14 Verzet tegen 'korting' politie groeit Piepjonge meisjes werden naakt gekeurd ais vee Carillon stadhuis krijgt opknapbeurt Spijkenisse en IJsselmonde vrezen nadelige gevolgen voor politiezorg Fel protest grote steden over minder huursubsidie Klachten over luchthaven in 1995 explosief gestegen -- Vernieuwing Lijnbaan komt op gang Ziekenhuizen beginnen samen afdeling geriatrie Op drukte bij tippelzone valt geen peil te trekken Hoofdverdachten grootste hasj vangst op vrije voeten Rotterdams Dagblad Vrijdag 12 januari 1996 Het lijkt wel alsof er op dit moment overal in het Rotterdamse stadshart driftig wordt ge* bouwd en gemetseld. Het ene project is nog niet af, of aan het volgende wordt alweer be gonnen. Schouwburgplein, Beursplein, Cool- singel, de Veste, en dan nu ook: de Lijnbaan. Terwijl op een steenworp afstand het nieuwe Beursplein langzaam maar zeker gestalte be gint te krijgen, is nu ook duidelijk waarneem baar een begin gemaakt met de vernieuwings operatie van de vervallen winkelpromenade. De creatie van het architectenduo Van den Broek en Bakema die indertijd tot ver over de landsgrenzen faam verwierf als nog nooit ver toond winkelcentrum, was al lang toe aan een flinke opknapbeurt, maar de eigenaars van de verschillende winkelpanden konden het maar niet eens worden over de vorm die de opknap beurt moest krijgen. Nadat eind jaren tachtig een groots plan voor een overkapping sneu velde omdat het veel te veel geld kostte wer den de meeste eigenaars het onlangs eens over een wat bescheidener vernieuwing. Voor zo'n twintig miljoen gulden worden de luifels vernieuwd en wordt achterstallig onder houd weggewerkt. Het straatmeubilair wordt waar overbodig weggehaald of anders aange past, de Lijnbaan krijgt een wat kaler aanzien, en het winkelgebied wordt opnieuw betegeld. Maar zover is het voorlopig nog niet. Op het Üjnbaanplein is een begin gemaakt met het onttakelen van de houten betimmeringen van de luifels. Die zullen uiteindelijk plaats maken voor transparante luifels, eveneens ontwor pen door het bureau Van den Broek en Bake ma. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Rotterdam Het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt en het Havenziekenhuis gaan samen een gespeciali seerde afdeling geriatrie starten. In Dijkzigt staan al acht bedden klaar voor de opname en verpleging van hoogbejaarden die vanwege hun hoge leeftijd aparte medische zc:., nodig hebben. Na de renovatie van het Havenziekenhuis en Dijk zigt moeten er in totaal vierentwintig bedden komen voor bejaarden, verspreid over beide ziekenhuizen. De verwachting is dat in het jaar 2020 ruim 20 pro cent van de Nederlanders 65 jaar en ouder is. Boven dien zijn er de laatste jaren steeds meer 85-phissers bijgekomen, waardoor de vraag om een medisch spe cialisme voor deze groep groot werd. Rotterdam Hoewel het 's avonds soms stil is op de Keileweg, noemt politieman E. van Haimelen de ver huizing van de tippelzone een succes. Van Harmeien, hoofd van de basiseenheid Spangen/Tussendijken van de politie, zegt: „Het is redelijk rustig als het gaat om de randverschijnselen. Op de drukte is nauwe lijks peil te trekken. Soms wordt er file gereden, soms niet." Van Harmeien zegt dat het nooit de bedoeling is ge weest dat er elke avond veertig vrouwen op de Keile- weg zouden lopen. „Ik maak me ook niet ongerust als het doodbloedt," meent Van Harmeien. „Ik ben wel ongerust als het elders weer opduikt. De zone moet beschikbaar zijn voor de vrouwen die het vak willen uitoefenen." Volgens directeur Fien Bekkers van de drugshulp verleningsorganisatie Symbion is de geringe drukte op de tippelzone te wijten aan de tijd van het jaar. „Het is een dure tijd geweest," zegt Bekkers. „De ke rels hebben geen cent meer te makken." Verlaan schat dat er in totaal tweehonderd vrouwen werken op de tippelzone. Per avond komen er maximaal tachtig prostituées, zegt Verlaan. In 1994 besloot het gemeentebestuur om de drugs- en seksmarkt uit elkaar te trekken. Dat hield in dat dea lers niet meer welkom waren op de tippelzone.„Dat betekent dat sommige dames, die vroeger wei op de G, J. de Jonghweg liepen, niet zijn meegegaan naar de Keileweg," zegt Van Harmeien. De politie richt zich bij de controle op prostitutie-overlast nu vooral op het gebied rond de Vierhavensstraat. Volgens Van Harmeien verschuift de overlast van Middelland naar de Vierhavensstraat en de Keileweg. Bewoner J. W. Flier van de Heemraadssingel ontkent echter dat de overlast is verdwenen uit Middelland. „Tijdens de kou was het hier rustig," zegt Flier. .Maar nu zie ik weer drievrouv en tippelen." RotterdamDe twee hoofdverdachten in de grootste hasjvangst (27.500 kilo) in de Nederlandse geschiede nis zijn (voorlopig) op vrije voeten gesteld. De officier van justitie achtte de rol van een 52-jarige Schiedam mer te gering om hem vast te houden. De raadkamer van de Rotterdamse rechtbank besloot vorige week een 26-jarige man uit Hekelingen wij te laten. De politie onderschepte de partij marihuana op 27 november in de Rotterdamse haven. De softdrugs waren afkomstig uit Panama en via Spanje vervoerd naar Nederland. De afgelopen weken hebben de rechercheurs drie personen verhoord die van betrokkenheid werden verdacht. Een 35-jarige vrouw uit Barendrecht en een 44-jarige man uit Capelle aan den IJssel zijn na verhoor vrijgelaten. Ook heeft de politie een 5ö-jarige inwoner van Spijkenisse, die op 8 januari was aange houden, na verhoor heengezonden. Rotterdam Burgemeester L. Vleggeert van Spijkenisse noemt het 'onverantwoord' als de politiezorg in het district De Eilanden verder wordt aangetast. Dit lijkt onafwendbaar, nu de politie in dit deel van de regio Rotterdam-Rijnmond niet hoeft te rekenen op financiële steun van de regiopolitie om de tekorten op de begroting weg te werken. 'De Eilanden' kampt met een tekort van ongeveer 1,6 miljoen gulden. Hij wijst erop dat reeds een maat regel wordt doorgevoerd, waar door het aantal formatieplaatsen in de basiseenheid Putten (Spijkenisse en Bemisse) met 11 man naar 105 terugloopt. Daar bo venop zou nu een 'bezuiniging' komen van tien vacatures, die niet worden ingevuld. Een stad als Schiedam, stelt hij vast, werkt met 200 politiemensen. „We drei gen hier nu dichter bij de 90 dan de 100 man te komen zitten. Dege ne die dat verantwoord vindt, mag het zeggen." Vleggeert zag de sterkte van de politie in Spijkenisse in korte tijd teruglopen van 164 tot 105, inclu sief Bernisse. „We hebben hier het fenomeen wijkgebonden wer ken. Nou, hoeveel procent van de basispolitie is daarvoor nog vrij te maken? Heel weinig. En dat heeft z'n weerslag, als je niemand meer in de wijken ziet.'' Ofschoon hij hierover geen zeg genschap heeft, noemt hij het 'haast onvermijdelijk' dat een vol gende aanslag op de basispolitie in district De Eilanden gevolgen heeft voor de bijstand aan grote 'Rotterdamse' projecten, zoals Victor. „Maar ik kan moeilijk standpunten innemen, als ik wat dit betreft geen bevoegdheid heb." aldus Vleggeert. Zijn collega J. Rijsdijk, deelraads- voorzitter van IJsselmonde, noemt het eveneens 'onaanvaard baar en niet uit te leggen' als er vijftien vacatures niet kunnen worden ingevuld, om het tekort in het district Groot-IJsselmonde - I miljoen gulden - weg te wer ken. Hij eist, samen met Feije- noord, een eenmalige financiële impuls voor de politie in dit deel van Rotterdam-Zuid. „Er is spra ke van een reserve bij de politie van 60 miljoen gulden." Rijsdijk: „Wij wensen onze ambi ties niet aan te passen en gaan voorde eenmalige bijdrage van de korpsleiding. Als die echter vast houdt aan de starre opstelling, dan heeft dat verregaande conse quenties. Bijvoorbeeld voor de verkeersveiligheid in dit gebied. Daaraan kunnen we dan noodge dwongen geen aandacht beste den, omdat we moeten inzetten op dingen die nog belangrijker zijn. Want in Feijenoord begint het ons echter over de schoenen te lo pen." Korpschef Hessing stelde giste ren vast dat de reserves van de po litie zijn bedoeld om belangrijke investeringen in de toekomst te doen, en niet om delen van de po litie die met een tekort worstelen uit de brand te helpen.Als we die reserves opeten, dan is het ook voorbij. En ik heb nu eenmaal geen geldmachine aan het draai en," zegt hij. De hoofdcommissaris wijst erop dat destijds is gekozen voor een 'decentrale' aanpak, waarbij elk district verantwoordelijk is voor de eigen financiën. Hij erkent de problemen van Groot-IJsselmon- de en De Eilanden, maar wijst er op dat hulp aan deze districten de komende jaren tot een stroom van dergelijke verzoeken uit de hele regio zal leiden. „Ze zullen daar dus soms ingrijpende en pijnlijke keuzes moeten maken," luidt zijn conclusie. Commissaris Th. Prenen van De Eilanden is aan het rekenen ge slagen, en heeft zo het tekort al weten terug te brengen van 2 tot ongeveer 1,6 miljoen gulden. Hij kondigt aan 'heel speels' te werk te gaan bij het verder wegwerken van het negatieve saldo. ..Het zal in ieder geval niet betekenen dat de politiezorg hier achteruit zal gaan." Eerder becijferde hij dat maxi maal tien vacatures niet kunnen worden vervuld, wat een flinke besparing moet opleveren. „Het lijkt allemaal wat minder drama tisch te zijn," legt Prenen uit, „en er zit hier nog wel enige rek in." Ook commissaris P. van Zunderd. districtschef Groot-IJsselmonde. is het eens met korpschef Hessing dat ieder onderdeel van het korps verantwoordelijk is voor de eigen financiële huishouding. Hij doet vooral een oproep aan de politiek in Rotterdam, die naar zijn me ning wél invloed kan uitoefenen op de situatie. „Neem die onroerend zaak belas ting die zomaar uit de lucht kwam vallen. Jaarlijks 140.000 gulden, dat is twéé petten. Dat scheelt dus direct biauwop straat." Een ander voorbeeldje is het uitblijven van de komst van het supporterstun neltje bij de Kuip, wat IJsselmon de flink aan inzet bij voetbalwed strijden zou schelen. „Vierdui zend mensuren per jaar, ofwel een paar ton. Mensen die ik ook zou kunnen inzetten in Bloemhof ofHillesluis." De Rotterdamse beiaardier Addie de Jong bij zijn klokken. Alle klokken staan klaar om maandag door een kraan naar beneden te worden getakeld vanuit de nok van het stadhuis. FotojaapRozema/Rotterdams Dagblad Rotterdam Conditie moet je als Rotterdamse beiaardier in ieder geval wel hebben. Maar liefst ze ven steile trappen moet Addie de Jong bestijgen om op dinsdag tus sen twaalf en een uur zijn spel te laten klinken. Maar dat zal tijde lijk niet meer het geval zijn. Vier maanden lang zullen de 61 klok ken van het Rotterdamse stad huis niet meer beieren omdat het carillon aan een grondige renova tie toe is. Op maandag elf uur hijst een mobiele 140-tons kraan vanaf de Coolsingel de klokken met een totaalgewicht van 28 ton uit de to ren. Kosten voor de restauratie. 350.000 gulden. En Addie de Jong is dolgelukkig. De Jong: „Toen ik in 1978 als bei aardier in Rotterdam begon, heb ik al een rapport gemaakt dat het carillon niet goed klonk. De dra den tussen de toets en het houten slagwerk waren bijvoorbeeld te lang, waardoor het niet mogelijk was de zachte en harde slagen te onderscheiden." Een tweede verzoek van De Jong is om het klokkenspel uit zijn ge heimzinnige sfeer te halen. Ook die wens komt in vervulling. „Mensen denken vaak dat de beierende klokken automatisch luiden. Voorbijgangers horen ze wel, maar realiseren zich niet dat iemand zijn spel speelt." Op de to- ïen waar de klokken hangen komt sfeerverlichting en de bei aardier zal ook voor voorbijgan gers te zien zijn. Behalve dat het carillon schoon gemaakt en gestemd wordt, krijgt het er ook twee klokken bij. „Het Rotterdamse carillon wordt er een van wereldniveau," zegt De Jong stellig. Daarbij zullen de 25 mid delste klokken computerge stuurd spelen waardoor het moge lijk is om met kerst elk uur een kerstlied te laten klinken of met koninginnedag het "Wilhelmus. Voor de restauratie speelden vier klokken om het kwartier een deel van het Westminsterspel en bij het hele uur het volledige spel. De Jong: „Als de klokken weer op hun plaats hangen, zullen zij weer om het kwartier beieren. Maar ook het Westminster gaat dan met de computer." Voordien zorgde een eenvoudig mechanisme voor het geluid. Volgens De Jong klinkt geen ca rillon hetzelfde en hij durft te zeg gen dat hij ieder Nederlands klok kenspel na twee minuten her kent. Ook het Rotterdamse caril lon heeft zijn eigen identiteit ge luid. De Jong: „Ik speel in dit stadhuis het liefst monumentale muziek. Voor mij is dat muziek met duidelijke zware klanken." Als het Rotterdamse spel geres taureerd is, zal het een van Buro- - pa's grootste carillons zijn. „En dat past bij de grootste havenstad van de wereld. Hier kunnen geen verwaarloosde klokken beieren." Hoe trots Rotterdam op 2ijn klok ken is, is ook aan het nu binnen gekomen sponsorgeld te zien: 100.000 gulden. „En diep in mijn hart hoop ik dat al het geld door sponsors wordt betaald. Dan zijn het de Rotterdammers zelf die trots op het eigene geluid zijn." Rotterdam De door het kabi net voorgenomen bezuiniging van 200 miljoen gulden op de in dividuele huursubsidie mag niet doorgaan, omdat sommige be volkingsgroepen nu al 40 pro cent van hun inkomen kwijt zijn aan woonlasten. Daarentegen zou de normhuur, het bedrag dat minima worden geacht zelf te betalen, voortaan naar draag kracht moeten worden vastge steld. Dat hebben de vier grote steden gisteren in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Na mens Amsterdam, Den Haag en Utrecht schrijft de Rotterdamse wethouder H. Meijer (volkshuis vesting) dat de woonlasten voor grbfe'irMpen mensen nu al on- aam^cfó^ar zwaar zijn. „Ais geheèfjaah de voorstellen van het^jobmèt voorbij aan de ern stige betailbaarheidsproblema- tïek 'van'dit moment," bena drukt Mëijér in zijn brief. BeSdhferiming De.^ifölvióuele huursubsidie (IHS) beoogt minima te bescher men tegen de gevolgen van huurverhogingen, maar het ka binet heeft aangekondigd de re geling te willen aanpassen. Zo zou voor 1997 en 1998 onder meer de zogenoemde norm- huurcompensatie moeten wor den geschrapt. Dit onderdeel- deel van dé EHS betrekt het jaar lijks inflatiecijfer bij de bepaling van de subsidie. Daarmee wil de regering vijftig miljoen gulden besparen. Het kabinet wil dit bedrag gebrui ken om andere verbeteringen te financieren. „Maar daarmee val len voordelen weg tegen nade len en presenteert het kabinet de huurders een sigaar uit eigen doos," meent Meijer. De Rotter damse wethouder benadrukt dat de individuele huursubsidie er is om de betaalbaarheid van goe de huisvesting voor de laagste inkomensgroepen te garande ren. „De huidige normhuur van 318 gulden per maand is voor groepen met structurele schul den niet meer op te brengen. Verlaging van deze normhuur is in een groot aantal gevallen noodzaak." De vier grote steden keren zich eveneens tegen het voornemen de individuele sub sidie op de servicekosten af te schaffen en de huren af te stem men op de waarde die de woning heeft voor de aanslag van de on- roerend-zaakbelasting. Dat laat ste zou leMen .tot prijsopdrij ving,mei Mjpëirideftandkad. zelfstandige 65-plussers is niet toereikend. Dat geldt ook voor de invoering van de vermogen stoets- Een huurder op AOW-ni- veati die jeen.bescheiden spaar potje heeft vooreen begrafenis, een verhuizing of een andere on verwachte uitgave, zou daardoor geen huursubsidie meer krij gen," schrijft Meyer. Niettemin erkennen de vier wet houders dat de regeling voorde individuele huursubsidie ge deeltelijk moet worden aange past, Zo ervaren de vier grote steden de verbetering van de- rechtspositie van huurders, zo dra het woningonderhoud be treft, als een belangrijke verbe tering. Ook juicht Meijer de af schaffing van de kwaliteitskor ting toe, die het Rijk oplegt aan mensen die een woning huren die in verhouding tot hun inko men te duur is. Deze korting va rieert van 10 tot 30 gulden per' maand. Rotterdam Het aantal klachten over de luchthaven Rotterdam Airport (Zestienhoven) is in 1995 fors gestegen ten opzichte van het jaar ervoor. Dat heeft een woord voerder van de DCMR Milieu dienst Rijnmond bevestigd. Het merendeel van de klachten is ver oorzaakt door verkeersvliegtui gen. Omwonenden van het regionale vliegveld hebben vorig jaar mas saal bij de DCMR geklaagd over lawaai door verkeersvliegtuigen. Deze categorie vliegtuigen is ver antwoordelijk voor ruim 6200 van de 7500 klachten. In 1994 leverden verkeersvliegtuigen nog maar 166F lachten op. De stijging is vrijwel volledig toe te schrijven aan vrachttoestellen van het type Djoeshin 76 uit het voormalige oostblok, De lawaaiige vliegtuigen zorgden voor een re gen van klachten bij de DCMR. De toestellen veroorzaken bij het landen en opstijgen veel herrie en ook trillingen. Verontruste bellers meldden dat alarminstallaties van auto's spontaan afgingen en serviesgoed bijna van tafel dans te. De directie van Rotterdam Air- port besloot naar aanleiding van de klachten de verouderde toe stellen voortaan van het vliegveld te weren. De nieuwe cijfers betekenen een opsteker voor de kleine lucht vaart. Het Rotterdamse college wil deze categorie vliegtuigen in de toekomst van Zestienhoven verbannen omdat ze veel overlast zou veroorzaken. Volgens de cij fers van de DCMR waren in 1995 maar 621 klachten rechtstreeks te herleiden tot les-, sport-, en reda- mevliegtuigen. Vertegenwoordigers van de op Zestienhoven gevestigde vlieg- scholen en redamevliegbedrijfjes verweten het college woensdag op een hoorzitting over de toekomst van het vliegveld met het weren van de kleine luchtvaart vooral politiek te willen scoren. Het aan tal vliegbewegingen wordt hier door weliswaar met tienduizen den teruggebracht maar voor de lawaaioverlast maakt het niets uit, aldus de bedrijven. Door Peter Louwerse Rotterdam Als vee werden de vaak nog piepjonge meisjes be handeld. Na de reis vanuit Oost- Europa volgde in België een keu ring door de vrouwenhandelaren. Daar stonden de jonge vrouwen, in een kamertje achter een café, poedelnaakt voor hun schaamte loze keurmeesters. De verkoper was een Joegoslaaf, de kopers kwamen uit Nederland. Ze betaal den uiteindelijk drieduizend gul den per stuk voor hun melkkoet jes, die een dag na de 'aanschaf al achter de ramen aan de Haagse Geleer.straat werden gezet. Zo cynisch kan het er aan toe gaan in de wereld van de prostitu tie, En het werd nog erger voor de zes meisjes die naar West-Europa waren gekomen om hier hun ge luk te beproeven. Twee van hen werden op beestachtige wijze ver kracht en vernederd. Alle slacht offers van vrouwenhandel werden bedreigd en mishandeld door hun pooiers. Een paspoort hadden ze niet, en ook geen cent op zak. Het verdiende geld moesten ze aan hun pooier afgeven. Ze konden geen kant op. Als ze niet achter het raam zaten, zaten ze opgeslo ten. Thuis, achter slot en grendel. Typisch een geval van mensen handel, vond officier van justitie mevrouw mr. A. M. Zwaneveld. Niet alleen omdat de drie ver dachten Ken, Steve en Nuri de vrouwen zouden hebben gedwon gen om de prostitutie in te gaan, maar ook omdat ze de vrouwen hebben belet dit beroep in vrij heid vaarwel te zeggen. Mr. Zwa neveld eiste voor de Rotterdamse rechtbank zes jaar celstraf en een geldboete van 36.000 gulden te gen hoofdverdachte Ken (28). Zijn mede-verdachten hoorden drie jaar cel tegen zich eisen. Uit de verklaringen van de prosti tuées blijkt dat deze vrouwen Ken als de kwade genius achter deze moderne vorm van slavery be schouwen. Volgens het dossier was het Ken die de meisjes kocht van de Joegoslaaf. De hoofdver dachte, die ooit het café De Boef jes aan de Delftsestraat runde, zou drie van de slachtoffers heb ben verkracht, onder wie een meisje van 14 en één van 15, bei den uit Letland. Hij dwong de meisjes door te werken, ook onder onmogelijke omstandigheden. Als de jonge vrouwen ongesteld waren, dwong hij ze om een sponsje te gebruiken. De Letse meisjes Aina en Marina waren doodsbang voor hen, zegt getuige. „Ze spraken en lachten nooit Ik had de indruk dat ze niet vrijwil lig werkten." Mede-verdachte Nuri speelde vol gens de officier een kleinere rol in deze 'Zwemvest-zaak' (die zo heet omdat één van de verdachten met een zwemvest is gefotografeerd). „Nuri had er minder bemoeienis mee," aldus mr. Zwaneveld. „Maar de bemoeienis die hij had was cruciaal. Hij ging mee om te keuren. Hij bracht de meisjes het prostitutie-jargon bij." Nuri, naar eigen zeggen een fer vent bezoeker van Miss Bil-ver- kiezingen, bemoeide zich vooral met Julija. Deze vrouw ging vrij willig de prostitutie in. ..Maar la ter kwamzij in een uitbuitingssi tuatie terecht," aldus mr. Zwane veld. „Zy verbleef in een woning waarvan ze geen sleutel had." Over Julija zei Nuri volgens het dossier: „Ze moet afhankelijk van mij zijn." De derde verdachte Ste ve is een oude bekende van justi tie. Hij is door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot drie jaar celstraf wegens doodslag. Mr. Zwaneveld beschuldigt Steve er nu van dat hij meisjes heeft be waakt, Ook nam hij hun geld af. „Hij had moeten weten dat ze niet vrijwillig in de prostitutie werk ten," voerde mr. Zwaneveld aan. De verdachten ontkenden alle strafbare feiten, Ken gaf wel toe dat hij met meisjes naar de Haag se rosse buurt reed en hun geld incasseerde, maar dat was alle maal 'in opdracht van de Joegoslaaf, De verkrachtingen waren volgens Ken verzonnen door de meisjes. Zijn advocaat mr. P. J, Silvis voer de aan dat de vrouwen vrijwillig in de prostitutie zijn gestapt. „Wa ren ze werkelijk zo naïef? Het lijkt erop dat de dames donders goed wisten hoe ze zich moesten red den," sprak mr. Silvis. De meeste meisjes zijn inmiddels teruggekeerd naar hun vader land. Drie mede-verdachten in de Zwemvest-zaak moeten nog voor komen. Eén van hen is een poli tieman van het regiokorps Rotter dam-Rijnmond die op non-actief is gezet omdat hy wordt verdacht van betrokkenheid bij vrouwen handel. Hij moet binnenkort voor komen. Twee andere verdachten zijn door het gerechtshof op vrije voeten gesteld. In één geval was dit het gevolg van een fout van de advocaat-generaal. De andere veri dachte kwam uit voorlopige hech tenis omdat zijn aandeel te klein is om hem nog langer vast te hou den. De rechtbank doet uitspraak op 25 januari.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 2