9 Weg vrij voor avondwinkels in Vlaardingen Actie tegen stijgende woonlasten Rotterdams Pagii lad Ondernemers staan in de rij CDA wil duideüjkiieid over sparen wijkbudget JBij stand gestopt wegens fraude Heling in snorfietsen Mishandeling van meisje Bestuurders op de bon Makelaars kritiseren plan nieuwe Westwijk |Ö4WK --r i vair' mm Geboortegolfje in Maasland Barnouw in raad Autodieven klemgereden Geen goed licht Raadslid Sanderse hoort nu bij CP'86 Stomerij moet schade vergoeden na verspreiden van giftige dampen J.T. INTERIEUR HET ADRES VOORUWCOMPLETE WONINGINRICHTING! Rotterdamsedijk 256, Schiedam tel. 010-427174A| Waterweg Donderdag 11 januari 1996 Schiedam Een team van de Sehiedamse politie, opererend on der de naam 'Moustache', heeft na een onderzoek van anderhalve maand vier mannen aangehou den die worden verdacht van he ling en diefstal. De mannen zijn alien Schiedammers van 28.29,54 cn 67 jaar. De verdachte van 29 jaar is lts be waring gesteld. Hij heeft bekend m 1995 ongeveer 45 snorfietsen te hebben gestolen of geheeld De overige verdachten hebben een klem aantal snorfietsen geheeld De tweewielers werden m Maas sluis. Vlaardingen en Schiedam gestolen, de meesten in de buurt van het een 1 rum De hoofdverdachte kreeg ook ge stolen snorfietsen by hem thuis afgeleverd Na een opknapbeurt worsen de snorfietsen t erzekerd en te koop aangeboden m een ad vertentieblad De prijzen lagen tussen de 1200 en 3000 gulden. De man heeft enkele tienduizenden guldens verdiend aan de verkoop van de gestolen waar. Dn geld is opgegaan aan verdo vende middelen. De politie onder zoekt in hoeverre het financieel voordeel op de verdachte kan wor den teruggevorderd. Vlaardingen Vier Vlaardingers van gemiddeld 15 jaar zijn woens dagmiddag op het Liesveldvia duct gearresteerd, omdat zij een I4-jarige stadgenote hebben ge schopt, geslagen en geknepen. Het meisje zou in elkaar zijn ge slagen omdat zy de jongens aan keek. De vier verdachten zyn door de politie verhoord en hebben ieder hun aandeel in de mishandeling bekend. Vlaardingen Tijdens een ver keerscontrole op de Holysingel en de Floris de Vijfdelaan heeft de politie van Vlaardingen tijdens de spits één automobilist bekeurd wegens te hard ryden. Hij reed bijna 70 kilometer per uur. Twee bestuurders kregen een boete omdat hun auto niet APK gekeurd was en één automobilist werd bekeurd vanwege een lek kende uitlaat. Bij de oprit naar de A20 zijn vier automobilisten bekeurd omdat ze door rood licht reden. Vlaardingen De gemeenteraad heeft gisteren de weg vrij ge maakt voor de komst van avondwinkels in Vlaardingen. In to taal is er ruimte voor vier avondwinkels; één per 15.000 inwo ners. Volgens de nieuwe winkelsluitingsverordening moeten de avondwinkels tussen middernacht en vier uur 4s middags gesloten zijn. De gemeente heeft inmiddels een lijst aangelegd van tien kandida ten die zich al hebben aangemeld om een avondwinkel in Vlaardin gen te beginnen. Zij zullen wor den benaderd en daarna wordt de keuze bepaald De avondwinkels zullen over de stad worden ver spreid. Verder staat er in de nieuwe ver ordening dat er voor acht zon- of feestdagen een vrijstelling kan worden verleend zes voor de hele stad en twee per wijk. Deze uit breiding, die overigens slechts een beperkte verruiming -twee extra koopzondagen- is van de huidige mogelijkheden, stuitte op verzet van diverse fracties. Groen- Links en SP maakten zich zorgen om het personeel. „Wij gruwelen van meer, nog meer en steeds va ker," aldus B. E. van der Velde van GroenLmks. C.A E de Jonge (SGP/RPF/GPV) noemde de verruiming van de zondagsopening van winkels 'een ongewenste aanval op de zondag'- ,.De zondag is ons als rustdag ge geven In de scheppingsorde was één dag van het werken uitgeslo ten. Veel Vlaardingers hechten erg aan deze rustdag." En. „De huidige tijd is nogal on rustig Iedereen is gejaagd of wordt opgejaagd tot méér presta ties. Alles moet sneller en effi ciënter. Ook in dat verband is één rustdag per week geen overbodi ge luxe," aldus De Jonge. Opvallend genoeg sloot de CDA- fractie zich bij monde van woord voerder F. van der Krans bij het pleidooi van de SGP/RPF/GPV C. A. E. de Jonge (SGP/RPF/GPV); 'ledereen is gejaagd of wordt 1.' Archieffoto Jaap Rozemd/Rottefdams Dagblad staan, die dit niet mei elkaar vond rijmen. Van der Krans probeerde zich daaruit te redden door erop te wijzen dat het CDA een brede aan, maar stemde wél in met het voorstel. Dit kwam Van der Krans op hoongelach van onder meer L. F.M. ten Have (W2000) te groep mensen vertegenwoordigt en daarom instemde met het voor stel van het college. Terughoudend Overigens is het nog maar de vraag of er veel van de ruimere mogelijkheden gebruik wordt ge maakt De Vlaardmgse midden stand heeft zich tot nu toe heel te rughoudend opgesteld. Ook als de nóg ruimere wmkelopenwgstij den -waarover momenteel m Den Haag nog wordt gediscussi eerd - een feit zijn, is de verwach ting dat in Vlaardingen de win kels slechts een enkele zon- (voor kerst) en feestdag (Koninginne dag) de winkeldeuren zullen ope nen Alleen de meubelbranche maakt ruimschoots gebruik van de extra openingstijden op onder meer Tweede Paasdag, Tweede Pinksterdag en de Nationale Meu beldag. afgelopen jaar op 8 okto ber. Vlaardingen Ruim 500 koopappartementen in de Westwijk bouwen in de prijsklasse van 250.000 tot 400.000 gulden vinden Vlaardingse makelaars een 'miskleun', „Het is veel beter om daar meer eengezinshuizen van on geveer 220.000 gulden te realiseren. Aan apparte menten is in die wijk geen behoefte" zeggen R. Spuijbroek en J. van Zon. Zy verwijten het gemeentebe stuur dat ze de plaatselijke deskundigen op het gebied van de markt van koopwonin gen niet betrekt bij de planvor ming. Ook vinden ze dat op het stadhuis te veel wordt gekeken naar de grondopbrengst, die bij appartcmentenbouw hoger is. Dat is kortzichtig volgens de makelaars, die erop wijzen dat momenteel in Schiedam vier honderd appartementen te koop staan en in het Vlaar dingse centrum ook nog de bouw van enkele honderden staan gepland. Zie ook pagina 11. .Ami Maasland Tegen alle trends in het Westland in, is de Maas- landse bevolking vorig jaar be hoorlijk gegroeid. Terwijl de meeste Westlandse gemeenten hun inwonertal zagen dalen, steeg het aantal inwoners in Maasland met 59 tot 6669, De groei is uitsluitend te dan ken aan een geboorte-golfje. Er werden in Maasland 107 baby's geboren terwijl 47 personen overleden, wat neerkwam op een geboorte-overschot van 60, Het aantal mensen dat vorig jaar naar en uit Maasland ver huisde was nagenoeg gelijk, ongeveer tweehonderd. Groei van het inwonertal door wo ningbouw zat er vorig jaar niet in, omdat er in 1995 in Maas land nauwelijks nieuwe hui zen werden opgeleverd. In Maassluis blijft het aantal inwoners al sinds 1980 net bo ven de 33.000 schommelen. In de 'eerste stad aan de Water weg' waren op 31 december 1995 officieel 33.045 mensen gevestigd. Dat waren er vijf tien rninder dan aan het begin van het jaar. VlaardingenJ. Barnouw (WD) is gisteravond beëdigd als raadslid van de gemeente Vlaardingen. Daarmee is na het afscheid van A.P. Zonne vorige maand, het aantal van 35 raadsleden weer compleet. Overigens is Barnouw geen nieu weling in de Vlaardingse raad. De liberaal heeft er al twee perioden (acht jaar) opzitten. Vijf jaar gele den nam hij afscheid. Na een achtervolging heeft de politie van Schiedam gis termiddag twee autodieven klemgereden. Het tweetal, een 19-jarige inwoner van M aassluisDrie keer heeft de po litie in Maassluis het verkeer ge controleerd op het gebruik van de juiste verlichting. Dit gebeurde 's ochtends, 's middags en 's avonds op de Kbrtebuurt respectievelijk Vondeliaan, Acht jonge fietsers kregen een waarschuwingsbrief en twintig tieners kregen een boe te. Ook in Vlaardingen hield de poli tie een verlichtingscontrole. Op de Frederik Hendriklaan werden 2es fietsers op de bon geslingerd. Leiden en een man (23} zon der vaste woon- of verblijf plaats, werd door de agenten op de rijksweg gesignaleerd. Na een achtervolging werd de gestolen Opel Kadett op de Tjalklaan in Rotterdam aan de kant gezet. De verdachten zijn overgebracht naar een Rotterdamse politiecel en de auto is naar het bureau in Schiedam gesleept. Foto Roei Dijkstra Maassluis Bij 32 inwoners van Maassluis is vorig jaar de uitkering stopgezet. Zij bleken fraude te hebben gepleegd bij het aanvragen van de uitke ring. Daarnaast werd de uitke ring van een aantal Maasslui- zers verlaagd en enkele ande ren kregen een strafkorting De sociale recherche van de stad Maassluis heeft in de loop van vorig jaar totaal 119 perso- - nen verhoord in verband met -bijstandsfraude. De fraudeurs v ontvingen in 1995 gezamenlijk 660.000 gulden ten onrechte op ihun bankrekeningen. Een groot aantal fraudeurs is reeds veroordeeld. De opgelegde straffen bestaan uit voorwaar delijke en onvoorwaardelijke gevangenisstraffen, geldboe tes en het verrichten van werk straffen. Fraudezaken worden op dit moment sneller in behande ling genomen dan in het verle den het geval was. Met ingang van 1 januari dit jaar is de nieu we Algemene Bijstandswet in werking getreden. De nieuwe wet voorziet in een scherpere controle op het recht van uitke ring en een uitbreiding van middelen om fraudeurs op te sporen. Schiedam De bewonersvereni gingen m Schiedam mogen niet achteraf worden gekort op de wijkbudgetten waar zij in 1994 over konden beschikken. Dat stelt de gemeenteraadsfractie van het CDA in Schiedam. De korting dreigt omdat verschillende bewo- nersverenigingen verleden jaar het aan hen beschikbaar gestelde geld niet geheel hebben uitgege ven. In de door de gemeente Schiedam gehanteerde financiële systematiek vloeien gelden die met zijn uitgegeven terug in de gemeentelijke kas. De bewonersverenigingen heb ben eind vong jaar tegen deze gang van zaken geprotesteerd. Met ingang van 1984 beschikken alle wijken in Schiedam over een wijkbudget. De meeste wijken be schikken over 75.000 gulden per jaar. Over de wijze van besteding wordt op wijkniveau beslist. Zo werd in Schiedam-Zuid be paald dat het geld zou worden ge bruikt om actieve straten te belo nen, in een systeem van premie op actie. Bewoners die bijvoor beeld gezamenlijk hun straat ve gen, zouden in aanmerking kun nen komen voor beplanting en an dere versiering in de straat, Dit beleid krijg je echter niet zomaar van de grond, meldde de bewo nersvereniging aan de gemeente Schiedam. „En wij hebben geen houding van maak-maar-op-want- het-is-van-de-overheid." Zuid besteedde in 1995 slechts een-derde van het beschikbare budget. Wordt die 'onderbeste ding' deels toegeschreven aan de aanvankelijke onbekendheid van het premie-op-actiebeleid, er was ook nog een andere reden. Van gemeentewege kreeg de bewo nersvereniging regelmatig te ho ren dat er van het wijkbudget ook mag worden gespaard. Het over schot was onder meer bedoeld om een nieuwe kinderboerderij aan de Maasboulevard te vestigen. De bewonersvereniging wilde daar enkele jaren geld voor opzij leg gen. Het CDA vindt dat de bewoners verenigingen zich terecht beroe pen op de door gemeentelijke pro- Schiedam Het Sehiedamse ge meenteraadslid P. Sanderse heeft andermaal zyn politieke koers herzien. Sanderse, in 1994 in de raad gekozen als vertegenwoordi ger van de CD, stapte na de ver kiezingen al snel over naar het Nederlands Blok. Inmiddels blijkt hij zich te hebben aangeslo ten bij CP'86. Sanderse zegt dat deze veranderingen op geen en kele wijze van invloed zijn op het beleid van zijn eenmansfractie. „Ik blijf gewoon de lijst-Sander- se." Het raadslid heeft zelf geen rucht baarheid gegeven aan zijn over stap naar CP'86. De politieke om mezwaai naar weer een andere splinter in het ultra-rechtse seg ment werd bekend gemaakt door ADB-signaal, het blad van het An- ti-diskriminatieburo Schiedam. Sanderse beaamt desgevraagd zijn aanmelding als lid van CP'86. Hij zegt ook medewerker te zijn van de fractie van CP'86 in Rotter dam. Deze partij is met één zetel- in de Rotterdamse gemeenteraad vertegenwoordigd. De zetel wordt bezet door M. Freling. Sanderse zegt in Rotterdam ook 'hand- en spandiensten bij demonstraties en zo' te verrichten. Dat hij regel matig op het Rotterdamse stad huis vertoeft is volgens Sanderse een gevolg van het feit dat hy in Schiedam geen eigen fractieruim te heeft. Hij dringt daar al ge ruime tijd vergeefs op aan bij bur gemeester Scheeres. „Thuis kan ik al dat werk niet doen, ik heb maar een tweekamerwoning." Sanderse vindt niet dat hij zijn kiezers uitleg is verschuldigd over zijn wisselende lidmaat schappen van telkens andere poli tieke partijen. „Ik zit als onafhan kelijk lid in de gemeenteraad. Wat ik daarnaast als pnvé-persoon doe maakt toch met uit?" Sanderse, naar eigen zeggen uit de CD ge stapt omdat hij de door drs. Jan maat uitgestippelde politieke koers niet langer onderschreef, hield het ook bij het Nederlands Blok niet lang uit. Hij kreeg al di rect ruzie met party leider Vrees wijk omdat deze een door Sander se geschrapte passage uit een persbericht toch onder de media verspreidde. In deze passage werd gesteld dat Sanderse de CD de rug had toegekeerd omdat hy het met kon vinden met fractie voorzitter Zonneveld in de Sehiedamse gemeenteraad. San derse: „Dat was niet waar, daar stond ik niet achter, maar Vrees wijk het het gewoon staan. Op dat moment verloor ik meteen al m'n vertrouwen in die man." jectleiders gedane toezeggingen met betrekking tot het sparen vanuit het wijkbudget. „De bewo nersverenigingen verkeerden op recht in de veronderstelling dat ongebruikte delen van het wijk budget over 1994 konden worden gespaard. Van het misverstand dat buiten hun schuld is ontstaan mogen zij dan ook niet de dupe worden," schrijven de CDA'ers Kaptein en Schoenmakers. Reconstructie Een eerste reconstructie leert dat de op wijkniveau opererende pro jectleiders niet hun boekje te bui ten zijn gegaan met hun toezeg gingen. Reeds bij de voorberei dingen van het systeem van wijk budgetten hanteerden alle be trokkenen als uitgangspunt dat de wijken mochten sparen vanuit het wijkbudget. Bij het opstellen van de verorde ning heeft niemand er echter aan gedacht een passage te wijden aan de spaarcomponent, waar door de wijkbudgetten tegen de bedcclmg van de bedenkers m waren overgeleverd aan het gang bare financiële systeem by de ge meente. Die methode zegt dat met-bestede gelden onherroepe lijk dienen terug te vloeien in de gemeentekas. De CDA'ers willen dat verant woordelijk wethouder Reynhout de 'ingepikte' gelden over 1994 aan de wijken teruggeeft. Om misverstanden m de toekomst te voorkomen zouden er bovendien duidelijker regels moeten worden gesteld. Rotterdam/Schiedam De vroege- ren vijfduizend gulden boete. De rechter hield er rekening mee dat de verdachte zijn stomerij kort na het incident heeft verkocht en kwam zo op een milder vonnis uit: een voorwaardelijke boete van vijfduizend gulden plus een scha devergoeding van twee mille aan het gezin. re eigenaar van een stomerij in Schiedam moet een schadever goeding van tweeduizend gulden betalen aan zijn bovenburen. Dat heeft de Rotterdamse politierech ter mr. J. Schoonaard woensdag beslist. Het gezin, een echtpaar met een baby, moest eind decem ber 1993 "nei huis ontvluchten na dat er giftig perchloorethyleen uit de stomerij ontsnapte. De dampen kwamen uit een lek kende machine. De 56-jarige sto merijhouder C. F. lichtte de DCMR Milieudienst Rijnmond niet in. Hij ging zelf aan de machi ne sleutelen wat het lek alleen maar vergrootte. Ongeveer vijf li ter perchloorethyleen kwam vrij. Via het plafond kwamen de ge vaarlijke dampen bij de bovenbu ren terecht. De officier van justitie eiste giste- De rechter noemde de manier waarop F. zijn buren had behan deld 'lullig'. Na de evacuatie wei gerde de man de hotelrekening van het gevluchte gezin, dat in middels is verhuisd, te betalen. De rechter was evenmin te spre ken over de geringschattende ma nier waarop F. over het lek sprak. De manier waarop de verdachte te werk was gegaan noemde hij 'van een knulligheid van een eigen on dernemertje dat alleen maar aan zijn eigenbelang denkt'. Maassluis De Huurdersraad Maassluis voert de komende we ken actie tegen de stijgende woonlasten. Volgens de HRM be talen huurders steeds meer van hun inkomen aan wonen en komt het steeds vaker voor dat mensen de huur met meer kunnen op brengen. Daardoor is er sprake van 'nieuwe armoede' onder huurders en een toenemend aan tal huisuitzettmgen wegens huur schuld. De komende weken proberen de HRM-vertegenwoordigers zoveel mogelijk actiekaarten in te zame len, waarop mensen hun ongenoe gen kunnen uiten over de groei ende ongelijkheid. De actiekaar ten worden 10 februari ingeleverd c Dag van in Den Haag. Dat is twee dagen voordat de Tweede Kamer een de bat houdt over de toekomst van de huurprijzen en huursubsidie. De huurdersraad sluit met de ac tie aan by een landelijke campag ne van de Nederlandse Woon bond, die meent dat de individu ele huursubsidie de sterk stijgen de huren onvoldoende compen seert en dat de inkomens van de huurders achterblijven bij de las tenstijgingen. De overkoepelende huurdersorganisatie is ook niet optimistisch gestemd over de plannen van de Tweede Kamer rond de regelgeving van huurprij zen cn de individuele huursubsi die. Volgens de woonbond en de plaat selijke huurdersraden lossen de ze plannen de problemen onvol doende op „De laatste jaren is met een gtote boog om de proble men heengelopen en is het kopen van een eigen woning gestimu leerd Dan kun je met verwachten dat met een lichte stijging van de huursubsidie en aanpassing van de maximale huurverhoging de problemen ineens uit de wereld zyn," verwoordt HRM-voorzitter Joop van Luyendijk het ongenoe gen. Hij stelt dat goed en betaalbaar wonen een recht moet zijn voor ie dereen vanaf 18 jaar. „Maar dat lijkt steeds meer een papieren recht te worden. Er ts sprake van een groeiende tweedeling tussen arm en rijk, die zo goed als samen valt met de groeiende tweedeling tussen huurders en eigenaar-be woners." De HRM dringt dan ook aan op maatregelen die huurders be schermen tegen hogere huurver hogingen dan de inflatie. Ook eist de huurdersraad een rem op de huurharmonisatie en een verbe terde huursubsidieregeling die zorgt dat goed wonen voor men sen met een laag inkomen écht betaalbaar wordt. Tenslotte moe ten er meer betaalbare nieuwe en verbeterde huurwoningen ko men, die ook voor mensen met een laag inkomen geschikt zyn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1