Henk Vos: 'Ik kreeg geen bal in de diepte' Ajax is weer van vlees en bloed 'Natuurlijk houdt dit avontuur risico's in' A Willem II presteert 'onmogelijke' met 'onmogelijk' elftal (1-0) De Jong mist vertrouwen van bestuur Hoekstra snapt er niets van Marcio Santos optimistisch Policy terug bij Excelsior Cambuur slaat aanval AZ af Van Loen valt van ene verbazing in dc andere Ten Cate deels tevreden i over Edgar van der Roer Van Vossen: vraagtekens Rotterdams Dagblad Maandag 15 januari 1996 Tilburg Theo de Jong verbaast zich erover dat hij geen optimaal vertrouwen geniet bij het bestuur van Willem II. De oud-internatio nal zou dolgraag zien dat het be stuur zijn contract verlengt. „Voor de kerst zouden we praten over het seizoen 1996-'97," zei De Jong na de 1-0 tegen Ajax. Dat gesprek is uitgesteld. Uiteindelijk had het begin januari wel plaats, maar De Jong proefde onzekerheid bij het bestuur, dat het nog te vroeg vindt tot verlenging van de over eenkomst over te gaan. De Jong: „Ik wil graag door. Waar om het bestuur me zo lang Jaat wachten, weet ik niet. Ik geniet blijkbaar met het volste vertrou wen." Voorzitter Groels van Willem II zegt dat hij meer laat meewegen dan alleen de stand op de rang lijst. Groels: „Inhoudelijk ga ik niet op de gesprekken in. Maar het zal geen tien weken meer du ren voor we uitsluitsel geven." Tilburg Peter Hoekstra was er wel aan gewend, aan verliezen. Maar nu droeg de PSVer het trot se shirt van Ajax, en Ajacieden verliezen 'nooit'. Peter Hoekstra speelde in zijn eerste Ajax-week twee wedstrijden. De 22-jarige lin kerspits verloor ze alle twee. ..Ik snap er ook niks van," stamel de de nieuwe Ajacied. „We doen ter echt alles aan." fljj was 23 keer aan de bal, mocht zes hoekschoppen nemen en pro beerde vijf vrije trappen voor het -"doel te krijgen. Zelf had hij hetge- voel niet echt slecht te hebben ge speeld. Maar hij voelde zich 'na tuurlijk klote'. TiiJr-fg Marcio Santos verwacht al in februari zijn rentree te kun nen maken bij Ajax. De Brazili aan, die nog nauwelijks speelde bij de kampioen, herstelt voor spoedig van een ernstige aehil- ieespeesblessure. Santos scheur de op 11 oktober een achillespees tijdens een interland van Brazilië tegen Uruguay. De verwachting was dat de voorstopper van het nationale team dat in 1994 de we reldtitel pakte, de rest van het sei zoen zou zijn uitgeschakeld. San tos werd in Brazilië geopereerd waarbij een pees uit zijn voet is gebruikt om de aehilleespees te versterken. Santos is inmiddels verlost van het gips en keerde optimistisch terug naar Nederland. Rotterdam Prince Polley doet niet mee aan de Africa Cup. De spits van Excelsior raakte gebles seerd aan zijn knie tijdens het trainingskamp van het nationale elftal van Ghana. De aanvaller keerde inmiddels terug en her stelt in Rotterdam, Zonder Polley en John Schuur- Jiuizen, die na een liesblessure 'vandaag de training hervat, won Excelsior zaterdag een oefenduel tegen tweedeklasser Spirit met 5- 1. Ton Noordegraaf opende op Woudestein brutaal de score (0-1), maar Marinus Dijkhuizen (2x), Daniel Rijaaid, Damiën Hertog en Adilson dos Santos maakten de treffers voor de profs. Excelsior oefent vanmiddag op sportpark de Bongerd in Baren- drecht tegen Go Ahead Eagles. De reserves van Excelsior nemen het morgenavond op tegen Sportclub Feyenoord. AlkmaarIn de strijd om de twee de plaats in de eerste divisie heeft Cambuur in Alkmaar een aanval van AZ afgeslagen. Dat ging niet zonder pijn en moeite. Dank zij de uitblinkende doelman Wim de Ron, de minst gepasseerde sluit post van de eerste divisie, kwam de veel betere thuisploeg niet tot scoren. Ook zijn collega Marco Ruitenbeek verrichtte een aantal goede reddingen. Mede door het sterke keeperswerk eindigde de topper in 0-0. Cambuur verloor verdediger Mar cel Keizer. Met een zware knieb lessure ging hij per brancard van het veld. De voormalige Ajacied is waarschijnlijk twee maanden uit geschakeld, AZ, dat sinds 4 november niet meer heeft gewonnen, had de doelpuntloze remise aan zichzelf te wijten. De ploeg van trainer Theo Vonk liet in de sfeervolle Aikmaarderhout (7300 toeschou wers) vele kansen liggen. Henk Vos springt over het been van NAC-verdedr- ger Dick van bunk. De nieuwe Feye- noord-aan- valler maakte een teleur stellend com- petitiede- buut. FotoCees Kuiper/Rotterdams :ïs Rotterdam Zijn beste moment had hij halverwege de tweede helft Debutant Henk Vos legde toen voor Feyenoord met de bui tenkant van de linkerschoen heel mooi de gebjkmaker tegen NAC in de voeten van Giovanni van Bronckhorst. Terwijl Feyenoord juichte om de 2-2, baïde Henk Vos ergens rond de middenlijn zijn vuist uit vreugde over zijn beste actie uit de wedstrijd Het was na tuurlijk lang niet genoeg om met een van een droomdebuut te spre ken Henk Vos kon zaterdag avond terugzien op een matige eerste helft en een redelijk ver volg na rust. Met een klem wondje onder de kin, oveigehouden aan een bot sing met zijn directe tegenstan der Dick van Bunk, vertelde Henk Vos dat hij moeilijk tevre den kon zijn over zijn eerste com- petitieoptreden in het shirt van Feyenoord „Die 2-2 is om te be ginnen natuurlijk met goed. In de eerste helft hepen Larsson en ik verdwaald rond in de punt van de aanval. Af en toe kwamen er wat hoge ballen, maar in de diepte werd ik met één keer lekker aan gespeeld. Daar moet ik het toch een beetje van hebben." Vooraf verheugde Henk Vos zich op de lange ballen van Ronald Koeman ('daar hebben we heel de week op getramd'), maar de ver dediger raakte vry dagmiddag ge blesseerd aan de enkel. Tijdens de warming-up bleek dat hy niet kon spelen tegen NAC. „Toen ik tegen half zeven bij de Kuip aan kwam, hingen de kleren van Koe man al ik de kleedkamer. Hu in het krachthonk bezig rrr oefeningen. Een half uurtj. zag ik aan zyn gezicht dat het met goed zat. Jammer, want er was verder niemand in staat om mij die lange bal te geven. Of ik ge schrokken ben van dit Feye noord? Ach, ik hoop met da* we elke week zo spelen als vandaag in de eerste helft De aanvaller uit Wouw ('Wouw groet Henk Vos' stond er op een spandoek dat over een reclame bord van de tweede ring hing) voelde zich na rust prettiger door de komst van Gaston Taument. „Dat was voor mij een mooie op lossing," zei Henk Vos. „Ik kon daardoor meer gaan zwerven. Dat moest ook wel, want het was de enige manier om van die Van Bu- rik af te komen. Zoals ik in de tweede helft functioneerde, heb ik de laatste tijd bij Sochaux ook gespeeld. Alleen lag in Frankrijk het tempo een stukje lager." Door Ype Minkema Tilburg De onoverwinnelij- ken keken vreemd om zich heen. Een merkwaardig tafe reel: hossende, juichende en zingende tegenstanders. Dat hoorden zij toch te doen na een wedstrijd? Het onover winnelijke Ajax overwonnen, hoe bestond het? Maar het gebeurde. Ironisch genoeg op precies dezelfde plaats en tegen dezelfde tegenstander als waar de serie van 52 onge slagen duels ooit - na 8 mei 1994 - begon. Toen won Wil lem II met 2-1, nu won Wil lem II met 1-0. Ajax was voor de eeuwigheid. Het duurde iets langer dan anderhalf jaar. Feest in Tilburg. Keurige dames gingen uit hun keurig gekapte dak, respectabele zakenlieden werden echte supporters. Willem II had iets onmogelijks gedaan, met een onmogelijk elftal. Min stens di helft van de basisspelers was geschorst of geblesseerd. Trainer Theo de Jong was 'teleur gesteld' in het bestuur omdat zijn contractverlenging uitbleef. Dave Smits riep van de Brabantse da ken dat hij nooit meer rechtsback wilde spelen. En toch won Willem II. Maar niet alleen in het prachti ge gemeentelijke sportpark werd er gejuicht. Er zal een golf van op luchting door het land zyn getrok ken. Want ook succes gaat verve len. Zelfs Ajax gaat vervelen. Al les was Ajax De prijzen, de cups, de modelijnen, het land ruikt sinds kort zelfs naar het Amster dams succes. Zelfs Oranje werd van Ajax; Nederland plaatste zich prompt voor het EK Het land werd zowaar een beetje Ajax-moe. Ajax was de eerste helft van het Met een polonaise vieren de spelers van Willem II de sensa tionele winst op Ajax. Foto Koen Suyk/ANP seizoen ongeslagen gebleven. In de competitie, de Europa Cup, met Oranje. Het had energie ge vreten van de klassevolle, maar kleine selectie Van Gaal moest zijn spelers twee volle weken va kantie beloven. Om lichamelijk en geestelijk weer by te tanken. Natuurlijk was er een trainings kamp. Een weekje in Israel, en dan nog zonder Overmars, Reu- ser, Blind (met griep thuis), Kanu en Finidi (met Nigeria 'thuis'). Er werd maar één wedstrijdje ge speeld; tegen Maccabi Haifa. Die werd prompt verloren (2-1). Ajax heeft ook nu het ritme nog lang niet te pakken. Je kunt niet ongeslagen blijven. Want niets is voor de eeuwigheid, zelfs de zogenaamde godenzonen niet. Na gisteravond is het leven op de roze wolk over. De Ajacie den zijn weer van vlees en bloed, een topclub tussen de normale clubs. Weer een beetje in het zicht van PSV, de eenzame achtervol ger op vijf verliespunten. Natuur lijk had Ajax gisteravond moeten winnen. Na de voorsprong voor Willem II kreeg de kampioen bin nen tien minuten vier levensech te, bijna niet te missen kansen. Louis van Gaal had ze gezien, en hield zich daar achteraf stevig aan vast. Want Ajax had eigenlijk best goed gespeeld, vond hij. Alleen, die kansen... Er was veel meer dan alleen een verkeerde voet tegen de bal. Ajax leeft van de automatismen. De rechtervoet van Ronald de Boer weet wat de linker van Huivert wil. Ze komen elkaar immers ie dere dag weer tegen. Gisteravond was het zoeken. De bal moest soms zelfs even aan de voet wor den stilgelegd om de verder weg te bepalen. Ajax draaide niet, was niet scherp en dus niet goed. En dat moet natuurlijk een oorzaak hebben. Waren het de 'Italiaanse perikelen'? Het zogenaamde ver trek van Huivert, Davids en Rei ziger naar AC Milan? Wat was het? Gebeurt gewoon Van Gaal, behoedzaam: „Iedereen probeert nu natuurlijk een vinger achter dit verlies te krijgen." De technisch directeur wist het wel. Een domme tegengoal, had hij ge zien. En een heieboel gemiste kansen, „We hadden het geluk niet mee. Dat zaï iedereen toch met me eens zijn." Niets aan de hand dus? „Dit gebeurt gewoon in het voetbal. Het is ons alleen ander halfjaar niet gebeurd." Maar het was toch even verder dat Van Gaal zich wel degelijk zorgen maakte. „We moeten,' zei hij ergens in het rusti ge betoog, „we moeten zorgen dat dit niet in de koppies van de spelers gaan zitten." Daar zou Van Gaal zelf wel voor zorgen, zei hij nog. De eerste helft was rond uit slecht. Na rust verbe terde de kampioen. Maar niet nadat Henry van der Vegt Tilburg op stelten had gezet. Wooter was op zoek naar de bal, de mid denvelder van Willem II schoot m, Frank de Boer zorgde voor de verras sende curve: 1-0. Natuur lijk zette Ajax daarna aan. En ontsnapte Wil lem II. Met dank ook en vooral aan Jimmy van Fessem, de ver vanger van Roland Jansen. De twintigjarige keeper van Jong Oranje beleefde de avond van zijn leven. Hij kreeg een standbeeld voor één avond. Maar het beeld, dat op het netvlies blijft plakken, is dat van Danny Blind, de aan voerder van Ajax. Vlak voor het einde van de wedstrijd kreeg de onoverwinnelijke nog één laatste kans om het onheil te voorkomen. Aan de rand van het strafschopge bied, recht voor het doel, rolt de bal panklaar voor de uithaal, Er is geen hobbeltje op de mat, geen deukje in het leer. De fans hoog achter het doel graaien naar de bal, Blind wendt zich af en sjokt terug naar zijn eigen plek. Het hoofd moedeloos tussen de schou ders. Als de winnaar die verloor. Door Rob Weeda Rotterdam Wie van vergane voetbalglorie houdt, wie wel pap lust van de heldendaden van he dendaagse voetballers of wie zich wenst te verrijken met snuisterij en of memorabilia van vaderland se dan wel buitenlandse clubs, had zaterdag in het Feyenoord- stadïon eigenlijk niet mogen ont breken. Daar hield de in oktober opgerichte Voetbal Artikel Verza mel Club Nederland voor de eer ste keer in haar bestaan een ruil en verzamelbeurs. Aanstekers, asbakken, boeken» foto's, mokken, mutsen, pennen, petten, plaatjes, programma's» raambiljetten, sleutelhangers, shirts, shawls, speldjes, tijdschrif ten en vlaggen. Het is slechts een greep uit de artikelen, die op de tweede etage van het Maasge bouw konden worder 1 uild of gekocht. Tom Wagemans (47) ku e- langstelhng glimlachend aan. „Omdat sport in het algemeen en voetbal in het bijzonder altijd mijn grote liefde zijn geweest en ik me beroepsmatig bezighoud met het organiseren van beurzen, is de link naar deze vereniging niet moeilijk te leggen." vertelt de oprichter van de VAV Club Neder land. „Een dergelijke vereniging was er niet in ons land. Natuurlijk houdt dit avontuur risico's in. Er zit eigen geld in en veel tijd. Voor lopig is de VAV nog een stichting in oprichting. Over een paar maanden volgt de notariële op richting. Ik denk dat er een kans is van slagen. Een Nederlander is op te voeden, maar je hebt er wel tijdvoor nodig." Wagemans, ooit fanatiek aanhan gervan Fortuna '54, streeft ernaar in de toekomst zo veel mogelijk clubs en hun artikelen van toen en nu te vertegenwoordigen. Daarnaast worden clubdagen ge organiseerd en zal de voetbaif- reak tijdens een beurs in staat worden gesteld om elektronisch de snelheid van zijn schotkracht te laten meten. Tevens denkt men aan trips naar buitenlandse zusterverenigingen en in groepsverband excursies naar beroemde Europese stadions en naar buitenlandse clubs. De al lereerste reis is een bezoek aan het Brusselse Anderlecht Om de eerste activiteiten van de VAVCN zo veel mogelijk bekend heid te geven, schreef Wagemans zo veel mogelijk clubs aan. Maar in tegenstelling tot de belangstel ling -250 bezoekers, van wie vijf tien zich opgaven als nieuw lid - viel het aantal reacties tegen. Slechts een kleine dertig procent nam de moeite de Delftenaar te antwoorden. Heerenveen Resultaat van een van die reacties had zaterdag in de Kuip in elk ge val een paar meter Heerenveen tot gevolg, met als uitbundig mid delpunt de Stichting Aktie'67 Een gezelschap van negen vrijwil ligers, dat zich bezighoudt me bijna alle commerciële activitei Belangstellenden snuffelen in de grote partij lectuur tijdens de eerste voetbalruil- en verzamel beurs in het Stadion Feyenoord. FotoCeesKuiptr/RottefdamsDagblad ten rond de Friese dub en dat jaarlijks goed is voor zo'n zeven ton netto aan inkomsten. Keimpe Hogeteip, één van die vrijwilligers: „Jammer, dat van de aangeschreven clubs alleen wij hier zijn. Maar aan de andere kant, welke club naast Ajax, Feye noord. PSV en wjj heeft in ons land een zo uitgebreid arsenaal aan artikelen? Je mag Nederland wat dat betreft niet vergelijken met voetbalgekke landen als En geland of Italiè." Het vraag- en aanbodbard achter in de zaal bevestigt het gelyk van Hogeterp.. Vier kaartjes slechts zijn er opgehangen, eerlijk ver deeld in twee keer vraag en twee keer aanbod. Tien meter verder verder wacht ook de Rotterdamse kunstschilder Pieter Scholten rustig op de dingen die komen gaan. Eén doek met een door hem geschilderde voetbalimpressie verkocht hij inmiddels. „Wat mag je van zo'n eerste beurs verwach ten vraagt hij zich hardop af. „Ik doe dit omdat ik voetballiefheb ber ben. De belangstelling is wis selend, maar ik vind het wel leuk. Op de volgende beurs ben ik'er weer." Johr san loan [if, terug van bij FC Utrecht, wordt in de lucht afge troefd door voendam mer Elroy Krom heer Foto Frans Vanderlinde/ANP Door Hans van Echtelt Volendam John van Loen (30) valt van de ene ver bazing in de andere. In het sfeervolle stadion van Vo lendam zitten vlak voor de aftrap meer supporters van FC Utrecht dan van de thuisclub. Bij het oplezen van de opstellingen krijgt speaker Pé Muhren alleen de handen op elkaar wanneer de namen van de be zoekers door de luidspre kers klinken. Wanneer'nieu weling' John van Loen aan de beurt is, stijgt eei» ova tie op van de tribunes. Van Loen be seft dat er won deren van hem worden ver wacht. „Het is gev oon ang stig. De hele week ben ik aangesproken door mensen die denken dat ik FC Utrecht wel even ga redden. Dat kan natuurlijk niet in mijn eentje, daar heb je een hechte ploeg voor nodig. Geen jongens die elkaar verrot schelden zoals afgelopen maandag in Den Bosch gebeurde. Daar schrok ik rae rot, ze konden niets van elkaar hebben. Gelukkig is dat uit gepraat, tegen Volendam stond er een vechtersploeg. Misschien speelden we niet goed, maar er werd vuil werk voor elkaar gedaan. En dan dwing je soms een beetje geluk af." Verbazing nummer twee heeft te maken met de kwaliteiten van de ploeg. „Eerlijk ge zegd begrijp ik niet zo goed dat de ploeg onderaan staat, Er zit kwaliteit genoeg in het elftal, maar som mige jongens vergeten te voetballen. Neem Hans Visser, volgens mij een klassespeler. Die moet toch in staat zijn om openingen te maken, hij heeft een ge weldige balbehandeling. Tegen Den Bosch zag ik hem een paar passeerbewegingen maken waar de te genstander letterlijk van omvieL Wat voor die jongen geldt, dat heeft met héél FC Utrecht te maken. De ploeg kan n st"k beter dan de jongens laten zien." Dat laatste is ook van toepassing op John van Loen zelf, die tegen Volendam het einde niet haalde. „Ik zit op zeventig, misschien tachtig procent van mijn mogelijkheden. Dit was een heel lastige wedstrijd omdat per se niet verloren mocht worden. Visser, Smeets en ik moesten een heel gebied afschermen. Dat betekent veel loopwerk en. dan mis je scherpte bij de aanvallende acties. Gelukkig maakt Hans Vis ser een prachtig doelpunt (0-1) en krijgt Volendam 'm er met in. Het eerste wat deze ploeg nodig heeft, is re sultaat. Misschien zyn we zondag tegen NEC al weer een stukje verder. Ik zit nu met een styf bovenbeen, omdat de zaak een beetje geforceerd is op die harde velden. Maar komende zondag ben ik er zeker weer bij." Verbazing is er ook by John van Loen over de gele kaart die scheidsrechter Roelof Luinge hem voorhield. „Een zuivere tackle op de bal,ik heb de te levisiebeelden nog eens goed bekeken, maar er is geen sprake van een overtreding. Mijn reactie was wel een tikje overdreven, maar daar had Luinge geen begrip voor." Van Loen maalde er niet lang over, FC Utrecht - met jeugdtrainer Harry Suvee op de bank - had voor het eerst sinds 'mensenheugenis' weer gewonnen, niet zonder geluk weliswaar, maar daar zat niemand mee. AntwerpenHoewel de transfer van Dennis de Nèoi- jer naar Celtic nog niet is afgerond, houdt Henk'len Cate wel degelijk rekening met het vertrek van zyn topscorer. De lichte spierblessure van zijn spits bood Sparta s trainer zaterdagavond een uitgelezen moge lijkheid om Edgar van der Roer als aanvalsleider te testen in de oefenwedstrijd tegen FC Antwerp, waar in de Rotterdammers langdurig overheersten, maar zich uiteindelijk bij een eindstand van 2-2 moesten neerleggen. Henk ten Cate was ten dele tevreden over het optieden van Edgar van der Roer. „Hij is sterk aan de bal, maar hij heeft helaas nog wat te wei nig diepte in zijn spel." Vol lof was de trainer van Sparta andermaal over het cent-ale verdedigingsduo Gérard de Nooijer/John Veldman. „Zij excelleerden weer," loofde hy zijn beide verdedigers. Bij rust keek Sparta nog tegen een 1-0 achterstand aan door een treffer van Ovolabi, „maar in de tweede helft," aldus Ten Cate, „hadden, we minstens met zes-twee moe ten winnen." Zowel Dennis Krijgsman ais Arjan van der Laan verscheen enkele keren alleen voor de Ant werpse doelman, maar Sparta kwam niet verder dan treffers van diezelfde Krijgsman meteen kopbal (1-1) en een vrije trap van Nico Jalink, die vanaf twintig meter in de kruising mikte (1-2). Een blunder van doelman Edward Metgod vlak voor tijd, waarvan Owolabi opnieuw profiteerde, bracht FC Antwerp nog op gelijke hoogte. Ten Cate. „Het was voor de tweede keer dat Antwerp na rust over de middellijn kwam." Voor rust viel Alfons Groenendijk met een spierblessure uit. Hij werd vervangen door Joehem van der Hoeven, die volgens Ten Cate uitstekend speelde. „Die jongen komt eraan," voorziet Sparta's trainer. Sparta speelde in de volgendeopstelUng. Metgod; Smith, Veldman. Gerard de Nooyer, Van der Meer: Jaludc, Van der Laan, Groenen dijk (Van der Hoeven), Krijgsman, Van der Roer. Fortes (Renfurm) Vlissingen De transfer van Peter van Vossen naar Glasgow Rangers is onzeker. Oleg Salonko, de Russi sche spits die Glasgow Rangers wil ruilen voor Van Vossen, is afgelopen weekeinde nog niet tot overeen stemming gekomen met Istanbulspor, Alleen als Salcnko voor Istanbulspor tekent, gaat de transfer door," aldus Peter van Vossen. Veel tijd voor onder handelen is er niet meer. Vandaag sluit de Turkse transfermarkt. Het was de bedoeling dat Van Vossen zich vandaag zou melden in de Schotse hoofdstad. Vrijdag tekende hy een voorlopig contract, dat hem voor drie en een halfjaar bindt aan Glasgow Rangers. „Dat contract is pas geldig als Salenko tekent bij Is tanbulspor," zei Van Vossen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1996 | | pagina 9