt dat de Tweede Kamer de2e wet 'nu eens snel' aanneemt. „Dat moet ook eens kunnen." Peper zei dat de nood hoog is, zowel bij het ge meentebestuur als bij de burgers. Hij sprak een speciaal dankwoord uit aan de honderden politieman nen en -vrouwen in de Rotterdam se regio. Peper pleitte voor een onorthodox offensief, vergelijkbaar met de be leidsinzet van Het Nieuwe Rotter dam, om het imago van de Rotter damse regio te herstellen. We heb ben veel te bieden, sprak Peper, maar de beeldvorming sukkelt er wat achteraan. ..Bemoedigend is wel dat het ongewone stadsbeeld van Rotterdam op steeds meer waardering kan rekenen. Daar aan zou. ook door de politiek, nog wat meer inspiratie ontleend kun nen worden." sprak Peper, die vindt dat een bedrijvig Rotterdam tevens een stad moet zijn met minder armoede, en met meer veerkrachten zelfrespect van bur gers. 'met bezwangerd door ge voelens van zieligheid cn goed- doenenj'. Burgemeester Peper: 'Geef men sen zelf het geld en de ver antwoordelijkheid voor de meest noodzakelijke voor zieingen in hun buurt.'Archieffoto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad V "4 M - Een jonge zeeleeuw In Blijdorp voelt zich bij de koude van de afgelopen weken uitstekend in zijn element. Met een stuk ijs in zijn bek zwemt hij door een van de vijvers in de diergaarde. De nakomeling van de zeer produktieve fokstier Maarten is in juni van het vorig Jaar geboren. Foto Jasper juinejVReuters Rotterdam Verzekeringsmaat schappijen en tussenpersonen ne men de conclusie van korpschef R. H. Hessing met een flinke kor rel zout. De trots die Hessing liet doorklinken over de verminderde aangifte van misdrijven wordt door de 'wederpartijen' beant woord met een flnke scheut cynis me. Slechts een enkeling meldt dat het aantal meldingen van auto- en woninginbraken inderdaad is af genomen. Voor het merendeel is van een vermindering van het aantal aangiften weinig tot niets gebleken. Sterker nog, de totaal uitgekeerde bedragen vallen me nigmaal hoger uit dan in 1994. Hessing meldde in zijn nieuw jaarsrede dat de politie over 1995 elf procent minder aangiften heeft ontvangen dan een jaar eer der. Daarmee werd volgens de korpschef de lijn van 1994 doorge trokken, toen de (kleinere) crimi naliteit ook al was afgenomen. In Rotterdam werden vorig jaar be duidend minder (dertien procent) woninginbraken gepleegd. Dief stallen uit auto's was in de Tc- tor'-districten (Centrum, West, Noord, Zuid en Groot-IJsselmon- de) zelfs met 23 procent teruggelo pen, tegen drie procent in de ove rige districten. Voorzitter mr. C. de Swart van de raad van bestuur van Stad Rotter dam Verzekeringen noemt de cij fers van Hessing 'nogal spectacu lair'. Echt gerust gesteld door die cijfers is hij echter allerminst. „Ik heb het gevoel dat de criminali teit, landelijk maar ook in Rotter dam, gigantisch is," zegt mr. De Swart. Deze verzekeraar beschikt alleen over landelijke gegevens: daling van het aantal auto-inbraken van vijftien procent, een stijging van autodiefstallen met zestien pro cent, een afname van de hoeveel heid woninginbraken met zeven procent. De middelgrote verzekeraar Eras mus kan geen concrete cijfers ge ven over Rotterdam. „Maar ik bouw nadrukkelijk de nodige re serves in over de cijfers die de po litie nu verstrekt," zegt een woordvoerder. Volgens hem ligt het aantal inbraken hoger dan het aantal aangiften, omdat in veel gevallen het eigen risico de waar de van de gestolen goederen ruimschoots overtreft. Hetzelfde, zegt'hij, geldt voor au to-inbraken. Het gros van de auto eigenaren voelt er niet veel voor een flink deel van de no-claim korting te verspelen door de dief stal van een autoradio te melden. Verzekeringskantoor De Graaf, gehuisvest in het Tietor'-gebied Tarwewijk/Bloemhof, deelt de vi sie van Hessing geenszins. De Graaf durft niet te zeggen of het aantal aangiften is toe- dan wel af genomen. Maar hij constateert wel dat de verzekeringsmaat schappijen via zijn tussenkomst veel grotere bedragen hebben uit gekeerd. „Onze bevindingen wij zen uit dat de criminaliteit in Rot terdam-Zuid alleen maar toe neemt," zegt hij. „Wat in andere delen van Rotterdam wordt weg gejaagd, komt kennelijk hier naar toe." Golf inbraken Het in Schiebroek-Hillegersberg gevestigde verzekeringskantoor Quispel weegt de woorden van Hessing af tegen de keiharde rea liteit van de voorbije dagen. De uitspraak van Hessing valt voor directeur R. C. Quispel ongeluk kigerwijs samen met een giganti sche golf aan inbraken rond de jaarwisseling. „Ik heb er in elk ge val bar weinig van gemerkt dat het aantal woninginbraken is ver minderd," aldus Quispel, „Dief stallen uit auto's zijn wel wat min der geworden." In het westen van Rotterdam, waar het project "Victor' vorige zo- roer min of meer in gang werd ge zet, heeft bij twee verzekerings kantoren (Denk aan het Mathe- nesserplein en Van Dranen aan de Heemraadssingel) tot minder aangiften geleid. Vertegenwoordi gers van beide firma's durven echter niet concreet te zeggen dat het één (minder aangiften) het ge volg is van het ander (Victor). „Voor m'n gevoel gaat het in elk geval iets beter," meent Van Dra nen. „Zij het dat het niet schok kend is." Waarnemend algemeen directeur M. Barendsen van Buro Slachtof ferhulp zegt dat de dit jaar ver wachte groei van het aantal cliën ten is uitgebleven. ,-Maar dat kan meerdere oorzaken hebben," voegt ze eraan toe. „Feit is dat zo'n twintig procent van de slacht offers werkelijk behoefte heeft aan hulp. Verder zijn hierop veel factoren van invloed. Bijvoor beeld de mate waarin de politie de slachtoffers doorverwijst." Wel neemt het aantal slachtoffers van overvallen af. „Daarentegen neemt het geweld dat by misdrij ven wordt gebruikt alleen maar toe," zegt Barendsen. RotterdamEen 45*jarige Rotter dammer is gistermiddag op de Nachtegaalstraat in Carmsse ge wond geraakt toen zijn auto wegg leed als gevolg van de yzel. Hij zag dat een aanrijding met een boom onvermijdelijk was en pro beerde toen uit de auto te sprin gen Hy bleef echter met zijn mouw aan het portier hangen en kwam daarna or gelukkig ten val De auto ramde uiteindelijk inder daad een boom RotterdamSurveillerende agen ten hebben gisteravond op de Hil- levhet in Hillesluis twee Rotter dammers gearresteerd die even te voren een 21-jarigc man hadden beroofd van zijn jas en een aantal bankbiljetten. De mannen sloe gen het slachtoffer daarna een bloedneus. RotterdamNa klachten van om wonenden heeft de politie giste ren een inval gedaan m een over lastgevend drugspand aan de Nieuwe Binnenweg. Erzyn twaalf mensen geaiTesteerd en elfhon derd gram drugs in beslag geno- Rotterdam - Een 17-jange jongen is gisteren in de Groshansstraat in het Nieuwe Westen beroofd van duizend gulden die hij even tevo ren uit de geldautomaat had ge haald. Ook raakte hij zijn jas, sportschoenen en een kettinkje kwijt. Rotterdam Als gevolg van een storing is de Calandbrug vannacht enige tijd gestremd ge weest voor alle verkeer. Na de opening om half vier kon de brug niet meer worden gesloten. Na een uur was de storing verholpen. Rotterdam De huisartsentele foon in Rotterdam heeft de afgelo pen feestdagen topdruktes mee gemaakt. Het telefoonnummer was vrijwel continu in gesprek. In het lange kerstweekeinde zijn er tweeduizend telefoontjes binnen gekomen; in het weekeinde rond Oud en Nieuw waren dat er meer dan zestienhonderd. Als oorzaken voor de topdrukte worden ge noemd de afwezigheid van veel artsen in combinatie met de griepgolf en de gladheid. RotterdamPolitie en drugshulp verleners in Rotterdam willen er met 'n aantal maatregelen voor zorgen dat méér junks, die in het kader van het drugsproject Victor zijn aangehouden, bij hulpverle ners terecht komen. Sectorhoofd ambulante voorzieningen M. d'Ancona van het Boumanhuis noemt bijvoorbeeld een uitbrei ding van de vroeghulp in politie bureaus, zodat de Victor-klanten' - die doorgaans maar enkele uren 'vast' zitten - eveneens met de hulpverlening in aanraking kunnen komen. De politiek moet dan wel geld voor zo'n uitbreiding beschikbaar stellen, luidt zijn me ning. Het lukt nog niet om door de politie aangehouden junks in de hulpverlening te krijgen, wat één van de belangrijkste uitgangs punten van Victor' was. Volgens hulpverleners is het aanbod van de politie minimaal. Bovendien is de stelling dat met het drugsof fensief junks te veel worden opge jaagd, zodat ze voor de hulpverle ners slechter bereikbaar zijn. De politie vindt echter dat juist de hulpverlening zich 'te afwach tend' opstelde. Commissaris C. Bakker van de re giopolitie Rotterdam-Rijnmond: „Mijn idee is dat de hulpverlening te veel was georiënteerd op hon derd procent score, ofwel dat ie dereen die voor hulp in aanmer king komt moet afkicken. Nu komt het accent meer te liggen op beheersing van verslaving, wat in het kader van het tegengaan van overlast veel belangrijker is." De politie juicht het idee om hulp verleners in politiebureaus te sta tioneren - onlangs geopperd door stafmedewerker R. Klaassen van het Boumanhuis - toe. Korpschef Hessing: ,.Ze zijn van harte wel kom. Het is beter dat we de han den ineen slaan, en dat alle be trokken partijen zich onderge schikt maken aan het geheel." Bakker stelt dat een halfjaar Tic- tor' heeft geleerd dat het niet meevalt om een evenwicht te vin den tussen - wathij noemt- 'een stalen vuist en een fluwelen hand schoen', ofwel een harde aanpak van het drugsprobleem en de hulp aan verslaafden. „Het is wel zo dat op het moment dat je ziet dat junks bezit nemen van abri's en telefooneellen, om daarin te gaan gebruiken, wij moeten in grijpen. Met alle gevaren van diendat geef ik toe." D'Ancona zegt regelmatig signa len aan de politie te hebben afge geven dat het niet lukt om Tictor- klanten', die vooral op basis van de op bepaalde plekken geldende aangescherpte algemene plaatse lijke verordening zijn aangehou den, in huis te krijgen. „Da's een gemiste kans," luidt zijn mening. „Jammer, dat dit niet van de grond is gekomen," Hij noemt een aantal manieren waarop de combinatie tussen Victor en hulp verlening beter kan werken. Ten eerste het inzetten van ver- slavings-reclasseringswerkers, die eventueel extra spreekuren kunnen houden in politiebureaus in onder and pre het centrum en Rotterdam-West. „Meer aanwezig zijn lijkt me heel zinvol," luidt zijn mening. Ook zou de politie een eerste 'globale screening1 van Victor-klanten kunnen doen. „Feit is dat zestig a zeventig pro cent toch geen behoefte heeft aan hulpverlening." Dat er maatregelen moeten wor den genomen, staat voor hem als een paal boven water. D'Ancona: „Agenten klaagden erover dat ze riiet wisten waar ze moesten aan kloppen. Dat is kennelijk binnen de politie niet voldoende doorge sproken." Om dit te verbeteren, komt er per 1 februari een spe ciaal telefoonnummer dat politie mensen kunnen draaien om een verslaafde bij de hulpverlening aan te melden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2