13 Vlaardingen kan fluiten naar 'ontvoerd' kunstwerk 1 Dertien illegalen opgepakt Rotterdams Dagblad 'Het staat toch goed daar in Spijkenisse?' Dertig maanden celstraf geëist voor mensenhandel Politie kan weinig tegen thuiskwekers van softdrugs doen MET ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WjRElD OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. Maasland besluit lobby voor groene Dijkpolder Brandweer uren bezig met verwijderen van oliespoor Maassluis verlaagt reinigingsrecht Inbrekers ingerekend Kabouters gestolen Illegale cd's ing svorderd Geen verkeersdrempels in Parijslaan-Korhoenlaan Waterweg Woensdag 10 januari 1996 Door Peter de Lange Vlaardingen In de ogen van de gemeente Vlaardingen is het een soort ontvoering. Voor zover je een beeld kunt kidnappen, dan. Maar tegelijkertijd wordt erkend dat het tevens een ge val is van: eigen schuld, dikke bult. Had onderwijs maar beter moeten opletten, toen ze de Plancius-school verkocht. „Het is eindelijk terecht hoor, Kees," kwam VOS-conrector J. van Beers tijdens de nieuwjaars receptie triomfantelijk melden aan cultuurwethouder Van der Windt. Met 'het' bedoelde Van Beers 'De drie gratiën', een beeld je van de Amsterdamse kunste naar Auke Hettema dat tot voor enkele jaren eigendom was van de gemeente Vlaardingen. Van der Windt reageerde blij, want het bewuste beeldje is een hele tijd zoek geweest. Fijn te we ten dat het nog bestaat. Maar wat schiet de wethouder feitelijk op met die wetenschap? Niet veel, per srido. Vlaardingen kan waar schijnlijk voorgoed fluiten naar Hettema's brons. Het kunstwerk stond tot voor en kele jaren bij de Plancius-school in de Westwijk. De drie vrouwen figuurtjes waaruit het was samen gesteld beeldden, als volgelingen van Venus, de levensvreugde uit. 'De drie gratiën' stammen uit 1975, toen het onderwijs nog een éénproeents-regeling kende. Bij ieder nieuw gebouw moest één procent van de begroting worden uitgegeven aan kunst. Verkocht Bij de vorming van de VOS (Vlaar- dingse Openbare Scholenge meenschap) werd dc Plancius- school als overtollig schoolge bouw verkocht aan het Zadkine College, een Rotterdams onder wijsinstituut dat vestigingen heeft in diverse steden in de re gio. Bij de transactie werden de drie gracieuze bronzen dames per abuis vergeten. Gewoonlijk wordt een kunstwerk door de gemeente uitgezonderd bij verkoop van on roerend goed. In dit geval werd dat regeltje vergeten. Waarmee het Zadkine College het beeld for meel tot zijn bezit mocht rekenen. Kort daarop verdwenen 'De drie gratiën' uit het gazon. Behalve de gene die het beeldengroepje mee nam, wist niemand waar het was gebleven. Navraag bij de nieuwe eigenaar leverde niet veel op, af gezien van de zekerheid dat het Zadkine College niet genegen was het kunstwerk terug te ge ven. De koper redeneerde waar schijnlijk: eens verkocht, blijft verkocht. In een later stadium heeft de ge meente Vlaardingen nog getracht door bemiddeling van het Bouw fonds het beeld terug te krijgen. Ket Bouwfonds heeft met het Zadkine College in principe over eenstemming bereikt over aan koop van het schoolgebouw, dat inmiddels al een poosje leeg staat. De school zal, als de plannen voor de vernieuwing van de Westwijk doorgaan, worden gesloopt, zodat er eengezinswoningen gebouwd kunnen worden. Te laat Het Bouwfonds werd echter te laat ingeschakeld: het Zadkine College had al plannen met het beeld. Het zou een plaatsje krij gen hij een nieuw schoolgebouw waar verpleegkundig en verzor gend personeel wordt opgeleid. Een informant van VOS-conrector Van Beers meldde dat 'De drie gratiën' met dat doel waren ver huisd naar Ridderkerk. Dat nieuws ontving Van der Windt op de nieuwjaarsreceptie. Navraag bij het Zadkine College leert dat Ridderkerk niet de juiste verblijfplaats is: Hettema's schep ping is vorige maand geplaatst bij een nieuwe school aan de Sport- laan in Spijkenisse. „Een beeld van zorgzame dames past perfect bij op de opleiding die daar wordt gegeven," zegt een woordvoerder De drie gratiën sierden vroeger het gazon op bij de Planciusschool in Vlaardingen-West. Onlangs dook hetbeeld op bij een school in Spijkenisse. Daarzalhetwaarschijnlijkookblijven staan. Fotojohn van het Zadkine College. Op de waag hoe de school staat te genover het Vlaardingse verzoek om het kunstwerk terug te bezor gen volgt verbaasd gelach: „Nou, daar ga ik niet over, maar ik denk van niet. Het staat toch goed daar in Spijkenisse?" H. Horsten, directeur van de Vrije Academie in Vlaardingen, vindt het spijtig dat de stad door onop lettendheid een kunstwerk is kwijtgeraakt. In een in 1992 ver schenen boekje, dat de plaatselij ke kunstobjecten in en bij open bare gebouwen inventariseert, waarschuwde Horsten al voor hei zoekraken van plastieken. Of de gemeente die waarschu wing ter harte heeft genomen is twijfelachtig. Horsten: „In de Westwijk zijn al meer scholen ge sloopt. Wat er met de kunst die daarbij hoorde is gebeurd, weet ik niet. Ik heb wel gehoord dat het beeldje van die juffrouw met haar hondje, dat vroeger op het Lies veld stond, met teruggeplaatst kan worden omdat het hondje zoek is. Terwijl dat beeld toch net jes was opgeslagen in een depot. Dat is kennelijk ook niet voldoen de garantie." RotterdairWlaardingen Officier van justitie mr. J. Tonino heeft gisteren voor de rechtbank in Rot terdam dertig maanden gevange nisstraf geëist tegen de 26-jarige Vlaardinger M. A. en diens 30-jari- ge oom A. A. uit Den Haag. Bei den hebben volgens justitie drie buitenlandse meisjes met geweld tot prostitutie gedwongen. Twee van hen waren minderjarig. De of ficiële aanklacht spreekt van mensenhandel. De slachtoffers van ;-15,17 en 18 jaar zijn begin vorig jaar met toe stemming van hun ouders uit Li touwen en Slowakije naar Neder land gehaald om te werken als serveerster en kinderoppas. In Nederland belandden zij echter in de prostitutie. De verdachten ontmoetten de meisjes in de Haagse Geleen- straat, waar zij als raamprostituée werkten. De Vlaardinger wist het vertrouwen van de jonge vrouwen te winnen en beloofde hen uit hun benarde situatie te helpen als zij met hem mee gingen. Het tweetal bracht de meisjes on der ii het Vlaardingse Ibis-hotel, waar zij permanent door de Hage naar werden bewaakt. Hierna moesten zij toch opnieuw als pros- ütuéj^aan de slag in Amsterdam, Zaaifdaipën Alkmaar,-"-; De Vlaardinger is korte tijd gegij zeld geweest door twee ex- Joegoslaven, die namens de eer dere 'eigenaar' van de meisjes verhaal kwamen halen. M, A. deed hiervan aangifte en twee maanden geleden zijn de gijzelne mers veroordeeld tot achttien maanden celstraf en een boete van 10.000 gulden. Na de aangifte kreeg justitie meer belangstelling voor de Vlaardingse souteneur. Toen de politie hem aanhield we gens een verkeersovertreding, bleken in zijn auto hvee illegaal in het land verblijvende vrouwen te zitten. De auto werd gevolgd naar het hotel. Daar bleek dat A én zijn oom de meisjes hiertegen hun wil vasthielden. De-meisjes hebben aangifte gedaan van mishande ling en bedreiging door het twee tal. De verdachten spreken alle beschuldigingen tegen. De Haag se oom stond bovendien terecht voor verkrachting van het 15-jari- ge Slowaakse meisje. Zij was eerst door hem dronken gevoerd. De Hagenaar hoorde de celstraf behalve voor mensenhandel ook wegens diefstal van een auto en verboden wapenbezit tegen zich eisen. De rechtbank doet over der tien dagen uitspraak. Maasland Omdat nog deze maand een definitieve beslissing over de toekomst van de Dijkpol der wordt verwacht, verhoogt de Maaslandse politiek de druk op de bestuurslagen die invloed hebben op dit uiteindelijke besluit. Maas land is tegen woningbouw in de polder op de grens met Maassluis, en zal morgen nog eens duidelijk uiteenzetten waarom, als verte genwoordigers van Provinciale Staten en het stadsgewest Haag landen een bezoek brengen aan Leiy Industries. Lely bouwt en test in de Dijkpol der landbouwmachines. Het be drijf zegt dat vertrek uit de Dijk polder een fors verlies aan werk gelegenheid zou betekenen voor de hele regio: Lely is bovendien eigenaar van een groot deel van de grond in de polder. Maassluis, groot voorstander van woning bouw in de polder, denkt dat er voor al deze bezwaren wel een op lossing is. Het Maaslandse gemeentebe stuur laat niet na om vooral op het belang van de werkgelegenheid bij Lely te wijzen, een standpunt dat wordt gedeeld door de Kamer van Koophandel, het stadsgewest Haaglanden en het college van Gedeputeerde Staten. GS lieten in november vorig jaar al weten dat de Dijkpolder daarom niet in aanmerking komt voor woning bouw. Er zouden bovendien vol doende andere plekken in de Rijnmond zijn waar huizen ge bouwd kunnen worden. Provinciale Staten nemen op 19 januari een besluit over de be stemming van de Dijkpolder. Een week later komt de zaak aan de orde in de Tweede Kamer, als het parlement de grenzen van de stadsregio Rotterdam vaststelt. Maassluis rekent op een grenscor rectie, waarbij de Dijkpolder - nu Maaslands grondgebied - bij Maassluis wordt ingedeeld. Maar Maasland lijkt in het voordeel, omdat zowel de provincie als het kabinet hebben voorgesteld de door Maassluis gewenste grens correctie niet toe te passen. Door Menno Haddeman Brandweer en ambtenaren van de Dienst Stadswerk in Vlaar dingen zijn gisteren urenlang bezig geweest om een oliespoor van twee tot tweeënhalve kilometer op te ruimen van het weg dek van de Holysingel en Fredrik Hendriklaan. Het autoverkeer had de olievlek verder ook verspreid ïn de zijstraten. De olie lag als een dunne filmlaag over het wegdek waardoor het hier en daar erg glad werd. We de vervuiling heeft veroorzaakt is nog onbekend. In eerste instantie dacht een bedrijf dat één van hun wagens olie had gelekt, maar uit onderzoek aan de desbetreffende wagen bleek dit niet het geval te zijn. De brandweer is vijf uur bezig geweest om het oliespoor op te ruimen, daarmee werd voorko men dat de olie in het riool terecht kwam. Zodra de politie de boosdoener heeft achterhaald, kan hij een gepeperde rekening tegemoet zien. Volgens woordvoerder C. A. Verschuure zijn in totaal twaalf brandweermensen ingezet om de rommel op te ruimen. Inclusief het verbruikte materiaal schat hij de kosten van het werk op zo'n vier- a vijfduizend gul den. „Wij zullen proberen om de kosten op de vervuiler te ver halen," aldus Verschuure. Foto Roel Dijkstra Hoek van Holland De politie heeft gisteren bekend gemaakt dat in Hoek van Holland het afge lopen weekeinde dertien illegalen zijn opgepakt. De groep was over de teiTeinafscheidlng van Stena line geklommen en had daarna een, voor inscheping naar Enge land klaarstaande, trailer openge maakt en daar in een plaatsje ge zocht. Een en ander was echter opgemerkt door de dienstdoende portier, die rustig afwachtte tot de gehele groep zich in de trailer had verschanst en die daarna de poli tie waarschuwde. Nadat drie Hoekse agenten assistentie had den ontvangen van twee collega's uit Maassluis, kon de groep van Chinese afkomst weer uit de trai ler worden gehaald en naar het politiebureau van Maassluis wor den afgevoerd. Het is de eerste keer dat een zo grote groep wordt betrapt en het tekent de proble men die men bij Stena Line kent met pogingen die illegalen onder nemen om naar Engeland te ko men. Veelal is het niet het pro bleem van geen ticket kunnen ko pen, maar is het ontbreken van de juiste visa de drijfveer om illegaal naar Engeland te reizen. Vlaardingen De twee hennep- kwekerijen die in het begin van de week in Maassluis en Vlaar dingen zijn opgerold, werden door de politie bij toeval ont- dekt. De buren van de in woon- huizen* gevestigde: kwekefyéri hadden geklaagd." over' water overlast. Volgens een politie- woordvoerderwisten de agenten vooraf niet dat het om een drugsplantage ging. „De water- overlast had net zo goed veroor zaakt kunnen zijn door een op tilt geslagen wasmachine." Maar in de beide huizen stonden de slaapkamers vol met grote plantenbakken waarin hennep- plantjes groeiden. De planten, waarvan de softdrugs wiet en hasj worden gemaakt, hebben veel licht, warmte en water no dig. De wateroverlast in beide panden werd veroorzaakt door een defect aan het bevloeiings- systeem dat boven de planten bakken hing. Het is voor de politie moeilijk aan te geven wanneer een hen nepkweker in overtreding is. Het telen van hennepplanten om er later wet van te maken is eigenlijk verboden. Justitie voert op dit gebied echter een beleid dat het verbouwen van planten op kleine schaal - voor eigen gebruik - door de vingers ziet. Het zogenoemde gedoogbe leid. De grens van verbouwen voor eigen gebruik en de ver koop ligt rond de honderd plan ten. Bij de kwekerijen i.n woonhui zen die tot nu toe in de regio zijn opgerold was geen sprake van massaproduktie. Het gaat om vrij kleine plantages met tussen de 100 en 150 planten. Toch kan een plantage van 100 planten zo'n 80.000 gulden per jaar op brengen. Op een vierkante me ter kunnen 20 tot 25 planten worden geteeld. Per jaar kunnen de planten vier maal worden ge oogst. Dat levert per vierkante meter zo'n 20.000 gulden per jaar op. v,Wanneer de eigenaar van zo'n kwekerij niet heeft geknoeid met bijvoorbeeld de elektrici teit, kunnen wij soms moeilijk proces-verbaal opmaken,"' zegt woordvoerder C. WiUemsvan.de politie In Vlaardingen, „We ne men dan wel alle spullen in be- slsg:7 Vaak* houdt de kwekerij dan vanzelf op te bestaan. De lampen die ze gebruiken voor het licht en de warmte zijn na melijk zeer kostbaar." Tegen een 27-jarige Vlaardinger die inmiddels heeft bekend in zijn woning aan de Petunia- straat een hennepkwekerij te. hebben gehad, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Dat heeft ook te maken met het feit dat hij illegaal elektriciteit heeft afgetapt. Justitie beslist binnen kort of de Vlaardinger voor de rechter moet verschijnen. Er is in deze regio geen sprake van een poMeteamdatzich spe ciaal bezighoudt met het opspo ren en oprollen van hennepkwe kerijen. Wülems: „De meldin gen van een mogelijke kwekerij komen bij ons meestal binnen als een tip van omwonenden. Stank is een veel voorkomende aanwijzing. De plantjes ver spreiden namelijk een nogal pe netrante geur. Ook komt het wel eens voor dat we een tip krijgen van een met de eigenaar van de kweker^ in onmin levende per soon." De politie controleert wei regel matig leegstaande bedrïjfspan-. den op mogelijke kwekerijen. „Het gaat hier vaak om zeer groot opgezette drugsplan tages," zegt Willems. „Er is dan geen sprake meer van alleen maar eigen gebruik. Oude be drijfspanden zijn voor hennep- kwekers de perfecte plaats." Tegen de grote kwekerijen kan de politie wel eenvoudig proces verbaal opmaken. Zij kunnen een jarenlange gevangenisstraf of flïnké boete voor overtreding van de Opiumwet en de Wet Mi lieubeheer aan hun broek krij gen. Maassluis Burgemeester en wethouders van Maassluis 'willen de reinigingsrechten verlagen. Aan de gemeenteraad wordt voor gesteld de tarieven voor inwoners en bedrijven met 7,5 procent te la ten dalen. Voor een huishouden betekent dit, dat de maandelijkse lasten voor het ophalen en ver werken van huisvuil voortaan op 28,90 uitkomen (nu: 31,25). Op jaarbasis betekent dit een bespa ring van bijna drie tientjes voor een gezin. Deze tariefsverlaging is mogelijk doordat Maassluis drie ton krijgt uit de winst die de AVR heeft ge maakt. Behalve aan hét verlagen van de tarieven, willen b en w een deel (20.000 gulden) besteden aan extra ophaalronden voor gft-afval in de zomermaanden. Normaal worden de gft-eontainers tweewe kelijks geleegd, maar bij hoge temperaturen geeft het groente-, fruit- en tuinafval nogal wat stankoverlast. Om die reden is de vuilniswagen afgelopen zomer elke week langs geweest en dat willen b en w voortaan elke zomer herhalen. Daarnaast wordt er nog- eens tienduizend gulden uitge trokken om voortaan bij hoge temperaturen een bedrijf in téhu- ren dat de gft-containers een keer komt reinigen. Ook hiermee is de afgelopen zomer geëxperimen teerd, Dan blijft er nog ruim een ton over van het AVR-geld. Dat wordt gebruikt om een afValfolder uit te brengen en worden het kan toor voor het klein chemisch afval en de milieustraat aangepast. Hoek van HollandHet woningin- brakenteam van het district Wa terweg heeft twee mannen aange houden van 22 en 19 jaar, die ver antwoordelijk worden geacht voor veertien inbraken, gepleegd tus- sen kerst en oud en nieuw. Eén in braak zou zijn gepleegd in het woongedeelte van een schip dat in Rotterdam lag. De andere dertien inbraken vonden plaats in cara vans en zomerhuisjes in Hoek van Holland. Tijdens één van deze in braken betrapte de politie het tweetal op heterdaad. De mannen ontkennen. Het wonihginbraken- team heeft deze week nog een on derzoek afgerond. Het betreft hier een 35-jarige man uit Arnhem, die drie inbraken in Hoek van Hol land heeft bekend. De politie kwam de man op het spoor aan de hand van informatie over een wo ninginbraak op 19 september. Het spoor leidde naar de auto van de man, die op 3 januari is gearres teerd. De verdachte gaf zich tij dens de inbraken uit ris oud-ijzer- handelaar en klopte op deuren omj te horen of de kust veilig was. Schiedam Onbekenden hebben, de afgelopen dagen zeven sierka- bouters en een konijn gestolen uit een tuin aan het Johan Strauss- plein in Schiedam. Uit èen ruimte van de plantsoenendienst aan de Alberdastraat hebben inbrekers een koffiepot met daarin 150 gul den gestolen. De medewerkers hadden het geld zelf gespaard. Ook enkele portofoons zijn ver dwenen. Schiedam De politie heeft afge lopen nacht 26 illegale cd's in be slag genomen, die lagen opgesla gen in een voertuig aan de Boer- haavelasn in Schiedam. Agenten zagen de doos met cd's, op het mo ment dat ze de 24-jarige bestuur der aan een routinecontrole on derwierpen. Tegen de man is pro ces-verbaal opgemaakt. Vlaardingen B en w van Vlaar dingen voelen er niets voor om in de Parijslaan-Korhoenlaan ver keersdrempels aan te brengen. Dit is volgens het college 'niet wenselijk' op een openbaar ver- voerroute. „Alle routes waar bus sen rijden in Vlaardingen zijn dan ookdrempelvrij." Dit blijkt uit een brief aan een be woner van de nabijgelegen Ek sterlaan. Deze had voorgesteld om, zodra de Parijslaan en Kor- hoenlaan zijn opgesteld voor al het verkeer, twee drempels te plaatsen en de route op te nemen in het 30 kilometer-regime. Dit zou de verkeersveiligheid moeten verhogen. B en w zjjn geen voorstander van een 30 kilometerzone, zo blijkt. Als de busbaan Parijslaan en Kor- hoenlaan toegankelijk is voor het overige snelverkeer, dan worden deze wegen zogenoemde wijkont- sluitingswegen; een derde verbin dingsroute tussen de wijken Ho- ly-Noord en Holy-Zuid. Een 30-ki- lometerzone wordt in principe al leen toegepast in woonwijken en niet op doorgaande wegen. Dit zou voor te veel oponthoud zorgen. Ook voor de lijnbussen, die van de Parijslaan en Korhoen- laan gebruik blijven maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1