Russen vallen rebellen aan Gevangene overlijdt door verstikking 1 Massale laatste eer aan vermoorde broertjes Jeltsin brengt gijzeling Tsjetsjenen niet tot een vreedzaam einde Sollicitanten worden massaal afgekeurd Luchtmobiel spektakel Verontruste bonden faxen Fokkers hoogste baas Laziisi vsrJasii 3t Pnin üijsrhui Spert Van Gastel voor drie miljoen naar de Kuip Abonnee Service Marine onderschept voor honderd miljoen aan cocaïne Portugal kiest socialist Sampaio tot president H v Zes IFOR-Zweden gewond door mijn Weer inbraak bij justitie Amsterdam Jacco Eltingh uitgeschakeld Deze krant twee weken gratis...? Vul de bén in. Jaargang 5 Nummer 1474 Maandag 15 januari 1996 Westblaak 180 3012 KN Rotterdam. 0104004400 9 Rotterdam lVJyrJ3s;j Zie ook weerbericht op pagina 10 Onafhankelijk Mensen Centraal 2 3 Binnenland 5 Cultuur.. ........6 Buitenland T 8,9 10 RTV.. 11 Sport 13e.v. Zo'n 250 mensen hebben za terdagmiddag In een sobere plechtigheid afscheid geno men van Arthur (6), Jacob (8) en Johan (9). De driejongens werden donderdagmorgen vroeg in hun woning aan de Kwartelstraat in Krimpen aan den Ussei door hun 42-jarige vader, verpleegkundige Arie S., met messteken om het leven gebracht- De drie jon gens zijn begraven naast hun moeder Carla op de algeme ne begraafplaats Waalhoven in Krimpen. De vrouw over leed op 8 maart 1991 op 30- jadge leeftijd aan een slo pende ziekte. Haar drie zoons zijn'zaterdag in één graf naast haar ter aarde be steld. Zie ook pagina 3. Door Hans Hoogendijk Moskou Met zware artillerie, geveehtshelikopters en commando-eenheden hebben Russi sche troepen vanmorgen het dorp Pervomajskoje aangevallen, waar zo'n 200 Tsjetsjeense guerrillastrijders ruim honderd gijzelaars vasthouden. De rebellen doodden vanmorgen een onbekend aantal Dagestaanse dorpsoudsten, die een laatste bemiddelingspoging kwamen doen, en twee gegijzelde soldaten van de Russische binnenlandse veiligheidstroepen, aldus persbureau Interfax onder aanhaling van een zegsman van het Russisch minister van Binnen landse Zaken. Nadat de rebellen een laatste ultimatum om zich binnen tien minuten over te geven, negeerden, openden de Russische troepen het vuur. De aanval op het dorp aan de grens tussen Dagestan en Tsjetsjenië begon rond zeven uur Nederlandse tijd. De Russische generaal Michailov verklaarde: „Alle kansen op een vreedzaam einde waren voorbij toen de guer rillastrijders maandagmorgen vroeg begonnen gijzelaars te do den." Terwijl de huizen waarin de Tsjetsjenen zich met hun gijzel aars hadden verschanst vanmor gen werden beschoten, rukten commando's op en kwam het tot straatgevechten. Volgens ver schillende bronnen gebruikten de Tsjetsjenen hun gijzelaars, Dage staanse mannen en een aantal vrouwen, als menselijke schilden. De Tsjetsjenen hadden gisteren al twee ultimata om hun gijzelaars vrij te laten genegeerd. Ook de nacht extra respijt die ze van Mos kou kregen om hun positie te overdenken, leverde geen door braak op. De Russen waren bereid de Tsjetsjenen naar hun vader- Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: 010 - 4004 444 Rotterdams Dagblad Sint MaartenHet Nederland se marinefregat Abraham Crijnssen heeft gisteren met Amerikaanse kustwachteen heden eendrugstransport bij Sint Maarten verstoord. Daar bij is voor zo'n honderd mil joengulden aan cocaïne uit het water gevist. De operatie stond onder leiding van de Neder landse marine, Het Nederlandse fregat heeft momenteel de leiding over een •■.kustwachtoperatie waaraan - Amerikaanse kustwachteen heden, waaronder vliegtuigen, in het Caribisch gebied deelne- men. De marine lokaliseerde een vliegtuig bij Sint Maarten, j dat drugs in het water dropte.- ,-.r Volgens de woordvoerder is '/„het de marine tot nu toe wel ge- •Hitkt om drugstransporten te 'vècstoren, maar is dit de eerste keérdat het gelukt is de drugs op te sporen. De cocaïne wordt, vernietigd. Er zijn geen arres- taties verricht. MARINIERSWEG 1-55 Amsterdam—Sollicitanten zijn de afgelopen twee jaar massaal afge keurd tijdens hun aanstellings keuring. Kwam vier jaar geleden een half procent niet door de keu ring voor een nieuwe baan, op dit 'moment is dat aantal mogelijk al vertienvoudigd. Werkgevers blij ken doodsbang voor de hoge ziek tekosten en kiezen voor zeker heid. Ze passen de keuring voor nieuwe werknemers massaal toe als selectiecriterium. De zwakke ren vallen daardoor uit de boot. Dat stelt prof. H. Willems, bijzon der hoogleraar sociale verzeke- ringsgeneeskunde aan de Univer siteit van Amsterdam. Willems baseert zijn uitspraken op voorlo pige cijfers van bedrijfsartsen en het College van Toezicht Sociale Verzekeringen. „Sinds werkge vers hun zieke werknemers gedu rende de eerste twee tot zes we ken zelf moeten doorbetalen, zijn ze veel voorzichtiger geworden bij de aanstelling van nieuw perso neel," zegt hij. Willems, ook voor zitter van de Nederlandse Vereni ging van Verzekeringsgenees kundigen en directielid van het TNO-instituut Preventie en Ge zondheid, vreest dat de privatise ringsgolf van het paarse kabinet veel te ver is doorgeschoten. Het ziekteverzuim is weliswaar fors gedaald, maar oudere werk nemers, carapatiënten (met ziek ten aan de luchtwegen) en men sen met rugklachten zijn absoluut Lissabon De Portugese socialist Jorge Sampaio is gisteren geko zen tot president van zijn land. Zijn conservatieve tegenstander, oud-premier Anfbal Cavaco Silva, gaf zijn nederlaag toe. Sampaio wordt de opvolger van Mario Soares, ook een socialist. Volgens de definitieve uitslag kan Sampaio rekenen op 53,83 pro cent van de stemmen. De op komst lag op ruim 66 procent. De uitslag betekent een nieuwe over winning voor de socialisten, die drie maanden geleden de rege ringsmacht heroverden. De Por tugezen hebben nu voor het eerst sinds 1974 een president en een premier van dezelfde partij aan de macht geholpen. Zie ook pagina 7 de dupe van de nieuwe wettelijke regels, aldus Willems. Volgens hem worden ander werk en de in stroom van nieuwe werknemers door de huidige Ziektewet ernstig belemmerd. De vrees voor de ge volgen van algehele afschaffing van de Ziektewet (waardoor werk gevers een jaar lang zelf verant woordelijk worden voor de beta ling van hun zieke personeelsle den) is bij zeventien hoogleraren zo groot dat ze deze week een pro testbrief naar de Eerste Kamer sturen. Daarin schetsen ze de des astreuze gevolgen van de plan nen. De Tweede Kamer heeft het af schaffen van de Ziektewet, on danks veel protest vanuit de zorg sector en het bedrijfsleven, al goedgekeurd. De Eerste Kamer buigt zich op 30 januari over het voorstel. Met een vlekje De hoogleraren vrezen naast een massale dumping van 'mensen met een vlekje' het ontstaan van zogenoemde 'perverse markten'. Zij wijzen daarbij op de verzeke ringsmaatschappijen, bij wie de werkgevers zich massaal zullen gaan indekken tegen de torenho ge kosten van ziek personeel. „De particuliere verzekeraars krijgen een geweldige grip op de ziekte- kostenmarkt, er komt te veel in een hand en solidariteit staat bij dit alles niet meer voorop," zegt Willems. De hoogleraren hopen dat het paarse kabinet de 'ondoordachte' plannen alsnog wil herzien. Zie ook commentaar op pagina 3 raai Koelikov, naar de Russische deelstaat Dagestan gevlogen. Boedjonnovsk De Tsjetsjenen waren dinsdag avond met elf bussen en twee vrachtwagens in Pervomasjkoje het dorpje, nadat ze in ruil voor de vrijlating van bijna 3.000 gijzel aars in de Dagestaanse stad Kizl- jar, een vrije aftocht hadden ge kregen. Aan de grens met Tsjetsjenië weiden ze echter te gengehouden. omdat ze volgens land te laten gaan op voorwaarde president Jeltsin hun woord had dat ze hun gijzelaars en wapens achterlieten. Dat weigerde hun leider Radoejev. Hij verlangde dat prominente Russische politici de plaats van de gijzelaars zouden in nemen. ■j* Twee instructeurs van het Schoolbataljon van de 11de Lucht mobiele Brigade stonden gisteren klaar voor hun oefensprong vanaf de Rotterdamse Euromast. Ze kwamen via hun zogehe ten abseilkoorden veilig beneden, liefst 96 meter lager. Van daag is het echte spektakelVanaf 96 meter hoogte wordt in een schuine lijn afgedaald naar de Müllerpier, over de Parkha ven, een afstand van 150 meter. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad De operatie staat onder bevel van generaal Barsoekov, het hoofd van de geheime dienst FSK, vroeger KGB. Barsoekov, een ver trouweling van president Jeltsin, was gisteren samen met minister van Binnenlandse Zaken, gene den gebroken en toch gijzelaars hadden meegenomen. De gijze ling bracht president Jeltsin in een moeilijk parket. Hij wilde een bloedige ontknoping, zoals vorig jaar juni in Boedjonnovsk waar de Tsjetsjenen voor het eerst op Rus sisch grondgebied een gijzeling uitvoerden, voorkomen. Als hij de rebellen echter zonder slag of stoot had laten vertrekken, zou dit ook zeer negatieve gevolgen voor zijn toch al geringe populari teit hebben. RotterdamEen 31-jarige man is gisteren in Huis van Bewaring De Noordsingel overleden. Volgens een woordvoerder van het minis terie van Justitie blijkt uit onder zoek van de politie-arts dat de be trokkene, die in preventieve hechtenis zat, zich heeft verslikt, waarna hij is gestikt. Dat ge beurde terwijl de man vanuit zijn cel door enkele bewaarders naar een observatiecel elders in het complex werd vervoerd. „De man moest daarheen worden gebracht," zegt de woordvoerder, „nadat hij ruzie had gekregen met iemand anders. Hij had een tele foonkaart geleend, en die ander wilde hem terughebber.. Er ont stond een woordenwisseling, en er dreigde een vechtpartij. De be waarders hebben hem vervolgens geboeid, met de handen op de buik, waarbij hij zich hevig ver zette, zodat ze hem moesten dra gen. Bij de observatiecel werd ge constateerd dat dit verzet er niet meer was en de man was overle den." Amsterdam De vakbonden en de centrale ondernemingsraad van Fokker willen dat de hoogste baas van Daimler-Benz, Jürgen Schrempp, er persoonlijk voor zorgt dat er 'constructief met de Nederlandse overheid wordt onderhandeld over het voortbestaan van de vliegtuigfabriek. In een fax aan Schrempp melden zij ongerust te zijn over het bericht dat het Duitse concern over een week een definitief besluit wil nemen over de steun aan Fokker. Bestuurder P. van Bers van de Industriebond FNV is niet vrolijk over de aankondiging dat de commissarissen van Daimler-Be xi op 22 januari de knoop willen doorhakker„Ik ben ongerust. Het lykt erop dat Daimler zal bepa len hoeveel geld ze nog in Fokker willen ste ken. Het resterende gedeelte is dan voor de Nederlandse overheid. Overigens wordt de spanning rond Fokker ook opgejaagd door onbekenden die daar kennelijk belang bij hebben. Zaterdagavond kreeg de redactie van De Volkskrant een ano nieme fax, waarin dé indruk wordt gewekt dat Fokker over 1995 een verlies van 1,44 miljard gulden heeft geleden, in plaats van de eerder genoemde 1 miljard. Volgens Fokker gaat het om een poging de beurskoers te manipu leren. Daarnaast was vanmorgen positief nieuws te vernemen. De Britse luchtvaart maatschappij British Airways wil zestig nieu we vliegtuigen bestellen voor regionale af standen. Vijf vliegtuigproducenten, waaron der Fokker, mogen offertes insturen voor de opdracht ter waarde van een miljard dollar. Zie ook pagina 4, Er werd nog getracht om hem te reanimeren, zonder succes. De politie-arts stelde ter plekke ver stikking vast. Vandaag volgt sec tie op het lichaam van de man. „We hebben geen reden om aan te nemen dat de bewaarders onjuist zouden hebben gehandeld," aldus de zegsman van het ministerie. De officier van justitie besluit pas na de sectie of er nader onderzoek moet volgen, en bijvoorbeeld de rijksrecherche wordt ingescha keld. Tuzla Zes Zweedse manschap pen van de Implementation Force (IFOR) in Bosnië zijn gisteren ge wond geraakt toen hun pantser wagen op een anti-tankmijn reed. Het incident had plaats in een bufferzone tussen Bosnische re geringsmilitairen en Bosnisch- Servische militairen bij Maglaj. De zes militairen raakten gewond aan hun benen; twee andere Zwe den kregen shock en één man, de chauffeur, bleef ongedeerd. Twee militairen werden geopereerd in een Noors veldhospitaal bij Tuzla, maar zij waren niet in levensge vaar. Amerikaanse helikopters brach ten drie gewonden naar het hospi taal: de andere drie werden per ambulance vervoerd. De explosie trof het achterstuk van het Zweedse pantservoertuig. Ook een Amerikaanse pantserwa gen liep op een landmijn, bij Gra- dacac, maar daarbij vielen geen slachtoffers. Amsterdam Bij de rechtbank aan de Parnassusweg in' Am sterdam is ruim een week gele den ingebroken. De dieven wisten zich toegang te ver schaffen tot een computerbe stand, waarin gegevens zijn opgeslagen over criminelen. Ook hebben zij een kast ge opend, waarin documenten va* justitie lagen. Dat heeft de Amsterdamse politiewoord voerder K. Wilting vanmorgen bevestigd. De onbekenden hadden het gemunt op de afde ling waar officieren van justi tie werken, dié speciaal zijn be last met de georganiseerde misdaad. In 1994 wisten crimi nelen tot twee keer toe vertrou welijke gegevens van justitie te ontvreemden. ïn augustus van dat jaar gebeurde dat in de woning van officier van justitie mr. J.Valente. In het najaar bleek dat een cri minele organisatie gegevens had ontvreemd bij het Amster damse parket aan de Parnas susweg. De dieven hadden" computerbestanden gekopi eerd. Deze diefstal werd pas duidelijk toen-eind november in het TROS-programma Deadline vertrouwelijke infor matie werd getoond, die. niet afkomstig was van de compu ter-diskettes die bij Valente waren gestolen. Melbourne De Australian Open is voor Jacco Eitingh in een ont luistering geëindigd: een neder laag op de openingsdag in drie sets (4-6 3-6 1-6) tegen de Zweed Thomas Johansson. Niet eens top- honderd. Sinds 1991 speelt El tingh op de Grand Slam van Melbourne, nooit eerder verloor hij in de eerste ronde. Het hoogte punt kwam vorig jaar, met opeen volgende zeges op Wilander, La- reau, Muster en McEnroe. Eltingh gaat wel verder in de dubbel mét Paul Haarhuis. Het duo behoort tot de favorieten. Andre Agassi ontsnapte aan een nederlaag tegen de Argentijnse qualifier Gaston Etlis, In vfif sets won'de nummer twee van de.we reld uiteindelijk, doordat de Ar gentijn zijn zenuwen niet in be dwang had. Bij de dames gir Miriam Ore mans onderuit m Laurance Courtois; De Belgische won in de tie-break, 7-6 7-6. Zie ook pagina 19 r V "i"t 3 -J-— 710981 15863

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 3