14 ■S AYR gaat batterijen verwerken Glazenwassers weer aan de slag Nieuwe gemeenten in Rotterdam mogen er niet op achteruitgaan Nieuw ontwikkelde installatie eind volgend jaar in bedrijf Pesselse uitgeroepen tot 'Havenman-1995' Streekschool Rijnmond voor rechter gedaagd Politie denkt aan zelfmoord vermiste vrouw Man overvallen Caisson-expositie in sleepvaartmuseum Raadsels rond aanslagen Turkse instellingen m CDA: Charlois en ijsselmonde zelfstandig Zappend door het stadhuis Rotterdams Dagblad Dinsdag 9 januari 1996 Rotterdam Twee docenten van de Streekscholen Rijnmond-Noord en -Zuid hebben de gemeente Rot terdam voor de rechter gedaagd vanwege de fusie van deze onderwijsinstellingen. De zitting dient mor gen. De leraren verzetten zich met een formeel punt tegen het samengaan van de scholen. De docenten voeren aan dat de medezeggenschapsraad (mr) van de school op Noord de fusiepapieren niet had mogen ondertekenen omdat de mr toen, 19 juni 1995, niet meer als zodanig opereerde. Advocaat mr. J. H. M. Nijhuis van de twee docenten wijst erop dat vorig jaar al talloze petities, verzoek schriften en moties van wantrouwen tegen de mr zijn ingediend, ondertekend door honderdtwintig perso neelsleden van beide streekscholen. De twee docenten vinden de fusie geldverspilling omdat de nieuwe school binnen twee jaar weer opge- plitst worden in aparte regionale opleidingencentra (roc's). Dit gebeurt in het kader van de nieuwe Wet Educatie Beroepsonderwijs (WEB), die op 1 januari in werking is gegaan. RotterdamDe politie gaat er vanuit dat de 44-jarige vrouw, die zondagavond op mysterieuze verdween van de veerboot Norsun van North Sea Ferries, zelf moord heeft gepleegd. Een woordvoerder laat weten dat men er niet meer op rekent dat de vrouw nog le vend wordt gevonden. Een getuige heeft verklaard dat hij de vtouw aan de buitenkant van de reling van de boot heeft zien staan. Hij is dit gaan melden, maar toen hij terug kwam was de vrouw verdwenen. Onderzoek van de rivierpolitie heeft tevens uitgewezen dat de vrouw al vaker met aanvallen van depressie had geworsteld. RotterdamEen 33-jarige Rotterdammer is gisteren in het portiek van een woning aan de Dordtselaan be dreigd met een mes en vervolgens beroofd van zijn geld en zijn papieren. De overvaller zette het slacht offer het mes op de keel en prikte er mee in diens ge zicht, Vlak voor de oven/aller er vandoor ging, gaf hij de Rotterdammer nog een paar forse trappen. Het slachtoffer heeft zich in het Havenziekenhuis aan snywonden laten behandelen. Rotterdam Afvalverwerking Rijnmond-Chemie (AVR-Che- mie) neemt eind 1897 een verwerkingsinstallatie voor kwik- houdende batterijen in bedrijf. Tot dat moment worden de in gezamelde batterijen opgeslagen bij AVR-Chemie. Maassluis Met de expositie 'Caissons-Zeeland dichtgesleept' schenkt het Nationaal Sleepvaartmu seum in Maassluis aandacht aan het feit dat vijftig jaar geleden het laatste gat in één van de dijken rond Walcheren werd gesloten. Daarbij gaat het speciaal om de sleepboten die daar de caissons voor hebben aangevoerd en ingevaren. De expositie in het museumpand aan de Hoogstraat loopt van zaterdag 13 januari tot en met zondag 16 ju ni; het museum is van dinsdag tot en met zondag ge- .opend van 14 tot 17 uur. De gaten in de Walcherse dijken waren ontstaan na dat de geallieerden in september 1944 bommen had- oen gegooid om door inundatie van het eiland het Duitse verzet te breken. Zo'n zeventig binnenvaart- Üeepboten zijn bij het karwei betrokken geweest. Rotterdam Het is politie en Turkse instellingen in Nederland nog steeds niet duidelijk wie er achter de aanslagen zit tegen Turkse doelen en wat de reden is. In de eerste week van dit jaar zijn in drie plaatsen brandbommen geplaatst bij Turkse instellingen. In geen van de drie gevallen vielen er gewonden. De aanslagen vonden plaats in Rotterdam, Den Haag en Deventer. Zij hebben mogelijk een politiek karak ter, want in Den Haag werd een verwijzing aangetrof fen naar een radicale politieke groepering in Turkije. Soortgelijke aanslagen in Duitsland en Oostenrijk verwijzen echter naar de opstand in de Turkse TJmra- niye-gevangenisin Istanbul. In Nederland heeft nog niemand de verantwoorde lijkheid voor de acties opgeëist. De Rotterdamse poli tie heeft er nog geen idee van wie verantwoordelijk is voor de poging tot brandstichting van het pand van de Nederlandse unie van Turks-islamitische sociaal- culturele instellingen aan de Beukelsdijk. Een voor bijganger vond zaterdag een fles met vermoedelijk petroleum, die was afgedicht met een verschroeide tampon. De fles lag tegen de deur van de instelling. Het incident veroorzaakte geen schade. De fles wordt onderzocht in het Gerechtelijk Laboratorium in Rijs wijk. De politie in Den Haag onderzoekt nog steeds de brandstichting op een Turkse bank aan de Hartogs- traat. Een fles met benzine werd tegen het pand ge gooid, Ook werd op het gebouw met rode verf een Turkse leus geklad: 'Lang leve het verzet tegen Um- raniye, volhouden, DHKP'. Doordat een buurtbewo ner het vuurtje snel wist te blussen, bleef de schade beperkt. Door de vermelding DHKP krijgt de aanslag in Den Haag een politiek tintje. DHKP-C is het Revo lutionaire Front voor de Bevrijding van het Volk, de nieuwe naam van DevSol. DevSol was tot vorig jaar een verboden extreem-linkse groep die een stads- guerilla tegen het Turkse bewind voerde. .Opk de politie in Deventer is nog steeds aan het on derzoeken wie begin dit jaar brand stichtte bij het Türks consulaat aan de Keizerstraat, Men vermoedt dat er een molotov-coektail in het portaal van het ge bouw is gegooid. Doordat voorbijgangers snel de brand meldden, kon de brandweer de schade beper ken tot een geblakerde toegang. De laatste jai en zijn in verscheidene Europese en Ne derlandse steden Turkse instanties herhaaldelijk het doelwit geweest van aanslagen en brandstichting. Zo pleegde de verzetsbeweging Koerdische Arbeiders partij (PPK) de afgelopen jaren veel aanslagen op Turkse instellingen in Duitsland, In Rotterdam stichtten onbekenden in maart vorig jaar brand voor de toegangsdeur van de Turkse bank aan de Westblaak. In april werd op het Amsterdamse Singel een brandbom tegen de deur van de Turkse Garanti Bank gegooid. In oktober maakte de politie voor de deur van de Turkse Demir-Halk Bank aan de Raadhuisstraat een semtex-bom onschadelijk. Was het kneedbare explosief afgegaan, dan zou het voor enorme schade hebben gezorgd, zei de politie. Voor de verwerking van kwikhou- dende batterijen heeft AVR-Che mie in samenwerking met een Zwitsers bedrijf de afgelopen tijd experimenten verricht. Het on derzoek was specifiek gericht op het kwikvrij maken van de batte rijen. Het restant van de batterij en, vooral bestaande uit een poe der met grote concentraties aan ij zer, zink en mangaan, kan op nieuw worden toegepast in de me taalverwerkende industrie, zo is gebleken. Het in het proces afgescheiden kwik is naar verwachting even eens geschikt voor hergebruik. De resultaten van de experimen ten zijn hoopgevend. Het ziet er naar uit dat het grootste gedeelte van de kwikhoudende batterijen (ongeveer 99 procent) geschikt is voor hergebruik. Voor AVR-Chemie is een belang rijke plaats weggelegd in het plan van de Stichting Batterijen (Sti- bat) om afgedankte batterijen in eigen land te venverken. Het ver werkingsplan is gericht op herge bruik van afgedankte batterijen. Deze zuilen worden opgeslagen en verwerkt bij AVR-Chemie. Hel plan van Stibat bestaat uit drie onderdelen. Allereerst wor den de batterijen ingezameld. Daarna worden ze opgeslagen in een centraal depot en tenslotte worden de batterijen verwerkt. Voor de inzameling van de batte rijen heeft de Stibat contracten gesloten met enkele inzamelbe- drijven. Deze bedrijven zamelen batterijen in bij gemeentelijke de pots en andere depots in het land. De ingezamelde batterijen wor den afgevoerd naaT het centraal depot bij de AVR-Chemie. Hier worden ze gesorteerd met een voor dit doel speciaal ontwikkelde sortcermachine. De stichting heeft voor zowel de opslag als de sortering een contract afgesloten met de AVR-Chemie. De sortering bestaat uit twee de len. Ten eerste het mechanische deel, hier worden de batterijen ge sorteerd naar vorm, zoals knoop- cellen. vierkant of platte batterij en. In het tweede deel worden de cilindrische batterijen met be hulp van een gecombineerde ge- wichtsmeting en magnetisatie ge sorteerd naar soort, zoals zink- koolstof, alkaline, lithium en mk- kelcadmuim. Verschillende uitge- sorteerde stromen worden ver werkt voor hergebruik. lts-ar De temperaturen worden weer (even?) iets draaglijker en dus gaan de schaatsen weer in het vet. De dooi van de afgelopen dagen betekent dat bouwvakkers en schilders weer aan de slag kunnen, evenals de glazenwassers zoals hier op de enorme wand van de Delftse Poort, het gebouw van Nationale Nederlanden in het centrum van Rotterdam. Foto paui stoik/ANP RotterdamDe CDA-fractie in de Tweede Kamer zet zich in voor de zelfstandigheid van de deelge meenten Charlois en I Jsselmonde binnen de toe komstige stadsprovincie. Bovendien dringt het CDA aan op splitsing van de voorgestelde ge meente Berg en Schie in twee afzonderlijke ge meenten; Oversehïe en Hillegersberg- Schiebroek. Kamerlid F. J. van der Heijden heeft aangekondigd verschillende amendementen te zullen indienen, wanneer de Tweede Kamer op 24 en 25 januari praat over het wetsvoorstel voor de instelling van dé provincie Rotterdam, Met de amendementen wil Van der Heijden bewerkstelli gen dat het eindresulataatmeer lijkt op het voor stel voor een stadsprovincie dat er lag toen het re ferendum in juni vorig jaar werd, gehouden. Ook daarin zouden Usselmonde, Charlois, Hillegers- berg-Schiebroek en Overschie afstevenen op een zelfstandige status. Volgens het CDA verdienen Charlois en Usselmonde ook in het laatste voor stel voor een Rotterdamse stadsprovincie volledi ge zelfstandigheid. „De huidige deelgemeenten Charlois en IJsseimonde waren voorheen zelf standige gemeenten. Ze liggen beide ver van het stadscentrum en hebben een eigen identiteit," laat het CDA in een verklaring 'wetenHet splitsen vaneen toekomstige gemeente Berg en Schie in twee afzonderlijke delen is volgens het CDAiiood- zakelijk omdat de beoogde gemeente straks zou bestaan uit twee functionele, sociaal-maatschap pelijk en geografisch door de A13 gescheiden deelgemeenten. In die samenvoeging is volgens het CDA weinig logica te bespeuren. Vandaar dat Van der Heijden Berg en Schie met dit amende ment ongedaan wil maken. Rotterdam De nieuwe gemeen ten, die binnen de buiten de Ruit van, Rotterdam zullen ontstaan wanneer de Tweede Kamer zich op 24 en 25 januari schaart achter het kabinetsstandpunt, mogen er financieel niet op achteruitgaan. Dat uitgangspunt van burge meester en wethouders komt don derdagmiddag ter sprake in de Rotterdamse gemeenteraad. Het is het enige agendapunt van bete kenis op een zeer korte agenda. Het college heeft op verzoek van PvdA-raadslid Van Middelkoop onderzocht hoe de financiële ver houdingen zullen zijn na de vorming van een stadsprovincie Rotterdam. Het zwaartepunt van regionale taken komt dan bij het nieuwe bestuur te liggen, de Pro vinciale Staten van Rotterdam, die verantwoordelijk worden voor alle bovenlokale problematiek, variërend van havenzaken tot de sociale problemen van de grote stad. De gemeenten in de nieuwe provincie krijgen vooral de zorg voor problemen op plaatselijk ni veau. Dat geldt zowel voor de Rijnmondgemeenten rond Rot terdam ais voor de vijf zes ge meenten waarin het huidige Rot terdam mogelijk wordt gesplitst Sinds het referendum van 7 juni is een meerderheid van de Rotter damse gemeenteraad tegen deze opdeling Er werd besloten om na de besluitvorming in de Tweede Kamer nog een moment in te las sen, waarop de gemeenteraad be spreekt hoe de Coolsingel zich moet opstellen: coöperatief of po gend nog dwars te liggen bij de Eerste Kamer. In het nu voorlig gende stuk van het college van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad wordt niet ge zinspeeld op verzet. Het college neemt een berustende houding aan: als de Tweede Kamer het eens is met het kabinet over de herindeling van Rotterdam, dan zal er bij de Tweede Kamer op worden aangedrongen om in de aanvullende regelgeving te bepa len dat de centrumgemeente Rot terdam en ook de stadsdelen bui ten de Ruit er geen financiële na delen van ondervinden. In de aanvankelijke plannen was er helemaal geen vrees dat delen van Rotterdam er op achteruit zouden gaan bij de provincievor ming. Eén van de argumenten voor de stadsprovincie was juist een regionale solidariteit, waarbij de meer welgestelde gemeenten rond Rotterdam zouden gaan bij dragen in de achterstandsbestrij- ding in de probleemgebieden. Het onderzoeksbureau Cebeon toon de met VB Accountants aan dat bij een billijke 'herversleuteling' van de middelen een stadsdeel als Delfshaven de hoogste uitkering uit een zogenaamd Regiofonds zou krijgen. Ook een deelgemeen te als Noord en de buurgemeen ten Schiedam en Vlaardingen zouden gunstig uit zijn in die be rekening. Verdeeldheid Maar na het referendum is ver deeldheid ontstaan tussen Rotter dam en alle omliggende gemeen ten, als gevolg waarvan ook ge twijfeld wordt aan de financiële herverdeling. In de regio wordt gesteld dat een grote gemeente Rotterdam onevenredig veel geld opslokt van de stadsprovincie. Dat hoeft niet het geval te zijn, blijkt uit het advies van het colle ge, omdat ook een grote gemeente Rotterdam-Ruit taken overdraagt aan het nieuwe provinciale be stuur. Hoeveel geld daarmee ge moeid is, iaat zich nu nog niet aanzien. De gemeente kan dat pas exacter aangeven als duidelijk is hoe de Tweede Kamer straks Rot terdam wil indelen. Het kabinet heeft geweigerd om eersteen stadsprovincie in te stel len en pas over enkele jaren de de finitieve gemeentegrenzen vast te stellen. De beslissing valt eind de ze maand. Dan zal ook duidelijk worden hoe de Tweede Kamer denkt over de instelling van een Regiofonds, waarover de Provin ciale Staten van Rotterdam het beheer krijgen en de middelen verdelen over alle inliggende ge meenten. Of dat fonds er nu wel of niet komt, het college geeft op ba sis van de motie-Van Middelkoop aan dat in geen enkel geval de fi nanciële situatie 'binnen de Ruit' en in de buitengewesten mag ver slechteren. Rotterdam President-directeur W, Pesselse van de Broekman Groep is 'Havenman-van-het- Jaar-1995' geworden. De leden van de Havenpersclufc Kyoto heb ben hem gekozen omdat zijn be drijf er vorig jaar in is geslaagd de autoterminal van ECT aan de Brittanniëhaven (Europoort) over le nemen en deze daarmee uit En gelse handen te houden. Kyoto - een gezelschap van zo'n twintig maritieme journalisten- heeft de jaarlijkse onderscheiding gisteravond voor de vijftiende maal uitgereikt. De prijs is be doeld voor diegene die zich naar de mening van de leden in het voorbije jaar op een bijzondere manier verdienstelijk heeft ge maakt voor de Rotterdamse ha ven. Na de uitreiking in het museum restaurant De Pappegay (Schie- landshuis) zei Pesselse dat de ge meente Rotterdam niet alleen moet werken aan een revitalise- rings-programma voor het Waal/ Eemhavengebied, maar dat ze dit ook voor de Brittanniëhaven moet doen. „Want daar moeten auto's aan Rotterdam worden gebon den," zo merkte hij op. Pesselse doelde daarmee onder meer op een noodzakelijke verbetering van de infrastructuur in deze om geving. De nieuwe 'havenman' zei ook dat het zo'n twee jaar geleden nogal vreemd overkwam dat ECT plot seling aankondigde van de auto- terminal af te willen, nadat Rot terdam enkele maanden eerder tijdens een havendelegatiereis naar Japan de autoproducenten daar nog had laten weten dat de haven voor de aanvoer van nieu we auto's een grote toekomst had. Pesselse: „De autoklanten van de haven waren verbijsterd en rea geerden furieus." Het Rotterdam Car Center dat Broekman al jaren op de terminal heeft - voor extra werk aan auto's voordat die naar de dealers gaan - kwam daardoor ook in ge vaar. Een Engelse groep wilde dit centrum en de terminal graag ko pen, maar dat is uiteindelijk niet doorgegaan. Pesselse: „Over onze Rotterdamse lijken, zeiden we te gen elkaar." Er is lang onderhan deld, maap ECT en Broekman kwamen er .uit Hoewel Rotter dam als autohaven veel minder betekent dan Bremerhaven en Antwerpen, vindt Pesselse dat au to's er net zo goed bij horen als an dere ladingsoorten. „Het gaat niet alleen om containers. Natuurlijk zijn dat de trekkers, maar al die andere zaken verdienen ook veel aandacht." Inzet Voorzitter W. de Regt van Kyoto deelde gisteravond mee dat Pes selse overigens nietaileen door ue overname van de autoterminal 'Havenman-van-het-Jaar 1995' is geworden, maar ook vanwege zijn jarenlange inzet voor de haven in het algemeen. Zap! ,A1 vraag ik me ernstig af, mijn heer de voorzitter, of de naam van de werkgroep Responsiviteitwel een juiste indruk geeft van on2c pogingen om als gemeenteraads leden dichter bij de burgers te •staan. Responsiviteit, ik heb het nagekeken in een gewoon woor denboek, staat daar niet in. Wei las ik allerlei andere vormen met respons, dat natuurlijk te maken heeft niet antwoord of weerklank. Maar ik geloof, meneerde voorzit ter, dat wy een werkgroep die uit is op betere communicatie met de bevolking, niet moeten tooien met de onbegrijpelijk aandoende aanduiding responsiviteit. Het ligt met zo Rotterdams m de oren, als liet ware. dus ik zou Zap! „Fin is dus in feite een schande1 De notitie doet lyrisch over het ge bruik van interactieve nieuwe media om de band tussen stad huis en stad te bevorderen, maar moetje eens kijken wal je nodig hebt om bij de digitale stad bin nen te komen. Behalve een tele foonlijn en een pc heb je een mo dem nodig en een softwarepakket en moetje ook een abonnement nemen op Mediaport Rotterdam. Weet u wel niet wat dat kost? Ter wijl deze stad al zo veel minima telt! Geeft de gemeente soms elk huishouden zo'n standaardpak ket om via de ^-mail-faciliteit een interactief bepthtenverkeer mo gelijk te'makejfr.Neë,1 daar heb ik nog niets zinnigs" óver gehoord. Dus als we het eenzydig hebben over nieuwe media, over de im pact van Internet, zonder op een normale manier met de Rotter dammers contact te hebben, dan leidt dit gedoe alleen maar tot een plutoqaüe, detnensen met poen de dienst uitmaken. Maar de kansamen zonderpe'tje staan buitenspel cn daarom..." Zap! „Qua schaalgrootte, potenties, voorzieningen, cumulatie van zowel problemen als kansen, fac toren «lie alle hun weerslag vin den in de kostenstructuur, ver keert de centrumgemeente im mers in een bijzondere..." Zap! „Moet mij dus van het hart dat ik verdrietig ben over de vrijpes-* tigheid waarmee René Smit by cfe havenondememers heeft gespro ken over het dichtslibben van het wegennet in de Rijnmond. Dat is' zijn portefeuille helemaal niet, Smit doet de haven, daar is htj ha venwethouder voor, maar ik ben verkeerswethouder, dus ik doe het verkeer. En ik wil niet..." (Verbinding verbroken.) Zap! „Dat ik het prettig vind dat Bram ja heeft gezegd op onze in vitatie. In zyn nieuwjaarsrede in het stadhuis nam Bram tenslotte een voorschot op een discussie, door te pleiten voor meer zelfbe stuur voor de burgers. Daarmee zit hij helemaal op de lijn van Felix Rottenberg en dat is ook de kant die wij als afdeling..." Zap! „Gezopen dat ik gisteravond heb, gezopen! Eerst aan de wijn na tuurlijk, en daarna zijn we nog doorgegaan. Ik had van die li keurtjes af moeten blijven." (Plop. Ambtenaar behoedt wet houder en zet intercom uit.) Zap! „Het nu ook weer een duidelijk signaal is dat de marktsector snel ler opereert dan de politiek. De PTT heeft nu een groot deel van de Rijnmond voorzien van het netnummer 010, waarmee ze vooruitloopt op de Tweede Ka mer, die met de traagheid van Rinse-appelstroop nog steeds niet tot de instelling van een stadspro vincie Rotterdam is gekomen..." Zap! „Wat meer dan genoeg zegt over het oligochronische karakter van deze staccato-cultuur,"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2