'Kunstrijden' is op de goede weg Bal na Arie Haan: 'En dat is Het NK van de bloedarmoede Georgina de Wit opvolgster van Monique van der Velden op NK Bob de Jong en Carl Verheijen dienen zich aan .3h': t: •'i* 1 c v> 'j-V'w* Jannes weigert de winst IÉ Dooi Van Oosterom, trots van familie Rotterdams Dagblad Maandag 8 januari 1996 Den Haag Nederland is altijd al een land van stayers geweest Jan Bols, Robert Vundermk, Piet Kleine en Bart Veldkamp waren of zijn (in het laatste geval) er kende diesels op de lange afstan den. Tijdens het NK in Den Haag reden twee jonge schaatsers zich dit weekeinde in de picture, die die Oranje-traditie de komende jaren mogelijk in ere blijven hou den. Bob de Jong 19) werd tweede op de 5 km en eerste op de IC km. Carl Verheijen (20) werd derde op de vijf idlometer. Hoewel nog junior heeft Bob de Jong eerder al naam gemaakt als stayer. Het groentje uit Leimui- den werd vorig jaar tijdens de NK afstanden derde op de 10 km. Bo vendien is hij regerend wereld kampioen bij de junioren. Giste ren maakte hij indruk op De Uit hof met een persoonlijk record op de langste afstand. Hij bleef num mer twee Ritsma dik elf seconden voor. „Maar die zal zich wel ge spaard hebben voor het EK," al dus De Jong. Eddy Verheyen, jaren een degelij ke Oranje-kracht op de internatio nale toernooien en tegenwoordig coach van het gewest Noord-Hpl- land/Utrecht, kon zijn geluk niet op met de prestatie van zijn pupil en zoon Carl. De 20-jarige rijder uit Woudenberg liet de complete kernploeg achter zich en werd achter Ritsma en Bob de Jong derde op de 5000 m. Een dag later verbeterde Verheyen jr boven dien zijn persoonlijk record op de 1500 m. Als 'beloning' mag hij ko mend weekeinde in Davos zijn de buut maken bij de wereldbeker wedstrijden in Davos. Bob de Jong gaat daar niet heen. De Lei- muidenaar verkiest het NK en WK junioren. In beide toernooien is hy titelverdediger. In Den Haag namen De Jong en Verheijen, die ten val kwam op de tien km, moeiteloos de plaatsen in van schaatsBelg Bart Veldkamp en Gianni Romme, die zich vlak voor het toernooi met griep moest afmelden, evenals bij de vrouwen Sandra 't Hart. Zoetermeer Het Neder landse kunstrijden is op de goede weg. Dat gevoel leefde algemeen zaterdag bij de na tionale titelstrijd in Zoeter meer. „Maar we zijn er nog lang niet." zei bondscoach Peter Moorman, „We zijn over de hele linie bezig de kwaliteit te verbeteren. Als we op deze voet verder gaan, kunnen we wellicht binnen een aantal jaren de grote in ternationale achterstand wegwerken. Voor het eerst werken alle gelederen goed samen, dat is een belangrijke voorwaarde voor goede pres taties." Het kunstrijden is door de Neder landse schaatsbond KNSB jaren lang verwaarloosd. Pas sinds an derhalfjaar investeert de bond re delijk in deze tak van de schaats sport. „De KNSB heeft ontdekt dat het kunstrijden internatio naal heel belangrijk is en dat er veel geld in te verdienen is," zei Gerd-Jan Sehreppers, voorzitter van het seetiebestuur kunstrij den. ,3ij de EK doen 34 nationaliteiten mee, bij het langebaanschaatsen misschien de helft. De KNSB wil daarom ook bij het kunstrijden een rol gaan spelen. De bond is er een beetje laat achtergekomen. Maar beter laat dan nooit." De bond heeft 450.000 gulden uitge trokken om de trainingsfacilitei ten te verbeteren (ter vergelij king: voor langebaan is dat 1,6 miljoen). Met dit geld hebben de kunstrijders vooral meer moge lijkheden in de zomermaanden. Ook Monique van der Velden pro fiteert van de investeringen van de KNSB. De drievoudig Neder lands kampioene heeft op kosten van de bond in het buitenland Georgina de Wit tijdens haar vrije kur. De 16-jarige kunstrijdster urt Roosen daal verover de na span nende strijd de nationale titel. Foto Frans van der Linde/ANP d *-3>tfi ~b :£fÉ kunnen trainen. Haar progressie heeft ze bij de nationale titelstrijd echter niet kunnen tonen. Na de korte kür haakte ze geblesseerd af. „Ik was nog niet voldoende hersteld van een knieoperatie," vertelde de 22-jarige Badhoe- vedorpse. „Ik stond nog maar een paar dagen op het ijs. Maar ik wil de mijn titel verdedigen. Helaas lukte het niet" Van der Velden krijgt twee kan sen om zich voor de wereldtitels trijd te plaatsen. Ze kan het pro beren bij een internationale wed strijd in Stuttgart, of een korte en vrije kür rijden op haar thuisbaan in Amsterdam. Na de WK zal Van der Velden beslissen of ze verder gaat met kunstrijden. „Misschien ga ik volgend jaar wei bij een show rijden. Het is ook altijd een droom van mij geweest om te gaan paartijden. Als ik een part ner kan vinden, wil ik misschien wel proberen me te plaatsen voor de Olympische Spelen in 1998 in Nagano." Begin Georgina de Wit, de opvolgster van Van der Velden, staat nog aan het begin van haar carrière op de ijsbaan. De 16-jarige rijdster uit Roosendaal veroverde na een spannende strijd met Helma Duyn en Haya Leenards de natio nale titel Als beloning mag De Wit Nederland vertegenwoordi gen bij de EK in Sofia. „Eigenlijk zou Georgina in november naar de WK junioren gaan," zei Moor man. „Maar daarvoor heeft ze zich niet geplaatst. Ook in Zoetermeer heeft ze niet aan alle eisen vol daan, maar we willen haar erva ring laten opdoen, Ze is de rijdster voor de toekomst." Ook Marcus Deen mag weer naar de Europese titelstrijd. Hij ver overde, met slechts één tegen stander, voor de vijfde maal de Nederlandse titel. Het kampioen schap zei hem niets. „Ik vind er geen barst aan," sprak de inwoner van Zoetermeer. „Ik had me bij wedstrijden in Hamar en Den Bosch al geplaatst voor de EK en moest hier vooral vormbehoud to nen. Ik baal ervan dat mijn kür niet lukte. Door ziekte heb ik wat achterstand opgelopen. Ik hoop dat ik die kan inhalen voor de EK. Ik wil internationaal faam maken en waardenng krijgen." Alcuio en Jeltje Schuiten, die het enige paar vormden bij de NK, ho pen bij de Europese titelstrijd hun prestatie van vorig jaar te verbete ren. Broer en zus uit Rotterdam eindigden toen als zestiende en laatste. Eigenlijk hadden ze niet verwacht dat de bond het tweetal opnieuw zou uitzenden. „Door on ze studies hebben we dit jaar veel minder getraind," zei Jeltje. „We hadden gezien onze matige pres taties niet gerekend op de EK, maar we gaan er nu keihard te genaan om er iets van te maken." Door Govert Wisse Den Haag Het vrouwenschaat- sen heeft al jaren veel weg van een Soap-serie. Het sleept zich maar voort, zonder spanning en met steeds dezelfde rolverdeling. Internationaal maakt Gunda Nie mann de dienst uit, op nationaal niveau zijn Annamarie Thomas, Tonny de Jong en Carla Zijlstra de gezichtsbepalende mensen. Op het Nederlands kampioen schap leek Barbara de Loor dit weekeinde in Den Haag een wig te drijven tussen de drie toppers, maar Zijlstra wilde niet meewer ken aan dat feest. En dus zagende toeschouwers op de Uithof afleve ring 233 in de serie 'hoe saai is het vrouwenschaatsen.' Eenlingen als Ria Visser en Yvon ne van Gennip zorgden in het ver- leden voor mooie momenten, maarzij waren de uitzonderingen die de regel bevestigden, In de breedte staat de ontwikkeling al jaren stil. Waar bij de mannen de talenten tot voor kort niet waren aan te slepen en nu Bob de Jcng en Carl Verheijen zich hebben aangediend als talentvolle stayers, wordt de bloedarmoede bij de vrouwen steeds schrijnen der. Het NK-erepodium zag er in Den Haag net zo uit als in 1995. Annamarie Thomas werd voor de derde keer in successie nationaal kampioene. Tonny de Jong werd tweede, Carla Zijlstra derde. Hoezeer ze het misschien ook ver dient, de deelname van Zijlstra aan het EK bevestigt het gebrek aan toptalent en goede allround sters. De Groningse sprint als een marathon-rijder. Voor haar zijn de WK afstanden dan ook het hoofd doel. Het EK in Heerenveen is meereen aardigheidje erbij. Maar doordat de concurrentie ont breekt, wordt de veterane toch maar weer ingeschreven. Zijlstra: „Je verwacht toch niet, dat ik uit mezelf zeg dat ik niet mee hoef te doen. Ik vind het veel te leuk in eenvolThialf." Ondercontrole Barbara de Loor leek na een mis lukte winter een geslaagde aanval te kunnen doen op de nummer drie-positie van Zijlstra. De rijd ster uit Hoogwoud moest zich bij de vorige editie van het NK hal verwege afmelden met een spier blessure. De Loor zag het seizoen bovendien de mist ingaan door haar inspannings-astma. Die kwaal heeft ze met behulp van acupunctuur en medicijnen rede lijk onder controle gekregen. Na drie afstanden had De Loor op de afsluitende vijf kiometer een voorsprong van 13 sec op Zijlstra. „Ik hoefde alleen maar haar kont in de gaten te houden," meende De Loor. Het achterwerk van Zijl stra was evenwel binnen de korts te keren uit beeld. De Loors EK- deelname ook. Op de streep had ze 17 sec verspeeld.'En dus kreeg Zijlstra voor de zesde keer een EK-ticket aangereikt. Bondscoach Ab Krook is ach be wust van de armoede aan toppers in het vrouwenschaatsen. Moge lijk dat de 19-jarige Renate Groe- newold. die vijfde werd, zich goed ontwikkelt. Maar ander talent is in geen velden of wegen te beken nen. Krook: „Weetje wat goed is? Een strenge winter. Die hebben we al een paar jaar niet mee ge had. Kijk nu maar weer. Ook de jeugd heeft nu massaal op de schaats gestaan. De trefkans, dat een talentje daarna de smaak te pakken krijgt, is aanwezig." NK allround Mannen, blok (puntentotaal - 500 1500 1. Ritsma 163,042 38,76 3) 2. Postma 163.953 38,06 1} 3. Hersman 364 426 38,53 2) 4. Zandstra 165.497 39.22( 5) 5. De Jong 166038 40,28(13) 6 Straathof 166685 39,05 4) 7. Van Fatier 167295 39,91(11) 8. Heideman 167.384 40,35(14) 9. Verheyen 168.083 40,78(18) 10. Berkhout 171.212 39,69( 8) 11. Roetman 171948 39,41( 6) Wuin op 10 000 meter gediskwalificeerd -5000-10.000 m) 1.55,97 2) 6.59,02 1) 1.57.53 4) 7.04,99 4) 1.55,67 1) 7.05.40 6) 1.58,22( 5) 7.05,375) 2.00,03 9) 7 01,36 2) 1.56,063) 7 06,21 7) 1.58,38 6) 709.81 8) 1.58,73 7) 7.10,11 9) 1 59.708) 7.04,14 3) 2.01.74(12) 7.23,73(16) 2.01,74(12) 7.30,68(20) na twee valpartijen. 14,34,492) 14.44,373) 14.56,01 6) 14 46,684) 14 23.25 1) 15.26,57 9) 14 58,88 7) 14.48,95 5) 14 59,79 8) 15.31,39(10) 1537,81(11) Vrouwen (puntentotaal - 500 - I5Ö0 - 3000 - 5000m) 1. Thomas 178.000 2. De Jong 178.557 3 Zylstra 180.985 4. De Loor 181.363 5. Groenewold 182.771 6. Timmer 183995 7. Oosting 385.306 8. Zee 386.472 42,17 1) 42,85 2) 45,23 9) 43,72 4) 44,206) 43,45 3) 45,32(10) 43,775) 2.07,24 1) 2.09,80 2) 2 12,88 5) 2.11,12{ 3) 2.13,00( 6) 2.11,17 4) 2.15,56(10) 2.15,50 8) 4.32,66(3) 4.32,10(2) 4.31.80(1) 4.36,56(4) 4.39,55(5) 4.46,78(8) 4.44,37 (7) 4.47,76(9) 7.59,74(5) 7,50,91 (2) 7,41,62(1) 7 58,44(4) 7.56,47(3) 8.10,26(7) 8.00,05(6} 8.15,76(8) „Wie kwaad wordt ais hij op de bank zit of op eenanderepositie moet spelen, kan vertrekken," Arie Haan in het AD. „Wie?" Joao Havelenage, voorzitter van de Fifa, in de Volkskrant on de vraag wat hij vindt van de uitspraak van hetEuropese Hof in de zaak-Bosman. „Wat mij betreft weet ik dat niet." Utrecht-voorzitter De Kantbij Studio Sport op de vraag of Spelbosdeopvolgerwordtvan Kistemaker. „Er was nergens geld voor. Een uur nade Ronde vande Middel landse Zee zaten we al weer in de auto op weg naarhuïs. Er was niet eens geld om te dineren. We moesten onderweg maar wat kopen in een benzinestation. Zo zijn toe ook eens twee keer zon der benzine komen te staan omdat iemand in Luxemburg wilde tanken omdat het daar goedkoper was." Wielrenner Michel Zanolï in Vrij Nederland over de Belgi sche mini-ploeg Asfra. ,&)'nploegleidersteektallecen- ten in zijn zak. De jongens rij den vooreen broekeneenskirt." WeerZanolL „Het is voor Raas belangrijker dat je naar zijn pijpen danst dan dat je goed presteert. Zo heeft hij marionetten gekweekt renners die niets durven te on dernemen, die zich laten ringe- lorenvooreenbeetjegeldenzich tot in de eeuwigheid tevreden stellen met een knechtenrol. Als Raas zegt dat het goed is om te trouwen doen ze het nog ook. En nog een keer Zanoli. Arie Haan na het veroveren van Feyenoords eerste beker van dit seizoen in Casablanca: „En dat is één." Rik de Saedeleer, Belgisch commentator tijdens Anderlecht- Raja Casablanca; „Daar ziet u Feyenoords sterke man Jorien van den Herik. Hij is niet met Feyenoord, maar met Anderlecht mee naar hier gevlogen. Hij' is een grootindustrieel. En woont in Ant werpen, U begrijpt wel waarom." Had Henk ten Cate zijn vrouw Wil nou niet even kunnen laten weten waar Westendorf ligt in Oostenrijk? Nu stond ze bij de Va kantieman met een mond vol tan den, toen ze Luxemburg aanwees. René van der Gijp heeft weer een carnavalskraker opgenomen: Waarheen, haidewietska, waar- In Italië dachten de kranten za terdag de primeur te hebben met de aanstaande transfer van Pa trick Kluivert naai' AC Milan. Maar De Telegraaf in Kluiverts ei gen Amsterdam was ze vóór. De club met de voorliefde voor Ne derlandse aanvallers ontkende niet dat er altijd interesse is voor een spits van wereldformaat als Kluivert, maar wel dat er al spra ke zou zijn van een voorcontract. Een woordvoerder van Milan zei dat het nog veel te VToeg in het seizoen is voöi serieuze ondet- handelingen. De interesse van de Italiaanse club zou hooguit tegen het einde van de competitie ken baar kunnen worden gemaakt. Bij Ajax noemde penningmeester Arie van Os het bericht uit Enge land dat Ajax Arsenal 20 miljoen heeft geboden voor Dennis Berg kamp klinkklare nonsens. De combinatie van beide geruch ten - Kluivert naar Italië, Berg kamp terug in zijn plaats - en de prijsstelling van topvoetballers Ex-wereldkampioen dam men Jannes van der Wal zorg de zaterdag voor enige op winding. De Groningse denk- sporter, die zich sinds enige ja ren volledig op het schaken toelegt, weigerde tijdens de wedstrijd van zijn dub SC Gro ningen tegen Purraerend in de eerste klasse van de KNSB- competitie akkoord te gaan met de opgave van zijn tegen stander P. Schippers. „Ik was aan de beurt en kon een hele sterke zet doen," verklaarde Van der Wal, die er zich op be riep dat een schaker alleen mag opgeven als hij aan de beurt is. Dat geldt evenwel al leen voor het doen van een re mise-aanbod. Overigens was Schippers zó verbluft door de handelwijze van Yan der Wal, dat hij erin toestemde zijn lij den met nog een zet te verlen gen. Van der Wal: „En toen gaf hij weer op" dezer dagen maakt dat echter niet zo onzinnig. Erik Meijer is door de suppor ters van Uerdingen uitgeroepen tot de beste speler van de eerste competitiehelft. De voormalige PSYer kreeg de voorkeur boven de jonge Markus Wedau en doel man Bernd Dreher. Een geintje van Glasgow Ran gers-vedette Paul Gascoigne in de wedstrijd tegen Hibernian (7-0) is de Engelsman op een schorsing van twee wedstrijden komen te staan. De 28-jarige middenvelder had de gele kaart opgeraapt die de arbiter tijdens het duel was verlo ren. Hij boekte zichzelf ermee we gens het missen van een opgeleg de kans. De supporters vonden het prachtig dat Gascoigne zich zelf geel gaf voor dat vergrijp. Ar biter Dougie Smith niet. Hij nam de kaart over en zwaaide er echt mee wegens 'onfatsoenlijk ge drag'. De lezers van het blad Football Monthly zien liever Kevin Keegan komende zomer bij het EK als bondscoach van Engeland dan Terry Venables. Van de onder vraagden geeft 45 procent de voorkeur aan de trainer van New castle United, 38 procent heeft het meeste vertrouwen in Venables. Bryan Robson (Middlesbrough) heeft een aanhang van 17 procent. De FIFA heeft de Hongaarse in ternational Lajos Detari wereld wijd geschorst. De 32-jarige mid denvelder kwam zijn verplichtin gen bij Xamax Neuchatel niet na. Hij verliet de Zwitserse club half 1995, hoewel zijn contract door liep tot juni 1996. Ian Wright van Arsenal heeft de Engelse arbiters zijn verontschul digingen aangeboden. Hij had ze 'kleine Hitlers' genoemd. Wright liep dit seizoen reeds acht gele kaarten op. De tuchtcommissie van de bond stelt een onderzoek in naar de uitspraken van de aan valler. George Weah, Europees voet ballervan het jaar, betaalt de deel neming van zijn geboorteland Li beria aan de Afrika Cup in Zuid- Afrika voor een deel uit eigen zak. Dat beloofde hij in een telefonisch radiogesprek aan de Liberiaanse minister van sportzaken, Franchi se Massaqui. „Wij moeten abso luut naar Zuid-Afrika, wij hebben ons gekwalificeerd en wij moeten daarbij zijn," aldus Weah. Hij zal een beroep doen op zijn sponsor Diadora, vrienden en dertien in Europa voetballende Liberianen een bijdrage te leveren. „Ik vlieg morgen naar Johannesburg," zei Weah. „Niets en niemand zal mij daarvan kunnen weerhouden. Het geld zal er zijn." Geldgebrek leek het door een burgeroorlog verscheurde Liberia te dwingen af te zien van deelneming aan het Afrikaanse kampioenschap. Jürgen Klinsmann is door de Arie Haan. Foto gpd federatie van voetbalstatistici uit geroepen tot topschutter van 1995 op internationaal niveau. De Duit ser schoot vorig jaar zeventien maal raak voor de Mannschaft van Berti Vogts en zijn club Bay- em München in het UEFA Cup toernooi. De Braziliaan Jardel (Gremio, 16) werd tweede, de Uruguyaan Francescoti (River Plate, 14) derde, Het Hamburgse St. Pauli, ge vestigd in een buurt waar nogal wat geld omgaat, blijkt tot verba zing van het bestuur in het testa ment te staan van een 78-jarige vrouw, die eind vorig jaar over leed. De weldoenster liet een flink vermogen na aan de voetballers, die ze bij haar leven overigens nooit live aan het werk heeft ge zien, Ze was ook geen lid van de vereniging. De voorzitter van de Bundesligadub wilde niet zeggen hoe groot de erfenis is, wel dat die zeer aanzienlijk is. Juventus en Liverpool durven elf jaar na de catastrofe in het Hei- zel-stadion weer vriendschapppe- lijk tegen elkaar te spelen. Dat ge beurt in de Verenigde Staten, ver weg van mogelijk supportersge- weld. Het duel staat voor 11 au gustus op het programma in Bos ton. In 1985, voor de Europa Cup- finale tussen de landskampioe nen van Italië en Engeland (1-0) in Brussel kwamen bij ernstige on geregeldheden 39 mensen om. De rellen waren in gang gezet door Engelse fans. De meeste slachtof fers waren Italianen. De Engelse clubs werden daarop voor vijf jaar uitgesloten van deelneming aan de Europese bekertoernooien. Ik was zeventien toen Reimer Pa ping in 1963 geheel misvormd in Leeuwarden over de finish gleed na een Elfstedentocht, die hij van wege een snijdende noordwester- storm geheel op de tast had moe ten volbrengen. Helpende han den vingen eenendertig bevroren botten op, mot daarboven in een versteende muts een hoofd dat door niemand herkend werd, dus in principe van iedereen kon zijn. Ik herinner me aan de eindstreep een ongekende nieuwsgjengheid: wie was deze schaatser, waar kwam hij vandaan en was er wel licht een vrouw in de buurt, die hem als de hare zou kunnen iden tificeren11 Ik geloof dat tenslotte de anatoom-pathaloog dr. Zeldcn- rust en een paar straalkacheltjes er aan te pas moesten komen voordat Nederland eindelijk met zekerheid kon vaststellen dat de restanten van het aangegleden wrak aan Reinier Paping toebe hoorden en het leefde nog. Dat was nog de mooiste sensatie. Het voltallige land keek ademloos toe. Er was in 1963 nog maar één zender, die door het bestuur van de Elfsteden ook geen enkele res trictie was opgelegd. Alle emoties en wanordelijkheden kwamen kostenloos en zonder enige cen suur in beeld, dus toen Paping eindelijk was ontdooid, ontdekten we een huilende man! "We wisten niet wat ze zagen. Het was de eerste geslaagde uitzen ding van reality-tv, maar geen sterveling die 't als zodanig er- vaarde. Dat kon ook niet, want De Mol reed toen nog staatsge vaar- loos op z'n driewieler rond, Toen Evert van Benthem ruim twintig jaar later tweemaal ach tereen de prestatie van Paping evenaarde scheen de zon. Men zag schaatsers in historische kos tuums, bocreboezeroenen en rid- derjassen en langs de vaarten en kanalen fietste Zijne Kontnklijke Hoogheid ir. Sipkema statig elf steden mee. Alles in kleuren geen Van de Ende, De Mol of Van der Heijden, die zich over de rug van Kees Jansma naar voren had ge wrongen. Ook deze week had het allemaal nog op de oude vertrouwde ma nier gekund. We leefden er ook al lemaal weer naar toe. Arie Kley- wegt was ingehuurd voor Barth- lehiem. Jansma zelf zou natuur lijk aan de finish staan, terwijl ik, net als tien jaar geleden, voor mijn redactie spoorloos zou ver dwijnen. Wat dat betreft moetje tradities in ere houden. In de tweede vorstperiode wordt dat allemaal anders. Er komen dan reclameborden langs het ijs. Het bruggetje bij Barthlehiem is reeds verkocht aan Pepsi. Ook de NOS heeft tegen die tijd het al leenrecht niet meer. Vechtpartij en bij de start mogen niet meer worden uitgezonden. In Stavoren staat Hans van Willi- genburg. Dokkum wordt verca- therine-keyld. Daar onthullen we welke schaatsers het met hun kin deren deden. Het publiek mag dan vragen stellen en zodoende wordt de winnaar pas omstreeks middernacht verwacht voor de ce remonie, die niet door de commis saris van de Koningin, maar door Zijne Excellentie Van der Reijden zelf zal worden afgenomen onder het motto: u moet wel met uw tijd mee, ik doe het óók. Zo niet, dan zet John Bernard zelf opnieuw de dooi in. Jan van Oosterom eindigde bij het NK allround als 2 le van de 24 deelnemers. Qua presen tatie verdiende de schaatser uit Alphen aan den Rijn een toppositie. Tijdens het toer nooi in Den Haag verspreidde zijn familie in beperkte oplage een heuse persmap. Geschre ven door oma en vader, tevens rijn trainer. Op drie A 4-tjes lichtten oma en vader de hele doopceel van Jan van Ooster om, trots van de familie. Dit seizoen had hij pech: privé- trainer Aart van Leeningen ging onder het mes voor een hemia-operatie. Misschien dat daarmee de plaats in de achter hoede is verklaard.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 4