ii 'Appartementen alleen bouwen op goede piek en niet te duur' Masterplan Waterwegcentruni krijgt vorm Bakker Scholtes op zoek naar eigen verleden Oud en nieuw Gemeente start milieuonderzoek Vijftien mille voor speeltuin Oud Ylaardingen te zien in bibliotheek Geldprijs voor beste ondernemer Griezelen in De Hoekstee genria - Rotterdams Dagblad Donderdag lljanuan 1996 Wie een paar jaar buiten de stad woont en als spijtoptant terugkeert naar Schiedam, wordt meedogenloos gestraft: minstens de helft van de gezichten op de nieuwjaarsreceptie in de Korenbeurs is nieuw. Een halve zaal vol onbekenden! Gewone burgers, bijstandstrekkers misschien die geoorloofd een glaasje champagne komen bietsen van het gemeentebestuur? Nee, aan hun connecties te zien zijn het hote metoten uit het bedrijfsleven en zo, want ze verkeren geanimeerd met notabeien, in die luttele jaartjes van mijn afwezigheid zijn die onbekenden kennelijk goed ingevoerde Schiedammers geworden. Gaat de doorstroming zo snel? Verstokte receptiegangers van weleer, ze waren er niet. Waar was Han van der Horst? Harr Wiegman? Hans Ritman? Minder bekenden in de Korenbeurs, meer onbekenden. Eigenlijk kan een mens Schiedam geen jaar missen. Maar niet getreurd. De omstandigheid van het gemis laat zich compenseren door de Onver wachte Ontmoeting, die het stadsleven zo vaak kenmerkt. Een halve zaal vol onbekenden verplicht tenslotte tot een inhaalnummer, een aangenaam soort bijspijkercursus. Nieuwe handen om te drukken, nieuwe pretogen om in te kijken. Maar toen ik een jaar geleden weer in Schiedam kwam wonen en als vanouds boodschappen ging doen in de Groenelaan, merkte ik van die doorstroming veel minder. Zeer veel oude vertrouwde gezichten, de Gorzen is tenslotte een stabiel wijkje. En ondanks de groei en om zetstijging en dus honderden extra klanten in de Groenelaan. bleef de harde kern bestaan uit contacten die ik al tien, twintig jaar gedag zeg. Een half uurtje Albert Heijn lukt me nooit. Bij elk schap staat wel weer een andere kennis met wie je even aan de praat raakt. Zo hoort een mens wat. Wat is het verschil tussen de nieuwjaarsreceptie van de gemeenteen het boodschappen doen bij de gebroeders Ed William de Block? Het eerste doe je omdat het uit nuttigheids- en noodzakelijkheids- overwegingen moet Het tweededoe jeomdat het leuk is. Vroeger zou ik gezegd hebben dat het andersom was. Denkt u daar maar eens een jaartje over na. KOR KEGEL Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Daniëile Hermans Peter de Lange Jan Rozendaal Caret van der Velden De gemeente Schiedam is een actieplan gestart om bedrijven schoner te laten werken. In eerste instan tie worden vijftig bedrijven in de zwaarste miüeuca- tegoriën benaderd om te bekijken of een onderzoek nodig is. Uiteindelijk kunnen twaalf ondernemingen deelnemen aan het onderzoek. De opzet is om per be drijf een milieuzorgplan op te stellen. Dit gebeurt in nauw overleg met het bedrijf zelf. Het milieuzorg- pian kan worden opgenomen in de milieuvergun ning waardoor het een juridisch karakter krijgt. De Stichting Kinderpostzegels Nederland heeft be sloten om 15.000 gulden te schenken aan de Schiedamse speeltuinvereniging In 't Park. Deze speeltuinvereniging bouwt momenteel aan een speeltuin in park Nieuwiand. Het geld is volgens de vereniging erg welkom en wordt gebruikt voor onder meer het toegankelijk maken van de tuin voor min der valide kinderen. Woensdag 17 januari om 13.00 uur verricht door de dames Algra en Lips van de Stichting Kinderpostzegels Nederland de officiële overhandiging aan de vereniging. Dit gebeurt in het kantoor van Wonen en Leven Nieuwiand aan de Nieuwe Damlaan 646. Vlaardingen In de centrale bibliotheek in Vlaardingen is momen teel een expositie te zien van voorwerpen die tijdens rioleringswerkzaamheden in de Fransenstraat zijn aangetroffen door medewerkers van het bureau ar cheologie. De archeologen vonden eeuwenoude mu ren, sloten en waterputten. Een van de putten bleek vol te zitten met gebroken vaat- en glaswerk. Deze vondsten zijn nu te zien in de bibliotheek. In november werd in galerie Pervelle al een expositie over andere vondsten van dit project gehouden. Deze trok zoveel bezoekers dat door middel van deze ten toonstelling nogmaals gelegenheid wordt geboden kennis te nemen van een oud stukje Vlaardingen. De centrale bibliotheek is gevestigd aan de Waal straat in Vlaardingen. De expositie is te zien tijdens de openingstijden van de bibliotheek. Maassluise ondernemers die een kans willen wagen om de Ondernemersprijs 1996 in de wacht te slepen, kunnen zich nog tot het einde van de week aanmel den. Deelname aan de Ondernemersprijs 1996 staat open voor ondernemers uit Rotterdam en omgeving. Ook Maassluise ondernemers kunnen meedingen naar de trofee en een geldbedrag van 10.000 gulden. Op zaterdag 20 april worden de winnaars bekend ge maakt. Voor meer informatie en een inschrijfformu lier kan contact worden opgenomen met C. A. E. de Jonge op telefoonnummer 5931798. Hoek van Holland 'De Ontgriezelaar", zo heet de solo-voorstelling die Aad Wieman op 17 januari verzorgt in wijkgebouw De Hoekstee. Aad Wieman maakt deel uit van het jeugdtheater Pierrot in Den Haag. Hij werkt met een enkel decorstuk, maar weet zichzelf om te toveren in tientallen persoontjes die in hem huizen. Dat pantomime zijn achtergrond is, komt sterk naar voren in dit stuk waar lachen en (een beetje) grieze len elkaar afwisselen. Mooie wendingen en humor wisselen elkaar af in 'De Ontgriezelaar', een kindervoorstelling die sterk is door zijn eenvoud. Ouders hoeven niet bang te zijn dan hun kind na de voorstelling niet meer durft te slapen. De kinderze- nuwen krijgen weliswaar een aangename training, maar de lachspieren mogen volop meedoen. De voorstelling van Aad Wieman begint om twee uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Westhaven- plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Sander Son- nemans Telefoon 2340055 4004310 Door Ben van Haren Vlaardingen—Hoogbouw of laagbouw? Er kan de laatste tijd geen bouwplan in Vlaardingen ter bespreking komen of de discussie laait op. Het hevigst was het bij de behandeling van het stedebouwkundig plan Westwijk. Marr ook bij de eerste beoordeling van de plannen voor het Kolpabadterrein werd de kwestie ter sprake gebracht. Gestapelde bouw moet je voorlo pig vergeten in Vlaardingen, re deneren de raadsleden van CDA en WD. De meerderheid van de bevolking wil een woning met een tuintje en aan flats hebben we al een overschot in deze stad. Voor een gezinshuizen staan mensen in de rij Ze zijn al verkocht voor de folders van de drukpers rollen. „Onderzoek heeft aangetoond, dat 72 procent van de mensen een traditionele woning wil," zegt Pol de Beer, gemeenteraadslid en se nator van de WD. „Laten we luis teren naar de woonconsument, die in heel Nederland zegt de voorkeur te geven aan zo'n huis. Hier in Vlaardingen denken ze heus met anders dan in de rest van ons land." Onder zijn aanvoering werd wet houder Van der Windt eind vorig jaar teruggestuurd met het stede bouwkundig plan Westwijk van Teun Koolhaas Adviseurs uit Al- mere omdat WD en CDA het aan tal hoogbouwwomngen daarin te groot vinden. De Beer herinnerde de wethouder aan de motie, die hy in de gemeenteraad aangenomen zag worden en waarin staat dat in Vlaardingen 'zoveel mogelijk een- gezinshuizen' zullen worden ge bouwd. Schrappen De Beer heeft daarom voorgesteld om 200 geplande koopapparte menten in de Westwijk te schrap pen. Hij ziet liever hiervoor m de plaats eengezinswoningen verrij zen op het Fortunaterrein, in de hoek Marathomveg/Fions de Vijf delaan, aan de voet van de Val kenhof en naast de toren aan de Dirk de Derdelaan. Dat daarbij het aantal woningen op die plaatsen met ongeveer de helft zal dalen en derhalve de grondopbrengst voor de gemeen te bijna een miljoen gulden min der wordt, neemt hij voor lief. Met een herberekening gelooft de WD'er dat geldverlies trouwens in andere delen van de Westwijk terug te kunnen halen. De Beer zegt: „Ik moet nog maar zien dat we de ruim 50Q geplande koopwoningen in hoogbouwkwijt raken, terwijl ik van eengezins huizen zeker weet dat er vraag Van deluxe appartemen ten, die ge deeltelijkin een langs de Rotterdam- sewegte gra ven singel worden ge bouwd, is er nog met een verkocht. Artimpression Janson Adnaanssen Architecten naar is." Hij staat niet alleen in zijn pleidooi voor minder hoog bouw. Ook bij het CDA loopt men er warm voor en bewoners uit het gebied rond het kruispunt Mara- thonweg/FIoris de Vijfdelaan/Bii- litonlaan juichen het helemaal toe. Zij vrezen onder meer scha duwwerking van de geplande hoogbouw. Miskleun Maar ook Vlaardmgse makelaars zeggen geen heil te zieh in de bouw van koopappartementen in de Westwjjk. Ze zyn niet gevoelig voor stedebouwkundige argu menten en verwijten het gemeen tebestuur geen gebruik te maken van hun marktkennis. „Ik heb wethouder Van der Windt gezegd, en schriftelijk bevestigd, dat hij met dit plan een miskleun maakt," vertelt Bas Spuijbroek van makelaardij Timmermans en Spuijbroek. „Aan honderden ap partementen van 250.000 tot 400.000 gulden in de Westwijk is geen behoefte. Wel zijn daar een gezinshuizen van gemiddeld 220.000 gulden gewenst. Aanne mers kunnen voor zo'n prijs, in clusief grondkosten, een leuke woning bouwen. De gemeente re deneert zuiver vanuit een voorop gestelde rekening van de grond- opbrengst. Appartementen leve ren haar meer op, maar zo kort zichtig mag er niet geredeneerd worden." John van Zon en Ton Smeelen van makelaardij Van Zon Part ners delen die mening. „Met een redelijke grondprijs is er veel meer laagbouw mogelijk. Appar- tementenbouw is iets aparts. Dat kan je niet overal doen. Over het algemeen zijn de kosten per wo ning hoger, dus stellen de kopers ook meer eisen. De piek is van be lang; de afstand tot bijvoorbeeld het centrum, winkels of een wan delgebied en dan ook het uitzicht. Langs de rivier of een groenge bied zullen appartementen het weldoen." Van Zon heeft het zelf pas nog er varen. Van het appartementenge bouw, dat ontwikkelaar Hopman bv uit Zoetermeer op de hoek van de Bleekstraat en Oosthavenkade laat bouwen, is bij het storten van de fundering op één na alles ver kocht. „Twee weken na het be kend maken van het plan hadden we tachtig procent verkocht," ver telt Smeelen. „De verhouding prijs-kwaliteit speelt bij de ver koop van appartementen ook een belangrijke rol," voegt hij 'er aan toe. Het gaat om tien appartemen ten. Spuybroek, die betrokken is bij de verkoop van 24 appartementen die AmsteHand verderop aan de Oosthavenkade op de hoek van de Van Leyden Gaelstraat gaat bouwen, zegt wel ,te. geloven- in een markt voor appartementen in Vlaardingen. „Natuurlijk willen veel Vlaardin- gers, die met vut of pensioen gaan, best hun eengezinskoopwo- m'ng verwisselen voor een appar tement. Alleen zijn ze op een leef tijd, dat ze daar niet heel hun in komen aan willen besteden. Ze willen duidelijke voordelen zien en genoeg overhouden om gezel lig van te leven en vakantie te vie- Vlaardingen Bakker Wim Schol tes zit met een eigenaardig pro bleem: hij kent de geschiedenis van zijn eigen bedrijf niet. De Vlaardingse brood - en banketbak ker wil volgend jaar, als zijn on derneming een halve eeuw be staat, zijn vaste klanten een jubi leumboekje cadeau doen. Daarin zou een aantal leuke ver halen niet misstaan. Maar Schol tes kent onvoldoende bijzonder heden en anekdotes om een heel boek mee te vullen. Daarom heeft hij üe clientele ingeschakeld. Ie dereen die nog foto's heeft of ver halen kent van en over de in 1947 opgerichte bakkerij is verzocht contact op te nemen met de zaak in de Caüenburgstraat. Om een indruk te geven van de toon die in het boek zal doorklin ken, vertelt Scholtes het verhaal over de moeite die het kostte om in de hete zomer van 1947 gebak te maken. Moderne koelinstalla ties bestonden toen nog niet, be derfelijke waar werd gekoeld met grote blokken ijs die bij een be drijf aan de Koningin Wilhelmina- haven werden betrokken. „Maar voordat het ijs de bakkerij bereik te, was de slagroom die op de taar ten werd gespoten alweer gesmol ten." Bakkerij Scholtes is een echt fa miliebedrijf. De onderneming werd gesticht door Scholtes' va der, die overigens ook Wim heet te. Inmiddels loopt Bob, de zoon van Wim junior, zich aan de bak- kersschool warm voor een toe komst in het brood en banket. Hy wordt daarmee de derde genera tie Scholtes in het familiebedrijf. Ook een tweede zoon van de hui dige eigenaar zou belangstelling hebben voor een carrière in de bakkerij. Scholtes heeft filialen in Vlaardingen, Maassluis en Rotter dam. ren. Dan moetje niet met apparte menten komen op een verkeerde plek en voor een prijs, die boven de 300.000 gulden uitkomt." Valse start In de Babberspolder stagneert momenteel de ontwikkeling van het project Het Collier. Van de daar in de singel langs de ïtotter- damseweg geplande 54 zoge naamde 'luxe waterappartemen ten' is er, in tegenstelling tot eer dere berichten, nog niet een ver kocht. De prijzen variëren hier van ruim 270.000 tot byna 500.000 gulden. Paul Kieboom van Atta Makelaars bv uit Rotterdam, die Het Collier in verkoop heeft, meent: „Wij heb ben bij de aanpak van dit project een valse start gemaakt met on der meer onduidelijke folders. Toch denk ik dat er voldoende in teresse is voor deze appartemen ten. De vraag naar informatie is groot. Onze ervaring is, dat de ver koop van appartementen niet te vergelijken is met die van eenge zinshuizen. Zo al is de doelgroep kleiner, maar bovendien groeit de belangstelling naarmate de bouw vordert. De eerste verkopen van appartementen vinden meestal pas plaats bij de start van de bouw en de laatste gaan weg bij opleve ring. Als de mensen zien wat het is geworden." Zijn Vlaardingse collega's be amen dit. Smeelen: „Het laatst overgebleven appartement aan de Bleekstraat/Oosthavenkade is daar een voorbeeld van. Het gaat om een woning op de benedenver dieping, waarvan de mensen straks pas goed zien aai ze boven het straatniveau zitten en dus geen doorlopende inkijk zullen hebben," Donderdag 11 januari SCHIEDAM Podium, Mijnko draait, 21.30u. Proveniershuis. Voorjaarsverga dering WD, 20.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. The West Side Story, door J. van Zweden, 20.15u. Wijkcentrum Holy. Klaverjasin- stuif,20.Ö0u. MAASSLUIS Het Carillon. Nieuwjaarsfeest, In terculturele vrouwen, 19.30u. ROTTERDAM Luxor Theater. La Cage aux Fol ies, 20.15u. Nighttown. AQUianee Ethnik, 21.00u. De Vlerk. Ron Ron's verse demoparade, 22.00u. De Doelen. Gr.z. Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, I9.15u. Rot terdamse Schouwburg. Gr.z. Elektra en Orestes, 20.15u. Thea ter Zuidplein. Gr.z. Verdwaald in New York, 20.15u. Lantaren/Ven ster. The I-Mechanism, 20.30u en Dona Rosita, 20.30u en Maten programma, 22.00u. Museum Boymans-van Beuniögen. Staat en recht tijdens Peter de Grote, 20.00u. Nederlands Architectuur- instituut.MichaelWilford en Wiel Arets, 20.00u. Zaal de Unie. De avond van; Bas van Putten, 20.30u. Bonheur. House Head, 20.30u. Vrijdag 12 januari SCHIEDAM Filmhuis. Film 'Como agua para chocoiata', 21.30u. Podium. The Friday Night Blues Sessions, 22,00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Macbeth, 20.15u. Harmonie. Een tekkel met een stok,20,30u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Seven' (16) dag. 6.45- 9.30 do.vr.ma,di.ook 1.15-4. Calyp so 2 Riksbioscoop: 'Judge Dredd' (16) dag. 12.45-3,30. Calypso 2: 'Po cahontas' (al) dag. 6.45-9.30, Calyp so 3: 'The Bridges of Madison County' (al) dag. 1.154-6.45-9.30. Cinerama 1: 'Filmpje' (12) dag. 1,154-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Gol- deneye' (12) dag. 1-3.45-6.30-9.30. Cinerama X: 'Zusje' (12) 1.154- 6.45-9 30.Cinerama A'.'Goldeneye' (12)dag. 12.45-3.30-8.15-9.15.Cme- r ama 5: 'The Santa Clause' (al) dag. 1.154-6.30. 'Apollo 13' (al) dag. 9. Corso: 'Dolores Claiborne' (16) dag. 3.30-6.15-9.15 dc.vr.ma.di.ook 12.45. Imax Theater; 'The Living Seaïal) dag. (beh.ma.)24-6.30nia. alleen 6.30, 'Africa: The Serengeti' (al) dag. (beh.ma.) 3. 'Goldeneye' (12) dag. 7,30-10. 'Pocahontas' (N) (al) dag. (beh.ma.)5,za.ook 12. Ven ster 1: 'Sister my Sister' (16) dag. 7.30, do.vr.zo.wo, ook 2.30. 'Un derground' (16) dag. 9.30. Venster 2: 'On the Waterfront' (16) dag. (beh.zo.) 7.30, wo.9.30, do- .vr.wo.ook 2,30. 'Delits Flagrants' dag. (beh.zo.wo.) 9.30. 'Pantserkruiser Potemkin' wo. 8. 'Schaduwlopers'20.2, 'Achilles en het zebrapad' zo.4. 'Tralievader' zo.7.30. 'Mykosch' zo. 10. Venster' 3; 'Smoke' (16) dag. 8 do.vr.ook j 2.30. 'Le Buttane' (16) dag.(beh-<" .ma.) 10.15. Sneak Preview;^ ma.10.15. Venster4: 'Das Verspre-' chen' (16) do.vr.zo.wo. 2.30. 'Post-» man16) dag. 8. 'La Haine' (16) dag.' 10.15. Lumière 1: 'Dangerous- Minds' (al) dag. 1.154-6.45-9.30. Lumière 2:'Fihnpje'dEldag. 1.15-, 4-6.45-9.30. Lumière 3: 'Babe' (al) dag. 6.45-9.3Ö.Lumière4:'TheNet' 12) dag. 6.45-9.30 do.vr.ma.di. ook 1.154. Ilex: 'Pussycat Ranch' (18) dag. vanaf IS.doorl.voorst. Thalia: 'Goldeneye' (12) dag. 12.45-3.30- 6.15-9.15. Door Leen van Ooijen Hoek van Holland Zevenhon derd appartementen, hon derdvijftig eengezinswoningen, twintig bungalows en vijftig stu dio's hebben de ontwerpers van het Hoekse masterplan Water wegcentrum in gedachten. Ook hebben ze in hun tekeningen vijfduizend vierkante meter gere serveerd voor andere (winkel) voorzieningen. Het nieuwe Waterwegcentrum moet van Hoek van Holland (weer) een badplaats van allure maken. Uit de uitgelekte plannen blijkt dat de ontwerpers het plan hebben opgedeeld in zes plekken. Het nieuwe Waterwegcentrum omvat officieel het gebied tussen de Berghaven en de Noorderpier. Maar inmiddels zijn r.nk de Plan- ciusstraat en het R' e Duin er bij betrokken. Dit gebied staat in vakkringen bekend als 'De Knoop', omdat men hier te maken heefl met een aantal verkeerspro blemen; ook de dijkverzwaring door het Hoogheemraadschap van Delfland speelt een rol. In de nog niet officieel gepresen teerde nieuwste stukken van het masterplan komen zes onderde- Sehelpweg 1 Planciusstraat met woning bouw op de vroegere 2 Roomse Duin met een recreatieve bestemming 3 LangewegCost met bouw in diverse woonlagen 4 De Knoop, dit vereist langs de Harwichwegen Lange- weg diverse aanpassingen voor bet verkeer 5 Langeweg-West, beperkte ruimte, ondanks spoor toch geschikt voor woningbouw 6 De Waterweg Boulevard met aai de zeekant ruimte voor bet echte Waterweg- centnjm en enkele honderden woningen KonlnÉlfi-iras™ len aan de orde. Het eerste is de Planciusstraat, het eindpunt van De Knoop. Hier moet volgens de plannenmakers een goede ont sluiting komen naar de Har- wichweg. De wetgeving ten aan zien van de oude katholieke be graafplaats moet nog worden be zien, evenals de afgelegen ligging ten opzichte van het Waterweg centrum. Het Roomse Duin, het tweede on derdeel van het masterplan, sluit goed aan op de hoofdwegen, maar kan met een tweede ontsluitings- weg nog beter worden. Ook de en tree van het park kan verbeterd worden. Het duin zou aantrekke lijker kunnen worden als uitloper van het centrum nabij de Brink. Hier wordt gedacht aan bebou wing in drie lagen, waarvoor wel enkele bomen gerooid moeten worden. Ook de oostzijde van de Lange- weg biedt mogelijkheden. Daar wordt gedacht aan woningen in minimaal drie bouwlagen, die eveneens een levendige functie hebben als uitloper van de Hoek se Brink. Door de ligging van de dijk zijn er echter wel enkele ruimtelijke beperkingen. De ontwerpers zien verder moge lijkheden om in de dijk te bouwen, mits de horeca in het pro gramma van het Waterwegcen trum geen problemen veroor zaakt. De afsluiting via de Riet dijkstraat betitelt men als slecht, ook de oppervlakte is aan de klei ne kant. Bebouwing in vier lagen lijkt niettemin haalbaar. De Langevveg West heeft een goe de ligging ten opzichte van de hoofdwegen. Deze plek ligt in feite middenin hel Walenvegten- trum, zij het wat afgelegen van het bestaande centrum en de win kels. De Langeweg West kan een verbinding vormen tussen hel Waterwegcentrum met het be staande Hoek van Holland. De be bouwing moet-hier minimaal uit drie lagen bestaan. De Emmaboulevard heeft de meeste mogelijkheden als toeris tisch recreatief centrum. Deze be staande weg biedt een schitterend uitzicht op de Nieuwe Waterweg, maar om meer toeristen te trek ken moet de aansluiting op de hoofdwegen verbeterd worden. Voor alle plekken geldt dat ze op korte termijn te ontwikkelen zijn. Eventueel kan ook het terrein aan de Rietdijkstraat, waar nu de ge bouwen van brandweer en politie gevestigd zijn, in de plannen wor den betrokken om een aantal wo ningen te plaatsen. Het is niet on denkbaar dat de gebouwen van politie en brandweer op termijn tegen de vlakte gaan. De politie kan na de reorganisatie met een veel kleinere behuizing toe en de brandweerkazerne kan beter op het industrieterrein gebouwd worden. Het grootste deel van de woning en winkelbouw vindt plaats in het zogenoemde 'voorduintje' tussen de Badweg, het strand en de ver keerspost Hoek van Holland. Hier vandaan worden de scheepvaart bewegingen geregeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3