Appartementen in De Pelmolen Provincie stemt in met hogere geluidsnormen 'Commissie gaf CDA een puur slecht advies' Man uit scheepsruim getakeld Recherche stuit na tip op arsenaal wapens en munitie Man gewond bij steekpartij Vuurwapen gevorderd Woedende minnaar achtervolgt 'gluurder' Man afgevoerd na ruzie zoeken Hennepplanten in slaapkamer Brandweerman geridderd Burgemeester stelt onderzoek in naar uitspraken raadslid KNRM zegt Hoek van Holland snellere reddingboot toe Helft parkeervergunningen in Schiedam reeds vergeven Rotterdams Dagblad Maandag 8 januari 1996 Iwijnen. Foto Roel Dijkstra diverse andere bouwprojecten langs de haven. Het versterkt het beeld van de haven." De tussen de hier en daar een hal ve meter dikke muren onder te brengen 36 appartementen, zul len allemaal van elkaar verschil len. De buitenkant van het pand zal zo min mogelijke worden aan getast, Wel komen er kleine bal kons, maar die zouden het aan zicht niet verstoren. De bouwhis torische elementen, zoals sieran- kers, dakgoten en metselgelfdin- gen, blijven behoudenWel zullen de nu ter hoogte-van De Pelmolen afgemeerde bunkerboten worden verplaatst. Daarover heeft de ge meente afspraken gemaakt met oliehandel Vao der Linden. In de plaats van ut oiieboten komen er schepen te liggen met droge la ding. Hoek van Holland Een 17-jarige inwoner van Maassluis is zondag avond gewond geraakt bij een steekpartij in Hoek van Holland. Het slachtoffer liep met een vriend en een vriendin in de Riet dijkstraat toen hij door een groep van ongeveer tien mannen werd aangevallen. DeMaassluizer werd daarbij met een mes in de rug ge stoken. Een ambulance bracht hem naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen. Volgens de politie is de aanleiding van het incident niet duidelijk. Twee personen die kort na de steekpartij werden gehouden ble ken niets met de zaak te maken te hebben. Het mes is teruggevon den in een trein. Maassluis In Maassluis is zater dagbij een huiszoeking in een wo ning aan de Burgemeester Zwa- neveldstraat een vuurwapen aan getroffen. Het wapen werd door de politie in beslag genomen. Aanleiding voor de actie was een klacht over bedreiging. De eige naar van het wapen, een 34-jarige inwoner van Maassluis, werd overgebracht naar het politiebu reau. Daar werd proces-verbaal opgemaakt. Schiedam De zes CDA-be- stuursieden die in september op stapten, toen de fractie een be middelingspoging afwees in het conflict rond raadslid Schoenma kers. keren waarschijnlijk alle maal terug. Een onderzoekscom missie onder leiding van oud-mi- nister Van Dijk heeft inmiddels op vijf ex-bestuurders met succes een beroep gedaan hun taak weer op te vatten. Een zesde beraadt zich nog. Waarnemend-voorzitter mr. H. C M. M. Janssen keert niet terug m het afdelingsbestuur Hij vindt het oordeel van de commis sie onder de maat. Reeds aan de vooravond van de publicatie van het advies van de commissie-Van Dijk kondigde Janssen aan dat hy de pijp aan Maarten zou geven. Op dat mo ment was informeel reeds bekend dal de in opspraak geraakte Schoenmakers als raadslid mocht aanblyven. Janssen en de toen malige fractieleden Baart en Gel derblom-Hupse eisten vorig jaar september dat Schoenmakers 2ou opstappen omdat hy tijdens een reis met de gemeenteraad naar Zweden op straat sterke drank had uitgedeeld. „De commissie-Van Dijk heelt het mij door het nemen van haar be slissing gemakkelijk gemaakt." zegt Janssen „Het rapport is be neden peil Het uitgebrachte ad vies is puur slecht De commissie is gevraagd een oordeel te vellen over het gedrag van Schoenma kers, maar daartoe heeft ze zich helaas met beperkt. Ze heeft zich met gehouden aan het gegeven mandaat. Het rapport bevat tal van zaken waar we niet om heb ben gevraagd." Irritatie CDA'ers Gelderblom-Hupse en B. Kaptem, die de reis naar Zweden meemaakten, verweten Schoen makers niet alleen drankmis bruik. maar ook wangedrag m het hotel De commissie-Van Dijk vindt deze incidenten weliswaar 'laakbaar', maar van onvoldoende gewicht om het raadslid uit de fractie te zetten Verdere kritiek op Schoenmakers wordt door de commissie als 'gebrekkig onder bouwd en slecht gedocumen teerd' omschreven. Janssen „Dit advio- wel heel voorzichtig in de neming van Schoenmakers 'Zijn gedrag heeft de goede naam van de gemeente Schiedam kunnen schaden.' schrijft Van Dijk De gemeente heeft nota bene een excuusbrief naar de organisatoren van de reis gestuurd Verder is het volstrekte flauwekul als de commissie schrijft dat dat aanmerkingen op zijn verdere gedrag slecht gedo cumenteerd zijn „Schoenmakers heeft zich zeer denigrerend m de richting van mij, Baart en Gelderblom uitgela ten. De kranten hebben er bol van gestaan. Verder hebben we uitge breid aan Van Dijk gerapporteerd over andere incidenten rond Schoenmakers in het verleden De 'C' is de beginletter in onze naam. maar die wordt naar mijn oordeel teveel uitgerekt door de commissie." Janssen is het verder niet eens met de door Van Dijk gespuide kritiek op de rol van het bestuur in de affaire. „En ik kan dat on verdacht zeggen, want toen de zaak speelde en de meerderheid van het bestuur opstapte, verbleef ik m het buitenland De commissie Van Dijk plaatst onder meer vraagtekens bij de rol van de vroegere afdelingsvoorzit ter H. Doddema, Deze had zijn functie al neergelegd toen de be schuldigingen tegen Schoenma kers werden ingebracht Dat weerhield Doddema er met van de vergadering by te wonen waarop Schoenmakers' vertrek werd ge- eist. Doddema speelde, zonder dat hy daartoe bevoegd was, volgens Van Dijk zelfs een duidelijk aan wijsbare rol in de voorbereidin gen die moesten leiden tot het wegsturen van Schoenmakers De gewezen voorzitter weigert ie der commentaar op deze passage m het rapport van Van Dijk Door Jelle Gunneweg Schiedam/Rotterdam Twee wa pens dacht de politie begin okto ber te vinden in de woning van de 31-jarige Schiedammer T. H. Maar ze stuitte op een heel arse naal aan wapens en munitie. Naast een uzi, twee pistolen en een revolver vond de recherche ook 110 patronen, een kogelwe rend vest, handboeien, porto foons, een geluiddemper, zendmi crofoons, mfraroodlampen en ruim 1500 gram cocaïne. De rechercheurs waren getipt door de vriendin van de Schiedammer, die naar de politie was gegaan uit angst door haar vriend vermoord te wuiden. De twee hadden het dermate met elkaar aan de stok gehad, dat de vrouw met langer met hem in één huis durfde te blijven. Bij de eer ste inval m de woning aan het Sint Lidumaplein vond de pohtie inderdaad de twee wapens die de vrouw had beschreven. De man werd prompt gearres teerd en mee naar het bureau ge nomen. Helemaal lekker zat het de politie blijkbaar nog niet, want de volgende dag gingen agenten opnieuw naar het pand voor een nader onderzoek. En vonden toen de enorme berg wapens, munitie, drugs en andere goederen in de kelder van de woning. Afgelopen vrijdag moest de Schiedammer zich voor de RoV°r- damse rechtbank voor de var.^t verantwoorden. Hij zei geen idee te hebben waai om de viuuw zo bang voor hem was. Ook snapte hij er niets van hoe alle spullen in zijn wonmg terecht waren geko men. „Waarschijnlijk heeft ie mand me erin willen luizen, ik kan niks anders bedenken. Ik ga er niet vanuit dat mijn vriendin dat heeft gedaan." Zelfverdediging De twee wapens die bij de eerste inval waren gevonden, die waren wél van hem. Hij droeg ze bij zich uit zelfverdediging, nadat hij drie weken eerder met een honkbal knuppel in elkaar was geslagen door een groepje mannen. Maar de andere spullen, daar wist hij werkelijk niets van. „Ik zou wel gek zijn dit in huis te halen, ter wijl er ook een kind van twee rondloopt," reageerde hij veront- waaidigd. Nee, dan wist hij wel betere plek ken. In zijn opslagloodsen bij voorbeeld aan de Tuinlaan en Lange Haven, waar vanuit hij handelde in auto's, motoren en jetski's. Die handel kan hij nu wel vergeten. De belastingdienst heeft de goederen in beslag geno men, inclusief de 26.QG0 gulden die in zijn woning werd gevonden. Officier van justitie mevrouw mr. C. A van Beuningen liet duidelijk merken dat ze mets van zijn ver haal geloofde. „De argumentatie klinkt onlogisch, want niemand wast dat de politie een tweede in val zou doen. En wie legt er nu zo veel goederen van zo'n hoge waar de neer als je weet dat ze ingevor derd worden? Tenzij iemand er belang by heeft, dat deze man lan gere tijd vast komt te zitten." Voui ue ufficiei stond het vast dat de Schiedammer zich op grote schaal bezig houdt met drugshan del, gezien de combinatie van spullen en de forse hoeveelheid cocaine. Dertig maanden gevan genisstraf eiste zij en in beslagna me van de wapens en andere goe deren. De advocaat zei dit een redelijke strafmaat te vinden, als het ver haal klopt tenminste. „En dat doet het niet Want de aanwezig heid van de goederen betekent nog met dat je erin handelt. En wie geeft nu toestemming voor een tweede inval ais je weet dat er dergelijke spullen in je huis lig gen?" De raadsman leek het aan nemelijker om een gevangenis straf van zes tot acht maanden op te leggen of één die gelijk is aan de voorlopige hechtenis, voor het illegaal in bezit hebben van twee wapens. De rechtbank doet over elf dagen uitspraak. Vlaardingen Een onbekend ge bleven man die met een vrouw aan het vrijen was in een auto. heeft zaterdagavond woedend een 22-jarige Vlaardinger achter volgd omdat deze het tweetal had gestoord tijdens hun liefdesspel. De achtervolgde was te goeder trouw: hij wilde enkel poolshoog te nemen omdat zijn aandacht werd getrokken door het vreemde gedrag van twee inzittenden van een auto die geparkeerd stond aan de Zwaluwenlaan. Het paar stelde de belangstelling van de Vlaardinger bepaald niet op prijs. De mannelijke helft van het kop pel stapte uit en gooide een paar stenen door de autoruiten van de 'toeschouwer'. Deze nam de vlucht, nagezeten door de minnaar. Op de Reiger- laan zag de vluchteling dat zijn benzine bijna op was. Hij sprong uit de auto en zette zijn vlucht te voet voort. Hij wist ongedeerd het politiebureau te bereiken, waar hij ontdaan zijn verhaal vertelde. Schiedam De politie van Schiedam heeft zaterdagavond een man geboeid naar het politie bureau overgebracht. De 23-jarige Schiedammer probeerde met drie kornuiten een feest aan de Lange Haven te verstoren. Toen de poli tie verscheen hielden de drie zich verder rustig, maar vierde man bleef voor trammelant zorgen. Ondanks tegenstribbelen werd de Schiedammer, die een busje traangas en zakjes met witte poe der en pillen, vermoedelijk drugs, bij zich had, in de boeien gesla gen. Maassluis De politie heeft gis- teravo-l in een woning aan het Sparrendal in Maassluis een hen nepkwekerij opgerold. De politie was naar binnengegaan om een klacht van wateroverlast te ver helpen. Er was op dat moment niemand thuis. Terwijl de agen ten op zoek waren naar het water lek troffen zij in de slaapkamers hennepplanten aan. Deze zijn in- beslaggenomen. De eigenaar van de planten was vanmorgen nog niet bekend. Vlaardingen Willem Sas, waar nemend commandant van de Vlaardingse brandweer en belast met de leiding van de vrijwilli gers, heeft bij zyn afscheid van het korps een lintje gekregen. Sas had al medailles voor dertig jaar trouwe dienst en een aantal bron zen en zilveren gespen voor de zelfde prestatie, maar nog geen koninklijke onderscheiding. Die ontving hij eind vorige week uit handen van burgemeester Stam. Sas werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. W. Sas kwam op 22-jarige leefiijd bij de brandweer. Hij heeft sinds dien alle rangen doorlopen tot commandeur. Vlaardingen Burgemeester Stam van Vlaardingen heeft afge lopen week in een gesprek met raadslid J. FiaJ toezeggingen ge daan om door haar gesuggereerde misstanden in de Westwijk te on derzoeken. Binnenkort gaan een aantal buurtbewoners, de burge meester en een vertegenwoordi ger van de politie om de tafel zit ten. Het gesprek in de burgemeesters kamer vond plaats naar aanlei ding van een interview met mevrouw Fial in het Rotterdams Dagblad van 19 december vorig jaar. Daarin beklaagde het raads lid van Burger Belangen zich on der meer over de in haar ogen lak se houding van de politie. Met na me in en rond de Eykmanslraat zou de pohtie volgens haar niet goed functioneren: „Wanneer de politie naar bijvoorbeeld een bu renruzie gaat, doet ze weinig. De agenten praten een beetje en druipen vervolgens met de staart tussen de benen af," zei Fial drie weken geleden. Burgemeester Stam neemt de uit spraken van Fial zeer serieus maar twijfelt aan de juistheid van deze beweringen. „Ik ga ervan uit dat de politie goed haar werk doet. Om misverstanden te voorkomen stellen wy dan ook een onderzoek in." Verder kwam tijdens het gesprek een uitspraak van het raadslid over de overlast van allochtonen in de Eykmanstraat kort aan de orde. In het interview in de krant had Fial gezegd dat er zich in bui tenlandse gezinnen meer geweld- excessen voordoen dan in Neder landse gezinnen. Het raadslid ver klaarde tegenover de burgemees ter dat ze deze uitspraak niet heeft gedaan. De krant zou haar woorden verkeerd hebben geïn terpreteerd. Hierover verschillen de krant en het raadslid van me ning. Burgemeester Stam achtte zichzelf niet bevoegd daar in het gesprek met mevrouw Fial dieper op in te gaan. Wanneer de ontmoeting tussen buurtbewoners en de gemeente plaatsvindt is nog niet precies be kend. Waarschijnlijk gebeurt dit overeen aantal weken. Hoek van Holland Hoewel schipper Jan van der Sar ook even de motoren op 'full speed' zette, was de Hoekse redding boot Javazee geen party voor de Albert Brown. De nieuwe reddingboot uit Har wich van de Royal National Life boat Institution gooide even alle paardekrachten in de strijd en kwam daarbij tot een snelheid van vijftig kilometer per uur. De Hoekse boot komt zelfs niet aan twintig kilometer. Op de drie ki lometer van de toren op het Noorderhoofd tot aan de Berg- haven, wonnen de Britten vele minuten. Dit ondanks het feit dat er op de Nieuwe Waterweg ook nog even wat demonstraties werden gegeven. Het beleefdheidsbezoek van de Albert Brown maakte dan ook de nodige discussies los. Want de laatste tien jaar is het redden van schipbreukelingen minder geworden, terwijl de hulpverle ning aan surfers, zeilers en vis sers juist enorm is gegroeid. En die hulp moet vaak gepaard gaan met snelheid Directeur Nico de Jonge van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij onderkent dat ook. Hij was zaterdag bij de verwelkoming van de Britten en benadrukte dat binnen twee jaar ook het reddingsstation Hoek van Holland van de KNRM de beschikking zal hebben over een nieuwe en snelle boot. Toch arriveerde de Albert Brown ruim een uur later dan was aangekondigd. Dat kwam omdat er moest worden opge bokst tegen een zware zee onder de kust van Engeland. En on danks de kracht van het schip, houdt dat ook voor de Albert Brown op. Maar rond 13.00 uur zaterdagmiddag meerden de Britten af in de Berghaven en daar konden de Hoekse redders en de tientallen belangstellen den een kijkje nemen op de snelle reddingboot. Het schip heeft bijzonder fraaie lijnen, is uitstekend uitgerust met een overdekte en een open stuur- ruimte en kan twintig mensen vervoeren, waarbij eventueel •van drie brancards gebruik kan worden gemaakt. In de namid dag vertrok de 'Albert Brown' weer naar Harwich, nu met de zuidoosten-wind als een stevige steun in de rug. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Na meer dan een jaar onderhandelen heeft de provincie toestemming gegeven om woningen te cre- eren in De Pelmolen. Bouwer en eigenaar van het voorma lige fabriekspand aan de Vlaardingse Westhavenkade SSN begint op 18 januari met de ingrijpende verbouw. De kosten daarvan bedragen 5,3 miljoen gulden. In januari of februari 1997 draagt SSN De Pelmolen over aan Wo ningstichting Samenwer king Vlaardingen, die de 36 appartementen gaat verhu ren. Het gaat om driekamer woningen in de sociale sec tor. De huurprijs is door Sa menwerking vastgesteld op 768 gulden per maand. Pogingen enkele jaren geleden om in De Pelmolen luxe koopap partementen onder te brengen mislukten omdat na onderzoek de vrees bestond dat er onvoldoende belangstelling voor deze huizen zou zijn. Desalniettemin noemt wethouder K, van der Windt (stadsontwikkeling) het 'uniek' dat op die plek, aan rle haven, so ciale huurwoningen kunnen wor den gebouwd. Volgens hem is dat mogelijk gemaakt doordat 'alle partijen water bij de wijn hebben gedaan': architect en bouwer ne men genoegen met een kleinere marge. Samenwerking spreekt de reserves aan om de investeringen te kunnen doen en de gemeente heeft zich bereid verklaard om voor niks het openbare gebied op te knappen rond De Pelmolen en daar ook parkeerplaatsen aan te leggen voor de toekomstige bewo ners Probleem Toch was dat met het voor naamste probleem waardoor- de uitvoering van de plannen werd opgehouden. Dat hatLaameüjk te maken met de geluidsoverlast van de industrie (aan de overkant van de Nieuwe Waterweg). Om woningbouw toe te staan moest de provincie instemmen met hogere grenswaarden. Voor De Pelmolen komt die tegen de grens van 60 De bunkerboten voor De Pelmolen zullen, als volgend jaar de bewoners daar hun intrek nemen, verdwijnen. Foto Roei Dijkstra dBa, terwijl normaal 50 dBa is toe gestaan. Van der Windt: „De doorslag gaf het feit dat op deze maniereen ka rakteristiek punt in Vlaardingen kan worden behouden door er een andere bestemming aan te geven. Bovendien zijn er afspraken met de industrie om de geluidhinder de komende jaren fors te beper ken." De Pelmolen is één van de oudste industriële bedrijfspanden in Vlaardingen Het in 1873 neerge zette gebouw maakte oorspronke lijk deel uit van de stoommeelfa- briek De Maas. Dit bedrijf, ont staan uit het familiebedrijf Ge broeders Van Dusseldorp, verleg de in 1919 de activiteiten naar Rotterdam. De opstallen in Vlaar dingen werden in 1921 verkocht aan de nv De Hollandsche Pelmo len, die in de fabriek een pelin- richting vestigde voor peulvruch ten Na de Tweede Wereldoorlog werd het complex door de staat gecon- fisceerd omdat het m Duitse han den was geraakt. De nieuw opge richte De Hollandse Pelmolen nv kocht het in 1947 en zette de pel- nenng voort. In 1973 volgde de overname door Scholen-Honig en weer vijf jaar later door de CSM. In 1988 werden de bedrijfsactivi teiten definitief gestaakt Voorbeejd De Pelmolen - met zes verdiepin gen destijds één van de grootste gebouwen van de stad - is een be langrijk voorbeeld van de over gang van visserij- naar industrie stad. De Vlaardingse haven was sindsdien niet langer meer exclu sief het toonbeeld van haringlog- gers, stoomfietsen en scheeps werven met de daarbij behorende activiteiten. Juist om zo'n gebouw voor Vlaar dingen te behouden, heeft de pro vincie doen besluiten ontheffing te verlenen voor de geluidoveilas- tnormen. „Het is de enige manier om dit pand te behouden," stelt Van der Windt. „We hebben ge probeerd om de Vrije Academie en de Muziekschool erin onder te brengen, maar dat was financieel niet haalbaar. Voor andere bedrij- -uswen is het niét interessant. De eni ge mogelijkheid is woningen, want slopen zou zonde zijn. De Pelmolen verkeert nog m een heel goede staat. Maar als je niets doet, dan verpietert het. En nu is het een welkome aanvulling op de plannen met het Buizengat en de diverse andere bouwprojecten langs de haven. Het versterkt het beeld van de haven." De tussen de hier en daar een hal ve meter dikke muren onder te brengen 36 appartementen, zul len allemaal van elkaar verschil len. De buitenkant van het pand zal zo min mogelijke worden aan getast. Wel komen er kleine bal kons, maar die zouden het aan zicht niet verstoren. De bouwhis tonsche elementen, zoals sieran kers, dakgoten en metselgelgdir gen, blijven behoudenWel zulle: de nu ter hoogte-van De Pelmole afgemeerde bunkerboten worde, verplaatst. Daarover heeft de g< meente afspraken gemaakt me oliehandel Va«i der Linden. In d> plaats van ut oiieboten komen e schepen te liggen met droge la ding. Ut Met behulp van een berglngsbak van de Schiedamse brandweer en een scheepskraan, is gisteravond een man uit het ruim van een zeeschip getakeld. De man was in het ruim ge vallen van het Turkse schip, dat aan de Haven straat bij Stork was afgemeerd, en daarbij ernstig gewond geraakt. Het ongeval ge beurde rond tien uur. De gealarmeerde brand weer legde de man in de bergingsbak, waarna hij uit het ruim kon worden gehesen. Het slachtoffer is daarna overgebracht naar het ziekenhuis Dijkzigt. Foto Roel Dijkstra Schiedam Er werden geen kaartjes voor een concert van The Rolling Stones verkocht, maar toch vormde zich zaterdagoch tend een flinke rij in Schiedam. Klokslag tien uur startte de ge meente Schiedam met de verkoop van parkeervergunningen voor de binnenstad, die vanaf 1 maart voor bewoners noodzakelijk zijn om op straat te kunnen parkeren. De eerste belangstellenden ston den toen al anderhalf uur in de rij. De kleumende wachtenden bij Bureau Burgerzaken aan de 's Gravelandseweg werden zater dagochtend door ambtenaren ver gast op koffie. Eenmaal binnen in het gebouw werd net geduld be loond met de fel begeerde vergun ning, die 120 gulden per jaar kost. Bekend is dat er slechts een paar parkeermeters in de binnenstad overblijven. In directe omgeving van het winkelcireuit Hoogstraat' Lange Kerkstraat en Rroersvest mogen binnenkort alleen nog be zitters van een vergunning parke ren. Er werden zaterdag 270 vergun ningen aan bewoners verkocht. „De mensen die in de rij stonden wilden er zeker van zijn dat ze een vergunning zouden bemachti gen," vertelt een gemeente woordvoerder. Achteraf hadden ze het risico kunnen nemen later te komen, want aan het eind van de dag bleven er nog 255 vergun ningen over. De gemeente verwacht dat de ver koop van vergunningen rap zal verlopen. Ook vanochtend meld den zich veel binnenstadbewo ners die gewapend met hun ken tekenbewijs deel 2 het inschrijf formulier inleverden. Als de ver gunningen op zijn komen bewo ners die zich daarna melden op een wachtlijst terecht. Dit systeem van 'die het eerst komt, het eerst maalt' wordt niet gehanteerd voor het bedrijfsle ven. Voor deze categorie in het centrum zijn 220 vergunningen beschikbaar. In deze categorie worden de vergunningen middels een puntensysteem verdeeld. Bij de uitgifte wordt voorrang ver leend aan bedrijven waarvoor de auto onmisbaar is. Installatiebe drijven, verwarmingsmonteurs en de horeeatapserviee gooien ho ge ogen. Tot dusver hebben dertig bedrijven een vergunning aange vraagd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1