151 Het westelijk Rijnmondgebied is een spannende streek f 1 'De uitspraak' j ènda Zijn Vlaardingen, Schiedam, Maassluis en de Hoek nu al de steden van de toekomst? Maassluise fotograaf exposeert in Tavenu Een verrassend idee Inwoners ontvangen activiteitenkrant Harpe Davids houdt nieuwjaarsbijeenkomst Swingen op Country en Westernmuziek Spoken zwemmen in Dol-Fijn Gemeente geeft lijst met 'veilige' wegen uit Telefoonnummers stadhuis veranderd Groene Hoek wint tafeltennistoernooi i. «3 Rotterdams Dagblad Woensdag 3 januari 1996 m Soms hebben politici verrassende ideeën. Neem nu D66 in Vlaardin- gen. Deze partij stelt voor om het Holy Ziekenhuis tot stadskantoor te verbouwen, wanneer het ziekenhuis na de eeuwwisseling vrij komt. Dat zou een heleboel geld kunnen besparen, want volgens bur gemeester en wethouders moet het secretariegebouw aan het West- nieuvvland vervangen worden door grotere en efficiëntere nieuw bouw. Wat een aardig idee van de partij van het redelijk alternatief. Wan neer het huidige secretariegebouw wordt verhuurd, nadat de ambte naren richting Holy vertrokken zijn, levert dat een aardige duit op. En misschien kunnen we nog wel veel meer geld vangen door de du re (binnenstads)grond waarop het gebouw staat, te verpatsen. We le ven tenslotte in financieel benauwde tijden en iedere inkomstenbron is welkom. Maar er is nog een reden waarom het idee mij wel aanspreekt. Het Holy Ziekenhuis hoeft nauwelijks verbouwd te worden om ambtena ren en politiek te huisvesten. De operatiezaal lijkt mij bij voorbeeld heel geschikt om dienst te gaan doen als vergaderzaal voor de ge meenteraad. Er moeten nog heel wat pijnlijke bezuinigingsoperaties worden uitgevoerd en waai- kun je dat beter doen dan m een ruimte waar alle snij-en verdovingsapparatuur klaarstaat? De afdeling urologie lijkt mij heel geschikt om de fractiekamers on der te brengen. Er wordt tijdens de fractievergaderingen heel wat af gezeken en dat kunnen de dames en heren politici daar naar harte lust doen. De afdeling fysiotherapie laten we ook intact. De ambtenaren wen sen namelijk, zo bleek vorige maand, met de auto naar hun werk te komen Om al die vetrolletjes te bestrijden, kunnen ze daar perfect terecht. Een kleine aanmoediging in de vorm van een premie en ie dere Vlaardingse ambtenaar ziet er binnen de kortste keren uit als een slanke don. Wat hebben we verder nog? De spreekkamers gaan naar b en w voor hun wekelijkse spreekuur, de kinderafdeling wordt ingericht als crè che, interne geneeskunde is voor de afdeling organisatie en ontwik keling; en voorlichting gaat naar verloskunde. Alhoewel... Misschien kunnen we hier beter een compleet nieuwe afdeling vestigen, waar ontevreden burgers verlost worden van gemeenteraadsleden, die po litiek met boekhouden verwarren, DICK VAN DER LUGT De gezamenlijke activiteitenkrant van Kiubhuis Zuid. Kiubhuis Oost en Kindercentrum de Triangel in Schiedam is uit. Do krant staat vol activiteiten voor peuters en hun ouders, kinderen, tieners, jonge ren, volwassenen en ouderen In Schiedam-Oost. - Zuid en -Centrum wordt deze krant m de eerste week van januari huis-aan-huis bezorgd Mensen die de krant niet hebben ontvangen, kunnen hem m Kiub huis Oost iGahleistraat 86), Kiubhuis Zuid (Dwars straat 42) of Kindercentrum de Triangel (Celsius- straal 2) ophalen. Dc traditionele nieuwjaarsbijeenkomst van de chris telijke muziekvereniging Harpe Davids vindt vrij dagavond 5 januari plaats in het verenigingsgebouw De Tamboerijn aan het Faassenplem/Nyhoffplcin 22 in Schiedam-Noord. Naast de uitwisseling var goede wensen wordt tijdens de bijeenkomst aandacht ge schonken aan een aantal jubilarissen van de vereni ging. In een oefenruimte worden tevens video- en ge luidsopnamen getoond. Voorde bijeenkomst die om 20 00 uur begint, is iedereen uitgenodigd. Wijkcentrum De Erker houdt op zaterdag 6 januari een Country en Westernavond. Tijdens deze avond kunnen de bezoekers swingen op de muziek van de band The Rockspnngs Country Dancers. De avond begint om 20.00 uur. Meer informatie is te krijgen op nummer 010-4267767. Het nieuwe jaar wordt weer zeer eng begonnen m Sport- en Recreatïebad Dol-Fijn. Het zwembad is om getoverd in een spookhuis en iedereen die durft mag verkleed en geschminkt komen zwemmen. Het spookzwembad is geopend op 2, 3 en 4 januari van 18.00 tot 20.00 uur. Om te voorkomen dat er ongelukken gebeuren ten gevolge van het gladde wegdek heeft de gemeente Maassluis een sneeuw- en ïjsbestrijdmgsplan voor de inwoners klaar liggen. In dit plan is een lijst opgeno men waarop staat op welke straten en wegen m Maassluis pekel wordt gestrooid, Het sneeuw- en ijs- bestrijdingsplan is te krijgen bij het informatiecen trum in de hal van het stadhuis. Het telefoonnummer van het stadhuis m Maassluis is sinds 2 januan veranderd in 010-5931931. Het stad huis maakt gebruik van een nieuw doorkiessysteem. Hierdoor wordt de telefonische bereikbaarheid ver beterd. Het telefoonnummer van de afdeling sociale zaken en werkgelegenheid, bereikbaar op werkda gen tussen 11.30 en 12.30 uur, is gewijzigd in 010- 5931700. Het faxnummer blijft hetzelfde: 010- 5925649. Basisschool de Groene Hoek in Maassluis heeft net als vorig jaai de wisselbekei van hel schuilei entafel- tennistoernooi in de wacht gesleept. De leerlingen van de school ontvingen de prijs vrijdag uit handen van wethouder Wesenhagen. Het toernooi was geor ganiseerd door tafeltennisvereniging TOG. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Danielle Hermans Peter de Lange Jan Rozendaal Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Kleinschalige winkelcentra als de Nieuwe Passage in Schiedam moeten het opnemen tegen megacentrain Rotterdam. Foto Dennes van der weVRoei Dijkstra Buurten en wijken vormen de stad, elk met een eigen karakter. Histo^ ricus Han van der Horst beschrijft en vergelijkt ze voor het Rotter dams Dagblad. Vandaag deel 11 en slot van een serie: De toekomst van Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland. Door Han van der Horst Het is niet moeilijk om op straat toeristen te herkennen Zy kijken omhoog naar de gevels. Autochto nen turen naar de straat. Zy we ten al, wat er staat. Althans, dat denken ze. Voor hen heeft de stad geen geheimen meer. Wat om de volgende hoek komt, is hen reeds bekend Een autochtoon die zich voor de verandenng eens als toerist op stelt, ontdekt dan ook veel. Ineens krijgt de leuze 'Schiedam schenkt meer dan U denkt' een dimensie extra. Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland schenken trou wens net zo goed meer dan au tochtonen denken die zich langs de vertrouwde straten naar hun bestemming reppen. Je moei het ook met overdrijven: het westelijk Rijnmondgebied is geen vakantie waard. Toch zijn de gemeenten langs Nieuwe Maas en Waterweg eigenlijk heel verras send. De hele vaderlandse ge schiedenis heeft er sporen nagela ten die duidelijk zichtbaar zijn voor wie er een beetje op let. In de stedebouw en de architectuur zijn de maatschappelijke denkbeel den herkenbaar van vele genera ties. Geen twijfel mogelijk: het westelijk Rijnmondgebied is een spannende streek. Je keert het lokkend Rotterdam met zijn boulevards en zijn Kop van Zuid de rug toe. Je neemt de trein je stapt op al die kleme sta tionnetjes uit. Je merkt hoe onge lijksoortig de steden en wijken zijn, waar je terecht komt. Je om- dekt, hoe drastisch Schiedam en Vlaardingen van eikaar verschil len, hoe Maassluis toch onmis kenbaar Maassluis is en niets an ders, hoeveel eigens Hoek van Holland heeft. En dat allemaal op een strook Nederland van een for se dertig kilometer lang. Zou die veelzijdigheid het jaar 2000 overleven? Hoe ziet de toe komst van het westelijk Rijn mondgebied eruit? Zal het steeds meer worden teruggebracht tot een reeks buitenwijken van de metropool Rotterdam, zijn al die afzonderlijke karaktertrekken, is die veelkleurigheid ten dode op geschreven? Er zijn genoeg argu menten om op die vraag een be vestigend antwoord te geven. De vorming van een stadsprovincie is een slecht verhulde poging de Rijnmond terug te brengen tot een Groot Rotterdam met de Cool- singel als de enige plek waar be slissingen worden genomen die er toe doen. Daar wordt trouwens hard gewerkt aan een nieuw stadscentrum, dat het grote oriën tatiepunt moet worden voor ieder een die in de Rijnmond woont. Rotterdam hecht zelfs zoveel ge loof aan de kracht van zijn bin nenstad met al die hoogbouw, dat er aan de andere kant van de Maas op de kop van Zuid een ko pie van wordt opgetrokken. Daar verrijst de stad van de eenentwin tigste eeuw. Althans, dat geloven voormalig topambtenaar stads ontwikkeling Riek Bakker en de bestuurders die zich lieten verlok ken door haar hooglied van spect aculaire cityvorming. Maar de brug die straks Noord en Zuid met elkaar zal verbinden, heet nu al de Zwaan. Is het moge lijk, dat die Kop van Zuid juist de zwanezang is van twintigste eeuwse stadsplanning. Verrijst daar iets. dat al volkomen verou derd was, toen het nog op de te kentafels stond'' Zijn juist Vlaar dingen, Schiedam. Maassluis en de Hoek de toekomst? Een aantal tekenen wijst daarop. Onlangs verscheen officieel een aantal eerder uitgelekte rappor ten met het onweerlegbaar bewijs dat een broeikaseffect de aarde opwarmt. Het menselijk energie verbruik brengt een klimaatsver andering op gang. Het ligt voor de band, dat Nederland warmer wordt, maar voor hetzelfde geld' gaan de temperaturen naar bene den, want het broeikaseffect leidt ook tot een verlegging van de war me golfstroom, die verantwoorde lijk is voor ons zachte en natte kli maat. Je zou het op het eerste ge zicht niet zeggen, maar dit heeft alles met de toekomst van Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis te maken. Broeikaseffect Dat broeikaseffect maakt het le ven in Nederland duurder. We hebben straks meer energie no dig, of om ons te verwannen, of om ons te verkoelen, als die hete zomer inderdaad een voorbode was van wat ons te wachten staat. Tegelijkertijd toont de weten schap zonneklaar aan, dat het broeikaseffect helemaal uit de hand loopt, als de mensheid door gaat de atmosfeer vol te pompen met het opwarmgas C02. En dat doen we juist door het opwekken van energie door middel van ver branding. Wie zijn auto start, le vert een bijdrage aan het broei kaseffect. Datzelfde doen de reu zecentrales die ons van elektrici teit voorzien. Gigantische stadscentra, zoals dat van Rotterdam, zijn energiever slinders. Winkels, openbare dien sten en bedrijven zijn er gecon centreerd. Elke dag verslinden honderdduizenden mensen ener gie om de reis naar de binnenstad te maken en weer terug. Het kost trouwens ook enorme hoeveelhe den energie om de enorme kan toor- en winkelkolossen leefbaar te houden. Veel meer dan klei nere, goed geïsoleerde panden. Bovendien gaat er in de hoog- spanningsleïdingen van de verre supercentrale naar het centrum erg veel verloren. Veel meer dan wanneer de streek een gedecen traliseerd systeem kende van mi- mcentrales, als de gemiddelde burger een deel van zijn stroom uit zonnecellen op het dak haalde en/of uit een windmolentje. In dit licht bezien zyn centra als dat rond de Coolsingel of de Kop van Zuid dure liefhebberyen, bewij zen van het soort boven je stand leven dat de mensheid het broei kaseffect heeft opgeleverd. A-sociale stadsplanning Dit jaar heft Nederland voor het eerst belasting op energiever bruik, Als de wereld er inderdaad van overtuigd raakt, dat het broei kaseffect de belangrijkste bedrei ging van de mensheid vormt, is dat nog maar een begin. Dan wordt wereldwijd energiegebruik - dus ook (lokaal)reizen- peper duur. Dat betekent het doodvon nis voor megacentra, die in de toe komst misschien bekend zullen staan als voorbeelden van onver antwoordelijke en a-sociale stads planning, omdat zij de omwonen den dwingen tot zoveel verspil ling van energie. Stedendeskundige prof. dr. Dirk Bolt van het International Institu te for Aerospace Survey and Earth Sciences (1TC) in Enschede voor ziet zo'n toekomst. „De tragiek van deze eeuw is dat de energie prijzen zo laag zijn," beweert hij bij hoog en laag. De nood zal de mensheid dwingen zuinig te zyn. Dan is er geen toekomst meer voor grote stadscentra. Bolt deed veel onderzoek in derde wereld steden die snel en onbeheerst groeien. In de krottenwijken die spontaan ontstaan en waar de ge meente geen greep op heeft, zie je kleine centrumachtige concentra ties ontstaan, waar de mensen hun boodschappen doen. Die lig gen op één tot twee kilometer af stand van elkaar, want verder is een mens niet bereid om te lopen met een boodschappentas in de hand. De energiezuinige stad van de toekomst zal ook zo'n beeld te zien geven, hoopt professor Bolt. Op een paar kilometer van elkaar bevinden zich centra, waar de winkelstand en de stedelijke diensten zijn geconcentreerd. On derling zyn die centra verbonden dooreen metro of een stadsspoor weg. De megacentra, zoals het Rotterdamse, kwijnen weg want ze zijn onbetaalbaar geworden. Het westelijk Rijnmondgebied ziet er nu al zo uit. Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland en Schiedam hebben alle vier hun ei gen overzichtelijke centrum, waar de burgers alles vinden, wat ze no dig hebben. Een spoorlijn ver bindt ze onderling, maar een Maassluizer hoeft in principe niet naar Schiedam of Vlaardingen en omgekeerd, De gemeenten in het westelijk Rijnmondgebied vormen bij elkaar nu ai de stad van de toe komst. Toen Schiedam zijn win kelcentrum met de Nieuwe Passa ge drastisch vernieuwde, schud den vele deskundigen het hoofd. Zo'n winkelcentrum zou zich nooit kunnen handhaven met Rotterdam in de buurt. Maar misschien hadden de inves teerders wel meer visie dan de bouwheren op de Kop van Zuid. Woensdag 3 januari ROTTERDAM Luxor Theater. Bngitte Kaandorp, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg Kl.z. Qrgeade Overzee,20.30u JeugdtheaterHofplein. Bulletje en Bonestaak, 19.00u. Theater Zuid plein Gr.z. Oliver! 19.00u. Donderdag 4 januari VLAARDINGEN De Pijpelaar. Kinderbingo, 14.00u. ROTTERDAM Maritiem Museum. Professor Pions'activiteitenprogr. 12.00u. Ac tiviteitencentrum Zjaak. Naar het Mantiem Museum, 13.30u. Jeugd theater Hofplein. Bulletje en Bone staak, 14.00 en 19.00u. Rotter damse Schouwburg Gr.z. Heksen, 14,30u. StDroomtheater. Verhaal uit India over olifanten, 15.00u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Seven' (16) dag. 6.45- 9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: 'Dumb Dumber' (al) dag. 12.45- 3.30, zo.alleen 12.45, ma.alleen 15.30. Calypso 2: 'Waterwortd'{12) dag,(beh,zo.) 6.15-9.15. Calypso 3: The Bndges of Madison County' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30, zo.al leen 1.15, ma.4-6.45-9.30. Cine rama 1: 'Filmpje' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30, zo.alleen 1.15, ma.4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Golden- eye' (12) dag. 1-3.45-6.30-9.30, zo.alleen 1, ma.3.45-6.30-9.30,Ci- nerama3: 'Goideneye' (12) 12.45- 3.30-6.15-9.15, zo.alleen 12.45, ma.3.30-6.15-9.15. Cinerama 4: 'Apollo 13' (al) dag.(beh.zo.) 8.15. Cinerama 5: 'The Santa Clause' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30, zo.alleen 1.15, ma.4-6.45-9,30. Corso: The Santa Clause' (al) dag.(beh,zo.) 6.45-9.30. imax Theater: The Li ving Sea' (al) dag. 11-2-4-6.30, zo- met om'6.30, ma.wo. met om 11. 'Afnca: The Serengeti' (al) dag. 3. 'Goideneye' (12) dag.(beh.zo.) 7.30-10. 'Pocahontas' (N) (al) dag. 12-5, zo.alleen 12, ma.alleen 5. Venster 1: 'Cityof Lost Children' (16) dag. (beh.zo.) 7.30. 'Underground' (16) dag.(beh.zo.) 9.30", do.vr.di- wo.ook 2. Venster 2: 'Rashomon' (16) dag.(beh.zo.) 7.30, do.vr.di- .wo.ook 2.30. Dag.(beh.ma) 9.30: A Star is Bom' do.en za. 'In a lonely place' vr. 'White Hunter, BlackHeart' ma. The Player" di. 'Burden of Dreams' wo. Rotterdamse archief- films, do.vr.di.wo. 2. Venster 3: 'Smoke'(16)dag.(beh.zo.)8-10.15, ma.nret om 22.15. Sneak Preview, ma.10.15. Venster 4; 'DasVerspre- chen' (16) dag.{beh.zo.) 8. 'La Hai- ne' (16) dag.(beh.zo.) 10.15Lu mière 1: 'Filmpje'(12) dag.(beh.zo.) 6.45-9.30. Lumlère 2: 'Filmpje' (12) dag. 1.15-4, zo.alleen 1.15. 'Babe'(ai) dag. (beh.zo.) 6.45-9,30. Lumière 3: 'Pocahontas' (ai) dag. (beh.zo.) 6.45-9.30. Lumière 4: The Net' (12) dag.(beh.zo.) 6.45- 9.30. Rex: 'Honey Throat' (18) dag. vanaf 12. doori.voorst. Thalia: 'Goi deneye' (12) dag. 12.45-3.30- 6.15-9.15, zo.alleen 12.45. Kindermatinees: Calypso 1: 'Pocahontas' <N) dag. 1.15-4, zo.al leen 1.15, ma.alleen 4. Cinerama 4: 'Pocahontas' (N) dag, 12.30- 2.30-4.30, zo.alleen 12,30, ma.2.30-4.30.Corso:'Pocahontas' dag. 1.15-4, zo.alleen 1.15, ma.al- leen 4. Lumière 1: 'Babe' dag. 1.15- 4, zo.alleen 1.15, ma.alleen 4. Lu mière 3: The Santa Clause' dag. 1.15-4, zo.alleen 1.15, ma.a!leen4. Lumière 4: 'De Indiaan io de Kast' dag. 1.15-4, zo.alleen 1.15, ma.al leen 4, Venter 3: 'Het Wilde Paard' do.vr,di.wo.2. Venster 4: 'Kleintje Kort' do.vr.di.wo. 2. Wijze, originele, typerende, dwaze en opvallende uitspraken van be kende en onbekende streekgenoten in december gehoord en gelezen door verslaggevers van het Rotter dams Dagblad Een vertegenwoordiger van de moskee in Maassluis staat een juuinalisl telefoniiCii te would naar aanleiding van de uitbrei ding van het aantal oproepen tot gebed. En passant legt hij ook de verschillende tijden uit waarop de gelovige Turken horen te bidden. ..Eigenlijk moet ik nu bidden. Maar ik blijf wel met u praten hoor, want dit is ook belangrijk. Ik haal het bidden straks wel in." Bij de Bedrijfsgemeenschap Seluemond gaat het slecht met de verkoop van bonsaiboompjes. „Ik ben blij dat hel goed gaal mei de bonsaiboompjes," reageert raads lid Arie van Loenen op deze me dedeling tijdens een commissie vergadering. Burgemeester Scheeres: „Arie, ik geloof dat je even aan je gehoorapparaat moet draaien." Ook WD'er Van Wijk reageert. „Volgens mij heeft Van Loenen Veronica op staan." Sinds de partijen Gemeentebe langen en Solidair '93 in Schiedam de handen meen heb ben geslagen, struikelt menigeen over de naam van de gezamenlij ke fractie. Ook PvdA'er Peter Groeneweg krijgt Gemeentebe langen/Solidair '93 nauwelijks over de tong. Ane van Loenen van deze fractie spreekt hem bemoe digend toe. „Noem ons in het ver volg maar gewoon GS." Bewoner Sjaak Lagendijk uit Schiedam-Oost ziet in de publiek- private samenwerking (PPS) tus sen de gemeente Schiedam en het bedrijfsleven m de stadsvernieu wing in de eerste plaats de hand van ambtenaar Jules Peppelaar. „PPS staat voor Peppelaars parti culiere samenwerking." foto's die gemaakt zijn op klein schalige veeteeltbedrijven, voor namelijk in Midden-Delfland, maar ook in de Krimpenerwaard. In tegenstelling tot grote agrari sche bedrijven is hier nog een per soonlijke manier van bedrijfsvoe ring mogelijk. Er is hier een grote variatie van situaties in stallen, schuren en werkplaatsen. Het zijn juist deze situaties die Martin Luijendijk zocht. Beide series komen overeen in stijl. Het zijn gedetailleerde kleu renfoto's met een complexe com positie zonder een overheersende vorm of een duidelijk aandachts punt. De schijnbaar onsamenhan gende opeenhoping van installa ties, machines, gereedschappen en allerlei materialen vormen op de foto een eenheid. Het zijn geen chaotische situaties, maar het zijn de sporen die mensen, die druk bezig zijn, tijdelijk achterlaten. De expositie vindt plaats in ge bouw Tavenu aan het Pynasplein in Maasland. De openingstijden zyn op dins dag, woensdag en donderdag van 15.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Maasland Voor de vierde expo sitie in het seizoen 1995-1996 heeft de stichting Tavenu geko zen voor een fototentoonstelling van Martin Luijendijk. Deze Maassluise fotograaf (37) heeft wat exposities betreft al een hele staat van dienst, maar Maasland kwam in de lange reeks van solo en groepstentoonstellingen nog niet voor. De opening van de expositie is op vrijdag 5 januari, waarna het werk van Luijendijk tot 29 januari is te zien. Het gaat om kleurenfoto's uit de serie volkstuinen en boe renerven, waarvan de exposant heel veel werk heeft gemaakt. Het gaat daarbij vooral om volkstui nen die op Verloren' stukken land liggen, voornamelijk langs spoor banen. In tegenstelling tot volks tuincomplexen gelden hier geen strenge voorschriften voor de ui terlijke verzorging van de tuinen. Door ontbreken van organisatie kan iedere huurder naar eigen smaak en inzicht zijn stuk grond inrichten en gebruiken. Vooral de grote verscheidenheid aan bouw sels en de inrichting hiervan trok ken de aandacht van Luijendijk. De serie boerenerven bestaat uit

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3