15^ 'Een museum verschilt niet zoveel van een doodordinaire onderneming' Historische boerderij blijft behouden geïsda Uitbreiding composteringsbedrijf gekoppeld aan vermindering van stankoverlast Directeur Diana Wind en conservator Ludo van Halem doen aan marketing Hoog bezoek uit Tokyo Kerken schilderen ij Nel de Haan bij Klankschalen zingen in wijkcentrum Nieuwland Rotterdam pas weer te koop Computercursus voor ouderen Pet af voor redder Rotterdams Dagblad Woensdag 10 januari 1996 Binnenkort kunnen po-gebruikers met een simpele druk op de knop te weten komen wanneer de gemeenteraad van Vlaardingen verga dert, welke onderwerpen óp de agenda van de commissie ruimtelijke ordening staan en welke fantastische plannen burgemeesteren wet houders in petto hebben voor Vlaardingen om de stap naar de 21ste eeuw te maken. Deze zogeheten Digitale Stad is een idee van drie Vlaardingse com puterfreaks. Zij hebben de stichting Digitale Stad Vlaardingen/ Schiedam opgericht met als doel een elektronische babbelbox te cre- eren voor overheid, bedrijven en particulieren. Iedereen met een pc, telefoon en modem heeft toegang tot de Digitale Stad en dat zijn er zo'n veertig miljoen over de gehele wereld. Dat opent ongekende perspectieven. Zo kunnen ze dadelijk in Tokyo lezen hoe wy in Vlaardingen het parkeerprobleem oplossen. Als ik wethouder van verkeer in Tokyo was, zou ik dan ook niet lang aarze len. ik stapte onmiddellijk op het vliegtuig naar Vlaardingen om me te laten voorlichten wat een stad met een kleine 74.000 inwoners (waarschijnlijk noemen ze dat in Japan een dorp) in vredesnaam met drie parkeergarages moet. Mpar ja, wethouder Roijers van financiën is weliswaar enthousiast over het initiatief, hij wil wel de informatie op floppy leveren, maar hij heeft er geen geld voor over. In het jargon van de politiek: de wet houder heeft andere prioriteiten, Dus zal er ook wel geen geld zijn om zijn ambtsgenoot uit Tokyo iets duurders voor te zetten dan een kop je koffie met ijzerkoekje. En zo'n schamele ontvangst heeft ongetwij feld ernstige gevolgen voorde Nederlands-Japanse betrekkingen. Dus heren initiatiefnemers: bezint eer gij begint. DICK VAN DER LUGT Redactie Waterweg: Jelie Gunneweg Ben van Haren Danièlle Hermans Peter de Lange Jan Rozendaaf Carel van der Velden Nei de Haan geeft bij voldoende belangstelling vanaf zaterdag '3 januari een cursus schilderen van kerk interieurs. De cursus, bedoeld voor zowel beginners als gevorderden, bestaat uit tien lessen van 2,5 uur. De kerkvoogdijen en parochies van Schiedam, 't Woudt, Geervliet en Delft, geven de cursisten de ge legenheid om per plaats twee zaterdagen het interi eur van de kerk na te teken of te schilderen. Na af loop van de cursus kunnen de deelnemers hun werk tonen in de Grote Kerk in Schiedam. Meer informa tie is te krijgen bij Nel de Haan onder telefoonnum mer 010-4744370. Toonkunstenaar Danny Becher geeft donderdag avond 11 januari een lezing en demonstratie met klankschalen bij de Spirituele Vereniging Harmonia Schiedam. Becher onderzoekt al jaren de kracht van de harmoniserende klank en heeft in Nederland, sa men met Lisa Borstlap, het instituut voor klank en vorm opgericht. Becher beheerst ook de techniek van het boventoon zingen. In zijn lezing komt onder meer aan de orde hoe men klankschalen zelf kan ge bruiken. De lezing vindt plaats in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wiboutplein 165 in Schiedam en begint om 29.00 uur. De toegang bedraagt ƒ7,50. Vlaardingen Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son ne mans Telefoon 2340055 4004310 De Rotterdampas 1996 is weer te koop. De pas geeft gratis toegang of korting op allerlei activiteiten en evenementen in Rotterdam, Vlaardingen en omge ving. Met de Rotterdampas krijgen de bezitters een flinke korting bij zo'n 250 bedrijven en instellingen. De Rotterdampas is bedoeld voor iedereen. De prijs van de pas hangt af van het inkomen. De prijs vari eert van tien gulden tot 120 gulden. De pas is te koop in de publiekshal van de dienst Welzijn op het West- nieuwland 6. De verkooptijden zijn 's morgens van 09.00 tot 12.30 uur. Hoek van Holland Vorig jaar werd in Hoek van Holland voor het eerst een computercursus gehouden voor ouderen. Inmid dels is besloten om een computerclub voor ouderen m het leven te roepen, zodat men in groepsverband met de computer aan de slag kan. Het VSB Fonds Westland was bereid om een flink bedrag beschik baar te stellen voor de aanschaf van computers. De plaatselijke computerfirma MDE Systems bv stelde nog een extra computer beschikbaar en de rest van het bedrag kon door het Dienstencentrum worden bijgepast. Donderdag 11 januari wordt de computer club in de Jozefschool feestelijk geopend Om half vier heeft in het computerlokaal de officiële inge bruikstelling plaats door een bestuurslid van het VSB Fonds Westland. ïk ben niet 20 iemand die snel in de pen klimt, maar ik wil toch graag even reageren over de tekst bij de foto over de man uit Den Haag die door het ijs gezakt was. Daarin staat dat hij op eigen kracht de wal was opgeklauterd. Dat is waar, maar niet nadat hij eerst gered was. Mijn man en ik fietsten die donderdagmorgen (4 januari, red.) op weg naar een verjaardag langs de Vlaardinger Vaart, toen we onder het viaduct hulp geroep hoorden. Help help, hoorden we een paar keer. Ik zei 'joh, er ligt volgens mij iemand in het water'. Wij konden echter niets zien want het was achter de middelste betonnen constructie. Je moest dus eerst hal verwege het ijs op om daarachter te kijken. En wij, allebei in de zestig, hadden niet het lef om op het ijs te gaan en zeker niet dat onbetrouwba re ijs rond en onder het viaduct. Als door een godswonder kwam er van de andere kant een man aanrij den met een zoontje achterop zijn fiets. Wij vertelden hem het verhaal, waarna hij een grote tak pakte, het ijs opging en op de betonnen funde ring klauterde. Daarna ging hij plat op zijn buik liggen en vatte de man in zijn kraag. Hij had echter erg veel moeite om hem omhoog te trekken. Intussen was er ook een meisje aangekomen, die bij een van de nabijge legen huizen is gaan vragen of ze 06-11 wilden bellen. Toen ze terug kwam heeft ze de schaatser samen met de helper op het beton getrok ken. Toen pas kon de drenkeling dus op eigen kracht de wal op klaute ren. Maar als de redder niet zo snel gereageerd had, zou ik niet durven zeggen of de drenkeling die kans had gehad want pas later kwamen de brandweer en politie. Deze moedige man is de heer Paalvast uit Vlaar dingen. Voor hem en dat meisje neem ik mijn pet af, een bedankje heb ben zij op z'n minst verdiend. Mevr. M. Stuïje, Vlaardingen Door Carel van der Velden Schiedam Het begrip mar keting beschouwen veel cul tuurliefhebbers als een vies woord. Het wordt gemakshal ve weieens geassocieerd met een beleid dat zich slechts richt op hoge bezoekersaan tallen. Terwijl van een thea ter of een museum toch ook kwaliteit en grensverleggen de activiteiten worden ver wacht. Volgens de nieuwe di recteur Diana Wind (38) van het Stedelijk Museum in Schiedam is er sprake van een schijntegenstelling. Een doordacht marketingbeleid bewijst altijd z'n nut, ook als er bij wijze van spreken een expositie op stapel staat met een maximaal bereik van tweehonderd bezoekers. Wind werkt sinds een maand in Schiedam, als opvolger van de naar zijn tweede vaderland Brazi lië vertrokken Pieter Tjabbes. Hij was degene die het museum de af gelopen jaren in een rustiger vaarwater bracht. Tjabbes trad in 1990 aan na een turbulente perio de die leidde tot het vertrek van Hans Paalman. Wind wil samen met conservator Ludo van Halem voortbouwen op de bestaande lijn, waarin het accent ligt op het ver zamelen en exposeren van moder ne, naoorlogse beeldende kust. Maar accentverschillen zullen er 2eker zijn, kondigen Wind en Van Halem aan. Tjabbes gaf bij zijn vertrek al aan dat hij te weinig was toegekomen aan het op poten zetten van historische tentoon stellingen, In die lacune willen de -opvolger-s voorzien.*-„Maar Tjab bes had natuurlijk ook te kampen met gebrek aan ruimte," reageert Ludo van Halem, nu vijf maanden actiefin het museum. „Die situatie verbetert als de col lectie gedistilleerd naar het nieu- ^e'.Hó^Iapds'.GedistiileerdjMu- seum verhuist.' Dan kunnen'we de kelder ook gebruiken. Daarna hebben we meer mogelijkheden om de historische collectie te to nen. We gaan op dit vlak samen werken met de historische vereni ging en het gemeente-archief, maar dat verkeert nog in een em bryonaal stadium." Bij de ontwikkeling van de histo rische collectie heeft het museum de laatste tijd niet stilgezeten. Re centelijk werden twee gildebe- kers verworven, en by Sotheby's werd een gildering van het St. Jo- sefgilde van de timmerlieden in Schiedam aangekocht. T Diana Wind en Ludo van Halem bereiden 'accentverschillen' voor in het beleid van het Stedelijk Museum, waar de nadruk ligt op na oorlogse kunst uit Nederland, foto Den nes van oer Wet/Roel Dijkstra Ook op het vlak van de beeldende kunsten zijn er veranderingen op til. Maakte Tjabbes een flitsende start met 25 exposities binnen één j aar, zijn opvolgers prefereren een rustiger tempo. Ludo van Halem: „Pieter kwam als voorbeeld op de proppen met Braziliaanse kunste naars. Wij willen in de tentoon stellingen accenten leggen vanuit de collectie. We zoeken aanslui ting op de identiteit van het mu seum. Veel werk is de laatste ja ren vooral in depot gebleven. Wij hebben topstukken die getoond mogen worden en dan doel ik niet alleen op de Cobra-collectie." Het bezit van negenhonderd j Gaten 'schilderijen, duizend stuks gra fiek en 30.000 historische voor werpen ziet de nieuwe leiding niet als een statisch geheel. „Ga ten in de collectie probeer je na tuurlijk altijd op te vullen," zegt Diane Wind. „We hebben naam op het vlak van het kopen van voor uitstrevende kunst over een pe riode van veertig jaar." De wens van Tjabbes om werk van landelijk bekende Schiedam- se kunstenaars als Paul Beekman en Daan van Golden aan te kopen wordt door Wind en Van Halem gedeeld. „Persoonlijk vind ik het eer» schande dat het museum niks van Paul Beekman in de collectie heeft," zegt Van Halem. Hij vindt het niet risicoloos als het museum werk van gevestigde namen in huis tracht te halen. „Retrospectieve aankopen zijn le gitiem als ze gaten in de collectie opvullen," zegt hij. Wind: „We zijn in de kunstwereld af van het hij gerige, het alleen nja&r najagen van onbekend talent. En Daan van Golden is natuurlijk een ei gentijdskunstenaar." Kwaliteit Van oudsher vervult het Stedelijk Museum ook de rol van aankoper van Schiedamse kunstenaars die minder faam genieten. Dat zal zo blijven, verzekert Ludo. vair Ha lem. „Maar kwaliteit is hèt criteri---; um bij al onze aankopen. Verder moeten we bedenken dat er ook nog zoiets is als de Stadseolleetie Rotterdam. Daarvoor worden ook de nodige Schiedammers aange kocht. Dat moeten we in ons ach terhoofd houden." Na de zomer wordt de nieuwe re gie in het museum zichtbaar. De exposities die de komende tijd op stapel staan zijn nog voorbereid door de 'oude ploeg'. Zoals de ten toonstelling rond de Brabantse schilder Jan van Eyk, die 27 ja nuari wordt geopend. Een week later, vanaf 3 februari, wordt er aan de Hoogstraat ook werk ge toond van beeldhouwer Ian Pie- ters. Op het organisatorische vlak hoopt Wind het nodige te veran deren, In tegenstelling tot Tjab bes verkeert zij in de luxe positie over een conservator/hoofd mu seale dienst te beschikken. Het geeft haar meer tijd om een een heid te smeden van de museum- ploeg. In haan visie dientiedereen pr op cultureel gebied. Eerder ver richtte ze vergelijkbaar werk in dienst van de culturele sector van de gemeente Groningen. De kunsthistorica had ook in het Am sterdamse Stedelijk Museum een functie in de public relations. Het benutten van marketingin strumenten is een goed middel om verantwoording af te leggen, meent Wind. „Je geeft vooraf aan 'ihoeveel publiek je verwacht en in het museum vanuit-dezelfde'^^relkemïddeléri nodig zijn om dat gedachte te werken. „Er is in de kunstwereld vrij veel weerstand geweest tegen het fe nomeen marketing. Het wordt bij na nergens professioneel gedaan. Het draait om het effectief om- zit, krygt de afdeling marketing en pr vaak te horen dat 2e niet goed hun best hebben gedaan. Theatermakers zien zo'n afdeling als een hulp. Maar het gaat erom dat iedereen bedenkt voor wie hij het doet. In ons geval mag je best eens een tentoonstelling houden voor tweehonderd mensen. Je moet echter wel vooraf bedenken welke doelgroepen je met een ten toonstelling wilt bedienen. Dat is een manier van denken." Voor haar komst naar Schiedam runde Diana Wind een eigen be- drij f op het vlak van marketing en te bereiken. Dat maakt onze in stelling inzichtelijker." Maar er is meer dan de publieksfunctie, meent het museumduo. „Het zou natuurlijk niet goed zijn als over vijftig jaar blyki dat de bisiori- Daar moeten wórden. Wind roept ook de Schiedamse politiek op een visie te ontwikke len. „Het manco is dat subsidiege vers vaak alleen veel bezoekers willen. Maar het gaat natuurlijk om integriteit. Er moet een geïn tegreerde kijk zijn op het gebouw, de mensen, de mogelijkheden. Je moet weten welk produkt je biedt er welke prijs je daarvoor kunt vragen. We zij n niet zoveel anders dan een doodordinaire onderne ming. Wij zijn verantwoording schuldig aan de gemeenschap." De Historische Vereniging Maasland heeft onlangs een bijzon der succes geboekt. Na veel inspanningen is het de vereniging gelukt de tot sloop gedoemde boerderij aan de Westgaag IOO te behouden. De boerderij werd tegelijkertijd op de monumen tenlijst geplaatst. De bewuste boerderij werd in 1994 verkocht, en het zag er naar uit dat de uit de Middeleeuwen daterende hoeve zou wor den afgebroken, zodat er woningen gebouwd konden worden. Zover is het niet gekomen, onder druk van de historische ver eniging besloot de gemeente de boerderij op de lijst van be schermde monumenten te plaatsen. Zonder deze status zou de restauratie van de hoeve beslist onbetaalbaar zijn geweest voor eigenaar Doelman, die er straks zelf wil gaan wonen. In het onlangs verschenen jaarboekje 1995 van de historische vereniging schreef voorzitter H. van Buuren een artikel over de hoeve. Voor zover bekend, gaat de bewoningsgeschiedenis te rugtot de Middeleeuwen. In 1415, in een voorloper van de hui dige boerderij, woonde en boerde hier al ene Bertetmees Rut- gersz. Door de eeuwen heen is Westgaag 100 een gemengd bedrijf gebleven. De boerderij is thans beeldbepalend in de eeuwenoude lintbebouwing van boerderijplaatsen aan de Westgaag. Foto Westlands Fotoburo Woensdag 10 januari VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. PiecMijn (pop pen vrst14.00u. ROTTERDAM Theater Zuidplein. Gr.z.Guys and Dolls, 20.15u. De Doelen. Gr.z. Vanuit Stravinsky, 20.15u. Rotter damse Schouwburg. Gr.z.Elektra en Orestes, 20.15u. Lantaren/Ven ster. The i-Mechamsm, 20.30u en Don a Rosita, 20.30u. en Maten 4- Programma. 22.00uZaai de linie. De nieuwe directeur, 20.30u. Donderdag 11 januari SCHIEDAM Grote Kerk. Lunchconcert, 12.45u. DeWoudhoek.8mgo,13.30u.De4 Molens. Start Pergamano-cursus, 13.30u. Podium. Mijnko draait, 21.30u. Proveniershuis. Voor jaarsvergadering WD, 2Q.00U. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. The West Side Stoiy, door J. van Zweden, 20.15u. Wijkcentrum Holy. Klaveijasinstuif, 20.00u. MAASSLUIS Het Carillon. Nieuwjaarsfeest,Inter culturele vrouwen, 19.30u. ROTTERDAM Luxor Theater. LOa Cage aux Folies, 20.15u. Nighttown. AQiliance Eth- mk, 21.00u. De Doelen. Gr.z. Rot terdams Phi (harmonisch Orkest, 19.15u. Rotterdamse Schouw burg. Gr.z. Elektra en Orestes, 20.15u. Theater Zuidplein. Glz. Verdwaald in New York, 20.15u. Lantaren/Venster. The l-Mecha- nism, 20.30u en Dona Rosita, 20.30u en Maten programma, 22-OOu. Museum Boymans-van Beuningen. Staat en recht tijdens Peter de Grote, 20.00u. Neder lands Architectuurinstituut. Mi chael Wilford en Wiel Arets, 20.0Qu, ROTTERDAM Calypso 1: 'Seven' (16) dag. 6.45- 9.30. Calypso 2 Riksbioscoop: 1 Die hard with a vengeance' (16) dag. '12.-3.15. Calypso 2: Waterwild' (12) dagJbetuQ.) 6.1&-9,15.^ Ca lypso 3: The- Bnagas of Madison County* (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'Filmpje' (12) dag. 1.15-4-6,45-9,30. Cinerama 2: 'Goldeneye' (1?) dag. 1-3.45-6.30- 9.30. Cmerama3; 'Goldeneye' (12) 12.45-3.30-6.15-9.15. Cinerama 4: Apollo 13' (al) dag. 8.15. Cine rama 5: Thè Santa Clause) (aIXdag 1.15-4-6.45-9.30,"1 Cursor' The Santa Clause' (al) dag, 6.45-9.30. Imax Theater; The Living Sea' (al) dag. 2-4-6.30, 'Africa; The Serenge- ti' (al) dag. (beh.ma.) 3. 'Goldeneye' (12) dag. 7.30-10. 'Pocahontas' (N) (ai) dag. (beh.ma.) 5, do.t/m 20.00k 12. Venster 1: 'Makarov' (16) dag. 7.30. 'Underground' (16) dag. 9.30,' do.vr.zo.wc.ook2. Venster2: Tokyo Monogatan' (16) dag.(met op di.) 7.30, do.vr.zo.wo.ook 2,30. do.lO Tokyo Ga'. Recente Nederiandsedo- cumenta/resvhza.zo.ma.lO 'Proce-' dure 769' di.8 10.10 'In Motion' 'New York, images from the edges', dt.9.30 Talkshow'. Venster 3: 'i 'Smoke' (16) dag. 8do.vr.ook2,30: 'Le Buttana' (16) dag.10.15 .ma.). Sneak Preview, ma. 10.15;^ Venster 4: 'Das Versprechen' (I6)1 dag. 8 do.vr.2.30. 'La Haine* $6! dag. 10.15. Lumière 1: 'Filmpje* (12) dag, 6.45-9,30. Lumière 2:'1 'Filmpje' (12) dag. 1.15-4 do.vr.ook 10.30 'Babe' (al) dag. 6.45-9.30. Lumière 3: 'Pocahontas' (al) dag. 6.45-9.30. Lumière 4: The Net' (12) dag,4-6.45-9.30. Rex: 'Dirty Looks' (18) dag. vanaf 12. doorl- .voorst. Thalia: 'Goldeneye' (12) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15 do .vr.ook 10. Kindermatinees: Calypso 1: 'Pocahontas' (N) do.vr.za- .zo.wo.1.15-4-Cinerama 4: 'Poca hontas' (N) do.vr.za.zo.12.30-2.30- 4.30 wo.1.15-4. Corso; 'Pocahon tas' (N) do.vr.10.30-1.15-4 za- .zo.wo. 1.15-4. Lumière 1; 'Babe' do.vr.10.30-1.15-4 za.zo.ma.di- wo. 1.15-4. Lumière 3: The Santa Clause' do.vr.10.30-1.15-4 za- .zo.wo.l,15-4.Lumière 4: 'De Indi aan in de Kast' do .vr. 10.30-1.15 za- .zo.wo.1.15. Venster 3: 'Het Wilde Paard' zo.wo.2. Venster4: 'Kleintje Kort'zo.wo.2. Hoek van HollandHet composte ringsbedrijf Zuid-Holland onder handelt met de deelgemeente Hoek van Holland over uitbrei ding van zijn terrein aan het Nieuw Oranjekanaal. Het bedrijf heeft haast, maar deelraadsvoor zitter W. C. Doorn-van der Hou wen eist strenge maatregelen in verband met stankoverlast. Voorzitter T. Elzenga en secreta ris H. Uitierhoeve van het com posteringsbedrijf, dat in 1986 werd opgericht op initiatief van de Westlandse gemeenten en de veilingen, wijzen op de noodzaak van snelle uitbreiding. Het aan bod van tuinafval is ongeveer ver- dubbeld tot 90.000 ton sinds de op richting. De deelraad benadrukt dat het be drijf nog steeds niet aan de mi lieuvoorwaarden voldoet. Er wordt gewerkt met voorlopige vergunningen, maar er loopt een procedure om te komen tot een Milieu Effect Rapportage (MER). Het bedrijf verwacht binnen af zienbare tijd m het bezit te zijn van de juiste vergunningen. Bij het composteringsbedrijf wor den in hoofdzaak de restproduk- ten aangevoerd van tomaten, pa prika en komkommers. Daar naast komt er loof binnen van an dere produkten. Het aangevoerde tuinafval wordt gedurende vier weken opgesla gen in de 'voor-compostering'. Vervolgens wordt het verplaatst en moet het gedurende zeventien maanden op de terreinen van de 'na-compostenng'. „Juist bij het verplaatsen van de afvalhopen ontstaat er enige geur- overlast," erkent secretaris H. Uitterhoeve. „Maar door vergro ting van de oppervlakte kunnen we hopen afval lager houden dan de zes tot tien meter die nu nor maal is. In dat geval kan er meer zuurstof door de hopen worden geblazen en zal de geur-overlast verminderen". Het stichtingsbestuur onderkent ook dat er onder bepaalde weers omstandigheden beter geen ver plaatsing van het tuinafval kan plaatsvinden. Een van de grote problemen bij de bewerking van het afval tot com post, zijn de touwresten die in gro te hoeveelheid aanwezig zijn. Een eerste proef in de tuinderijen om te werken met afbreekbaar touw, was niet succesvol. Het afgelopen jaar zijn er opnieuw proeven ge nomen die positiever lijken uit te vallen. Maar het eindresultaat zal pasover enkele jaren bekend zijn, omdat eerst moet blijken of het touw tijdens het compostenngs- proces inderdaad volledig af breekt. Nu moeten de touwresten uit het compost worden gezeefd en dat is een kostbaar proces. Controle Zowel intern als extern vinden er regelmatig controles plaats. Dankzij een eigen voorzuivenng wordt het afvalwater zodanig af geleverd dat het de toets van het Hoogheemraadschap van Delf land kan doorstaan. Het eindpro- dukt is een hoogwaardige com post die met name in Zeeland en Brabant heel gewild is en die moeiteloos kan worden afgezet. De maanden oktober en novem ber zorgen vanouds voor een piek bij de aanvoer van tuinafval. „In deze maanden worden de res ten in de warenhuizen van de tuinders verwijderd. Wij hebben in de afgelopen maanden meer dan de helft van de totale aanvoer verwerkt," zegt voorzitter Elzen- ga. Hij hoopt dat erbinnen afzien bare tijd ook een oplossing kan worden gevonden voor de kunst- stofresterxdie in het tuinafval ach terblijven. Wanneer die ook af breekbaar gemaakt kunnen wor den, scheelt dat in de bewerking en dat maakt ook de kosten voor de tuinders lager. Voorzitter Doom van de deelraad Hoek van Holland heeft begrip voor de noodzaak van deze vorm van composteren, die overigens' uniek is in Nederland. Maar zij heeft de bedrijfsleiding ook on dubbelzinnig duidelijk gemaakt dat de deelgemeenteraad wel, eens dwars kan gaan liggen wan-' neer er geen waterdichte garan ties zijn dat de geuroverlast zal af-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3