11 Ravage in bar-bistro na brand Rotterdams Dagblad m Ijs onder Ylaardïiigs viaduct te iüak Politie stuurt jongeren weg uit Passage Snackbar geplunderd Vrouw (71) ■beroofd Plannen voor binnenhaven gepresenteerd Kerstversiering verspreidt vuur snel Schade geschat op driekwart miljoen Verkoop dure appartementen op het Emmaplein stagneert Miro en oorlogstentoonstellingen4 trokken meeste publiek naar musea Vlaai-dingen en Schiedam worden digitale steden Auiomobieibeanji j.vanuijK noemers u.v. schuttevaerweg i 16 omciEEi mercedes mem merken)..tol' Vrijdag 5 januari 1996 -# Waterweg Schiedam Om een einde te ma ken aan een situatie die veel men sen als bedreigend ervoeren, heeft de politie gisteravond een groep van ongeveer vijftig jonge ren weggestuurd uit winkelcen trum De Nieuwe Passage. Dc groep hield de liften bezet zo dat er geen plaats meer was voor winkelklanten met kinderwa gens, en gedroeg zich in de wan delstraten van het winkelcentrum zodanig dat sommige voorbijgan gers er niet langs durfden. Het is de eerste keer sinds de ope ning van het winkelcentrum in september vorig jaar dat de politie optrad tegen grote groepen rond hangende jongeren. In de Sinter- klaastijd deed zich ook een inci dent voor met de jeugd die de or de verstooroe in De Nieuwe Pas sage, maar toen ging het om slechts enkele baldadige jongeren die pepemoten gooiden op de ta felmes van koffiedrinkende be zoekers. Volgens een woordvoerder rea geerde de politie gisteravond niet op klachten van winkeliers, maar werd op eigen initiatief opgetre den. De agenten die in de Passage surveilleerden riepen assistentie in van collega's. In totaal namen tien agenten en politie-surveilan- ten deel aan de actie. Dee middenstanders zjjn bang. dat de Schiedamse jeugd, die vroeger op koopavonden rondhing op het Hemaplein, zijn ■verzamelplaats zal verleggen naar het overdekte winkelcentrum. De politie zal dat niet tolereren, zegt de woordvoerder. Op grond van de APV (Algemene Plaatselijke Verordening) riskeren jongeren die zich 'onnodig ophouden in een voor het publiek toegankelijke plaats' een bekeuring van tachtig gulden. Schiedam Een snackbar aan de Jozef Oreliosingel is afgelopen week geplunderd door inbrekers, Zij forceerden -vermoedelijk gisternacht - een raam en door zochten de hele cafetaria. De eige naar mist een voorraad snacks, hamburgers en sigaretten. De die ven braken ook de gokkast open. De buit bedroeg nul gulden: de ei genaar van de snackbar had het geld uit de automaat zelf al mee genomen. - SchiedamIn de Laurens Coster- straat is gisteravond een 71-jarige vrouw beroofd van haar handtas. Een onbekende rukte de tas uit handen van de vrouw toen zij de straat wilde oversteken. Op het moment dat het slachtof fer aangifte kwam doen bij de po litie, gaf een personeelslid van het Openbaar Nutsbedrijf de tas af aan de balie. Een veegploeg had de tas even tevoren gevonden. De inhoud -een paar tientjes- was er door de dief toen al uitgehaald. Maassluis Hoe moet het verder met de binnenhaven van Maas sluis? Dat onderzoekt momenteel het bureau ZKA Advies voor "Markt en Beleid in opdracht van de gemeente. Een eerste presen tatie van de plannen vindt maan dag 15 januari plaats in het stad huis aan de Koningshoek. Belangengroeperingen, bedrijven en belangstellende bewoners kunnen deze bijeenkomst bijwo nen; vanaf 20,00 uur in de burger zaal van het stadhuis. Het advies bureau legt deze avond allerlei /mogelijkheden voor. Het model dat algemeen de voorkeur krijgt, wordt uiteindelijk nader uitge werkt. De resultaten van de eerste pre sentatie worden een dag later, dinsdag 16 januari, besproken in de raadscommissie voor stads- en milieubeheer die eveneens in het stadhuis plaatsvindt. Wie goed beslagen ten ijs wil ko men kan vanaf donderdag 11 ja nuari in het informatiecentrum in het stadhuis de notitie ophalen waarin de modellen beschreven staan. In alle gevallen geldt dat veel aandacht besteed is aan de relatie tussen de haven en de om geving. De brand in bar-bistro Het Scheele Hoekje aan de Markt in Vlaardingen zorgde voor een enorme rookontwikkeling, Vlaardingen Een korte, felle brand heeft gistermiddag het interieur van bar-bistro Het Scheele Hoekje in Vlaardingen verwoest. De brandweer sloeg even na half vier groot alarm uit angst dat het vuur zou overslaan naar de aangrenzende panden aan de historische Markt. Maar binnen een half uur had de brandweer, uitgerukt met groot materieel, de brand onder controle. Schiedam De verkoop van een deel van de nieuwbouwapparte- menten op het Emmaplein wil niet vlotten. Van de 92 woningen ^zijn er sinds juni 1994 ruim zestig verkocht en dat is volgens make laardij Rubensplein een behoor lijk resultaat. Maar de verkochte woningen liggen vooral aan de zij de van de Broersvest en de Sin gel; de verkoop van de dure ap partementen aan de kar.t van het Stadserf verloopt veel stroever. De makelaar is overigens niet ver rast dat juist voor deze woningen de grote belangstelling uitblijft. Veel adspirant-kopers nemen een afwachtende houding aan omdat zij eerst willen weten hoe hun toe komstige uitzicht zal uitvallen. Op het Stadserf is de gemeente pas vorig jaar september begon nen met de bouw van onder meer een bibliotheek eri een schouw burg. De contouren daarvan zijn nog niet opgetrokken; de toekom stige situatie is alleen te zien op de bouwtekeningen. En dat vin den kopers te ongewis, zegt de makelaar. Een ander obstakel is de prijs. De appartementen op het Em maplein kosten tussen de 270.000 en 340.000 gulden. Dit" aan de zij de van het Stadserf vallen in de duurste prijsklasse. Voor veel Schiedammers is die prijsklasse onbetaalbaar. „De grens ligt voor de meeste mensen hier rond de twee ton." Daar komt nog bij dat elders in de stad appartementen worden aan geboden juist in die wat lagere prijsklasse, zoals bij NS-station Nieuwland. De verkoop van deze woningen zou weinig problemen opleveren. Mooie plek Makelaardij Rubensplein ver wacht overigens dat de verkoop aan het Stadserf' jinnen afzienba re tijd wel weer .ral aantrekken, zeker als het uitzicht wat duidelij ker in de steigers komt te staad. „Wij denken dat we het gros ovér een half jaar wel kwijt zullen zijn. Tenslotte is dit een mooie plek in het centrum, met winkels, eer. schouwburg en een bibliotheek bij de hand en niet te vergeten het openbaar vervoer, dat vrijwel voor de deur stopt" De mensen die tot nu toe een ap partement op het Emmeplein hebben gekocht, zijn voor onge veer de helft Schiedammers. De rest van de kopers bestaat voor een groot deel uit voormalige Schiedammers die na jaren afive- zigheiO. terugkeren naar hun vroegere woonplaats. Een kok kampte door rookvergif tiging met ademhalingsmoeilijk heden. Verder raakte niemand van het personeel of de gasten ge wond. De schade wordt geschat op 750,000 gulden. Het vuur in Het Scheele Hoekje aan de Markt in Vlaardingen ont stond bij de open haard in het res taurant-gedeelte van het pand. Een van de personeelsleden ver telt dat op het moment dat de brand ontstond de bierbrouwer bezig was met het aanvullen van de drankvoorraad. De achterdeur van het restaurant stond daardoor open .Omdat ook de voordeur was geopend kreeg de wind vrij spel en sloegen de vlammen uit de haard over naar de voorraad hout blokken. Daarna vatte de kerst versiering vlam. De inmiddels uit gedroogde naaldtakken ver spreidden het vuur razendsnel. Het personeel probeerde in eerste instantie zelfde brand te blüssen. Maar de brandhaspel en poeder blusser brachten geen soelaas meer. De brandweer werd gebeld en het personeel vluchtte naar buiten. Op straat aangekomen ontstond onder het personeel wat verwarring. Een van de koks was nergens te bekennen en zijn maa tje dacht dal hfj nog in de keuken aanwezig was. Zonder aarzelen liep de 18-jarige man vervolgens het hevig rokende restaurant in om de kok te zoeken. Tijdens 2ijn speurtocht in het pand kon hij de zoekgeraakte kok niet vinden en keerde weer terug. Toen de koksmaat buiten kwam werd hij vanwege de ingeademde rook eventjes onwel. De GGD, die met een ambulance ter plekke was, diende de man tot twee keer toe zuurstof toe. De verdwenen kok bleek al eerder het pand te hebben verlaten. Brandgevoelig Ook de bewoners van de naast ge legen panden moesten hals over kop hun huis verlaten. De brand weer achtte het gevaar van over slaan van de vlammen groot. De oude huizen zyn volgens de brandweer zeer brandgevoelig. Uit voorzorg werd daarom ieder- Een 18-jarige kok had gistermiddag door rookvergiftiging last van ademhalingsmoeilijkheden en kreeg doorambulancepersoneel zuurstof toegediend. Foto's Dennes van der wei/Roei Dijkstra een rondom het restaurant geëva cueerd. Tijdens dit soort branden in oude panden wordt door de brandweer altijd groot alarm geslagen. „Het risico dat het fout gaat kunnen we niet lopen," aldus brandweercom mandant H. Terlouw. „Het valt nu nog wel mee, maar het had veel erger kunnen zijn. Daarom hou den we het liefst zoveel mogelijk achter de hand." De Markt voor de Grote Kerk in Vlaardingen stond gistermiddag dan ook vol met rode auto's: drie spuitvoertuigen (waarvan één uit Schiedam), een hulpverlenings auto, een ladder- en een verbin dingswagen. Het leek allemaal wat overdreven, maar volgens Teriouw is dat de standaardproce dure. „Door de zware rookontwik keling dachten wij in eerste in stantie dat het erger zou zijn. Ge lukkig viel het mee." De brandweer gaf na een klein half uur het sein brand meester. Binnen in het pand is het dan in middels een enorme ravage. Een groot gedeelte van de tafels en stoelen is door de brand volledig verwoest. De bar en het restau rant zijn helemaal uitgebrand. De keuken en feestzaal, zo blijkt uit een inspectie, hebben vooral flin ke rookschade opgelopen. De technische recherche van de politie is direct na de brand be gonnen met een onderzoek. Be halve Het Scheele Hoekje, heb ben door de zware rookontwikke ling ook de naastgelegen panden en het snookercentrum aan de achterzijde van het restaurant schade opgelopen. Door Jelle Gunneweg Vlaardingen De musea in deze regio hebben het afgelopen jaar met wisselend succes gedraaid. Van de 'grote drie' zag alleen het Stedelijk Museum Schiedam de bezoekersaantallen flink stijgen dankzij de tentoonstelling met het werk van Joan Miro. Het Vis- serijmuseum in Vlaardingen en het Gemeentemuseum Maassluis sloten het jaar teleurstellend af. Het Stedelijk Museum trok in 1995 23.000 bezoekers tegen 17.500 in 1994. De tentoonstelling waarmee di recteur P. Tjabbes afscheid nam, bleek een ware publiekstrekker, Ruim tienduizend kunstliefheb bers kwamen op het werk van de Spaanse kunstenaar Mu-o af. Min der succesvol, maar evengoed aar dig draaiend waren het educatief project 'Poppen aan het Dansen' en de historische tentoonstelling 'Schaduwen over Schiedam', naar het boek van onder anderen Bas van Bochove over de bezettingsja ren in Schiedam. Ook in Maassluis liep de oorlogs expositie het best, ongeveer even goed als het educatieve project 'Dier in Beeld'. Toch wisten ze on voldoende publiek te trekken om het jaartotaal op te krikken. Vol gens conservatrice Ellen van Schie schommelen de aantallen de laatste twee jaar rond de acht duizend bezoekers, tegen zo:n tienduizend enkele jaren daar voor. „De tijd van prestigieuze projec ten is voorbij. De meeste musea kiezen tegenwoordig voor klein- Brandweerlieden en een politie-agent hielpen deze verkleumde drenkeling gisterochtend in een brandweerauto. De man, een 43-jarige Hagenaar, was tijdens een schaatstocht over de Vlaar- dingse Vaart bij de Emmakade door het ijs gezakt. Hij klauterde op eigen kracht de wal op en bleek weinig te mankeren. Assistentie van ambulancepersoneel was overbodig. De onfortuinlij ke schaatser knapte na een warme douche in de brandweerkazerne snel weer op. Volgens de politie is het ijs onder het viaduct van de Burgemeester Heusdenslaan, waar de Ha genaar in het water geraakte, te zwak voor schaatsers. Het viaduct is sinds gisteren afgezet met waarschuwingslinten. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Een elektronische ontmoetingsplaats voor particu lieren, overheid en bedrijven. Over een paar maanden krijgen, in navolging van een aantal an dere gemeenten in Nederland, Vlaardingen en Schiedam een ei gen op- en afrit op de Digitale Snelweg. Het is de bedoeling dat in het voorjaar de Digitale Stad Vlaardingen/Schiedani van start gaat; Computerbezïtters 'in de twee gemeenten kunnen dan zo veel en zo vaak ze willen 'virtuele gemeenschap'hebben. Met de Digitale Stad Vlaardin- gen/Sehiedam wordt volgens de initiatiefnemers de basis gelegd voor de toekomst. De ontwikke lingen op het gebied van natio nale en internationale computer netwerken gaan zo snel dat het raadzaam is snel te beginnen om later niet tegen een enorme ach terstand aan te kijken. „Het kan nu nog een illusie zijn, maar morgen zijn we te laat," menen Ludo Baauw, Ed Eggermont en John Knieriem. De overhad doet er veel aan burgers bewust te maken van het belang van digi- tale informatiestromen. Ook de beide gemeenten zien het nut van computernetwerken in. Zij hebben dan ook hun steun aan de drie computerfreaks toege zegd. De twee gemeenten gaan, naast een financiële bijdrage, een belangrijk deel van de infor matievoorziening op Digitale Stad voor hun rekening nemen. Met een druk op de 'muis' zyn over een paar maanden alle over heidsinstellingen digitaal toegankelijk. Informatie over: boeken bij de bibliotheek, activi teiten van de gemeente, politie ke partijen en raadsbesluiten, is voor iedere inwone? van Vlaar dingen of Schiedam thuis achter het beeldscherm met eer» simp - le vingerbeweging op te vragen. Naast de gemeenten kunnen ook bedrijven en particulieren op het netwerk gaan opereren. Bedrij ven hebben de mogelijkheid om hun waar of diensten op het net aan te prijzen. Voor particulieren wordt eronder meer een discus sieplatform gestart. Men kan dan anoniem of juist niet naam en toenaam via het beeldscherm praten met andere computerbe- zitters in de gemeenten. „De mogelijkheden zijn in over vloed aanwezig," zeggen de ini tiatiefnemers. „In Amerika, waar men op dit gebied een stukje ver der is dan in Nederland, kun je thuis achter je computer, bij een grote fastfoodketen, je eigen piz za samenstellen. Een beetje sala mi hier en wat uien daar. Dit moet in Vlaardingen en Schiedam straks ook kunnen." Naast toegang tot allerlei Vlaar- dingse en Schiedamse organisa- ties is het via de Digitale Stad ook mogelijk direct te communi ceren met Australië of India. „Wij bieden ook een eenvoudige aansluiting op Internet aan. Zo kunnen de gebruikers vanuit hun luie stoel de hele wereld over." Het enige dat niet mag ontbreken om gebruik te maken van de Digitale Stad of internet is een computer en een modem. „De mensen die deze spullen nog niet hebben, kunnen we waarschijnlijk een zeer aantrek kelijk aanbod doen. Dat is op dit moment echter nog onduidelijk, Er komen in ieder geval op een aantal plaatsen in de gemeenten publieke computers waar. ieder een toegang toe heeft." Het is de bedoeling dat de Digita le Stad in het voorjaar gaat draai en. Er moeten nog aardig wat voorbereidingen worden getrof fen. Zo moeten er speciale kabels de grond in en met de vorst van de afgelopen dagen was graven niet echt makkelk. Daarom zou het project volgens de computer- experts nog wel eens wat vertra ging kunnen oplopen. schaliger tentoonstellingen en de presentatie van de eigen collectie, Ook in frequentie lopen de ten toonstellingen terug. Musea hou den liever meer tijd en geld ovèr om zich te richten op de beheer staken," aldus Van Schie. In het Visserijmuseum aan de Westhavenkade was het het afge lopen jaar eveneens minder druk dan enkele jaren geleden. Direc teur Frits Lohmeijer. „We schom melen altijd Tond de twintig-, vijf entwintigduizend bezoekers, maar in 1995 viel het'tegen^De exacte aantallen hebben we nog niet, maar we verwachten dat we i ets lager uitkomen Afgelopen zo mer zaten we al op zo'ri duizend bezoekers minder dan in dezelfde periode in 1994. Als de warmte' zo ontzettend lang aanhoudt, gaan mensen liever naar hét strand. „Het eerste kwartaal 'was wel uit stekend. De door ons samenge stelde foto-expositie overde vissë- rij in 1900-1935 trok veel belang stelling, daarmee hebben we ook landelijke publiciteit gehaald. Het werk reist nu het land door, hangt deze maand in het Mari tiem Museum in Rotterdam en gaat daarna naar Denemarken. Dat is toch leuk." 1/ Onrustbarend vindt hij de daling niet. „We worden er alleen een beetje droevig van. Maar ik héb goede hoop voor 1996, als de Mü- seumkade gereed komt met 'dé Stadskraan en'het paviljoen. Dat trekt vast en zeker meer publiek'." Prima Tegen de landelijke trend in, trok ken de 'kleintjes' meer museum liefhebbers dan ooit. Vooral de ex posities over de Tweede Wereld oorlog in zowel Het Nationaal Co- operatie Museum in Schiedam als net Ylaarüingse Streekmuseum Jan Anderson trokken veel pu bliek vanuit het hele land. Beide musea karakteriseren 1995 dan ook als'prima'. „We mogen niet mopperen," vat H. van der Lee van het Coöp-mu- seum het afgelopen jaar samen. „We krijgen steeds meer bezoe kers en groepen, en ze blijven ook langer. We hebben de mensen ook steeds meer te bieden, zeker nu we extra vitrines hebben neerge zet. We zitten nu op ongeveer zes duizend belangstellenden." Eigenaar Jan Anderson van het Vlaardingse Streeksmuseum weet al even precies aan te geven waar het succes van het afgelopen jaar aan te danken is. „Ik heb ont dekt dat je niet moet tonen wat je zelf leuk vindt, maar veel meer moet inspelen op de behoefte van de bezoeker. We hebben als mu seum tenslotte een dienende functie, het belerende is niet meer van deze tijd. Afgelopen zomer hadden we bijvoorbeeld een expo sitie over scouting, naar aanlei ding van de Wereldjamboree. En momenteel hebben we een ten toonstelling over het Buizengat. Door in te spelen op de actualiteit, trek je veel meer publiek." Jan Anderson noteerde in 1995 bijna vierduizend bezoekers, de voor gaande jaren schommelde het aantal steeds rond de driedui zend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1