12 Waterbedrijf verrast met naheffing Schoonmaak in wijk Cool door verslaafden succesvol ANWB tegen lagere snelheid op 'ruif: verwarring zal alleen maar groter worden Roteb bekijkt inzameling gft bij hoogbouw opnieuw Geen zorg over toename Duitse drugstoeristen Demonstranten beboet Banenpoolers willen er ook wel eens wat bij Sociale Verzekeringsbank met spreekuur de wijk in Aanvullende berekening leidt tot extra nota van enkele honderden guldens Verzet oliebewerkers tegen monopoliepositie Paktank Us is op veel plaatsen onbetrouwbaar 'Traagheid juist door Coolsingel veroorzaakt' Tentoonstelling over Opstand in Atlas Van Stolk Traangas bij vechtpartij Beroofd bij de voordeur Rotterdams Dagblad Vrijdag 5 januari 1996 Rotterdam Op aandringen van de milieubeweging beziet de gemeentelijke Reinigingsdienst (Roteb) welke werkbare mogelijkheden er zijn om bij hoog bouw groente- en fruitafval in te zamelen. Deze Rot terdammers hoeven dat voorlopig niet te scheiden, zo heeft de minister van VROM toegestaan. Maar op termyn moet er we! een oplossing komen. Gebleken is het de meeste flatbewoners ontbreekt aan geschikte mogelijkheden om groente- en fruitaf val te bergen. Proeven hebben uitgewezen dat de mi lieukwaliteit van het gft, dat door deze bewoners in grote containers op straat verzameld werd, vaak - slecht was. Dit gft was alleen nog bruikbaar voor eompostering als het tegen hoge kosten handmatig werd 'nagescheiden' door een afvalverwerkingsbe drijf. Een compostvat voor bovenwoningen en flats is, volgens de Roteb, niet zinvol omdat er geen tuin en dus geen tuinafval aanwezig is. Na de deelgemeenten Hoogvliet, Prins Alexander en Charlois krijgt komend weekeinde Hoek van Hol land te maken met de biobakken voor eengezinswo ningen. Nog dit jaar moeten alle 74.000 eengezinswo ningen in de elf deelgemeenten van een biobak zijn voorzien. De Roteb leegt die biobak elke twee weken. Het normale huisvuil wordt, zoals bekend, wekelijks opgehaald. De extra kosten voor de gft-inzameling wordt ge- - schat op twaalf gulden per huishouden. Die kosten zouden toenemen als ook in de hoogbouw groente en fruitafval wordt ingezameld. Of de twaalf gulden via het reinigingsrecht rechtstreeks aan de burger wordt doorberekend, wordt aan het eind van eik jaar door de gemeenteraad bepaald. De Roteb heeft een uitgebreide voorlichtingscampagne voorbereid om de burgers van de komende wijzigingen op de hoogte te stellen. De campagne wordt per deelgemeente uit gevoerd en loop parallel aan het uitreiken van de tienduizenden biobakken en compostvaten. De be woners krijgen thuis een uitgebreide set voorlich tingsmiddelen, zoals bewonersbrieven, krantjes, op- hsalkalenders en gebruiksaanwijzingen. RotterdamCommissaris C. K. Bakker van de regio politie Rotterdam-Rijnmond maakt zich (nog) geen ^grote zorgen over de toename van het aantal Duitse drugstoeristen. Hij geeft wel toe dat met name in de maand oktober meer Duitsers dan Fransen de stad aandeden om verdovende middelen in te slaan. „Ik kan nu niet zeggen of die tendens zich heeft doorgezet," zegt Bakker. Hij benadrukt dat met het uitzetten van ongewenste Duitsers dezelfde procedu re wordt gevoerd als met Fransen. „Zij het niet in die mate zoals met de Fransen dat we eengrote bus moe ten inzetten om ze de grens over te zetten." ArnhemHet Gerechtshof in Arnhem heeft gisteren een lid van de extreem-rechtse partij CP '86 en een lid van. het Acüefront Nationaal Socialisten (ANS) ie der veroordeeld tot een geldboete van duizend gul den en een. gevangenisstraf van een week voorwaar delijk. De twee mannen, de Rotterdammers E, P. <22) en D.M, K (19), zijn veroordeeld wegens deelname aan een racistische demonstratie in Zevenaar in no vember 1994. Zij hebben zich volgens het Gerechts hof schuldig gemaakt aan het aanzetten tot haat en discriminatie. De veroordeling in hoger beroep is conform de eis van de procureur, maar iets lager dan de veroordeling door de politierechter, die een boete van vijftienhonderd gulden en een week voorwaar delijke celstraf had opgelegd. "Rotterdam De circa diredtüzend werknemers van -Nieuwe Banen Rotterdam Werkt (NBRW), de banen- jfool voor langdurig werklozen, hebben de hoop op een 'normale rechtspositie' nog niet opgegeven. Voorzitter R. Heyna van de ondernemingsraad van NBRW heeft vanmiddag in zijn nieuwjaarstoespraak de tijd zelfs rijp genoemd om minister Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) daartoe over de streep te trekken. De werkenden zonder cao rekenen daarbij op de steun van zowel het gemeentebestuur van Rotterdam als van werkgevers- en werknemers organisaties. „De minister wil een nieuwe wet, wij willen om de zo veel jaar een periodiek erbij," sprak Heyna. „Natuur lijk kan doorstroming via Melkertbanen helpen, unaar niet iedereen van ons stroomt door en toch wil den ook wij er zo nu en dan op vooruitgaan." "De ondernemingsraad van NBRW staat overigens niet bij voorbaat afwijzend tegenover de zowel lande lijke als regionale gedachtenvorming over nauwere samenwerking tussen de banenpool, de Jeugdwerk- garantiewet en de sociale werkvoorziening. „Wij wachten op dit moment de voorstellen van het be stuur af. Kwaliteit van banen en medezeggenschap zullen onze toetsstenen zijn," zegt de or-voorzitter. Heyna toonde zich vanmiddagredeüjktevreden over 1995, het jaar waarin de personeelsvertegenwoordi- gers van de gemeentelijke banenpool ook successen hebben kunnen boeken. Zo is de eindejaarsuitkering voor werknemers structureel geworden en zijn er ge sprekken gevoerd met Tweede Kamerleden en is er direct overleg gevoerd met minister Melkert. Enkele jaren geleden nog maar verbood CDA-minister De Vries het verstrekken van kerstpakketten aan ba nenpoolers. Een onderzoek door de Wetenschaps winkel van de Erasmus Universiteit Rotterdam—in opdracht van de ondernemingsraad leverde in ,;$95 duidelijk bewijsmateriaal op over de veelal zorgelijke sehuldenpositie van een groot aantal ba nenpoolers. Ook is er op initiatief van de Rotterdam- _mers een landelijk overleg van ondernemingsraden van banenpoolorganisaties van de grond gekomen. Rotterdam De deelgemeente Kralingen-Crooswijk heeft sinds gisteren een wekelijks spreekuur van de Sociale Verzekeringsbank (SVB). Daarmee is Kralin gen-Crooswijk de eerste Rotterdamse deelgemeente waar inwoners terecht kunnen met vragen over de Algemene Kinderbijslag (AKW), de Algemene Ou derdomswet (AOW) en de Algemene Weduwen- en We^nwet (AWW). Een medewerker van de SVB heeft elke donderdagmiddag tussen half twee en half vijf spreekuur in de secretarie van de deelgemeente aan de Slaak 36. Rotterdam Het Waterbedrijf Europoort heeft de afgelopen weken ongeveer vijftienhonderd klanten in Rotterdam aange schreven met een aanvullende berekening van het watergeld. Voor een deel van de klanten behelsde de brief goed nieuws, omdat ze sinds 1 juli 1993 te veel hebben betaald en geld te rugkrijgen. Het merendeel krjjgt echter een naheffing, omdat er sinds die datum niet of niet genoeg is betaald. De naheffing kan oplopen tot een bedrag van enkele honderden guldens over de afgelopen tweeëneenhalf jaar. Op 1 juli 1993 ging de incasso van het watergeld over naar het ener giebedrijf ENECO. Er kwam toen een einde aan het systeem waar bij huurders van een pand hun watergeld voldeden via de wo ningcorporatie of de individuele huiseigenaar. De hoogte van het bedrag werd en wordt nog altijd berekend naar de oppervlakte van het pand. Tegenwoordig beta len de consumenten het water geld zelf rechtstreeks via ENECO. Het Waterbedrijf Europoort heeft in Rotterdam 350.000 adressen en in de regio in totaal 680.000. Toen bleek dat het bedrijf sinds de meuwe incasso van het watergeld minder inkomsten kreeg dan was berekend, is er een onderzoek op gang gebracht in het enorme be stand, Dat wees uit dat er in zo'n vijftienhonderd gevallen een fou te berekening was gemaakt of klanten in het geheel niet hadden betaald. Omdat er inmiddels al een eindafrekening heeft plaats gevonden met ENECO heeft het waterbedrijf de naheffing zelf ter hand genomen. Woordvoerder B. Hagenbeek van het waterbedrijf noemt als voor beeld waarin te wemig is betaald de situatie dat twee woningen in één pand zijn samengevoegd. Eén consument wordt uitgeschreven en de andere blijft hetzelfde beta len, terwijl de oppervlakte die die klant bewoont wel is verdubbeld. Ook kan de aanwezigheid van een bedrijfsruimte onder woningen voor verwarring hebben gezorgd, In een aantal gevallen blijkt dat bewoners van nieuwbouw sinds de oplevering van hun woning (aan de Rochussenstraat bijvoor beeld en op het voormalige ter- rem van het Bergwegziekenhuis} helemaal nooit hebben betaald voor het geleverde water. Het wa terbedrijf heeft althans geen be wijs van betaling gevonden. Woordvoerder Hagenbeek laat in het midden waar de verklaring hiervoor ligt en of de consument zelf had moeten doorhebben dat "t op zijn energierekening geen bedrag voor water was opgeno men. Het is volgens Hagenbeek niet zo dat hele niemvbouwblok- ken nooit hebben betaald. Het waterbedrijf -dat zich ii. een brief aan de betrokken klanten excuseert voor de late facture ring - verstrekt via een telefoon nummer bij de afdeling Verbrui kerszaken (010-2936700) informa tie over de naheffing. Voor klan ten die een hoge naheffing krij gen is er een betalingsregeling mogelijk. RotterdamHet schoonmaakpro ject in de wijk Cool voor drugsver slaafden in samenwerking met de Reinigingsdienst (Roteb) is een succes. Om dat te vieren heefteen aantal verslaafden gisteren een broodmaaltijd aangeboden gekr- gen van de Roteb. Volgens Nora Storm van de Junkiebond willen steeds meer junks graag helpen bij de schoonmaak in Cool. Sinds een half jaar gaan iedere woens dag vier verslaafden de straat op om onder het wakend oog van Storm te vegen, te schoffelen en drugsspuiten op te mimen. Het schoonmaakmateriaal wordt gele verd door de Roteb, het 'salaris' van vijftig gulden voor de acht urige werkdag door de Junkie bond, „Ik heb al een lijst van hon- derdvijftien mensen die het werk ■wel willen doen," vertelt Storm. De straatvegers werft ze in de Pauluskerk. „Je wordt er echt gek van; ze willen allemaal wel, ook al komt de regen met bakken uit de Kemel." Maar voorlopig is er slechts geld voor vier werknemers. Daklozen en verslaafden zonder uitkering gaan voor. „Zodat we die weer op ck rails kunnen zetten," zegt Storm. Het werk is volgens districtschef Huisman van de Roteb niet alleen goed voor de verslaafden zelf, maar ook voor hun contact met de wijk en met de Roteb-medewer- kers. „Bij de Roteb liepen we al tijd te vloeken over'de bende die de junks maakten. Nu ruimen ze het zelf op," zegt Huisman. Verslaafde Charlie werkt af en toe als schoonmaker. Hij zegt veel voldoening in het werk te vinden. „Je hoeft als junk die dag niet te stelen. En door stelen ga je alleen nog maar meer gebruiken," zegt Charlie, „Die acht uur dat er wordt gewerkt vind je geen inge slagen ruitjes meer in Cool," vult een Roteb-medewerker aan. Nora Storm zou graag meer schoonmaakprojecten voor ver slaafden opzetten, maar voorlopig is daar nog geen geld voor. Storm; „Het mooiste zou natuurlijk zijn als ik in zeven wijken zo'n project had." De Roteb bood dakloze verslaafden gisteren een broodmaaltijd aan, als dank voor hun schoonmaakactivlteiten In Cool. FotoHenriëtte Guest/Rottertiams Dagblad Den Haag Acht oliebewerkers hebben geprobeerd te voorkomen dat het Rotterdamse bedrijf Pak tank het alleenrecht krijgt op het verwerken van afvalolie. De olie handelaren hebben gisteren bij de Raad van State in Den Haag de milieuvergunning van Paktank aangevochten. Het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en - Milieubeheer (VROM) wil dat Paktank in de Botlek een zogehe ten Centrale Bewerkings Eenheid (CBE) gaat bouwen voor alle Ne derlandse afvalolie. Hier moet jaarlijks zestigduizend ton afge werkte olie van met name garage bedrijven worden geschikt ge maakt voor hergebruik. Het mi nisterie vindt deze manier van recycling doelmatiger dan de ver werking zoals deze nu plaatsvindt door de afzondelijke bedrijven. VROM is daarom akkoord gegaan met de milieuvergunning die de provincie Zuid-Holland aan het Rotterdamse bedrijf heeft ver leend. Paktank kan bovendien re kenen op een subsidie van tien miljoen gulden. De oliebewerkers moeten straks alle olie die ze inzamelen leveren aan Paktank. Ze krijgen daarvoor twintig gulden per ton. Op dit mo ment kunnen ze een groot deel van de olie verkopen aan een Duits bedrijf, dat vijf keer zoveel betaalt. De oliebewerkers vinden het on begrijpelijk dat VROM juist voor het Rotterdamse bedrijf heeft ge kozen. Paktank wil de oude oüe namelijk gaan bewerken tot brandstof voor zeeschepen. De oliehandelaren menen dat het be ter is om er weer smeerolie van te maken, het oorspronkelijke pro- dukt. Volgens hun advocaat mr. Waling is dit ook het streven van de Europese Unie. Volgens landsadvocaat mr. Schip pers is gekozen voor Paktank omdat dit bedrijf jaren geleden als eerste met een goed plan voor olierecycling kwam. Het ministe rie van VROM meende dat het be ter was om Paktank afvalolie te Ia- ten verwerken tot brandstof, dan om nog jaren te wachten op een installatie voor smeerolie. De an dere olieverwerkers zouden pas een alternatief plan op tafel heb ben gelegd, toen het al te laat was. De concurrenten van Paktank zouden ook onvoldoende hebben aangetoond dat hun plannen nu wel financieel haalbaar zijn. De rechters van de Raad van State hebben over deze kwestie vorig jaar advies ingewonnen bij een onafhankelijke deskundige. Deze is het met de oliehandelaren eens dat het ministerie te weinig aan dacht heeft besteed aan het alter natieve plan. Of dit voor de Raad van State reden is om de vergun ning van Paktank te vernietigen, moet binnen enkele maanden blijken. Door Marcel Potters Rotterdam Wat met het 'dicht slibben' van de ring om Rotter dam wordt bedoeld, bleek recent nog maar eens, toen een vracht wagen-combinatie 'schaarde' in de Botiektunnei. Een dieseltank van de truck scheurde, waardoor het wegdek in de tannel in een mum van tijd spiegelglad werd. Het opruimen van de rotzooi nam vele uren inbeslag, de files op de A15, A4, A16 en A 20 bedroegen tientallen kilometers. Ook de in paniek opgezochte 'sluiproutes' stonden boordevol blik - pas laat in de avond kwam het verkeer weer goed op gang. Politie en Rijkswaterstaat hebben op zo'n moment weinig keus. Een kwestie van afwachten tot de pro blemen zichzelf oplossen, én voor komen dat de files nog langer worden. Het is om moedeloos van te worden; los je ergens een knel punt op (verdubbeling Van Brie- nenoordbrug), komt de volgende zwakke plek aan het licht, soms maar een paar kilometer verder op. Het resultaat blijft gelijk: er gernis, veel ergernis. Wethouder Smit (haven) gooide de knuppel in het hoenderhok. De Rijnmond - en vooral de haven - is aileen nog maar gediend bij snelle besluiten; de tijd van einde loos praten is wat hem betreft voorbij. „Dit jaar nog zullen maat regelen worden genomen," voor spelt hij ferm. Voorrang voor het zakelijk autoverkeer, meer rij stroken voor vrachtwagens, om maar eens wat te noemen. En, wellicht, het verlagen van de maximumsnelheid op de ring, om zo de steeds langere files te lijf re gaan. Een plan dat voortborduurt op 'n onderzoek van de stadsregio Rot- terdam - inzet is het verlagen van de maximumsnelheid naar eerst 90 en later 80 kilometer per uur op de snelwegen rond Rotterdam. Ware het niet dat het tijdpad, dat dit bestuursorgaan heeft uitge stippeld, een lange periode be slaat. Pas over enkele jaren kan sprake zijn van een werkelijke verlaging van de snelheid; daar vóór is het een kwestie van hand haven van het huidige maximum, ofwel 100 kilometer per uur. Na dere studie moet uitwijzen of ver dere verlaging tot 80 kilometer per uur kans van slagen heeft. Uit het vorig jaar gehouden on derzoek in het kader van het pro ject Ruimtelijke Ordening en Mi lieu (ROM) bleek ai dat verlaging van de maximumsnelheid op de ruit op lange termijn tot 'zeer gro te' verbeteringen kan leiden wat betreft het fileprobleem, dat slechts zeer beperkt tijdverlies voor weggebruikers optreedt en de werking van andere maatrege len -bijvoorbeeld toerit-dose- ring- versterkt. Jaast een betere doorstroming van het verkeer noemt M. Hout kamp, lid van het dagelijks be stuur van de stadsregio, vooral de gunstige effecten op het milieu en de verkeersveiligheid. De progno se is dat de files rond Rotterdam de komende vjjf jaar met vijftig procent zullen toenemen, wat in de ogen van Smit 'onacceptabel' is. Houtkamp: „Dit is geen zaak van de haven alleen, maar een re gionaal project. Niet slechts het vrachtverkeer moet goed kunnen doorstromen, óók het gewone ver keer." Mocht het ooit tot een verlaging van de maximumsnelheid van 90 of 80 kilometer op de ring komen, zal de wet moeten worden gewij zigd, stelt hij. Bovendien moet het rijk toestaan dat de opbrengsten van de handhaving van de maxi mumsnelheid -ofwel de boe tes- ten gunste komen van die zelfde controle op de snelweg. Schuiver Directeur C. J. Asselbergs van de stichting Europoort Botlek Belan gen (EBB) noemt verlaging van de maximumsnelheid 'een zinni ge gedachte'. „Je kunt het doen, omdat het in principe weinig kost," zegt hij. „Op termijn zet dit echter geen zoden aan de dijk. Want bij de eerste de beste schui vervan een vrachtwagen staat het toch allemaal weer vast." Meer voelt hij voor meer ingrijpende maatregelen; een nieuwe ringweg in hei havengebied, de aanleg van de Biankenburgtunnel of -nog beter- de zogeheten Maasmond tunnel. Hoofddirecteur mr. P. Nouwen van de ANWB vindt continu 80 ki lometer per uur op de ring geen goede zaak; volgens hem zal dit het fileprobleem niet oplossen. „De wegen zijn eenmaal gebouwd om bepaalde snelheden te kun nen rijden," licht hij toe. „Je hebt 120, 100, 80 en 50 kilometer per uur, en als je dat systeem nu in eens gaat veranderen, begrijpt de burger er helemaal niets meer van. De verwarring zal alleen maar groter worden." Wel juicht hij toe als nog beter ge bruik wordt gemaakt van de zoge heten matrix-borden, die boven de snelweg hangen. „Het indien nodig veranderen van de snel heid, dót werkt wel," vertelt Nou wen. „Maar als je de automobilis ten dwingt op de snelweg continu 80 kilometer per uur te rijden, dan lok je overtredingen uit. Er moet evenwicht zijn tussen de geloof waardigheid van de maximum snelheid en de structuur van het wegennet." Ook de verkeerspolitie ziet '80 ki lometer per uur op de ring1 alléén niet als dé oplossing van het dichtslibben van de ruit. „Het ef fect is dat je met die snelheid makkelijker kan invoegen. Dat lucht op," zegt hoofdinspecteur H. Dijkstra, hoofd van de ver keerspolitie. „Maar zoiets wordt snel bekend, en dat zou dan weer andere automobilisten aantrek ken. Dat geldt ook voor andere ideeën, zoals het gebruiken van de vluchtstrook bij files. Daarmee verkort je de file, maar je ver breedt 'm ook. Een schijnoplos sing." Allereerst zal het aantal wegge bruikers moeten worden ver kleind, luidt zijn theorie, door on der meer carpoolen en het sprei den van werktijden. Daarbij stelt hij vast dat verdere plannen - het verbeteren van de infrastruc tuur- nadelig uitwerken op eerstgenoemde maatregel. „Want," zegt hij, „met meer asfalt stimuleer je het autogebruik juist weer. Wél werkt daarbij om de na druk te leggen op doelgroepen, dus meer aparte rijstroken voor speciaal verkeer." De stadsregio legt de nadruk op handhaving, eerst bij de huidige 100 kilometer per uur en later eventueel bij 90 of 80 kilometer op de snelweg. Over de manierwaar op dat moet gebeuren, bestaat verschil van mening tussen de verkeerspolitie en justitie in Rot terdam. Eerstgenoemde vindt dat strikte controle, onder meer met fotocamera's, noodzakelijk is ter wijl het Openbaar Ministerie stelt dat de politie wat 'creatiever' met de handhaving moet omgaan. De verkeerspolitie mag daarom dit jaar 'slechts' 25.000 snelheidsver balen opmaken; een score die in 2eer korte tijd al kan worden be reikt. Houtkamp: „Bij de eerste fase, dus bij 190 kilometer per uur, is handhaving erg belangrijk. En als dat met camera's kan gebeuren, vind jk dat prachtig. Techniek is echter één, want je hebt ook nog de vervolging van overtreders. En da's iets van justitie, die echter met een capaciteitsprobleem zit. Daarover zullen we snel gaan pra ten. Het kan niet zo zijn dat straks de camera's boven de snelweg noodgedwongen moeten stil staan." Rotterdam Fervente schaat sers kunnen vandaag beter eerst de ijslijn van de gemeen te Rotterdam bellen voordat zij de ijzers ondet binden want op veel plaatsen is het ijs onbe trouwbaar, Met name in Om moord en Pemis is het ijs te dun om te schaatsen. Het hoogheemraadschap van Delfland laat weten dat het ijs gevaarlijk wordt omdat de wa teren in dat gebied moeten worden uitgemalen. Ook het hoogheemraadschap Schie tend waarschuwt voor zwakke plekken in het ijs in de buurt van de gemalen. Het grondwa ter stygt waardoor het hoog heemraadschap de gemalen moet laten draaien om het zo geheten kwelwater weg te pompen. Door dat pompen wordt de onderlaag van het ijs afgeschraapt waardoor het steeds dunner wordt. Schie- land laat weten dat met name het ijs op de Boezem, die loopt van de Kralingse Verlaat bij de Kralingse Plas tot aan het ge maal Schiithuis aan het Oost plein, over de gehele lengte on betrouwbaar is. Wie precies wil welen hoe het met het ijs is gesteld kan nog steeds bellen met de ijslijn van de dienst Gemeentewerken Rotterdam, telefoonnummer: (010)4894775. Een antwoord apparaat meldt de dikte van het ijs op ruim dertig plaatsen in Rotterdam. Rotterdam Voorzitter Elemans van de deelgemeente Hoogvliet beticht 'de Coolsingel' van beslui teloosheid. De traagheid waar burgemeester Peper over sprak in zijn oudcjaarstocspraak, is toch vooral de traagheid van dc ge meente Rotterdam zelf, stelde Elemans gisteren in zyn nieuw jaarstoespraak. Dat een groot aantal beslissingen niét is genomen heeft tot allerlei negatieve gevolgen geleid. „De economische positie blijft achter, de wegen slibben dicht, de jeugd problematiek wordt groter, de po sitie van minderheden verbetert niet, de armoede wordt scherper en de segregatie zet door," zo vat te Elemans de situatie samen. Sinds de uitslag van het referen dum in juni vorig jaar ligt er een onoverbrugbare kloof tussen de gemeente Rotterdam en de rest van het Rijnmond-gebied. En de tijd tikt door, waarschuwde voor zitter Elemans, Daarom heeft hij 1996 uitgeroepen tot het jaar van de beslissingen en het fc-w waarin aanwezige potenties moeren wor den benut. Rotterdam In de nieuwe ten toonstelling van de Atlas Van Stolk in Rotterdam staat de Op stand 1555-1588 centraal. Aan de hand van prenten wordt in Het Schiejandshtus het ontstaan van de Nederlandse staat ge toond. De expositie laat het verzet zien van de Nederlanden tegen de regering van de Spaanse koning Fihps Iï vanaf zijn troonsbestij ging in 1555 tot 1588, het jaar waarin de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden ontstond. Dit verzet mondde uit in een na tionale vrijheidsoorlog die als de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) de geschiedenis m zou gaan. De tentoonstelling is vanaf 18 ja nuari tot half mei te zien. Rotterdam Een vechtpartij tus sen twee meisjes van 15 en 17 jaar heeft gisteren op de Kruiskade voor een opstootje gezorgd. Eén van de twee meisjes gooide met traangas. In het politiebureau is de ruzie uitgepraat. Rotterdam Een 35-jarige be woonster van de Persynstraat in Middelland is gisteravond bij haar woning beroofd van haar portemonnee. Terwijl ze haar voordeur opende kwam er man op haai- af die eiste dat ze haar porte monnee afgaf. Toen de ongeveer 18-jarige overvaller haar met de dood bedreigde, willigde de vrouw zijn eis in.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2