9 'Nieuwe' binnenhaven: wonen en watersport J Peter de Koning in eigen stad bejubeld Graveerteam van politie helpt diefstal voorkomen Onderzoeksbureau presenteert deze week drie Maassluise varianten Lentesferen in januari Beroepschriften tegen parkeerbeleid van gemeente Schiedam op komst genda Brand in woning Op heterdaad betrapt Politie yeemt stereo in beslag Bromfietsdieven snel opgepakt Kauwgomkraak Gewonden na aanrijding 'iPvmm tiyiÉI Geuzenpenning voor Chinese activist Wu Rotterdams Dagblad Maandag 15 januari 1996 Waardingen Een slaapkamer in een woning aan de Brederostraat in Vlaardingen is zaterdagmorgen volledig uitgebrand. Vermoede lijk hebben kinderen met lucifers gespeeld. De bewoners zijn onder gebracht bij familie. Hoek van Holland Tijdens een surveillance hebben agenten vrij dagnacht twee mannen op heter daad betrapt bij een inbraak in een horecazaak in Hoek van Hol land. De mannen werden na een korte achtervolging aangehou den. Een van de inbrekers bleek nog voor een groot aantal dagen bij justitie in het krijt te staan. Schiedam De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag de geluidsapparatuur inbeslaggeno- men van een 20-jarige bewoner van de Professor Kamerlingh On- nesstraat in Schiedam, Dat ge beurde nadat de politie diezelfde nacht al twee keer aan de deur was geweest om de Schiedammer te waarschuwen dat de muziek te hard stond. De buren hadden daar bij de politie over geklaagd. De derde keer was de maat vol en na men de agenten de stereo mee naar het bureau. Vlaardingen Dankzij een snelle reactie van een inwoner van Vlaardingen heeft de politie gis teravond twee bromfietsdieven aan kunnen houden. De opletten de man zag in de Twee Vrienden straat twee jongens rommelen aan de bromfiets en waarschuwde de politie. Agenten grendelden in korte tijd de buurt af, waardoor zij een 17-jarige verdachte, die op de gestolen brommer zat, eenvoudig in de kraag konden vatten. De tweede verdachte was inmiddels gevlucht, maar kon later in zijn woning worden gearresteerd. Het tweetal heeft de nacht in een poli tiecel doorgebracht om vandaag te worden verhoord. Schiedam Op het Van 't Hoff- ptein in Schiedam zijn vanmor gen vroeg drie Maassluizers en een inwoner van Maasland gear resteerd. De ongeveer 17-jarige jongens hadden geprobeerd een kauwgomballenautomaat te kra ken. Met een mes wilden ze het plexiglas van de automaat vernie len om zo de inhoud te bemachti gen. Het opgepakte viertal beken de. Maassluis Bij een aanrijding gisteravond rond tien uur op de Laan 1940-1945 in Maassluis zijn twee mensen gewond geraakt. Een 23-jarige Maassluizer ver leende geen voorrang aan een 33- jarige Rotterdammer en liep een hoofdwond op. Hij is met een am bulance naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen gebracht. De Rot terdammer is met nekletsel over gebracht naar het Schietend Zie kenhuis. De schade aan beide au to's was aanzienlijk. De wagens zijn door de politie weggesleept voor technisch onderzoek. Maassluis Wonen en watersport staan centraal in de aan pak, die het onderzoeksbureau ZKA voorstelt voor de ontwik keling van de binnenhaven van Maassluis. Wil de gemeente echter tevens het historisch stadscentrum een nieuwe impuls geven, dan moet ook aandacht uitgaan naar verdere ontwik keling van andere functies als horeca, toerisme en de detail handel. Drie modellen heeft het bureau ontwikkeld voor hef gebied. Ge kozen kan worden uit een be scheiden aanpak tot een zeer in grijpende wijziging met een aan zienlijke impact. De afgelopen maanden is naar het onderzoek uitgekeken. Vrijwel iedereen in Maassluis is er van overtuigd dat de haven veel meer mogelijkhe den biedt, dan tot nu toe benut worden. Het gebied trekt momen teel nauwelijks toeristen, de be drijvigheid is sterk afgenomen en van het visscrijverleden zijn slechts enkele sporen overgeble ven. Toch heeft de haven potentie genoeg om uit te groeien tot een toeristentrekker en een aange naam woongebied, daarvan zijn de meesten overtuigd. Dat be aamt nu het door de gemeente in geschakelde onderzoeksbureau. Vanavond en morgen presenteren de onderzoekers hun ideeën aan de bevolking en de politiek. Zij stellen een stapsgewijze aanpak voor, waarbij eerst de aandacht uitgaat naar watersport en wo ningbouw. Later kunnen dan toe risme, detailhandel, horeca en dergelijke aan bod komen. „Kie zen voor uitsluitend een aanpak van bijvoorbeeld de watersport of een toeristische bestemming leidt tot een niet optimale benutting van de aanwezige potenties van de haven en oude stadscentrum. Daarvoor heeft het te weinig draagvlak en hebben de activitei ten teveel een seizoensmatige aanpak," aldus het rapport. Dit jaar al kan de gemeente met de revalidatie van de haven begin nen, volgens de aanpak in het 'stepping stone'-model. De Haven en Govert van Wijnkade staan in dit model centraal. Hier kunnen volgens dc onderzoekers zo'n honderd appartementen gebouwd worden, maar moet ook gedacht worden aan sloop van sommige panden. Ook is in dit model een plan opgenomen voor herontwik keling van de Noorddijk en wel licht het Nieuwe Water. Nieuwe woningen kunnen de gaten in de dijkbebouwing opvullen. Het een voudige model voorziet tevens in een eenvoudige jachthaven met 55 ligplaatsen aan de Noordgeer en het Hellinggat. Vanaf 1998 kan de gemeente kie zen voor de tussenvariant, die voorziet in uitbouw van de jacht haven tot circa 125 ligplaatsen, de bouw van ruim 300 woningen en verplaatsing van de bedrijven Keyzer Westland en Pot. De jacht haven is bestemd voor relatief grote, merendeels zeewaardige en deels bijzondere schepen. De ex ploitatie van de jachthaven komt in handen van een nog op te rich ten stichting Binnenhaven. Deze stichting besteedt het dagelijks beheer en onderhoud uit aan een horeca-onderneming, die tevens voor bijvoorbeeld sanitaire voor ziening zorgt. De plek die het on derzoeksbureau hiervoor in ge dachten heeft is op het Schansei land, op de hoek van de Olivier- straat en grenzend aan Helinggat. Het eindmodel is de maximaal haalbare variant. Dit plan gaat uit van 175 ligplaatsen, 570 apparte menten. verdere uitbouw van het toerisme met een evenementen route, een Havenroute en Lange Afstandsfietsroute, rondvaarten en thematisch passende horeca. Ook moet er een 'trekker' in de Buitenhaven komen, om zo'n 50 tot 75.000 bezoekers naar Maas sluis te halen. De informatiepost zou in dit model in elk geval ver groot moeten worden tot een vol waardige VW, eventueel met daarbij een ANWB-post. Met deze variant is circa 175 miljoen ge moeid. De verwachting is dat dit model ook ruim honderd banen oplevert: in de bouw en ontwikke ling en de detailhandel, horeca bij banken, het postkantoor en de makelaardij. De gemeente zou een deel van de investeringen kunnen terugver dienen met OZB-opbrengsten, waardestijging van het gemeente lijk onroerend goed, hogere op brengsten uit grondverkoop en toeristenbelasting. Vlaardingen Vorig jaar was de Vlaardinger Peter de Koning nog een onbekende conservatorium- Student die een aardig deuntje kon spelen en zingen. De laatste maanden staat hij volop in de schijnwerpers, en zingt heel Ne derland zijn nummer 'Het is altijd lente in de ogen van de tandarts- assistente' volop mee. Een betere promotie voor je stad kun je nau welijks bedenken, dachten ze bij Reijnart Sound. Én dus beloon den zij de bejubelde zanger zater dagavond in Zaal Middelhuyse met de Reijnart Sound Aan- moedings- en Promotieprijs. Echt een verassing was het niet voor de geboren en getogen Vlaar dinger, want hij heeft het zo druk dat de organisatie hem vooraf wel moest influisteren dat hij de prijs kreeg. Anders kwam 'ie niet. Toch toonde 35-jarige zanger zich tij dens de prijsuitreiking zeer in zijn nopjes met de plaatselijke er kenning. Naar het telefoonnum mer van zijn tandartsassistente kon Sander Versluys, de winnaar van vorig jaar, echter fluiten. Dat gaf hij niet, hoe de dj en tekst schrijver er ook op aandrong. Sommige dingen moet je privé houden. Schoolstrijd De wisselbokaal nam De Koning wél met plezier over van Versluys, die het goed is vergaan sinds hij vorig jaar de prijs mocht ontvan gen. De voormalige scholier is te genwoordig iedere zaterdag op tv te zien bij de NCRV in het pro gramma Schoolstrijd. De huidige winnaar krijgt het ook druk dit jaar. Hij zal nog minstens duizend keer zijn hit in den lande moeten vertolken, treedt daarnaast ook veelvuldig op met het cabaretge zelschap De Flamingo's en is vol op bezig met het samenstellen van een repertoire voor de Peter de Koning Band waarmee hij van af maart op toernee gaat. Aan enthousisame geen gebrek. Alsof het de eerste keer was, zong hij na de prijsuitreiking zijn ode aan de hardwerkende dames in de spreekkamers mee met het in Zaal Middelhuyse verzamelde pu bliek. Daarmee de toon zettend voor de rest van de avond. Want het Reijnart Sound - Feest van het Jaar is niet geslaagd zonder dat ie dereen alle hoeken van de dans vloer heeft gezien en de kelen schor heeft gezongen. Na de prijsuitreiking trad Mauri ce de Kroon in de schijnwerpers. Deze Amsterdamse entertainer was dit jaar ook te zien bij het Ga la of the Year van Lee Towers, en weet daardoor hoe je voor de juis te stemming zorgt. Het Vlaar- dingse duo Levante mocht het feestje verder doorbouwen, maar echt een gekkenhuis werd het pas bij het optreden van het bekende country-duo Grant Forsyth. Moeiteloos kregen zij iedereen van de stoelen af, waarna het jaar feest uitdraaide op één groot fami liefeest voor alle ruim tweehon derd aanwezigen. Dit overziend kregen Rik en Mar jolein Reijnart haast spijt van hun beslissing volgend jaar te stoppen met het jaarlijkse festijn. Want hoewel Zaal Middelhuyse ieder jaar weer helemaal uitverkocht raakt, moeten zijn er toch steeds zelf geld bij leggen om de organi satie rond te krijgen. „En dat houdt op een gegeven moment op natuurlijk," aldus Rik Reijnart. Knaller Vast staat wel dat de tiende afle vering een regelrechte knaller wordt. Echte liefhebbers noteren daarom nu alvast in hun agenda: 11 januari 1997, laatste Reijnart Sound Feest. 't Is altijd lente in de ogen van de tandartsas sistente', zingtdeVlaar- dingse zanger Peter de Ko ning uit volle borst, nadat hij een aan moedigings prijs heeft ge- kregen tij dens het Reij nart Sound Jaarfeest. Foto Roel Dijkstra Door Menno Haddeman Schiedam Heeft u hem nog niet gezien? Dan nog even geduld, want het graveerbusje van de po litie is nog steeds onderweg. Be plakt met de namen van de spon sors rijdt de bus van de Schiedam- se politie al twee jaar door de ge meente. Bij elke woning drukken de graveermedewerkers op de bel en bieden de bewoners een koffer aan, De cassette zit vol tangen en andere instrumenten om alle kostbare spullen in do woning te graveren. Twee jaar geleden begon de poli tie met deze graveeractie. Om diefstal van dure goederen uit woonhuizen minder aantrekke lijk te maken, is het zaak de spul len van een persoonlijke code te voorzien. De bewoners krijgen de graveerkoffer gratis tijdelijk in bruikleen, om hun kostbaarheden zelf te graveren. „Eigenlijk kan alles worden ge graveerd," vertelt preventie-coör dinator M. van Heest. „Fietsen, stereo-apparatuur en zelfs dure Perzische tapijten kunnen wor den voorzien van een persoonlij ke code. Het gaat niet alleen om het voorkomen van diefstal. Met deze code kunnen de spullen ook makkelijker worden teruggevon den." Handleiding In de koffer zit een handleiding hoe de apparatuur gebruikt moet worden en waar de code het best gegraveerd kan worden. De bewo ners mogen de koffer twee dagen in hun bezit houden. Daama haalt een medewerker het ding op en gaat ermee naar het volgende adres. Wanneer de mensen niet in staat zijn zelf hun spullen te graveren, assisteert een medewerker. Ook doet deze, als de bewoners daar prijs op stellen, een aantal voor stellen voor andere preventieve maatregelen tegen inbraak. In december werd een periode van twee jaar afgesloten. Van de 33.000 woningen die er in de ge meente zijn, is nu de helft afge werkt. Over het resultaat kan de politie nog geen uitsluitsel geven want cijfers zijn niet bekend. Wel bestaat de indruk dat er, mede dankzij de graveeractie, minder wordtingebroken. De politie heeft daarom besloten het project voorlopig voort te zet ten, voor nog zeker twee jaar. „Wij zijn begonnen met de zogenoem de hot-spots," vertelt Van Heest. „Dat zijn de wijken waar regelma tig wordt ingebroken: De Gorzen, het Oude Westen, Groenoord, Tuindorp, Kethel en rondom het Bachplein. Er staat ons nu nog een flinke kluif te wachten. De he le Woudhoek, de Boterbuurt, Nieuwland en een aantal andere wijken moeten nog worden ge daan." Heel erg tevreden zijn ze bij de politie toch niet. Het project draait goed, maar het aantal men sen dat de koffer werkelijk twee dagen in huis neemt is kleiner dan verwacht „Zo'n 28 procent van de bewoners van de woningen die we hebben bezocht, heeft de spullen gegra veerd. We hadden gehoopt dat er toch wel wat meer mensen zo slim waren geweest om op dit aanbod in te gaan," zegt de graveereoördi- nator. Toen de politie twee jaar geleden begon met de actie was er nogal wat kritiek over de manier waarop deze actie werd gevoerd. Het bus je waarin de graveermec^-werkers rijden is beschikbaar gesteld door een autobedrijf. Ook prijkt een aantal andere namen van spon sors op de bus. „Nog steeds horen we hier en daar wat gemor over de manier waarop we deze actie hou den," zegt Van Heest een beetje teleurgesteld. „Men vindt het vreemd en niet ethisch dat de po litie samenwerkt met bedrijven. Maar van belangenverstrengeling tussen politie en bedrijfsleven is absoluut geen sprake. Daarbij komt de gehele actie ten goede aan de burger. Wanneer iemand zijn spullen bijvoorbeeld heeft la ten graveren hoeft hij bij een ver zekeringsmaatschappij minder premie te betalen. Dus dat gedoe met niet-ethisch vind ik maar on- Bij de brug over de Vaart, in de Vlaardingse Broekpolder, had eén mobiele snackkraam gisteren al enkele terrasta fels en -stoelen uitgestald. Een aantal van de honderden fietsers en wandelaars die passeerden maakten er dankbaar gebruik. Voor het eerst dit jaar was het gisteren op de Maasdijk naar Hoek van Holland filerijden. Het lèek, precies halverwege ja nuari, wel hoogseizoen. Al vroeg in de middag waren de parkeerplaatsen in Hoek van Holland helemaal vol- Bij het Expogebouw langs de Water weg Boulevard was het bui tenterras volop in bedrijf. De patatkramen en de viskraam in de omgeving van het strand deden goede zaken en ook een aantal strandexploitan- ten maakte van de gelegen heid gebruik om het seizoen ai heel vroeg in het jaar een beetje rendabel te maken. Patat, erwtensoep en koffie waren de favoriete bestellin gen. Foto Roel Dijkstra ia Schiedam De gemeente Schiedam heeft een week na de start van de verkoop al voor bijna 100.000 gulden aan parkeerver- gunningen omgezet. Binnen stadbewoners hebben de vergun ning nodig om vanaf 1 maart in de eigen woonomgeving op straat te kunnen parkeren. Van de 525 be schikbare vergunningen zijn er inmiddels 403 verkocht. Ook 77 bedrijven hebben een parkeerver- gunning aangevraagd. De vergunningen worden ver kocht bij de gemeentelijke afde ling Burgerzaken aan de 's Grave- landseweg. Ze kosten 120 gulden en bieden volgens de gemeente de garantie dat bewoners uit de directe omgeving van het winkel circuit Hoogstraat/Lange Kerk- straat/Broersvest dichtbij huis een eigen parkeerplek vinden. Aan die garantie kleven in de praktijk de nodige beperkingen. Centrumbezoekers worden slechts gedurende de openingstij den van de winkels van de par keerplaatsen in het centrum ge weerd. 's Avonds na zes uur en op zondag mag iedereen op straat parkeren. Vergunninghouders lo pen hierdoor het risico dat ze bij thuiskomst op de vrije uren als nog geen parkeerplek kunnen vinden. Met de tijdens inspreek- avonden geuite kritiek op de be perkte geldigheid van de vergun ning heeft de gemeente slechts gedeeltelijk rekening gehouden. In vergelijking met het oorspron kelijke voorstel geldt het systeem van belanghebbenden-parkeren per week vijf uur langer. Volgens de gemeente is het echter ondoen lijk om het nieuwe parkeerregime 24 uur per dag te handhaven. De kosten van handhaving wor den betaald uit de behaalde omzet aan parkeervergunningen. Op termijn wil de gemeente er een kostendekkend systeem van ma ken. De eerste jaren moet er nog geld bij. Tijdens de massaal bezochte in spraakavonden was vorig jaar het voornaamste kritiekpunt dat cen trumbewoners moeten betalen voor iets dat alle andere Schiedammers voor niks krijgen: een parkeerplaats. Er werd ge pleit voor het verstrekken van parkeervergunningen tegen ad ministratiekosten, zoals vroeger in Vlaardingen gebeurde. Eén van de aanvoerders van het protest was C. Raaphorst-de Groot, centrumbewoonster en voorzitter van het Algemeen Ou- derenverbond. Vorige week schaf te zij als 386e Schiedammer een parkeervergunning aan, maar dat betekent volgens haar niet dat zij het hoofd in de schoot heeft ge legd. „Persoonlijke omstandighe den dwingen mij ertoe een ver gunning aan te vragen. Ik moet mijn auto in de omgeving van mijn woning kunnen parkeren." De strijd tegen de vergunning gaat echter door. „In september hebben wij een bezwaarschrift in gediend. De gemeente heeft ech ter verzuimd daar binnen de ge stelde termijn van negentig da gen op te reageren. Deze nalatig heid is een bewijs van onbehoor lijk bestuur. We zien ons nu ge noodzaakt in beroep te gaan bij de Raad van State." Maandag 15 januari SCHIEDAM VrijzinnigeGeloofsgemeenschap. Lezing fundamentalisme. 20.00u. MAASSLUIS Stadhuis. Presentatie havenplan nen, 20.00u. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. Bach-Cantates, 20.15U. Nighttown/Basement. VoodooGtow Skulls, 21.00u. Lanta ren/Venster. Doha Rosita20.30u./ Maten programma, 22.00u. Zaal De Unie. Rotterdamse ontwerpbu reaus presenteren zich, 20.30u. Dinsdag 16 januari SCHIEDAM Podium, jamsessie, 21.30u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Seven' (16) dag. 6.45- 9.30 do.vr.ma.di.ook 1.15-4. Ca lypso 2 Riksbioscoop: Judge Dredd' (16) dag. 12.45-3.30. Ca lypso 2: 'Poca hontas' (al) dag. 6.45- 9.30. Calypso 3: The Bridgesof Ma dison County' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 1: 'Filmpje' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Goldeneye' (12} dag. 1-3.45- 6.30-9.30. Cinerama 3: 'Zusje' (12) 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Goldeneye' (12) dag. 12.45- 3.30-6.15-9.15. Cinerama 5: "The Santa Clause'(al) dag. 1.15-4-6.30. 'Apollo 13' (al) dag. 9. Corso: 'Dolo res Claiborne' (16) dag. 3.30-6.15- 9.15 do.vr.ma.di.ook 12.45. Imax Theater: The üving Sea' (al) dag. (beh.ma.) 2-4-6.30 ma. alleen 6.30. 'Africa: TheSerengeti' (ai) dag. (beh.ma.) 3. 'Goideneye' (12) dag- 7.30-10. 'Pocahontas' (N) (al) dag. (beh.ma.) 5, za.ook 12. Venster 1: 'Sister my Sister' (16) dag. 7.30, da- .vr.zo.wo. ook 2.30. 'Underground' (16) dag. 9.30. Venster 2: 'On the Waterfront' (16) dagrfbeh.zo.) 7.30, wo.9.30, do.vr.wo.ook 2.30. 'Detits Flagrants' dag. (beh.zo.wo.) 9.30. 'Pantserkruiser Potemkin' wo. 8. 'Schaduwlopers' zo. 2. 'Achilles en het zebrapad' zo.4. 'Tralievader' zo.7.30. 'Mykosch' zo. 10. Venster 3: 'Smoke' (16) dag. 8 do.vr.ook 2.30. 'Le Buttane' (16) dag.(beh- .ma.) 10.15. Sneak Preview, ma.10.15. Venster 4: 'DasVerspre- chen' (16) do.vr.20.wo. 2.30. 'Post man' (16) dag, 8. 'La Haine' (16) dag. 10,15. Lumière 1: 'Dangerous Minds' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2:1 Filmpje' (12) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 3: 'Babe' (a!) dag. 6.45-9.30. Lumière 4: "The Net' (12) dag. 6.45-9,30 do.vr.ma- .di. ook 1.15-4. Rex: 'Pussycat Ranch' (18) dag. vanaf 12. doorl- .voorst. Thafia: 'Goldeneye' (12) dag. 12.45-3.30-6.15-9.15. Vlaardingen De Geuzenpen ning van dit jaar gaat'naar de Chinese vrijheidsstrijder Har ry Wu. Dat heeft de Stichting Geuzenverzet 1940-1945van daag bekendgemaakt. De penning wordt jaarlijks uit gereikt aan een persoon of een groep die zich- verzet tegen 'verdergaande verontmenselij- king van de samenleving'. Eer der kregen onder anderen, Ri chard vori Weiszacker, de An ne Frank-stichting, Max van der Stoel, Artsen zonder Gren zen en Vaclav Havel de.Geu zenpenning. Wu werd de afgelopen zomer in China gearresteerd en we gens spionage en openbaarma king van staatsgeheimen ver oordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf. Hij werd kort daama uitgewezen. Hillary Clinton had haar deelname aan de Vrouwenconferentie in Peking verbonden aan de vrijlating van Wu. Wu, 58 en woonachtig in Mon tana, werd in 1960 voor. het eerst in China opgepakt." Hij had een paar jaar eerder het optreden van de Sovjets in Hongarije gelaakt. Er volgden negentien jaren van gevangen- schap en slavenarbeid zonder veroordeling. In 1979 werd hij vrijgelaten en emigreerde hij naar Amerika. Hij reisde vijf keer terug naar China, waar hij met een verborgen camera al lerlei misstanden vastlegde. De films zijn uitgezonden door CBS en BBC. Wu beschuldigde onlangs nog de Wereldbank van. indirecte ondersteuning van werkkampen in China. Ook riep hij op geen kerstca deaus van Chinese makelij te kopen. De tiende Geuzenpenning wordt op 13 maart in de Grote Kerk in Vlaardingen aan Wu overhandigd door Max van der Stoel, Hoge Commissaris voor de Minderheden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 1